eoeo J. T. Mellema houdt de politiek nu voor gezien K dichtbij &»émt si U Commentaar Zware druk Scheidende fractieleider: we hinken met ons politiek systeem op twee gedachten De ambtenaren en het milieu Het weer 'Agromisa' nodigt weer zendingswerkers uit De 'koning' zeventig geworden Kritiek De Brauw op KVP-voorzitter Bhoetto bereid tot erkenning Bangladesj Bod van Audet op Dagblad Noord-Limburg TROUW/KWARTET DINSDAG 28 MAART 1972 BINNENLAND 7 Al Vijf maanden voordat de begroting 1973 wordt ingediend staat het kabinet Biesheuvel onder zware druk. Het be langrijkste thema in de discussie over het financiëel-economisch beleid dat volgend jaar zal moeten worden ge voerd om het hoofd nog enigszins boven het wassende water te houden, is de vraag of de inflatiecorrectie niet beter achterwege kan blijven. Deze aanpassing van de inkomstenbelasting aan de ontwaarding van het geld kost bijna een miljard, een bedrag dat het kabinet zeer welkom zal zijn nu het zich voor problemen van ongehoorde omvang geplaatst ziet. De inflatiecorrectie is in het regeerak koord overeengekomen; zou het kabi net voof 1973 van deze afspraak afwil len, dan zou eerst overleg met de leiders van de vijf regeringsgezinde fracties nodig zijn. Nadat prof. Steen kamp had geopperd, de inflatiecorrec tie te laten lopen heeft CNV-voorzitter Lanser deze suggestie thans tienvoudig versterkt in een uitermate gespierde toespraak op het demonstratieve con gres van de vakcentrales in Drachten. Zelfs wanneer men in de rede van de heer Lanser verdisconteert dat hij is uit gesproken in een gebied het Noor den r waar de nood van de werk loosheid hoog is gestegen en krachtige taal voor veel mensen de laatste bron van voldoening is dan nog klinken de uitspraken van de CNV-voorzitter ons wel erg dreigend in de oren. Niet dat de heer Lanser zakelijk gezien ongelijk zou hebben verre van dat, al past bij zijn analyse van de politieke situatie wel de aantekening dat de VVD zich op haar Nijmeegse congres coöperatief heeft opgesteld bij het be spreken van de financiëel-economische problematiek. Maar wat zeer in het algemeen de roep uit de sector van de vakbeweging om meer collectieve voorzieningen en ef fectieve werkloosheidsbestrijding er niet sterker op maakt is dat de werkne mers zich tot dusver niet bijzonder hebben ingespannen om de inflatie uit tc bannen. En het is vooral de inflatie geweest die een bres heeft geslagen in de werkgelegenheid, ook in het Noor den. De werklozen die in Drachten hun gram hebben gespuid zijn niet zozeer slachtoffers van de regering als wel van ons allemaal, werknemers niet uitgezonderd. Zo gezien is er behalve voor krachtige aansporingen aan het adres van de regering ook voor oot moed reden genoeg. Horizontaal: 1. huid, 3. stok, 4. berg weide, 6. vordering, 7. wandversie ring. 9. graaf werktuig. 11. telwoord, 12. voorzetsel, 14. familielid, 15 rond hout, 17. klaar, 19. waterstand, 20. Chinese lengtemaat, 22. voorzetsel, 23. behoeftig, 25. broeibak, 27. voorko men. 29. korte kous, 30. noorse god, 31. bedrag. Verticaal: 1. huisdieren, 2. tussenzet- sel, 3. knaagdier, 5. grap, 7. oude lengtemaat, 8. muzieknoot, 9. welaan, 10. slede, 11. turks bevelhebber, 13. iouten bakje, 14. insekteneter, 16. vochtmaat, 18. muzieknoot, 19. in het iaar der wereld (afk. Lat.), 21. pers. voornaamw. 22. rund, 24. paard, 26. vlaktemaat. 27. soort bijl, 28. teken in de dierenriem. OPLOSSING VORIGE PUZZEL: Hor.: 1. moker, 4. arena, 8. es, 10. e.v. 12. gek, 15 eiker, 17. anker, 19. les, 20. Ans, 22. als, 23. Aneta, 24. Eem, 26. Ike, 27. ent, 29 .trede, 30. einde, 31. tol, 33. eb, 37. de, 38. renet, 39. staal. Vert.: 1. memel, 2. os, 3. en 5. ra, 6. Ne. 7. avers, 9. re, 11. aks, 12. graniet, 13. kasteel, 14. Oka, 16. ieder, 18. eland, 21. nek, 24. etter, 25. Mei, 27. 28. tegel, 32. Ob, 34. Be. 35. de, st. 37. da. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In en rondom het Haagse Binnenhof lopen er weinig politici rond die zoveel tegenspoed te verduren hebben gehad als de nu scheidende fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer, de heer J. T. Mellema. Zoveel tegenspoed dat het voor de hand ligt, zijn vertrek per 1 april naar het produktschap voor zuivel en eieren ermee in verband te brengen. Maar Mellema zelf ontkent dat zo'n verband bestaat: het was voor hem al voor de verkiezingen van vorig jaar een uitgemaakte zaak dat hij na tien jaar werkzaamheid in de politiek naar een andere ïunktie zou uitzien. we zijn bezig ons te ontwikkelen naar een systeem waarbij de kiezers de minister-president aanwijzen: Biesheu vel of Den Uyl bijvoorbeeld. Maar zodra Biesheuvel of Den Uyl premier zijn geworden, zijn zij geen leider meer van hun partij. Alleen bij Geertsema komt er al iets door van het Engelse systeem waarbij de minis ter-president tevens de leider is van zijn partij. In Geertsema's redevoerin gen in Delft en Eindhoven klonk iets door van: Tm the leader of the liberals, I'm still the leader of the liberals' (Ik ben de leider van de liberalen, ik ben nog steeds de leider van de liberalen, red. Maar ver der hinken we op twee gedachten. We halen de sterke figuren van de geko zen lijsten naar het kabinet, en prak tiseren zo het Engelse systeem, maar aan de andere kant zijn zij geen partijleider meer zodra zij in het kabinet zitten'. Het fractieleiderschap heeft hij bij het begin van de nieuwe rit slechts aanvaard onder het nadrukkelijke be ding dat hij voortijdig zou uitstappen. 'Ik heb het hier wel gezien', zegt Mellema, 'je moet niet te lang in dezelfde job blijven. Ik ben nooit van plan geweest m'n hele leven in de politiek uit te zitten. Ik weet zo langzamerhand hoe het hier loopt, ik ken de mensen en het spel. Als je er niet meer door geboeid wordt, als het je niet meer in beslag neemt, dan wordt het tijd voor iets anders. Het is waar dat het tijdstip van vertrek vroeg is gekomen, maar er deed zich een situatie voor en dan moet je ja of nee zeggen'. Intussen heeft hij, zou je zeggen, de fractie mooi laten zitten. Er is geen natuurlijke opvolger; er schijnen* dan ook weinig fractieleden te zijn die zich niet kandidaat hebben gesteld voor het voorzitterschap. Mellema maakt zich daarover echter niet dik, hij heeft in de politiek wel neteliger problemen dan het fractieleiderschap van de CHU tot een oplossing zien komen. Bovendien voert hij aan dat het ge brek aan opgelegde kandidaten niet zo verwonderlijk is, zestig procent van de eerstgekozen fractie-leden bij de formatie naar het kabinet is gehaald. 'Als je bij de PvdA-fractie zestig pro cent weghaalt, komt die ook in moei lijkheden', zegt Mellema, die aan deze geschiedenis de conclusie verbindt dat de partijen er voortaan meer rekening mee zullen moeten houden dat er na verkiezingen uit de top-tien van de lijst niet alleen ministers en staatsse cretarissen maar ook nog een fractie leider moet worden gerecruteerd. CH-verzet Dit voert hem naar een bespiegeling die veel verklaart van het CH-verzel tegen de door het parlement voorge dragen kabinetsformateur. Vroeger was het aldus Mellema dat mensen als Romme en Tilanus zich gedroegen als leider van hun partij. Zij stonden gereed om een kabinet te formeren, maar wilden onder alle om standigheden verantwoordelijk blijven voor de politieke lijn van hun partij en verkozen derhalve in het parle ment te zitten. Mellema: 'Het is heel vreemd, maar J. T. Mellema aangevoerd en premier was gewor den'. 'Zielszorg' KVP De KVP heeft vorig jaar, voor de verkiezingen, nog de bedoeling gehad, het oude Rommiaanse model te hand haven: Veringa, de lijsttrekker wilde na de verkiezingen in de Kamer blij ven zitten om aan zijn partij leiding te geven. Maar zijn ziekte en vervol gens het lidmaatschap van de Raad van State kwamen ertussen en Schmelzer was niet meer beschikbaar. Mellema: 'Schmelzer is de meest capa bele politicus die binnen de KVP, binnen de christen-democratische par tijen en ook in Nederland beschikbaar is. Het bezwaar was alleen dat hij te beschouwend is, niet snel genoeg tot beslissen komt Ik heb het bewonde renswaardig gevonden, dat hij de moed heeft gehad, te zeggen: ik weet hoe ik ervoor sta en daarom blijf ik buiten de leiding van de KVP. Hij liet bovendien de post van vice-premier aan Nelissen, al hing dat ook samen met Schmelzers voorkeur voor Buiten landse Zaken. Maar hij had het odium van de nacht van Schmelzer, (ie dereen heeft zij$ ongeluk in de poli tiek), anders had hij b.v. Economi sche Zaken moeten doen en vice- minister-president moeten worden, maar hij heeft zich er doelbewust buitengezet. Logischer was zelfs geweest dat hij de KVP-lijst had Nu Mellema zo over Schmelzer spreekt, mag niet onvermeld blijven welke bijzondere zielszorg deze CH- leider zelf in de kabinetsperiode De Jong aan de huidige minister van Buitenlandse Zaken en de huidige premier heeft besteed. Toen Mellema in '67 fractieleider werd, waren Bies heuvel en Schmelzer zoals Mellema zelf zegt 'nauwelijks on speaking terms'. Schmelzer had de formatie- Biesheuvel laten mislukken, nadat de KVP-leider kandidaat-ministers had aangedragen die Biesheuvel niet zwaar genoeg vond. En, zegt Melle ma, Biesheuvel kan er niet tegen als hij mislukt ('hij heeft niet zulke opdonders in de politiek gehad als Schmelzer en ik'). Bovendien had Schmelzer het kabinet Cals waarin Biesheuvel landbouw deed ten val gebracht. Mellema vertelt dat hij toen heeft overwogen dat er bij de verkiezingen van 1971 alleen nog van confessionele politiek zou kunnen worden gespro ken wanneer KVP, ARP en CHU zouden samenwerken en daarvoor was nodig dat Biesheuvel en Schmelzer op één lijn zouden raken. Mellema heeft er sindsdien stelselmatig op aange stuurd om dit te bereiken, beurtelings de één en de ander bepratend en hij getuigt er nu van dat het 'na een half jaar voor elkaar' was. Mellema: 'Het enige was dat die twee elkaar niet goed kennen. Als je laat zien: wat voor een mens is dat eigen lijk, wat zijn zijn omstandigheden. zijn geschiedenis, zijn familie, zijn motieven dan zul je zien: daar komt een nieuwe verhouding uit voort. Biesheuvel was helemaal gaan geloven in het beeld van de gladde, onbetrouwbare tekkel van Schmelzer. Later vertrouwde hij hem geweldig en dat doet hij nog. Hij weet nu dat Schmelzer iemand is op wie je bijzon der vast kunt rekenen'. 'Zo zijn Drachten en Dronten moge lijk geworden', constateert Mellema tevreden, en over de verdere manoeu vres van het christen-democratische driemanschap uit de vorige kabinets periode getuigt hij zelf: 'Schmelzer bedacht het. Biesheuvel deed het en Mellema bekeek of het goed ging\ Mellema heeft zichzelf nooit te goed geacht voor een uit de mode geraakt, naamloos soort van dienstbaarheid, dat overigens wel door boerentrots wordt begrensd. Hij wist vorig jaar al dat hij zou uitstappen, waarom heeft hij zich dan toch voor het kamer lidmaatschap kandidaat gesteld? Mellema: 'Anders hadden ze gezegd: hij heeft het hoofd in de schoot gelegd, die vent kan er niet tegen. Ik ben nu opnieuw gekozen, de fractie heeft unaniem gezegd dat ik fractie leider moest worden en ik ga op mijn tijd weg'. Mellema heeft zelfs het genoegen mo gen smaken dat het dagelijks bestuur van de CHU hem voor het voorzitter schap van de Unie heeft benaderd toen bekend werd dat prof. dr. W. J. van Hulst zou aftreden. Mellema: 'Ik heb wel even in mezelf gelachen: het kan verkeren, wat kan er in een jaar veel gebeuren. Maar ik heb het wel geappreciëerd, ik voel me door de Unie niet in de steek gelaten'. door drs. ROB FOPPEMA De milieuconferentie van de Vere nigde Naties, die in juni in Stockholm wordt gehouden, heeft een merkwaardige voorgeschiedenis achter de rug. De voorbereidende commissie, in de wandeling in goed organisatie-Engels Prepcom gehe ten, kwam twee jaar geleden voor het eerst bijeen. De leden waren geleverd door 27 landen, waaron der Nederland. De toenmalige se cretaris-generaal Oe Thant had ons land speciaal gevraagd om deskun digen op het gebied van waterbe heersing, vervuilingsbestrijdmg en sociale hygiëne. Nu komt een dergelijke boodschap langs de diplomatieke kanalen bin nen bij het ministerie van buiten landse zaken, waar weinig speciale kennis op dit soort terreinen voor radig is. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat Buitenlandse Zaken zich niet om advies en steun wendde tot gespecialiseerde depar tementen milieuhygiënewater staat, landbouw, ruimtelijke orde ning), maar de zaak helemaal in eigen hand hield. Nader inzien Die beslissing viel lang niet overal even goed, maar bij nader inzien was het misschien een erg gezonde oplossing, vertelde onlangs de bio loog dr. IV. H. van Dobben op een studiedag van de Oecologische kring, waarvan hij voorzitter is. Wat toas er immers gebeurd wan neer wèl alle departementen waren gemobiliseerdDan toas er een aantal hoge departementale amb tenaren naar de Prepcom gegaan. Dat zijn achtenswaardige lieden, maar zij zitten met handen en voeten vast aan het beleid van vandaag, dat weer onverbrekelijk met dat van gisteren is verbonden Denk bijvoorbeeld maar, zei Van Dobben fijnzinnig, aan de opmer kelijke discipline die de top van Rijkswaterstaat ten toon spreidt. (De onstuitbare afsluiting van de Oosterschelde zit de oecologen hoog). Maar Buitenlandse Zaken, nauwe- Hiks gehinderd door een verleden ov milieugebied, vaardigde een aantal vrij onafhankelijke figuren af, onder voorzitterschap van de Delftse hoogleraar tr. L. J. Mos- tertman. Verder gingen onder an deren prof. Tesch, de (nu ex-)voor zitter van de Gezondheidsorganisa tie TNO en ir. Zijlstra, de directeur van het Rijksinstituut voor zuive ring van afvalwater. In de Prepcom bleken van de 27 delegaties er maar zeven net als de onze te zijn samengesteld uit vrij onafhankelijke en erg deskundige mensen (onder andere die van Canada, Frankrijk, de Sow jet-Unie en Japan). De andere landen had den diplomaten en aan het be staande beleid gebonden functiona rissen gestuurd. Dr. Van Dobben had de indruk, dat de grote bezorgdheid van de wetenschappelijke wereld, zoals die in 1968 op de internationale 'bio sfeer-conferentie' voor het eerst ge organiseerd tot uiting was geko men. in het werk van de Prepcom goed was overgekomen. De 'on afhankelijke' delegaties hadden duidelijk grote invloed gehad ('wat zou een diplomaat ook over dit soort dingen moeten zeggen?'). Het doel van de conferentie straks in Stockholm, waar de Prepcom al dat werk voor verzette, is het laten aannemen van een 'Univer sele verklaring over het leefmilieu' ('weet u wel?', zei Van Dobben, en iedereen dacht het zijne ot>er wat er met Universele verklaringen pleegt te gebeuren). Verder worden er nationale en internationale maatregelen voorge steld voor een deel gebaseerd op de technische rapporten die door een kleine tachtig landen op ver zoek zijn ingediend over de milieu toestand in eigen land. Vuile was? Met het Nederlandse rapport is weer een zelfde kwestie aan de hand geweest als met de samenstel ling van de delegatie naar de Prepcom. De opstelling werd in handen gegeven van dr. Scholte Ubing van de Gezondheidsorgani satie TNO, en die maakte een eerlijk, reëel stuk, dat niet om de problemen heen draait. Prompt be gonnen uit de ministeries ge schrokken stemmen te klinken, die vroegen of het nu echt nodig was om Nederlands vuile was zo onver huld aan de internationale lijn te hangen. Scholte Ubing liet duide lijk merken dat voor hem. de aar digheid er af ging wanneer zijn rapport zou worden omgeicerkt tot een monument van officieel opti misme, en hij kreeg al in een vrij vroeg stadium zijn zin, Er kwam een goed rapport uit, aldus Van Dobben. Toen de Arnhemse bioloog dit ach tergrondverhaal aan zijn collega's vertelde (en dat i$ al enige tijd geleden), werd er nog druk over gespendeerd of bij de samenstel ling van de Nederlandse delegatie naar de eigenlijke conferentie, straks in Stockholm, eenzelfde Irisse koers zou worden gevaren als bij de voorbereiding. Zou die delegatie voornamelijk bestaan uit wetenschappelijke deskundigen die in de eerste plaats het zicht hebben op wat er gebeuren moet om de wereld leefbaar te houden of weer te maken? Of zou zij worden gevormd door departemen tale functionarissen die vooral doordrongen zijn van wat wel of niet haalbaar zou zijn. Die vraag is inmiddels opgelost. De Neder landse delegatie naar Stockholm zal bestaan uit de staatssecretaris van buitenlandse zaken en de mi nister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne (in die volgorde), prof. Mostertman, en vertegen woordigers van de departementen, die bij de voorbereidingen zo zorg vuldig op de acktergond waren gehouden. Het accent lijkt duidelijk te liggen op het haalbare. Er zal in Stockholm waarschijnlijk weinig haalbaar blijken. Volgens sommi gen zit er aan concrete maatre gelen weinig méér in dan bescher ming voor wat bedreigde diersoor ten. En natuurlijk de Universele verklaring over het leefmilieu. LOWIETJE 605 V r<r WAGENINGEN Van 24 tot 29 april houdt Agromisa (studenten-ad- viesbureau voor zendingswerkers en missionarissen) voor de twaalfde maal een studie- en ontmoetingsweek voor deze Tropenwerkers. Méér dan voor heen zal het praktische aspekt op de voorgrond komen. Naast lezingen over o.a. de tropische economie en de ur banisatie, en diskussies daarover zul len twee-daagse cursussen op praktijk scholen gehouden worden. Men gaat op verzoek naar Barneveld (pluim vee), Amsterdam (voeding) en Deven ter (bodemkundig onderzoek en land bouwtechniek). Het contactadres is: Agromisa, Postbus 41, Wageningen. Koud met buien Van onze weerkundige medewerker Sinds het weekeinde is de westelijke circulatie er weer. Tussen hoge druk ten zuiden van Ierland en een diepe depressie ten noorden van Schotland staat de deur wijd open voor koele oceaanlucht. Het effect ervan was gis teren terdege te merken. Door een da ling van de vorstgrens van 2000 naar circa 500. meter, iverd de lucht tijdens de passage van trogstoringen bijzonder onstabiel. Er ontwikkelden zich actieve buien die hagel, natte sneeuw en ook onweer produceerden. Om 12 uur gis termiddag had Rotterdam en omgeving de première van een onweers-show. Op hetzelfde moment rapporteerde Vlissingen een westzuidwesterstorm. In ivestelijk Tiel richtte een 'windhoos' veel schade aan. Of er werkelijk een draaiende luchtbeweging is geconsta teerd of dat er alleen maar sprake was van orkaan-valwinden uit de boven lucht is ons niet bekend. Wel lazen we op ons thermogram tijdens een bui een bijzonder abrupte daling van tempera tuur af (4 5 graden Celsius in één ruk) tijdens het doorkomen van koude lucht uit hogere etages van de buien wolk. Een dergelijke grote onstabiliteit vindt men eerder in een zomermaand als augustus dan in maart. In de ochtend waren de eerste rappor ten over stormvlagen (100 tot 112 km per uur) al uit Ierland en Engeland binnengekomen. Sinds 1968 is het wel meer voorgekomen dat de blokkering van de oceaandepressies werd onder broken. Meestal duurde dat niet erg lang en herstelde het bestendige weer zich tamelijk snel. Wij zijn benieuwd of dit ritme ook in deze lente wordt aangehouden. In dat geval zit er nog wel een kansje op redelijk tot goed paasweer in. Het is nu al wel zo dat de computers van het KNMI in De Bilt voor woensdag en donderdag een af neming van de buiigheid hebben aan gekondigd. De temperatuur blijft, zo lang het depressiecentrum boven Zuid- Scandinavië ligt en boven Groenland een hogedrukqebied van 1030 millibaar de scepter zwaait, in onze omgeving aan de lagere kant. Weerrapporten V3n gisteravond 7 uur. m*x. tèrop cti neerslag van 719 uur: Amsterdam regenbui 9. S; De B1H regenbui 10, 7; Deelen regenbui 8. lö; Eelde regen 9. 0.5; Eindho ven onweer 9, 9; Den Helder licht bew 8. 3; Luchth. R'dam regenibui 9, 14; Twente zw bew 8. 8; Vlissingen regenbul 9, 10; Zuid- Limburg regenbui 8. 11. Aberdeen zw bew 8, 0; Athene zw bew 16. 0: Barcelona onbew 15, 0; Berlijn onweer 10, 2; Bordeaux zw bew 14, 0.4; Brussel h bew. 9, 6; Frankfort regenbui 10, 0 1; Genève regen 9, 0.1; Helsinki sneeuw 0, 5; Innsbriick zw bew 11, 0; Kopenhagen zw bew 8, 1; Lissa bon onbew 22, 0; Londen regenbui lil, 7; Luxemburg regenbul 7. 4; Madrid onbew 18, 0; Malaga onbew 20. 0; Mallorca licht bew 17, 0; München h. bew 11. 0.1; Nice h. bew 16. 0; Oslo zw bew 5, 0.1; Parijs regen bui 11. 1. Rome h. bew 17, 0.2; Split licht bew 18, 0; Stockholm onbew 7. 0; Wenen zw bew 13, 0; Zurich regenbul 9, 0.1. Casablanca zw bew 18. 0: Las Palmas h. bew 20, 0: Tel Aviv licht bew 27, 0; Tunis h. bew 19, 0.5. Hoog water. 29 maart: Vlissingen le getij 1.43. 2e getij 14.05, Haringvliet aan de zee zijde 3.3415.48; Rotterdam 4.3717.04; Scheveningen 3.0715.00; IJmuiden 3.4U 15.53; Den Helder 7.49—19.56; Harlingen 10.12 —22.07: Delfzijl 12.08. DEN HAAG Minister De Brauw (onderwijs en wetenschappen) heeft zich gisteravond afgevraagd of de KVP-voorzitter De Zeeuw uit is op goedkope effecten. Hij is toch geen voorzitter van de Boerenpartij? Hij moet beseffen, dat hij medeverant woordelijk is voor het klimaat, waarin thans oplossingen moeten worden ge zocht'. Minister De Brauw zei dit op een bijeenkomst van de Haagse afde ling van zijn partij DS'70. Eerder zei mr. De Brauw dat hij met pijn in het hart moest constateren, dat de denkbeelden van DS'70 tot nu toe niet voldoende weerklank hebben gevonden bij de vakbonden en het be drijfsleven. Over de economische situ atie merkte hij nog op, dat het kabinet thans in zekere zin gedwongen wordt tot beleidsombuigingen 'mede door toedoen of liever gezegd het nalaten van Witteveen'. Minister Witteveen bracht het ooit tot bezuiniging van 140 miljoen. Dit kabinet bezuinigde een miljard. NEW YORK (Reuter) President Bhoetto van Pakistan is bereid de nieuwe staat Bangladesj te erkennen, mits India eerst de 93.000 Pakistaanse krijgsgevangenen vrijlaat, die nog VENLO Nagenoeg alle aandeelhou ders van de NV Dagblad voor Noord- Limburg gaan akkoord met het bod dat de NV Associatie van uitgevers van dagbladen en tijdschriften (AUDET) wil uitbrengen op hun aandelen. Dit hebben de besturen van de twee on dernemingen bekendgemaakt. Audet heeft de NV Dagblad voor N. Limburg laten weten dat zij als gevolg van de goedkeuring het betreffende aanbod gestand zal doen en alle ge- eigende maatregelen heeft genomen om de overneming overeenkomstig het aanbod tot stand te laten komen. De fusie van de twee vennootschappen zal daarna verwezenlijkt kunnen wor den. steeds worden vastgehouden. Bhoetto zei in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met het Amerikaanse tijdschrift Newsweek: 'Eerst heb ik Moedjib (sjeik Moedjiboer Rachman) onvoorwaardelijk vrijgelaten. Ik dacht dat dit een gelukkig begin voor een nieuw tijdperk was. Dat had ik ver keerd. Goed, nu heb ik minder vogels in de kooi. M'n nachtegaal is er van door. U kunt niet van mij verwachten dat ik de ene concessie na de andere doe. Als India onze krijgsgevangenen vrijlaat, eerst dan zou ik de volgende stap kunnen doen. Ik ben volkomen bereid Bangladesj te erkennen, maar er moet wat tegenover staan', aldus president Bhoetto. Rabbijn Menachem M. Schneerson is zeventig geworden en zijn volgelingen hebben de verjaardag van hun rebbe, zoals ze hem noemen, overal meege vierd. In de joodse wereld is geen rabbijn zo bekend als rebbe Schneerson, de ongekroonde koning van tienduizen den joden die zonder enig protest alles doen wat hij beveelt. Vanuil zijn residentie in New York regelt hij het doen en laten van zijn discipelen, die in allerlei landen terug te vinden zijn, ook in Nederland. De rabbijn is leider van de chassidi sche beweging van de Chabad, een samentrekking van Chochma (wijs heid), Bina (inzicht) en Da'ath (ken nis). Deze Chabad-chassidisten ver schillen sterk van de andere chassidi sche stromingen. Binnen het jodendom vormen ze een soort missionarissen, die hun mede joden terug willen bren gen tot de oude geboden. Ze zijn soepel voor hen die ver van het jodendom af zijn komen te staan, maar erg streng voor degenen die zeggen dat ze de geboden onderhouden. De Chabad wordt ook wel Lubavit- cher-chassidiem genoemd, naar de stad Lubavitch in de Sowjet-Unie, waar lange tijd het centrum van de Chabad was gevestigd. Ook de tegenwoordige zevnde leider Schneerson is in de Sowjet Unie geboren, maar tegelijk met hem is in 1940 het centrum van zijn beweging naar New York verhuisd. Rabbijn Schneerson heeft onder meer een Joods Vredeskorps opgericht en zijn volgelingen uitgezonden naar lan den en plaatsen, waar joodse gemeen schappen leiding nodig hadden. Hij wordt onvoorwaardelijk gehoorzaamd. Niemand zal een belangrijke beslis sing nemen zonder eerst de raad van de rebbe te vragen. Niemand trouwt zonder toestemming van de geestelijk leider, ook al woont die nog zo ver weg. Merkwaardig genoeg kent deze 'vorst' zijn tienduizenden aanhangers vrijwel allemaal persoonlijk. Elke week trekt hij twee hele avonden uit om advie zen te geiden en daarvan maken jood se politici, zakenlui, rabbijnen, stu denten en zelfs de Israëlische presi dent Zalman Sjazar gretig gebruik. Als de rebbe zijn uren durende toe spraken houdt en dat doet hij vaak worden die onmiddellijk uit gezonden naar alle windstrekn, zodat zijn volgelingen, waar ze ook wonen, tenminste op die manier rechtstreeks contact met hun machtige voorganger houden. Festivalletje Tienersterretje Wil- .iia wordt eind deze week in Surina me verwacht, waar ze zich voor het eerst in een songfestival stort. Samen met de zes besten van het nationale Surinaamse scholenfestival treedt ze er op en reist dan met de winnaars door naar de Antillen. Gat Naar en door Zeeland rijden wordt steeds makkelijker. De dam door het Brou- wershavense Gat was al klaar en nu is het donderdag ook zo ver met de weg er overheen, net als met de aanslui tende verbindingswegen. Schoon maak Zo lang het water van de Waal laag staat, blijft rijkswaterstaat aan de grote schoonmaak. Flinke stukken van de oevers zijn droog gevallen en daar is nu plotseling zo'n bonte verzameling vaten, trossen, ka bels, hout staaldraad en ander afval tevoorschijn gekomen, dat alles opge ruimd moet worden voordat het wa ter gaat stijgen en de rommel weer drijven, met alle gevaren vandien. Gevolgen De vogel is gevlogen. De grote Saras-kraan die een paar maanden geleden de vrijheid koos boven zijn welverzorgde nest in Ou wehans dierenpark, maar wel steeds in de buurt van de Grebbeberg bleef bivakkeren, is nu kennelijk definitief naar warmere streken vertrokken. Strop: zeshonderd gulden. Schaak Winnaar in het door de schaakvereni ging voor visueel gehandicapten geor ganiseerde toernooi is drs. J. van Gelder uit Nijmegen geworden, op de voet gevolgd door de heren A. Best man en M. Boerefijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7