Het eerste milieuproces in ons land eoeo dichtbij Koninkrijk (1) Koninkrijk (2) Tolerant DE STANDAARD herdrukt Ongedierte tegen drugs gezocht Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten swinging TROUW/KWARTET WOENSDAG 29 MAART 1972 UI.\.\E.\L4\D 7 n ckpl Commentaar Het is goed de verwachtingen voor resultaten op korte termijn van de werkzaamheden van de Koninkrijks commissie niet al te hoog te spannen. De afspraak is dat de commissie deze week slechts vergadert om een proce dure voor het eigenlijke werk vast te stellen, waarna de secties zich in eigen huis terug trekken om intern de zaken eerst nog even op een rijtje te zetten. Dat is redelijk en nodig, want uit het lijstje namen van de Surinaamse en Antilliaanse sectie Wijkt dat een aantal binnenlandse spanningen in die landen bij de onderhandelingen zijn inge bouwd. Voorkomen moet daarom wor den dat de delegaties in een behoefte om tijd te winnen zich achter eikaars moeilijkheden gaan verschuilen. In een driehoeksgesprek, zo valt te vrezen, zal het tempo worden bepaald door de handigste uitspeler van de één tegen de ander zo men dan ooit al kans krijgt er uit te komen. Vandaar dat het logisch lijkt van meet af aan de ge sprekken bilateraal te voeren. Evenzeer moet voorkomen worden dat Nederland bij deze besprekingen geroe pen zal worden zich te gedragen als de arbiter bij de interne tegenstellingen in de secties en de bevolkingsgroepen. De door een voortgaande Nederlandse aanwezigheid bewerkstelligde Pax Ro- raana kan niet van alle tijden zijn. De landen zullen er nu zelf uit moeten komen. Bij de installatie van de Surinaamse sectie van de Koninkrijkscommissie zei premier Sedney in Paramaribo: 'Van Surinaamse zijde is het vraagstuk van de toekomstige status van Suriname steeds geformuleerd als een vraagstuk van meervoudige eenheid; waarmee be doeld wordt dat niet slechts dient te worden gelet op de staatkundige vorm •n de volkenrechtelijke oonsequenties, maar ook op de vraagstukken van economische, sociale en culturele ont wikkeling'. Deze woorden worden hier aange haald, om er instemming mee te betui gen en er tegelijk een vraag aan te verbinden. Waarom is de Nederlandse sectie zo eenzijdig samengesteld: hoge ambtenaren, wetenschappelijke werkers op het gebied van staats- en admini stratief recht en wat politici? Eén of meer gekwalificeerde ontwikkelings economen en sociologen zij hadden beslist niet misstaan in dit gezelschap. Het Vondelpark blijft bivakplaats, zij het in beperkte mate. Dit betekent, dat ruim drie kwart van het park beschik baar blijft voor het internationale jeugdtoerisme en in het bijzonder voor jongeren, die er op gebrand zijn in de open lucht te overnachten. Het streven van burgemeester Samkal- •g'ij den om een algeheel slaapverbod in de open lucht in het grootste stadspark van de hoofdstad in te stellen, blijkt politiek niet haalbaar. In de erg verlate nota, die over het jeugdtoerisme is verschenen, is men tot een compromis gekomen. Het betekent, dat het Vondelpark toe- vluchsoord blijft voor hen, die de aangeboden tolerantie van Amsterdam waarderen. Het betekent ook, dat men berekend moet zijn op randfiguren, die het zuivere ludieke element, dat in het nachtelijk slapen op de gazons kan schuilen niet als hippe recreatie be schouwen. Amsterdam, dat zijn gastvrijheid op internationaal niveau op dit vlak niet wil eindigen, haalt zich andermaal veel zorgen op de hals. Daarbij moet niet in de eerste plaats gedacht worden aan de kosten, die de armlastige stad moet maken om deze vorm van jeugdtoerisme adequaat te !,g begeleiden, maar ook aan de belasting, die er qua mankracht wordt gevergd, De Floriade vergt extra krachtsinspan- R°e ning van de politie, het Vondelpark zal voi dit uit hoofde van een speciaal Vondel parkdetachement evenzeer doen. Nog deze week zal de Amsterdamse gemeenteraad wel meegaan met de ïsi voordracht, die het gemeentebestuur 22* met betrekking tot het Vondelparkpro ject doet. ui Enerzijds kan de betoonde tolerantie worden geapprecieerd, anderzijds blijft de vraag in hoeverre het park daardoor uik als recreatieplaats voor een deel van de ,ap burgerij alsmede voor omwonenden op nieuw ernstig wordt gedevalueerd. Bulprerse arcbsradeur in ons l?pH nn^ekomen SCHIPHOL Gistermiddag is op ..j Schiph.il de nieuwe amvi rl ur \in uu Bii in I i Blavrcv li. li j epo v°lgt i" die fum-lie di V i ov op. di> ruim twee jaar in ons land geaccredi teerd is geweest. Twee miljoen burgers dagvaarden ministers over IJsselmeerboringen Van een onzer verslaggevers BERGEN Twee ministers worden door twee miljoen burgers voor de Haagse rechter gebracht. In een kort geding zullen zij zich moeten verantwoorden daar komt vrij vertaald de dag vaarding op neer voor hun lichtzinnigheid en ondoordachtzaam- heid waarmee zij enkele oliemaatschappijen vergunning gaven voor liet doen van proefboringen in het IJsselmeer. Met het voor de rechter halen van de minister van economische zaken en zijn collega van financiën, wordt fiet eerste milieuproces in Nederland geïntroduceerd. We kunnen er, met het Amerikaanse voorbeeld voor ogen. waar processsen als deze reeds lang voorkomen, zeker van zijn dat nog vele zullen volgen. Nu al wordt voor speld dat na het juridisch gevecht om het IJsselmeer, dat in een ongunstig geval wel eens drie jaar lang kan gaan duren, de Waddenzee onderwerp wordt van een volgende procedure. 'Wat we met dit geding hopen duide lijk te maken is dat gebieden als het IJsselmeer nooit aangewezen mogen worden als plaats voor olie- of gaswin ning. Dit is geen proces óm een proces. Het gaat erom een zaak te stoppen die anders volkomen spaak loopt. We zullen moeten aantonen dat, als de ministers werkelijk tot een goede afweging van belangen willen komen, het IJsselmeer nooit conces siegebied mag worden', zegt de heer G. R. Monsees, secretaris van het Contact Natuurbescherming Noord- Hollan'd (CNH), dat samen met de coöperatieve vereniging van IJssel- meervissers het kort geding tegen de ministers hebben aangespannen. In korte tijd hebbea beide organisa ties bij hun pogingen de ministers hard op de vingers te tikken, een enorme response gekregen uit het hele land. Een kleine honderd organi saties en instellingen waaronder de ANWB met één miljoen leden, het provinciaal bestuur van Noord-Hol land en het Hoogheemraadschap van de uitwaterende sluizen in Kennemer- land en Westfriesland (tezamen een twee miljoen mensen groot) hebben laten weten achter het Contact Na tuurbescherming Noord-Holland (CNN) te staan. Klein Texas? Wat staat er op het spel? Het IJs selmeer als drinkwaterbekken voor de helft van de bevolking van Noord- Holland. H<?t IJsselmeer als visgebied voor 400 beroeps- en tienduizenden sportvissers. Het IJsselmeer als na tuurgebied, voedsel- en pleisterplaats voor vogels en als ruimte voor water en oeverrecreatie van honderdduizen den Nederlanders. Want al deze ver worvenheden kunnen verdwijnen en lopen op z'n minst gevaar zodra de oliemaatschappijen, die nu nog op bescheiden Schaal proefboringen ver richten, gas of olie in winbare hoeveelheden aantreffen en van het IJsselmeer een klein Texas gaan ma ken. Zodra de minister van economische zaken winningsvergunningen gaat uit- LOWIETJE reiken, is het hek van de dam. De maatschappijen zullen dan immers in tensiever gaan boren, méér installa ties en pijpleidingen het IJsselmeer opbrengen, wat ontegenzeggelijk ver ontreiniging van het water veroorza ken zal. 'Spuiter' Wat nóg zwaarder weegt is de altijd aanwezige mogelijkheid, dat als ge volg van een menselijke of technische fout of een natuurgebeurtenis zich bij de boringen een 'spuiter' voordoet. In vakjargon heet dat een blow-out. die ontstaat als bijvoorbeeld de olie of het gas, dat onder een bepaalde druk in de grond aanwezig is, een hogere druk blijkt te hebben dan verwacht en men niet tijdig in staat is tegen druk te geven. Ook kan de tegendruk zonder >meer wegvallen, kan gas naast het boorgat ontsnappen en via spleten en scheuren in het gesteente naar boven komen. Het gevolg zal zijn dat olie en gas met grote kracht en ongecontroleerd aan de oppervlakte komen, in een minimum van tijd grote delen van het water vervuilend. Soms zijn met het herstel, het 'dem pen' van die blow-outs, enkele maanden gemoeid. Enige tijd geleden hebben zich nog blow-outs voorgedaan bij Peru en tot tweemaal toe in de Golf van Mexico. Dichter bij de deur kwamen in 1964 bij Borkum en in 1965 bij Sleen catastrofes bij oliebo ringen voor. De Kroon en de ministers hebben intussen al sussend en met een groot vertrouwen in het technische ap paraat, laten weten "het zinspelen op gevaar van blow-outs en erupties 'aca demisch' gezwets te vinden. Terwijl de historie wel degelijk de pessimis ten of beter de realisten gelijk geeft. 'Als ik als particulier kan aantonen dat er ongelukken kunnen gebeuren, dan moet de overheid dat toch ook kunnen', zegt CNN-secretaris Monsees. Overheid tegenstander Hij wijst er nadrukkelijk op dat in het proces de oliemaatschappijen niet de tegenstanders zijn 'zij zijn mis- ADVERTENTIE) Honderd jaar geleden verscheen het eerste nummer van Dr. Abr. Kuyper's DE STANDAARD. Vijf nummers uit die eeuw zijn fascimilie herdrukt. Met hoofdar tikel, familie-advertenties, gemengde berichten, Kamerverslagen enz. 1 april 1872 Het eerste nummer ic 3 april 1903 De spoorwegstaking Troelstra in de 2e Kamer -A 15 mei 1940 Het einde' Dr. H. Colijn over het vertrek van de regering naar Engeland -A 15 december 1944 Het laatste nummer Men leze tussen de regels door! Bestel deze fascimile uitgave door overschrijving van ƒ3,90 plus ƒ0.60 porto ƒ4,50 op postrekeningnummer 269274, Chr. Pers te A'dam onder vermelding 'DE STANDAARD'. Interpellatie Onlangs is in de Kamer een interpel latie geweest over die uit dé tijd van Napoleon stammende mijnwet. Mon sees: 'De minister voelt zich erg goed bij de Mijnwet, die hem een onbe perkte macht geeft. Deze situatie dwingt ons naar de burgerlijke rech ter te gaan omdat we meer geloof hebben in de onafhankelijkheid van hem dan die van de overheid'. De secretaris van het Contact Natuur bescherming Noord-Holland zegt dat, hóe de afloop van het geding ook zal zijn, de natuurbeschermers in elk ge val zullen winnen. 'Als deze keer alleen maar mocht blijken uit de uitspraak van de rechter dat de minis ter het verkeerd hft gedaan, dan betekent dat, dat we een volgende keer gaan winnen'. Het weer Zonnigste maart in veertig jaar Van onze weerkundige medewerker. De imposante buienwolken waaruit re gen, hagel en sneeuw viel, maakten het de zon moeilijk, vlot tiaar een nieuw stralend record door te stoten. Sedert het begin van de waarneming in De Bilt in 1899 staat dit record op naam van maart 1931 met 202 zonuren. Tot en met maandag bedroeg het aantal zonuren te De Bilt 167, wat al veel meer is dan normaal (127) en in ieder geval het grootste aantal uren sinds 1933 (toen 174). We mogen dus nu al zeggen dat de huidige maand de zon nigste maart is van de laatste veertig jaar. Op dit moment neemt maart 1972 de op vijf na zonnigste plaats van deze eeuw in na de maartmaanden van 1931, 1910, 1933, 1918 en 1932. Voor de eerstkomende dagen zullen er meer zonnige perioden zijnzodat er wat dit betreft nog wel muziek in zit. De temperatuur blijft echter aan de lage kant Geen maxima dus meer van 15 tot 19 graden, zoals in de vooraf gaande week. Zijn de negen zomerse dagen, zoals een gezegde luidt, er dit jaar geweest? Na tuurlijk niet officieel. Dagen van 25 graden en warmer zijn natuurlijk niet voorgekomen. Gaan we de limiet stel len op 14 graden Celsius, kan komen we voor De Bilt op tien zachte dagen (normaal over vijftig jaren is vier van zulke dagen). Een maart met negen of meer zachte dagen blijkt ongeveer eens in de zeven jaar voor te komen, zodat er dit jaar wel iets bijzonders aan de hand was. Het regeltje ging dus op. 'De oude zegswijze heeft te maken met de ar beidstijden van de werklieden in vroe ger eeuwen, 's Winters waren de ar- minder wind 9 ANP/KNMI UOO J9- J beidstijden korter dan 's zomers, d.iv.z. te beginnen op 21 maart. Er werd dan van zes uur 's morgens tot zes uur 's avonds gewerkt. De arbeiders had den in maart dus negen dagen met 'zo merse' werktijden. Er zijn aanwijzin gen dat de 'regel' niets met het weer ie maken heeft. Weerrapporten van gisteravond 7 u; maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur. Cirkel-puzzel gezocht worden naar natuurlijke vijanden vak papaver en hennep in het Midden-Oosten, Pakistan, Afgha nistan, Perzië, Turkije en nog vele andere landen, waar de grondstof voor drugs wordt verbouwd. De strijd tegen de papaver zal hoofdzakelijk vanuit Rawalpindi in Pakistan wor den geleid. En ook in Delemont in Zwitserland zal een deel van het onderzoek in de laboratoria van het instituut worden geconcentreerd. schien eerder slachtofferzij weten ook niet waar ze aan toe zijn' maai de overheid. 'De minister kan alles regelen wat er maar te regelen valt. Hij geeft de vergunningen af en hij controleert. Dat duidt de macht aan van de minister maar tegelijk de onmacht omdat hij faalt tot een even- wichtige afweging van belangen te komen. Terwijl steeds meer de factor sociale kosten zwaarder gaat wegen bij besluiten, wat nu bijvoorbeeld nog bleek uit de beslissing van de Friese Staten geen dam naar Ameland aan te leggen, doet de minister argumenten af met 'akademisch' gepraat. Het zou natuurlijk onbegrijpelijk zijn als de stem van twee miljoen mensen door de minister zou worden ge negeerd. Ik ben er van overtuigd dat over een aantal jaren beslissingen zoals die nu zelfstandig door de mi nister genomen worden, niet meer voor zullen komen'. De Contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming (de overkoepe lende organisatie voor natuur- en landschapsbescherming) schreef in een adhesiebetuiging aan het CNN 'dat in het recente verleden herhaaldelijk gebleken is dat de wet opsporing delfstoffen 1967 en de Mijnwet 1810 een evenwichtige afweging van alle betrokken belangen bepaald niet ga randeren en dat het voor de particu liere milieu- en natuurbeschermings organisaties vrijwel onmogelijk is om binnen het kader van deze wetten de door hen verdedigde belangen tot hun recht te doen komen'. bow 7, 3. Eindhoven zwaar bew 7. 3. Don Helder licht bew 7. 3. Luchth R'dam lichl bcw 7. 2. Twente licht bew 8. 1. Vlissingen onbewolkt 7, 0.6. Zuid-Limburg regenbui 6, 5. Aberdeen zwaar bew 7. 0.1. Athene licht bew 18. 0. Barcelona onbewolkt 16. 0. Berlijn zwaar bew. Bordeaux zwaar bew 15. Brussel regenbui 6. Frankfort regenbui 9. 1 GenÈve zwaar bew 11, 0.3. Helsinki zwaar bew 2, 1. Innsbruck regenbul 16. 0.1. Kopenhagen half bew 7. 0. Lissabon licht bew 23. 0. Locarno onbewolkt 20. 0. Londen licht bew 11, 2. Luxemburg sneeuwbui 8. 3. genbui 8, 10. Nice onbewolkt 22. 0. Oslo re genbui 6. 0.1. Parijs $cht bcw 12. 0.1. Rome onbewolkt 17. 0. Spilt onbewolkt 15. 0. Hoog water 30 maart: Vlissingen le getij 2 18. 2e geUJ 14.34, Haringvliet 4.05-16.18, Rotterdam 4.57-17.31. Scheveningen 3.38-15.50. lJmuiden 4.11-16.23, Den Helder 8.19-20.28. Harlingen 10.42-22 38. Delfzijl 0.009-12.38. Van buiten naar binnen woorden in vullen die betekenen: 1. soort gebakje; 2. munt; 3. knaag dier; 4. gekheid; 5. regel; 6. oever gewas; 7. vast deel van een boom; 8. twijg; 9. lusthof; 10. landstreek in Griekenland; 11. akelig; 12. verscho ten; 13. nobel; 14. genoeg gekookt; 15. wild zwijn; 16. lichte bedwelming. Bij juiste invulling vormen de begin letters van 1 tot 16 de naam van een beroep. Elk woord bestaat uit vier let ters. Oplossing vorige puzzel: Hor.: 1. vel; 3. roe; 4 alm; 6. eis; 7. ets; 9. spa; 11. al; 12. in; 14. ma; 15. ra; 17. af; 19. A.P.; 20. li; 22. om; 23. arm; 25. kas; 27. air; 29. sok; 30. Ase; 31 som. Vert.: 1. vee; 2. las; 3. rat; 5. mop; 7. el; 8. si; 9. sa; 10. ar; 11. aga; 13. nap; 14. mol; 16. aam; 18. fa; 19. A.M.; 21. ik; 22. os; 24. ros; 26. are; 27 aks; 28. ram. De Verenigde Naties hebben de pro ducenten van drugs de biologische oorlog verklaard en zullen de kweek van planten waaruit opium, marihu ana en hasj wordt bereid, met wortel en tak proberen uit te roeien. Dit heeft de correspondent van het Britse dagblad The Guardian, Thomas Patrick, uit Genève gemeld. Hoewel de plannen geheim hadden moeten blijven, is uitgelekt dat de VN-stichting voor controle op mis bruik van verdovende middelen een bedrag van 500.000 gulden beschik baar heeft gesteld om insecten op te sporen die verzot zijn op papaver, waaruit opium wordt geproduceerd en ongedierte dat de marihuana-hennep pleegt te verslinden. Zodra de lijst van drugplanten-eters voltooid is, zou het gehele scala van geschikt bevon den ongedierte tegen de legale en illegale drugflora in de wereld kun nen worden ingezet. De wapens voor de biologische oorlog tegen papavers en hennep zullen wor den opgespoord door het Instituut voor Biologisch Onderzoek van de Britse Gemenebestlanden. Met het door de VN toegewezen bedrag zal demobilisatie Na de politiecapes en de bussen-met open-achterbalkon raakt Parijs alweer een vermaard attribuut kwijt: de chai- sière. Wat een chaisière is, weet ieder een die ooit in een Parijs park op een krakemikkig ijzeren stoeltje zag en toen plotseling een oud vrouwtje zag opduiken, dat hem voor deze gammele zitplaats 50 of 90 centimes in reke ning bracht. Dat oude vrouwtje was een chaisière. Sinds honderd jaar trek ken deze stoeltjesverhuursters als een leger van belastinggaarders door de parken van Parijs om iedereen die ook maar even op een van de honderden ijzeren stoeltjes plaats neemt een rekening te presenteren. De overheid heeft nu besloten, dat leger le demobiliseren. roemer Loco-burgemeester J. Wieten van Apeldoorn heeft gistermiddag op pa leis Het Loo mr. P. van Vollenhoven een zilveren Frans Hals-beker aange boden voor zijn derde zoon Pieter- Cthristiaan Michiel. In de beker zijn de namen en de geboortedatum van de kleine prins gegraveerd. In de bodem staat: aangeboden door het gemeentebestuur van Apeldoorn. De beker is vervaardigd naar het model van de glazen roemers uit de tijd van Frans Hals. Nog een beetje groot voor zo'n prinsje, maar hij groeit er wel naar toe. Het heoofd van de researchgroep, dr F. Simmonds, heeft verklaard dat de natuurlijke vijanden van de drug flora opgespoord kunnen worden en gebruikt zonder andere gewassen te bedreigen. Om te voorkomen dat tegen het ongedierte insecticiden worden gebruikt, zal nauwkeurig in de gaten worden gehouden, welke personen in de drug-producerende landen op grote schaal verdelgings middelen aanschaffen tegen drugplan ten etende insecten. Een insect is al ontdekt: het is de kever Oxythris Canabensis, een altijd hongerig dier dat verzot is op de hennep-plant (Canabis). lentejuf kwartet Het Oegandese staatshoofd Amin is heel stiekem in een piepklein dorpje met z'n vierde vrouw getrouwd: het jonge meisje Madina Najjemba, dat hij cadeau heeft gekregen van de dankbare Bagandastam. waartoe ze be hoort. De Baganda's vonden zo'n pre sentje niet meer dan hun plicht tegen over Amin's edelmoedigheid en lief de jegens hen. De onderdanen van Amin hoorden pas via de radio van het huwelijk, toen dat al gesloten was. De 46-jarige Amin mag zijn vrouwen- kwartet niet meer uitbreiden. Volgens de Mohammedaanse wetten mag nie mand er meer dan vier vrouwen op na houden, zelfs een president-niet. koopje Studentenreisbureaus opgelet: er valt geld te verdienen. De BEA. Air Fran ce en KLM gaan hun vliegretours Londen-Amsterdam en Londen-Parijs met bijna vijftig procent verlagen, van ongeveer dertig naar vijftien pond. De prijsverlaging geldt niet voor Amsterdam-Londen, maar uit sluitend omgekeerd. eHt reisbureau zal dus 'n eerste investering moeten doen door bijvoorbeeld tien mensen met een enkele reis naar Londen te laten vliegen. Daar schaffen ze zich een goedkoop retourtje aan. in te leveren bij het reisbureau in Amster dam dat het doorspeelt naar de vol gende klant. Een rouleersysteem dus, waar je slapend rijk mee wordt. Er is wel een 'maar': wie op zo'n voordelig kaartje wil reizen, mag voor Parijs pas de middag tevoren en voor Amsterdam zelfs pas op de dag van vertrek boeken. Vooral in het hoog seizoen is het dus best mogelijk dat de toestellen dan al volgeboekt zijn De maatschappijen hebben de prijzen namelijk zo laag gemaakt om eventue le lege stoelen ook nog bezet te krijgen. fietstoerisme Swiss-Air wil Amerikaanse toeristen Europa per fiets laten zien. Groepen Amerikanen, die bij deze luchtvaart maatschappij hun vakantie-overtocht boeken, krijgen tegelijk de beschik king over een fiets en een busje met onderdelen. De Zwitsers moeten trou wens zelf ook meer op de fiets. Van uit Zlirich kunnen mensen van ten minste twintig jaar meedoen aan een fietstochtje naar de Olympische spe len in Miinchcn. Wie het haalt, ont vangt een speciale Olympia-medaille. West-Europa begint zo langzamerhand goed in dit rollend materieel te zit ten. Niet alleen in ons land zijn vorig jaar 930.000 fietsen verkocht, ook in Zweden (één exemplaar per twee in woners) en West-Duilsland wordt het rijwiel steeds populairder. Van elke vier Duitsers peddelen er drie ergens in de Bondsrepubliek rond. maar bo ven de zestien bezit nog niet de helft een eigen fiets. Iets te laat is in Parijs Miss Lente gekozen: Monick Cavarape, 23 jaar, donker haar, bruine ogen. De miss is ietwat luchtig gekleed voor de herfst achtige temperaturen, maar nu er één juffrouw over de dam is, volgt het voorjaarsweer vanzelf ook. Kynoiogen De Friezen hebben hun eigen kynologenclub, die op z'n Hollands 'Friesland' heet cn op paas maandag voor de achtste keer een internationale rashondenten toonstel ling in de Leeuwarder Frieslandhal houdt. Meest bijzondere hond is de Field-spaniel, nog nooit in Nederland geshowd. Hoe meer bezoekers hoe beter, maar honden worden niet toe gelaten. Kien Kienen is geen kansspel, maar een volksvermaak, meent drs. R. van der Linden, en hij wil dat bewijzen ook. Namens de KVP-kring Gulpen, mèt de studenten van "Buys Ballot' en met een stevig moreel ruggesteuntje van Maastrichts burgemeester Baeten heeft hij voor bevrijdingsdag een kienavond uitge dacht, waarop als ze willen een aantal kamerleden kien-gasten zullen zijn. Herdenkingszegel Het libe rale kamerlid Berkhouwer vindt de victorie, die op 8 oktober 1573 bij Alkmaar begon, zo uniek in de vaderlandse geschiedenis, dat hij voorgesteld heeft er een speciale her denkingspostzegel aan te wijden. Zwemmen Mevrouw Godinache- Lambert is ook liberaal, maar dan in de Belgische eerste kamer. Zij heef! een initiatiefwet ingediend, waarin staat dat alle Belgische lagere school kindertjes op rijkskosten zwemles moe ten hebben. Als die wet er door komt, wordt de staatskas er niet alleen zo'n 35 miljoen leger door, maar zal het land er tegelijk een hoop verwarmde zwembaden bij moeten bouwen. Bloot En nu het toch over zwem men gaat: Denemarken, waar de natu risten al een flink aantal tamelijk geheime blootstranden beheren, krijgt dit jaar z'n eerste officiële textielvrije stranden, wat een echte primeur is. Het worden er voorlopig twee van elk twee kilometer, die te vinden zullen zijn op de eilanden Falster en Lolland. Huiden Na een ge sprekje tussen staatssecretaris Anthony Grant en de vereniging tot bescherming van bedreigde diersoor ten heeft de Britse regering de invoer van alle tijger-, sneeuwluipaard- en gevlekte luipaardhudden verboden. Andere soorten mogen nog wel, maar dan alleen als bewezen kan worden, dat de vellen helemaal volgens de bepalingen tot instandhouding van de soort uit de landen van herkomst gehaald zijn (ADVERTENTIE) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Renmatische pijnen, spit, zenuwpijnen, "verstuikingen, stijve nek en ledematen: mets werkt sneller, nieU werkt aangenamer tcr verlichting van pijn dan Algcsal-balsem volgens het Amerikaanse blad News- Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt week kan de Amsterdamse hoofdcom- ^«jal diep op de weefsels in tot aan de missaris van politie dit jaar op zeker pijH (?°"dcr oppervlakkige een miljoen jonge Amerikaans bezoe- vjr<x,n«ken)ï„hTonuttil'" kers rekenen. Amsterdam IS namelijk en .plrren tot In de grarichi"n weer helemaal in', zegt het blad. Reumatische pijnen en stijfhSd maken' Vorg jaar trokken de 'legers swinging sP°ed[g plaats voor een durend gevoel van Amerikaanse studenten" nog naar Ko- ve^f~I4n® ,e" «'«'behagen, penhagen, maar ze vonden de Deense dat ifLI. aiUM »nPinKUitibircckti,k»0lït £fn£iS,a? rgaS,VnJ' Clat ze 2iCh "nd hcM »dr" nodig ni 'n U hebben laten 'terugsturen' naar swin- verlichten. ALGESALbijaJJe apoth. ca droit ging Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7