Hartaanval hindert corruptie-zaak in VS Berrigan zag in zijn Judas een Petrus Alleen familie mag Feltrinelli begraven Sallustro krijgt weer uitstel van 24 uur Israël wil strook van Gaza niet prijs geven' Humphrey geen partij voor president Nixon Soledad-broeders niet schuldig Vrede in Soedan getekend Moskou zou bereid zijn tot akkoord over kernwapens Mansholt brengt milieu-vraagstuk in EEG-commissie Troepensterkte VS in Vietnam nu 100.000 Doodstraf wacht leiders coup in El Salvador China laat Britse gaan TROUW/KWARTET DINSDAG 28 MAART 1972 RUITEXLAND ITT-lobbyiste onwel tijdens ondervraging van senatoren DENVER (Reuter, UPI) De lobbyiste van liet Amerikaanse mammoet-concern ITT, mevrouw Bita Beard, heeft in het ziekenhuis tijdens een ondervraging door Amerikaanse senatoren, een hartaanval gekregen. Daardoor is het onzeker geworden wat de senaatscommissie verder zal gaan doen in haar onderzoek naar de betrekkingen tussen ITT en de regering-Nixon. De ITT-lobbyiste mevrouw Dita Beard in het ziekenhuisbed, waar zij onder vraagd werd door leden van 'de Amerikaanse Senaat. Het onderzoek moest opgeschort worden, toen zij een hartaanval kreeg. MILAAN (Reuter, AFP) De politie van Milaan heeft gisteren de rouwplechtigheden en de begrafensstoet, waarmee de linkse uit gever Feltrinelli vandaag begraven zou worden, verboden. Feltrinelli werd 13 dagen geleden gedood bij een dynamietontploffing onder een elektriciteitsmast bij Milaan. JERUZALEM, CAIRO (UPI, Reuter) Israël is niet van plan de bezette Gaza-strook ingevolge enig vredesverdrag met de Arabieren prijs te geven. 'De regering van Israël heeft keer op keer bepaald, dat deze strook nooit van de staat Israël mag worden gescheiden. Het Israëlische standpunt is bij verschillende gelegenheden aan interna tionale politieke instanties meegedeeld'. Dit heeft gisteren de Israëlische mi nister zonder portefeuille, Israël Galili, in het parlement gezegd. Galili, die als een van de intiemste raadgevers van premier Golda Meir geldt, trad op in een spoed-debat dat door rechtse oppositie-partijen was geëist, naar aan leiding van grote onenigheid binnen de regeringscoalitie over de vestiging van nieuwe joodse nederzettingen in de Gaze-strook. De socialistische Mapam, één van de regeringspartners had nl. vorige week scherp de gedwongen evacuatie van een groep Bedoeïenen uit een bepaald gebied in de Gaza-strook veroordeeld. Dit gebied is bestemd voor de vesti ging van een nieuwe joodse nederzet ting. De Bedoeienen hadden zich ver zet tegen hun evacuatie en tegen de hoogte van de hun aangeboden scha deloosstelling geprotesteerd. De staf-chef van het leger, luitenant- generaal Eleazar, heeft inmiddels de regering op de hoogte gesteld van de bevindingen door een commissie van onderzoek, waarin de klachten bestu deerd waren van de Bedoeienen over ruwe behandeling, die zij tijdens de evacuatie hadden ondergaan. Volgens Eleazar zijn deze klachten- juist geble ken en zullen disciplinaire maatrege len worden genomen tegèn hét bur gerlijke en militaire personeel, dat hierbij betrokken is geweest. Er is een speciale commissie gevormd voor de bevestiging van de Bedoeienen. Na het debat werd de motie van afkeuring tegen de regering van de annexionistisch gezinde oppositie-par tijen met 43 tegen 28 stemmen en elf onthoudingen verworpen. Politieke waarnemers zijn overigens van me ning dat de uitlatingen van Galili over de toekomst van de Gaza-strook gezien moeten worden in het licht van de parlementsverkiezingen van volgend jaar. De socialistische partij moet zich nu al schrap gaan zetten tegen de beschuldigingen van de rechts-extremistische oppositie e n de orthodoxe regeringspartner, dat zij het 'Land van Israël', zoals geheel Palestina genoemd wordt, zou willen 'uitverkopen.' GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN In dit verband is het ook van belang, hoe de gemeenteraadsverkie zingen zullen verlopen, die Israël, in tien steden op de bezette westelijke Jordaan-oever heeft uitgeschreven en die vandaag plaats vinden. Met name in de stad Nabloes, van oudsher een brandpunt van Arabische nationalis me. hebben de Israëlische autoriteiten problemen gekregen bij deze verkie zingen, nadat een aantal kandidaten, na bedreigingen met de dood door de commando-organisatie Fatah, zich te rug hadden getrokken. Er is Israël veel aan gelegen om in het kader van het 'normalisatie-proces' binnen de bezette gebieden, het bestuur inzake locale aangelegenheden hoe langer hoe meer aan de eigen bevolking over te dragen. Toen door de terugtrekking van de helft van de kandidaten de verkiezin gen vorige week niet dreigden door te gaan, heeft Dajan de voormalige Jor daanse parlementsvoorzitter Hikmat al-Masri laten arresteren en hem na een dag weer op vrije voeten gesteld. De man verklaarde toen, dat hij voor het houden van verkiezingen was. Volgens welingelichte bronnen had Dajan hem 'overtuigd' met de volgen de argumenten: Als de inwoners,van Nabloes zul len luisteren naar de orders van de commando-organisaties, zal Israël zich genoodzaakt zien de exportvergunnin gen voor handelaren uit Nabloes naar Trans-Jordanië te herzien en het reizen van de inwoners van Nabloes naar Trans>Jordanië te verbieden. Boven dien werd door Dajan gedreiéd dat de Israëli's wel eens de zetels van de Jordaanse overheid in de directies van privé-ondernemingen zouden kun nen gaan innemen, zodat deze onder nemingen dan vanzelf gedwóngen zou den worden met de bezetters te 'colla boreren.' En tenslotte werd meege deeld, dat een legerofficier het be stuur over iedere stad zou gaan over nemen, waarin geen minimaal aantal kandidaten waren gesteld. Egypte en Irak hebben hun beraadsla gingen over een onmiddellijke politie ke en militaire unie tussen de twee landen en Syrië gisteren beëindigd, al dus heeft het Egyptische persbureau MENA gemeld. Er werd naderhand geen melding over bijzonderheden van het Irakese plan gemaakt. Vol gens politieke waarnemers wijst dit erop dat er geen overeenstemming werd bereikt. Irak stelde deze unie voor, als tegenmaatregel om het re cente plan van koning Hoessein van Jordanië tot oprichting van een Vere nigd Arabisch Koninkrijk in Cis- en in Trans-Jordanië te torpederen. In Cairo was men echter van mening, dat het zinloos is een nieuwe rivalise rende unie aan te gaan, omdat Irak er geen prijs op stelde om aan de reeds bestaande unie tussen Egypte, Syrië en Lybië deel te nemen. Maar men deelde tevens in Cairo mee, dat Egypte het Irakese plan niet frontaal zal veroor delen, teneinde de Arabische wereld niet verder te verdelen. Egypte en Irak staan op slechte voet met elkaar, evenals Syrië en Irak. Daarom heeft het recente Irakese plan inzake een unie grote verbazing gewekt en alom de indruk gemaakt dat het uitsluitend om een propaganda-manoeuvre van Bagdad ging. WASHINGTON (Reuter) President Nixon zal een klinkende overwinning behalen, als de presidentsverkiezingen nu gehouden werden, indien zijn tegen stander Hubert Humphrey was en George Wallace als derde kandidaat meedeed. Dit is de conclusie van een opiniepeiling voor Louis Harris. Nixon zou 48 procent krijgen, Hum phrey 35 en Wallace 12 procent. Vijf procent had geen mening. 46 procent van de ondervraagden was het ermee eens dat Humphrey 'meer tot het verleden dan tot de toekomst van de Amerikaanse politiek behoort.' 31 pro cent keurde deze stelling af. Evenwel vond 70 procent van de ondervraag den Humphrey 'een warme, waardige en vriendelijke man'. De peiling werd verricht kort na Nixons reis naar China. door Jelte Rep Het proces tegen de 'Zeven van Harrisburg' is verrassend snel in zijn slotfase beland, nadat de verdediging vorige week voor sen satie had gezorgd door mee te delen geen enkele getuige a dé charge te zullen oproepen. Het indrukwekkende team advocaten, met de oud-minister van justitie Ramsey Clark aan het hoofd, vond het kennelijk niet nodig nog meer vraagtekens te zetten achter de figuur van Bóyd Douglas, dankzij wiens 'verraad' de regering pater Philip Berrigan en zes andere leden van de katho lieke vredesbeweging heeft kunnen aanklagen. Phillip Berrigan in januari j.l. als hij de gevangenis verlaat om geconfronteerd te worden met de jury die zal moeten oordelen over zijn schuld. Volgens de schandaaljournalist Jack Anderson had mevrouw Beard een memorandum geschreven, waaruit zou blijken dat het ministerie van justitie in Washington een anti trustklacht tegen ITT ten gunste van de firma geregeld had, nadat ITT een bijdrage van 600.000 dollar had gegeven aan de Republikeinse Partij. Gezeten in bed en verbonden met elektronische apparatuur, die onaf gebroken haar hartslag controleerde, verklaarde mevrouw Beard tegen over zes leden van de commissie onder ede, dat zij niet de schrijfster was van het memorandum, dat in handen van Jack Anderson was ge komen. Ze vertelde dat een mede werker van Anderson, Brit Hume, haar in februari het memorandum had getoond en dat ze toen ook al had gezegd dat het niet door haar geschreven was. Hume heeft even wel eveneens onder ede ver klaard dat Dita Beard verklaarde wèl de schrijfster te zïjn. Haar nieuwe verklaring noemde hij 'kletspraat'. De unieke ondervraging van de hartpatiënte in het ziekenhuis van De regering heeft de namen gepubli ceerd van drie mannen en een vrouw, die worden gezocht in verband met de ontvoering van de Fiat-directeur. Het zijn Jose Baxter (31), alias El Gorbo (de dikke). Francisco Ventigi (28), Rosa Clara Vavalli (27) en de Span jaard José Fernandez Palmeiro. De namen werden verstrekt, kort nadat de militaire regering een wet had uitgevaardigd, waarbij de staat meer machten krijigt om op te treden tegen de guerrilla's. Verderheeft de regering er bij de nieuwsriiedia op aangedrongen geen commuhiqué's meer te publiceren van Vliet revolutionaire volksleger. De kiieüwsmedia moeten ophouden 'on vrijwillige werktuigen' te zijn 'van mensen wier doel het is de persvrij heid te vernietigen', aldus het verzoek van de militairen. Al eerder hadden de Argentijnse au toriteiten de Fiat-fabrieken verboden een akkoord te sluiten met de ont voerders, voor zover dat de misdadige activiteit bevordert. Wat dat precies inhoudt is niet geheel duidelijk. De regering had geen bezwaar gemaakt tegen de bereidverklaring van Fiat een losgeld van' een miljoen dollar te betalen. Dit losgeld moest worden besteed aan pakketten leermiddelen en schoeisel voor arme kinderen. Een belangrijke eis van de ontvoer- jders was dat Fiat bij de geschenken SAN FRANCISCO (UPI) Een ge heel uit blanken bestaande jury heeft gisteren de twee zwarte gevangenen, die onder de naam 'Soledad broeders' bekendheid kregen, onschuldig bevon den aan een aanklacht tot moord. An gela Davis, wier proces gisteren in San Jose begonnen is, heeft zich inge zet voor het lot van deze gevangenen. De drie Soledad-broeders waren be schuldigd van moord op een cipier uit de Soledad-gevangenis, die gedood werd enkele dagen nadat er tijdens een handgemeen tussen zwarte en blanke gevangenen drie zwarte gevan genen doodgeschoten warren. De be kendste Soledad-broeder, George Jack son, werd verleden zomer gedood tij dens wat de autoriteiten hebben om schreven. als een gewelddadige uit- braakpoging. Jackson kreeg vooral bekendheid door de publicatie van zijn in de gevange nis geschreven brieven. Angela Davis en anderen, die sympathiseerden met de Soledad-broeders, beweerden dat de drie waren aangeklaagd wegens hun militante houding en als vergelding voor de dood van de cipier. De namen van de andere twee Soledad-broeders zijn Fleeta Drumgo en John Clutchet- te. ADDIS ABEBA (AP, Reuter) De regering van Soedan en de Zuidsoe- danese bevrijdingsbeweging hebben gisteren in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba een overeenkomst ge tekend, waardoor formeel een eind is gekomen aan 17 jaar burgeroorlog in dat land. De plechtigheid vond plaats in de of ficiële residentie van keizer Haile Se lassie, in aanwezigheid van de 79- jarige vorst, een aantal ministers en de vertegenwoordigers van de We reldraad van Kerken en van de Afri kaanse Conferentie van Kerken, die zich beide zeer hebben ingespannen het akkoord te bereiken. Het akkoord, dat gisteren werd gera tificeerd en waarover vorige maand eveneens in Addis Abeba overeen stemming werd bereikt, voorziet in een grote mate van autonomie voor de drie zuidelijke provincies, die samen gevoegd zullen worden tot één gebied Zuid-Soedan genoemd. Denver eindigde abrupt, toen me vrouw Beard terug viel in haar bed met scherpe pijn in haar borst van wege een hartaanval. Artsen van het ziekenhuis, waar ze de afgelopen drie weken werd verpleegd, hebben verklaard dat haar hartslag nu weer normaal is en dat de pijnen 90 minuten na de aanval verdwenen waren. De leden van de commissie, zichtbaar geschokt door het inci dent, besloten unaniem de ondervra ging te stoppen, totdat mevrouw Beard hersteld is. De doktoren heb ben evenwel gezegd er niet voor te kunnen instaan, dat de patiënte niet weer een aanval krijgt bij een nieu we ondervraging. De advocaat van mevrouw Beard, David Flemming, vertelde verslag gevers dat zijn cliënte na de hartaanval tegen hem fluisterde: 'Laat ze niet weg giaan'. Flemming zei dat mrs. Beard graag verder wilde getuigen in de controverse, die Washington al een maand in haar ban heeft. Dr. Lewis Radetsky, een cardioloog die mevrouw Beard onderzocht heeft, vertelde dat de spanning bijdraagt aan haar hartpro- éen boodschap moest doen, dat het aangeboden materiaal hun eigendom is, namelijk een deel van de weelde van het land, dat van hun vaders is gestolen door 'de uitbuiter'. Waar schijnlijk heeft de Argentijnse rege ring bezwaar tegen het bijvoegen van deze boodschap. De sfeer tussen de Fiat-fabrieken en de Argentijnse rege ring schijnt hierdoor niet verbeterd te zijn. LONDEN (UPI) De Sowjet- Unie is bereid een beperkt ak koord te ondertekenen over ver mindering van kernwapens. Dat zou kunnen gebeuren tijdens het bezoek van president Nixon aan Moskou, dat op 22 mei begint. Dit is gisteren uit Russische bronnen in Londen vernomen. De overeenkomst zou betrekking heb ben op raketafweer systemen (ABM's) en mogelijk ook op een tussentijds plafond voor de produktie van inter continentale ballistische raketten (ICBM's). Raketten die vanaf duikbo ten gelanceerd worden blijven voorlo pig buiten de overeenkomst, aldus de zegslieden. Over de grote lijnen van het akkoord zou inmiddels overeenstemming be staan. Maar over een groot aantal belangrijke details moet nog onder handeld worden tijdens de nieuwe zitting over beperking van strategi sche kernwapens (SALT) in Helsinki. De Sowjet-Unie wil een overtuigende verzekering van Nixon dat de VS en China geen gemeenschappelijk front maken tegen Moskou, zo is uit de Russische kringen vernomen. Volgens hen zou een beperkte overeenkomst gesloten kunnen worden, als eerste stap naar verdere vermindering van kernwapens. Het akkoord zou het aan tal raketafweerstelsels voor de VS en de Sowjet-Unie elk tot 150 h 200 worden beperkt. Deze ABM's zouden dan rond belangrijke steden en raket- lanceerplaatsen opgesteld mogen wor den, aldus de zegslieden. BRUSSEL Dr. Sicco Mansholt wil proberen de Europese commissie, waarvan hij sinds vorige week voor zitter is. warm te maken voor de milieuvraagstukken. Hij hoopt dat de commissie dit jaar nog enkele gedrags lijnen kan opstellen voor de oplossing van die vraagstukken. Dr. Mansholt zei dat op de eerste pers conferentie. die hij als voorzitter van de Europese commissie hield. Hij herinnerde aan de brief die hij enkele weken geleden aan die commissie schreef. Daarin pleitte hij voor bezin ning op problemen als water- en lucht vervuiling, uitputting van grondstoffen en overbevolking. Deze brief houdt verplichtingen in, zo zei Mansholt maandag. Hij liet zich op de persconferentie ook uit over het denkbeeld een Europees politiek secretariaat te stichten. Dit instituut zou moeten leiden tot een grotere politieke eenheid binnen de EEG. Mansholt zei. dat een eventueel politiek secretariaat een duidelijke band met de Europese commissie moet hebben en in Brussel moet worden gevestigd. Hij keerde zich hiermee dui delijk tegen de opvattingen, die de Franse regering hierover heeft. bleem en dat het daarom beter zou zijn als zij haar getuigenis kon be ëindigen. 'Ik geloof dat ze graag van de druk af .wil', zo zei de arts. Witte Huis Voor haar aanval vertelde de lob byiste dat het Witte Huis inderdaad de ITT had gebeld over financiële hulp voor de Republikeinse partij- conventie in San Diego. Ook gaf ze toe een memorandum geschreven te hebben, waarin gesuggereerd werd dat de toenmalige minister van jus titie, John Mitchell en een andere hoge medewerker op het Witte Huis, tot de personen behoorden, die ervan op de hoogte waren dat de ITT de Republikeinse partij een bij drage had geschonken. Maar het memorandum, dat Ander son publiceerde, was niet hetwelk zij had geschreven, zo verklaarde ze. Dat werd gedaan door iemand, die me wilde ruïneren, zo meende ze. Ze had wel de hand g!ehad in een gedeelte van het memorandum, maar niet in dat gedeelte dat sugge- SAIGON (UPI) Het aantal Ameri kaanse militairen in Zuid-Vietnam is beneden de 100.000 man gekomen. Dit hebben militaire kringen in Saigon meegedeeld. Volgens een bekendmaking van het Amerikaanse opperbevel waren er vo rige week donderdag officieel nog 101.700 Amerikaanse militairen in het land. Iedere dag vertrekken ongeveer 1000 man uit Vietnam, zodat er nu nog geen 100.000 over zijn gebleven. President Nixon heeft toegezegd, dat de Amerikaanse troepensterkte in Vietnam voor 1 mei van dit jaar verminderd zou zijn tot 69.000. SAN SALVADOR (Reuter) De lei ders van de mislukte staatsgreep te gen president Sanchez van El Salva dor zijn gearresteerd. Ze zullen voor een militaire rechtbank moeten ver schijnen op beschuldiging van oprui ing en verraad. Hierop staat de dood straf. De leiders zijn kolonel Benjamin Me- gia en de christen-democratische poli ticus Napoleon Durante, die bij de presidentsverkiezingen van vorige maand een nederlaag leed. Niet be kend is hoe de arrestatie van de beide mannen is verlopen. Volgens eerdere berichten hadden Megia en Durante hun toevlucht gezocht bij de pauselij ke nuntiatuur. Tijdens het kruisverhoor heeft de verdediging niet veel heel gelaten van het verhaaltje dat Douglas de plannen van zijn mede-gevangene Phil Berrigan zo staatsgevaarlijk vond, dat hij zich geroepen voelde met diens brieven naar de FBI te lopen. Kroongetuige Douglas bleek al sinds zijn jeugd een ras-oplichter te zijn, die herhaalde malen tegen de lamp gelopen was en bijgevolg enkele malen heeft moeten 'brom men'. Maar als Douglas inderdaad zo'n schrukachtig wezen is, waarom heeft Berrigan hem dan ooit zo volledig kunnen vertrouwen? Doug las heeft de priester afgeschilderd als een maniakale revolutionair, die met hem het ene groteske plan na het andere besprak om de Ameri kaanse regering de oorlog in Viet nam te beletten. Tijdens zijn getuigenis verleide Douglas, dat hij zich aanvankelijk met oprechte bedoelingen had aan gesloten bij het kleine groepje peace niks op de Bucknell-universiteit, waar hij als enige gevangene over dag colleges mocht lopen. Hij had hun vriendschap gezocht, omdat hij de bescherming nodig had van deze 'radicalen en activisten', zo verklaar de Douglas. Maar binnen een maand veranderde hij van gedachten. Dat was toen de bevolking van de Lewis- burg-gevangenis werd uitgebreid met Philip Berrigan, tot zes jaar veroordeeld wegens het vernietigen van dienstplicht-archieven. Douglas besloot zijn geluk te beproeven als tipgever van de FBI en als de 'Judas' van de katholieke priesters. Onder kruisverhoor moest Douglas toegeven, dat hij al in zijn eerste ontmoeting met Berrigan gelogen had. Hij hing de priester aan de neus, dat hij" nog steeds verbolgen was over de geringe schadevergoe ding, die hij van de regering gekre- reerde dat er een overeenkomst was tussen de ITT en het Witte Huis. 'Het lijkt erop dat iemand me snel kapot wil maken. Ik ben onschuldig en ik zal de rest Van mijn leven, hoe kort dat ook mag zijn, besteden aan Zijn vrienden en familie hadden voor bereidingen getroffen om het lichaam vandaag over le brengen naar het 'Feltrinelli-instituui voor studie van de arbeidersbeweging' in het centrum van Milaan, waar 'een rouwkapel zou worden ingericht, i Vandaar zou een ;grote stoet de dode begeleiden naar hét kerkhof, waar hij in het familiegraf! zou worden bijge zet. De politie heeft rju bepaald, dat het lijk vanochtend voor half negen di rect van het lijkenhuis naar de be graafplaats gebrafcht moet worden, waarbij alleen d^ familie aanwezig mag zijn. De aangekondigde rouw plechtigheden konden volgens de poli tie aanleiding zijn tot ernstige inci denten. De dood Van Feltrinelli heeft heftige twistgesprekken veroorzaakt, die tot érnstige spanning in de pu blieke opinie hebben geleid. Een open bare begrafenis kan leiden tot het verzamelen van 'grote menigten en gen had, nadat medische experimen ten met hem lelijke lidtekens op zijn armen en beneden hadden ach ter gelaten. Dat was gebeurd toen hij voor het eerst in de gevangenis zat. Alles wat hij gekregen had. was een bedrag van omstreeks 15.000 dol lar en dat was veel te weinig, zo had Douglas tegen Berrigan gezegd. Hij vertrouwde Berrigan toe. dat hij uitzag naar een kans om dit 'de Verenigde Staten betaald te zetten'. Philips Berrigans verlangen om ook in de gevangenis de leider van de katholieke vredesbeweging te blij ven, deed he min de val lopen, die Douglas en de FBI voor hem had den opgezet, zo zeggen vrienden van Berrigan. 'Phil was een man van daden, in tegenstelling tot zijn rusti ge. beschouwende, poëtische broer Dan', vertelde één van hen. 'De gevangenis vernietigde dit. Toen verscheen Douglas en hij werd zijn Petrus de bewaker van de poort zijn persoonlijke boodschapper, die uitgezonden werd naar zijn volgelin gen om hen en hem op de hoogte te houden'. Voor Douglas was het ge makkelijk genoeg de corresponden tie in zijn cahier naar buiten te smokkelen, maar desondanks dekte hij zijn verboden activiteiten .door- kopieën te maken van de brieven, voor het geval hij werd ontdekt. En dat gebeurde ook. Berrigan doorzag de duistere motie ven van Douglas niet, omdat hij het geweldig vond dat de vredesbewe ging ook aanhangers kreeg onder gevangenen. In verscheidene brieven schreef Berrigan over het recruteren van volgelingen binnen de gevange nismuren. 'Phil leefde in de veron derstelling dat alle gevangenen poli tieke gevangenen waren', zo vertelde iemand uit de Beweging. 'Boyd was voor hem een persoonlijke overwin ning'. Maar ook voor de aanhangers het uitzoeken wie me dit geleverd heeft'. De leden van de commissie zijn inmiddels naar Washington te ruggevlogen. De ondervraging van mevrouw Beard had tot vandaag moeten duren. tot geschillen en incidenten die de veiligheid en het welzijn van het publiek in gevaar brengen', aldus de verklaring van de politie. In de scherpe confrontatie tussen links en rechts in Italië, die werd aangewakkerd door de dood van Fel trinelli, beweert rechts dat de ultra linkse uitgever omkwam tijdens een sabotagepoging. Links beweert, dat rechtse provocateurs de hele zaak heb ben geënsceneerd om links voor de verkiezingen in discred'iet te brengen. PEKING (Reuter) De Chinese volksrepubliek zal vandaag mevrouw Gladys Yang vrijlaten, die sinds het midden van 1968 gevangen wordt ge houden. Mevrouw Yang, die getrouwd is met een Chinees, is één van de vier Britse onderdanen die nog in China gevangen zitten. van Berrigan leek Douglas een ge schenk uit de hemel te zijn. Vooral voor zuster Elizabeth McAlister, de gene die het meest van de diensten van Douglas gebruik'maakte. Als zij niet verliefd was op Berrigan. dap had ze in ieder geval een diepe, persoonlijke vriendschap voor de gel- vangen priester opgevat. Ze had erg met Berrigan te doen en wilde hem uit zijn eenzaamheid halen met zeer gedetailleerde verslagen over al het revolutionaire geklets binnen- de Be weging. In mei 1970 vertelde Berrigan aan Douglas, dat de non 'tot nu toe nog nooit iets echts had gedaan'. Vol gens leden van de Beweging kletste zuster Elizabeth honderd uit, voor namelijk om Berrigan te overtuigen van haar revolutionaire toewijding Haar brieven begonnen steeds meer lofprijzingen te bevatten, naarmate dc tijd vorderde. De meest persoon lijke passages uit de brieven zijn door de rechtbank geschrapt. Leden uit de vredesbeweging houden ech ter stqeds vol, dat de brieven niet zo serieus genomen moeten worden, omdat' hel dikwijls slechts acade misch gepraat is wat de bijeenkom sten van vredesactivisten vult. Bo vendien vermoeden zij, dat Douglas dp brieven 'geredigeerd' heeft, zon der dat afzender en geadresseerde het merkten. Het was een pijnlijke vergissing de schrukachtige Douglas zo te vertrou wen, want hij diende niet alleen als koerier maar h.j werd ook volledig ingewijd in alle plannen. Berrigan vertelde hem dat hij met het plan rond gelopen had om het computer systeem van het Pentagon in Was hington met dynamiet op te blazen. Voordat hij de gevangenis inging, had Barrigan het idee al opgegeven, maar Douglas wilde het toch graag aan de jury kwijt, omdat het bewees dat Berrigan en niet hij als eerste het idee van het gebruik van explosieven had gelanceerd. Hiermee herriep Douglas een eerder gedane verklaring, dat hij het was geweest die als eerste dynamiet als strijd middel had aanbevolen. Ook ontkende Douglas, dat hij om het geld de Zeven van Harris'ourg verraden had. Nee, zijn motief was zijn afschuw over de geplande 'poli tieke misdaden'. Daarom Is het zo merkwaardig, dat hij de FBI drin gend verzocht om een forse beloning van 50.000 dollar, waarvan hij overi gens maar 10.000 kreeg. Maar zelfs als tipgever ging Douglas nog niet recht door zee. Eén van de belang rijkste bewijsstukken hield hij ach ter, tot nadat FBI-chef J. Edgar Hoover de 'samenzwering' wereld kundig had gemaakt. De brief, die Douglas vier maanden achter hield, bevatte een verzoek van Berrigan aan de anderen in de Beweging om eens goed na te denken over de ontvoering van Henry Kissinger, of die mogelijk en nuttig kon zijn. Ook volgens Douglas was deze brief van het grootste belang want een 'verzoek' van Berrigan is een 'bevel' voor zijn volgelingen, zo beweerde hij. De kroongetuige schilderde Ber rigan graag af als de machtige paus van de linkse katholieken. 'Na een periode van een paar maanden wist ik voor mijzelf zeker, dat alle inge wijde katholieken hoog tegen Philip Berrigan opzagen. Volgens mij werd alles wat hij zei heel zorgvuldig uitgevoerd', aldus Douglas. Douglas was kennelijk teveel voor de idealis tisch ingestelde vredesactivisten. Zelfs nadat Hoover in zijn gerucht makende verklaring lucht had gege ven aan de activiteiten van de vre desbeweging en Douglas reeds als het 'lek' door de mand was gevallen, bleef de Beweging vriendelijk voor hem. 'Hij kwam naar Washington na de verklaring van J. Edgar I-Ioover, maar voordat wij in staat van be schuldiging waren gesteld', vertelde één van de beklaagden. 'Wij vroegen hem te blijven. Wij meenden dat het het beste was hem als een mens te zien, niet als 'n tipgever, Natuur lijk vermoedde niemand toen, dat we beschuldigd zouden worden van een samenzwering*. Voor deze naas teliefde lijkt de Beweging een hoge prijs te moeten betalen, want zelfs toen nog nam Douglas met een mi ni-bandrecorder van de FBI hun gesprekken op. BUENOS AIRES (Reuter, AP) De ontvoerders van de Fiat-direc teur Oberdam Sallustro hebben opnieuw een uitstel van 24 uur toe gestaan voor het inwilligen van hun eisen. De televisie van Buenos Aires heeft dit vanmorgen om 5 uur Ned. tijd, meegedeeld. Zoals bekend zou Sallustro vanmorgen om 3 uur Ned. tijd worden gedood wanneer de eisen van de ontvoerders niet zouden zijn ingewilligd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9