J IRA kondigt bestand van vier weken af oessein in stilte naar VS ïAgnew: Democraten doen aanvallen op VS eoeo Na Nixons reis weer overleg in Parijs? Belangrijke Russische agent zou zijn overgelopen Franse socialisten boycotten referendum Antisemitisme Frankrijk gaat weer kernproeven nemen Chileense regering gelast arrestatie van rechtse leider Onderzoek naar corruptie bij Italiaanse wegenbouw Stakingen in Italië treffen spoorwegen en luchtvervoer Het weer ROUW/KWARTET MAANDAG 27 MAART 1972 BlITEXLAXD /ItlWEMAMI Protestantse extremisten staken [LONDONDERRY (AFP. Reuter, L PI, AP) De IRA heeft vanmorgen een bestand van vier we ken afgekondigd voor burgerlijke doelen in Noord-Ierland. Geen aanslag zal worden gepleegd op burgerlijke installaties of personen. De aanvallen op militaire doelen zullen doorgaan. Zij zullen kunnen ophouden als alle Britse troepen uit de straten van de steden in Ulster worden teruggetrok ken. Dit heeft de IRA bekendgemaakt na een tamelijk rustig weekend, dat volg de op het besluit van Engeland om Ulster rechtstreeks vanuit Londen te besturen. Hoewel werd aangenomen, dat er binnen de gelederen van de IRA grote verdeeldheid zou heersen over de houding, die moest worden aangeno men. wordt van IRA-zijde verklaard, lat hier geen sprake van is. ..ONDEN (Reuter) Het Britse zon- lagsblad News of the World heeft nelding gemaakt van het overlopen estyan een agent van de Russische gehei- rfo ne dienst. Deze man, van wie het alleen de naam Anton noemt, test ou voor het Westen belangrijker zijn Oleg Ljalin, die vorig jaar augus- i lus in Londen overliep ien (olgëns het blad heeft het geval zich oonn december in Montreal (Canada) al oorgedaan. Het zou echter geheim jdt ijn gehouden. De betrokkene was in de 931 in Montreal geboren uit Tsje- ofd hoslowaakse ouders. In 1949 was het »ev ezin naar Tsjechoslowakije terugge en eerd. Na een spionage-opleiding was de e man in 1961 naar Canada gestuurd. )aar kwam hij met zijn gezin aan als mmigranten. In een pop van zijn ^^ochtertje waren echter microlenzen In radio-apparatuur verborgen, aldus lews of the World. Het zou zijn taak jn geweest moorden en sabotageda- fcn uit te voeren in Canada. Als idanig maakte hij deel uit van de ijfde afdeling van de KGB, die zich de gehele wereld met dergelijke laken bezig houdt. 'Anton' zou zijn fcfci v.erpel°Pen.. toen hij hoorde dat Oleg iter 'ialin' di ein dezelfde afdeling werk- ook de zijde van het Westen had ekozen. Het grootste deel van de inwoners van Noord-Ierland was vanmorgen bij het opstaan verstoken van elektriciteit. Dit in verband met stakingen, die gehou den worden naar aanleiding van de bestuursoverneming door de Britse regering. De protestantse extremisten, die geor ganiseerd zijn in de Ulster Vanguards van ex-minister William Craig, begin nen vandaag een tweedaagse algemene staking. Een woordvoerder van deze Voorhoede van Ulster voorspelde dat de actie een 'reusachtig succes' zou worden. Craig zei te verwachten dat er meer dan 185.000 loyalisten aan zouden deelnemen. De campagne is het begin van een actie die bedoeld is het Britse bestuur te verlammen. 'Maandag zal de Britse regering zien dat haar plan voor rechtstreeks be stuur vanuit Londen tot mislukken gedoemd is', zo vervolgde Craig. Tegen de actie is echter fel verzet gekomen van het Noordierse vakver bond, de middentsandsbond en de De mocratisch Unionistische Partij (DUP) van ds. Ian Paisley. Paisley, die onver wacht een gematigde rol is gaan spe len, noemde het plan van Craig 'vol komen krankzinnig'. Het Noordierse Congres van Vakverenigingen heeft zich tegen alle vormen van ongehoor zaamheid gekeerd. In een verklaring werd gezegd: 'Het alternatief is dat het Noordierse volk geen vrienden in de wereld overhoudt, wel te kampen krijgt met massale werkloosheid, een economisch bankroet en een nog tra gischer toestand van chaos en hope loosheid'. De voornaamste Noordierse oppositiepartij, de Sociaal democratische Labourpartij (SDLP) heeft het besluit van Londen toege juicht en is bereid met de regering Heath samen te werken. De Noordier se beweging voor de burgerrechten (NICRA) heeft besloten af te zien van anti-interneringsmarsen, die voor de komende maand op het programma stonden. De nieuwe Britse staatssecretaris voor Ulster .William Whitelaw is zaterdag in Ulster aangekomen om zijn werk te beginnen. Premier Heath heeft als assistenten de 30-jarige Lord Windles- ham, Paul Channon (37) en David Howell (36) benoemd tot onder-staats secretaris. Verwacht wordt dat Wind- lesham en Channon een vaste post in Nationalisatie in Dacca In de Ierse Republiek is het besluit van de Britse pr emier Heath, Ulster voorlopig rechtstreeks vanuit Londen te besturen, gunstig ontvangen. In een café in Dublin werden de glazen Guiness (een soort bokbier, dat 'goed voor u' zou zijn) geheven na h et bekend worden van de Britse maatregel. PARIJS (AP) De Franse Socia listische partij heeft gisteren besloten het door president Pompidou uitge schreven referendum over de EEG te boycotten. De partij besloot hiertoe op een 'speciaal in Suresnes belegd congres. Het voorstel de volksstem ming te boycotten werd aangenomen met 2979 stemmen voor en 110 tegen DACCA (AP) Premier Moedjiboer Rachmann van Bangladesj heeft zon dag een uitgebreid nationalisatie-pro gramma aangekondigd, waardoor zijn regering de voornaamste industrieën van het land zal gaan beheersen. In een radiotoespraak ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het be gin van de burgeroorlog, zei de pre mier dat alle jute-, textiel-, en suiker fabrieken zullen worden genaast en tevens alle banken en verzekerings maatschappijen. Alleen buitenlandse banken en verzekeringsbedrijven zul len niet worden genaast. Ülster krijgen, terwijl Whitelaw beur telings vanuit Londen en Belfast zal opereren. De Unionistische Partij heeft elke vorm van samenwerking met White law geweigerd. Zij zal geen vertegen woordigers aanwijzen voor de commis sie die Whitelaw moet bijstaan. John Taylor, die tot gisteren Noordiers on derminister van binnenlandse zaken was, heeft de Britse maatregelen 'ver raad' genoemd. Whitelaw 'is geen groot vriend van Ulster', zo verklaar de de jonge ex-functionaris die on langs door de IRA werd neergescho ten en tot de extreme rechtervleugel behoort van de Unionistische Partij. 21 1 ifc!jüM'ERVILLE (UPI, Reuter) Spiro Agnew, de Amerikaanse vice-president, heeft enkele Democra- senjsche presidentskandidaten veroordeeld wegens hun aanvallen op Amerika, hoewel er meer goed dan te put aan dit land is. Burgemeester John Lindsay en de senatoren Edmund Muskie en George McGovern 'a/p n ^en Amerika omlaaghalen, zo beweerde Agnew. temene aanvallen op Amerika zijn .daard-onderdelen geworden van campagne-uitrusting van de men- die het hoogste ambt van ons incl ambiëren', zéi Agnew. Hij hekel- Lindsay omdat deze een gehele levoering had besteed aan een ver- irdeling van de Verenigde Staten, lolgens Agnew had Lindsay Amerika Je gewelddadigste natie ter wereld' boemd. uskie, zei Agnew, toonde een 'soort- gebrek aan enthousiasme voor in geboorteland' in een verklaring, p e uitgegeven werd ten tijde van de tistand in de Attiea-gevangenis, verle- a ;n jaar. McGovern had Amerika on- dagjngs 'ziek van zonden' genoemd en Nwi nator Edward Kennedy heeft ver- 0®r rd dat onze nationale geest in neer- ande lijn is', zo bracht de vice- esident in herinnering. gnew zei, dat de Democraten, die pi merika neerhalen 'zo verkeerd zijn Mois maar mogelijk is voor een mens. o 00 nder de aandacht te trekken van de edische stand'. 'We leven in een ir|vr dperk, dat de lieverdjes van links vek<r wille is, hoewel die er schik in '►ben dit land neer te halen, en zijn _°i schiedenis, zijn tradities, zijn prin- !.a|>es, zijn prestaties,- zijn dromen en izjn V9lk', aldus Agnew. het iet racistisch vice-president wilde wel toegeven t er verkeerde dingen waren in aPgla nerika, maar daar tegenover staan 1.03 el meer goede eigenschappen. Dat 1 nerika 'racistisch' is, ontkende Ag- d w met kracht: 'Waar elders el- rs in de wereld kunnen minder- idsgroepen gevonden worden, die et alleen door de wet beschermd rbei irden tegen discriminatie, maar bo ndien speciale hulp krijgen op het bied van huisvesting, onderwijs, vak- iderricht en zakenleningen? Welk ander land is zo niet-racistisch als Amerika?' Als bewijzen voor de oprechtheid en eerlijkheid van Amerika, noemde de vice-president de Amerikaanse buiten landse hulp en de doorbraken, die het heeft gedaan voor zijn eigen volk en andere volkeren. Niet alleen Amerika nen houden van Amerika, maar dat doen ook buitenlanders. Ieder jaar worden duizenden de grens overgezet als illegale immigranten. 'Kunt u, met uw grootste fantasie, zidh voorstellen dat honderdduizenden mensen probe ren Cuba binnen te smokkelen? Of Noord-Vietnam? Of enig ander para dijs, dat geïdealiseerd wordt door Nieuw Links?' vroeg Agnew. 'En het zijn niet alleen de verstokte linksen, die dit liedje zingen. Je kunt veroordelingen van Amerika tegenko men op de opinie-pagina's van onze invloedrijkste dagbladen en tijdschrif ten. Je hoort schimpredes tegen Ame rika op de landelijke tv- en radio uitzendingen. Je komt anti-Amerikaan se strafredes tegen in onze klaslokalen en onze kerken en onze directie-ka mers zelfs in de gangen van het Congres', aldus de vice-president. In een andere reden, ditmaal in New Orleans, veroordeelde de vice-presi dent het rapport van de Amerikaanse commissie voor drug-gebruik, dat heeft aanbevolen het verbod op het bezit van kleine hoeveelheden mari huana op te heffen. 'Ik geloof dat het verkeerd van ons is op enige manier het gebruik van marihuana aan te moedigen', meende Agnew, die erop wees dat het gebruik van hasj en marihuana in oosterse landen 'werke lijk die maatschappijen verzwakt heeft'. Sex Inmiddels heeft ook een andere De mocratische presidentskandidaat kri tiek geleverd op Amerika. Het was het zwarte vrouwelijke Congreslid Shirley Chisholm, die verklaarde: 'Ik heb heel wat gereisd en ik heb nog nooit een oord gezien dat zo doortrok ken is van sex, lichamelijk, geestelijk, emotioneel en intellectueel als die goeie, ouwe USA'. 'Vrouwen moeten niet de traditionele rol en houding aanvaarden, die vrouwen wordt opge legd', aldus de kandidate, die meende dat de vrouwen die volgens haar de ruggegraat van het Amerikaanse politieke systeem vormen zich moesten inzetten voor het opvoeden en beschermen van Amerika's kinde ren. In Frankrijk is veel deining ontstaan door dit plastic poppetje dat door een Westduitse firma is geëxporteerd als 'Voodoo Joe' en dat in sommige Fran se winkels als 'Jood' te koop werd aangeboden. Naar deze vorm van an tisemitisme wordt nu door de Franse autoriteiten een onderzoek ingesteld. Al eerder was hierover in onze bladen bericht. PAPEETE (Reuter. UPI) Frank rijk gaat zijn kernproeven in de Stille Oceaan na 1 juni hervatten. Dit heeft een Franse regeringsfunctiona ris gisteren meegedeeld. Er staan twee proeven op het programma, die volgens de zegsman, betrekkelijk wei nig radio-activiteit zullen opleveren. Vorig jaar heeft de Franse regering twee proeven afgelast. Peru had toen gedreigd zijn diplomatieke betrekkin gen met Frankrijk te verbreken. Een zegsman in Parijs heeft verklaard dat Frankrijk zal doorgaan met liet nemen van nucleaire proeven totdat ihet in staat is kernwapens te maken voor tanks, duikboten en gevechts vliegtuigen. «MAN (Reuter, AP, UPI) In allergrootste geheim is ko- j Hoessein van Jordanië giste- i vertrokken naar de Verenigde laten, waar hij naar verwacht brdt de Amerikaanse autori- jiten zijn plannen voor een fede- |al koninkrijk op de twee oevers de Jordaan zal uitleggen. bezoek is onderdeel van een reis zes weken, tijdens welke de ko- Jig zich medisch zal laten onderzoe- waarschijnlijk in Londen. Het rtrek van Hoesseinwerd pas be- ind gemaakt, zeven uur nadat de Irst vertrokken was. De journalisten, van het vertrek getuige waren achten toen pas hun bericht doorge- Hoessein werd uitgeleide gedaan kroonprins .Hassan, die tijdens i afwezigheid regent zal zijn. •ning Hoessein wordt vergezeld door rscheidene burgerlijke en militaire Jctionarissen. onder wie Achmed minister voor het hof. Said fNabulsi, de minister van economie en Zeid Rifa'i, die de dag tevoren benoemd werd tot politiek adviseur van de koning. Rifa'i ontsnapte aan een moordaanslag in december, toen hij Jordaans ambassadeur in Londen was. NIET VERWORPEN De Verenigde Staten en de drie ande re grote mogendheden (Rusland, Frankrijk en Engeland), die volgens Hoessein moeten helpen bij het vesti gen van een gerechtvaardigde en duurzame vrede, hebben nog geen commentaar gegeven op het plan van de koning. Volgens waarnemers in Amman betekenen de stilte van Rus land en de verklaring van Amerika dat de zaak bestudeerd wordt, dat de plannen in principe niet verworpen zijn. President Jaafar el-Nimeiry van Soe dan heeft inmiddels opgeroepen tot een Arabische top-conferentie om het plan van koning Hoessein te bespre ken. Hij meende dat het plan de mogelijkheid tot een vrede met Israël in zich droeg en vond daarom dat een Arabische top belangrijker dan ooit te voren was. Daarop /.ouden de voorstel len verenigd bestudeerd kunnen wor den. hetgeen de president noodzake lijk vindt, vooral omdat de Palestij- nen zelf verdeeld over de westelij ke Jordaan-oever. over Israël zelf en de Arabische landen niet in staat zijn het voorstel te verwerpen of te accepteren. In de Arabische wereld leeft de arg waan dat Hoesseins plannen te maken hebben met een geheime overeen komst tussen Jordanië en Israël. Deze vrees werd nog eens nieuw leven ingeblazen door het Franse tijdschrift l'Express. dat gisteren brieven publi ceerde, die geheime overeenkomsten inderdaad zouden bewijzen. Deze brie ven zouden in oktober 1967 (vier maanden na de zes-daagse oorlog) ge schreven zijn aan de Jordaanse ambas sadeurs in Washington. Rome en Lon den. Twee waren afkomstig van pre mier Talhoeni en één van minister Sjoekry el-Mohtaday (buitenlandse za ken). BRIEVEN In een brief geeft Talhoeni de Jor daanse vertegenwoordiger in de VS opdracht, de Verenigde Staten te ver zoeken. Israël af te brengen van 'een beleid, dat gaat in de richting van de vorming van een Palestijnse staal, waarbij Palestijnse afgevaardigden en notabelen aan de linkeroever van de Jordaan betrokken zouden worden'. Aan de Verenigde Staten zou duide lijk gemaakt moeten worden, dat 'Als Israël blijft bij zijn voornemen, zullen wij genoodzaakt zijn, de geheime en niet-geheime overeenkomsten op te zeggen, die wij met Israël hebben', aldus de brief. De tweede brief van Talhoeni zou een verzoek inhouden om de Italiaanse pers ervan te weerhouden, 'iets te publiceren over de geheime bijeen komsten van de koning van Jordanië en vertegenwoordigers van Israël'. De derde brief (van Mohtaday) bevatte het verzoek aan de ambassadeur in Londen zich met de Britse minister van buitenlandse zaken in verbinding te stellen over 'de aanvaarding door de Jordaanse regering van recht streekse onderhandelingen met de Is raëlische autoriteiten'. PARIJS (UPI, Reuter) De Viet Cong en de Noordvietnamezen zijn vol vertrouwen dat president Nixon zal terugkomen van zijn standpunt en op volledige schaal de vredesbesprekingen met hen zal hervatten; zo hebben communistische diplomaten gisteren verklaard. SANTIAGO (Reuter) De Chileense autoriteiten hebben een arrestatiebe vel uitgevaardigd tegen de advocaat Pablo Rodriguez Grez, één van de leiders van de militante ultra-rechtse beweging 'Vaderland en Vrijheid' ('Patria y Libertad'). Deze maatregel staat in verband met het ontdekken van een arsenaal van pistolen, messen, zwavelzuur- en ben zinebommen, stokken en ijzeren sta ven, dat toebehoorde aan deze bewe ging. De minister van binnenlandse zaken, Hernan del Canto, verklaarde dat deze wapenvondst de wijze beslis sing van de regering rechtvaardigt, de vrouwendemonstratie tegen de poli tiek van president Allende te verbie den. Deze betoging van rechtse vrou wen zou vrijdagavond zijn gehouden. De paramilitaire keurtroepen van de politie in de overwegend rechtse wij ken van de hoofdstad Santiago hebben versterkingen ontvangen voor het ge val aanhangers van 'Vaderland en Vrijheid' ondanks het verbod van de regering toch de straat zouden op gaan. De gezochte reahtse leider Ro driguez Grez is in 1970 opgetreden als advocaat voor de gepensioneerde bri gade-generaal Roberto Viaux, die was gearresteerd op verdenking van mede plichtigheid aan de ontvoering van en de moord op de toenmalige opperbe velhebber van het leger, generaal Re- né Schneider. Dit gebeurde in oktober 1970 kort voordat Allende aan het bewind kwam. Vjaux is door de Amerikaanse journa list Jack Anderson genoemd als de mogelijke leider van een staatsgreep, die op touw zou zijn gezet door de Amerikaanse telefoonmaatschappij I.T.T. met het doel te voorkomen dat Allende aan de macht zou komen. De I.T.T. heeft de juistheid van deze onthullingen tegengesproken. De Chi leense regering heeft vrijdag meege deeld zich 'op dit moment' te willen onthouden van een officiële verkla ring over deze af a ire. Zij zeiden dat de Noordvietnamese en Viet Cong-diplomaten niet geloofden dat de Amerikaanse autoriteiten wil len dat hun besprekingen lang in de koelkast staan. Naar de mening van de Amerikaanse tegenstanders zullen de besprekingen weer hun normale loop krijgen na het bezoek van presi dent Nixon aan Moskou, dat op 22 mei begint. Op een persconferentie vertelde presi dent Nixon vrijdag dat op zijn bevel de Amerikaanse onderhandelaar Por ter de vredesconferentie voor onbe paalde tijd had afgebroken, omdat hij meende dat de conferentie door de tegenpartij alleen maar werd gebruikt als een forum voor hun propaganda. Hanoi en de Viet Cong zijn ervan overtuigd dat de Russische leiders druk op president Nixon zullen uitoe fenen om de besprekingen in Parijs te hervatten en om tegemoet te ko men aan de eisen van de Vietname- zen. De delegaties van Hanoi en de Viet Cong reageerden woedend op het af breken van de besprekingen, maar de formulering van hun protesten toon den aan dat zij niet verwachten dat de vredesconferentie voorgoed was af gebroken. Zaterdag nog gaven de twee delegaties een scherpe verklaring uit: ROME (Reuter) In Rome is een gerechtelijk onderzoek gaande .naar corruptieschandaal bij de wegenbouw, waarbij ambtenaren van particuliere wegenbouwondernemingen in totaal 20 miljard lire (ruim 110 miljoen gul den) zouden hebben ontvangen. Bij deze corruptiegevallen die zich in de jaren 1968-1970 zouden hebben voorgedaan, zouden 280 verdachten be trokken zijn. onder wie vier voormali ge topfunctionarissen van de betrok ken rijksdienst voor de wegenbouw. Een parlementaire commissie heeft onlangs uitgemaakt, dat twee voorma lige ministers van openbare werken, die ook in verband met het schandaal waren genoemd, volkomen onschuldig zijn. ROME (DPA, AFP, Reuter) Het trein- en luchtverkeer in Italië is gisteren in ernstige moeilijkheden ge komen door een golf van stakingen in deze sector. De Italiaanse spoorwegen hebben veel treinen moeten laten uit vallen door een zaterdagavond uitge broken staking van spoorwegpersoneel in Bologna en omgeving, die 24 uur zou duren. De luchtvaartmaatschappij Alitalia moest opnieuw een groot aan tal binnenlandse en buitenlandse vluchten afgelasten door een staking van een deel van het personeel. Ook in de komende dagen zullen veel toestellen van Alitalia op de grond moeten blijven. De Italiaanse communistische partij heeft gisteren haar verkiezingscam pagne geopend met een pleidooi voor deelname aan een 'regering met de mocratische signatuur'. De CP in Ita lië is 25 jaar lang buiten de regering gehouden. In het partijorgaan Unita heeft de CP haar partijprogramma gepubliceerd, waarin onder meer staat dat deelname van de communisten aan een Italiaan se regering het land zou bevrijden van 'Amerikaanse overheersing en overheersing door de NAVO'. Gian Aldo Arnaud. lid van het hoofd bestuur van de christen-democratische partij merkte naar aanleiding van het programma op dat de communisten of neo-fascisten 'geen openlijke of ver kapte rol in de volgende regering zullen spelen', hoeveel stemmen zij ook zullen verwerven bij de verkiezin gen die op 7 mei worden gehouden. 'President Nixons verklaring (dat op zijn bevel de bespreking werden opge schort - red.), die een dreigement masker af voor de publieke opinie tegen het Vietnamese volk in zich draagt, opent de deur naar een nieu we escalatie van de oorlog en sluit de deur naar ernstige onderhandelingen'. Het communiqué van de Viet Cong vervolgde: 'De heer Nixon zet zijn van Amerika en de wereld, terwijl hij hoopt haar te misleiden. Hij toont zodoende hoe weinig zorgen hij koes tert over de gevangen Amerikaanse militairen, die in feite 'gevangenen' zijn van zijn eigen blinde en koppige politiek', aldus de verklaring. In een gelijktijdig uitgegeven verklaring van de Noordvietnamezen werd de Ameri kaanse president ervan beschuldigd over vrede te praten, terwijl hij de oorlog opvoert. STEUN AAN PLAN Dp redevoering van de Russische par tijleider Leonid Breznjew van verle den week, waarin hij zei het vredes plan van de Viet Cong van 1 juli 1971 volledig te ondersteunen, heeft de Vietnamese guerrilla's een hart onder de riem gestoken, temeer daar zij volgde op een enkele weken eerder afgelegde verklaring van Peking, dat eveneens het standpunt van de Viet Cong ondersteunde. Breznjew ver klaarde dat hij de Indochinese com munisten steunde tegen de Amerika nen en beloofde dat hij geen afspra ken met Nixon zou maken, die de belangen van derde partijen zou scha den. Rusland en zijn Oosteuropese bondgenoten leveren het grootste ge deelte van Hanoi's oorlogsmaterieel. Horizontaal: 1 soort hamer, 4 strijd perk, 8. boom, 10. en volgende (afic). 12. dwaas, 15. vaartuig, 17. wijnmaat, 19. onderricht, 20. meisjesnaam, 22. wanneer, 23. persbureau, 24. water in Utrecht, 26. jongensnaam, 27. loot, 29. stap, 30. afloop, 31. speelgoed, 33. afnemend getij, 37. lidwoord, 38. soort appel, 39. monster. Verticaal: 1. houtworm, 2. rund, 3. voegwoord, 5. rondhout, 6. scheik. element, 7. beeldzijde van munten, 9. muzieknoot, 11. soort bijl, 12. korrelig kerngesteente, 13. slot, 14. rivier in Rusland, 16. elk, 18. soort hert, 21. deel van de hals, 24. wondvocht, 25. deel van het jaar, 27 plaats in de N.O.P. 28. platte steen, 32. rivier in Rusland, 34. scheik. element, 35. lid woord, 36. stoomturbine (afk), 37. kindergroet. Oplossing van vrijdag: 1. hiaat. 2. baret, 3. vezel, 4. kreet. 5. pekel, 6. linde. 7. manen, 8. moede, 9. kassa, 10. loods, 11. raket, 12. talon, 13. toets, hazel-pinda-kokos. Westelijke circulatie Van ome weerkundige medewerker Wij zijn met de neus op de werkelijk heid gedrukt: vijf millimeter neerslag uit depressiefronten, en een tempera tuur van maar vijf graden celcius gistermiddag na voorbij trekken van een koufront. De computers van de Bill hadden het maar goed doorzien. Donderdagavond al werd voor later (zondag) regen in uitzicht gesteld. Het heeft er veel van dat wij nu te maken hebben met de marked chan ge', in een veel vroeger stadium al door de Londense meteorologen aan gekondigd, Niet elke Nederlandse weerkundige zag het zaterdag zo zit ten. Het hogedruk-gebied dat van En geland over Duitsland naar de Balkan ging boezemde hen nog zoveel ver trouwen in dat ze op een droge zondag rekenden. Voor ons was de in sterkte toenemende west-noord-wesle- lijke circulatie in de hogere niveau's (van de grond af goed waar te nemen aan de vliegtuig condenssporen op een tijdstip, dat het centrum van het maximum ons land nog moest passe ren vrijdagmiddag) doorslaggevend. Dit gegeven overtuigde, ons ervan dat op de oceaan aanwezige fronten zon dag ongetwijfeld tot ome omgeving zouden doordringen. Een dergelijke ontwikkeling was er eerder al eens in januari en februari. Die leidde toen tot de afsluiting van een kou-inzinking. Nu de oceaan het weer levert en storingen tussen een hogedruk gebied ten zuid-westen van Ierland (1025 mülbaor) en een lage drukgebied bij IJsland (980 millibaar) door naar onze omgeving komen, zul len we van tijd tot tijd buien krijgen met afwisselend opklaringen en geen hogere middagtemperaturen meer dan zes tot elf graden Celsius. Jammer, zo'n weeromslag zo dicht bij Pasen, want de lente zal vermoedelijk op kor te termijn niet meer opgepoetst wor den. Misschien wordt maart dit jaar wel uitgeluid door hagel- en sneeuwvlok ken. Onze medewerker in Groninger Ten Post meldde van zaterdag een zeer groot verschil tussen de laagste en hoogste temperatuur: in de vroege ochtend u;as het er min vier graden terwijl het kwik er 's middags plus 16 graden aanwees. t BEWOLKING MAX. TE MP. MIN. TEMP. WINDRICHTING Weerrapporten van gisteravond 7 uur. maxi mum-temperaturen en neerslag 7-19 uur Amsterdam zw bew 10. 1. De Bilt regenbui 12, 1 Doelen regenbui 13. 1. Keldc regen 11, •1. Eindhoven regen 13. 2. Den Helder zw bew S. 2. Luchth R'dam 11, 2 Twente regen bul 13. 1 Vlisslngen zw bew 11. 5 Zuid-Lim burg regenbui 13. 6. Aberdeen half bew 10. 36. Athene onbew 15. 0. Barcelona regenbui 16. 0.1. Berlijn regen 16. 0.1. Bordeaux licht bew 14. 1. Brussel motregen 13. 1 Frankfort geh bew 14. 0.1. Genève regen 18. 0.1. Hel sinki half bew 1. 0. Innsbrück zw bew 19. 0. Kopenhagen regen 6. 1 Lissabon onbew 19. 0.1. Locarno regenbul 13. 0.3. Londen regen bul 11. 1. Luxemburg regenbui 11. 4 Madrid half bew 17. 0. Malaga licht bew 24. 0. Ma jorca zw bew 16. 0. Mlinchcn zw bew 19. 0. Nice zw bew 16. 0. Oslo regen 3. 2. Parijs zw bew 12. 6. Rome onbew 19. 0. Split onbew 20. 0. Stockholm sneeuw 4. 0.2 Wenen licht bew 13. 0. ZUrich geh bew 17. 0. Casa BJanca half bew 18. 0. Tel Avlv onbew 20. o Tun> licht bew 21. 0 28 maart Vlisslngen 1.14-13.35. Haringvliet 3.03-15.17. Rotterdam 3.56-18.32, Schcvenin gen 2.33-14.49. IJmulden 3.10-15.23. Den Hel der 7.09-19.21, Harllngen 9.37-21.34. Delfzijl 11.33-23.35.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7