Project 'school in bos' komt te traag op gang N 'Lamlendig geklets in twee VVDM-bladen' tl 1 Genesis als begin van Mickery Mokum Deze zomer begin bouw li\ WJ ÖJ Demonstratie bouwvakkers tegen regeringsbeleid Politiecontrole bij conferentieoord 'Beste grap': NOS-journaal krijgt loeres Potest invaliden tegen vele trappen van cultuurpaleis Soldaat krijgt lagere wereldhandelscentrum straf voor niet-groeten Soberder afkondiging grondwetswijzigingen Kritiek op AR over standpunt gewestvorming Weer aanval op Udink over woningbouwcij f ers Enorme belangstelling rapport Club van Rome; 608e L, Staatsloterij personalia Subsidieregeling kunstexposities in en om Rotterdam 'TROUW/KWARTET DONDERDAG 30 MAART 1972 IUWKM ANII KUNST 11 I Van een onzer verslaggevers APELDOORN Bij wijze van experiment ('als aanschouwelijk voorbeeld voor de heren van de regering, die erg druk zijn en niet zoveel tijd hebben om lange verhalen van vlijtige mensen te le zen') zal een groep kinderen uit de Amsterdamse Jordaan en Kinkerbuurt eind april een weekje, naar Apeldoorn komen om er kennis te maken met het bos, niet alleen om te kijken wat er groeit, maar ook om er te werken. Dat vertelde de heer D. Bouwman, directeur van de dienst landelijke eigendommen in Apeldoorn, toen prins Claus gisteren in deze gemeente de miljpenste boom (een eik) plantte in het kader van de Nederlandse boomfeestdagen. Bij het experiment om stadskinderen naar het bos te halen wordt min of meer aangehaakt bij het systeem van de Schulwaldheime die Duitsland al vele jaren kent. Een commissie pro beert in Nederland iets dergelijks al geruime tijd van de grond te krijgen maar naar ons werd meegedeeld tot nu toe loopt alle initiatief stuk op bureaucratie. Welk departement moet. als er rijkssteun nodig is, over de brug komen? Onderwijs, landbouw of CRM? Om de vicieuze cirkel van de ambte narij te doorbreken heeft de commis sie, waarin ook de heer Bouwman zit, besloten tot een proef die in de laatste week van april jn Apeldoorn plaatsvindt. Er komt dan een groep Amsterdamse kinderen uit de Jor daan en uit de Kinkerbuurt naar deze gemeente. Ze logeren in de jeugdher berg De Grote Beer, maar brengen vereder zoveel mogelijk tijd in het bos door. Zelf betalen ze 35,de rest zou van een der ministeries moeten komen. Omdat de zaak financieel in het slop zat heeft de Heidemaatschap pij zich voor eventuele kosten garant gesteld. In Apeldoorn hoopt men dat het voor beeld in heel Nederland navolging vindt. Er zijn nog honderdduizenden kinderen die nauwelijks een boom zien, laat staan kennen. Dergelijke weken zouden gehouden kunnen wor den onder de namen: school in bos, school in veld, school in duin, enz. De heer Bouman heeft staatssecretaris Vonhoff van CRM gisteren bij de miljoenste boom een wat hij noemde 'makkelijk' leesbare nota over het onderwerp ter hand gesteld. Van onze onderwijsredactie ZEIST De politie van Zeist heeft gisteren de bezoekers van het con ferentie-oord Woudschoten op identi teitspapieren gecontroleerd. Reden hiertoe was dat studenten, vertegen woordigers van het landelijk overleg grondraden, geprobeerd hebben de studieconferentie, die daar gehouden wordt, te bezoeken. De studieconferentie, die de verdere uitwerking van de voorgestelde plan ning voor het hoger onderwijs tot onderwerp heeft, was toegankelijk voor delegaties van het hoger onder wijs, leden van de academische raad, van de onderwijsraad, ZWO, het cen traal bureau voor de statistiek, het centraal planbureau, vertegenwoordi gers van de ministeries van onderwijs en landbouw en ook drie studentenle den van universiteitsraden. iMnister De Brauw was niet erg geest driftig over de actie van de stu- dentën. Over de conferentie zelf is verder niets bekend gemaakt dan dat er geen besluiten zijn genomen. Advocaat-fiscaal eist bevestiging boetes DEN HAAG 'Lamlendig geklets' noemde de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag, mr F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de inhoud van twee WDM-afdelingsbladen waar van de tien verantwoordelijke redacteuren gisteren in hoger beroep terecht stonden. 'Juist in de gedwongen gemeenschap van dienstplichtigen ondermijnt dit de orde en rust van de dienstplichti gen die eerlijk proberen hun dienst plicht te vervullen. Vaak zijn de po gingen van de WDM om de krijgs macht te veranderen goed en eerlijk en dit bedonderd geschrijf komt slechts sporadisch voor. Ik vind deze zaken niet zo ernstig, maar er moet gewaarschuwd worden', aldus mr. Van Voorst. Hij meende dat de redacteuren van de twee bladen 'Kaats' uit Havelte en 'Juliana van Stolberg' uit Amersfoort, de krijgstucht hadden willen onder mijnen en eiste daarom bevestiging wan de boetes van 100 tot 250 die de Arnhemse krijgsraad hen had op gelegd. ,De twee verdedigers mrs. Schutte en Dommering bepleitten vrijspraak. Zij meenden, evenals het Tweede Kamer lid mr. dr. B. de Gaay Fortman (PPR), die door hen als getuige- deskundige was opgeroepen, dat ner gens uit blijkt dat de redacteuren de krijgstucht hebben willen ondermij nen. 'Wat wil de militaire justitie eigenlijk met deze zaken, dit soort artikelen verbieden is een zwaktebod van het leger: allepn een zwak leger maakt zijn critici monddood', aldus mr. Schutte. Dr. De Gaay Fortman zag de artikelen als een uiting van onlustgevoelens, waar slechts een groep toch al kriti sche soldaten van kennis neemt en die de rest van de dienstplichtingen niet beïnvloeden. De gewraakte arti kelen gingen onder meer over de kledingvoorschriften bij een oefening in Frankrijk en over 'het verzet tegen de dagelijkse onderdrukking.' Tijdens de zitting van het HMG werd tegenover het gebouw door WDM- leden gedemonstreerd tegen de be knotting van de vrije meningsuiting. De WDM zzl op de dag dat het HMG uitspraak do%t, 12 april, een volkstri bunaal houden over het vervolgings beleid van de militaire justitie in zaken waarbij de vrijheid van me ningsuiting in het geding is. AMSTERDAM Ht NOS-jour naal heeft volgëns het Natio naal 1 april genootschap in 1971 de beste practical joke uit gehaald. Het journaal krijgt daarvoor zaterdagavond de bronzen loeres in de categorie 'humor in daad'. De ere-loeres is toegekend aan de Amsterdam se acteur Sylvain Poons. De auteur krijgt de loeres in het bijzonder voor zijn rol van Abra ham Mosterd in de televisie serie De kleine waarheid. V Het NOS-journaal heeft in twee uitzendingen vóór 1 april vorig jaar de kijkers erop gewezen dat de postboden binnenkort zouden ivorden uitgerust met apparaatjes waarmee tv-zwart- kijkers zouden kunnen worden opgespoord. Wie zijn toestel met aluminiumfolie omwikkelde, zou opsporing kunnen ontlopen. Volgens het Nationaal 1 april igenootschap steeg daarop de verkoop van aluminiumfolie en stroomde het kijkgeld binnen, zelfs in zo'n mate dat de dienst luister- en kijkgelden moest overwerken. Op de jaarlijkse bijeenkomst van het genoot schap in Zandvoort zal bekend worden gemaakt wie een loeres in de categorie 'humor in beeld' en een reclameloeres krijgen. De korpschef van de Zandvoort- 'se politie krijgt zaterdagmorgen een politie-loeres voor de mede werking die is ondervonden bij het uithalen van de 1-april-grap in 1962, toen zogenaamd een beeld van de Paaseilanden, la ter omgedoopt tot loeres, aan spoelde. jjMEGEN Meer dan honderd in- aliden in rolstoelen hebben gister- ttiddag gedemonstreerd bij de opening an het culturele centrum De Linden- erg in Nijmegen. Zij wilden hiermee e aandacht vestigen op het feit. dat it cultuurpaleis met zijn vele trappen ijna ontoegankelijk is voor invaliden, i het nieuwe gebouw zijn de open- are bibliotheek, de akademie voor eeldende kunsten en de muziekschool ndergebracht. Bovendien kan het ge- ruikt worden voor tal van andere ctiviteiten. Minister Engels, die het ebouw gisteren opende, zei alle be- rip te hebben voor de actie van de ehandicapten. Hij beloofde hun wen- len met het gemeentebestuur van Nij- ïegen te zullen bespreken. Burgemees- er De Graaff zei later, dat hij alle 'ensen van minister Engels wil inwil- igen als Den Haag maar met geld iver de brug komt. Van een correspondent frTlT ■p Van onze Haagse redactie DEN HAAG De onlangs door het parlement goedgekeurde grondwets wijzigingen zullen op 5 april in een buitengewone editie van de Staatscou rant worden afgekondigd. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de afkondiging eenvoudiger zal gebeu ren dan voorheen. Vroeger was het de gewoonte een grondwetswijziging in ieder rechtscollege en in iedere ge meente voor te lezen. De grondwetswijzigingen betreffen on der meer de verlaging van de kiesge rechtigde leeftijd tot 18 jaar, de fi nanciële verhouding inzake het konink lijk huis, de financiële verhouding tussen kerk en staat en de vrijheid van onderwijs waardoor het toezicht op rijscholen mogelijk wordt. Het verschijnen van een buitengewo ne editie van de Staatscourant is geen ongewone zaak. Dergelijke edities ver schijnen op Prinsjesdag met de tekst van de troonrede, bij de jaarlijkse lintjesregen en in incidentele gevallen als het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus en de geboorte van hun kinderen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op het congres van de ARP-gemeentebestuurders in Lunteren is kritiek geuit op het standpunt dat de ARP-Tweede Kamerfractie over de gewestvorming heeft ingenomen. Zoals bekend heeft de ARP bij monde van het Kamerlid Schakel er steeds op aan gedrongen dat het zwaartepunt van de gewestvorming bij de centrale over heid komt te liggen, in plaats van bij de gemeente zelf, zoals is voorgesteld in de ontwerp-gewestwet van de toen malige minister van binnenlandse za ken Beernink. Met name de burgemeester van Klun- dert, de heer C. D. van Oosten verzet te zich op het congres tegen het ARP- fractiestandpunt. Hij ziet er weinig heil in, de gemeenten tot samenwer king met andere gemeenten te dwin gen. 'Als je de gemeenten dwingt dan haal je ruzie in huis', aldus de heer Van Oosten. Ook hij zei wel de nadelen van vrij willige vorming van gewesten te zien, namelijk dat een aantal bestuurders hun bevoegdheden niet willen kwijt raken, waardoor de gewesten niet van de grond komen. Maar toch meende hij dat het rijk de gewestvorming be ter kan stimuleren en begeleiden, dan met dwang op te leggen. De burgemeester van Klundert meen de dat als gemeenten in een bepaald gebied geen gewest willen vormen, de gewestvorming daar maar achterwege moet blijven. 'Het hele land hoeft toch niet met gewesten bedekt te wor den', aldus de heer Van Oosten. DEN HAAG Het hoog militair gerechtshof heeft de straf van de 20- jarige dienstplichtig soldaat J. K. uit Driebergen, die een luitenant niet had gegroeit en zich bij de luitenant niet op de voorgeschreven wijze had gemeld, teruggebracht van veertien tot zeven dag licht arrest. De com mandant van de soldaat, die in Havel te was gelegerd, had de straf van veertien dagen opgelegd. Het gerechtshof heeft de 20-jarige dienstplichtige soldaat T. van der G. uit Soesterberg, die had meegelopen in een demonstratie tegen de parate weekeinden, veroordeeld tot een voor waardelijke straf van twee weken mi litaire detentie en 150 gulden boete. Geëist was drie weken voorwaardelijk en een boete van 150 gulden Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Udink (volkshuisvesting) zou ten onrechte hebben beweerd dat het vorige kabi net erin is geslaagd het woningbouw programma te realiseren. Het Kamer lid Nypels (D'66) heeft dit gezegd in een aantal schriftelijke vragen aan de minister. Het bouwprogramma voor het kabi net-De Jong was gebaseerd op contin genten woningen waarvan er geduren de de kabinetsperiode 500.000 gepro duceerd zouden moeten zijn. Eerst in 1971 is men het woningbouwprogram ma gaan uitdrukken jn reële eenhe den. waarvan er dan volgens de heer Nypels 512.000 gebouwd zouden moe ten zijn. Dit aantal nu is in de afgelopen kabinetsperiode niet ge haald. Eerder had het overlegorgaan van de vakcentrales gewezen op dit verschU in telling en daaruit geconcludeerd dat het woningbouwprogramma on danks de schijn van het tegendeel, niet is gerealiseerd. In een toelichting op zijn vragen zegt de heer Nypels, dat 'als de minister suggereert dat het bouwbeleid van het kabinet-De Jong met succes is bekroond, het wel ge wenst is dit met de juiste cijfers aan te tonen'. ROTTERDAM Nog deze zomer zal kunnen worden begonnen met de bouw van het wereldhandelscentrum aan de Leuvehaven. Na de raadsvergadering van vanavond zal de commissie ad hoe voor dit wereldhandelscentrum het voorlopig ontwerp van het Britse bureau van architecten en surveyors Lliwellyn- Davies, Forrestier - Walker and Bor in bespreking nemen. Daarna gaat het projekt naar de gemeenteraadscom missies voor stadsontwikkeling en voor economische aangelegenheden. Over een maand kan het aan de Rotterdamse gemeenteraad worden aangeboden. Wie uiteindelijk de architecten wor den is nog niet bekend, maar de veronderstelling ligt voor de hand dat het Britse bureau ook de architectuur zal gaan verzorgen, hoewel bij het geven van de opdracht tot een voorlo pig ontwerp verleden najaar nadrukkelijk is vastgelegd, dat het contact met het Britse bureau vrijblij vend zou zijn. In keuze van architecten is men ge heel vrij. Het projekt, zoals het de gemeente raad wordt aangeboden, behelst niet meer dan de verkoop van grond aan de Leuvehaven. Opdrachtgevers voor de bouw zijn het Philips pensioen fonds en het Shéll-pensioenfonds en verder nv Wereldhaven, die het in het wereldhandelscentrum opgenomen hotel voor zijn rèkening wil nemen en ook wil exploiteren. Een hindernis die de gemeenteraad nog zal moeten nemen is de gron'dverkoop. Zoals be- kend is in principe besloten, dat dc gemeente Rotterdam slechts gronden in erfpacht kan uitgeven en geen gronden meer zal verkopen. DEN HAAG Er bestaat bjj het publiek grote belangstelling vqor de Nederlandse vertaling van het rppporl van de Club van Rome. De eerste druk, 45.000 exemplaren, was binnen twee dagen uitverkocht. De tweede druk met een oplage van 25.000 exem plaren die donderdag verschijnt, is ook al uitverkocht, en de derde druk 30.000 exemplaren, die op 10 april verschijnt, is reeds voor het grootste deel door de boekhandel gereserveerd De vierde druk is in voorbereiding. (ADVERTENTIE) 29 maart 1972 eerste klasse Prijzen van 10,zijn gevallen op nummers eindigende op: 5 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 38 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 041 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 358 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 844 400,zijrf gevallen op nummers eindigende op: 179 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 7629 Een prijs van 2.000,is gevallen op het nummer: 023005* 2.000,is gevallen op het nummer: 027185* 2.000,is gevallen op het nummer: 059344 2.000,is gevallen op het nummer: 054406 2.000,is gevallen op het nummer- 073139 De prijs van 5.000,is gevallen op het nummer.- 063440 25.000,is gevallen op het nummer: 050003 Een extra prijs van 50.000,— is gevallen in de serie B op het nummer: 039383 En een troostprijs van 1.000 op nummer: 039383 van elk van de andere series. Een extra prijs van 50.000, is gevallen in de serie R op het nummer: 099581 en een troostprijs van 1.000, op nummer: 099581 van elk van de andere series. Let wel: op de met een gemerkte nummers is tevens een van de lagere prijzen gevallen. Het Philips pensioenfonds en het Shell Pensioenfonds hebben nadruk kelijk geëist, dat zij de grond in eigendom krijgen. Bij erfpacht of bij een aan wisselingen onderhevige grondhuur zouden de risico's bij de exploitatie te hoog worden. Het is te begrijpen, dat deze grondverkoop het voornaamste discussiepunt zal worden in de commissies en de gemeenteraad. Het projekt, zoals het Britse bureau het in zijn voorlopige ontwerp neer legde, is een hoogbouw-complex met vier vleugels rond een kern, een plat tegrond dus zoals de wieken van een molen. Aansluitend is een internatio naal klasse-hotel ontworpen met drie honderd kamers, verdeeld over vijftien etages, apart gesitueerd, met zwembad en sauna. Verder is gedacht aan een parkeergarage voor ongeveer 1500 au to's. Het hele projekt zal 219 miljoen gulden vergen. door Ber Huising AMSTERDAM Mickery Mokum, aan de Rozengracht, is dinsdag avond voor het eerst gebruikt door The Freehold Company uit Lon den met 'Genesis' en 'Mary, Mary'. Mr. G. E. Langemeijer: eredoctor. Eredoctoraten Ter gelegenheid van het negende lustrum van de Katholie ke Hogeschool in Tilburg zullen drie ere-doctoraten worden uitgereikt. Prof. drs. C. A. van den Beid, direc teur van het Centraal Planbureau en buitengwoon hoogleraar aan de econo mische hogeschool in Rotterdam krijgt een ere-doctoraat in de economische wetenschappen: prof. dr. F. van Heek, hoogleraar in de sociologie aan de Leidse universiteit wordt eredoctor in de sociale wetenschappen; en mr. G. E. Langemeijer, procureur-generaal bij de Hoge Raad krijgt een ere doctoraat in de rechtsgeleerdheid. Arbeidsvoorziening Mr. W. A. Re- nardel de Lavalette is per 1 april 1972 bij het ministerie van sociale zaken benoemd tot hoofd van de directie voor algemeen arbeidsvoorzieningsbe- leid, tevens plaatsvervangend direc teur voor de arbeidsvoorziening. Hij is de opvolger van dr. W. A. van den Berg, die eveneens per 1 april is benoemd tot secretaris-generaal bij hetzelfde ministerie. De heer Renar- del de Lavalette (50) aanvaardde in 1948 een functie bij de Raad van State. Na in Suriname de functie van plaatsvervangend directeur en direc teur van het kabinet van de gouver neur te hebben vervuld, werkte hij van 1969 tot 1967 bij het kabinet van de vice-minister-president. Sinds 1967 was hij directeur financien en loco secretaris van Rotterdam. Broodmand De zilveren brood- mand, waarmee de Nederlandse vere niging van meelfabrikanten jaarlijks bijzondere verdiensten op het gebied van dc voedselvoorziening beloont, is dit jaar toegekend aan ir. J. A. P. Franke, oud-directeur-generaal van de voedselvoorziening. De mand zal hem op 24 april in Den Haag worden uitgereikt. Benoemd: Als nieuwe kroonleden van de Sociaal-Economische Raad zijn benoemd prof. C. de Galan, prof. P. de Wolff en mevrouw E. J. Sevenhuij- zen-Hoogewooning. Voor prof. De Galan is als plaatsver vanger aangewezen dr. V. Halberstadt, voor prof. De Wolff prof. Hessel en voor mevrouw Sevenhuijzen-Hooge- wooning mejuffrouw Lemaire. De benoeming geldt voor de zittings periode 1 april 1972 tot en met 31 maart 1974. Amsterdams nieuwste theater ging open, zonder dat daar veel woorden aan werden besteed: 'Wilt u hier niet roken, het mag niet van de brand weer', was het enige dat Ritsaert ten Cate bij de opening zei. Hij heeft de komst van het theater, in weinig tijd. toch maar voor elkaar gekregen. Mickery Mokum heeft een ruime foyer, waar het goed bijeenzijn is rondom de bar en waar wat gokauto maten lange pauzes voorstellen. De speelruimte in het oude, iets ver bouwde Capitol is uitstekend, maar wel wat zwart en somber. De stoelen zitten goed. De boerderij in Loener- sloot was knusser en rustieker. maar dat waren juist ook de bezwaren. Mickery Mokum is beter voor het doel, en dichterbij voor de Amster dammers die er nu gewoon 'even heen kunnen gaan'. Onderhoudend De Mickery Mokum-periode zette goed in met The Freehold Company, die twee-door Roy Kift geschreven workshop-produkties bracht. De eerste is 'Genesis', naverteld met eenvoudige en ook wel andere woorden en, ver beeld met mime, bewegingen en af en toe heftig acteren, met een paar songs erbij. De argeloze prilheid van het Paradijs met vogels, de beide mensen die el kaar ontdekken, het eerste verbod, dat meteen aanleiding werd tot de zonde, en de schuldgevoelens, werden fijntjes en met humor gedaan. Het drama Kaïn en Abel werd boeiend gespeeld. Het verhaal van Noach en de ark werd levendig gebracht. Een overbrugging naar de mensen van nu trof niet zo goed. En over het alge meen waren de taferelen te lang ge rekt. De uitingsmogelijkheden bij zo'n manier van spelen zijn beperkt en herhalen zich dus nogal eens. Vooral als er geen of weinig tekst is zouden zij dus verdicht moeten worden. De medewerkers weer andere dan in dertijd kwamen onder regie van Nancy Meokler tot een onderhoudend spel, dat afgesloten werd met de Ba bylonische spraakverwarring. Verward Na een, zeer lange, pauze, volgde 'Mary Mary', een spelletje geen stuk over kinderen in hun kinder lijke, en ook wel kinderachtige doen en laten, met een flinke hoeveelheid wreedheid en, zoals tenslotte duidelijk wordt, misdadigheid er doorheen. Want het blijkt, dat een van de meisjes een jongetje heeft vermoord, omdat zij wist hoe het moest en omdat het toch een rotjongen was. Diepere oorzaken werden niet gege ven, al kwam er nog wel een onaardi ge moeder aan te pas. Roy Kift heeft dat zeer verward geschreven, met hier en daar een tekstje om je aan vast te klampen. Bovendien werden de rollen voortdurend verwisseld. De regie was ook niet zo doordacht als die in Genesis. De kinderen dolden slordig door elkaar heen en waar het op een klein stukje drama aankwam, werd dat nogal hysterisch. The Freehold Company beschikt wel over zo'n tien medewerkers die be hoorlijk acteren, zingen en soms zelfs acrobatisch bewegen. Na The Freehold Company begon Mickery's eigen Workshop nog, maar dat gebeurde pas na middernacht. ROTTERDAM De Rotterdamse Kunststichting begint op 1 april met een nieue subsidieregeling, die ont worpen is om Rotterdamse kun stenaars financieel te steunen bij het exposeren buiten die stad. Het aantal expositiezalen en galeries is in Rotterdam en omgeving niet bepaald dik gezaaid en daarom is het voor vele kunstenaars vooral bij de gewijzigde b.k -regeling van belang een afzetgebied buiten de stad te vinden. En dan is het uiteraard voor een kunstenaar altijd van belang als hij geregeld zijn werk kan laten zien. Omdat het voor deze regeling beschik bare budget relatief klein is., zullen de aanvragen van geval tot geval bekeken moeten worden en zal ui teraard niet iedere expositie van een Rotterdamse kunstenaar zonder meer gesubsidieerd kunnen worden. De woorwaarden immers die door organi serende instanties en galeries gesteld worden lopen nogal uiteen en boven dien kunnen verkoopsuccessen de kos ten ver overtreffen. De subsidie 500,- maximaal) is al lereerst bedoeld voor kunstenaars die kosten moeten maken om te expose ren en die hun werk tonen in gele genheden, die cultureel representatief zijn, zalen en galeries dus, die door velen bezocht worden. Voor exposities in het buitenland bestaat er bij het ministerie van CRM een budget voor dit doel. Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM Twee a drieduizend bouwvakkers hebben gister middag in Amsterdam gedemonstreerd tegen 'de politiek van be stedingsbeperking van de regering Biesheuvel-Drees'. De demon stratie, die werd georganiseerd door het communistische bouwvak actiecomité, kreeg de steun van de studentenverenigingen ASVA en SRVU. De drie erkende bouwvakbonden distancieerden zich van de demonstratie en ontraadden hun leden eraan mee te doen. Onder het roepen van leuzen als 'Weg met Biesheuvel' en 'hi, ha, hé, Drees in de WW' begaven de bouwvakkers en enkele honderden studenten zich via de binnenstad naar de Kinker buurt, waar de demonstranten werden toegesproken door actieleider Bertus van der Kuil. Op spandoeken die zij meevoerden spraken de demonstran ten zich uit tegen het werkgelegen heidsbeleid van de regering, tegen een bouwstop', investeringsbeper kingen, stagnatie van de universiteits- bouw en de stakingswet en vóór een snelle woningbouw en een volledige uitvoering van de metrobouw en ver- keerswerken. ASVA en SRVU zeiden in een verkla ring dat het van belang is de strijd tegen afknijpmaatregelen op zoveel mogelijk fronten tegelijk te voeren. 'Niet alleen de universitaire bevol king maar veel groepen worden er door getroffen. Een direct voorbeeld zijn de bouwvakkers die door de bouwstop ernstig in hun inkomen en bestaanszekerheid worden aangetast'. Het bouwvakkersactiecomité verklaar de zich op zijn beurt solidair met de strijd tegen de invoering van de 1000 gulden college-geld. ONVREDE Woordvoerders van de erkende bouw bonden wezen gisteren op de protest demonstraties die de vakcentrales mo menteel in het land beleggen. Een woordvoerder van de christelijke bouwbond verklaarde: 'Ook wij heb ben onvrede met het huidige beleid ten aanzien van de werkgelegenheid en de werkverschaffing, maar we zijn van mening dat je niets kunt bereiken door het slaken van kreten en het veroorzaken van trammelant' Hij had niet de indruk dat de bouw vakkers die werk hebben er erg happig op zullen zijn een middag van hun werk weg te lopen. 'Dat is momenteel allerminst hun belang', aldus de NCB- woordvoerder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11