Vice-premier van Israël ziet wat in Hoesseins plan Nixon ziet succes bij top in Moskou lerrigan-proces >ijna ten einde evaarlijke teactie van rljiilitante Protestanten Heath op weg naar Lagerhuis Meany verlaat tweede economische raad aK b^: Zending hasj uit Nepal in holle boeken Solzsjenitsin krijgt prijs in Moskou Losgeld geëist voor Fiat-directeur Grass hekelt in Athene Griekse junta TROUW/KWARTET ZATERDAG 25 MAART 1972 BUITENLAND TEL AVTV (Reuter, UPI, AP) De Israëlische vice-premier Jigal Allon heeft gisteren verklaard, dat het plan van koning Hoessein voor een federatie van Jordanië met een nieuw te stichten Pa lestijnse staat, de basis zou kunnen vormen voor een oplossing van het Palestijnse vraagstuk. Eerder hebben premier Golda Meir en minister van defensie Mosje Dajan de voorstellen van Hoessein ver worpen. 'Er is geen reden om ons te verzetten tegen het idee van een federatie', zegt Allon een interview met het gezag- izilhebbende Israëlische dagblad Ma'ariv. iss 'Integendeel, het is heel goed moge- 19 lijk een oplossing te vinden voor het zogenaamde Palestijnse vraagstuk bin- >n nen het kader van een federatie eer- 'rb der dan in enig andere opzet'. Allon 'verwerpt echter wel de grenzen die koning Hoessein heeft voorgesteld it voor de nieuwe federatie. Met name ent ^et feit dat Hoessein Jeruzalem tot ,vis hoofdstad van Palestina wilde maken, 2! vond Jallon een lachertje. Dat was meer een grap dan een uitdaging, ildus Allon. ngi Allon waarschuwde er voor Jordanië ®n' llusies te laten maken over de toe- K; ;omstige grenzen. Daarom moest Israël 5d. ijn aanwezigheid duidelijk demon- siitreren in de voor het land strate gisch belangrijk bezettfe gebieden. lij was er verbaasd over dat koning loessein niet verklaard had, dat zijn >lan moet worden uitgevoerd binnen et raam van een vredesregeling met jbri sraël of minstens op basis van de kaa esolutie van de Veiligheidsraad van 2 november 1967. (Op de persconfe- cerientie, die Hoessein donderdag heeft N egeven, heeft hij overigens wel de esolutie van de V-raad genoemd als chti asis van zijn plan). va llon noemde koning Hoessein een 5 1 an de moedigste leiders in de Arabi er' che wereld. Hij zou echter nog een 'vp eslissende stap moeten doen. Zijn n erklaring hield geen rekening met ,Spg iraël, de vrede en de politieke werke- auti jkheid. Dat bewees dat de koning ld og 'niet de beslissende conclusie 23eeft bereikt zonder welke er geen Dnstructieve wijziging tot stand kan i-arii omen'. llon heeft destijds zelf een plan "ozaPgesteld voor een regeling in het ndeïïidden-Oosten. Volgens dit plan is de 3. ïprdaan de definitieve grens tussen S: ^raël en het koninkrijk Jordanië, iarbij een groot deel van het huidi- bezette Jordanië Israëlisch gebied moeten worden. 'n°y°lgens de gezaghebbende Egyptische lurnalist Hassanein Heikal, heeft Al- nkbel IaRRISBURG (UPI) De verdedi- ers van de zeven leden van de Ame- kaanse katholieke vredesbeweging ebben gisteren laten weten geen ge- ligen k decharge te zullen oproepen, pn opgewonden lawaai ging door de ichtszaak toen oud-minister Ramsey ark dit onverwachte besluit mee- elde. ij willen vrede', riep Clark uit. 'We Hen voortdurend vrede en namens verdachten laat de verdediging de ik rusten'. Rechter R. Dixon Her- Jrn moest na deze mededeling de zaal rust hameren en maakte daarna irn. *f cend dat maandag de slotpleidooien ,*|nR ïouden zullen worden. Algemeen ach i s een lang proces verwacht tegen 'Zeven van Harrisburg'. De open- aanklager heeft zijn zaak voor- .inelijk laten berusten op het getui- tis van Boyd Douglas, die als ge- 'igene koeriersdiensten voor de a ifdbeklaagde Philip Berrigan ver- ïtte. maga i weel der 1 12.50 Ac erh.) ner. Frank ove che id i poll WK] ikheit mpath n wee 31e Sti peellili lansc rte En ilius C hakesp nws. 00 Jou 10 Wat ek. 9.51 Renaiss mroep Spiegel zuiderb p, modi Ion in oktober 1970 een gesprek ge voerd met koning Hoessein. Zij zou den elkaar gesproken hebben in een auto ten zuiden van de Dode Zee. De twee zouden toen zijn overeengeko men Hoesseins plan in werking te laten treden als Traël en Egypte een akkoord hadden bereikt over de her opening van het Suezkanaal. Verder zouden Israël en Jordanië zijn overeen gekomen een 'islamitisch vatikaan te vestigen in het oude, ommuurde Arabische gedeelte van Jeruzalem, als onderdeel van een geheim vredesak koord. De verkiezingen die Israël nu orga niseert op de westelijke Jordaanoever vormen onderdeel van dit plan, aldus Heikal. De gekozen gemeenteraden zullen bevoegdheden krijgen om de overeenkomst tussen Israël en Jordanië ten uitvoer te leggen. De Palestijnse gemeenteraad van Jeruzalem zou het bestuur krijgen over de heilige mos lim-plaatsen in het ommuurde Arabi sche deel van Jeruzalem. De Israëli sche troepen zouden zich terugtrek ken uit het bezette gebied ten westen van de Jordaan, behalve uit de streek van Kalkileih, de Arabische plaats die het dichtst bij Tel Aviv ligt. Dit gebied zal Israël annexeren, aldus Hei kal. Bovendien zou Israël een reeks para-militaire nederzettingen langs de Jordaan handhaven en het recht be houden militaire patrouilles door het gebied van de westelijke Jordaanoever te laten trekken. Arabische troepen zullen niet over de Jordaan mogen trekken. In een later stadium zou een uitwisse ling van bevolking worden georga niseerd: joden die op de westelijke Jordaanoever wonen zullen naar Israël verhuizen' en de Arabische bevolking van Israël zal naar de westelijke Jordaanoever worden gebracht. Vlootbasis Volgens de Londense Times heeft pre sident Sadat van Egypte een Russisch verzoek twee vlootbases in zijn land te mogen aanleggen, afgewezen. De Russen zouden een basis willen bou wen aan de Middellandse Zee en een aan de Rode Zee. die beide helemaal onder Russisch beheer zouden moeten komen. Tegen dit laatste zou Sadat bezwaar hebben gemaakt. De Russen zouden Sadat dit hebben gevraagd toen hij in februari in Moskou was. De Russische minister van defensie. Gretsjko, die later Cairo bezocht, zou de zaak weer aan de orde hebben gesteld, maar Sadat bleef weigeren. Dat zou de reden zijn geweest dat Sadat van de Russen niet die wapens heeft gekregen waarom hij heeft gevraagd. WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) President Nixon heeft gezegd goede hoop te hebben tijdens zijn bezoek aan Moskou een akkoord te bereiken over het beperken van kernwapens. 'De vooruitzichten op succes bij dit topgesprek zijn zeer goed', zo zei de Amerikaanse president op een persconferentie. Een ernstig kijkende premier Heath verlaat Downingstreet 10 op weg naar het Lagerhuis waar hij zijn ingrijpende maatregelen inzake Noord-Ierland bekend zal maken. WASHINGTON (UPI) De Arneri- kaanse vakbondsleider George Meany is gisteren uit een tweede regeringsli chaam gestapt dat Nixon in het leven had geroepen om de inflatie te be strijden. In een brief van twee zinnen maakte Meany zijn ontslag bekend uit de nationale commissie voor produkti- viteit. Eerder deze week waren Meany en drie andere vakbondsleiders weggelo pen uit Nixons raad voor lonen en prijzen, die hij in het leven had geroepen om de inflatie te bestrijden. De raad bestaat uit vijftien leden, van wie er vijf vakbondsleiders zijn. Nixon besloot later vier van de vijf zakenmensen uit de raad te halen, en het te veranderen in een publiek orgaan. .FAST (REUTER, UPI, AP) In huidige situatie is echter de reac- van William Graig veel gevaarlij- Hij staat aan het hoofd van de imP guard-beweging, die 75.000 mili- protestantse leden telt. Deze seging heeft gedreigd zich tot het rste te zullen verzetten tegen een ''iging van de bestaande grondwet, elopen zondag hebben de volgelin- van Graig nog een massale de- infilm. stratie in Belfast gehouden. gevj eren zei Graig op een persconfe- 3 ie: 'Wij hebben de macht om het n een ren in dit land onmogelijk te van a en en we zullen doorgaan deze 17T5 h* te gebruiken als dat nodig is', trant, rlopig zou de Vanguard-beweging ia <ri- 1 georganiseerd geweld gebruiken De'4spir bh voorzag dat dit wel nodig t Becau worden 'ter bescherming van onze De an rten. De IRA moest verslagen wor- en als dat met zachtzinnige me en niet lukte dan zou hardere nodig zijn. Zijn organisatie zou oor zorgen dat de Britse regering i'ongen zou worden met de protes- fe meerderheid van Noord-Ierland de tafel te gaan zitten. Volgens had Faulkner aan de macht moe- blijven ondanks de Britse druk. ;ematigder reactie kwam van ds. "•aisley een van de meest militante w*èeK""vfcstantse leider in Noord-Ierland. lichte is nu niet de tijd voor ons om <ws.) A en te maken, we ...oeten nu onze j.{sis enen gebruiken', aldus Paisley. >n co!, was bang dat de regering in iiikadoo, |en nu en halve maatregel had <ngereni^men jjjj was voor een volledige ?ratie van Noord-Ierland in Enge- ïier Jack Lynch van de Ierse bliek heft gisteren gezegd dat de maatregelen 'een stap voor zijn naar en blijvende oplos- Amnesty International stelt regering-Banderanaike aan de kaak CEYLON AANGEKLAAGD door Michael Stein 'Begin juni vorig jaar werd mevrouw Kumaranayake gearresteerd. Zij is 48 jaar en heeft zeven kinderen, in leeftijd variërend van twaalf tot 27 jaar. Haar man werkt als chauffeur bij de Ceylonese Melkcentrale. Twee van haar zoons, 24 en 21 jaar oud, worden gevangen gehouden. Eén van hen zou begin april hebben meege daan aan het transport van zelfgemaakte bommen. Men neemt aan, dat de andere zoon ervan verdacht wordt, daarbij te hebben geholpen. Mevrouw Kumaranayake wordt in het huis van bewaring in Baduka vastgehouden. De precieze reden voor haar arrestatie is niet bekend. Maar vrienden geloven, dat haar enige contact met de verdachten van de JVP het Volksbevrijdingsfront van Ceylon daaruit bestond, dat zij thee schonk voor de vrienden van haar zoons, die op bezoek kwamen'. Dit is één van de gevallen, die Amnesty International beschrijft in een rapport over de politieke gevan genen op Ceylon. Deze internationale organisatie, die zich inzet voor het lot van politieke gevangenen overal ter wereld, zon der aanzien van hun politieke over tuiging, heeft als enige pressiegroep aandacht geschonken aan de duizen den gevangen gehouden of ver dwenen Guévaristen op Ceylon. Amnesty International heeft de kwestie niet onverhoeds in de open baarheid gebracht. Het rapport van deze organisatie, waarin een aantal aanbevelingen was opgenomen om het probleem van de politieke ge vangenen zo soepel mogelijk te rege len, werd al op 19 november van het vorige jaar aan premier Bander- anaike verzonden. Maar de Ceylone se regering vond het onnodig erop te reageren, of zelfs maar de ont vangst van het schrijven te bevestj- gen. Mislukking Dat de regering van mevrouw Ban- deranaike door het Amnesty-rapport in verlegenheid werd gebracht, is niet zo verwonderlijk. Want het rap port stelde gewoon vast, wat ieder een eigenlijk al lang wist: dat het zogenaamde 'rehabilitatie-program ma' van de regering om de gedeti neerde Guévaristen weer in het maatschappelijke gareel te brengen, op een falikante mislukking is uitge lopen; dat de burgerlijke vrijheden door de speciale noodtoestands-bepa- lingen onder tafel zijn geveegd; dat de gevangenen op papier vele rech ten hebben, maar in de praktijk zich daar niet op kunnen beroepen; dat er vorig jaar zonder enige twijfel door politie en leger gefolterd en verkracht werd en dat er van regc- ringskant nogal wat in het werk werd gesteld om eenmaal in vrijheid gestelde gevangenen niet opnieuw in het arbeidsproces op te nemen. Bij dat alles moet men bedenken, dat een aanzienlijke groep gevangenen wegens kleine overtredingen gedeti neerd werd, zoals voor het overtre den van het uitgaansverbod. Het grote probleem voor de rege ring is, dat zij zich totaal heeft verkeken op de aard van de opstand en dus ook op de mogelijkheden tot rehabilitatie. Op 6 mei (terwijl de gevechten nog aan de gang waren) kondigde de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden aan, dat het doel van het rehabilitatie-program- ma was om 'die jonge mannen en vrouwen, die misleid werden om het pad "an het geweld te betreden', vveer opnieuw in de maatschappij te integreren. Dat ambitieuze programma zou op de volgende manier worden afge werkt: 'Te beginnen met gymnastiek in de ochtend zullen zij lessen bij wonen over de huidige politieke, sociale en economische problemen, wat ertoe zal leiden dat zij volgens democratische principes gaan den ken. Deze gevangenen zullen alle mogelijkheden krijgen om te debat teren en over hun inzichten te dis cussiëren, niet alleen onder elkaar maar ook met hun leraren. Naast deze lessen zullen zij weer aan hun studie gezet worden, op het punt jeugdigen verhard. Beroemd is het verhaal van de boeddhistische mon nik die een aantal gevangenen wees op de plicht van een ieder zijn ouders te gehoorzamen, maar geen antwoord wist op de vraag: 'Zou u hier op dit moment zijn, als de Boeddha uw raad gevolgd had?' In één van de rehabilitatie-kampen plantten op een gegeven dag de gevangenen de uien alle omgekeerd in de grond met de wortels naar boven, om uitdrukking te geven aan hun blijvende verzet tegen de auto riteiten. Steeds duidelijker werd het, dat de heropvoeding van de gevan genen nauwelijks enig succes had en dat hun onderlinge solidariteit ook al hadden zij de strijd verloren ongebroken was. Dat het rehabilitatie-programma een totale mislukking werd, heeft de regering indirect toegegeven, door onafhankelijke waarnemers of jour nalisten geen toegang te verlenen tot de oorden van 'aangepast hoger onderwijs.' Ernstiger is het feit, dat de gevangenen geen gelegenheid De regerinj opgesloten. van Ceylon heeft bonderden jonge opstandelingen in kampen waar deze afgebroken werd door de organisatoren van de recente cam pagne van geweld en terrorisme, waaraan zij ten slachtoffer vielen.' De gevangenen zouden ook vrijelijk over allerlei boeken en literatuur kunnen beschikken, 'om hun denken te liberaliseren' en aan allerlei sport en spel kunnen deelnemen. 'En om hun emoties te stabiliseren, zullen zij aangemoedigd worden naar mu ziek te luisteren en goede films te zien.' Zij zouden hun eigen kleren dragen en regelmatig bezoek mogen ontvangen van hun ouders of pleeg ouders. Bovendien zou 'door het ge hele rehabilitatie-schema de sfeer van religie en geestelijke training voortdurend aanwezig zijn.' Het ge heel zou onder leiding staan van de beste krachten in het jeugdwerk van Omgeturnde uien Maar afgezien van het feit, dat deze heropvoeding in jeugdherberg-stijl anno 1923 in de praktijk nauwelijks uitgevoerd werd, bleven ook de /ie- len van de opnieuw op te voeden kregen om een advocaat te zien en dat er zelfs advocaten bedreigd wer den, die op eigen initiatief gevange nen wilden spreken en bijstaan. Officieel worden de namen van de gedetineerden aan hun naaste bloed verwanten doorgegeven, maar de re aliteit is dat er vele duizenden ver mist worden en dat de regering geen enkele poging in het wefk heeft ge steld om na te gaan, of zij nog in leven zijn en zo ja, waar zij zich bevinden. Er werd zelfs geen lijst van vermiste personen opge steld. Zo meldt het Amnesty-rapport de namen van vijf jongemannen, drie broers en twee buren, die op 17 april in Colombo verdwenen 'Zij verlieten hun huizen in de Galle- straat 's middags, terwijl er een uitgaansverbod van kracht was, en werden waarschijnlijk gearresteerd en in de gevangenis gegooid. Maar pogingen van de families om na te gaan waar zij zich bevinden, bleven zonder resultaat en de politie wei gert te bevestigen, dat zij in verze kerde bewaring zijn, ondanks het feit dat in drie van de gevallen buren of familieleden van de arres taties getuige waren.' De gezinnen van de gedetineerden krijgen geen enkele ondersteuning, zelfs als de gevangene de broodwin ner is van het gezin. Weliswaar hebben boeddhistische en christelij ke organisaties financiële hulp aange boden, maar de regering weigerde hierop in te gaan. Geen processen Van de bijna 15.000 gevangenen heeft bijna niemand een proces ge had. En aangezien zoals gezegd advocaten geen toegang hebben ge kregen. weet niemand hoevelen van de gedetineerden werkelijk aan de gewapende opstand hebben deelge nomen. Onder de bepalingen van de nood toestand heeft de overheid overigens volstrekt onbeperkte volmachten ge kregen om naar eigen goeddunken te handelen. Dat gaat zelfs zo ver, dat het de politie en het leger is toegestaan, lijken te begraven of te cremeren, zonder dat iemand van de familie of een andere getuige daar bij aanwezig is. Het is verboden om de politie of de strijdkrachten we gens misdaden aan te klagen, kenne lijk om te verhinderen dat gruwel daden, door deze overheidsin stanties begaan, in de publiciteit komen. Dat dat wel nodig is, bewijst wel het geval van die doodgraver in de plaats Galle, die getuige was van een massa-executie op het plaatselij ke kerkhof, zijn mond voorbijpraatte en de volgende dag zelf op myste rieuze wijze om het leven kwam. Of het geval van die man uit Amba- langoda, die ondersteboven aan een boom voor het politiebureau werd opgehangen, waarna men een vuur tje onder hem stookte. Griezelig is ook dat de regering ondanks alle plechtige verzekerin gen, dat ze geen wraak wilde nemen op de jongeren, die immers op een dwaalspoor waren gebracht niet temin heeft bepaald, dat geen rege ringsdepartement of publieke instan tie een vrijgelaten ex-politieke ge vangene die daar voorheen niet werkzaam was, in dienst mag ne men. In een ontwikkelingsland, en zeker in een land, waar men de economie zoveel mogelijk tracht te socialiseren, is het aantal banen bui ten de overheidssector zeer beperkt. Hier komt nog bij, dat de particulie re ondernemingen het voorbeeld van de regering op hun eigen wijze •'>hpn geïnterpreteerd, door werk- tvmers die gearresteerd en vervol- •ns vrijgelaten werden, als ontsla an te beschouwen. Aangezien het voor ex-gedetineerden in het huidige angst-klimaat in feite onmogelijk is om daarna nog werk te vinden, heeft men met ditsoort praktijken tal van onschuldige mensen tot per manente werkloosheid veroordeeld. Het is duidelijk dat de Ceylonese regering met deze repressie-politiek weinig sympathie bij de jeugd kan behalen, welke andere maatregelen van meer opbouwende aard zij ook neemt. Dat dit uiterst gevaarlijke consequenties kan hebben., wordt duidelijk, als men bedenkt dat meer dan de helft van de bevolking van Ceylon jonger dan 25 jaar is. Men kan dan ook gerust aannemen dat de revolutie, die op 5 april 1971 voortijdig begon en neergeslagen werd, bepaald nog niet geëindigd is. Het eerste artikel in deze serie van twee verscheen in onze krant van gisteren. Nixon liet blijken dat de Russische partijleider Breznjew ernstige twijfels had weggenomen over de kansen op een succes bij de SALT-besprekingen, die donderdag in Helsinki hervat zul len worden. Het is desondanks niet waarschijnlijk dat daar overeenstem ming wordt bereikt voor zijn vertrek naar Moskou. 22 mei. Naar Nixon zei waren Amerika en Rusland nog zeer ver van elkaar verwijderd over funda mentele kwesties. Verder deelde de president mee dat hij persoonlijk opdracht had gegéven de vredesbesprekingen in Parijs voor lopig af te breken, omdat 'er geen enkele hoop was' op een regeling. De president verdedigde de ambassadeur in Parijs, Arthur Watson, die volgens de journalist Jack Anderson stom dronken was geweest op een vlucht naar Washington en stewardessen had lastig gevallen. Nixon zei dat de be sprekingen, die Watson met de Chine zen voert 'zeer goed' gaan. 'Naar ik begrepen heb in alle nuchterheid', grapte hij. De president verklaarde volledig ver trouwen te hebben in Richard Klein- dienst, die door hem is benoemd tot minister van justitie, als opvolger van John Mitohel. Nixon voorspelde dat de Senaat de benoeming zou goedkeu ren, ondanks het feit dat er een door Anderson ontketende contro verse is ontstaan over de rol, die Kleindienst zou hebben gespeeld héj de onderhandelingen over een rege ling tussen justitie en het mammoet concern ITT in verband met een anti trust-actie. Nixon verdedigde de wijze waarop de regering een regeling met ITT heeft bereikt. Hij verwierp de beschuldigin gen dat zijn regering het bedrijfsle- GRONINGEN De douane in Gro ningen heeft de hand weten te leggen op tien kilo hasjiesj, verstopt in vijf uitgeholde boeken uit Nepal. Elk boek bevatte twee kilo. De boeken waren geadresseerd aan vijf verschil lende Groningers. Intussen zijn deze Groningers verhoord. Geen van hen heeft bekend. Of er gerechtelijke stap pen zullen worden ondernomen hangt af van de officier van justitie. De zendingen kwamen begin deze en vorige week binnen. Alle vijf pakjes waren verzonden door dezelfde afzen der in Nepal. Men kwam op het spoor toen het eerste van de vijf boeken werd opgehaald door iemand die niet de juiste papieren had. Politie en douane vermoeden dat op deze wijze wel veel meer hasj en wellicht zwaarder spul wordt inge voerd. In Groningen meent men ech ter dat het hier de eerste keer was. Aangenomen wordt dat er een georga niseerde groep aan het werk is. STOCKHOLM (REUTER) De Rus sische schrijver Alexander Solzsjenit sin zal de Nobelprijs worden aangebo den tijdens een particuliere ceremo nie in Moskou op 9 april, zo is gisteren bekendgemaakt. Karl Ragnar Gierow, de permanente secretaris van de Zweedse Academie, vertelde ver slaggevers dat hij naar de Russische hoofdstad zal reizen en Solzsjenitsin de onderscheiding zal geven in een huis van een vriend van de schrijver. De 53-jarige schrijver weigerde zes tien maanden geleden zijn prijs in Stockholm in ontvangst te nemen, omdat hij vreesde niet meer naar zijn vaderland te kunnen terugkeren. Het geldbedrag dat de prijs begeleidt is reeds gestort op zijn naam bij een Zwitserse bank. De onderscheiding zelf werd in Stockholm bewaard in de hoop dat de schrijver vroeg of laat zou opdagen. Toen duidelijk werd dat dit niet zou gebeuren begon een lange twist over de vraag of de onderscheiding moest worden overhandigd tijdens een offi ciële ceremonie op de Zweedse ambas sade in Moskou of tijdens een particu liere ontmoeting. Solzsjenitsin schreef verontwaardigd naar de academie of de prijs soms iets was om zich over te schamen, dat ze verborgen moest blij ven. Eind januari stemde de schrijver echter toe in een overhandiging tij dens een particuliere bijeenkomst in Moskou. BUENOS AIRES (Reuter) De in Argentinië ontvoerde Fiat-directeur Sallusbro, krijgt de kogel als niet voor zondag een losprijs van een miljoen dollar is betaald en vijftig guerilla- strijders uit de gevangenis zijn ont slagen. Dit hebben de ontvoerders, le den van het trotskistische Revolutio naire Volksleger (ERP), meegedeeld. Het losgeld moet voldaan worden in de vorm van lesmateriaal voor scho len. De vrij te laten gevangenen moe ten paspoorten krijgen en in de gele genheid worden gesteld naar Algerije of een ander land te gaan. De ontvoerders eisen voorts, dat alle arbeiders die sinds 1971 bij Fiat-Ar- gentinië ontslagen zijn, weer in dienst worden genomen. Het ERP heeft de autoriteiten 48 uur de tijd gegeven om te antwoorden. Worden de eisen afge wezen dan zal de 57-jarige Sallustro 'worden gefusilleerd op de plaats waar hij wordt vastgehouden'. ven zou bevoordelen. 'Niemand krijgt iets terug', als zij bedragen leveren aan Nixons verkiezingscampagne, al dus de president. Intussen heeft de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen beslo ten een onderzoek in te stellen naar de bemoeienissen van Amerikaanse ondernemingen met de buitenlandse politiek. Volgens Jack Anderson had ITT zich willen mengen in de binnen landse aangelegenheden van Chili, om te voorkomen dat de marxist Salvador Allende aan de macht zou komen. Voorzitter Fulbright verklaarde dat de studie een jaar zou kunnen duren. De Westduitse schrijver Günther Grass heeft het Griek se bewind in eigen liuis deze week flink de jas uitgeveegd. Dit heeft het Britse dagblad The Guardian gemeld. Grass, een overtuigd sociaal-de mocraat, was naar Athene geko men, op voorwaarde dat hij al les mocht zeggen wat hij wilde. Dat is het regime van Georges Papadopoelos nogal duur te staan gekomen, omdat Grass in de scherpste bewoordingen het Griekse regime hekelde. Op een persconferentie in de Griekse hoofdstad zei Grass dat het bewind een 'neo-fasclstische dictatuur is en dat het zich onderscheidt door het 'valse beeld van vrijheid', dat het pro beert te presenteren. Grass som de ten overstaan van onthutste Griekse Journalisten de intimi datie-methoden en folteringen op en vertelde dat de Griekse politie nog onlangs een West duitse journalist heeft afgeran seld en een Britse lector het land uitgezet. De schrijver vervolgde zijn be toog met te vertellen dat hij een uitnodiging voor een tv- debat met een regeringsfunctio naris had afgewezen. Alleen als ook leden van de oppositie mochten meepraten was hij be reid voor de Griekse televisie te verschijnen en niet alleen met een man die de misdaden van het Griekse regime 'verhult', al dus Grass. 'Als schrijver ben ik niet in staat de zaken in de communis tische wereld te beïnvloeden. Daarom voel ik een des te gro ter verantwoordelijkheid voor het uitdrukken van mijn solida riteit met democraten in andere landen', aldus Grass. "De wester se wereld moet niet gewend raken aan dictaturen. Maar wij moeten de jongere generatie de gevaren er van leren. Het voor- Güuther Grass schrift van onze tijd is het alternatieve antwoord dat er al tijd 'n democratie moet zijn. En voor mij is dat een sociaal democratie. Ik weet dat de weg lang is en het tempo langzaam. En ik ben tegen een gewapende oppositie. Het is aan Portugal en Griekenland de manier le vinden om hun volkeren te hel pen'. In zijn slotwoord merkte Grass op dal hij in Delphi was ge weest 'omdat ik bezorgd ben over de toekomst van Grieken land. Ik heb daar het orakel bezocht. Ik kreeg twee dubbel zinnige antwoorden. Het ene luidde: Alleen als de premier (Papadopoelos) behalve minis ter van defensie, minister van buitenlandse zaken en regent ook nog aartsbisschop van Athe ne wordt, zal hij op God gaan lijken en plezier in zichzelf krij gen. Het tweede antwoord was: dat deze karikatuur van een revolutie zal eindigen met het verslinden van haar eigen kin deren'. Bij zijn terugkeer in Bonn heeft Grass gisteren Amerika. West-Duitsland en andere lan den opgeroepen politieke druk uit te oefenen op het neo- fascistische --gime in Athene, opdat er een eind komt aan het martelen van politieke ge vangenen. Hij vergeleek de situ atie in Griekenland met die in Tsjechoslowakije. In belde lan den heerst een dictatuur die door het leger a-»n de macht ls gebracht, de een met steun van Amerika, de ander met die van Rusland. In beide landen wor den vooral intellectuelen ge vangen gehouden, aldus Grass.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7