Mededinging bij export kredieten is groot Vredestein leed in 1971 verlies Verbeterde handelsbalans is geen gunstig teken Protectionisme in VS neemt toe VS wil derde wereld bij monetair overleg Minderheidsdeelnemingen speelden Meneba parten Dividenden 'Zonden' Ned. fondsen in New York Meningsverschillen in leiding Silenka Meer werknemers in steeds minder schildersbedrijven VS boekten fors tekort op handelsbalans Winststijging Hero zeer bescheiden DOW JONES INDEX Amerikaanse goederenmarkten New York zet daling voort TROUW/KWARTET DONDERDAG 30 MAART 1972 MN ANCIEN/ECONOMIE Concurrentievervalsing komt nogal eens voor AMSTERDAM De mededinging op het gebied van exportkredieten is bijzonder fel. Als gevolg hiervan is er dan ook nogal eens sprake van internationale concurrentievervalsing bij het verlenen van deze kredieten. Dit laatste door het geven van rentesubsidies, het ver strekken van belastingfaciliteiten e.d. Met name Frankrijk en Italië maken zich hieraan schuldig, aldus dr. W. J. Ford, directeur van de Export Financiering Maatschappij. De Export-Financiering-Mij. (E.F.M.) in 1951 voortgekomen uit een initi atief van de Mij. tot Financiering van (het Nationale Herstel (thans De Nati onale Investeringsbank) houdt zich bezig met het verstrekken van middel lange (looptijd 2-8 jaar) exportkredie ten terzake van de levering van kapi taalgoederen, als schepen, vliegtuigen, machines enz. Het exportkrediet is leverancierskrediet met een internati onaal karakter. Het dient ter financie ring van een handelstransactie met een buitenlandse afnemer. Het kan worden verstrekt door de exporteur al dan niet door een financier daartoe in staat gesteld aan zijn afnemer. Het kan ook recht streeks worden verleend door een fi nancier aan de afnemer, teneinde deze laatste de mogelijkheid te geven zijn betalingsverplichtingen jegens zijn le verancier na te komen. VRIJ NIEUW Exportfinanciering als verschijnsel is betrekkelijk nieuw. Zij vindt haar oorzaak in het inkrimpen van de internationale kapitaalmarkten, waar door de kredietbehoefte van de kre- dietbehoevende landen niet volledig kan worden bevredigd. Deze behoef ten worden nog vergroot, doordat voor de ontwikkeling van de nieuwe landen steeds meer middelen nodig zijn terwijl de deviezenreserves van deze landen hiertegenover onvoldoen de groei laten zien. Exportfinanciering is een essentiële factor in het internationale verkeer. Bij de bepaling van de kredietduur dienen zekere verhoudingen niet uit het oog te worden verloren. Juist op het punt van de kredietduur wordt een felle concurrentiestrijd gevoerd, waardoor andere elementen van een transactie als kwaliteit van de goede ren, levertijd, leveringscondities op de achtergrond dreigen te raken. Exportkredieten worden veelvuldig verleend. Bij de verwerving van kapi taalgoederen zijn vaak grote bedragen gemoeid, welke slechts door betrekke lijk weinig afnemers contant kunnen worden gefourneerd. De Nederlandse exporteurs beschikken op het punt van de exportkredietverlening over een instrumentarium, dat bestaat uit handelsbanken, scheepshypotheekban- ken, en de E.F.M. De concurrentiepositie van de expor terende industrieën is door de stij ging van de rente als belangrijk ele ment in het kostenpeil verminderd. Het is, volgens dr. Ford, steeds het streven van de E.F.M. geweest om door een beheerste uitkeringspolitiek meer met eigen middelen te kunnen financieren, hetgeen de exporterende bedrijven ten goede komt. De E.F.M. heeft voldoende toegang tot de bron nen van de kapitaalmarkt, zodat zij in staat is ook zeer grote kredieten, welke in de tientallen miljoenen gul dens kunnen lopen, te verstrekken. FACILITEITEN Teneinde schommelingen in de be hoefte aan passieve financiering te kunnen opvangen, heeft de E.F.M. faciliteiten terzake van een toppenfi- nanciering. De Nederlandsche Bank heeft zich bereid verklaard onder be paalde voorwaarden en beperkingen wissels en/of promessen, voortvloeien de uit exportzaken, tot een bedrag van 50 miljoen in herdisconto te nemen. Een van deze voorwaarden is, SYDNEY Eén van Schot- lands meest vooraanstaande ker kelijke leiders vindt het doden van koeien in de EEG met het doel de melkprijs op peil te houden een zonde waarbij die van overspel in het niet zinkt. De zeer eerwaarde heer MacLeod (76), voormalig moderator van de Algemene Vergadering van de kerk in Schotland, die deze vergelijking maakte, is een uitgesproken tegenstander van de Britse toetreding tot de Ge meenschappelijke Markt. Volgens hem kenschetsen de ver kwisting van miljoenen aan de wapenwedloop, de ontwikke lingshulp van rijke landen aan arme, terwijl ze de laatsten met handen en voeten aan handels verdragen binden, ten overvloe de een wereld die 'door en door zondig" is. De EEG-landen, aldus de heer MacLeod, die overigens gebukt gaan onder de vloek van de overvloed, vermoordden 250.000 koeien om de melkprijs hoog te houden. Betrokken bij hervorming geldstelsel Kon. Olie noteerde op 29 maart 6 35%-35Vi (35V4-Vi>: Unilever 43%-44 (43%-44>; Phi lips 13%-13% (13%-%) en KLM 38 (38%). Opgave duPont. Glore, Forgan Inc. PARIJS Opnieuw hebben de Vere nigde Staten naar voren gebracht, dat huns inziens de ontwikkelingslanden betrokken moeten worden bij de her vorming van het internationale geld stelsel. In Parijs, waar hij besprekin gen voert in OESO-verband, stelde de Amerikaanse onderminister van finan ciën Paul Volcker een ni-^uw forum voor, waarin zowel de industrielanden als de ontwikkelingslanden verte genwoordigd zouden moeten zijn. Eerder deze maand had de minister van financiën Connally zich al bereid verklaard over de oprichting van zo'n forum te praten, maar de uitspraak van Volcker is in directer woorden gesteld. Het nieuwe forum zou volgens de Amerikaanse regering de plaats moe ten innemen van de Groep van Tien, die uitsluitend uit niet-communisti- sche Westerse industrielanden bestaat. Onderminister Volcker zei niet naar Parijs te zijn gekomen met een afge rond plan. Wel is hij ervan overtuigd dat elke nieuwe onderhandelingsgroep zoveel mogelijk landen moet vertegen woordigen, ruime perspectieven moet bieden en van hanteerbare grootte moet zijn. Twintig leden beschouwt hij dan ook als het absolute maxi mum. Een kleiner aantal, mogelijk twaalf, zou zijns inziens zelfs beter kunnen zijn. De ontwikkelingslanden zouden per gebied vertegenwoordigd moeten zijn. De grotere onderhandelingsgroep zou zich naar het oordeel van onderminis ter Volcker niet moeten beperken tot monetaire technieken maar ook reke ning moeten houden met de onderlin ge samenhang van monetaire kwes ties, handel en fiscaal beleid. De groep moet bovendien gebruik maken van bestaande internationale instellin gen. Hoewel het internationale mone taire fonds een bijzondere rol moet spelen is het niet de bron van alle wijsheid. Andere instellingen, zoals de OESO en de Bank voor Internationale Betalingen (BIB) zouden in de nieu we opzet eveneens een taak moeten krijgen, aldus Volcker. Dr. W. J. Ford (53) kredietafnemer niet in staat is zijn betalingsverplichtingen tijdig en vol ledig na te komen. Daarnaast bestaat het risico, dat de transfer als gevolg van oorlog, burgeroorlog, revolutie, opstand of overheidsmaatregelen in het land van de afnemer, geheel of gedeeltelijk uitblijft. De oorzaak van deze gehele of partiële non-betaling is van politieke aard. De E.F.M. en trouwen alle andere verstrekkers van exportkredieten be raden zich dan ook voortdurend op Voorzitter Amerikaanse K.v.K. in Nederland: ROTTERDAM 'De protectionistische tendenzen in de VS zijn thans sterker dan de laatste dertig jaar ooit het geval is geweest, en zijn reden tot ernstige bezorgdheid in Europa.' Dit heeft de voorzitter van de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Nederland, D. J. Pi- liero, op de jaarvergadering van de Kamer in Rotterdam verklaard. dat de resterende looptijd van het welke wijze deze risico's kunnen wor- exportkrediet beperkt is. Aan de exportfinanciering kleven risi co's van vèrSchillende aard. Allereerst moet worden genoemd het commerci ële risico d.w.z. het risico dat de den afgedekt, m.a.w. welke zekerhe den door de afnemer moeten worden gegeven. Deze kunnen zijn zakelijke zekerheden, persoonlijke zekerheden en exportkredietverzekering. DEN HAAG De rubbergroep Vredestein heeft in 1971 verlies ge leden. De conjuncturele situatie en de nasleep van de kwestie Good- rich-Goodyear waren er de oorzaak van, dat de zeer kleine Winst van 1970 (ƒ2,1 min. op een omzet van ruim 300 min.) omsloeg in een verlies. Voor 1972 verwachten wij een beter resultaat dan over het afgelopen jaar'. DEN HAAG Als uitvloeisel van een reeds jaren bestaande samenwer king op het gebied van wetenschappe lijke publikaties, hebben Nijgh en Van Ditmar en Wolters-Noordhoff op gericht de Nijgh-Wolters-Noordhoff Universitaire Uitgevers B.V. Beide oprichters nemen gelijkelijk deel in het maatschappelijk kapitaal ad 30.000. Dit zegt mr. R. van de Koppel, bin nenkort lid van de raad van bestuur van Vredestein. Hij kon nog niet zeggen, hoeveel het verlies van Vre destein in 1971 had bedragen. De benoeming van de heer Van de Koppel vloeit voort uit een reorgani satie in de leiding van de Europese organisatie van Goodrich, van welk Amerikaans rubberconcern Vredestein deel uitmaakt. In een communiqué wordt gezegd, dat de leiding van de Europese operaties zal worden aange past aan recente expansies in Neder land en West-Du itsland. De heer Van de Koppel zal verantwoordelijk wor den voor de Activiteiten op het gebied van algemene rubberprodukten van Vredestein en B. F. Goodrich in Eu ropa. Eveneens in de raad van be stuur is benoemd de Brit H. Kaiser, die de leiding krijigt over de banden- produktie in alle Europese vestigin gen van het Goodrich-concern, dus ook van Vredestein's autobandenfa briek in Enschede. De twee huidige leden van de raad van bestuur van Vredestèin, de heren mr. A. Hooites Meursing en P. van den Bergen hebben hun ontslag inge diend. Naar de heer Van de Koppel zei, zagen deze beide bestuurders de functie, die ze nu hebben in de nieuwe structuur niet terug, wat voor hen aanleiding was te vertrekken. Hij ontkende, dat het vertrek de conse quentie is van een meningsverschil met Goodrich over de kwestie Good year. Mede onder de verantwoordelijk heid van de heren Hooites Meursing en Van den Bergen vond in het voorjaar van 1970 de onderhandse plaatsing van aandelen Vredestein bij Goodyear plaats als wapen tegen een overneming door Goodrich. Zoals be kend trok Goodyear zich vorig jaar terug uit de strijd om Vredestein. Ondanks de magere resultaten van Vredestein denkt Vredestein niet op korte termijn aan ontslagen, verklaar de de heer Van de Koppel. Er zijn enkele afdelingen, die er moeilijk voorstaan, maar Vredestein werkt aan maatregelen ter verbetering van de situatie. Als op lange termijn geen uitzich op verbetering bestaat, zouden vestigingen worden gesloten. Een van de afdelingen, die het moei lijk heeft is de laarzenfabriek te Raal- te. Voor de ruim 200 werknemers is werktijdverkorting aangevraagd voor een periode van voorlopig zes weken. Dit is echter geen structurele kwestie, zegt de heer Van de'Koppel, maar een incidentele (o.m. door weersomstan digheden). EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch effectenverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. Akzo (68.90), Hoog ovens (72.00), Kon. Olie 113.00- 113.40 (113.30), Philips 43.7043.90gl (43.90), Unilever 135.30-135.50 (135.70), KLM (123.00). FINANCIEN voorg rprotectionisme. Het gevaar dat de Amerikaanse senaat de Burke-Hartke wet goedkeurt, mag zeker niet worden onderschat. Indien dit wetsontwerp wordt aanvaard, zal de Amerikaanse invoer ongetwijfeld afnemen. Maar tegelijkertijd zal deze wet, omdat zij zal leiden tot represail les op grote schaal, de Amerikaanse uitvoer afremmen. De verwijten van het Amerikaanse vakverbond AFL-CIO, dat multinatio nale bedrijven gebruik maken van goedkope buitenlandse arbeidskrach ten om in het buitenland goederen te produceren die in de VS worden inge voerd en aldus de werkgelegenheid in Amerika zelf verminderen, noemde Piliero 'zo bezijden de waarheid dat zij bijna belachelijk zijn'. Het me rendeel van de goederen die door Amerikaanse bedrijven in het buiten land worden vervaardigd, wordt ook in het buitenland verkocht. In 1968 bedroeg de invoer van Amerikaanse dochtermaatschappijen in het buiten land (in Canada vervaardigde auto onderdelen niet meegerekend) 8 pro cent van de totale Amerikaanse in voer. Meer waarheid schuilt volgens Piliero in het verwijt, dat grote bedrijven zich meer aan winst en verlies gele gen laten liggen dan aan sociale pro blemen. 'Maar de winst moet voorop staan, want zonder winst is er geen geld om projecten op sociaal gebied te verwezenlijken'. De Nederlands- Amerikaanse handel beweegt zich in een opgaande lijn en de herwaarde ring der valuta's heeft ertoe geleid dat sommige Amerikaanse bedrijven tegen gunstiger prijzen hun produc- ten kunnen aanbieden. Centraal Orgaan in kwartaalverslag: ARNHEM Tussen de raad van commissarissen en directeur drs. W. Zandbergen van Silenka in Hoogezand (glasvezelprodukten) zijn meningsver schillen ontstaan over de manier waarop het management moet functio neren. De heer Zandbergen heeft daarom zijn functie ter beschikking gesteld. Commissarissen hebben zich daarmee akkoord verklaard, maar hem tegelijkertijd gevraagd de leiding van het bedrijf te blijven uitoefenen tot dat in zijn opvolging is voorzien. Tarwe Silenka is een joint-venture van Akzo en het Amerikaanse concern PPG, één sept. van de grootste glasproducenten ter wereld. Ma?s mei J"» sept. DEN HAAG In de periode 1948- 1971 is het aantal schildersbedrijven aanzienlijk "erminderd, maar in de zestiger jaren is het aantal werkenden in het schildersbedrijf ruim 10 pet gestegen. Deze gegevens, waaruit blijkt, dat het gemiddelde schildersbe drijf groter is geworden, komen uit het ontwerp-jaarverslag van het be- drijfsschap schildersbedrijf en uit een rapport van het economisch instituut voor de bouwnijverheid. In 1948 waren er nog 11.608 schilders bedrijven, maar 23 jaar later, in 1971 telde men er nog maar 7.660. In die periode vestigden zich in totaal ruim 6.500 bedrijven, maar er verdwenen er veel meer, nl. 10.540. De grootste aantal bedrijfssluitingen in de schil dersbranche werd in 1971 genoteerd: 550. Naast het in loondienst treden is ouderdom de voornaamste reden voor bedrijfsopheffing. In tegenstelling tot de inkrimping Asbestos Corp. van het aantal bedrijven staat het canada Fund getal werkenden (met inbegrip van JomoI B.it'urit niet-schilders) in de schildersbranche, dat tussen 1960 en 1969 van 31.100 tot Nat. Gas 35.200 steeg. Daarbij waren in 1969 M«s F»0iHm 31.000 (in 1960 29.000) schilders. sheii canad. Idem Warrants WERKLOOSHEID De werkloosheid in het schildersbe drijf is de laatste maanden echter toe genomen. Van 445 in september steeg het cijfer via 904 in oktober, 2471 in november, 4799 in december tot 5377 in januari. In februari was het aantal werkloze schilders iets verminderd, nl. tot 5036, maar die daling was geringer dan eind februari van het vorig jaar. Van de 5036 eind vorige maand werkloze schilders waren er 526 jonger dan ne gentien jaar. WASHINGTON De VS hebben in februari het op én na grootste tekort op de handelsbalans in de geschiede nis geboekt. In die maand is voor een bedrag van 4,4 mrd ingevoerd, ter wijl voor 3,8 mrd werd geëxpor teerd. Het nadelig saldo 597,6mln) wordt slechts overtroffen door dat van de maand oktober 1971, toen S 821 min méér werd ingevoerd. Het tekort op de Amerikaanse han delsbalans duurt nu al 10 van de afgelopen 11 maanden voort. Het na delig saldo draagt bij tot het weg vloeien van dollars uit de VS en is één der belangrijkste factoren van het tekort op de betalingsbalans. BREDA De kostenstijging in 1971 bij Hero Conserven Breda is zodanig geweest, dat deze maar nauwelijks door de omzettoeneming kon worden opgevangen. Deze omzet is, uitgedrukt in de index 1962=100, gestegen van 206 tot 249. De winst nam slechts in bescheiden mate toe van 2,38 min. tot 2,46 min. Zoals eerder reeds gemeld, zal worden voorgesteld het dividend vast te stel len op onveranderd 12 pet. over het met 50 pet. verhoogde kapitaal. De gevolgen voor 1972 van de accijns heffing op frisdranken is nog niet te overzien. De omzet in de conserven- sector ontwikkelt zich volgens plan. De verkoopprognose, die voor 1972 werd opgesteld, geeft daarbij een be vredigend perspectief, aldus Hero. Over de accijns op frisdranken schrijft de directie nog, dat 'in het huidige levenspatroon het verbruik van frisdranken tot de dagelijkse le vensbehoeften behoort. Het is derhal ve naar onze mening ongerechtvaar digd frisdranken te belasten met een accijnsheffing, temeer daar nu sprake is van een cumulatie van belastingen, te weten: suikeraccijns, frisdrankenac cijns en omzetbelasting tegen het ho ge tarief van 14 procent'. 7.98L 41% 22% 28/3 28% 64.78 8%b 13%e 17% 16% 13% 7.96L 41% 21% 29/3 28% 64.52 9 12% 17% 16% 13% 7.98L 40% 21 Indoet. Sporen UtU. OM. Mods 27 mrt 939.72 218.96 112.67 74.21 397.3 28 mrt 937.01 258.96 112.09 74.08 397.0 29 mrt 933.02 256.58 112.15 74.09 397.4 a and. om. Tol H l 27 mrt 12.180 21.110 1.767 525 886 28 mrt 15.380 22.710 1.760 620 791 29 mrt 13.860 19.510 1.740 441 974 g Gedaan; b Bieden; L Laten: n Nom. 29/3 158% 148% 150% 124% 128% 129% Haver mei juli sept. )uU 70%L 67% L 66%L 344% 348% 348% 102% b 101 %b DEN HAAG De vermindering van het tekort op de Nederlandse handelsbalans is allerminst een gunstig symptoom van de gang van zaken in onze economie, zo zegt het Centraal Orgaan voor de econo mische betrekkingen met het buitenland in zijn jongste kwartaal verslag. Het teruglopen van de invoer betekent geen toeneming van welvaart, zeker is dat niet het geval als dit teruglopen o.m. betrek king heeft op investeringsgoederen, zoals machines. Hoge verwachtingen niet uitgekomen ROTTERDAM De hoge verwachtin gen die de Meelfabrieken der Neder landse Bakkerij Meneba over de uit komsten van 1971 koesterden, zijn niet uitgekomen. Dit is te wijten aan enkele oorzaken van voorbijgaande aard. Als voornaamste daarvan noemt de hoofddirectie in het jaarverslag de grote verliezen die in de minderheids deelnemingen werden geleden. Een tweede belangrijke tegenslag werd ge leden, doordat de aanloopkosten van de nieuwe fabriek in Rijswijk veel hoger waren dan was begroot. Van negatieve invloed was verder de valu taonrust. De geconsolideerde omzet van het concern nam toe van 372.8 min tot 411 min en het bruto exploitatiesal do steeg van 18.6 min tot 19.2 min. Na afschrijvingen van 14.5 min 13.5) resteert een netto winst van 4.7 min tegen 5.1 min over 1970. Zoals eerder reeds gemeld zal aandeelhouders worden voorgesteld het dividend te handhaven op 12 pet. Een handhaving van de goede uitkom sten van de meeldivisie zal slechts mogelijk zijn door prijsverhogingen die de kostenstijgingen moeten goed maken. Voor de brooddivisie geldt, dat verhoging van de efficiency als resultaat van investeringen en van de verlaging van de distributiekosten tot rendementsverbetering zal leiden, al dus de hoofddirectie. Daarnaast zal een verbetering optreden, doordat de aanloopkosten in Rijswijk voorname lijk op de uitkomsten van 1971 druk ten. Men acht het voorts waarschijn lijk dat het grote verlies bij Koudijs, waarin Meneba voor 44 pet deelneemt, zich in 1972 niet zal herhalen. Meneba verwacht dan ook, dat 1972 met een verbeterd resultaat zal kunnen wor den afgesloten. Over de brooddivisie wordt gemeld dat het overgrote deel van de werk maatschappijen erin slaagde 't resul taat te verbeteren. In de toekomst zal de verbetering van de resultaten in deze sector niet zozeer tot stand ko men door de overneming van bakke rijen, als wel door een gericht marke tingbeleid en door de optimale benut ting van de omvangrijke bakcapaci- teit. Door het groeiend omzetaandeel dat de supermarkt voor haar rekening neemt, venvacht Meneba dat onderbe zette industriële broodbakkerijen hun omzet zullen trachten op te voeren door middel van prijs- en margecon- currentie. Men noemt hier de indus triële bakkerij, omdat het niet waar schijnlijk is dat in de ambachtelijke sfeer, die een eigen klantenbinding heeft, een soortgelijke ontwikkeling zal optreden. Door de overneming van bedrijven steeg het aantal personeelsleden met 472. Grotendeels als gevolg van ar beidsbesparende maatregelen kon de bezetting met 419 man worden ver minderd. Eind 1971 werkten bij het concern 4.586 personen. Het verminderen van het tekort, al dus het Centraal rgaan is duidelijk het signaal van het doorzetten van het contractieproces, dat in onze gehe le economie sinds enige tijd aan de gang is. Dat bleek duidelijk uit het handelsverkeer in het vierde kwartaal van 1971, toen de invoer niet of nauwelijks meer expandeerde en in omvang zelfs duidelijk achteruit ging. In de laatste twee maanden van het jaar was die achteruitgang zelfs 5 pet, zoals bekend. De export heeft zich in het vierde kwartaal veel beter gehouden hoewel de toeneming van de uitvoer geringer was dan in de voorgaande maanden. Het Centraal Orgaan signaleert, dat gedurende het gehele jaar 1971 een aanhoudende achteruitgang in het ex pansietempo van de export viel te constateren. Dat de export in het vierde kwartaal toch nog zeer redelijk was komt ten dele door de gewijzigde koersverhouding tussen de gulden en de Duitse nxark, die gunstig was voor onze uitvoer. VALUTA VOORSPRONG Met het zweven van de valuta's ver kreeg het Nederlandse produkt, in tegenstelling tot wat op de meeste markten het geval was, op de Duitse markt een valutavoorsprong, die zijn concurrentiepositie op die markt ten goede kwam. Deze ontwikkeling heeft tot dusverre een compensatie gevormd voor verminderde concurrentiekracht oo al die markten, waarvan de valu ta's in waarde bij de gulden ten achter waren gebleven nadat in de cember weer vaste wisselkoersen wa ren ingesteld. Het ziet er echter naar uit, zegt het Centraal Orgaan verdei-, dat in de komende maanden de export, behalve met een ongunstiger worden van onze concurrentiepositie door kostenstijgin gen in het binnenalnd, ook met deze De herstructurering van de produktie- afdelingen van de Gerofabriek m.n. van de fabriek in Nieuw Weerdinge, is in het afgelopen jaar aan vertra ging onderworpen geweest. Daardoor is het nog niet mogelijk gebleken de in het vorige jaarverslag geuite ver wachting, dat in 1971 weer winst behaald zou worden, te realiseren. Het dividend moet derhalve worden gepasseerd, aldus de directie. In het laatste kwartaal van 1971 zijn de productie-moeilijkheden overwon nen. De afleveringen bewegen zich thans weer op het gewenste niveau. Voor het laatst werd dividend uitge keerd over 1968 (10 pet.). De Automobiel Industrie 'Rotterdam' wil over 1971 een dividend uitkeren van 18 pet in contanten over het met Haver mei opnieuw nadeliger geworden valuta- factor te maken zal krijgen. Verdere aantasting van de exportgroei zal ze- ker niet nalaten de algemene bedrij vigheid in Nederland nadelig te beïn vloeden. Onder de huidige, voor ons land eco- NKW yOKR nomisch precaire omstandigheden is het daarom zeer noodzakelijk, dat re- ack industries gering en bedrij hun ten dienste naar streven de export ook in de American Brands toekomst goed op peil te houden. Nieuwe aantastingen van onze concur- Am Electr Power rentiepositie zullen met kracht moe- MeU' uiuua* ten worden bestreden. iïsÏÏntael Am Tel Tel Anaconda Het kwartaalverslag gaat verder in op moeilijkheden, die volgens het Cen traal Orgaan ontstaan zijn door de Belldlx sterk gestegen Japanse uitvoer naar Bethi steel Nederland. In 1971 kwam anderhalf Boeing maal zoveel aan Japanse goederen Ne- Burrou8ns derland binnen dan in het vooraf- Can Pac,flc Ry gaande jaar. cei co of Am Chase Manhattan Het Centraal Orgaan heeft nu een chesap Ohio k werkgroep gevormd met vertegen- chrysier woordigers van het gehele Nederland- g','," f'v'SS'on.. se bedrijfsleven. Men praat daarin ooit industries niet aleen over de aktuele problema- commonw Edison tiek, maar ook over structurele zaken, *j£*°a zoals een handelsverdrag tussen de Cont on a EEG en Japan. Voor dit laatste is Curtiss w right a gepleit in overleg met de regering. Dan in«jVr'Kht Uow Chemical Dupont de Nam JuU Cacao Loco G Loco B mrt mei 40.45 39.88-90 32.55 28% 27% 25.69 26.13 40.80-85 40.38-40 32.50-54 Suiker contr. M loco 7.95 mei 7.80-7.77g lull 7.91-88g Koper mei 52.55 juli 53.05 Sir. loco 180%-185L180%-184%L Austr. Wol mrt. april mei Woltops mrt. april mei ANTWEKPBN 109b 108% b 108%b 109n 108% b 108%b LONDEN Metalen en per ton Lood loco 121%-121% 120 -121 ld. 3 mnc 123-123% 122%-122% 23% 22% 29% 29% 49% 48% 64% 43% 37% JAPANSE UITVOER 5 pet tot 2.52 min vergrote kapitaal. Over 1970 bedroeg het dividend 20 pet in contanten, waarvan 11 pet in con tanten en, naar keuze, 9 pet in con tanten of 5 pet in aandelen uit de agioreserve. De winst na aftrek van belasting en tantièmes bedroeg 801.000 tegen 941.000 over 1970. De omzet was 45.1 (48.9) min. De Nationale Borg-maatschappij zal op de jaarvergadering voorstellen om over 1971 een .onveranderd dividend uit te keren van 62.50 per aandeel van 1000, waarop 50 pet is gestort. De Nederlandsche Maatschappij tot belegging in vaste goederen 'Vago' heeft in 1971 een bedrijfsresultaat behaald van ƒ152.000 (v.j. 130.000). Voorgesteld wordt 14 (12.5) pet divi dend uit te keren. Wessanens Kon. Fabrieken zal over enkele maanden in Meppel beginnen Eastman Kodak met de bouw van een nieuwe fabriek, F|rst Nat Ulty die overwegend kalvermelken zal pro duceren. Eind 1973 zullen, naar ver wachting. de eerste produkten kunnen Alaa Corp worden afgeleverd. Allegheny pow s AKzona Am Standard Amsted Ind Ark Louis Gas Bij de huidige gang van zaken is er Bait&ohio4%% geen reden om aan te nemen dat de Bayut cigars resultaten van de Nederlandsche Ap- Burlington ind paraten Fabriek Nedap in 1972 lager zullen zijn dan in 1971; aldus de direc tie op de jaarvergadering. T.a.v. de Cah( Paf.k|nR winstverdeling is enige voorzichtigheid can Breweries betracht met het oog op het conjunc- Cerro tuurverloop. Als de ontwikkeling van thJSe Select Fd het bedrijf zich gunstig blijft voort- Columbia Gas zetten, zal dat zeker consequenties heb- Cominco ben voor de dividendpolitiek, zo zei het P^jPuc°^e bestuur. Crossbow Fund 33% 37% 27 27% 31% 31% 6% 6% 20'/.- 20% 43% 42% 18% 18% 21% 21", 63 62% 45% 45% 33% 33% 23% 23% 163% 162% 16% 16% 60-i 59% 59 58% 54% 53 32% 33% 39% 38% 65% 65% 20% 21 36% 38% 25% 25% 29% 29% 26 26% 25% 24", 32 30% 55 55% 85% 85% 169% 169 118% 117% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel El Getty Oil Gllette Gimbel Bros Goodyear 1 R Gulf OU Illinois Centr Int. Busin Mach Intern Harvester (ni Nick of Can Int Paper Int Tel Tel Johns Manvllle Martin Marietta May Uep Stores Mc Uunnell Mobil Oü Corp 84% 64 28% 28% 83'i 83% 22% 22% 30 29% 73% 73% 41% 50% 26% 26% 30% 31 25% 25% 35'i 35% Nat Biscuit Nat Cash Reg Mal Distillers Nal Gypsum Nai Steel 53 52% North Am Kockw 22% 22% 9.90 9.90 23% 23% 29% 29 13% 13% 43% 43 H 26% 25% S7% 57%b 12% 12% 38% 38% 20% 20% 33% 33% 8.09L 8.OIL Ini Bnk lor Ree Int Klav r rag Ini Tech Fund Ini Paper t J 4) Insiico Corp Interspar Inv Select Fund l.easco Lone Star Ind lobman Madison Fund 21% 21% 49 48% 44% 44% 51% 51 62 61% 31% 31% 15% 15% 18% 18% 43% 43% 33% 33% Br UZ 99b 99b 59% 58", 13.31 13.33 59b 58 %b 15% 16% 50.50 50.40 3.69L 3.78L Olin Matbieson 18% 17% - Gas E) 28% 28% .s NY Tf 4% 4% PepSICO 74% 74% Phelps Oodge 42% 42% Phillip Morris 79% 79% Phllll"' "etr 27% 27% Procter iambi 88% 88% Radio Cu of Am 37% 38% Republic Steel 24% 23", Reynolds Ind. 72 72'/, Royal Dutch Petr 35% 35% Sears Roebuck 114% 113% Shell Oil 47 46% Southern Co 20% 21 Southern Ry 96% - 96 Sperry Hand 35% 34% Stand Oil calif 56 54% Stand Oil Indiana 64 63 Stand OU NJ 70 69% Studebaker 45 43% Sunray DX OU 50 48% iexaco 30% 30 132% 130% rransamerlca 21% 21% Union Carbide 45% 44% Uni Royal 18% 18% united Aircraft 32% 33 United Brand» 12% 12 US Steel 33 32% West Union Tel Westinglinuse El Wouiwortb 21% 21 26% 26% 17 16% Suma he Ind Suulhern Pac Standard Br am Sterling Drug Western Bancorp 53 49% 47% 47 42 42% 15% 15% 10% 1(1% 81% 81% 33% 32% 34% 33% 47% 46% 44% 45% 52% 52 18% 18 10% 10 47% 46

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15