Geen nieuwe baan voor werklozen die geen 48 uur willen werken t w Actie voor beheersing ziekteverzuim Protest werkgroep tegen weg door Leyense bossen Een dode en veel schade door storm Prinsje heet Pieter-Christiaan ■HUB 1 - Tulpenrallye uitgesteld NVSH blijft C-film beschouwen als niet erg betrouwbaar Schoenmakers zijn niet tevreden over kwaliteit schoeisel Bouwvakarbeider dood na val in liftkoker Mario weer terug Consumentenbond tegen nachtelijke vakantievluchten Militaire oefening Donderslag 4: 1600 mensen opgeroepen Schilderij van Van Gogh ontdekt Luns inspecteert erewacht Aantal psychische klachten is stijgende TROUW/KWARTET DINSDAG 28 MAART 1972 HIWKMAMI 5 Aanvankelijk werkweek van 60 uur V an een onzer verslaggevers SLOCHTEREN De Franse onderneming Entrepose, die de nieuwe aardgasleiding van Slocliteren naar Harderwijk aanlegt, wil geen werkloze Noorderlingen aannemen als die niet bereid zijn langere werktijden te maken. idB, "7 r-x pij 511 J - '%-4 fryi 0^ llJUi |t F is; H Mr. Pieter van Vollenhoven toonde gisteren in het Sint Radboudziekenhuis te Nijmegen zijn derde zoon, die de namen Pieter-Chris tiaan Michiel kreeg, aan (van links naar rechts) minister-president Biesheuvel, vice- president van de Raad van State prof. L. J. M. Beel, en de burgemeester van Nijmegen, mr. Th. M. J. de Graaf. Even daarna deed de heer Van Vollenhoven op het Nijmeegse stad huis aangifte, waarbij mr. De Graaf als ambtenaar van de burgerlijke stand fungeer de. De heer De Graaf bood de heer Van Vol lenhoven daarbij een kopergravure van Hen drik Hoogers aan. Meegedeeld werd dat de roepnaam van het kind Pieter zal zijn. Deze eis heeft intussen al tot vragen aan minister Boersma (sociale zaken) geleid. De Tweede-Kamerleden Herm- sen en Van Zeil (KVP) en Kikkert (CHU) hebben gisteren gevraagd in verband met de huidige situatie op de arbeidsmarkt de overwerkvergunnin- AMSTERDAM/TIEL De harde wind heeft gisteren op verschil lende plaatsen zware schade ver oorzaakt en tenminste één men senleven geëist. De grootste scha de werd aangericht in Tiel, waar maandagmiddag een windhoos over het westelijk stadsdeel raas de. Het slachtoffer is de 25-jarige verko per J. Lipsius uit Weesp. Hij kwam maandagmiddag op de weg Diemen- Weesp met zijn auto in botsing met een aanhangwagen van een tegen ligger, die door een windstoot op de verkeerde weghelft werd gedrukt. De windhoos, die Tiel trof, richtte grote schade aan in de Wadenoijen- laan. Daar werden van 144 flats de ruiten vernield. Bij een groot aantal woningen werden de ramen met de kozijnen uitgeslagen. Van zes garages werden de daken afgerukt. Van ver scheidene flats en andere woningen zijn de daken beschadigd. Tientallen tv-antennes zijn gesneuveld. Enkele mensen werden licht gewond door glasscherven. De inboedels bleven ook niet overal ongeschonden. De totale schade is nog moeilijk te schatten, maar loopt zeker in de tien duizenden guldens. De onderhouds dienst van de woningbouwvereniging Patrimonium, de eigenaresse van de meeste woningen, ging gistermiddag direct aan het werk om alle kapotte ramen dicht te spijkeren, zodat de bewoners hun woningen niet hoefden te verlaten. In Hilvarenbeek richtte een rukwind schade aan aan 'n groot aantal huizen en schuren. Van vijf woningen zijn de daken totaal vernield. Aan het Piet Heinplein in Den Haag is maandagmorgen een vijftien meter hoge steiger omgewaaid. De wind kreeg vat op zeil, waarmee de steiger aan de straatkant was afgeschermd. De 20 meter lange steiger stortte daarna over de hele lengte in elkaar. Drie arbeiders bevonden zich op dat moment net in het gebouw. Op straat werd niemand geraakt, zodat er geen gewonden waren. Wel werd een ge parkeerde auto gekraakt. In Delft ver hinderde de harde wind het opbou wen van de tent van circus Faggioni. De voorstellingen moesten daarom worden afgelast DEN HAAG De 23ste internatio nale Tulpenrallye, die oorspronkelijk zou worden gehouden van 24 tot 29 april is uitgesteld. De wedstrijdleiding heeft geen toe stemming gekregen voor de gepro grammeerde route door de Vogezen. Bij de internationale federatie (FIA) is inmiddels een verzoek ingediend om de Tulpenrallye thans in het na jaar op de internationale agenda in te lassen en men denkt daarbij vooral aan medio september. gen in te trekken. In het bijzonder willen zij dat de arbeidsinspectie geen medewerking verleent aan de uitbrei ding van de werktijden voor de aanleg van de bewuste aardgasleiding, waar door de werktijden zouden uitgaan boven de in de cao vermelde werk tijden van 42 f2 uur per week. De vakbonden stellen, dat alle uren boven de 42V6 uur per week overuren zijn. Entrepose stelt daarentegen dat een aantal van 48 werkuren per week het wettelijk vastgestelde aantal is, waardoor de werknemers (dus) op minder overuren aanspraak zouden kunnen maken. De vakbonden zijn bang dat de arbeids inspectie dit wettelijk vastgestelde aan tal werkuren van 48 wel zal goed keuren. 'CHANTAGE' Voor aanleg van de nieuwe gasleiding heeft Enfrepose 300 mensen nodig. Allen dienen zij een inschrijfformulier te ondertekenen, waarbij zij zich ak koord dienen te verklaren met het aantal werkuren. Weigeren de werk nemers dit, dan worden ze niet aange nomen. In dit verband spreken de vak bonden van duidelijke chantagepoli- tiek, vooral ook omdat Entrepose aan vankelijk 'n werkweek van 60 uur wil de instellen. Na protest van de vakbon den heeft Entrepose nu een nieuwe aanvraag bij de arbeidsinspektie inge diend. AMSTERDAM De NVSH blijft bij het standpunt dat wetenschappelijk onderzoek de betrouwbaarheid van het nieuwe voorbehoedmiddel C-film nog niet voldoende heeft vastgesteld. De NVSH beveelt het middel daarom alleen aan als extra zekerheid bij de toepassing van het spiraaltje, dat dal kon schildje of het condoom. In een officiële mededeling aan haar consultatiebureaus voor geboorterege ling en seksualiteitsvragen zegt de NVSH dat C-film niet veel zaaddoden de stof bevat Desondanks toonde de C-film een snel oplosbaar plastic filmpje, dat is geïmpregneerd met een zaaddodende stof in een drietal onderzoekingen een duidelijke sper- madodene werking. Bij gebruik van C-film zou een vruchtbare vrouw sta tistisch éénmaal in de 33 jaar zwanger worden. In de literatuur wordt voor andere vormen van toepassing van dezelfde zaaddodende stof (in cremes, schuimtabletten en zetpillen) als mi nimum zwangerschapscijfer 10 (als maximum 42) gegeven. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT 'Koning klant is vaak een despoot voor zijn onderdanen. Hij schopt ze iedere dag opnieuw in enge ruimten waarin totaal geen ventilatie aanwezig is en waarin miljoenen ba cillen een onbekommerd bestaan lei den. Dat 'koning klant' tengevolge daarvan vaak zijn verdere leven te maken heeft met opstandige onderda nen is begrijpelijk'. Met deze opmerking onderstreepte de heer A. Stöckschen, voorzitter van het Nederlands schoenmakersgi'lde, giste ren in Utrecht op het eerste lustrum van het gilde zijn kritiek op de onverschillige en gevaarlijke manier waarop veel mensen omspringen met hun voeten, die hij 'precisieinstru- menten' noemde. 'Er worden weinig kinderen geboren met voetafwijkin gen', zei hij, 'maar er zijn weinig ouderen met gezonde voeten'. Hij vindt het onbegrijpelijk dat 'in ons welvarende Nederland zo ontstellend veel schoenen op de markt komen die er als het ware voor gemaakt zijn om in de kortst mogelijke tijd de voeten voor altijd grondig te bederven'. Volgens de heer Stöckschen worden met veel raffinement schoenen ont worpen en verkocht die zijn samenge steld uit plastic en papier, waar totaal geen pasvorm in zit en waarvan de levensduur maar enkele weken be draagt. 'Dat de consument ondanks de aanwezigheid van goede t schoenen voor veel geld rommel koopt is', zei hij, 'niet de schuld van de consument zelf, omdat hij niet weet wat hij koopt.' Het gilde wil daarom ijveren voor een goede voorlichting aan het publiek en voor de wettelijke plicht iedere schoen te voorzien van een aanduiding waaruit blijkt uit welke materialen hij is gemaakt. HEERENVEEN De 19-jarige bouw vakarbeider S. Kramer uit Nieuwe- horne (Friesland) is gistermorgen in een in aanbouw zijnde bejaardenflat van 22 meter hoogte gevallen. Hij over leed in de loop van de middag. Op de vijfde etage was de afscherming van een liftkoker verwijderd en over de opening van 1.40 bij 50 cm was een betonnen plaat gelegd. De jongeman stapte op die plaat en viel in de lift koker. UTRECHT Na de kwestie rond Amelisweerd en de provinciale weg S- 6 zijn in de regio Utrecht opnieuw burgers in actie gekomen, om te voor komen dat een fraai bosgebied wordt opgeofferd aan een nieuwe verkeers weg. Dit keer gaat het om het behoud van 'Leyen', een 81 ha groot bos ten westen van Bilthoven. Bovendien wordt het bos bedreigd door een groot nieuwbouwplan van 1800 woningen, van de gemeente De Bilt, dat 59 ha bosgrond zou opslokken. Volgens de provinciale plannen zou nog eens 22 ha worden bestemd voor de dwars door het bos geprojecteerde randweg Utrecht-De Bilt-Bilthoven, de T-7. De nieuwe weg, waarvan al een klein stukje bij Utrecht gereed is, zou in 1977 klaar moeten zijn. Na veel protesten van omwonenden uit De Bilt over te verwachten geluidso verlast moesten GS het oorspronkelij ke tracé van de T-7 al enigszins wijzigen, waardoor een reeds, ten kos te van drie miljoen, aangelegd stuk weg bij Utrecht nutteloos werd. De inmiddels geformeerde werkgroep 'De Leyen', bestaande uit omwonen den uit Bilthoven en wijde omgeving, vindt dat door de aanleg van de T-7 en de woningbouwplannen een uniek recreatiegebied verloren zou gaan, waarvan mensen uit de wijde omge ving profiteren. Een onderzoek van de provinciale planologische dienst heeft aangetoond, dat 57 procent van de recreanten uit de Domstad kwam en 24 procent uit andere plaatsen die meer dan 10 kilometer van het bos afliggen. Het 75 jaar oude bos vervult bovendien een onmisbare 'bufferfunc tie' te midden van de stedelijke agglo meraties aldus de werkgroep in brie ven aan de Biltse gemeenteraad en GS. De werkgroep, aldus de Bilthovense tandarts dr. J. W. Th. Beek, meent dat De Bilt niet zo'n enorme behoefte heeft aan uitbreiding van het aantal woningen als wordt gezegd, Er gaan geruchten dat men de woningen van HENGELO Pierre Karsmakc-rs, de 25-jarige beroepsmotorcrosser uit het Brabantse Aalst, heeft het volle aantal kampioenspunten behaald in de eerste wedstrijd welke meetelt voor het Ne derlands kampioenschap motorcross in de 500 cc-klasse. Op zijn Husqvarna won Karsmakers beide manches van 28 minuten plus twee ronden, die ver reden werden op het circa twee kilo meter lange circuit 't Zalst in Hen gelo (Gld.). het nieuwbouwproject v;a advertentie campagnes vol moet krijgen. Boven dien zou het verkeer Soest richting Utrecht/Randstad ook kunnen worden opgevangen via de nieuwe R-27, een vierbaansweg van Hilversum naar Utrecht die in 1976 klaar' zou moeten zijn. Voorts zijn de toegangswegen naar de vierbaans T-7 slechts twee- baans, zodat enorme bottlenecks zou den ontstaan. Tijdens de gistermiddag in kasteel Beeckenstijn te Velsen gehouden voor- jaarskapselshow liet de enige jaren geleden bekende kapper Mario zijn rentree niet ongemerkt voorbijgaan. Hij maakte een pruikfantasie bestaande uit 150 pruiken op het hoofd van een model om duidelijk te maken dat hij in deze sector weer zijn partij mee- blaast. sequenties spelen een rol. Hiermee heeft niet alleen de arbeidssituatie te maken, maar tal van andere factoren oe fenen hier hun invloed uit, zoals de woonsituatie, aanpas sing aan andere, gemoderni seerde produktiemethoden. mogelijkheden tot recreatie, het veranderde leeftempo. Oorzaken dus. die buiten de zuiver medische sfeer liggen. Het aantal gevallen van ziekte verzuim met een psychische indicatie is dan ook sterker gestegen dan het totale ziekte verzuim. Twee jaar geleden heeft de Belgische socioloog Leemans gezegd dat Nederland er dan wel om bekend stond dat er zo weinig gestaakt werd, maar dat er in ons land veel meer manuren verloren gaan door ziekteverzuim. Dit heeft onge twijfeld te maken met het feit dat Nederland een relatief goed stelsel van sociale voor zieningen kent De relatie tussen het feit dat er in ons land weinig gestaakt wordt en de goede sociale voorzieningen is overigens door de heer Lee mans buiten beschouwing ge laten. Misschien is het wel lood om oud ijzer, wat het aantal manuren betreft. Wel licht wordt deze relatie wel via de door de SER geënta meerde actie aangetoond. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Consumentenbond heeft op zijn leden een beroep gedaan geen gebruik te maken van nacht vluchten voor hun vakantiereis, ook niet wanneer deze goedkoper zijn dan dagvluchten. Omdat overheidsmaatre gelen niet op korte termijn te ver wachten zijn. is deze boycot volgens de bond (ruim 300.000 leden) de eni ge manier om het leven voor de medemens rond de luchthavens leef baar te houden. De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus verwacht niet, dat van dit advies een belangrijke invloed zal uitgaan op de uitvoering van rei zen, omdat het aantal werkelijke nachtvluchten de laatste jaren al tot bijna nul is gereduceerd. Het feit, dat de toerist er weinig meer voor voelt 's nachts te vertrekken is daaraan ook niet vreemd. Wel komt het nog regelmatig voor, dat toestellen 's avonds vertrekken of binnenkomen, maar dit gebeurt vol gens de ANVR, in verreweg de mees te gevallen ruim voor 12 uur. Een woordvoerder van de KLM heeft naar aanleiding van het verzoek van de consumentenbond aan haar leden verklaard dat er een duidelijke vraag is naar dit nachtelijke vervoer, omdat de vakantie met trwee dagen wordt ver lengd én omdat het vliegen 's nachts goedkoper is. Van de in totaal 2100 vakantiecharter vluchten van de KLM voor de zomer van dit jaar valt 8 procent onder de categorie nachtvluchten. Vrijwel al deze vluchten vertrekken of komen binnen voor twaalf uur 's nachts en na vijf uur 's morgens. Voor de ko mende zomer, verwacht de KLM 58 va kantievluchten die 's nachts rond een uur, en zes die 's morgens omstreeks vijf uur op Schiphol aankomen. Geen van de nachtelijke KLM-vakantiechar- ters zal 's nachts tussen twaalf en vijf vertrekken, aldus de KLM-woordvoer- der. Van onze correspondent ASSEN 'Donderslag 4' heet de mi litaire oefening die maandagmorgen de garnizoenen in Assen, Havelte, Steen wijk, Wittenberg en Zuidlaren van de 42ste pantser-infanterie-briga- de in rep en roer bracht. Voor deze oefening zijn (behalve de ongeveer 3000 aanwezige militairen) ongeveer 1600 klein- en groot-verlofgangers op geroepen. De oefening dient in de eerste plaats om het mobilisatiesys teem van de brigade te testen, deelden de leider van de oefening, brigadege neraal W. Brouwer en diens voorlich tingsofficier kapitein Van Vliet mee. Ook zal de reactiesnelheid van het op te komen personeel worden getest, en tenslotte kan men zien hoe het ver- platasen van de brigade op oorlogs sterkte naar de verzamelplaatsen ver loopt. De oefening wordt op de Velu- we gehouden, waar de brigade wordt geoefend voor haar eigenlijke oorlogs- taak, hoofdzakelijk met schietoefenin gen en oefeningen in kleiner verband. Woensdag zal de brigade weer op haar vredeslokaties terug zijn, en zullen de verlofgangers 's avonds laat weer met groot of klein verlof zijn. Op de Drentse wegen was het militaire ver voer gisteren duidelijk merkbaar. ROME (RTR, UPI) Een schilderij dat de Italiaanse schilder Guido Mon- tauti vier jaar geleden voor 58 (1000) lire) had gekocht, blijkt een werk te zijn van Vincent van Gogh en ongeveer 6 miljoen waard te zijn. De echtheid van het schilderij, waarop Van Goghs broer Theo en vrienden van hem te zien zijn, is vastgesteld door kunstkenners in Rome. Volgens hen heeft Van Gogh het in 1883 in Parijs vervaardigd. Het zou het enige schilderij zijn waarop de broer van Vincent, Theo, voorkomt. BREDA Het 16-jarige meisje F. Lambregts uit Langeweg is gistermid dag te Zevenbergen (N-Br.) met haar bromfiets verongelukt. Op een kruising kwam zij in botsing met een vracht auto. De secretaris-generaal van de NAVO, Luns, bracht gistermiddag een bezoek aan het Britse ministerie van defensie. De inspectie van de erewacht leverde dit fraaie doorkijkje op. De moeilijkheden zijn een gevolg van. een nieuwe, begin maart van kracht geworden regeling voor de rallyesport in Frankrijk, die verbiedt dat men meer dan een keer door dezelfde ge meente rijdt. In het programma van de Tulpenrallye van dit jaar was een circuit van ca 400 km in de Vogezen opgenomen, dat 3^ keer zou moeten worden afgelegd. Ondanks het feit dat de vergunning voor deze route reeds begin januari was aangevraagd, nadat daaromtrent medio december vorig jaar met de automobielclubs en de plaatselijke autoriteiten overeenstem ming was bereikt, en ondanks het dringende beroep dat de wedstrijdlei ding in de afgelopen week nog op de betreffende Franse autoriteiten heeft gedaan, heeft men geen opheffing van de nieuwe regeling kunnen verlenen. Gezien de thans geldende voorschrif ten dient nu een gewijzigde route te worden ontworpen. Besprekingen hier over met de autoriteiten en de auto mobielclubs hebben reeds plaatsgevon den. Naast een Vogezentraject wordt thans gewerkt aan een Alpentraject van ca. 700 km, waar 300 km snel heidsproeven in zijn opgenomen. De equipes, die reeds hadden ingeschre ven (ca. 80) zijn van de ontwikkelin gen telegrafisch op de hoogte gesteld BEEK De 53-jarige chauffeur J. V. R. Jansen uit Beek is gistermiddag in zijn woonplaats met zijn auto tegen een boom gereden. Hij overleed ter plaatse. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De commissie ziekteverzuim van de commissie opvoering pro ductiviteit uit de SER heeft een actie ontworpen, die het mogelijk moet maken te komen tot een betere beheersing van het ziekteverzuim. De bedoeling is dal de actie op 1 juni van start gaat, als de minister van economische zaken de benodigde gelden ter beschikking wil stellen. De er varing leert dat middelgrote en kleine bedrijven vaak wei nig doen om het ziektever zuim te verminderen. Een van de doelstellingen van de actie is het benaderen van juist dit soort bedrijven. Het Nederlands instituut voor preventieve geneeskunde zal zich met deze taak belasten. Een ander onderdeel van de actie zal zijn het uitvoeren van experimenten, die bedoeld zijn om als 'voorbeeldwerking' te dienen. Deze experimenten zullen worden uitgevoerd door le 'Stichting project beper king ziekteverzuim' in Twen te. Uiteindelijk is het de bedoe ling te komen tot maatre gelen, die liggen op het terrein van drie groepen van factoren, namelijk, ten eerste het werk, de werksituatie en het arbeidsklimaat, ten tweede de medische en medisch-orga- nisatorische aspecten en ten derde de bestaande regelingen en uitvoeringsbepalingen. Over het onderwerp ziektever zuim is al jaren een discussie gaande in Nederland. De beschouwingen over het on derwerp lopen uiteen van voor stellen van werkgevers voor een eigen risico tot voorstel len van medische zijde om de controle op het ziekteverzuim af te schaffen. In 1971 werd geconstateerd dat het ziekteverzuim in de afgelopen tien jaar bijna was verdubbeld. In januari van dit jaar bleek dat het ziektever zuim over het jaar 1971 vrij wel stabiel was gebleven. De conclusie dat de werknemers in een tijd van neergaande conjunctuur dus plotseling op hun tellen gaan passen is evenwel enigszin simplistisch. In de achter ons liggende jaren, met hun vrijwel opti male werkgelegenheid, zijn ook dikwijls minder valide werkkrachten ingezet, werkkrachten, die bij een stij gende werkloosheid het eerst afvloeien, waardoor het resterende werknemersbestand gemiddeld 'gezonder' is. Sociologen, sociaal-psychologen en bedrijfsgeneeskundigen hebben zich in de loop der jaren over het probleem van liet ziekteverzuim gebogen. Een van de dingen die daarbij is komen vast te staan, is dat het misbruik maken van de sociale wetgeving nogal mee valt. Ongeveer vijf procent van de werknemers die zich ziek melden blijkt niet arbeids ongeschikt te zijn. De groot ste kosten die het ziektever zuim met zich meebrengt, worden veroorzaakt door die genen die langer dan twee weken ziek zijn en dat is maar twintig procent. Dat mensen een zo lange tijd simuleren, wordt uitgesloten geacht. Eén van de theorieën die door onderzoekers van het verschijn sel ziekteverzuim naar voren is gebracht, is dat het streng controleren een verlenging van de ziekteduur met zich meebrengt. Immers. de verzekerde zal pas weer aan het werk gaan, wanneer de controlerend arts hem dat zegt. De medicus zal in geval van twijfel echter adviseren nog maar even thuis te blijven, terwijl de verzekerde uit zichzelf misschien wel weer aan het werk zou zijn gegaan. De Leidse sociologe mevr. A. K. de Vries-Van der Zee, verbonden aan het insti tuut voor preventieve genees kunde. meent zelfs dat ver scherpte controle ook zal leiden tot meer agressie, te laat komen en ongevallen. Verlenging: Ziek zijn betekent in de bedrijfsgeneeskunde overigens al lang niet meer een zodani ge lichamelijke ongesteldheid dat het werk niet kan worden gedaan. Een dergelijke aan doening is maar één van de vormen van ziek zijn. Ook psychosomatische klachten, het zich ziek voelen, zonder dat een waarneembare aandoe ning aanwezig is kan arbeids ongeschiktheid betekenen. De oorzaak ligt hier over het al gemeen in een psychische aan doening, die maar al te vaak verband houdt met de arbeids situatie. Psychische indicatie Ook zaken als afwezigheids- noodzaak, afwezigheidsbehoef te. de gelegenheid om afwezig te kunnen zijn en de afwezig- Mevrouw A. K. de Vries-van der Zee: agressie en ongevallen heidsmogelijkheid, in verband met financiële en sociale con-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5