Koningin opent nieuwste natuurpark in Randstad CNV moet eigen standpunt kunnen bepalen' I, TROUW/KWARTET I Floriade: grootste tuinbouwtentoonstelling ooit gehouden Borstvoeding niet af te raden Recreatieproject bij Woensdrecht Gevangenisstraffen voor expeditiediefstallen NKV-bond blijft streven naar samenwerking Kamervraag over groepsopvoeders Aanrander gepakt .anser stelt als voorwaarde voor prijsgeven van deel van zelfstandigheid: BIWEM.AM» door J. Roelfs AMSTERDAM - Woensdagmiddag opent koningin Juliana het grootste kunstmatig aangelegde natuurpark, dat een half jaar lang onder de naam 'Floriade 1972' - naar verwachting - nationaal en internationaal een magnetische aantrekkingskracht zal uitoefenen. De tuinbouvexpositie is opgericht aan de buitenrand van de Amsterdamse uinstad Buitenveldert, tussen de lieuwbouw en de historische Amstel. Aan de voorbereiding ervan is tien aar gewerkt. Op een terrein, dat arenlang als een soort Amsterdamse Negev' kon worden aangemerkt, is, 700.000 vierkante meter natuur bijeen- [ebracht. Tevens zijn er (in de Am- telhal van de RAI) elf binnenten- oonstellingen. Alles samen een geva- 'ieerd tuinpark met internationaal al- ure in de Randstad Holland, een fleu- Irig en geurig visitekaartje voor Neder land, een attractief domein voor leek ?n vakman, met een ongekende over laad aan educatief materiaal er is ?oor miljoenen in de grond gestopt •n met speelse evenementen in een veelzijdig architectonisch decor. )e tentoonstelling is primair aan de nens, temidden van de natuur gewijd, zijn bloemen, planten, bomen voeding en zijn toekomstig mi- ieu. Een groot aantal attracties onder neer in de vorm van een kilometer ange kabelbaan en een panorama- reintje lokken mede tot 'een dagje i'loriade'. Het ligt in de bedoeling het gigantische park voor Amsterdam te lehouden en het na afloop van de entoonstellingsperiode aan te bieden als modern recreatiegebied. Hoogtepunten Voorts zijn er het Fotopanorama Hol land en het Expopaviljoen, met dit programma: 30 maart-14 april: Archi tectenprijsvraag, 18 april-23 mei: World Press Photo, 1 juni-15 augus tus: Manifestatie 'Kind in leefmilieu', 20 augustus-1 oktober: Slottentoonstel- lingen. 'Land uit water' is een educatieve inzending, met onder meer een Friese terp met een schuur, waarin oude terpvondsten kunnen worden beke ken. Bij een van de drie is een trap naar de Amstel belvedere, die uitzicht biedt over een groot deel van het tentoonstellingsttrrein en een deel van de Amstel. Afgezien van een 'luisterkuil' met de allerlaatste snufjes op het gebied van de geluidsweergave (de aquadrofoni- sche installatie) is er volop gedacht aan de jeugd. Voor peuters en kleu ters is er het Margriet-dagverblijf De Floriade heeft ook een spectaculaire Doolhof. Van voorlichtend karakter is ook de sector 'Wonen met groen', waar men Floriade-terrein met het reuzenrad. In de afgelopen droge dagen is er duchtig gesproeid om de zaak tóch tijdig in knop of bloei te krij gen kennis kan nemen van beplantingen op balkons, en ook van dc volkstuin en de schoolwerktuin. Hobbyland toont wat liefhebbers van planten en groen kunnen bereiken. De Floriade, die op de openingsdag nog niet helemaal gereed is, heeft voor kinderen een pic-nic-plaats in Wie het Floriade-terrein bezoekt kan er alle soorten begroeiing waarnemen loewel het accent voor een belang- ijk deel op de tuinbouw zal liggen, dijker» bloemen een essentiële garne- ing te worden van deze Floriade, die Amsterdam vooraan in z'n toeristische lakket heeft gevoegd. Tussen de ou- erture van de eerste drie miljoen ol bloemen en de laatste vruchten an de herfst zijn er tal van hoogte- unten. 7e noemen de Artsenijhof, een ver- cheidenheid van geneeskrachtige ruiden, verdeeld in een aantal ho en. met onder meer tropische gewas- ra. met medewerking van de Hortus otanicus en de Universiteit van Am- erdam. et 'Bloemenpalet' is een nieuw ele- jent in de parkaanleg, een kleurrijk heel in het hart van het Beatrix- ark. Een van de belangrijkste van de if tuinbouwtakken. die worden ge presenteerd. is de voedinigstuinbouw: let telen en de oogst van wereldbe- pemde produkten. iehalve in de Lelietuin zijn er ook in terrastuinen bloeiende lelies te en. In de afdeling Genetica krijgt men er een indruk van hoe de sterk gegroeide kennis van de erfelijkheids leer in de tuinbouw wordt toegepast. Voorts dient te worden vermeld de Casacadetuin (bevloeiingsmethodie- ken). in het Rosarium geven 160 volledig nieuwe rozensoorten een beeld van wat rozenkwekers over de hele wereld sinds de Floriade 1960 hebben gepres teerd. Tot dit onderdeel behoort een modelkwekerij. In de afdeling Bos en Inlands hout wordt de recreatieve waarde van het bosbestand in ons land aangetoond in samenhang met haar economisch belang. Twintig 'visitekaartjes' van Neder landse gemeenten geven een indruk van talentvolle beplantingsdiensten. In relatie met de strijd om de hygi ene van het milieu is 'n aantal karak teristieke planten van onderscheidene Nederlandse landschappen bijeenge bracht, die door de uitbreiding van steden, industrieterreinen en wegen net dreigen te verdwijnen. Voor dia schieters is er een Rhododendronval- lei: met azalea's, heide- en grassoor ten. woltijm, bosbes en jeneverbes. Bijbelihistorie (flora en fauna in oud en nieuw-testamentische sfeer) is in en rondom het bijzonder aansprekende raviljoen van Israël te zien. In de nabijheid van deze sector is een oer-Nederlands facet een weide met koeien en schapen. Wijzen we voorts nog op de Iristuin en het Dahlirama, met slingerpaden in de stijl van een oud landschap. Bijbelhistorie Een specifiek natuurgebied is aange legd op een unieke plaats: de grote boomgroepen, die nog aan de Amstel zijn overgebleven de oude buitens vormen een fraai decor. In dit geheel is een 'instructieve tuin'. In de inzending 'Planten uit alle werelddelen' staat de herkomst van gewassen uit alle windstreken in het middenpunt. Hier zijn representaties van België, Finland, West-Berlijn, West-Duitsland, Israël, Oostenrijk, Frankrijk, Canada en de EEG-hoofd- steden. Voor de A raste thai is een haven voor rondvaartboten en een fontein aange legd. De' havenkom ligt tussen het Congrescentrum en het Beatrixpark. Van een verslaggever DEN HAAG Er bestaat geen duide lijke aanwijzingen dat de gezondheid en de groei van baby's wordt bedreigd door de insektenbestrijdingsmiddelen die via de voedselketen in de moeder melk terechtkomen. Het lijkt daarom niet noodzakelijk, borstvoeding af te raden. Deze voorzichtige.-con'clusie publiceren dr. J. J. Herngreen en prof. dr. R. L. Ziel'huis van het Coronel laboratori um voor arbiedshygiëne van de Uni versiteit van Amsterdam. In het Nederflahd tijdschrift voor geneeskunde schrijven zij wel dat kunstvoeding principieel de voorkeur verdient boven borstvoeding, zolang in de moedermelk lichaamsvreemde stoffen voorkomen. De opneming van bestrijdingsmiddelen door de baby is ongewenst, maar de auteurs vinden het moeilijker om het ook onaan vaardbaar te noemen^ Bij de huidige stand van inzicht'gaat een dergelijk alarmsignaal zekér te ver, menen zij. Prof. Zielhuis en dr. Herngreen wij- WOENSDRECHT Op het landgoed Kortehoeff bij Woensdrecht is een recreatieproject ontworpen, dat 30 miljoen gaat kosten en een oppervlak te van 100 ha. beslaat. Er zal een motel worden gebouwd van 40 meter hoog met 360 bedden. Voorts bestaan er plannen voor de bouw van 700 bungalows, met een zwembad, mane ge, en een 16 ha. grote vijver. De particuliere initiatiefnemers van het project mikken vooral op de be volking van de randstad, die straks via de nieuwe zoomweg, Woensdrecht snel kan bereiken. zen erop dat niet bekend is of stoffen als DDT en dieldrin zich in het lichaam van een baby anders gedra gen dan bij een volwassene. Men sluit de mogelijkheid niet uit, dat in een snel groeiend organisme bijvoorbeeld het centraal zenuwstelsel ofihet been merg gevoeliger is voor de opname van vreemde stoffen. Hiernaar is nog onvoldoende onderzoek ingesteld. een schuilhut, maar ook een trimbaan en een sauna. Letterlijk een hoogte punt is het rad m°t de panoramagon dels. 42 meter hoog. In totaal biedt dit nieuwste Amsterdamse pronkpark bijna 100 attracties. Amsterdam heeft met vijf miljoen gulden aan de expositie deelgenomen. Geestelijke vaders van deze manifesta tie zijn: het hoofd van de dienst beplantingen in de hoofdstad F. G. Breman. E. Mos, hoofdtuinarchitect van genoemde dienst, C. van Empe- Jen, tuinarchitect te Heemstede, Jac. Kleiboer, hoofdorganisalor, met J. P. van Oostrum en A. N. Oyevaar. lid van de architectenfirma Oyevaar, Stol- le en Van Gooi. De Floriade 1972 heeft als motto 'Van kiem tot kracht'. Openingstijden, dagelijks van 9.30 tot 22.30 ur. De eerste openingsdag is donderdag 30 maart. AMSTERDAM De rechtbank heeft vrijdag de 28-jarige dagbladcolporteur G T uit de hoofdstad wegens diefstal len van goederen ter waarde van circa 40 mille veroordeeld tot zeven maan den gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. T. had de diefstallen ge pleegd in de loop van 1971 bij Van Gend en Loos waar hij toentertijd als chauffeur werkte. De 19-jarige bijrij der K. M. en de evenoude bijrijder A. van T., die de chauffeur behulpzaam waren geweest, werden ieder veroor deeld tot een boete van 300 en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'De Industriebond-NKV is nog steeds overtuigd van de wense lijkheid van een verdergaande samen werking met de Industriebond-NYV, maar dan zal er eerst klaarheid en voldoende zekerheid moeter. komen over het wederzijds respect en ver trouwen en over eikaars goede bedoe lingen'. Dit zei de voorzitter van de Industrie- bond-NICV, de heer P. Brussel, gister middag bij de installatie van de cen trale raad van deze organisatie, die tot stand is gekomen uit een samen bundeling van vier bonden en met ruim 140.000 leden thans de grootste vakbond van het NKV is. Volgens de heer Brussel is verder gaande samenwerking met de Indus- triebond-NW wenselijk omdat ver sterkte samenwerking op het niveau van de vakcentrales 'immers niet tot het beoogde resultaat zal leiden, in dien deze niet wordt doorgetrokken naar de samenstellende delen van de centrales. Door het recente conflict om de metaal-cao is die ontwikkeling echter belemmerd', aldus de heer Brussel, die zei dat de eerste aanval len van de Industriebond-NW niet op de werkgevers maar op de andere bonden waren gericht. De voorzitter verklaarde dat de Indus triebond-NKV, die thans ruim een derde van alle NKV-ers omvat, zijn invloed in de strijd wil werpen voor een ingrijpende maatschappelijke ver nieuwing en voor het vervangen van machtsverhoudingen door rechtsver houdingen, vooral voor hen 'die nog steeds als onmondigen worden behan deld en geen inspraak hebben bij beslissingen, die door anderen over hen en zonder hen worden genomen en die bij conjuncturele of structure le veranderingen in het economisch gebeuren wel als eerste de sociale tol moeten betalen'. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het AR-kamerlid Scholten heeft minister Van Veen (onderwijs) gevraagd de helpende hand te bieden aan de dagopleiding voor groepsopvoeders in de kinderbe scherming te Amsterdam. In vragen wijst hij op grote moeilijkheden, die er bij de dagopleiding zouden bestaan, waardoor zelfs de voortzetting van deze opleiding ingevaar zou komen. AMSTERDAM De man. die op 17 maart op een speelplaats aan de Weesperzijde een 13-jarig meisje aan randde, is door de zedenpolitie aange houden. Het is de 32-jarige havenar beider H de K uit de .hoofdstad, dip al eerder met de politie in aanraking is geweest. Verdachte verd door een getuige herkend op een foto door Huub Elzerman (tRECHT 'Als kapitalisme bete- jent dat de kapitaalverschaffer het jleen voor het zeggen heeft, dan ben i in die zin anti-kapitalistisch./ Met bige beslistheid betrekt CNV-voor- jtter J. Lanser zijn stelling. Maar hij at er direct een beetje argwanend p volgen: 'Wat bedoel je eigenlijk |et anti-kapitalistisch? Dat is ook par een woord.' en te voren is hem in een gesprek over rol van de vakbeweging een citaat van jlen prof. S. Kleerenkoper voorgelezen: vakbond is een kapitalistisch verschijn- dat in het kapitalisme is ontstaan, er «>t in is geworden en er naar alle arschijnlijkheid in haar huidige vorm strijdorganisatie mee ten gronde zal hn.' nser lacht. 'Wat wil je dan? Dat we emaal in een commune gaan wonen? Wat iet alternatief? kritiek van Kleerenkoper is niet nieuw, is al vaker gezegd dat de moderne verenigingen met hun onderhandelingen, erstandskassen, niet-politieke, maar eco- nische stakingen naar een verzacht kapi- isme zoeken, in feite alleen tegen kapita- ische uitwassen vechten. Over de vraag hoeverre de vakbeweging zich tegen de taande orde zou moeten keren, bestaat sen de vakcentrales weinig verschil van ning. NW-voorzitter Ter Heide heeft is gezegd: 'Anti-kapitalistisch of niet, dat 't mij en de leden volstrekt koud. Wat willen is de belangen van onze mensen langere en korte termijn verdedigen.' it blijft evenwel opmerkelijk dat de Ne- tlandse vakbonden ondanks hun vele ge- kgerichte doelstellingen en belangen, on- nks hun trouw aan de onderhandelingsdc- ieratie, toch zoveel fundamentele verschil- I zien dat de onderlinge samenwerking chts schoorvoetend op gang komt. Uit- Igspunt van dit gesprek is de door het fV voorgestelde federatieve samenwerking Ben de drie vakcentrales. Het verbond I een nauwere samenwerking aangaan, lar met dien verstande dat de eigen intiteit gehandhaafd zal moeten blijven, hdsvoorzitter Lanser is we herhalen I nog eens tegenstander van een soort Iheidsvakbeweging, waarin het eigen, Hstelijke geluid zou verdwijnen. Hij heeft jpwens 'het goede recht van een christe- fe vakbeweging' al talloze malen verdp- Zeggen dat je een deel van de zelfstan- J. Lanser: in zekere zin anti-kapita listisch digheid wilt prijs geven en dat je tegelijker tijd de eigen identiteit wilt handhaven wekt de indruk van twee walletjes te willen eten, geen keuze te willen doen. T.anser: 'Uit de reacties heb ik niet begre pen, dat we deze indruk hebben gewekt. We zijn bereid een deel van de zelfstandigheid op te geven, maar we willen ons het recht voorbehouden om als we het over belangrii- ke zaken niet eens worden, een eigen stand punt te kunnen bepalen en kenbaar te maken. Daar heeft iedereen wel begrip voor. Anderzijds spreekt het vanzelf dat je in het overleg concessies moet doen, maar dat geldt voor ieder van de drie al vanaf 1945. De reacties van NKV en NW waren 'rede lijk positief.' Ik heb de indruk dat er bereidheid is om over onze voorstellen ver der te praten. Het NKV heeft aangekondigd dat het in de verbondsraadsvergadering van 19 juni duidelijke besluiten wil nemen over de samenwerking. Ook wij zijn voor een snelle afronding.' NKV en NVV zijn van mening dat dp federatieve samenwerking niet 'zwaar' ge noeg zal zijn. De afzonderlijke vakcentrales zouden te veel eigen verantwoordelijkheid behouden. Zc willen de federatie bovendien In één gebouw huisvesten. 'I-Iet CNV heeft een duidelijke stap gedaan en ik neem aan dat onze voorstellen bij NVV en NKV in het beraad, over de veidere samenwerking zullen worden be trokken. Wij zijn niet bereid de vakcentrale ondergeschikt te maken aan de federatie, we willen nevenschikking. Dat standpunt hoeft een nauwere samenwerking niet uit te sluiten. Over de vraag of we met z'n drieën in één gebouw zullen gaan zitten kan ik niets zeggen. Daarover moeten we ons nog beraden.' NVV-voorzitter Ter Heide heeft dc moge lijkheid geopperd dat NVV en NKV samen een federatie zullen vormen en dat het CNV in een later stadium alsnog mee zou doen. 'Ter Heide heeft wel begrip voor onze situatie, maar de vraag of we inderdaad in een later stadium mee zouden doen. hangt toch af van het karakter van de federatie. Ik geloof overigens niet dat NVV en NKV inderdaad zonder het CNV verder zullen gaan. Nee. ik beschouw deze uitspraak ook niet als een tactische manoeuvre om ons onder druk te zetten. Zo hebben wij het althans niet opgevat.' Het NVV betwijfelt ook of de CNV- voorstellen inderdaad zullen leiden tot ver korting van de beleidslijnen en tot meer doelmatigheid in het werk. Dat moet nog blijken. Gelet op de ervarin gen met de ingewikkelde procedure van het overlegorgaan mag worden aangenomen dat ons voorstel de doelmatigheid wel degelijk zal bevorderen. Het hangt wel voor een helangrijk deel af van de vraag of je het vaak eens bent. Ik heb duidelijk gezegd dat het CNV beslist niet van plan is lichtvaar dig met principiële bezwaren te gaan scher men.' In hoeverre is de nu voorgestelde federatieve samenwerking een eerste stap? 'Tja, het zal niet de laatste zijn. Ik denk dat de gehele maatschappelijke ontwikkeling daarbij een rol zal spelen. Hoe zullen de politieke partijen, de kerken, de maatschap pelijke organisaties zich verder ontwikkelen? Dit proces is begonnen in de jaren '40-'45. Toen is ook de oprichting van de Stichting van de Arbeid, de plaats waar werkgevers en werknemers elkaar na de oorlog zouden treffen, voorbereid. Het mandement van de bisschoppen in 1954 heeft de ontwikkeling duidelijk verstoord, maar de draad is toch hetrekkelijk snel weer opgepakt. Het is CNV-voorzitter Van Eibergen geweest, die bij het afscheid van NW-voorzitter Mid delhuis de nauwere samenwerking op nieuw ter sprake heeft gebracht. Het begrip dat tijdens de oorlog groeide was voor '40 ver zoek. Men bestreed elkaar Federatie-voorstel zal niet de laatste stap zijn... heftig, de anti-socialistische tendenzen wa ren sterk en anderzijds ging met in socialis tische kring geweldig te keer tegen alles wat christelijk was. In die fase van de geschiedenis was dat misschien wel begrij pelijk. maar er zijn wederzijds toch veel fouten gemaakt. Ik kan me uit mijn jon gensjaren nog herinneren dat alls wat uit een bepaalde hoek kwam verkeerd was. Gelukkig is dat sentiment verdwenen. We kunnen nu beter naar elkaar luisteren, we hebben meer respect voor andermans opvat tingen. Toen Ter Heide als opvolger van Kloos voorzitter van het NVV werd, was de alge mene verwachting dat hij als belijdend lidmaat van de hervormde kerk minder moeite zou hebben met het aaneensmeden van de vakcentrales. 'Ik weet niet of men met deze suggestie Ter Heide een dienst heeft bewezen. Ik respec teer en erken de vrijheid dat je als christen verschillend kan denken over de manier waarop je aan je idealen vorm wilt geven. Maar je moet er wel rekening mee houden dat iemand, die zijn keuze heeft gemaakt, zijn doel zal nastreven. Voor Ter Heide geldt dat hij op een besliste manier het ontstaan van één vakcentrale nastreeft. Het enige voordeel is dat hij je verstaat, be grijpt wat het CNV beweegt, zonder die visie te onderschrijven. Zijn voorganger Kloos bijvoorbeeld had daarvoor geen an tenne De irritatie die hij soms veroorzaak te, heeft de groei naar nauwere samenwer king wel eens belemmerd.' Waarom geen fusie? Uit het sociologisch rapport 'Een onbewegelijke beweging' blijkt dat eigenlijk alleen de bestuurders fel tegen een fusie zijn. De meerderheid van de potentiële leden en de gewone leden is zelfs voorstander van een fusie zonder voorbe houd. Met andere woorden: bij wie leeft de angst voor identiteitsverlies'.' Een ander deel van de leden is voor behoud van de zelfstandigheid. En Jioewel dat voor ons niet bepalend is geweest een fusie zou ongetwijfeld een afsplitsing tot gevolg hebben. De suggestie dat de bestuur ders fellere tegenstanders van een fusie zijn, meer hechten aan de eigen identiteit, dat begrijp ik wel. Zij zijn de mensen, die voortdurend proberen vorm te geven aan het karakter en de idéalen van het CNV. Ze voelen zich betrokken, maar de vraag of er een christelijke vakbeweging moet bestaan zullen uiteindelijk de leden beantwoorden. Zij zullen de christelijke sociale beweging moeten dragen, niet een paar bestuurders. Anderzijds mag je als bestuurder ook niet zeggen: 'Ik maak me niet druk, want het leeft niet bij de leden.' De medezeggenschap heeft ook jarenlang niet bij dc leden ge leefd, maar niettemin hebben de bestuur ders het pleidooi voor de medezeggenschap volgehouden. Voor de christelijke vakbewe ging geldt niet dc vraag of de werknemers wel verantwoordelijkheid willen dragen, wij gaan er vanuit dat elk mens tot verantwoor delijkheid is geroepen. Daar maken we ons druk om. We houden wel rekening met sociologische onderzoekingen, bijvoorbeeld bij de formulering van het beleid, maar 7.n'n onderzoek is niet bepalend voor het beleid. Als sociologische onderzoekingen wel bepalend zouden zijn. dan zou vrees ik het actieprogramma aanmerkelijk korter zijn. Hoe sterk de gedachte van de christelijke sociale organisatie leeft, bleek wel in de cember '70, toen het CNV volgens een aantal leden een politieke staking (tegen de overheid dus) uitriep. Er kwam een lawine aan brieven binnen. Voor die leden stond toen het christelijke karakter van het CNV op het spel.' Niet alleen de angst voor het verlies van de eigen identiteit speelt een rol. U hebt tenminste gezegd dat het bij de afwijzing van een fusie ook gaat om verschillen van inzicht over de wenselijkheid van een har monie- of een conflictmodel. Is dat verschil er wel? 'Alhoewel deze kwestie geen doorslaggeven de rol heeft gespeeld zie ik wel verschil van opvatting. Het is jammer dat het NVV en het NKV niet zoals het CNV een eigen visieprogramma hebben. Daaraan zou je kunnen toetsen op basis van welke opvattin gen men het beleid bepaalt. Het gaat erom of je je samen als werknemer en werkgever verantwoordelijk voelt of dat je op basis van de belangentegenstelling eruit probeert te halen wat er in zit. Wij gaan er vanuit dat je samen verantwoorde lijk bent voor wat en hoe er wordt geprodu ceerd. Dat is een radicale opvatting. Harde acties en stakingen hebben als zodanig niets met radicaliteit te maken. Je kunt namelijk keihard om meer loon onderhandelen zon der dat je ook maar een enkele poging doet om de maatschappij te hervormen. Ik zou overigens niet weten wat een christen an ders zou moeten doen dan streven naar harmonie.' Is het wel eerlijk het NVV een conflict model of een hang naar de klassenstrijd aan te praten? De vakbeweging zit vastgebakken in allerlei vormen van overleg met werkge vers en overheid. Er is geen sprake van dat het NW de ondcrhandelingsdcmocratie zou willen inruilen voor een revolutionaire aan pak. 'Dat zeg ik ook niet. Ik bedoel dat het NVV en met neme dc Industriebond NVV heeft dat duidelijk gedmonstreerd het accent legt op de macht. Bij het CNV ligt het accent op de gedeelde verantwoordelijk heid. niet op de machtsverdeling. Ook al beseffen wij heel goed dat macht een reëel gegeven is, ook bij de oplossing van conflic ten. Deze conflicten worden door geen van de vakcentrales zo fundamenteel van aard ge acht dat er een strijd tegen het systeem uit zou voortvloeien. Bijvoorbeeld met dc ei gendom van de produktiemiddelen als inzet. 'Wat zegt dat: eigendom van de produktie middelen. Als je alle werknemers een aan deel zou geven, dan hebben ze de produktie middelen juridisch in eigendom. Maar het gaat niet om de eigendom, maar om de beslissingsbevoegdheden. Dat is het kriteri- uni. Daarom ben ik voorstander van de ontkoppeling van kapitaal en zeggenschap In die zin (zie begin) ben ik anti-kapilalis- tisch. Maar wat is het alternatief. Vindt men de communistische samenleving zo ide aal?

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11