atiënt gooit in azernij dakpannen Nieuw apparaat helpt blinden lezen Begrenzing aan groei van energie Pessimisme over Unctad-gesprek 11 PULLMAN Inschakelen tv bij opsporing VOORJAARSPUZZEL 1972 BATAVUS PATRIA CREAM CRACKERS Nieuwe zuivel-cao Akkoord Akzo over pensioenregeling kenners spreken vol lof over de boxspring-combinatie van goedkoper vliegen 'u"rb; aar Gr. Brittannië Uitvinding 'concurrentie' voor brailleschrift inanciële regeling oningverbetering eldt tot 1 juli Motie-Pronk is richtlijn voor regering TROUW KV HTET WOENSDAG 29 MAART 1972 IIIAXEMAM» DEN HAAG De televisie kan ingeschakeld worden bij de opspo ring van misdadigers, mits de be richtgeving sober en nuchter ge beurt. Dit advies heeft de werkgroep opsporingsberichtgeving per tv in een nog geheim rapport aan minis ter Van Agt (justitie) uitgebracht. De werkgroep meent dat niet alleen met het vertonen van de plaats van het misdrijf, bepaalde voorwerpen en getuigen volstaan behoeft te wor den. Zij zou ook de reconstructie van een misdrijf op de tv niet bij voorbaat willen uitsluiten, mits ook hierbij de criteria van soberheid en nuchterheid worden gehandhaafd. De werkgroep heeft zich uitvoerig op de hoogte gesteld van wat met name in Engeland en Duitsland op dit terrein gebeurt. Het Duitse X-Y programma vertoont ook reconstruc ties van misdrijven, maar de werk groep meent dat hierbij toch teveel, ongewild of gewild, tegemoet geko men wordt aan de sensatiezucht bij het publiek. Het nadeel van inschakeling van de tv voor de opsporing van ernstige misdrijven, de mogelijkheid van een ongecontroleerde jacht waar van on- schuldigen het slachtoffer kunnen worden, wordt door de werkgroep onderkend. In het rapport wordt er echter op gewezen, dat een afgewo gen voorlichting en intensieve sa menwerking met de politie dit risico kunnen verkleinen. De werkgroep vindt dat eerst met deze tv-uitzendingen geëxperimen teerd moet worden, In de experi mentele fase kan dan het effect van de uitzendingen worden onderzocht. De werkgroep heeft al een half Jaar geleden haar rapport uitgebracht Het zal, aldus een voorlichter van het ministerie van justitie, binnen kort openbaar worden gemaakt. De werkgroep stond onder voorzitter schap van de Haagse procureur-gene raal. mr. W. A. baron van der Feltz en bestond uit twee vertegenwoordi gers van de NOS, de heren Renge- link en Van der Zee en voorts uit prof. Roolj (hoogleraar persweten schappen). de psychiater J. Baan en vertegenwoordigers van politie en van verschillende departementen. (ADVERTENTIE) Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT In ons denken over de energievoorziening zijn grote veranderingen opgetreden, zei de Delftse oud-hoogleraar ir. J. J. Broeze op een symposium over elektriciteit. Een paar jaar geleden zou in dit gezelschap alleen onbekommerd zijn gepraat over toe komstverwachtingen; nu praten we over de begrenzingen van wat mogelijk is. tienduizenden schade in Utrecht tan een onzer verslaggevers atijJTRECHT De directe omgeving van de Willem Arntszsticliting eeif1 l'e Utrechtse Agnietenstraat zag er gisterochtend een tijdlang ouiil als een stadswijk in Noord-Ierland, waar zich een explosie had keijoorgedaau. Dakpannen lagen er bij honderden versplinterd op de ju^rond. Ruiten van omliggende huizen in de Nicolaasstraat waren hej11 n ëruz:elenieilten en op straat geparkeerde auto's zaten vol kras- n en deuken. sloopwerk aan het onlangs gerestau- ï-eerde pand. Een psychiater probeerde hem te kal meren door hem vanuit een van de ramen toe te spreken via een micro foon. Deze poging had ephter een averechtse uitwerking. Steeds meer dakpannen kletterden naar de straat, eerst op de auto's later door de ruiten van de huizen. Toen deze pannen bijna allemaal van het dak waren gegooid besloot de directie van de stichting in overleg met de politie, de brandweer er bij te halen. Met een fikse waterstraal wist deze de man van het dak te verjagen. Via een dakkapel zocht de patiënt een schuilplaats in het gebouw en holde later de straat op. Daar werd hij door de vijf politiemannen die werden ge- iwonenden lieten zich niet zien, zij ielden zich in hun huizen schuil. vaI egenen die hun nieuwsgierigheid raa iet hadden kunnen bedwingen moes- ,geI!n het in vele gevallen bekopen met -len m fikse buil op het hoofd of een idere verwonding. Temidden van de- chaos renden politiemannen en ygj -andweerlieden. e aanstichter van deze toestanden as een 28-jarige patiënt uit de open richting van de WA-stichting. Hij erviel gisterochtend tot razernij toen lx j onenigheid kreeg met een perso- i Telslid. De man greep een stofzuiger i smeet die door het raam van het huis. Een paar schoenen volgden. ervolgens holde de man tot ontzet- ng van het verplegend personeel lar de bovenverdieping van het te en klom via een zolderraam op dak. Daar begon hij met het oien van dakpannen. Het duurde en niet lang, of de Utrechtse politie riveerde, vijf man sterk, op het ti rijdtoneel. De woedende patiënt echter rustig door met zijn sua u assisteerd door een par potige brand weermensen, overmeesterd. De man is, nadat hij een Kalmerend spuitje had gekregen, opgenomen in de gesloten afdeling van de stichting. De opruimingswerkzaamheden duur den tot laat in de middag. De schade bedraagt vele tienduizenden guldens. (ADVERTENTIE) Er zijn twee van die grenzen van direct belang: ten eerste hoeveel elek trische centrales kun je in Nederland bouwen, en ten tweede, hoe lang hebben we op wereldschaal materiaal om centrales mee te stoken. Als er alleen fossiele brandstofen waren, zouden we op een schandalige manier aan het potverteren zijn. 'Er zou', zei prof. Broeze, 'wel wat op gevonden worden, was de onberede neerde gedachte altijd.' Welnu, er is nog niets op gevonden (nog net niet). De huidige kerncentrales vreten nog sneller door de voorraad uranium heen dan de klassieke centrales door de olie. De toestand wordt pas gezonder wan neer de 'kweekreactor' klaar is, waar schijnlijk over een jaar of tien. Dan zouden we met dezelfde hoeveelheid uranium in ieder geval een paar eeu wen vooruit kunnen. Maar. en daar was zijn Delftse collega prof. Latzko het mee eens, we weten nog niet zeker of die kweekreactor een succes wordt. We weten helemaal niet. zei prof. Broeze, of alles op tijd klaar komt. We moeten voorzichtig zijn. Een economie die gedurig met enkele procenten per jaar groeit is weliswaar erg comfortabel, maar zouden we niet wat moeten bijremmen om te voorko men dat we straks aan de noodrem moeten trekken? De noodzaak, het energieverbruik te temperen was bij meer sprekers te beluisteren. Dr. Hoog van Shell hakte moedig in eigen vlees door op te merken, dat die beperking dan niet in het elektriciteitsgebruik zou kunnen worden gevonden, dat namelijk maar 11 procent van ons totale energiever bruik uitmaakt, tegen 42 procent voor ruimteverwarming (gas, olie) en 18 procent voor transport (benzine). Meer openbaar vervoer zou een stap in de goede richting zijn. En betere huizen bouwen, zei dr. Kroon. In Zweden, waar het toch wel wat kou der is, liggen de stookkosten tweeder de lager dan bij ons. Het elektriciteitsverbruik moet vol gens prof. Latzko zelfs worden gesti muleerd: de fossiele brandstoffen ra ken op, en de nieuwe alternatieven leveren nu eenmaal alleen elektrici teit; daar zullen we aan moeten wen nen. Intussen zou de stichting Toe komstbeeld der techniek (die het symposium gisteren organiseerde) best eens systematisch kunnen gaan werken aan manieren om energie te besparen. Of, in de woorden van dr. Kroon: meer te doen met minder energie. DU LIEU Het milieuprobleem van kerncentrales kwam wat duidelijker uit de verf dan vroeger wel eens. Prof. Went (van de KEMA) vulde zijn bekende stelling dat een kerncentrale wat de hoeveel heid betreft tien miljoen maal zo weinig afvalstoffen produceert dan een oliecentrale, aan met de opmer king dat het nucleaire onderzoek dat voordeel dan ook wel waar moet ma ken door meer dan tot nu toe te werken aan het volledig opvangen en concentreren van dat (radioactieve) afval. Voor het opslaan daarvan is trouwens nog geen behoorlijke rege ling in zicht, constateerde Kamerlid dr. Oele. Hij klaagde over de onvolle dige voorlichting over de veiligheid van de in KaLkar te bouwen kweekre actor, waar nogal wat ongerustheid over bestaat. De KEMA beloofde be terschap. Op 25 maart is onze grote voorjaarspuzzel gestart en duurt t.rn. 15 april a.s. f 20.090.- aan prijzen waaronder 2 Batavus-vouwfietsen t.w.v. f 219,50. Een vouwfiets, die even licht en prettig rijdt als een normale sportfiets. Dankzij de royale verstelbaarheid van zadel en stuur d.m.v. handige snelsluitingen kan de BATAVOUW aan elke li*- chaamslengte worden aangepast. Ingeklapt minimale afmetingen, zodat hij in de meeste autokoffers past. Doe i 3 en u in een van de prachtige prijzen DEN HAAG Erg opwekkend is het debat over het UNCTAD- beleid gisteren niet geweest. Minister Langman gaf ruiterlijk toe, dat op het gebied van de handelspolitiek de conferentie in Chili niet veel zou opleveren. tijdelijk van 1.05 voor 94 cent. VC CE- MM CENT In uw damesblad staat een Patria-advertentie met ver rukkelijke, originele Cracker-J ideeën van Hugh Jans UTRECHT Na vijf vergaderingen (in totaal 25 uur) hebben partijen bij de cao voor de zuivelindustrie dinsdag overeenstemming bereikt over een nieuw contract voor de periode 1 april 1972 tot 1 april 1973. De belangrijkste punten uit deze cao voor 28.000 werk nemers zijn: een loonsverhoging van ƒ7,00 per week plus 2,5 procent, een compensatie van de prijsstijgingen me» de bekende 'drempel' van 0.7 procent, maar zonder maximum, een dag vakan tie meer, verhoging van de \akantie- toeslag tot 7,2 procent en verkorting van de arbeidstijd per 1 januari 1973 met vijf kwartier tot 41 uur per week. ARNHEM Akzo en vertegenwoor digers van het personeel (vakbonden en de vereniging van hoger personeel) hebben overeenstemming bereikt over een Akzo-pensioenregeling voor alle werknemers, die in de plaats komt van de tot nu toe binnen Akzo bestaande regelingen. Ook is een akkoord bereikt over een winstdelingsregeling en een regeling 'winstdelende personeelsobli- gaties', aldus Akzo. Het overleg vorige week in de EEG- ministerraad heeft de Nederlandse mi nister van economische zaken zo pes simistisch gemaakt. West-Duitsland is bijvoorbeeld tegen het afsluiten van grondstoffenovereenkomsten. Op dit terrein is Nederland dus in Santiago aan de EEG gebonden. Minister Lang man voegde PvdA-fractieleider Den Uyl nog toe: 'U mag uw Duitse geest verwanten wel eens in evangeliseren de zin toespreken.' Dr. B. de Gaay Fortman (PPR) trok hieruit de conclusie: 'Er is is een harde klap gegeven aan de verwach ting, dat Nederland op de UNCTAD- conferentie een belangrijke rol gaat spelen. We mogen de publieke opinie wel eens alarmeren.' Minister Langman merkte in dit ver band op: 'Als de conferentie geen volslagen mislukking wordt, zal dat toch te danken zijn aan de Nederland se interventies.' Tijdens het EEG- overleg had hij gemerkt, dat de ande re EEG-landen de UNCTAD-voorberei- ding in Nederland maar vreemd over dreven vonden. Op de UNCTAD-nota van de ministers (ADVERTENTIE) de betere matras d )NDEN (AP) Drie Europese chcht vaartmaatschappij en gaan met in- van 10 april voor vluchten ssen Londen en Amsterdam en inden en Parijs tarieven berekenep, bijna de helft bedragen van de nu ldende prijzen. maatschappijen, die deze tariefs- rlaging gisteren aankondigden zijn Britse BEA, de KLM en Air Fran- vluchten zullen aan bepaalde be- rkingen gebonden zijn. Zo zal men irt voor of op de dag van de vlucht oeten boeken. Een retour Amster- m-Londen zal iets meer dan 40 Har gaan kosten. Dat was ruim 80 Uar. drie maatschappijen hebben voor ze tariefsverlaging toestemming ge- egen van de IATA. Een woordvoer- r van de BEA zei gisteren, dat het euwe stelsel winst zal opleveren. De lft van de 500.000 plaatsen, die op route beschikbaar zijn. wordt nog ijd verkocht voor de volle prijs. BREDA Dr. Marian Kosisenberg. een in Breda wonende natuurkundige, heefl i een leesapparaat voor blinden uitgevonden, dal liet brailleschrift concurrentie belooft aan te doen. Het door een batterij gevoede apparaat zet \ia een lichtmeter de lettertekens om in trillingen. De voor trillingen zo gevoelige blinden zullen n.i \eel oefening kranten en boeken kunnen lezen. De ontwikkeling van de uit- stralië, maar vestigde zich en kele jaren geleden na zijn huwelijk met een Nederlandse 10NINGEN Voorlopig kan men 1 juli 1972 gebruik maken van de [eling om voor verbetering van wo lgen een verhoging van 20 pet van normaal geldelijke steun uit s ks kas te verkrijgen. Aanvankelijk ld deze regeling alleen gedurende l voor het bouwbedrijf ongunstige nterseizoen, te weten van 1 decem- tot 1 maart. Ter bevordering van werkgelegenheid in de bouwnijver- d heeft de regering besloten deze iliteiten voor de provincies Gronin- i. Friesland en Drente voorlopig te rlengen tot 1 juli 1972. vinding verkeert nog in een experimenteel stadium, maar volgens dr. Kossenberg zal het apparaat niet meer dan '200 gulden kosten. De typhloscoop (afgeleid van het oud-Griekse woord voor blinde) is beproefd door blin den van het Instituut voor visueel Gehandicapten te Gra ve. De heer H. de Kok, direc teur van dit instituut, meent dat het apparaat vooral een stuk privacy aan de blinden zal kunnen geven. 'Ze zullen hun privé-correspondentie, hankbescheiden, belastingaan slagen enz. zonder hulp van andere kunnen inzien. Hoewel alles nog in een experimenteel stadium verkeert geef ;k de heer Kossenberg bijzonder graag gelegenheid proeven te nemen in ons instituut.' Dr. Kossenberg heeft op de van 10 tot 20 maart gehouden traditionele Brusselse uitvin- dersbeurs al een groot suc ces behaald. Hij kreeg voor zijn uitvinding de Bernadotte- prijs 16.000 Belgische francs die hem tijdens een banket werd overhandigd door de Zweedse graaf Bernadotte. De heer Kossenberg (56) is in Zweden geboren, groeide op in Polen en heeft de Australi sche nationaliteit. Hij studeer de natuurkunde in Polen. Oos tenrijk en Australië. Hij hield zich 15 jaar bezig met weten schappelijk onderzoek in Au- vrouw in Breda als free lance uitvinder. De grote waarde van zijn lees apparaat voor blinden berust op de lage prijs. In de VS zijn ook dergelijke apparaten ont wikkeld. maar die kosten tus sen de 20.000 en 100.000 dol lar. Dr. Kossenberg: 'Toen ik een paar jaar geleden door een ski-ongeluk enkele dagen niet kon zien, besloot ik zo n leesapparaat te maken, dat slechts 200 gulden zou kosten Hierbij ben ik van een andere methodiek uitgegaan.' De typhloscoop werkt name lijk met slechts vier elemen ten: het apparaat 'vertaalt' al leen een horizontale, verticale schuine en kromme lijn in trillingen. Dit betekent overi gens dat een blinde, die de typhloscoop wil gebruiken, enige tijd nodig heeft om het systeem onder de knie te krij gen. Dr. Kossenberg zoekt daarom samen met een peda goog om een goede methode om blinden het werken met het leesapparaat bij te bren gen. Hij verwacht dat in juli van dit jaar het experimentele stadium afgesloten zal zijn. zo dat hij de typhloscoop dan kan demonstreren op het in ternationale congres voor blin denwezen in Madrid. De uit vinder meent dat iemand die zijn methode beheerst min stens zo snel zal kunnen lezen als niet behulp van braille Dr Kossenberg heeft ook an dere uitvindingen op zijn naam staan: onder andere de elektrische waterpas en de wa pendetector. eei. apparaat, dat waarschuwt tegen wapens en, in de ingang van 'n vliegtuig of bank opgesteld. kapingen of overvallen kan voorkomen. De wapendetector wordt thans door een fabriek ontwikkeld voor produktie op grote schaal. De detector zal 300 gulden kosten. De heer Kos senberg kreeg op de uitvin- dersbeurs van Brussel in 1971 een gouden medaille voor deze uitvinding. Over enkele weken komt bo vendien zijn 'whoopee whip' op de markt, een appai'aat waarmee spelenderwijs kan worden getrimd. De whoopee whip zal waarschijnlijk de nieuwste rage worden in de kader van trim- en blijf-ge- /.ond aeties. De bedoeling is de whoopee whip met beide voeten voort te bewegen in een combinatie van 'twist- en roek-bewegingen.' Voor wie wil afslanken: een minuut 'twist-rocken' zou een verlies van 50 calorieën opleve ren. Bij de whoopee whip zal een liedje met muziek worden geleverd van J. H. Grevelt: Ieder doet de whoopee whip, links en rechts whoopee whip, jongens pak je whoope whip, want dan ben je hip.' Dr. Knossenberg met zijn leestoestel voor blinden. Langman en Boertien hadden de he ren G. C. van Dam (ARP) en M. J. J. Amelsfoort. vooral de kritiek dat er geen prioriteiten worden aangegeven. De nota is te voorzichtig. Er is bij voorbeeld direct hulp nodig voor de minslontwikkelde gebieden, aldus de heer Van Dam, wanneer er geen af spraken kunnen worden gemaakt over de grondstoffen. Minister Boertien volstond echter door te verwijzen naar het vier-jarenplan. De bewinds man sprak zich verder uit tegen het eenzijdige verlenen van ongeboden ontwikkelingshulp (zonder voorwaar den van tegenprestaties) door Neder land. Het bedrijfsleven zou dan in nadelige concurrentiepositie komen. De reeds door het Tweede Kamerlid A. J. Vermaat (ARP) in de herfst gelanceerde gedachte de ontwikke lingslanden verder te helpen met de zogenaamde 'link' heeft de socialist drs. Pronk overgenomen. Hij diende gisteren, zonder overleg overigens met de ARP, in de openba re commissievergadering over het UNCTAD-beleid een motie in, waarin de Nederlandse delegatie wordt ge vraagd zich tijdens de conferentie in Santiago uit te spreken voor een band tussen de toewijzing van de bijzonde re trekkingsrechten op het IMF en de aanvullende ontwikkelingsfinancie ring. Minister Nelissen van financiën ver zette zich echter fel, want het schep pen van geld op deze wijze zou direkt inflatoir werken. Dr. Vermaat vond, dat het argument van de minister slechts geldt voor de politiek op korte termijn. Overigens was de minister overdreven bang voor de gevolgen van de bestedingsronde. Het minst teleurstellende van het antwoord van minister Nelissen vond dr. Vermaat. dat hij meedeelde, dat zijn standpunt nog voorlopig was. Minister Nelissen wil namelijk nog de mening afwach ten van het Internationale Monetaire Fonds. DEN HAAG Minister Lang man (economische zaken) heeft gisteren verklaard, dat het kabi net zal handelen in de geest van de door de Tweede Kamer aan vaarde motie-Pronk. In de discussie van de vaste Kamer commissies voor ontwikkelingssamen werking en handelspolitiek had de minister, evenals premier Biesheuvel, kortweg meegedeeld dat de motie over de taakverdeling tussen hem en minister Boertien (ontwikkelingssa menwerking) niet zou worden uitge voerd. Minister Langman wenste zelfs geen discussie meer hierover. Toen echter drs. Pronk (PvdA) vroeg of de geest van de motie acceptabel was, gaf de minister een positief ant woord. Onder de geest van de motie verstond de heer Pronk dan, dat wan neer er zich in het UNCTAD-beleid handelspolitieke moeilijkheden voor doen. de prioriteiten voor de ontwik kelingssamenwerking worden uitge voerd. De minister van economische zaken, die gisteren de hoofdrol speelde in het debat (hij bleek de materie zeer goed te beheersen), verklaarde, dat het ontwikkelingsbeleid een zaak was van het hele kabinet. Minister Boer tien nam slechts beperkt aan de dis cussie deel. De afvaardiging naar Santiago, waar de UNCTAD ILI wordt gehouden, is zo geregeld, dat minister Langman het begin van de conferentie tot 30 april zal bijwonen. Minister Boertien komt 28 april en zal blijven tot het eind. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5