Regeerakkoord moet op de helling, zegt Lanser Vier regeringspartijen vóór vergroten van de defensie-inspanning duchtende inbreker In deze krant edood door schot it politiepistool Fiat-fabrieken mogen niet alle eisen van guerrilla's inwilligen Het Kwartet >ng Kampen ruimde 150 ton prut op nkele buien met versgebrande hazelnoten Grote zwendel in vakantiebonnen f Bon Gun ock Uw buurman deze krant! Wie komt er met Pasen in de Stadsgehoorzaal met Nieuwe Leidse Courant ..Stantvastich is ghableven ■^ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghanspoet!" ïstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 MAANDAG 27 MAART 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. Economische moeilijkheden dwingen tot herzien van afspraken Van een verslaggever DRACHTEN - CNV-voorzitter J. Lanser vindt, dat de huidige economische moeilijkheden de vijf regerings partijen dwingen hun regeerakkoord te herzien. m 700 scholieren uit Kampen (van wie er een r op deze foto zichtbaar zijn) hebben zaterdag handen flink uit de mouwen gestoken: samen nden zij zo'n 150 ton vuil op langs de oevers de IJssel en bij de Ketelmond. Zij maakte rinee een begin met de schoonmaakactie ek de hand in eigen boezem', die deze week ouden wordt. Het leger had vrachtauto's ter beschikking gesteld om de jongelui naar de IJs- seloevers te brengen en 's middags werd een deel van het opgehaalde vuil op trekkers door de stad gereden als een waarschuwing voor de burgerij dat men maar niet door kan gaan met de boel te vervuilen. Het initiatief voor de actie was ge nomen door de mileu-actiegroep 'Prut'. 13 14 onze correspondent SCHEDE Een vluchtende inbreker, de 21-jarige Jan. L. uit chede, is zondagnacht dodelijk getroffen door een schot uit' een toepistool. politieman richtte zijn wapen op enen van de vluchtende jongeman r toen deze zich onverwacht bukte hij hem in de borst L. overleed iet dak van een groothandel in ielen aan de Leidseweg in Ensche- waar bij met twee andere inbre- door de politie verrast werd. gezegd ;an de fanatici best begrijpen, even tenminste uit een ideaal, ar de man die geen koffie ir drinkt om van het gezeur af sijn speelt daarmee denkwe en in de kaart die tot het ver- jnen van zijn koffiemerk zul- leiden. Mr. H. van Riel, over koffie- actie Angola-comité randaag: wisselend bewolkt met iaatselijk enkele buien. Matige ot krachtige, aan de kust moge- jk harde wind tussen zuidwest n west. Maximumtemperaturen a n 8 graden aan zee tot 12 gra- len in het binnenland. IORGEN EN OVERMORGEN: uiig en vrij koud. lorgen: zon op 6.24, onder 19.07. Buren hadden de inbrekers zien bin nendringen en de politie gewaar schuwd. Bij de omsingeling zag één van de agenten L. over het platte dak wegvluchten. Hij riep: 'Politie, halt of ik schiet'. Toen aan dit bevel geen gevolg werd gegeven loste de politie- men het schot. L. liep nog een tiental meters verder en zakte dodelijk ge troffen in elkaar. De twee andere inbrekers, de 31- jarige Duitser Manfred A. uit Gronau en de 46-jarige J. uit Enschede, een oom van het slachtoffer (beiden goe de bekenden van de politie), werden op het dak door andere politieagenten gearresteerd. Zij boden geen verzet. Binnen tien minuten was een ambu lance ter plaatse cn binnen een kwar tier een arts. Deze hulp kwam echter te laat voor L. Het bleek dat de kogel onder de linkeroksel zijn lichaam was binnengedrongen en het aan de rech terzijde door de hals weer had verla ten. Dr. J. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag constateer de bij dc sectie dat L. aan een slagaderlijke bloeding was overleden. Gebleken is dat de mannen, die via een dakraam waren binnengedrongen, bij het doorzoeken van de magazijnen zijn gestoord. Zij hebben gepoogd het pand langs dezelfde weg weer te ver laten. Sport Invaller Cruijff inspireert Feyenoord slpg van Lissabon nog niet te boven Walter Planchaert krijgt be loning in Gold race 15 Turnsters halen Olympische limiet 16 Wereldtijd van ders Anke Rijn- 16 De heer Lanser zei dat zaterdag in Drachten op een demonstratief com gres van de drie vakcentrales over de werkgelegenheid in het noorden. De politieke afspraken, die zijn ge maakt over bepaalde belastingmaatre gelen (inflatiecorrectie en verlaging van de wiebeltax) mogen de oplossing van de meest dringende problemen niet in de weg staan, zei de CNV- voorzitter. 'En dus zullen die afspra ken moeten worden herzien, ook al zijn ze in wetten en een regeerak koord vastgelegd,' voegde hij er aan toe. 'Het kabinet schijnt er nog steeds meer voor te voelen de wiebeltax te verlagen dan het geld te gebruiken voor bestrijding van de werkloosheid. Wij kunnen niet duidelijk genoeg zeg gen dat het een uitzichtloze politiek is, waarin bezuiniging en belasting verlaging als hoogste wijsheid gelden. Het is onverantwoord tegenover het Nederlandse volk om de problemen van vandaag met zulke starre dogma's te lijf te gaan', aldus de CNV-voorzit ter. 'Steenkamp beter' Hij wees erop, dat de geestelijke va der van het regeerakkoord, professor Steenkamp, al wel de moed heeft gehad 'om de koe bij de horens te vatten'. De heer Lanser vindt de op vattingen van professor Steenkamp over de huidige economische situatie een beter uitgangspunt dan 'de starre ideeën van belastingverlagers en be zuinigers, die veel kreten slaken maar geen oplossing bieden, die de kwali teit van het bestaan verbetert.' Over het komende overleg tussen re gering en bedrijfsleven zei de heer Lanser: 'politici, die zich nu al wagen aan uitspraken over de loonpolitiek, lopen vooruit op het qverleg en kwe ken een stemming, af £4rritatie wekt bij de werknemers en; waarmee "geen enkel belang wordt gediend'. Regering en parlement zouden er vol gens hem geen goed aan doen vooraf al beslissingen te nemen of onberroe pelijke uitspraken te doen. De tweede voorzitter van het CNV, de heer L. C. van Dalen, vroeg zich op het werkgelegenheidscongres in Drachten af, of de regering ooit se rieus heeft onderzocht of het mogelijk is een industrie op basis van aardgas in het noorden te vestigen. Hij wilde ook graag weten of de regering een rol wil gaan spelen hij de winning van magnesium in Friesland, nu de Shell heeft laten weten daarmee voor lopig geen haast te zullen maken. Het congres nam later een resolutie aan, waarin staat dat op korte termijn moet worden onderzocht of de exploi tatie van de magnesiumvoorraden de werkgelegenheid in het noorden kan verbeteren. De vice-voorzitter van het NVV, de heer A. de Boon, onderstreepte nog eens, dat volgens het NW de op brengst van de wiebeltax gebruikt moet worden voor de bestrijding van de werkloosheid. Het congres in Drachten werd bijgewoond door ver scheidene kamerleden. Vrijwel alle le den van de vaste kamercommissies voor sociale zaken en economische zaken waren aanwezig. Voor de NCRV-radio zei Lanser zondagavond: 'De kans dat het kabinet- Biesheuvel de vier jaar niet haalt, lijkt mij beslist aanwezig. Vooral de laatste dagen ben ik in die mening gesterkt. Ik beluister stemmen in het kamp van de regeringspartijen met name van de WD, dat er niet valt te praten over belastingmaatregelen. Dat zijn aanwij zingen dat er conflictstof aanwezig is'. Lanser zei het niet onmogelijk te ach ten dat dit een breekpunt zal worden voor de verdere ontwikkeling van het kabinetsbeleid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vier van de vijf regeringspartijen ARP, CHU, VVD en DS'70 menen in eerste in stantie dat liet percentage van het nationaal inkomen dat momenteel aan defensie wordt uitgegeven (3,945) zou moeten worden verhoogd. De KVP is voor handhaving van het huidige percentage. Dit blijkt uit de reacties van de vijf fracties op liet rapport over de toekomstige defensie-inspan ning, dat de commissie-Van Rijckevorsel vandaag aan de regering heeft aangeboden. Binnenland 'KVP-top gooit deur voor ARP dicht' 5 WD en defensie 5 Kerk 'Open Kerk' wil positief reageren Kunst "Dag Boefje' eigenlijk waar deloos Einde van traditie een 'Mattheüs'- Boekentalage Z Strips, feuilleton 6 Radio- en tv-programma's 6 Lezers schrijven6 Puzzel 7 De commissie is, zoals gemeld, ver deeld over het percentage. Tien leden willen een verhoging tot 4,25 procent. Vijf leden menen dat met handhaving van het huidige peil kan worden vol staan. Het verschil tussen beide per centages bedraagt ruim twee miljard gulden over vier jaar. De defensiespecialisten van ARP en CHU, de kamerleden Walburg en Kik kert, menen beiden dat verhoging tot 4.25 procent te veel is. Zij geven de voorkeur aan een percentage van rond vier procent. 'Handhaving van het hui dige peil zou verzwakking van onze defensie betekenen', aldus het a.r.- kamerlid Walburg. De CHU bepleitte al eerder het per centage van vier: 'Ik heb uit het rap port geen nieuwe inzichten gekregen om van dit percentage af te wijken', aldus de heer Kikkert. De heer Wal burg meende wel dat zijn fractie met handhaving van het huidige peil ak koord zou gaan als de financieel-eco- nomische situatie geen ruimte voor verhoging laat. Ook de CHU zal zich hiermee naar verwachting wel akkoord verklaren onder de moeilijke finan- cieel-economische omstandigheden. WD/DS'70 VVD en DS'70 neigen meer naar ver hoging tot 4,25 procent en onderschrij ven in ieder geval de politiek-strate- gische opvattingen van de commissie meerderheid die tot dit advies hebben geleid. Alle regeringsfracties hebben dit weekeinde benadrukt dat het stand punt van het kabinet over het advies van de commissie een belangrijke rol zal spelen. VVD en DS'70 zullen hun standpun' pas bekendmaken als de defensienota van het kabinet verschenen is. VVD- fractieleider Wiegel verklaarde dit weekeinde wel dat de VVD 'alles' zal doen om met de confessionele rege ringspartners overeenstemming over de defensie-uitgaven te bereiken. 'De VVD heeft er alle vertrouwen in dat een gemeenschappelijk oordeel moge lijk zal zijn, alhoewel dat geen een voudige zaak zal worden', aldus de ltec» Wiegel. De KVP voelt zich aan getrokken tot het minderheidsstand punt, zij maakt het echter niet zonder meer tot het hare', aldus reageerde de KVP-fractieleider Andriessen op het rapport. (ADVERTENTIE) J. Lanser 'Verdrietig' ichtvervuiling De Enschcdesc nlitie betreurt het voorval zeer. De politieman, die het schot loste, heeft in de afgelopen week met veel tact de uit het Gro ningse Mesdag-asiel ontsnapte misda diger L. H. G. B. in de Enschedese binnenstad aangehouden. Hij staat bij zijn superieuren hoog aangeschreven. Hoofdcommissaris mr. R. R. Pel sprak van een 'verdrietige zaak'. 'Bij de toenemende criminaliteit en agressiviteit moet de politie soms snel handelen en overal op bedacht zijn. Het is verschillende malen voorgeko men dat er in dergelijke situaties op de politie is geschoten. Aan het ple gen van misdrijven zijn nu eenmaal grote risico's verbonden', zei de hoofdcommissaris. VUGHT De Nederlandse en Belgi sche politie zijn een grootscheepse zwendel in vakantiebonnen voor de Nederlandse bouwnijverheid op het spoor. Met de oplichting is waar schijnlijk ruim een miljoen gulden gemoeid. De valse vakantiebonnen zijn vervaardigd door een drukker in Borgerhout bij Antwerpen, die overi gens te goeder trouw was. Hij zou zelfs bij het Nederlandse consulaat geïnformeerd hebben of de bij hem bestelde zegels in Nederland wel be staan. Op die vraag zou hij een posi tief antwoord hebben gekregen. Een 31-jarige onderaannemer in Den Bosch heeft bekend de valse zegels gekocht te hebben. In het belang van het onderzoek wilde noch de Neder landse recherche noch de Antwerpse politie gisteravond nadere mededelin gen verstrekken. BUENOS AIRES (AFP, AP, RTR) De Fiat-fabrieken in Argen tinië krijgen geen toestemming een akkoord te sluiten met de ont voerders van Fiat-directeur Overban Sallustro 'voor zover dat de misdadige activiteit bevordert'. De Argentijnse minister van binnen landse zaken, Arturo Roig, maakte dit gisteravond bekend. Het standpunt van de regering komt erop neer dat het Fiat wel wordt toegestaan de losprijs van 2 miljoen dollar te betalen (wat neerkomt op het beschikbaar stellen van lesmateriaal voor scholen en schoeisel voor schoolkinderen) maar dat de daarbij behorende boodschap niet aan de kinderen mag worden bekendgemaakt. In deze boodschap zou Fiat de kin deren moeten vertellen dat liet mate riaal dat ze aangeboden krijgen 'hun eigendom is, een deel van de weelde van het land dat van hun vaders is gestolen door de uitbuiters'. De ontvoerders maakten de tekst van hun boodschap bekend in een com muniqué, waarin zij het aflopen van het ultimatum (dan zal Sallustro wor den doodgeschoten) verschoven naar dinsdagochtend vier uur. Of Fiat wel de overige eisen mag inwilligen is niet duidelijk. Die eisen betreffen het weer in dienst nemen van 200 ontsla gen arbeiders en de vrijlating van 50 politieke gevangenen door de Argen tijnse regering. De echtgenote van Sallustro is giste ren onder de hoede van een arts geplaatst. Z1 had volgens haar familie een zenuwinzinking gekregen. In een advertentie in alle Argentijnse zon dagsbladen pleitte mevrouw Sallustro voor het leven van haar man. In een laatste oproep, voor het verstrijken van de eerste tijdslimiet, vroeg ook de president-directeur van de Argen tijnse Fiatfabrieken. Aurelio Peccei, het leven van Sallustro te sparen. Ook paus Paulus VI heeft een oproep tot de ontvoerders gericht de Fiat- directeur in leven te laten. Uw krant vernieuwd en uitgebreid Nieuwe abonnees opgeven is nu gemakkelijk Verdien zelf een leuke attentie naar keuze U hoeft alleen moor deze vernieuwde en sterk uitgebreide krant van hand tot hand Ie laten gaan. En dan de bon hiernoast invullen. Postzegel niet nodig als u op de envelop schrijft: noleer als nieuwe abonnee: Plaats: ve abonnee ontvangt de krant 14 dogen r» bespaart tenminste 3.- abonnementsgeld Opgegeven door.- Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste O hondigi D pfotino schooltje (floMnondarictftr) f Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden (ADVERTENTIE) Erres koelkast 140 Itr. 229,- S-pits gaskookplaat van 165,- 464,- voor f 368,-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1