Ajax moeizaam in halve finale Kees Akerboom stelt titel Levi's veilig Fusie in Tilburg nadert NEC capituleert twee minuten voor tijd voor treffer Piet Keizer Scheidsrechters Ajax-Benfica Roeibond: geen Roemeense coach Van Noesel stopt Rot Weiss moet zich opnieuw verantwoorden Coen Zuidema in schaaktitelstrijd alleen op kop Ruud Geels voor half miljoen naar Lierse SK Cambuur zoekt samenwerking TROUW/KWARTET DONDERDAG 30 MAART 1972 SPORT 13 Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Ajax heeft ook de halve finales van het toernooi om de Nederlandse beker bereikt. Maar overtuigend gebeurde dat niet. Pas twee minuten voor het einde ging NEC gisteravond in Am sterdam door de knieën. Piet Keizer strafte toen een van de spaar zame defensiefouten van NEC genadeloos af. Eindelijk was het stugge verzet van het enthousiast en goed spelende NEC gebroken en kon den de stroef draaiende Ajacieden verlening voorkomen. zijn waarde aanzienlijk op te schroe ven. NEK) was door de afwezigheid van Theo de Jong duidelijk gehandicapt. Coerver moest een noodgreep verrich ten om de uitschakeling van zijn vedette zoveel mogelijk te compen seren. De Limburgse trainer koos voor Felix Muller. Jansen: 'Muller heeft al wekenlang door zijn blessure geen hele wedstrijd gespeeld. Maar er bleef weinig keus over'. Muller bewaakt door Wim Suur- bier op de linkervleugel bleef in zijrt mogelijkheden beperkt. Door het hevige aandringen van Ajax kreeg hij nauwelijks kans het aanvalsspel van zijn ploeg voor te bereiden. Daardoor was Cas Janssens vaak een eenling in de spits. Desondanks probeerde NEC vanuit een gesloten verdediging toch zoveel mogelijk de zeker in een bekerduel noodzakelijke tegenstoten te produ ceren. Het gebeurde via snel opko mende acties, vooral van Eggenkamp, Kamps en Kronshorst. Coerver over deze laatste: 'Chris begint steeds beter te voetballen. Dat is een van mijn grootste winstpunten van dit seizoen'. Kronshorst, tegen Neeskens op het middenveld bijna voortdurend in een verdedigende rol, werd een van de grootste steunpilaren in de defensie van NEC. die verrassend gedegen en uiterst beheerst de aanvalsgolven van Ajax in de eerste fase opving. Coerver had dan ook een stringente mandekking voorgeschreven. Kees Kornelis uiteraard bij Johan Cruijff, Frans Eggenkamp bij Keizer en Ad Melfaart bij Sjaak Swart. Ajax had het er moeilijk mee. Traditiege trouw bijna. Want altijd is de marge doelpunten tussen beide ploegen ui terst gering. Tien dagen geleden nog, in Nijmegen kwamen de Amsterdam mers voor de competitie ook niet ver der dan één treffer. Ajax heeft met deze weliswaar ma gere zege opnieuw een stap gezet naar prolongatie van de nationale be ker. Maar de last gaat in deze fase van het seizoen steeds zwaarder wegen. Zaterdag staat tegen Go Ahead weer een competitiewedstrijd op het pro gramma. De Ajacieden worden in deze weken gedwongen op de toppen van de tenen te lopen. Stefan Kovacs: 'We moeten nu doorgaan. We kunnen in april al alles goed maken, dan zijn er in mei geen problemen meer. De spe lers beseffen, dat het zwaar is. Maar we hebben afgesproken dat we op alle drie fronten volledig mee willen draaien. Als we in deze fase één stap terug moeten doen, wordt het allemaal veel moeilijker'. Voor het eerst sinds zijn vertrek naar Barcelona zag Rinus Michels Ajax weer spelen. Michels. genietend van een korte vakantie in zijn geboor testad. ontmoette zijn oude formatie in dezelfde opstelling met uitzon dering van Rijnders als die hij bijna een jaar geleden had achterge laten. Dit betekende dus, dat Johan Cruijff in actie kwam. Over zijn mee spelen heeft tot kort voor de aanvang van het duel in De Meer twijfel bestaan. Cruijff, die tegen DWS slechts tijdens de slotfase speelde, had nauwelijks of geen last meer van zijn blessure. Wat de blessures betreft, was de situ atie bij NEC heel wat ongelukkiger. De Nijmegenaren misten Theo de Jong, de frêle spelverdeler-aanvaller en een van de belangrijkste schakels in de équipe van trainer Wiel Coer ver. De Jong raakte afgelopen zondag kort na het begin van de wedstrijd tegen FC Twente geblesseerd. Mana ger Wil Jansen: 'Vandaag worden er foto's van de knie van Theo gemaakt. We vrezen voor een meniscus-blessu re'. Niet alleen NEC, maar zeker ook Theo de Jong zelf is hierdoor ernstig gedupeerd. Aan het einde van dit seizoen loopt zijn contract af en hij had zich juist voorgenomen om vooral na zijn debuut in het Nederlands elftal in de slotfase van de competitie Bezwerend heft de NEC-verdediging de handen in de lucht. Piet Keizer, Barry Hulshoff (op de grond) en Johan Cruijlf kunnen niet meer bij de bal. AjaxNEC is een aantrekkelijk duel geworden. Kovacs onderlijnt dat gre tig. 'Dit is gewoon een mooie wedstrijd geweest. NEC heeft ons goed van re pliek gediend en een goede mentali teit getoond. Het is tot het einde span nend gebleven. Als er in een wedstrijd veel doelpunten vallen hoeft het nog geen mooie partij te zijn. Ik ben niet nerveus geweest. Ik heb alleen erg veel plezier in dit duel gehad.' NEC-trainer Wiel Coerver: 'Met Theo de Jong erbij hadden we misschien een klein kansje gehad. Het elftal heeft erg hard gewerkt, maar er komt voor de aanval nog te weinig steun vanuit de verdediging. Kees Kornelis heeft Cruijff de hele wedstrijd geen nieter ruimte gegeven. Een keer ging het mis. Het was meteen de aanleiding tot het doelpunt'. Het zich sterk verwerende NEC gaf in de eerste helft slechts uiterst spaar zaam kansen weg. Ajax moest zijn beste mogelijkheden vaak putten uit vrije trappen-. Keizer bijvoorbeeld ko gelde na een half uur de bal van dertig meten- uitgekiend onder de lat. DEN HAAG (ANP) De eerste wedstrijd tussen Ajax en Benfica in de halve finales van het. toer nooi om de Europa Cup I in Am sterdam wordt geleid door de Russische scheidsrechter Karlo Kroesjwili. In Lissabon zal de Engelsman Burtenshaw fluiten Fiat Stars in beslissingsduel verslagen AMSTERDAM (ANP) De komst van de onlangs aangetrokken Roe meense roeicoach Ion Bulugioiu naar Nederland gaat niet door. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Roeibond heeft van Roemeense Zijde de teleurstellende mededeling ontvan gen dat men in dat land niet akkoord kan gaan met het vertrek van Bulugi oiu. De plannen 0111 hem reeds dit seizoen als KNRB-coach te belaste met de begeleiding van jonge coaches worden door deze ontwikkeling plotse ling doorkruist. Het bestuur van de bond bestudeert momenteel op welke wijze zo spoedig mogelijk in de vaca ture van bondscoach kan worden voorzien. VOETBAL Bulgarije en Rusland hebben In Solia in een vriendschappelijk duel voor «0.000 toeschouwers niet 11 gelijkgespeeld. Bonev scoorde na 78 min. 10, Kolotov maakte 2 min. later gelijk. In Boedapest zegevierde West-Duitsland in een vriendschappelijk duel met 2-0 over Hongarije. Breilncr en Hönness scoorden na de rust. VOETBAL De kwartfinale om het Euro pees landenkampioenschap tussen Engeland en West-Duitsland (op 29 april op Wembley) levert de Engelse bond het recordbedrag van 510.000 gulden op aan televisierechten voor een rechtstreekse uitzending VOETBAL Pele heeft zich voor 3.5 miljoen gulden verbonden op te treden in een film over sport die in 115 landen zal worden uitgebracht. WIELRENNEN De Pool Ryszard Szurkowsk) heeft de zevende etappe van de amateur wielerronde van Algerije gewonnen. De beste Nederlander was Wim van Steenis. die juist vour Nanno Bakker beslag legde op de vier de plaats. De Deen Blaudzun behield de lei ding in het algemeen klassement. Krits Schur slaat in dezelfde lijd op de tweede plaats. WIELRENNEN Wilm de Waal heeft giste ren in Brugge een internationale wedstrijd voor amateurs over 118 km gewonnen in 2 uur «0 minuten. Toine van den Bunder eindigde als tweede en de Belg Freddy Maertens als vierde. ZWEMMEN De Rus Grevennlkov heeft in Leningrad (25-meter-bad) de 100 meter vrije slag afgelegd In de zeer goede tijd van 51 8 seconden. De belangrijkste uitslagen van de derde dag van het internationale toernooi in Leningrad waren. 100 m heren: 1. Grevenni- kov 51.8; 2 Mazanov 52.8: 400 m wissel heren 1. Partika 4.36.8; 2. Soekarev 4.36.S, 100 n vrij dames: 1 Elke Sehmtsch (O Did) 1.00.2; 2. Nadesjda Mathoekina 1 00.6; 200 m rug dames: 1. Tlna Lekveisjvili 2.24 2; 400 m wissel dames. 1. Nina Petrova 5.09.0; Estafet te: 4x 200 m vrij heren: 1. Rusland 7.47 0; Estafette 4 x 100 m vrij dames: 1. Rusland 4.02.5. De tussenstanden van de laatste sporttoto's sijn: Toto 37; Eerste prijs: geen meldingen Tweede prijs: 1 melding. Derde prijs 31 meldingen Beschikbaar voor de le 2e 3e prijs en de premie elk 74.100.- Tot no 38 Eerste prijs; geen meldingen. Tweede prijs: 7 meldingen. Derde prijs: 85 meldingen. Beschikbaar voor de le. 2e. 3e prijs en de premie elk 143.049. ROTTERDAM Uitgerekend Kees Akerboom, het 18-jarige Levi's-talent, dat zich dit sei zoen vooral tijdens de befaamde Europa Cup-wedstrijden als het grote Nederlandse basketbalta lent manifesteerde, stelde gister avond in het Ahoy' Sportpaleis het landskampioenschap èn het felbegeerde internationale con tact veilig. Zevenentwintig seconden voor liet ein de van de absolute barkctbaltopper tussen Flamingo's en Fiat Stars scoor de de trefzekere Akerboom zijn 36e en het beslissende 95e Haarlemse punt Acht seconden voor het einde bracht Kees Smit nog wel de hoop in liet Am sterdamse kamp terug door 95-93 op het bord te schieten, maar in de reste rende seconden hielden de in het bui tenland gerijpte pupilen van coach Jan Janbroers de bal en het kampioen schap vast. Er stond gisteravond in het met ruim 8.000 toeschouwers gevulde Rotter damse sportpaleis meer op het spel dan alleen maar de nationale titel. Het ging óók om het 'officiële' contact met de Europese topploegen in het Europa Cup-toernooi. Een onontbeer lijk contact zeker voor de beide 'rijk ste' Nederlandse basketbalclubs. Want Levi's Flamingos aanvoerder Frank Kales mag dan al vooraf hebben ge steld, dat al zouden we geen kampi oen worden, dan nog verandert er qua opzet weinig bij ons; dan gaan we gewoon veel internationale toernooien spelen. Feit is dat voor een sponsor de Cup-wedstrijden de meeste (vereis te) publiciteit opleveren. Die 'goedkope' publiciteit heeft in het afgelopen seizoen vooral Flamingo's onder het bekende rode vignet van de Amerikaanse spijkerpakkenfabrikant gehad. Via inderdaad opmerkelijke prestaties in het Europese bekertoer nooi voor landskampioenen, waarin de Haarlemmers pas in de halve finales met ere sneuvelden. Maar indirekt waren de topprestaties in het buiten land overwinning in Madrid op het befaamde Real er toch ook de oorzaak van, dat Flamingo's gistera vond voor de sensationele apotheose van de landscompetitie moest aantre den. Aanvoerder Kales, eerlijk terug kijkend op de afgelopen maand, waar in én voor de beker van Lions werd verloren, én voor de competitie van (opnieuw) Lions en van de aloude rivaal Fiat Stars: 'Ik wil niet zeggen, dat we op een kampioenschap zonder beslissingwedstrijd hadden gerekend. Maar toen wij eenmaal vier punten voorstonden, hebben we wel degelijk met die mogelijkheid rekening gehou den. Dat we van Fiat Stars verloren, was geen ramp. Maar die nederlaag tegen Lions was wel een blunder. Toen hebben wij het kampioenschap vergokt'. Levi's Flamingo's het 'grote' Flamin go's, wilde zich daarom in de sfeervolle Ahoyhal persé waar maken als Neder lands absolute topclub. En op die 'revanche' hadden de Haarlemmers zich ook zeer consciëntieus voorberied. Via een oefenwedstrijd tegen een na tionale formatie van bondscoach René Mol, het afgelopen weekeinde op Pa pendal, en in de laatste uren voor het Met een prachige redding kon doel man Nico de Bree de openingstreffer nog voorkomen. NEC hield de poort gesloten. Ajax botste steeds weer op een muur. die zelfs met speelse improvisaties en massale aanvallen lang niet open te breken bleek. Terecht oogstte NEC waardering. Want de groei, die het elftal dankzij de vakkundige hand van Wiel Coerver dit seizoen doormaakt, is verbluffend. Het elftal is krachtig, goed in de combinatie en kon ook tegen Ajax in conditioneel opzicht uitstekend volgen. Mede door de reeks blessures, waarmee de kern groep al maanden kampt, is het ren dement van de mogelijkheden dit sei zoen niet voldoende op de competitie- ranglijst tot uitdrukking gekomen. Coerver moest in de rust een belang rijke wijziging in zijn elftal aanbren gen. Muller bleek toch niet voldoende fit om de hele wedstrijd uit te spelen. Hij werd vervangen door de jonge Jo Peters. Het kon het enthousiasme van NEC niet temperen. Nog meer dan in de eerste helft toonde het durf. beet het zich vast op de aanvallen van Ajax. Jimmy Hagan, coach van Ben fica, moet van dit Ajax nauwelijks iets wijzer zijn geworden. De Britse voor man van de komende opponent van de Amsterdammers in de halve finales voor het toernooi om de Europa Cup hield zich bewust schuil tussen de massa op de tribunes. Toch mag Hagan voorzichtig concluderen dat Ajax in een moeilijke periode van het seizoen is beland, althans de feiten van de laatste wedstrijden bewijzen dat met name de aanval van Ajax heel wat minder soepel draait dan in het begin van de competitie. Piet Keizer en Sjaak Swart met name lijken de basis van de problematiek te gaan vormen. Voor Stefan Kovacs. de trainer, moet dit, een week voor de confrontatie met Benfica, een verontrustende gedachte zijn. Natuurlijk, Ajax demonstreerde net zoals zondag tegen DWS op nieuw een gigantisch overwicht, zijn macht op het middenveld en fel opko mende acties vanuit de verdediging. ARNHEM (ANP) De 34-jarige pol man van het nationale zaalhandbal team George van Noesel beëindigt rijn actieve wedstrijdloopbaan. Van Noe sel, die tot het recordaantal van. 84 interlandwedstrijden kwam en voor Swift Arnhem speelde, wordt het vol gende seizoen trainer-coach van een andere Arnhemse club, ESCA-VC, dat juist uit «de hoofdklasse is '"•degra- deerd. FRANKFORT (ANP) De strafcommissie van de Westduit- se voetbalbond zal op 9 april op nieuw een zaak tegen de Bun- desligaclub Rot-Welss Oberhau- sen behandelen. Het bestuur van de vereniging wordt ervan be schuldigd voor de wedstrijden in het vorige seizoen tegen Ar- minia Bielefeld (1-2) en Kickers Offenbach (2-3) onsportieve voortellen te hebben gedaan. De club, en ook voorzitter Peter Maasscn en oud-trainer Ady Preissler, moet zich nog verant woorden voor een omkopings- affaire met de voormalige doel man \an FC Köln, Manfred Manglitz. De strafcommissie kon tot op heden nog niets bewijzen, maar het controleorgaan zet het onderzoek voort. Ook Reinliard Libuda en Klaus Fichtel van Schalke '04 zijn nog niet van de strafcommissie af. Zij worden vandaag gehoord met de spelers Rüssmann, Sobieray, Lütkebohmert en Van Haaren in verband met bedenkelijke mani pulaties rond de wedstrijd tegen Arminia Bielefeld (0-1) van het vorig seizoen. Overigens zijn er op de univer- siteit van Bochum stemmen op gegaan in de Juridische faculteit om de Westduitse voetbalbond het recht levenslange schorsin gen uit te delen te ontzeggen. Maar in de afwerking stokte de ma chine plotseling. Al deden er zich hal verwege de tweede helft in het straf schopgebied van NEC enkele spekta- kulaire zaken voor. Barry Hulshoff bekroonde een van zijn fameuze rushes met een ziedend hard schot. De Bree reageerde echter meesterlijk. Via zijn vuisten verdween de bal naast het doel. Even daarna passeerde Keizer op de linkervleugel met een prachtige aktie de nodige ruimte. De bal knalde na het diagonale effektvolle schot ech ter tegen de lat. De akties hadden in feite een beter lot verdiend, maar aan de andere kant mocht ook NEC aan spraken maken op een redelijke ver goeding. Want de Nijmegenaren speelden een klasse beter dan vorige week zondag in de competitiewedstrijd tegen Twen te en zochten met name in de slotfase zeer bewust het initiatief. Het leidde tot .tegenstoten, die voor het grootste deel via Cas Janssens liepen. Wiel Coerver raakte er opgewonden van. In zijn enthousiasme gaf hij zo driftig aanwijzingen, dat hij de spelersbank verliet en langs de lijn aanwijzingen begon te geven. Toen hij tijdens een korte onderbreking voor een blessure zelfs het speelveld opstapte, greep Lou van Ravens in. De arbiter zond Coer ver achter het hoge hek naar de tri bunes. Vanuit die ongewone plaats zag hij zijn hardwerkende elftal twee minuten voor het einde toch nog uit de beker strijd verdwijnen. Eindelijk kreeg de Ajax-aanval een sprankje ruimte en profiteerde genadeloos. Cruyff, naar links uitgeweken, trok de bal scherp voor de voeten van Piet Keizer die even daarvoor, wegens aanmerkingen op de leiding, was opgeschreven. Kei zer knalde uit vrije positie onhoud baar voor de uitblinkende doelman De Bree in: 10. Voor Piet Keizer dreigt een schorsing. Temeer, omdat hij nog een boeking heeft staan. Tijdens FC Groningen Ajax, vorig jaar september, werd hij uit het veld gestuurd en naar aanlei ding daarvan door de tuchtcommissie geboekt. Van Ravens: 'Keizer zei tegen me: Je doet het al zo lang, maar je kan er nog steeds niets van. Zoiets kan ik niet accepteren. Ik zal dit aan de KNVB doorgeven' Ajax—NEC 1—6 (6—0i. 8s Keizer 1—0. Scheidsrechter: Van Ravens Toeschouwers: 24 OOG Ajax: Stuy; Suurbler. Hulshoff. Blankenburg. Krol: Haan, Neeskens. G. Mührcn; Swart, Cruijff. Keizer NEC: De Bree, Kornelis, Pij6, Kamps, Mei- laard; Müller (Peters). Kronshorst, Visser; Thljssen, Janssens, Eggenkamp GERRIT DEN ABMTMAN LEEUWARDEN (ANP) In de strijd om het Nederlands schaakkampioen schap heeft Coen Zuidema na drie ronden de leiding genomen. Hij won gisteren van Van den Berg en heeft thans 2x/i pnt. Concurrent Rob Har- toch kwam in zestien zetten remise overeen met oud-kampioen Eddy Scholl, terwijl Kuijpers en Langeweg hun onderlinge remise zelfs beklonken in vijftien zetten. Jan Timman kwam door een overwinning op Enklaar op gelijke hoogte met titelhouder Hans Ree. Beiden hebben thans 1punt. Derde ronde: Kuijpers-Langeweg J. Timman-Enklaar 1-0, Schöll-Har- toch Vi-fa, T. Timman-Ree Van Dop-Böhm afg., Zuidema-Van der Berg 10. Stand na drie ronden: 1. Zuidema 2 Yi pnt, 2. en 3. Hartoch en T. Timman 2, 4. Böhm 1& en 1 afg., 5-8. Enklaar. Langeweg. Ree, J. Timman 1%, 9. en 10. Kuijpers en Scholl 1. 11. Van Dop en 1 afg. 12. Van der Berg ft. LIER Ruud Geels, spits van Go Ahead Eagles en topscorer in de Ne derlandse competitie, zal waarschijn lijk volgende wede het contract met Lierse SK tekenen. Geels en Lierse SK zijn tot overeenstemming gekomen en ook de transfersom met de Deven ter ploeg is rond. Geels gaat 500.000 gulden kosten. Dat het contract eerst volgende week zal worden getekend houdt verband met de afwezigheid van voorzitter Quisenaerts. Ruud Geels wordt bij Lierse SK de opvolger van Peter Ressel en de waar schijnlijk eveneens uit Lier vertrek kende spits Andre Denul. Denul is zo goed als rond met Club Brugge. LEEUWARDEN (ANP) Het be stuur van sportclub Cambuur, dat in de eerste divisie betaald voetbal uit komt, wil tot verregaande samenwer king komen met de amateurclub Leeuwarden, die in de eerste klasse KNVB speelt. Het doel is daarbij SC Cambuur, dat over slechts twee elf tallen beschikt, een achterban van jeugdig talent te bezorgen. Men ver wacht dat de definitieve beslissing vol gende week woensdag zal worden ge nomen. Gerhard Schreur harde rebound grote treffen nog een uitgebreide analyse (bij Kales thuis) van de voor gaande vier duels met de Stars. De formatie van hoofdcoach Jan Jan broers tweede coach Rob de Wit miste grotendeels de voorbereiding door een Amerikaanse zakenreis ging dus onmiddellijk in de sterkste basisopstelling van start en dwong Fi at-coach Hahs Perrier al in de derde minuut van zijn experiment om Ger- rit van Buren in te zetten tegen spel verdeler Bill Moore af te stappen. Van Buuren had toen niet alleen reeds twee persoonlijke fouten opgelo pen, maar bovendien leken de Haar lemmers bij 128 (na 88) hun slag le zullen slaan. Via een trage, maar getructe set-play (snelheid maken was op de houten vloer bijna onmogelijk) liep Flamingo's uit naar 1810. Maar toen schakelde Fiat Stars naar een hogere versnelling over. Met pivot Bernard van der Moolen kwam de noodzakelijke lengte in de ploeg en in de negende minuut was de achter stand al via 2021 in een 2126 voorsprong omgebogen. Gangmakers van die Amsterdamse om mekeer waren competitie-topscorer Tom Chestnut (zou voor de rust al 15 punten scoren) en aanvoerder Tom Boot. Flamingo's coach Janbroers trachtte tevergeefs de Fiat-demarage af te stoppen. De wisseling van de al tijd rustige Wim Franke in de plaats van keiharde rebounder Gerhard Schreur bracht wel wat meer puur spelintelleet in de ploeg, maar de warmgedraaide Amsterdamse Stars he ten zich daardoor niet verrassen. Ook het inzetten van boomlange Harry Kip en donkere dribbelaar' Walter Ombre bracht niet het gewenste succes: 29 34 en 3440. De Haarlemmers dank ten het uitsluitend aan de safe schie tende Kees Akerboom (14 punten in nog geen 8 minuten) dat de achter stand bij de rust tenminste niet zorg wekkend was: 4447. In de tweede helft ging Flamingo's met het grotere bank-potentieel be grijpelijk erg agressief van start. Dat resulteerde wel in meer punten, maar ook in meer fouten. En daarvan maak ten de 'lepe' Amsterdammers gebruik door vóór te blijven. Hetgeen aanvoer der Tom Boot gistermorgen net va der geworden van een dochter van 6 pond ook had voorspeld. Boot: 'Technisch zijn wij toch beter. Levi's heeft een image opgebouwd, inaar daar moet je gewoon doorheen prikken'. Vooral Mike Rowland deed dat. Met 10 punten zorgde de Amerikaan ervoor dat Fiat Stars voorlopig niet onder-de- voet werd gelopen: 52-53, 59-63 en zelfs 61-65. De individuele acties moesten het ech ter toch afleggen tegen de homogeni teit. Franke, Kales, Moore en zelfs Schreur speelden steeds weer tegen trefzekere Kees Akerboom aan. En de jongste Haarlemse speler maakte zich waar als Nederlands grootste basket baltalent door feilloos elke sohotikans te benutten. Met liefst 36 punten hielp en hield hij Flamingo's aan de leiding - 71-67, 78-76. Toen vier minuten voor het einde Fiat Stars Bernard van der Molen zijn vijfde peetje zag krijgen werd dat voor de Amsterdammers het begin van het einde. Wim Franke (4 treffers: van 88-89 naar 92-89) en Kees Akerboom stelde het landskampi oenschap en het fel begeerde interna tionale contact veilig. Schuld ran 850.000 gulden mogelijk bezwaar voor gemeente Van onze speciale verslaggever TILBURG Willem II is een zieke plek in het betaald voetbal. Het abso lute dieptepunt werd tweeenhalve week geleden in de uitwedstrijd tegen Heracles bereikt, toen de spelers op eigen gelegenheid naar Almelo reis den. De reiskosten werden uiteinde lijk vergoed door particulieren; het diner moest het elftal zelf betalen. Trainer Henk Wullems: 'Zelfs voor een kopje koffie was geen geld. De jongens die reiskosten maken voor de training krijgen geen cent terug. Ook hebben de spelers hun salaris van de laatste maanden nog niet gehad. 'Deze treurige feiten hebben Willem II ge dwongen fusiebesprekingen te begin nen met NOAD. Als alles goed gaat kan straks het betaald voetbal in Tilburg doorgaan onder de naam FC Tilburg. Wat alle hoofdpunten aangaat hebben beide besturen overeenstemming be reikt. Vanavond worden nog enkele 'rimpeltjes gladgestreken', waarna morgen een onderhoud volgt met de fractie-voorzitters van de politieke partijen. De uiteindelijke beslissing over een FC Tilburg wordt genomen op 7 april door de leden van NOAD en Willem II (beide clubs blijven in het amateurvoetbal doorgaan) en op 10 april door de gemeenteraad. De uitslag van die bijeenkomsten is ma- oeilijk te voorspellen. De ledenverga deringen vormen een minder groot probleem dan de gemeenteraad. Op dit moment heeft Willem II een schuld van 850.000 gulden. Vorig seizoen was dat nog vijf ton. De wethouder voor sportzaken E. de Grood: 'Dat maakt de zaak veel ongunstiger. Het is nu zeker een half miljoen duurder geworden. Het college van b. en w. acht het ongeloofwaardig dat het betaald voet bal in Tilburg nog gered kan worden.' De fusieplannen tussen NOAD en Willem II dateren niet van eisteren. Vorig jaar reeds ketsten de besprekin gen twee keer af. De laatste keer, toen de voorlopige contracten al gete kend waren, trok Willem II zich om een nog steeds duistere reden terug. Indertijd was de gemeente bereid de schuld van 225.000 gulden door te strepen. De Grood: 'Ik heb nooit be grepen waarom Willem II toch wei gerde. Ik had de indruk dat Willem II de gemeente niet meer nodig had. 'De gemeenteraad was boos dat de fusie niet doorging en weigerde Wil lem II subsidie te verlenen, waarna de financiële nood snel te groot werd. De publieke opinie in Tilburg kreeg Willem U tegen. De Grood: 'Het pu bliek heeft keihard gereageerd door niet naar het stadion te komen. Het gemiddeld aantal toeschouwers" ligt ruim onder de vijftienhonderd. Dat is een duidelijk bewijs. De stemming in Tilburg is anders geworden. Ook in de gemeenteraad zijn de meningen sterk verdeeld.' Onlangs staakten de stemmen (16-161 bij een voorstel om Willem II een bijdrage te geven van 22.500 gulden opdat de salarissen van spelers en trainer betaald konden worden. Om dit seizoen uit te spelen heeft Willem II 78.000 gulden nodig. De Grood: 'Het is nog helemaal de vraag hoe de raadsleden op 10 april zullen reageren. Als er grote financiële offers gebracht moeten worden zie ik hel somber in.' In deze, uit pure misère, geschapen situatie past bewondering voor Henk Wullems. Als trainer heeft hij onder de meest bizarre omstandigheden moeten werken. Iedere week presteert hij het de ontevreden spelers (het is moeilijk werken met mensen die niet betaald worden) met een redelijke instelling het veld in te brengen. Afgelopen zondag (Willem II was vrij) was Wullems op pad voor de FC Tilburg. Hij bezocht de wedstrijd NO- AD-Longa. 'Ik heb NOAD nu één keer gezien dus ik kan er weinig van zeggen. Het was een slechte wedstrijd. Misschien kan ik een paar jonge spe lers van NOAD gebruiken. 'Het is echter nog de vraag of Wullems even tueel trainer wordt van FC Tilburg. Wullems: 'Ik heb niet prettig ge werkt Tegen van alles mo^st ik op boksen. Hoewel ik een driejarig con tract heb, bestaat de mogelijkheid dat ik wegga. Als ik me kan verbeteren mag ik vertrekken.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13