Liefde voor Jackson dreef Angela Davis Chili doet aanval op Amerikaans ITT-concern Pakistan heeft gevolgen van oorlog onvoldoende verwerkt Executie Sallustro tegengesproken Rusland stelt verbod op chemische wapens voor Eerlij nse muur randaag open witserse schrijvers conflict verwikkeld okkengeval in Hannover President Bhoetto staat voor formidabele taak TROUW/KWARTET WOENSDAG 29 MAART 1972 BUITENLAND Aanklager beweert in openingsverklaring: SAN JOSE (Reuter, UPI, AP) De openbare aanklager in bet proces tegen Angela Davis heeft in zijn openingsverklaring gezegd, dat de zwarte revolutionaire met opzet een 17-jarige scholier mis bruikt heeft in een samenzwering om de broer van de knaap, George Jackson, te bevrijden. Angela Davis hield hartstochtelijk van George Jackson en beschouwde zich als met hem getrouwd, aldus Albert Harris, de aanklager. Harris sprak in een overvolle rechts zaal in San José, waarvoor het pu bliek 35 plaatsen en voor de pers 30 plaatsen waren gereserveerd. Twee honderd journalisten volgden het pro ces in een andere zaal via de televisie. Angela Davis wordt beschuldigd van moord, ontvoering en samenzwering wegens een overval op het gerechtsge bouw van San Rafael, waarbij gijze laars genomen zouden moeten worden om te ruilen tegen de vrijheid van George Jackson en de twee andere Soledad-broeders. Aanklager Harris vertelde de geheel uit blanken bestaande jury, dat mej. Davis en Jackson 'hartstochtelijk li chamelijk contact' hadden, toen zij elkaar in een cel ontmoetten voor een bespreking in juli 1971. Dat was bijna een jaar na de uitbraakpoging in San Rafael. Harris sprak tegen dat Angela Davis werd gedreven door politieke of sociale motieven. Geen grenzen 'De reden was haar hartstocht voor Soledad-broeder George Jackson, een hartstocht, die geen grenzen kende, ;een limieten, geen respect voor het even, zelfs niet voor dat van George [acksons jongere broer Jonathan', al dus Harris. Terwijl hij sprak, oordeel- SAN JOSE (Reuter) De tweede zitting in het proces tegen Angela Davis moest worden afgelast, wegens een uitbraak in de gevangenis naast het gerechtsgebouw. Vier gevangenen hadden met messen 2 mensen als gij zelaar genomen. De politie nam een van hen weer gevangen, maar de drie anderen eisten een auto om te kun nen ontsnappen met hun gijzelaars. De ontsnapping schijnt niets te maken hebben met het proces-Davis. De drie uitbrekers werden echter over meesterd. Eén van heil is daarbij gedood. de een geheel uit blanken bestaande jury de twee overlevende Soledad- broeders onschuldig aan de moord van een blanke cipier. George Jack son, die eveneens van deze moord beschuldigd was, werd gedood in au gustus 1971 tijdens wat een uitbraak poging genoemd is. Toen ze de rechtszaal verliet, jubelde Angela Davis: 'De Soledad-broeders zijn vrijgesproken. Dat is werkelijk geweldig'. Haar advocaat Howard Moore voegde eraan toe: 'Het is alleen jammer dat George Jackson dit niet meer mocht beleven'. Harris verklaarde dat Angela's alles overheersende hartstocht voor Jack son onthuld zou worden door de brie ven, die zij hem schreef, toen hij in de gevangenis zat 'De verdachte be schouwde zich als getrouwd met Geor ge Jackson', zo beweerde de aankla ger. Hij vertelde de jury van acht vrouwen en vier mannen, dat de brie ven als bewijsmateriaal zullen worden ingediend, hoewel sommige van hen zo persoonlijk zijn, dat het stuitend zou zijn om ze te lezen. Bespreking BUENOS AIRES (RTR, UPI, AFP) Het lot van de ontvoerde Fiat-directeur Oberdan Sallustro was enkele uren na het verstrijken van de derde tijdslimiet, die door de ontvoerders is gesteld, nog steeds onzeker. De laatste tijdslimiet was gesteld op vanmorgen 4 uur onze tijd. Tot het sluiten van deze editie was niets vernomen van het marxistische 'revolutionaire volksleger', dat Sallustro ver leden week dinsdag ontvoerde. Vanmorgen verspreidde de Argentijn- Be radio het bericht dat Sallustro te- ■echtgesteld was. Zijn stoffelijk over- chot zou gevonden zijn bij een kerk n Boulogne, 20 km van Buenos Aires, let bericht werd niet bevestigd door de politie. Een woordvoerder van de >olitie verklaarde dat er op de aan gegeven plaats slechts een man was jevonden, die zijn roes uitsliep. Ook de zoon van Sallustro heeft enige p-en na hat verstrijken van de -laatste jdslimiet verklaard niets gehoord te ebben over het lot van zijn vader, en uur voor het verstrijken van het iltimatum had Fiat bekendgemaakt, dat de eisen van de ontvoerders on mogelijk konden worden ingewilligd. De maatschappij verklaarde de afge lopen week alles te willen doen om Sallustro te redden. De aanklager vertelde verder dat Da- vis een woning drie weken deelde met Jacksons broer, de 17-jarige Jona than, terwijl ze de ontvoering bespra ken. De nacht voor de overval brach ten zij samen door in een motelkamer in San Francisco. De overval resul teerde in de dood van rechter Harold Haley, Jonathan Jackson en van twee zwarte gevangenen, toen zij in een bestelwagen trachtten te ontsnappen. Volgens Harris had Jonathan Jackson het telefoonnummer van een telefoon cel op het internationale vliegveld van San Francisco, dat hij moest draaien om de wachtende Angela Da- vis te bereiken. Toen zij hoorde dat de overval mislukt was, nam ze snel een vliegtuig naar Los Angeles en dook onder, aldus de aanklager, die eraan toevoegde: 'Deze lerares in de filosofie is een studente in het ge weld. Ze is het geweld toegewijd'. Academisch vernis Hij waarschuwde de jury zich niet te laten beïnvloeden door het kalme ge drag van Angela Davis en haar uni versitaire .functie. 'Zij leeft niet al leen in de wereld van het boek. Onder het koele academische vernis is zij een vrouw die door hartstocht tot gewelddaden kan komen', aldus Har- ris. 'Het bewijsmateriaal zal aantonen dat bijna alles wat werd gebruikt bij deze misdaad het eigendom was van Angela Davis'. Mej. Davis luisterde kalm naar het lange pleidooi van de aanklager. De verdediging heeft een verklaring aangekondigd, waarin de aanklachten tegengesproken zullen worden. Salvador Allende SANTIAGO (UPI, Reuter) De Chileense regering heeft het Ameri kaanse telefoonconcern ITT nu offi cieel beticht van een complot tegen de 'onafhankelijkheid en de demo cratische wil' van Chili. Daarmee heeft de regering van Sal vador Allende de beschuldigingen onderstreept van de Amerikaanse co lumnist Jack Anderson, die eerder had geschreven dat de ITT 16 maan den geleden economische pressie middelen en andere taktieken heeft gehanteerd om te voorkomen dat de marxist Allende aan de macht zou komen. In een verklaring heeft de Chileense secretaris-generaal van de regering, Jaime Suarez, verklaard dat de ITT en Chileense belangengroepen 'niet hebben geaarzeld een situatie te pro voceren die de ernstigste gevolgen had kunnen hebben voor Chili en de Chilenen'. Anderson 'De regering bestudeert met de grootste belangstelling en waakzaam heid de aanwijzingen die gegeven zijn over de werkelijke handelingen tegen de natie, de souvereiniteit en het zelfbeschikkingsrecht van de Chileense natie door buitenlandse Instellingen, organisaties en perso nen'. aldus Suarez. De columnist Jack Anderson, die inmiddels een steeds grotere faam begint te krijgen als onthuller van diverse schandalen in de VS, heeft gemeld dat de Amerikaanse ambas sadeur in de Chili Washington heeft gewaarschuwd dat de vooruitzichten op een militaire coup tegen Allende in de nabije toekomst uiterst gering zijn. De ambassadeur. Nathaniel Da- vis, heeft volgens Anderson in een geheim telegram laten weten dat 'het niet onze indruk is dat Chili thans op de drempel van een ineenstorting staat. Er is in feite enige reden te geloven dat de nieuwe geest van oppositie zal blijken slechts tijdelijk te zijn', zo had de Amerikaanse ambassadeur volgens Anderson over geseind. De ambassadeur had voorts bericht: 'Mijn collega's waarschuwen mij voortdurend dat de gebeurtenissen in Chili langzaam verlopen, of beter gezegd de Chilenen zijn uitstekend in staat snel tot 't uiterste te gaan. elkaar dan te omarmen en vervol gens af te nokken. Met Russische en Oosteuropese hulp.en met wat onderbrekingen zou Chili juist in staat kunnen zijn het nog een aan zienlijke tijd vol te houden'. De ambassadeur zou verder hebben opgemerkt dat als de huidige trend zich voortzet Allende door de toene mende druk radicale oplossingen zou zoeken of oplossingen in andere richtingen. Maar pas na een over weldigende oppositie zouden de Chi leense militairen overgaan tot in grijpen, zo had de Amerikaanse am bassadeur in Chili volgens Anderson bericht. Complot De Chileense regering heeft maan dag bekendgemaakt dat een reehts complot verijdeld is om president Allende af te zetten. In een bekend making, na een bijeenkomst van de president met zijn voornaamste advi seurs. werd gezegd dat de samen zweerders hebben geprobeerd leden van de strijdkrachten te betrekken in hun complot. Maar de militairen hadden geweigerd mee te werken. De coup zou vrijdagavond hebben plaatsgevonden. In de bekendmaking is verder gezegd dat generaal Alfre do Greene Baqueadano en Arturo Marschall Marchesse de belangrijk ste samenzweerder waren. Marchesse is een voormalig majoor van het leger. Zij zijn allebei gearresteerd en zullen voor de krijgsraad moeten verschijnen. GENEVE (AP, DPA) De Sow- jet-Unie heeft gisteren op de ont wapeningsconferentie in Genève een ontwerp-conventie ingediend, dat een volledig verbod van che mische wapenen en de vernieti ging van bestaande chemische wapenen, behelst. Het ontwerp werd ingediend door het hoofd van de Russische dele gatie Alexei A. Rosjsjin, die ver klaarde dat het ontwerp bedoelde de basis te leggen voor 'zakelijke en concrete onderhandelingen'. Het ontwerp verbiedt de landen die de conventie ondertekenen: te ontwik kelen, produceren, op te slaan of op andere wijze te- verwerken of te hou den: chemische stoffen van typen en hleveelheden die geen rechtvaardiging vormen voor vreedzeme doeleinden, alsmede wapens, apparatuur of transport middelen bedoeld voor de lancering van zulke stoffen. Rosjsjin heeft geen commentaar gege ven op een Amerikaans werkdocu ment, dat verleden week is ingediend en waarin werd voorgesteld de onder handelingen over het verbod op che mische wapenen in fasen te doen verlopen en te beginnen met het vraagstuk van de dodelijke chemische stoffen. Het standpunt van de Sowjet- Unie ten deze zal later worden be kend gemaakt TE VROEG Amerikaanse zegslieden hebben in een eerste reactie verklaard, dat de besprekingen nog in een veel te vroeg stadium zijn om reeds over een ont werp te gaan praten. Rosjsjin ver klaarde, dat het ontwerp op het ver bod van chemische wapenen in grote trekken overeenkwam met de conven tie op het verbod van bacteriologische wapenen, die verleden jaar door de conferentie is aangenomen. Het was de eerste feitelijke ontwapeningsmaat regel die de Geneefse conferentie in tien jaar heeft tot stand gebracht De landen die de voorgestelde conven tie ondertekenen verplichten zich bin nen een bepaalde periode na ratifica tie hun chemische wapenen te vernie tigen of voor vreedzame doeleinden te ontmantelen. Een andere belangrijke bepaling is dat deze landen toezeggen elke staat die wordt bedreigd als gevolg van schending van het verbod te hulp te zullen komen. De Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Engeland zullen op 10 april hun handtekening zetten onder het ver drag dat de ontwikkeling, produktie en opslag van biologische wapens ver biedt. De ondertekening zal tegelijker tijd in de drie hoofdsteden geschie den. Het verdrag is verleden jaar op de ontwapeningsconferentie door twaalf landen, waaronder Nederland, aange nomen. Het verdrag verplicht de on dertekenaars om alle bestaande biolo gische wapens te vernietigen. Twaalf niet-gebonden landen hebben op de ontwapeningsconferentie bezwaren te gen het verdrag ingebracht. Zij had den gehoopt dat de ondertekenaars 1 van het verdrag ook spoedig tot on derhandelingen over de afschaffing van chemische wapens zouden beslui ten. IERLIJN (UPI, AFP) Voor het erst sedert zes jaar konden de West- lerlijners vandaag door de muur naar )ost-Berlijn gaan en voor het eerst n 20 jaar konden zij naar plaatsen Iders in de DDR. Eerwacht werd dat vandaag naar :hatting 400.000 tot 750.000 Westber- jners de negen doorlaatposten zou- en passeren. De bezoekregeling geldt edurende de paasdagen tot 5 april en ordt door een tweede tijdens de pink eren van 17 tot 24 mei gevolgd, ij het verkeer tussen de Bondsrepu- iek en West-Berlijn was de versoepe- ng al spoedig merkbaar. Waar nor- laal zeker 20 minuten moest worden ewacht wordt nu snel een doorreis- sum gegeven en duurt het oponthoud een paar minuten. .RICH (Reuter) De bekende witserse schrijver Hans Habe en de liet minder befaamde toneelschrijver •k-iedrich Diirrenmatt zijn bezig voor tn rechtbank in Zürich een fel con- ict uit te vechten. Habe heeft zich ffover beklaagd dat hij door Dürren- |lattin een krante-artikel belasterd •t conflict was ontstaan nadat de 63- Irige Habe, een naar Zwitserland Jëmigreerde joodse Hongaar, in 1970 jrachtig geprotesteerd had tegen de 'r' ~^Jnoeming van Harry Buckwitz, de ""lestduitse directeur van de stads- ►uwburg van Frankfort tot direc- van de schouwburg in Zürich. had Buckwitz ervan beschuldigd j.i te zijn geweest en tijdens het itler-bewind propaganda voor de na- te hebben geschreven jrop had Friedrich Dürrenmatt i) in een interview met een Zwit- weekblad verklaard dat de enige in feite als fascist bij de affaire ;rokken is Hans Habe zelf was. Hij »gde er aan toe dat zelfs als het lar was wat Habe Buckwitz voor de iten werpt dit nog niet zo ernstig s als het 'fascisme' van Habe. Daar- diende Habe een aanklacht wegens id in tegen Dürrenmatt. NNOVER (AP) Een Joegoslaaf, t zaterdag in een ziekenhuis in Han ger is opgenomen, blijkt aan pokken lijden. Het ministerie van gezond- lid van Neder-Saksen maakte bekend Ut de man, die ongeveer 30 jaar is, Slkomstig is uit Kosovo waar de pok- «epidemie reeds twee slachtoffers Kft geëist. RAWALPINDI, maart 'Wij hebben een nationaal lied nodig, dat gevoelens van eenheid, solidariteit en hoop oproept, dat het volk enthousiasme, moed en inspiratie zal bezorgen en dat kan worden gezongen in koren en gebruikt in films'. Aldus een recente ver klaring van het Pakistaanse ministerie van voorlichting, dat de beste dichter denkt te belonen met duizend gulden. Het geredu ceerde Pakistan, dat vijftien procent van z'n grondgebied en bijna zestig procent van z'n bevolkings verloor, kan zo'n lied best ge bruiken. terventies in Azië, dat China nog altijd een arm land is, dat het Pakistaanse leger al voor de strijd een geduchte reputatie had, en dat India nu niet meer drie, maar on geveer zes keer zo groot is als Pakistan, werd begroet met een mengsel van droefheid en nauwe lijks ingehouden woede. Waarna een van de studenten zei: 'Ach weet je, we zijn nog hopeloos gefrustreerd tussen onze behoefte aan wraak en het gebrek aan mogelijkheden daartoe. En die frustratie hebben we nog lang niet verwerkt'. Op Bhoetto rust de zware taak hen daarbij te assisteren. Bovendien moet hij de politieke en economi sche gevolgen van de nederlaag, die zich in de naaste toekomst steeds meer zullen laten gelden en die nog maar in kleine kring helemaal wor den overzien, voor massaconsumptie gereed maken. Het is dan ook moei lijk niet enige sympathie voor presi dent Bhoetto op te brengen. Want de eisen, die aan hem worden ge steld zijn formidabel en vaak tegen strijdig. Zo wordt Bhoetto gedwongen het militaire en bestuurlijke apparaat in te krimpen en aan te passen aan de veranderde status van een ge halveerd Pakistan. Maar tegelijker tijd wordt hij geacht de bevolking te inspireren en een nieuw gevoel van nationale bestemming bij te brengen. In het voormalige verenig de Pakistan kwamen negentig pro cent van de militairen en zeventig procent van de ambtenaren uit West-Pakistan. Door de twee-deling zullen velen moeten verdwijnen. Bhoetto heeft eerder deze maand al dertienhonderd hoge ambtenaren ontslagen. Maar bij nader onderzoek bleek, dat een deel reeds was overle den of anderzins afgevloeid. Boven dien heeft Bhoetto de afgelopen maanden zoveel vriendjes benoemd, dat zo'n ad hoc-maatregel weinig zoden aan de dijk zet Want al zijn de Pakistani's na het drogen der tranen weer aan de slag gegaan, hebben ze zich onthouden van massale wraakacties tegen de Oostbengali's die hier na de afsplit-, sing van Bangladesh zijn blijven ste ken, en al trokken ze zich enigszins op aan de lef en de dynamiek van de nieuwe president, Zoelfikar Ali Bhoetto, de dreunende nederlaag te gen de Indiase 'heidenen' is zeker nog niet volledig verwerkt. Nog te veel Pakistani's leven op illusies, ook al zijn ze daar de afgelopen kwart eeuw vaak het slachtoffer van geworden. De om vangrijke legendevorming over de jongste strijd tegen India duidt daar al op. Zo zijn nog te weinig mensen in staat de Pakistaanse nederlaag realistisch onder ogen te zien. Als oorzaken van het debacle werden ons onder meer genoemd: het verraad van de betaalde Moskou agent Moedjib, die de wil van de Oostbengaalse meerderheid trotseer de; de Russische piloten, die de Indiase vliegtuigen bemanden; de net iets te late Chinees-Amerikaanse reactie op de Russisch-Indiase 'Blitz krieg'; en vooral de dranklust van oud-president Jachja Khan, die al te frequent omging met 'mollige vrou wen, die slechte omgangsvormen combineerden met een natuurlijke aanleg voor massa-orgieën', zoals een Pakistaanse krant meldde. Frustratie Tijdens een gesprek met een groep sociologie-studenten van de universi teit van Rawalpindi, werd me verze kerd dat niet alleen Oost-Pakistan, maar ook Kasjmir met hulp "an Washington en Peking zullen wor den teruggepakt. 'We houden ons de eerste tijd rustig, we verbeteren ons zeer inefficiënte leger en dan slaan we terug', zei een hunner. Mijn opmerking, dat Amerika na trieste ervaringen in Vietnam weinig zal voelen voor nieuwe gewapende in- Het leger heeft hij nog helemaal niet aangepakt. Dit is een gevoelige, maar onontkoombare noodzaak. Slokten de Pakistaanse strijdkrach ten voor de afscheiding van Bangla desj zeventig procent van het natio nale budget op, thans zouden ze bij ongewijzigde omvang bijna het hele budget opeisen. Een onmogelijkheid. Op economisch terrein wordt Bhoet to geplaagd door een lege schatkist, een topzware buitenlandse schulden last en de pijnlijke noodzaak de Westpakistaanse economie aan te passen aan het verlies van het Oost- pakistaanse wingewest (waarover meer in een volgend artikel). Maar de Pakistaanse president heeft zich tegenover grote ontevreden groepen van de bevolking verplicht tot tal van kostbare hervormingen. Bhoetto heeft geprobeerd ook deze tegenstel lingen te overschreeuwen met een staccato van tegenstrijdige redevoe ringen, verordeningen, bliksembe zoeken en opzichtig geparadeer van z'n zwart geüniformeerde suppor ters, de zogenaamde Volkspartij-gar de. Maar de talrijke stakingen, fa- brieksbezettingen en betogingen be wijzen, dat dit maar ten dele lukt en zonder de noodzakelijke aanpas singen nog minder zal gaan lukken. Een ander moeilijk punt is, dat Bhoetto gedwongen wordt zaken te doen met de Indiase aartsvijand, maar zich tegenover z'n toch al gefrustreerde achterban moeilijk een vernederend vredesverdrag kan veroorloven. Toch wordt daar onver biddelijk op aangestuurd door Indi ra Gandhi, in New Delhi wel aange duid als 'het lelijke eendje, dat een zwaan werd', maar desalniettemin een onverbiddelijke machtspolitica, die zal proberen elk mogelijk voor deel te halen uit de overwinning en het bezit van negentigduizend West pakistaanse krijgsgevangenen. Krijgsgevangenen Bhoetto staat thuis onder zware druk om de krijgsgevangenen, wier namen nog dagelijks in lange kolom men worden afgedrukt in de kran ten, zo snel mogelijk thuis te bren gen. Hij heeft Gandhi gevraagd de repatriëring van de krijgsgevangenen los te maken van het totale onder handelingspakket. niet alleen uit hu manitaire overwegingen, maar ook als antwoord op zijn onvoorwaarde lijke vrijlating van Sjeik Moedjib. Dit voorstel wordt ook redelijk ge acht door veel liberale Indiiërs, die menen, dat India het democratise ringsproces in Pakistan kan bevorde ren en een ongewenste desintegratie van die staat kan vermijden door niet het onderste uit de kan te halen. Maar mevrouw Gandhi handhaaft de fictie van het gemeen schappelijke oppercomm&ndo van de Indiase en Oostbengaalse troepen, onder welks leiding de oorlog in het oosten werd gewonnen. Daardoor wordt de zaak van de krijgsgevange nen ook gekoppeld aan Bangladesj. dat als voorwaarde voor een gesprek met Bhoetto volledige erkenning eist. Maar Bhoetto schijnt er weinig voor te voejen om na de vrijlating van Sjeik Moedjib een tweede eenzjdig gebaar te maken en zal voor zo'n erkenning een tegengebaar eisen. krachten militairen ambtenaren studenten voor de opbouw van het land zijn. Onmenselijk? Kasjmir Bovendien zal India waarschijnlijk omzetting van de bestandslijn in Kasjmir in een internationale grens eisen, waarmee dit slepende conflict ten gunste van India, zal zijn be slecht. Maar het recente Chinees- Amerikaanse communiqué, waarin voor de bevolking van Kasjmir het zelfbeschikkingsrecht wordt opgeëist (wat India verwerpt), zal Bhoetto op dit punt niet zachtmoediger heb ben gestemd. Dat geldt trouwens ook van het Indiase besluit om vijf tienhonderd Westpakistaanse militai ren ter berechting aan Bangladesj uit te leveren. Omgekeerd heeft de benoeming van generaal Tikka Khan, die vorig jaar Bangladesj 'pa cificeerde', tot chef-staf van de Westpakistaanse strijdkrachten, President Bhoetto staat voor de zware taak, de gevoelige gevolgen van de Pakistaanse nederlaag voor massaconsumptie gereed te maken. evenmin bijgedragen aan een gun stig onderhandelingsklimaat. Een vrij ongemakkelijke situatie zou men zeggen. Een bijkomend groot menselijk probleem is dat van de drie miljoen bedreigde Bihari's in Bangladesj die naar West-Pakistan willen en van de half miljoen Oostbengali's die in West-Pakistan zijn blijven steken en in grote meerderheid naar Bangla desj willen. Vooral de Bihari's in Bangladesj, die met de Westpa kistaanse militairen colleboreerden, hebben weinig toekomst. Er wordt in Pakistan druk op Bhoetto uitge oefend om zoveel mogelijk Bihari's te laten overkomen en medio maart lagen in verscheidene Pakistaanse steden studenten in coma, die met een langdurige hongerstaking aan deze eis kracht bijzetten. Maar Bhoetto liet al eerder weten: 'Wij willen de situatie voor ons eigen volk verbeteren. Als we plotseling een miljoen Bihari's hierheen zou den halen, zouden we weer de ramp spoeden van 1947 krijgen achter buurten, pokken, werkeloosheid en slapende mensen in de straten. Het zou onze droom breken'. Bangladesj zou graag de half miljoen Bengali's uit Pakistan laten overkomen, om dat dit in het algemeen waardevolle Tijdens m'n verblijf in Dacca werd daar fel betoogd en geprotesteerd tegen het 'onmenselijke lot' van de Bengali's in West-Pakistan, die op grote schaal zouden worden mishan deld en opgesloten in concentratie kampen. Maar de nodige navraag bij verschillende instanties, onder wie buitenlandse diplomaten, leerde ons. dat de Bengali's er in West-Pakistan aanzienlijk beter aan toe zijn, dan de Bihari's in Bangladesj. Kort na de afscheiding van Bangladesj wer den in het westen enkele honderden Bengali's beroofd en mishandeld en kregen hun huizen speciale kente kens. Maar daar is nu geen sprake meer van. De Bengaalse militairen zijn ontwapend en inderdaad in spe ciale kampen ondergebracht in af wachting van hun repatriëring. Wel zijn enkele duizenden Bengali's ont slagen. Een Pakistaanse zegsman: 'Door de afscheiding van Oost-Paki stan loopt de werkgelegenheid hier aanzienlijk terug. Het is logisch, dat de Oostpakistani's hier deze last in eerste instantie dragen

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9