Produkties Freehold Company bij Mickery Massale uitvoering Matthauspassion was geen succes Milieuconferentie in Stockholm nu al fors aangevallen Regering geen partij voor grote concerns 81 procent komt op voor legeroefening Metaalbedrijf sluit: 90 man zonder werk Gemeente moet nieuwe huizen weer afbreken Europese regeling vervoer nodig na problemen echtpaar Bond adverteerders wil uitbreiding van reclameblokken Garanties gevraagd bij bezoek van rabbijn M. Kahane Voordelig uit gedurende de paasdagen Weekendretour Avondretour 2-Pluskaart Discussies Antillen te onduidelijk Pleidooi in Kamer voor openhouden van Oosterschelde Hulpverlening aan Bangladesj moet snel op gang komen TROUW/KWARTET WOENSDAG 29 MAART 1972 IIIF.\LAM» KI '.VST 13 AMSTERDAM Mickery komt de komende weken in Mickery Mokum vroeger de bioscoop Capitol, aan de Rozengracht met produkties van de Freehold Company uit Londen en van La Mama's Repertory Company uit Amerika. Ook wordt een reeiks nachtvoorstellin gen gegeven onder de titel 'Werk in uitvoering', iedere donderdag, vrijdag en zaterdag. Gisteravond vond in afwijking van de vaste speeldagen de première plaats van die nachtvoor- stellingen: Het Werktheater met 'Het verjaardagsfeest' van Harold Pinter. Dit wordt donderdag herhaald. Vrij dag en zaterdag biedt Het Werkthea ter een programma onder de titel 'Toestanden'. 'Het Werktheater' begon anderhalf jaar geleden aan praktisch theateron derzoek. Het eerste jaar publiceerde de groep alleen een verslag van de werkzaamheden. Het tweede en laatste onderzoekjaar zal men meer in de openbaarheid komen. De Freehold Company was twee jaar geleden ook in Mickery, waar toen twee produkties werden gebracht. Tot 9 april brengt het gezelschap 'Genesis' Toneelschrijver Henk Bakker (77) overleden HAARLEM Toneelschrijver Henk Bakker is. op 77-jarige leeftijd overle den. Zijn, ruim zeventig, blijspelen werden vooral gespeeld door het ama teurtoneel in Nederland en België en ook in Duitsland. Voor de oorlog wilde het beroepstoneel zijn stukken ook nog wel op het repertoire nemen. Betje Regeert werd bijvoorbeeld ge speeld door Esther de Boer-van Rijk, Rika Hopper en Aaf Bouber. 'Een Wespennest', 'De Ridder van de Kouseband', 'Filmmaniakken', 'Robbe does' en 'Als ze wisten' werden wel 1500 maal opgevoerd. Bakker bewerk te ook (delen van) Nederlandse ro mans voor het toneel, zoals Familie Kegge, Familie Stastok en Gerrit Wit- se, uit de Camera Obscura, Ferdinand Huyck en Van Lennep, Woutertje Pieterse van Multatuli en Sara Bur gerhart van Betje Wolff en Aagje Deken. Henk Bakker regisseerde ook en bo vendien schreef hij zo'n vijfentwintig eenakters, twee filmscenario's en vijf revue's. Hij werd daardoor een van de meest gespeelde schrijvers. Op zijn 75e verjaardag kreeg hij de Gouden Speld van het Nederlands Centrum van Amateurtoneel. De 86-jarige Weense Hedwig Thomas staat weer voor de rechter. Ofschoon ze de helft van haar leven in de ge vangenis heeft doorgebracht, heeft ze er niets afgeleerd, wat haar de bij naam bezorgde van 'Koningin der zak kenrollers'. De rechter staat overigens machteloos: haar leeftijd verhindert nu dat zij veroordeeld wordt tot ge vangenisstraf of plaatsing in een in richting. DEN HAAG Van de opgeroepen militairen is gisteren 81 procent opge komen om met hun onderdelen deel te nemen aan de oefening 'Donderslag 4' van de 42e pantserinfanteriebriga de. De reservisten waren maandagmiddag gealarmeerd. Het doel van de oefe ning is om het mobilisatiesysteem van de landmacht te beproeven dat voor ziet in de inzet binnen 24 uur van de klein- en groot-verlofgangers van het eerste legerkorps. Met een korte tacti sche oefening op de Veluwe wordt de inzetbaarheid getoetst. Een team van Navo-functionarissen en militaire atta- ché's woonde de oefening bij. Een werkgroep van stafofficieren van het Westduitse leger bestudeert geduren de de oefening het Nederlandse op- komstsysteem. OLDENBURG Vertegenwoordigers van de PvdA uit de provincies G.oningen, Friesland, Drente en Overijssel en van de Westduitse soci aal-democraten (SPD) in het district Weser-Ems, hebben dit weekeinde op een gezamnelijke bijeenkomst in Aschendorf bij Papenburg in de deel staat Neder-Saksen besloten een coör dinatiecommissie voor de milieube scherming en de ruimteltke ordening in het Nederlands-Duitse grensgebied te stellen. en 'Mary Mary' van Robert Kift. Vervolgens wordt deze voorstelling gebracht in de circuit-theaters: het HOT in Den Haag op 11 april, de TH Twenthe in Enschede op 13 april, Odeon in Rotterdam op 14 april en het TOT in Nijmegen op 16 april. La Mama brengt de klassieke tragedie 'Medea' in een geheel nieuwe bewer king en vorm. Het stuk wordt in het Latijn en Grieks gespeeld, van 11 tot eind april in Mickery Mokum en daarna in circuit-theaters. Nieuwe aanwinsten in Arnhems openluchtmuseum ARNHEM De Zaanse buurt van het Nederlands Openluchtmuseum in Arn hem, dat morgen zijn poorten heropent na de gebruikelijke sluiting gedurende de wintermaanden, wordt binnenkort verrijkt met een zogenaamd koopmans huis uit Koog aan de Zaan. Tot de nieuwe aanwinsten behoort verder een uit 1519 stammende boerderij uit het Brabantse Etten-Leur. Met de herbouw op het 44 hectare grote museumterrein van de erbij be horende grote graanschuur, een zoge naamde Vlaamse schuur, is intussen begonnen. Bijna gereed is een hout- loods uit Haarlem, daterend uit het midden van de vorige eeuw. Marianne Philipsprijs voor Alfred Kossmann AMSTERDAM De jury van de Ma rianne Philips-prijs, bestaande uit Hella Haasse, H. J. Smeding en Jeanne van Schaik Willing, heeft eenstemmig besloten de prijs dit jaar toe te kennen aan Alfred Kossmann. Hij krijgt deze prijs voor zijn gehele oeuvre, maar met zeer bijzondere waardering voor zijn korte roman 'Ga weg, ga weg, zei de vogel'. door ADR. HAGER DEN HAAG Het bericht, dat een einde is gekomen aan de Am sterdamse uitvoeringen van Bachs Matthaus Passion in de roman tische visie van Eugen Jocvhum, is niet schokkend, wel verrassend. Niet schokkend, omdat men mag hopen en verwachten, dat er een meer authen tieke uitvoering voor in de plaats komt. Wel verrassend, omdat zo een ingeroeste traditie in een land als het onze, met een lawine van uitvoeringen, toch aan het wankelen is gebracht. Dat dit mogelijk is, dankt men toch wel aan musici als Leonhardt en Har- noncourt. Het Haags Toonkunstkoor trad dins dagavond aan in het Concertgebouw. Met het barokke klankbeeld in de oren wordt een dergelijke massale aanpak van Bach onverteerbaar. Het is hier niet de plaats om het barokke en dus enige juiste uitgangspunt te verdedi gen. Wel om te wijzen op het vage en vertroebelde klankbeeld met-vele tien tallen sopranen en alten en een aantal tenoren zonder veel klank. Met welke dirigent dan ook is het onmogelijk om een dialoog tussen koor I en koor II tot stand te brengen ,als men niet zes tien zangers ter beschikking heeft doch een veelvoud daarvan. Ach, de zangers en zangeressen van Toonkunst kunnen het ook niet hel pen. Zij zongen ook nu wel weer met overgave, doch met weinig hoorbare overtuiging. Doch wie zou willen be weren, dat zij niet hun best deden? Dit koor heeft zo een eervolle traditie en was van te goede kwaliteiet om nu te verzanden in een onvermijdelijke uitvoering van de Matthaus Passion. Toonkunst Amsterdam gaf het voor beeld! Ook ditmaal maakte dirigent Jan de Hoog niet de indruk gelukkig te zijn met zijn eigen visie. Een visie die op meerdere gedachten hinkte, gezien de onevenwichtigheid in tempi en de spanningsloze onduidelijkheid in mu zikale aanpak. Daarbij liet hij zich bij de vrouwelijke solisten leiden door de tempi die zij kozen. Meesterserie met meesterlijke muziek ROTTERDAM De Meesterserie 1971/72 is dinsdagavond in de Grote Doelenzaal besloten met een optreden van de violist Arthur Grumiaux en de pianist Istvan Hajdu, met wie hij sinds enige tijd regelmatig samen werkt. Het programma dat vooral voor de pauze aan de korte kant was, vermeldde slechts twee echte duower- ken, de sonate in Eh gr., KV 378 van Mozart, waarmee geopend werd. en de sonate van Debussy. Laatstgenoemd werk betekende onge twijfeld het muzikale hoogtepurt van de avond, want in Uitstekend samen gaan met de fijnzinnig spelende Haj du gaf Grumiaux een vertolking van dit bijzondere werk, die uitmuntte door klankafwerking en sfeertekening. Een en ander gesteund door een weergaloze violistiek. Ook in Mozarts sonate viel fraai spel te beluisteren, al werd het kamermu- ziekkarakter niet steeds getroffen ten gevolge van een tamelijk stevige aan pak. die overigens, gezien de grote ruimte, wel verklaarbaar was Van de beroemde Chaconne van Bach, waarmee het eerste gedeelte werd be sloten, heeft Grumiaux een reproduk- tie gegeven, die gekenmerkt werd door allure en monumentaliteit. Na Debussy speelde Grumiaux, steeds at tent gesecundeerd door de pianist, een reeks geliefde repertoirestukken die voor een gemakkelijk verteerbaar dessert zorgden. Achtereenvolgens klonken Piece en forme de Habanera van Ravel, een bewerking van Mélo die après un Rêve van Fauré, het meeslepende Nigun van Bloch en de door Székely bewerkte Roemeense Volksdansen van Bartók. Het succes na deze heldere, door en door muzi kaal gebrachte kleinoden, noopte tot een tweetal toegiften. Die solisten waren Nelly van der Spek en Aaf je Heynis, vocalisten die ik persoonlijk met liefde geruild zou hebben voor de jonge sopraan en alt bij de Harnoncourt-plaatopname. Ruud van der Meer in de Christus partij was in feite de enige, die waar dig partij gaf. Chris van Woerkom (Evangelist), Arjan Blanken tenor en John Broecheler bas, kwamen niet boven de middelmaat. Het Residentie Orkest speelde plichts getrouw en het Haags KKnapenkoor van Marius Borstlap toonde andermaal kwaliteiten. Was dit de laatste Haag se Matthëus Passion in deze visie en deze bezetting? Het is de vraag of men met de voortzetting ervan ook maar iemand gelukkig maakt. Bach in ieder geval niet. Van onze soc.-economische redactie LANGERAK Het metaalverwerken de bedrijf B. Minkema en zn. is van plan circa 90 werknemers te ontslaan in verband met een reorganisatie van het bedrijf. De reorganisatie houdt in dat alle activiteiten van 't bedrijf in de vestiging Hardenberg (Ov.) zullen worden geconcentreerd en dat het bedrijf in Langerak-Nieuwpoort (ZH) zal worden gesloten. In een verklaring zegt de directie van Minkema het bedrijf is eigendom van de handelsmaatschappij Ceteco in Amsterdam dat de sluiting een gevolg is van het onaanvaardbare kos tenniveau dat verbonden is aan de bedrijfsvoering over twee vestigingen. Het bedrijf kampt als gevolg van de algemene economische situatie al eni ge tijd met een teruglopende order portefeuille. Ten einde het personeel in Langerak (140 man) zoveel mogelijk in de gele genheid te stellen een passende werkkring te vinden zal de produktie geleidelijk naar de vestiging in Har denberg worden overgebracht en wel zodanig dat de reorganisatie eind 1972 zal zijn voltooid. De directie zal aan een aantal personeelsleden waar schijnlijk 30 k 40 man een aanbod doen tot overplaatsing naar de vesti ging Hardenberg. Met de vakbonden wordt nog overleg gevoerd over de afvloeiingsregeling en over een sociaal plan ter begeleiding van de werkne mers. Een woordvoerder van de christelijke metaalbedrijfsbond verklaarde dat het overleg op 6 april zal beginnen. 'Wij hebben al eerder te maken gehad met bedrijfssluitingen bij Ceteco en toen o.a. bij Schoots in Tiel is er een redelijke afvloeiingsregeling uit de bus gekomen. We gaan er vanuit dat de nieuwe regeling zeker niet minder zal zijn', aldus de woordvoerder. De di rectie van Minkema zegt dat ze zich bij de besluitvorming heeft laten lei den door de overweging dat ten gevol ge van deze reorganisatie de werkgele genheid in Hardenberg zeker kan worden gesteld en zelfs kan worden uitgebreid. EMMEN Dc staking bij Peiger Emmen duurt onverminderd voort. Volgens de heer H. Rijnboutt van de Industriebond NVV zal vandaag met de directie van de machinefabriek Spiro in Emmen worden gesproken over het verrichten van zogenaamd 'besmet werk' van Peiger. De Industriebond heeft geen enkel contact met de Peigerdirectie. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/UITHOORN De ge meente Uithoorn moet vier woningen en acht garages afbreken omdat ze zijn gebouwd in strijd met het be stemmingsplan. Om diezelfde reden moet van tien andere woningen de bovenlaag worden verwijderd. Dit heeft de Amsterdamse rec.htbank gisteren bepaald in haar uitspraak in een civiele zaak, die vier inwoners van Uithoorn tegen de gemeente heb ben aangespannen. De vier eisers bezitten koopwoningen tegenover de omstreden woningen. Volgens het bestemmingsplan zouden de vier vanuit hun woningen een vrij uitzicht hebben. De gemeente week echter af van het plan en bouwde, zonder goedkeuring van gedeputeerde staten van Noord-Holland 28 maiso nettes tegenover de koopwoningen. De eigenaars van die woningen zijn daar over sinds augustus 1970 aan het procederen tegen de gemeente. De omstreden maisonettes zijn gebouwd in vier blokken van zeven. Elk blok telt 14 garages op de begane grond met daarboven twee woonlagen. In middels zijn twee blokken bewoond. De mensen, die tegen deze woningen aankijken hebben een schikking met de gemeente aanvaard. Vier eisers gingen echter door met hun procedu re tegen de gemeente. Hun bezwaren tegen de reeds bewoonde blokken zijn inmiddels ongegrond verklaard, maar de zaak over de nog onbewoonde blokken hebben ze nu voor de recht bank gewonnen. De rechtbank bepaal de gisteren, dat van het ene blok 4 woningen en 8 garages volledig moe ten verdwijnen. Van de drie andere woningen in dat blok moet de boven laag worden verwijderd. Het andere blok moet dezelfde afplatti ig onder gaan. Binnen een maand moet met de af braak worden begonnen en na drie maanden moet ze zijn voltooid. Blijft de gemeente in gebreke^dan moet ze 10.0000 betalen aan elk van de vier eisers. De gemeente heeft aangekon digd in beroep te zullen gaan tegen de uitspraak van de rechtbank. Met zo'n beroepsprocedure kan de afbraak in elk geval nog vele maanden worden uitgesteld. De gemeente is nog bezig met een poging de bouw van de maisonettes legaal te maken door een wijziging in het bestemmingsplan. Het voorstel hiertoe ligt al bij gedeputeerde sta ten. De provinciale planologische dienst heeft inmiddels geadviseerd de door Uithoorn voorgestelde wijziging niet goed te keuren. DEN HAAG Up verzoek van Twee de Kamerlid H. Vredeling moet de Europese commissie zich bezig hou den met de verhsKiHg van een jong Nederlands paar naar Frankrijk. De moeilijkheden, die het paar onder vond bij die verhuizing zijn voor Vredeling aanleiding om de commis sie te vragen een gemeenschappelijke regeling voor particulier vervoer te maken. Het paar wilde de verhuizing naar Frankrijk zelf regelen en kocht daarom een busje met een laadvermo gen van 1000 kilo. De moeilijkheden begonnen bij de grens met België. Daar moest ƒ450 worden betaald als waarborg tegen verkoop van de meubels in België. Van dit bedrag kreeg het paar later 235 terug. Bij de Franse grens stokte de reis hele maal omdat de Nederlanders geen vervoersvergunning hadden. Die kon den ze ook niet krijgen, want de Nederlandse instanties geven zo'n ver gunning niet aan particulieren. Een vervoersbedrijf bracht daarop de meubels naar een overslagbedrijf in Parijs. Daarna werden de goederen naar Perpignan gebracht. Daar werd van het paar een bedrag van 1400 francs gevraagd omdat enkele goederen 'niet aangegeven' waren. Later ver laagden de Franse autoriteiten dit bedrag tot 330 francs. Van een verslaggever AMSTERDAM De bond van adver teerders acht een uitbreiding van het aantal reclameblokken op de tv ter verkorting van de bestaande reclame blokken een belang van de eerste orde voor het gehele reclamemakende bedrijfsleven. In de huidige situatie ontstaat door de opeenhoping van reclame rond het nieuws van 19.00 en 20.00 uur een vertekend beeld van de reclame bij de consument. Een beeld, dat volgens de bond de consument ook projecteert op de reclame, die hem via andere media bereikt. In zijn jaarverslag Over 1971 zegt de bond dat de adverteerders de invoe ring van een nieuw blok tussen 20.45 en 21.00 uur willen te plaatsen in de natuurlijke onderbreking van de pro gramma-onderdelen, het zogenaamde zwervende blok. Niet alleen brengt de binding van de reclameblokken aan het nieuws van 19.00 en 20.00 uur mee dat deze blokken steeds langer worden (thans 3minuut met moge lijkheid tot uitloop in het hoogseizoen tot bijna 4 minuten) ook de consu ment krijgt het gevoel een overdosis reclame te moeten verwerken. Met betrekking tot de radio-reclame blijkt volgens de bond van adverteer ders Hilversum 3 mede door zijn landelijk bereik het in luisterdicht heid te gaan winnen van radio Veron ica, radio Luxemburg en radio Noord zee. Mocht de regering besluiten het verdrag van Straatsburg terzake 'pira tenzenders' te ratificeren dan zal men naar de mening van de bond tegelij kertijd uitwijkmogelijkheden voor de adverteerders moeten scheppen. Naast Hilversum 3 zal er dan een radiozen der moeten komen met lichte muziek afgewisseld met radioreclame. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN De wereldmilieu-conferentie die in de tweede en derde week van juni door de Verenigde Naties in Stockholm wordt georganiseerd, wordt bedreigd door 'kortzichtigheid en on benulligheid'. Dat vindt de Wageningse Studentenraad ervan die, om aan te tonen dat je er met een 'eenzijdig technocratische be nadering' niet komt, het volgende weekeinde een eigen congres houdt! De Wageningse studenten hebben bij voorbaat grote scepsis over de resulta ten van de Stockholm-conferentie. Hun grieven zijn dat over de funda mentele oorzaken van de vervuiling niet gesDroken zal worden. Voor Stockholm zijn zaken als de relatie tussen de honger en ondervoeding in de ontwikkelingslanden en de vervui ling in het rijke westen taboe; de economische groei als zeer belangrijke oorzaak van de vervuiling zal niet ter discussie worden gesteld; ons econo misch bestel, waarin concurrentie en -ivaliteit de mensen opzwepen tot ho gere prestaties en grotere verlangens zal in Stockholm niet aan de orde komen. De samenstelling van de VN-conferen- tie uit regeringsdelegaties van de di verse landen zal ertoe leiden dat in Stockholm hoogstens de nationale en industriële belangen verdedigd zullen worden net als op de UNCTAD- eonferenties, zeggen de studenten in Wageningen. Op de wereldmilieu-con ferentie zal slechts 'wat gerammeld worden in de marge van het milieu probleem'. 'Over de maatschappelijke factoren, die ten grondslag liggen aan het vervuilingsprobleem wordt, om de belangen van de economische machti gen niet te schaden, niet gepraat. De werkelijke problemen worden verslui erd door de vitrage van internationale diplomatie en achter een wolk van vaag idealisme'. Onmacht Die situatie, uitgedrukt in de 'politie ke onmacht van de Verenigde Naties, voortkomend uit de noodzaak tot ver sluiering van de belangentegenstellin gen in de wereld' zal tot gevolg hebben dat in Stockholm niet aan de orde wordt gesteld de vernietiging van het leven door biologisch-chemi- sche wapens, zoals die gebruikt wor den in Vietnam en zuidelijk Afrika. Ook zal een discussie over de bewape ningswedloop uit de weg worden ge gaan, zeggen de organisatoren vao het Wageningse congres. 'Om die politieke onmacht van de VN aan te tonen en om te voorkomen dat de mensen in slaap gesust worden door de wetenschap dat er op hoog niveau iets gedaan wordt aan de mi lieuvervuiling' komt Wageningen met een eigen visie. Die zal ondermeer vertolkt worden in een tegen-rapport op het rapport van de club van Rome, dat eind deze week verschijnt. Op het congres op 8 en 9 april in Wagenin gen willen de studenten voorts, voort bouwend op de kritiek op de techno cratische benadering van de conferen tie in Stockholm en aan de hand van de ervaringen van actiegroepen, zien te komen tot een fundamentele analy se van de vervuiling. Uit die analyse zouden dan acties kunnen ontstaan met een duidelijk politiek karakter. Hoe die er moeten gaan uitzien en hoe een program geformuleerd zal worden, was althans gisteren tijdens een persconferentie nog niet duidelijk. Het was zelfs de vraag of het congres er ooit uit zal komen. 'Als we de economische groei willen stopzetten krijgen we én de industriëlen én de arbeiders tegen ons, dus daar hoeven we niet aan te beginnen' werd gisteren gezegd. Op het stramien van de, hier en daar met succes opererende actiegroepen kan al evenmin worden doorgegaan omdat die groepen herkenbare lokale proble men aansnijden, wat een heel andere aanpak mogelijk maakt dan de struc turele zaken die Wageningen aande orde wil stellen. 'In elk geval willen we het grote publiek informeren over de waarde van de VN-conferentie in Stockholm en daar geen hoge ver wachtingen van hebben' luidt voorlo pig het doel. Dai Dong Het congres in Wageningen zal ook een voorbereiding inhouden voor de alternatieve milieuconferentie die in Stockholm van 1 tot 6 juni een week voor de officiële conferentie wordt georganiseerd door de Dai Dong, een organisatie van verontruste wetenschapsmensen. Tijdens de VN- conferentie zal in Stockholm de actie groep Powwow een volksforum orga niseren waar burgers en deelnemers kunnen discussiëren over acties. Bo vendien zullen biologen, antropolo gen, economen en sociologen van de Dai Dong beweging hun visie naar voren brengen op de officiële confe rentie. In Wageningen zullen volgend week einde vertegenwoordigers van Dai Dong aanwezig zijn en zal het Neder landse regeringsstandpunt worden uit eengezet door de directeur-generaal voor milieuhygiëne van het ministerie van volksgezondheid. Andere sprekers zijn prof. Tesch en dr. J. Scholte- Utbing. GRONINGEN Van de dertiendui zend door de Nederlands hervormde gemeente in de stad Groningen aange schreven personen, zijn volgens voor lopige cijfers slechts 1800 bereid een financiële bijdrage te leveren. Wiardi Beekman Stichting klaagt: r O Van een verslaggever DEN HAAG Een vrijwel uitsluitend in nationaal kader opereren de regering is niet opgewassen tegen de grote bedrijven die over een internationale machtsbasis beschikken. Zeker niet als die rege ring gebonden is aan nationale doelstellingen die, zonder enige kwalificatie gehanteerd, de regering bijzonder afhankelijk maken van de mammoetbedrijven die immers deze doelstellingen haast personifiëren. Dit is een conclusie van het rapport 'Ruimtelijk beleid in Nederland' dat de Wiardi Beckamn Stichting het we tenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, vandaag heeft gepubli ceerd. Als voorbeeld noemt het rapport de Shell-vestiging bij Moerdijk. 'Onder druk van de concurrentieverhouding met het buitenland worden tot dusver voorgestelde planologische beleidsdoel einden zonder meer opzij geschoven. De geheimhouding en het afgedwon gen 'sluiten der gelederen' staat een goede interdepartementale en demo cratische voorbereiding van de be sluitneming in de weg'. De werkgroep onder voorzitter schap van ir. II. T. Vink meent dat het onmogelijk is in Europees ver band tot een economisch verantwoor de industriespreiding te komen. Uit gebreide en ondoorzichtige subsidiere gelingen versluieren het in Europees verband afwegen van allerlei kostene lementen. GEBREKKIG Uit het gebeuren rond Shell-Moerdijk kan geconcludeerd worden dat er op nationaal niveau een schromelijk ge brek heerst aan deugdelijke algemene uitgangspunten. Dit geeft o.a. aanlei ding tot een gebrekkige coördinatie van de departementen in de vervul ling van hun verschillende taken. Aan mogelijke andere doeleinden dan dat van de werkgelegenheid, die uit een algemeen welzijnsstreven kunnen wor den afgeleid, is zonder meer voorbij gegaan. Hierdoor is de relatie van het projekt met het doel van de werkgele genheid nauwelijks ter kritische over weging en onderzoeking aan de orde gesteld. Regionaal gezien is er van samenwer king tussen de bestuurlijke lichamen die bij de ontwikkelingen van de 'gouden delta' betrokken zijn, nauwe lijks enige sprake, aldus het rapport. Het belang van het opstellen van een bestemmingsplan blijkt niet in over eenstemming te zijn met het gewicht van de bestuurslaag aan wie dit op stellen volledig is overgelaten. DRUK SHELL De druk die Shell kon uitoefenen voorkwam dat met de Staten-Generaal vooraf overleg werd gepleegd over deze afwijking van het beleid, dat dit hoogste politieke lichaam zich had voorgenomen te voeren, zo is de con clusie. Vastgesteld wordt voorts ge brek aan inspraak, te laat op gang gekomen protesten, lagere overheden blijken geheel andere doeleinden na te streven dan de landelijk naar bo ven komende doeleinden en wensen. Dit illustreert de grote behoefte aan procedures voor bestemmingen met nationale betekenis, ook in democra tisch opzicht. DEN HAAG De ministers Schmel- zer (buitenlandse zaken) en Van Agt (justitie) moeten garanderen dat het bezoek van rabbijn Meir Kahane, op richter en leider van de Amerikaanse Jewish Defence League, volgende maand aan Nederland niet zal worden gebruikt voor het stimuleren van moorddadig geweld, het oprichten van knokploegen en dergelijke. Dit zegt het Kamerlid Van der Spek (PSP) in gisteren gestelde schriftelijke vragen aan de bewindslieden. Als de ministers de gevraagde garan tie niet kunnen verschaffen dienen zij volgens het Kamerlid de heer Meir Kahane de toegang tot Nederland te ontzeggen. De heer Van der Spek wil weten of het waar is dat het bezoek van de rabbijn tot doel heeft bij de Nederlandse Joodse jeugd aan te drin gen op een meer militante houding ten opzichte van in Nederland verblij vende Russen. (ADVERTENTIE) (prijs dagretour f 1.-) Heen: zaterdag 1 of zondag 2 april; Terug: zondag 2 of maandag 3 april. (prijs van een enkele reis één kwartje) óók geldig op zondag 2 april vanaf 18 uur. onbeperkt geldig op maandag 3 april. DEN HAAG De onderlinge discussies van de politieke partij en op de Antillen over de moge lijkheden van onafhankelijkheid zijn zo onduidelijk dat zij overleg met Nederland en Suriname niet wettigen. Dit heeft een groep Antillianen in Nederland uitgesproken tijdens een vergadeding in hotel Bel-Air in Den Haag. Deze bijeenkomst, die was geor ganiseerd door de Antilliaanse Stu dentenraad, werd bijgewoond door de leden-politici van de Antilliaanse sec tie van de Koninkrijks-commissie. De vergadering heeft in een resolutie neergelegd dat onderhandelingen met Nederland en Suriname (of welk an der land ook) over onafhankelijkheid mogen worden geopend, eerst nadat in een nationale discussie een geza menlijk standpunt is uitgekristalli seerd. Deze 'nationale discussie' moet volgens de resolutie gevoerd worden met openbaarheid van alle beschikba re informatie en met inschakeling van alle massa-communicatiemiddelen om op die manier de bevolking optimaal te informeren en te betrekken bij de besluitvorming over de eigen toekomst. DEN HAAG De PPR-senator Van Huiten heeft gisteren in de Eerste Kamer een pleidooi gehouden om een 'open onderzoek' in te stellen naar de gevolgen van de afsluiting van de Oosterschelde. Een rapport van rijks waterstaat dat onlangs over dit onder werp is uitgebracht zou naar de me ning van de heer Van Huiten onvol doende argumenten op tafel hebben gebracht om al dan niet te besluiten tot het dichten van deze zeearm. De heer Van Huiten hield een plei dooi om de Oosterschelde open te houden. Hij wees er in dit verband op dat de zee niet alleen onze vijand is, maar ook onze vriend. Alleen de zee is volgens de PPR-senator in staat om het water van de Oosterschelde schoon te houden. De afsluiting van dit gat zou wel eens kunnen beteke nen dat het hele Deltagebied voor de recreatie ongeschikt wordt. De heer Van Huiten dreigde een motie waarin om zo'n onderzoek wordt gevraagd te zullen indienen. Het bleek echter dat hij in de Kamer onvoldoende steun vond, zelfs om zijn motie mede-ondertekend te krijgen. Minister Udink zei dat er zich nog geen wijzigingen hebben voorgedaan die nopen tot een herziening van de deltawet. Argumenten om de Ooster schelde niet af te sluiten moeten wel heel zwaar zijn, aldus de minister, willen zij kunnen opwegen tegen de veiligheid en het belang van de wa terhuishouding in het deltagebied. DEN HAAG De bevolking van Bangladesj is het meest gebaat bij buitenlandse hulp in de vorm van con tanten. Deze hulp stelt de regering in staat voedselaankopen te doen. Voor mei. wanneer de moesson begint, moet er in Bangladesj 1,5 miljoen ton aan graan en rijst geïmporteerd zijn wil een algemene hongersnood voorkomen worden. Toni Hagen, het hoofd van de Unrod, de hulporganisatie van de Ver enigde Naties, heeft laten weten dat Bangladesj vooral geldelijke steun no dig heeft. Het Tweede-Kamerlid Ter Beek (PvdA) heeft gisteren de regering over de noodsituatie enkele indringende vragen gesteld. Gelet op de noodzaak van hulpverlening en hangende de ves tiging van een ambassade in Dacca zou onmiddellijk al een officiële Neder landse vertegenwoordiging moeten worden uitgezonden. Ook moeten de ministers van buitenlandse zaken en van ontwikkelingssamenwerking vol gens de heer Ter Beek het initiaief nemen tot de oprichting van een inter nationaal hulpconsortium voor Bangla desj.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13