Kornelis wil een perfecte schaduw van Cruijff zijn Geen lange afstanden meer Prof. Biersteker: 'Bewegen nog te weinig als therapie' Geen dubbelfuncties van scheidsrechters in de basketbalbond i. Vanavond bekerduel Ajax-NEC Hartoch klopt Jan Timman Edmundson: 'Waarom geen verdeling van winst?' Meespelen van Johan Cruijff nog niet zeker Lichtcompetitie tussen zes clubs krijgt gestalte FC Utrecht gelijk met Dusseldorf Franse tennisser wordt toch gediscrimineerd TROUW/KWARTET WOENSDAG 29 MAART 1972 SI'OIIT 15 Van onze speciale verslaggever NIJMEGEN Kees Kornelis maalt niet op kritiek. Het stempel van 'voetbalgangster' dat het publiek hem op heeft gedrukt, doet hem weinig. De rechter verdediger van NEC weet dat hij een opdracht feilloos uit kan voeren. Kornelis is een kampioen in het behandelen van moeilijke 'gevallen'. Gevallen, zoals Johan Cruijff en zoals vroe ger Ove Kindvall. Zeven keer stond hij oog-in-oog met Europa's beste voetballer. Zeven keer schakelde hij Johan Cruijff uit. Een topprestatie, waarbij hij het ten onrechte gegeven predikaat 'unfair' maar op de koop toe neemt. Een van de vele duels, die Kees Kornelis de afgelopen jaren reeds met Johan Cruijff uitvocht. Hier op de foto twee jaar geleden in Nijmegen, waar Ajax tóen niet verder kwam dan 00. kg Cl 93—96 crscli kg K) bos 41—T. krop io r: 32.30- (—27.71 >rel A Ï0 kg: rabar- 12.500 inazle 102.000 maten CCI 8—18. 1000 •ratle- -16. II maten 16.80- 90 en H82, an op D 2f NEW YORK (AP) Edmond Ed mundson. de secretaris van de Ameri kaanse schaakbond ziet niet in waar om een eventuele winst van de schaaktweekamp tussen Bobby Fischer en Boris Spasski niet verdeeld zou kunnen worden tussen de organisato ren en de spelers. Edmundson doelde hierbij op de eis van Fischer, dat de organisatoren van de tweekamp in Reykjavik en Belgrado de winst die op de wedstrijd gemaakt zou worden die nen te verdelen tussen hem en Spass ki. Fischer heeft de organisatoren in IJsland laten weten dat hij anders niet in Reykjavik zal spelen. Edmundson zei over de telefoon van uit zijn woning in New Burgh (New York) dat hij Fischer de laatste week niet meer had ontmoet. 'Ik weet al leen maar wat ik in de kranten heb gelezen. Wel weet ik dat Fischer voornemens was om telegrammen te sturen naar Joegoslavië en IJsland met het verzoek om een verdeling van de winst. Ik geloof trouwens dat het haast een wonder zou zijn als er winst gemaakt zou worden, maar in het geval dat er winst wordt, gemaakt kan ik niet inzien waarom die niet verdeeld kan worden tussen de orga nisatoren en spelers'. 'Zo denk ik erover. De organisatoren kunnen er anders over denken zij kunnen zeggen dat aangezien zij al dat geld riskeren zij recht op een eventuele winst hebben'. Edmundson dacht niet dat dit soort financiële meningsverschillen ooit eerder was voorgekomen, maar hij merkte op dat hij zich niet kon herin neren dat er ooit een schaakkampi oenschap had plaatsgevonden met een prijs van meer dan 25.000 dollar. Het verschil dit keer is Fischer', zei hij 'De schaaksport heeft eindelijk een ster die publiek zal trekken'. Edmundson verwachtte dat de zaal vol zou zijn bij de wedstrijden in IJsland omdat er meer dan 100.000 schaakspe lers in dat land zijn waar dan nog eens film- en televisierechten bijko- Kees Kornelis en Johan Cruijff staan vanavond voor de achtste keer tegeno ver elkaar. Wanneer Ajax er in De Meer in slaagt om de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker te bereiekn, krijgt de niet bijster interessante competitie in de beker strijd er een al even kleurloze tegen hanger bij. Ajax' grootste struikelblok op v/eg naar het eerste deel van de fel begeerde trilogie (Europa Cup, nationaal kampioenschap, KNVB-be ker) is de formatie van Wiel Coerver. Via benauwde overwinningen op Roda JC en NAC zijn de Nijmegenaren doorgedrongen tot de laatste acht. De Europa Cup-houders deden dat heel wat overtuigender door het uitschake len van achtereenvolgens PEC Zwolle en Go Ahead Eagles. KANS Voor NEC betekent de confrontatie met Ajax de kans op internationaal contact. Uitschakeling van Ajax houdt immers een halve finaleplaats in. Een halve finale waarvoor zich al hebben geplaatst Wageningen en FC Den Haag en die gecompleteerd zal wor den met de winnaar van de zaterdag te spelen wedstrijd Volendam-Excelsi- or In de competitie speelt NEC nau welijks een rol meer. De onverwachte nederlagenreeks in het begin van de competitie ontnam de full-profs van het Goffertstadion de kans om zich via de UEFA-cup het volgend seizoen internationaal te kunnen manifeste ren. Kornelis: 'De bekercompetitie is onze kans. Als wij Ajax overleven, moet het kunnen.' Veel zal daarbij afhangen van het duel tussen de twee hoofdrolspelers van vanavond: Johan Cruijff en Kees Kornelis. De 25-jarige verdediger van NEC doet niets liever dan tegenstan ders schaduwen. Vier jaar lang heeft hij al een contract bij NEC, de laatste twee seizoenen als full-prof. Steeds stond hij als verdediger opgesteld, meestal als stopper. 'Dat is mijn favo riete plaats. Je hoeft dan niets anders te doen dan een man uitschakelen. LEEUWARDEN (ANP) Titelver- dediger Hans Ree heeft gisteren ook zijn tweede partij in de strijd om het Nederlands schaakkampioenschap, dat in Leeuwarden wordt gehouden, niet tot winst kunnen brengen. Ree speel de met wit remise tegen Scholl. Verrassend was in de tweede ronde de nederlaag van Jan Timman tegen Rob Hartoch. Uitslagen tweede ronde: Langeweg- Zuidema Van der Berg-Van Dop V2-V2, Böhm-T. Timman Vi-Vz, Hartoch-J. Timman 1-0, Enklaar-Kuij- pers 1-0. Stand 1-5: Böhm. Hartoch, T. Timman, Zuidema en Enklaar lfö Pnt> 6 en 7: Langeweg en Ree 1. 8-12: Van der Berg, Van Dop, Scholl, J. Timman en Kuijpers y2- VOETBAL Uitslapen eerste divisie Engelse competitie: ArsenalSouthampton 10. Crys tal PalaceDerby 01, HuddersfieldTotten ham 11. LiverpoolStoke 21. Leeds Uni tedNottingham 61. VOLLEYBAL Deltalloyd/AMVJ heeft gis teravond de competitiewedstrijd tegen US met 30 gewonnen. De setstanden waren 5—15. 7—15. 5—15. ZWEMMEN De voornaamste uitslagen van de tweede dag van de internationale zwem wedstrijden in het 25 meterbad van Lenin grad zijn: dames: 100 meter rugslag: 1 Ti- natin Leksjevswili (Rusl) 1.07 2. 2. Windy Cook (Can) 1.08.5. 200 meter vrije slag: 1. Elke Sehmisch (O-Dld) 2.07 4, 2. Gudrun Wegener (O-Dld) 2 08 4. 400 meter vrije slag: 1. Taitjana Zolotlskaja (Rusl) 4.35.9 (nieuw Russisch record). Heren: 100 meter rugslag: 1. Roland Matthcs (O-Dld) 56.1. 2. Igor Gri- vennikov (Rus) 58 7 200 meter vrije slag: 1. Alexander Samsonov (Rusl) 1.53.2. 2. Vla dimir Peredisty (Rusl) 1.53.8. 1500 meter vrije slag: 1. Igor Lisetski (Rusl) 16.28.1 (nieuw Russisch record). SCHAATSEN Kees Broekman zal ook hel volgende Jaar als coach optreden van de Zweedse schaatsploeg. 'Wij hebben het con tract met Broekman vernieuwd" zei George Patterson, dc voorzitter van de Zweedse bond. 'Wij stellen hem op prijs en zijn taak zal het volgende seizoen bijzonder belangrijk zijn wanneer wij een nieuwe schaatsploeg moeten opbouwen" Zoals bekend zal Goeran Claesson de enige topschaatser zijn die in de nationale ploeg blijft. Zowel Johnny Hoeglin als Oerjan Sandler trekken zich terug. Dit seizoen heeft Coerver mij op de rechtervleugel gezet. Dat is heel wat moeilijker. Je hebt nu een tweeledige taak: een verdedigende- en een aanval lende. Dat verdedigen levert geen en kel probleem op. maar dat ik dan ook nog moet aanvallen, betekent voor mij een hele omschakeling. ANTWOORD Kornelis zal zich vanavond echter voornamelijk beperken "tot het schadu wen van Cruijff. 'Ik krijg meestal wel de opdracht een bepaalde man uit te schakelen. Ik beschik nu eenmaal over het vermogen mij helemaal op een bepaalde persoon te concentreren, 's Avonds voor de confrontatie heb ik in gedachten al een hele wedstrijd gespeeld. In bed begin ik na te den ken. welke situaties zich allemaal zou den kunnen voordoen. En dan pro beer ik daar een passend antwoord op te vinden.' Kees Kornelis heeft in de loop der jaren de naam gekregen bikkelhard te zijn. Toch wordt die bewering dooi de feiten gelogenstraft. In de vijftien jaar dat hij nu voetbalt heeft Korne lis slechts één wedstrijd op het straf- bankje gezeten; voor een speler, die de naam heeft bikkelhard te zijn. opmerkelijk weinig. 'Misschien heb ik die naam ook wel gekregen omdat ik mij altijd zo inzet. Vooral toen ik jonger was, zo'n 19, 20 jaar. Toen ging ik er wel eens als een dolle stier in. Maar nu weet ik echt wel waar de grenzen liggen. Ik vind wel dat je als verdediger hard ipag zijn. Met het spelen van 'lief' voetbal kom je er niet.' Niettemin was NEC anderhalve week geleden opmerkelijk 'lief' toen Ajax in de Goffert op bezoek kwam. Van de dikwijls tomeloze inzet tegen top- ploegen was in dit competitietreffen weinig te merken. Vooral Kees Korne lis, die ook toen de schaduw van Cruijff was. maakte opvallend weinig overtredingen. 'Ik ben altijd nogal voorstander geweest van harde char ges, maar de laatste tijd heb ik mijn speelwijze wat veranderd. Ik speel met wat meer overleg en probeer nu ook mijn technische capaciteiten vol ledig uit te buiten. Tegen Cruijff lukte dat vorige keer heel best. Ik ga proberen of het vanavond weer zo lukt. Gaat het niet, dan schakel ik terug op mijn oude speelwijze.' GEEN OBSESSIE Johan Cruijff is voor Kees Kornelis geen obsessie. De frêle Ajax-spits Van onze sportredactie AMSTERDAM Het al dan niet meespelen van Johan Cruijff, vanavond in de kwartfi nalewedstrijd om de Nederland se beker tussen Ajax en NEC, staat nog steeds niet vast. Pas kort voor de wedstrijd zal Ajax-arts Rolink beslissen of Cruijff. die zondag noodgedwon gen in de tweede helft tegen DWS toch binnen de lijnen kwam omdat het scoreverloop (het was nog 00) dit noodzaakte, voldoende van zijn anderhalve week geleden tegen NEC opge lopen enkelblessure is hersteld, dat spelen mogelijk is. Ajax kan verder wel over de andere ge blesseerde spelers beschikken. Hulshoff. Gerrie Mühren en Jo han Neeskens (enkel) zijn weer fit. heeft in de voorafgaande confrontaties maar voor weinig gevaarlijke momen ten kunnen zorgen, wanneer Kornelis tegenover hem stond. 'Ik vind Cruijff echt niet de lastigste tegenstander uit de competitie. Dat komt waarschijn lijk omdat het mij alle keren nog zo goed is afgegaan. Voor mij is het heel wat moeilijker om tegen types als Dick Beek en Willy Brokamp te moe ten voetballen. Zij gaan terug de bal halen, verzetten enorm veel werk en brengen je soms in verwarring. Bij Cruijff moet je oppassen, dat je je niet door hem in slaap laat sussen. Johan blijft soms stilstaan en laat dan anderen opkomen. Het gevaar is groot Proefschrift van Bilthovense arts Hans Leussink Van onze speciale verslaggever UTRECHT Vet zit in de weg. Je gezondheid vindt, daar bestaat nau welijks nog twijfel over, geen baat bij datgene dat je lichaam omvang rijker maakt dan noodzakelijk is. Geschrokken van de stijging van- ziekten aan hart en vaten en weinig gelukkig met het beeld van een dichtgroeiende mens, zijn velen gaan zoeken naar wegen om die groei-in- de-breedte een halt toe te roepen. Gebruik makend van de moeilijk heden die een rigoreus breken met een overdadig voedingspatroon met zich mee brengt, is een enkel voe dingsmiddel op de markt geworpen als de afdoende oplossing voor moe ders die de wens koesteren net zo slank te worden als hun dochter. Maar gewoon bewegen is ook een oplossing en niet eens zo'n slechte. Zelfs Henk Vonhoff is sinds hij staatssecretaris werd en als zodanig met sport werd belast, ijverig in de weer om zich, in lichamelijk opzicht, tot een minder plooibaar mens te maken. Met hem zijn tienduizenden (de Sportfederatie schat aan de hand van een steekproef het aantal 'trim mers' zelfs tegen de twee miljoen) in beweging. Wat gebeurt er echter in je lichaam bij dat bewegen en later, als het niveau en de intensi teit van dat bewegen zijn toegeno men, bij sport-beoefenen en het trai nen daarvoor? Onderzoekingen naar die trainingseffecten richten zich veelal op de longen, het hart, de bloedsomloop: op het cardio-circula- toire en respiratoire systeem. Maar er gebeurt meer: vette buikjes ver dwijnen en stevige spieren verschij nen, zong immers een vaderlandse vertolker van het vrolijke levenslied reeds jaren terug. De lichaamssamenstelling bijvoor beeld verandert en de Bilthovense arts Hans Leussink, betrokken bij onderzoekingen op het fysiologisch laboratorium van de Utrechtse uni versiteit, baseerde daarop zijn proef schrift 'Fit, vet, vetvrij en vrije vetzuren', waarop hij gisteren bij prof. Biersteker promoveerde. Hans Leussink: 'Aan de verandering van HANS LEUSSINK de lichaamssamenstelling is weinig aandacht besteed, hoewel die samen stelling wel een factor is bij wat we onder conditie verstaan. Kilo's vet meedragen is ballast; ga maar eens een dag met een koffer van twintig kilo sjouwen. Bij topsporters gaat het niet om kilo's, maar om lOOen grammen. De roeiers, die bij het onderzoek roaren betrokken (de Ne- reus-acht die op de Spelen in Mexi co uitkwam), waren niet veel min der vet dan niel-getrainde mensen, dat viel wel tegen. Na drie weken echter waren er reeds aanzienlijke veranderingen: de gehele ploeg ivas acht kilogram lichter. Bedenk eens iaat het kost om een boot te bouwen die acht kilo lichter is'. De hoeveelheid vet die je mee draagt, kun je verminderen. Voor een topsporter heeft dat het voor deel dat hij lichter is en zich ge makkelijker beweegt. En bovendien is komen vast te staan dat een getraind mens uit dat vetweefsel, dat een actieve en dynamische rol speelt in de energie-levering, méér energie kan halen. Proef Bier steker: 'Degenen die nauwelijks be wegen. kunnen het vet moeilijk mo biliseren; degenen die getraind zijn kunnen dat beter. Je kunt zeggen: dan eet ik anders, maar je kunt ook zeggen: dan ga ik meer bewegen. Bij de therapie wordt vaak alleen over een dieet gesproken; nog te zelden wordt er ook lichaamsbeweging voorgeschrevenhoewel dat bewegen met het klimmen der jaren ook een zeker risico met zich meebrengt'. In het dagelijks leven is er een eenvoudige 'methode' om te zien of het lichaamsgewicht niet te groot is: voor iedere centimeter die je meer dan een meter lang bent, mag je één kilo wegen. Maar: getrainde sportmensen hebben aanzienlijk meer spieren en ook dat weegt mee. Hans Leussink: 'Je kunt in het labo ratorium de vetmassa en de vetvrije massa te weten komen door het bepalen van het soortgelijk gewicht. Dat gaat volgens hetzelfde principe als Archimedes, die de kroon van de koning waarvan men vermoedde dai er zilver in zal in plauls van goud het soortelijk gewicht be paalde en zo te weten kwam dat er inderdaad zilver in zat'. Voor de praktijk ran de sportwereld is die laboratoriumproef te onhan dig. Voor de trainer die zelf atleten wil controleren, is er echter een andere methode, die veel gemakke lijker is: het meten van d'e huid plooien. Hans Leussink: 'De huid plooien geven een maat voor de hoeveelheid lichaamsvet. Het meten gebeurt op zeven gestandaardiseerde plaatsen en is gemakkelijk voor de praktijk. Je kunt met deze methode goed veranderingen zien. Een formu le waarmee je in een tabel kunt aflezen hoeveel procent vet bij een bepaalde huidplooi hoort, is nog in ontwikkeling'. HANS SCHMIT dat op dergelijke momenten je con centratie verslapt. En dan slaat hij bliksemsnel toe. Daar moet je bij Cruijff altijd heel erg mee oppassen.' NEC heeft helemaal naar het duel van vanavond toegeleefd. Kornelis: 'In de wedstrijd tegen Twente van afgelo pen zondag, speelde dit toch al in je achterhoofd. Wij hebben een spre kend succes nodig. Als wij erin slagen om de beker te winnen, kunnen" wij het publiek in de Goffert wat bieden. Dat houdt de belangstelling warm. Of wij er een team voor hebben om internationaal voetbal te spelen? Dat geloof ik niet. Wij zijn een goede middenmoter. Maar om internationaal ook een rol van betekenis te kunnen spelen, moet je toch tot de top-vier van de nationale competitie behoren.' JOOP HOLTHAUSEN UTRECHT (ANP) De midweekse 'floodlightcompetitie' krijgt langzamer hand gestalte. Nadat de sectie betaald voetbal van de KNVB een maand gele den in principe toestemming had ge geven, spraken vertegenwoordigers van Ajax. FC Twente, PSV, FC Utrecht en FC Den Haag gisteravond in Utrecht met Jan Huijbregts van het bondsbu- reau. De vertegenwoordigers van de clubs, samen een werkcomité vormend, deelden hun gedetailleerde plannen mee aan Huijbregts, die deze op zijn beurt ter goedkeuring zal voorleggen aan het sectiebesituur. Opmerkelijk in de plannen is dat men de lichtcompetitie aantrekkelijk wil maken voor het publiek door een ge wijzigde puntenhonorering voor over winningen in uitwedstrijden. Ook zoekt men naar een mogelijkheid om het uit het veld sturen of officieel waarschu wen van spelers door te berekenen in de uitslag van een wedstrijd. Als het sectiebestuur zijn fiat geeft dan zullen in 1972/1973 Ajax. FC Den Haag, PSV, Sparta, FC Twente en FC Utrecht midweeks een halve lichtcom petitie spelen. In de volgende seizoe nen zal de klassering op de ranglijs' van de eredivisie bepalen welke club.' mogen deelnemen. Eind april zullen de definitieve reglementen worden be kend gemaakt. AMSTERDAM FC Utrecht heeft gisteravond op eigen terrein een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Bundesligaclub Fortuna Dusseldorf gelijk gespeeld: 11. In de 56e minuut scoorde Cees van den Berg (invaller voor Bonsink) voor de thuisclub, twin tig minuten later maakte Linsen de gelijkmaker. Er waren 4000 toeschou wers. FC Groningen verloor in Groningen met 01 van Hamburger Sportverein, eveneens uitkomend in de Bundesliga. In de 47e minuut scoorde Uwe Seeler op fraaie wijze. Het Nederlands militair elftal won in Papendrecht met 10 van amateur eerste klasser Papendrecht. Stanley Bish scoorde ee nkwartier voor het einde uit een vrije schop. Brukel en Onrust moeten kiezen AMSTERDAM 'Een scheidsrechter moet ook begrijpen dat het om geld gaat. Hij moet kunnen doorzien dat er belangen op het spel staan, hij moet daartoe zijn manier van fluiten aanpassen'. Aan het woord Piet Leegwater (39) Nederlands meest succesvolle scheids rechter en vanavond, samen met Cor Onrust, spelleider bij de be slissingswedstrijd om het kampioenschap van Nederland, Fiat Stars- Levi's/Flamingo's, te spelen in het Ahoy Sportpaleis in Rotterdam. Leegwater wordt in Nederland vaak beschouwd als de enige man die op adequate manier een wedstrijd kan leiden. De vele voorstznders van zijn manier van optreden komen snel naar voren met een aantal zeer steekhou dende argumenten. Even achter el kaar gezet: gezien zijn leeftijd heeft Leegwater een enorm aantal internati onale wedstrijden van belang toegewe zen gekregen. Absolute hoogtepunten waren de finales van het Europees kampioenschap voor landenploegen in 1969 en 1971. Nooit kwam het voor dat een scheidsrechter twee maal ach tereen deze finale kreeg, Leegwater maakte het. Hij zelf zegt: 'In 1969 in Napels was het een verrassing. Toege geven. ik liep een lekker toernooi te fluiten, maar op de finale had ik beslist niet gerekend. In Essen, verle den jaar lag het wat anders. Ik kreeg toen de wedstrijd om de negende en tiende plaats en was tijdens de halve finale vrij. Dat is een aanwijzing dat je de finaledag de baan in moet, ik had er toen wel op gerekend'. Leegwater is scheidsrechter sinds 1952 ('Ik begon inderdaad erg jong') en kwam ertoe gewoon omdat d e club waarin hij speelde. Rivalen, verplicht was een scheidsrechter bij de NBB op te geven. Leegwater: 'Wel grappig misschien, Cor Onrust, met wie ik de beslissingswedstrijd samen fluit, be gon in dezelfde tijd. Hij kwam uit KBV ook een voetbslcluh die in de winter wat bezig wilde zijn'. In 1961 moest Leegwater naar Enge land om daar het FIBA examen te doen en een paar weken later kreeg hij zijn eerste wedstrijd, Frankrijk- Polen dames in Metz. Weet hij zich nog te herinneren: 'Ik heb het daar niet best gedaan, er kwam tenminste geen uitnodiging boven op'. De eerste Europa bekerwest rijd was Antwerpse-Spartak Brno in 1962 en ook dit ging volgens Leegwater niet al te best. Maar sinds 1962 is het hard' gegaan voor de Amsterdammer. Met enige trots zegt hij nu: 'Ik heb het bijgehouden en ik sta nu precies op 100 internationale wedstrijden in de verdeling 78 interlands en 22 Eu ropa bekerwedstrijden'. Wat maakt Leegwater zo bijzonder in het aan basketbalscheidsrechters zo arme Nederland? Leegwater kent ten eerste de sport, hij onderkent situa ties direct. Daarbij komt dat hij rus tig blijft en zijn manier van optreden is zodanig dat er geen moment in het veld wordt gemuit. Als speler is het mogelijk in het veld tegen Leegwater te praten, zonder uitvoerig te worden antwoordt hij, in dezelfde taal die de spelers tegen hem gebruiken. Hij zegt: 'Bij de laatste wedstrijd tussen Lions en Levi's liep Frank Kales gedurende de eerste helft vrijwel voortdurend te kankeren. Je weet wel dat constante gemekker van 'mag dat nou', en 'moet je daar nou eens kijken'. Nou ken ik Frank erg goed en weet dat het bij hem nooit komt om iets uit te lokken. Ik ben naar hem toegegaan, en heb gewoon gezegd 'hou nou eens op met dat gelul en ga spelen, misschien gaat het dan beter' Het had succes want Frank speelde een sterke tweede helft. Dat vond ik op dat moment erg fijn'. In het uitermate smalle scheidsrech terwereldje in Nederland is Leegwa ter een graag geziene verschijning bij de topclubs. Leegwater: 'Ja, dat heb ik wel begrepen. Maar dat is toch een verrekte moeilijk punt. Die grote clubs willen dat ik altijd bij ze kom fluiten, dat kan natuurlijk niet. Bij Fiat Stars-Levi's twee weken geleden hebben we twee jonge jongens inge zet. Natuurlijk hadden deze twee het moeilijk maar ze zijn er toch redelijk doorgekomen. Na afloop moet je dan horen dat het een puinhoop was en vraagt men direct waarom ik niet in het veld stond maar wel op de tribu ne zat. Ik ga daar gewoon zitten om die jongens te bekijken. Zij zijn de opvolgers, zij moeren het over een paar jaar maken als basketbal in Ne- derfand waarschijnlijk veel beter ge speeld wordt'. Leegwater, die zitting heeft in de Bonds Scheidsrechters Commissie, komt met een nieuwtje: 'Aan het eind van dit seizoen krijgen alle scheids rechters de vraag voorgelegd wat ze doen. Of alleen scheidsrechter óf een functie bij een club. Dubbelfuncties mogen volgend seizoen niet meer voorkomen. Aan de top zijn daar dan bij betrokken de FIBA scheidsrech ters Bram Brakel (voorzitter van Landlust en coach van het damesteam van die club) en Cor Onrust (coach van DED dames en bondsbesuurslid). Reactie van Leegwater: "Ook zij moe ten kiezen. Als we ze moeten bedan ken zal het moeilijk worden maar die mensen met dubbelfuncties moeten we niet meer hebben. Dat is niet meer te verkopen'. Leegwater ziet niet op tegen de wed-> strijd van vanavond. Hij zegt: 'Na tuurlijk ik ben vandaag ook gespan nen net als de spelers, dat is zeker. Ik zorg ervoor dat ik in goede conditie ben, rook vandaag niet. Zorg ook dat ik een goede warming-up kan doen. Dat is erg belangrijk. Als het goed is moet een scheidsrechter de wedstrijd met een natte rug beginnen. Er staat vanavond geweldig veel op het spel. Vergeet niet dat beide sponsors enorm belang hebben bij een kampi oenschap. Dat vindt zijn neerslag in het spel van de spelers. Het zal hard toegaan, dat is zeker. De leiding moet daar rekening meehouden. Ik zal niet gaan gooien met technische fouten om zodoende iedere vorm van protest te smoren, ik zal alleen proberen een dermate overwicht te hebben dat er toch nog vrijuit gespeeld kan worden. Als scheidsrechter moet je deze wed strijd natuurlijk niet gaan vermoor den, daar dien je niemand mee'. Leegwater heeft in feite besloten in september te stoppen met het actieve fluiten. Hij heeft aanwijzingen gekre- gen dat hij zal worden uitgenodigd voor de Olympische Spelen. Hij zegt: Als dat zo is stop ik na Mlinchen, dan heb ik vrijwel alles gehad in mijn carrière'. De komende maanden zullen zeer drukke zijn voor hem. Waar schijnlijk gaat hij fluiten op het groty landentoernooi in Sofia, midden april. Dan volgen wedstrijden in België, Frankrijk en Duitsland. Weet Neder land zich niet voor de finalepoule van het Pré Olympisch kampioenschap te plaatsen dan zal Leegwater in Amster dam ingezet worden. Volgen dan later een toernooi in Mtinchen (een soort probeersel, vlak voor de O.S.) en hoogstwaarschijnlijk het laatste kwali ficatietoernooi voor München, dat in Augsburg wordt gespeeld. Leegwater: 'Alles bij elkaar ben ik in een jaar zo'n twee maanden weg om te fluiten. De laatste vijf jaar bijv. heb ik geen vakantie meer gehad. Maar zeer be langrijk is de hulp die mijn baas mij geeft'. JOHANNESBURG (ANP) De be reidheid van uZid-Afrika niet-blanke tennisspelers toe te laten tot de toer nooien, houdt niet in dat die spelers ook andere rechten verwerven. De Franse tennisspeler Wanaro N Godrel- la, geboren op Nieuw-Caledonië in de Stille Zuidzee, heeft het ondervonden. Op het Louis Botha-Vliegveld van Durban werd hem verzocht het res taurant te verlaten. N'Godrella wilde, wachtend op het vertrek van zijn vliegtuig iets eten in het restaurant dat voor blanke passagiers is bestemd. Hij had nauwelijks aan een tafel plaats genomen of de gerant vroeg hem of hij de zaal wilde veriaten. N'Godrella voldeed aan het verzoek, nadat hij had opgemerkt geen Zuidaf rikaan maar Fransman te zijn en dat hij bovendien niet, volgens de Zuidaf- rikaanse wetgeving op dit gebied, tot de niet-blanken wordt gerekend. An dere personeelsleden van het restau rant vertelden later het verzoek van de gerant aan de donkert) uidige ten nisser een weinig gelukkig initia tief te vinden. Roger run Hamburg hoopt op 400 m wisselslag en 200 m vrijeslag VLAARDINGEN (ANP) Roger van Hamburg is terug. Ruim twee en een half jaar nadat hij als 15-jarige de nationale zwemkampioenschappen in Breda beheerste met negen titels en records, is de rijzige pupil van Forbes Carlile weer in Nederland om een plaatsje te veroveren in de Olym pische ploeg voor München. Gister middag arriveerde hij na een reis van drie dagen vanuit Singapore op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven. Van Hamburg verliet zes maanden geleden zijn woonplaats Sydney om zich bij zijn ouders te voegen, die reeds drie jaar eerder naar de Britse kroonkolonie waren verhuisd. 'Zij hadden eindelijk een plaatsje voor me gevonden op een internationale school', verklaarde Roger. Een half uur na de landing op Zes tienhoven, iri het huis van zijn Vlaar- dingse pleegouders, voerde Roger dat verblijf in Singapore aan als reden voor het niet kunnen ingaan op vra gen naar recente prestaties. Enigszins stuurs kijkend wat dat betreft is hij nog niet veel veranderd deelt hij mede geruime tijd niet in wed strijden te zijn uitgekomen. 'In Singa pore was daar geen gelegenheid voor', vertelde hij in het Engels (zijn be heersing van de Nederlandse taal is zeer gebrekkig). 'Daarom heb ik er eigenlijk geen idee van wat ik hier zal presteren. Vooral omdat de Neder landse winterkampioenschappen (8 en 9 april in Den Haag eerste selectie voor de OS) in een 25-meterbad wor den gehouden. In Singapore waar ik natuurlijk minder goed kon trainen slechts een maal per dag dan in Sydney, zijn alleen maar 50-meterba- den'. In 1969, tijdens internationale wed strijden in Würzberg, merkten de Oostduitse coaches op, dat zij Van Hamburg een zwemmer vonden, die snel 'opgebrand' zou zijn. Deze voor stelling blijkt toch wel een kern van waarheid te hebben bevat. Op de vraag wat momenteel zijn favoriete afstanden zijn, antwoordde Van Ham burg wat ontwijkend. Na een korte stilte gaf hij schoorvoetend toe dat het op de lange afstanden, zijn sterk ste nummers in 1969, niet meer gaat. 'Ik ben er te oud voor geworden'. Hij heeft zich nu toegelegd op met name de 400 meter wisselslag en de 200 meter vrije slag. Wat deze afstanden betreft is hij na lang aandringen bereid iets los te laten over door hem gemaakte tijden. 'Or de 400 wissel heb ik 4.42.0 gezwom men en op de 200 vrij 1.58. Belde keren in een Australisch 25-meterbad'. Geen van deze twee tijden is overi gens onder de limiet voor de winter kampioenschappen. In het Haagse Morgenstond dient minimaal 4.40.9 en 1.57.5 te worden gehaald, hetgeen voor Roger's moeder, die is meegeko men, reden was om te zeggen 'Wij hebben onze hoop dan ook voorname lijk op de 4x200 meter vrije slag estafette gevestigd. Vermoedelijk is dat voor Roger de enige kans om naar München te gaan'. Roger van Hamburg zal op zijn vroegst pas vrijdag bij zijn vereniging VZC kunnen trainen. Vanwege een abces in een oor mag hij vooreerst niet in het water. 'In Londen heb ik van een dokter penicilline-injecties ge had, dus zal die ontsteking wel spoe dig genezen zijn', verklaarde Roger zijn hoop op een volledige fitheid tijdens de winterkampioenschappen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15