Wiegel: hoogte van pefensie-bijdragen mag geen breekpunt worden 'KVP-top gooit deur dicht voor ARP' loodstraf voor coup- eiders San Salvador Werknemers fel tégen sluiting van aantal strokarton-bedrij ven pessimisme over im eleid De Brauw -ï fld uit auto van jassadeur geroofd WDM-soldaten wegens vernieling voor militair hof Man door eigen auto overreden Massale demonstratie tegen Franco-bewind Arrestatie na mislukte overval in Den Bosch Veel tips over vermoord kind na t.v.-uitzending Minister: Wadden beschermen tegen teveel toeristen 'Toestand in wijkverpleging onhoudbaar' hoelang slaapt u al zo slecht? si neem 'n PULLMAN W W apen-aan vragen kritisch bezien' ARJOS-voorzitter verbaasd over artikel van Veerman 4 ROUW/KWARTET MAANDAG 27 MAART 1972 BINNENLAND 5 If keuring koffie-actie Angola-comité op WD-congres it an onze parlementsredactie IJMEGEN De besluitvorming over de hoogte van onze toekomstige defensie-bijdragen mag L< sen breekpunt in de coalitie zijn. De fractie-leider van de WD in de Tweede Kamer, de lieer H. op bet congres van zijn partij in Nijmegen gezegd. allj'iegel beeft dit zaterdaj de'iegel zei uit tactische overweging V* en enkel percentage te willen noe- "ien. Hij had de rapporten van de ook mmissie-Van Rijckevorsel nog niet h€' lezen maar voerde bovendien aan vai t wanneer hij nu een getal zou noe- en, dat voor de VVD het minimum be u moeten zijn, dit meteen het ma- vai naai bereikbare zou worden, ge j zag evenmin een breekpunt op- Len emen in de financieel-economische eqlitiek die de komende jaren moet irden gevoerd. Wel meende Wiegel t het kabinet voor 1973 in de eer- Oplaats ruimte zal moeten zoeken taujor het besnoeien van bestaande lieeierheidsuitgaven. in s. Ph. T. Joekes zei dat de partij betreurt dat de belastingdruk nog ds stijgt. Hij wilde zich niet vast- [gen op het stijgingspercentage van een half pet per jaar, zoals de jonge ren-voorzitter Van Wee had gevraagd, en evenmin wilde hij van tevoren, af stand doen van de VVD-eis dat de overschrijding van de zes procent stij gingsnorm in 1972 volgend jaar moet worden ingehaald, zoals de afgevaar digde Van der Schaar had geopperd. Joekes wees erop dat verzwaring van de belastingdruk onverbiddelijk zal leiden tot vergroting van de inflatie ('Wij zullen op de bres blijven staan voor de vrijheid en verantwoordelijk heid van de mensen, ook in materiële zin, en tegen collectivisme en nivelle- ringsdrang', aldus drs. Joekes. Actie Veel woordvoerders op het WD-con gres spraken zich in misprijzende zin tstt n een onzer verslaggevers STERDAM Minister De Brauw niet veel goeds van plan met de versiteit. Dat antwoordt de bond nr wetenschappelijke arbeiders, het bond van wetenschappelijke onder kers en de vereniging van academi- geven op de vraag: 'Wat is De luw met de universiteiten van n?' Die vraag is de titel van een chure die de drie verenigingen amenlij'k hebben uitgegeven om denten en docenten te informeren r de bezuiningen van minister Brauw. inhoud van deze brochure (voor 75 verkrijgbaar via telefoonnum- r 020-228461) is eerder in verkorte sie verschenen en bij die gelegen- d door ons al uitvoerig weergege- H. Wiegel kele uren later door regeringsgetrou we troepen onde leiding van de mi nister van defensie, generaal Fidel Torres, bevrijd. De leiders van de opstand hebben toevlucht gezocht bij de pauselijke nuntiatuur in de hoofd stad San Salvador. SALVADOR (RTR) De leiders van de mislukte staatsgreep jen president Fidel Sanchez Hernandez van San Salvador zijn ge testeerd. Ze zullen voor een militaire rechtbank worden beschul- d van opruiing en verraad. Hierop staat de doodstraf. Een woord- rder van het leger maakte dit bekend. eiders zijn kolonel Benjamin Me en de christen-democratische poli- Napoleon Durante, die bij de identsverkiezingen van vorige nd een nederlaag leed. Niet be is hoe de arrestatie van beide nen is verlopen. Zij zouden vol- eerdere berichten hun toevlucht >en gezocht bij de pauselijke nun- rnr. Bij de staatsgreep zaterdag men meer dan 100 mensen om het De korte bloedige strijd eiste schatting 1.000 gewonden, cijfers werden genoemd door ident Hernandez, die door de re in enkele uren werd gevangen ge len, maar gisteren de macht over land weer stevig dn handen scheen lebben. staatsgreep werd uitgevoerd door afdeling van het leger, onder ng van een kolonel met de naam amin Megia. Volgens de presi- heeft echter ook Napolean Duar- le hand gehad in de coup. De christen-democraat Duarte m bij de presidentsverkiezingen feruari 12.000 stemmen tekort de overwinning, ele uren nadat de opstandelingen ident Sanchez hadden gevangen men, wisten tanks van loyale )en, met ondersteuning van de tmacht, de opstandige militairen overgave te dwingen. Tijdens de tegen de rebellen trof de lucht- ït een weeshuis van 500 kinderen, r slechts één kind en één ver- jster kwamen om het leven. De eren waren juist naar de kapel an om voor vrede te bidden, toen bommen het hoofdgebouw trol len het geheel vernietigden, praal Sanchez verklaarde voor de dat zijn lijfwacht hem onver- >kken had verdedigd, m aar zich t overgeven door munitie-gebrek. (resident was met zijn 16-jarige ter gevangen genomen, maar en- i HULPEN Uit de auto van de erlandse ambassadeur in België is [dagavond een handtas met enige luizenden franks gestolen, i de ambassadeur en zijn vrouw een wandeling in een bos bij Ter |en (15 kilometer van Brussel) hun geparkeerde auto waren te- jekeerd, zagen zij dat de ruiten van tagen ingeslagen waren en de tas Wenen was. AMARIBO Het zag ernaar uit de arbeiders van de Surinaamse ton Maatschappij vandaag na een Ing van drie weken weer aan het zouden gaan. Zaterdag ging de Bvergadering van de Billiton Werkersbond akkoord met de we cao. waarover overeenstem- bereikt was. UTRECHT Twee dienstplichtige militairen van de luchtmachtbewa- kingstroepen in het Westduitse Vörden moeten zich aanstaande woensdag voor het Hoog Militair Ge rechtshof verantwoorden wegens wat wordt genoemd, moedwillige vernie ling van een schijnwerper. Zij zouden de overtreding bobben gepleegd tij dens het wachtlopen op zogenaamde kotjes (verhoogde platforms waarop dt militairen tijdens hun diensturen moeten staan terwijl het te bewaken terrein verlicht is door schijnwerpers). Volgens de Vereniging Van Dienst plichtige Militairen VVDM is de op zettelijke vernieling een gevolg van dc bijzonder neerdrukkende, eentoni ge en onmenselijke wachtdiensten' die de dienstplichtigen in Vörden moeten verrichten. Beide dienstplichtigen worden verdedigd door mr. G. J. P. Cammelbeek. Op dezelfde dag moeten elf andere dienstplichtigen, allen lid van de VVDM. zich voor het HMG verant woorden voor artikelen die zij hebben geschreven in twee afdelingsbladen van de vereniging, de bladen 'Kaats' en 'Juliana van Stolberg': Zij zouden niet zakelijke kritiek op de krijgs macht hebben geleverd. De WDM protesteert tegen de gron den waarop zbwel de twee lucht- niachtmilitairen als de elf medewer kers van de bladen worden vervolgd. Naar de mening van de VVDM heb ben de elf dienstplichtigen niet meer gedaan dan gebruik gemaakt van het recht op vrijheid van meningsuiting. Benoeming Met ingang van 1 au gustus 1972 is de heer W. Braakhek- ke, thans directeur van de Christelij ke Pedagogische Academie De Klok- kenberg in Nijmegen benoemd tot inspecteur van de onderwijzersoplei ding voor het vak Nederlands. Medaille Aan de Amsterdamse kunstschilder Jaap Hillenius (37) is in Arti et Amicitiae in Amsterdam de Arti-medaille uitgereikt voor zijn hele oeuvre. Benoeming Mr. L. Bouwmans is per 1 mei benoemd tot voorzitter van de Raad van Arbeid te Maastricht. Hij is staffunctionaris van de christelijke vereniging van mijnbeambten te Heerlen. uit over de koffie actie van het An gola-comité. Het Tweede Kamerlid Waalkens wees erop dat deze actie niet bevorderlijk kon zijn voor de werkgelegenheid in Angola. Senator H. van Riel toonde zich in deze kwes tie het meest getroffen over het terug wijken van de kooplieden die zo voor het succes van de actie mede aan sprakelijk zijn geworden. 'Ik kan dc fanatici best begrijpen, zij leven ten minste uit een ideaal, maar de man die geen koffie meer drinkt om van het gezeur af te zijn, speelt daarmee denkwerelden in de kaart die tot het verdwijnen van zijn koffie-merk zul len leiden', aldus mr. Van Riel. Motie Het plan van de WD-voorzitster me vrouw Van Someren een liberaal mani fest te laten opstellen kreeg uit de vergadering unaniem steun door de aanvaarding van een motie. Daarin wordt van het partij-bestuur gevraagd een dergelijke blauwdruk te ontwer pen waarop ook gelijk gezinden bui ten de VVD zich kunnen verenigen. Ten slotte: het kamerlid dr. K. van Dijk deelde mee dat de fractie tegen de spellingsvereenvoudiging is. Eén lid denkt er wat genuanceerder over Dr. Van Dijk zei verder, te hebben gemerkt, dat ook het departement niet enthousiast is voor de nieuwe SDel ling. F Van een correspondent UTRECHT De 71-jarige heer B. Schipper is omgekomen toen hij door zijn eigen auto werd aangereden. De man was achter een schuurtje aan de Fotlaan aan de motor van zijn auto aan het sleutelen en moet daarbij aan dje gaskabel hebben gezeten terwijl zijn auto, die voorzien was van een automatische versnellingsbak, nog in 'vooruit' geschakeld stond. De lieer Schipper werd meegesleurd toen zijn auto met een schok vooruit schoot. De auto reed tien meter verder een sloot in, de heer Schipper raakte bekneld tussen de neus van zijn wa gen en de bodem van de sloot en verdronk. PUTTE De 62-jarige heer C'. Maas uit Bergen op Zoom is omgekomen toen de auto waarin hij zat op de Putse weg met grote snelheid uit de bocht vloog en tegen een boom bot ste. De bestuurder werd gewond. APELDOORN De 75-jarige M. van der Weele overleed nadat hij op de Sprengenweg, waar hij met zijn fiets linksaf sloeg, door een auto gegrepen was. HEERLEN De twaalfjarige W. Hansen uit Nieuwehagen overleed in een ziekenhuis nadat hij met een brommer onder een bulldozer terecht gekomen was. ANTWERPEN De veertigjarige Hagenaar P. Leurs is bij Antwerpen omgekomen toen zijn auto werd aan gereden door een auto met vier Belgi sche inzittenden, van wie er twee gewond werden. GRATHEM De Duitse militair Ulft Vollmer, gelegerd in Budel, overleed na een botsing op de rijksweg Roer mond-Weert De bestuurder van de andere auto, een man uit Eindhoven, werd gewond MEPPEL De 59-jarige heer II. J. Lok en zijn 53-jarige echtgenote uit Spange (Fr.) zijn bij Eursinge omge- gekomen toen zij bij het ovresteken van een voorrangsweg (volgens de po litie) geen voorrang verleenden aan een andere auto. De bestuurder van die tweede auto en een inzittende werden gewond. Bijna 2000 mensen namen zaterdagmiddag deel aan de demonstratieve optocht door Amsterdam tegen het bewind van generaal Franco van Spanje. Aanleiding voor de optocht was het gewelddadig optreden van de Spaanse politie bij politieke on lusten in de afgelopen weken. De stoet werd ont bonden bij het Spaanse consulaat. Amnesty Inter national, de organisatie voor hulp aan politieke gevangenen, heeft in een brief aan de Spaanse regering haar bezorgdheid uitgesproken over het optreden van de Spaanse politie bij demonstraties in El Ferrol op 10 maart. Daarbij doodde de po litie twee arbeiders. Van onze correspondent OUDE-PEKELA Sluiting van een aantal strokartonbedrijven in Oost-Groningen zal stuiten op fel verzet van de kant van.de werk nemers. Dat bleek zaterdag in Oude-Pekela op vergaderingen van de Industriebond-NW en een aantal Oostgroningse actie-comité's. Op de vergadering van de NVV-bond bleek, dat er onder vakbondsleden groot onbehagen bestaat over het structuurrapport over de strokartonin dustrie, dat vrijdag bekend is gewor den. In het rapport, waar ook de vakbeweging achter staat, wordt gead viseerd alle bestaande strokartonbe drijven met elkaar te laten fuseren. Zo'n totale fusie zal een flink aantal bedrijfssluitingen meebrengen. In Oost-Groningen vrèèst men. dat een groot aantal strokartonarbeiders op straat komt te staan, als de, aanbe velingen van het rapport worden ge volgd. Verscheidene NVV-leden na men het de vakbeweging kwalijk, dat ze zich niet tegen die aanbevelingen heeft gekeerd. Uit de vergadering kwam de suggestie om met verkorting van de arbeidstijd en pensionering van werknemers boven de 60 te pro beren bedrijfssluitingen te voorko men. De werknemers zullen zich tot het uiterste verzetten tegen deze sluitin gen, zo werd enkele malen verzekerd, dit zelfde werd gezegd op de vergade- deringen. die de vakbonden hiervoor de-Kamerlid Fré Meis sprak. 'Als de bedrijven bij zijn, die met verlies werken, moet de regering er maar Van een correspondent DEN BOSCH Een overval die in Den Bosch op een bijkantoor van de Nederlandse Middenstands Bank plaatsvond, maar mislukte doordat de bankbediende, mevrouw Reuzer-Har- tog, met haar gillen de overvaller op de vlucht dreef ,is zaterdag opgehel derd met de arrestatie in Eindhoven van de vertegenwoordiger H. P. van T. Hij is naar Den Bosch overge bracht en ingesloten. Hij wordt nog verhoord. De gearresteerde vertegenwoordiger heeft bekend ook een overval gepleegd te hebben op een hulppostkantoor in Tilburg, waar hij 4100 gulden buit maakte. geld in stoppen,' vond hij. Het struc tuurrapport voor de strokarton is voor de heer Meis volkomen onaan vaardbaar. Hij wees er op, dat de kartonfabriek van Philips in Eindho ven wordt uitgebreid en dat de stro kartonindustrie in Duitsland nog groeit. Terzelfdertijd moet deze be drijfstak in Oost-Groningen worden geliquideerd. 'Dit is EEG-politiek,' al dus de heer Meis. De vakbondsleden hebben zaterdag de nieuwe cao voor de strokartonindustrie met overgrote meerderheid aanvaard. Op de verga deringen, die de vakbonen hiervoor hadden belegd, stemden verreweg de meeste aanwezigen voor. AMSTERDAM Het speciale team van rechercheurs, dat probeert de moord op de 9-jarige Bastiaan Bloe- mena op te lossen, zal worden uitge breid om alle tips te kunnen natrek ken, die na een tv-uitzending van vrijdagavond zijn binnengekomen. De uitzending, die Televizier vrijdag avond wijdde aan de zaak-Bloemena heeft ongeveer 160 tips opgeleverd. Vanavond zal Televizier opnieuw aan dacht aan deze zaak schenken, met de hoop, dat met de nu binnengekomen tips nog weer nieuwe gegevens kun nen worden aangeboord. Over de waarde van de tips. die de politie vrijdagavond en zaterdagmorgen heeft gekregen, kon men gisteren nog niets zeggen. Het recherche-team van de Amster damse politie en de rijkspolitie in Utrecht zal worden uitgebreid tot on geveer 20 man. Eerder al werkten er 40 man aan de zaak, maar het onder zoek is op een gegeven moment vrij wel vastgelopen. De 9-jarige Bastiaan Bloemena uit Amsterdam, is vorig jaar augustus gedood. Zijn stoffelijk overschot is enige tijd na zijn ver dwijning gevonden in Wilnis. 1-Iet was gewikkeld in een exclusief kleed. Van een verslaggever AMSTERDAM Minister Engels vindt, dat er een plan moet komen om de Waddeneilanden te beschermen tegen een al te grote stroom van toeristen. De minister van CRM, zei dit zaterdag bij de opening van de recreatie-tentoonstelling Recreana in de Frieslandhal in Leeuwarden. Volgens de heer Engels is er zijn departement 'veel aan gelegen', dat de Wadden beschermd gebied worden. Hij was in dit opzicht blij met het besluit van de Friese staten om af te zien van het plan voor een verkeers- dam naar Ameland. De minister vond, dat de recreatieve voorzieningen in Friesland ook elders om planning vra gen. Volgens hem moet er een basis plan komen voor de 'ontpoldering' van bepaalde gebieden. Onder ontpol dering verstaat men het weer vol water laten lopen van vroegere me ren, waarvan eens polders zijn ge maakt De minister toonde zich niet zo geest driftig over het recreatie-project Wyldemerk in Gaasterland. Daar moet in totaal 22 miljoen gulden in worden geïnvesteerd. Minister Engels vroeg zich af of zo'n groot project zich wel verdraagt met de rust van Gaaster land. Noodkreet in Utrecht: UTRECHT De autonomie van de plaatselijke Kruisbesturen brengt de maatschappelijke gezondheidszorg, be hartigd door wijkverpleegsters, in ge vaar. Het is een onhoudbare situatie dat ongeveer 3500 wijkverpleegsters in dienst zijn van ruim 1700 werkge vers, namelijk de provinciale bonden en de plaatselijke Kruisorganisaties. Deze structuur maakt een goed perso neelsbeleid onmogelijk. Deze noodkreet werd zaterdag in Utrecht geuit op een vergadering van de sectie maatschappelijke gezond heidszorg van de Katholieke unie van verpleegkundigen en verzorgenden (KUVV). Mevrouw C. F. A. Maquiné, voorzitter van de sectie, deed een oproep om 'op de barricade te sprin gen', teneinde te komen tot regionali satie en grotere werkeenheden. Op korte termijn moet volgens haar een behoorlijke financieringsbasis, die continuïteit in de maatschappelijke gezondheidszorg kan en moet waar borgen, tot stand komen. Vacatures Er zijn, zei mevrouw Maquiné, al 650 vacatures en naar verwachting zullen dat er binnen rijf jaar. door vergrij zing van liet aantal wijkverpleegkun digen. 1300 zijn. 'Zelfs reeds binnen het jaar zal het uniek zijn als men een volledig bevoegde wijkverpleeg kundige in dienst kan nemen, omdat de arbeidsvoorwaarden slecht zijn, er niet voldoende begeleiding is, door het ontbreken van hoofd wijkverpleeg kundigen. het rechtspositiereglement niet dwingend is voorgeschreven en vele plaatselijke besturen ondeskun dig zijn.' De directeur van de KUVV, mr. H. P. J. Donker, merkte op dat een gerichte wervingscampagne een va cature-planning in de huidige situatie onmogelijk zijn, als men bedenkt dat alleen al binnen het Wit-gele Kruis 622 autonome plaatselijke verenigin gen en 11 provinciale bonden opere ren. Bijna alles wat op landelijk ni veau tussen de Kruis- en werknemers organisaties wordt overeengekomen, aldus mr. Donker, wordt in de vorm van vrijblijvende adviezen aan de la gere, maar zeer zelfstandige regionen doorgespeeld. Raadsel De heer J. W. van Os, medewerker van de provinciale Noordbrabantse bond van het Wit-gele Kruis, noemde het 'een compleet raadsel' dat de Kruisorganisaties niet feller hebben gereageerd, toen het kabinet-Biesheu vel de financiering van de totale maatschappelijke gezondheidszorg in de ijskast zette, nadat juist het vorige kabinet er een begin mee had ge maakt. 'Een organisatie die in zijn totaliteit zorgt voor een kleine drie miljoen leden, ofwel tien miljoen in woners, hoort men niet zomaar in de kou te laten staan', aldus de heer Van Os. AMSTERDAM De 60-jarige Amster dammer M. C. Niemeijer is in het Wil- helmina Gasthuis te Amsterdam over leden aan de verwondingen die hij op liep bij een val uit het raam van zijn tweede-etagewoning op de Overtoom in Amsterdam. Buren ontdekten de man liggend op een binnenplaats. De po litie vermoedt dat hij onder invloed uit het raam is gevallen. ADVERTENTIE de betere matras Procureurs-generaal: ARNHEM In een brief aan de po- litie-commandanten in Nederland heb ben de procureurs-generaal laten we ten dat zij het bezit van vuurwapens zo beperkt mogelijk willen houden. Nieuwe aanvragen, aldus de procu reurs-generaal, moeten zeer kritisch bezien worden. De voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse schuttersassociatie, mr. E. G. Yspeert. zei dit zaterdag in zijn openingsrede op de in Arnhem ge houden jaarvergadering. De brief van de procureurs-generaal was via een omweg bij hel hoofdbestuur van de KNSA terecht gekomen. In de brief wordt ook opgemerkt dat vooral schietverenigingen gevrijwaard moeten blijven van degenen die om andere dan sportieve redenen lid wor den. Deze passage bleek de veront waardiging van de KNSA-voorzitter te hebben opgewekt. De oorzaak van ille gaal wapenbezit, meende hij, moet niet bij de schietverenigingen worden gezocht. De heer Yspeert wees erop dat leden van de Nationale veilig heidsbrigade die lid hadden willen worden, onlangs zijn geweigerd. Over de onderhavige kwestie zal een dele gatie van het dagelijks bestuur van de KNSA woensdag een gesprek heb ben met het ministerie van justitie. Van onze parlementsredactie t l RECHT A rjos-voorzitter Gerrit van Dongen heeft zaterdag in L treclil ge zegd. dat liet hem verbaast, dal «Ie AR P-partij top de taal \an KVP-voorzitter De Zeeuw over de open partij nog nooi heeft verslaan. Reden van verbazing van Ger rit van Dongen is. dat partij voorzitter dr. A. Veerman in 'Nederlandse Gedachten' schrijft, dat een openheid wordt voorgestaan, die neer komt op een naast elkaar plaatsen als gelijkwaardige ge gevens van de levensbeschou welijke uitgangspunten. Doelt de partijvoorzitter op het standpunt-De Zeeuw? vroeg de ARJO S-voo rzitter. Uit het gesprek dat het be stuur van de ARJOS onlangs had met het bestuur van de partij, kon wel geconcludeerd worden, dat de ARP het standpunt-De Zeeuw verwerpe lijk vindt. Het partijbestuur heeft toen namelijk de ARJOS gerustgesteld, dat men zou streven naar een christelijk- genormeerde partij. Maar in 'Nederlandse Gedachten' zwijgt dr. Veerman hierover, aldus Gerrit van Dongen. Dr. Veerman schrijft verder over het gesprek met de con fessionele partijen: 'Wij willen niet onnodig onverantwoord deuren dichtgooien'. De AR- JOS-voorzitter vroeg zich ech ter af: 'Staat Veerman met zijn neus al niet voor een dichte deur.' In een partij waar nuchtere en realistische politiek wordt bedreven, doet het vreemd aan, dat de partij top blind is voor een deur, die allang door de KVP-top is dichtgegooid', aldus de AR- JOS-voo rzitter. Over de samenwerkingsgedach- te wijzigde de ARJOS-raad de voorgestelde resolutie in deze zin. dat uitdrukkelijk wordt gezegd, dat de leden van de nieuwe partij zich steeds weer gezamenlijk moeten bezinnen op het uitgangspunt in een politiek, waarin de besluitvor ming niet alleen dient te ge schieden op grond van mense lijke overwegingen. De ARJOS-voorzitter zei. dat het tegen de politieke realiteit ingaat dat zich alleen in de hoek van de commissie-Mans- holt het proces van de kriti sche maatschappij-beschou wing voltrekt. Ook binnen de contactgroep van de confessio nele partijen is een kritische analyse van onze maatsrhappij te verwachten. Onderwijs Gerrit van Dongen De ARJOS-raad nam nog een resolutie aan. waarin wordt gesteld, dat in het huidige onderwijs een verouderde maatschappijstructuur duide lijk herkenbaar is. Leerlingen uit welk sociaal milieu ook krijgen geen optimale kansen Voorafgaand aan de discussie over de onderwijsvernieuwing formuleerde de ARJOS-raad als doelstellingen van het on derwijs: onderwijs als onderdeel van opvoeding is het bewust beïnvloeden in denken en handelen van andere mensen in een bepaalde leersituatie; opvoeding is een leiden naar volwassenheid, waarbij volwassenheid moet worden gezien als een dynamisch be- 3rip; zowel bij interne als exter ne democratisering van het onderwijs dient te worden uit gegaan van de opvatting, dat onder democratie moet wor den verstaan een levensinstel ling, waardoor de mens tot optimale verantwoordelijkheid kan komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5