J.H.Hazes:de werknemer is nogonmondig dichtbij Weer ernstige overlast Gulf Oil op Rozenburg y vk r ^Ulster iet Statuut Auto was te vroeg voor vrouw ^ROUW/KWARTET ZA TERDAG 25 MA ART 1972 BIXXE\LA\» 5 'Stuitend werk en schamele Tominciitaar beloning bij werkverschaffing' ^)oor het besluit van premier Heath, Jlster voorlopig een jaar lang recht- treeks vanuit Londen te besturen, Iretgen zowel de protestanten als de ooms-kathol ïeke extremisten in •Joord-Ierland nog agressiever te wor- len dan ze al zijn. Dat de maatregel inder de protestantse 'loyalisten' hevig erzet uitlokt, is duidelijk. Maar ook lun meest extreme opponent, de IRA, rordt er niet door gekalmeerd. Want Ie IRA mag dan steeds naar opheffing an de Noordierse autonomie hebben 1 estreefd, ze deed dit alleen om de merkelijke vijand, de Britten, dan des e beter onder schot te kunnen nemen. Ingetwijfeld beoogt Heath met zijn enjieuwe koers een kans te scheppen op amenwerking met de meer gematigde olitieke leiders van de rooms-katholie- d«e minderheid. Daardoor zou de IRA wind uit de zeilen worden geno- ïen. te- Iet is echter de vraag, of de harten in 'e< Jlster de laatste jaren niet zozeer erhard zijn, dat deze uitweg geblok ts. eerd is. Met zijn op zichzelf moedige esluit heeft Heath het risico genomen een totale burgeroorlog. Maar wat :t hij anders? Tragisch genoeg is speelruimte zo beperkt, dat zonder risico de kwestie-Ulster helemaal meer kan worden opgelost. totstandkoming van de nieuwe itsorde voor het Koninkrijk der lerlanden moet beschouwd worden het resultaat van de nog steeds lerende wereldopinie met betrek- ig tot de koloniale verhoudingen en van een ethische en liberale impe- politiek van Nederland.' realistische constatering is van de inamer dr. F. E. M. Mitrasing en art van 1959, toen het Statuut voor Koninkrijk (de hier aangeduide iwe rechtsorde') nog geen vijf jaar was. ju maandag minister Lardinois in Den aag de zg. Koninkrijkscommissie ('ter lorbereiding van alternatieven voor I huidige staatkundige verhouding ssen Nederland, Suriname en de Ne- jrlandse Antillen') installeert, lijkt het ëejed de commissie deze stelling als s?rDtto bij de besprekingen mee te ge- ed/1- Dat voorkomt mogelijk al bij zitprbaat een aantal teleurstellingen en zan stuk zelfbegoocheling. Het is nu anders dan toen: de ontwikkelin- p van het Koninkrijk worden voor h groot deel bepaald door externe rtoren. K® zijn redeneringen en constructies op in ^zetten (en tot voor kort ook in alle 0pie de rijksdelen opgezet) waarin een prel^dergaande zelfstandigheid van Suri- dfcie en de Antillen gevangen blijft staatsrechtelijke banden. Maar het" opzet isoleert zich van de werke- drtheid. Het gevaar dreigt dat Surina- aar| en de Antillen op die manier te geïsoleerd raken van de ontwik- igen in hun omgeving, is waar dat Nederland eigenlijk na de gebeurtenissen van de 30e 1969 in Willemstad het Statuut oni wat andere ogen is gaan herlezen. conse9uent'e van de opstand aacp die 30e mei op Curasao was, dat i grond van het Statuut Nederland ter kiniers moest sturen onder de ogen staH de verbaasd en niet begrijpend ...kijkende buitenwereld. Nederland is istitr ^scljuurlijk meteen overal gaan uitleggen Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT "Op St. Philipsland werken op het ogenblik bouw vakkers met kruiwagen en schop aan de ophoging van een terrein. Niet alleen de manier van werken is stuitend met een vracht wagen is het zo gebeurd maar ook de beloning is maar schamel 154 gulden als het niet regent. Tegen deze manier van werkver schaffing maak ik bezwaar!1 Dit is een van de laatste grieven, die de heer J. H. Hazes als vak bondsbestuurder aan de orde stelt. Maandag zal de heer Hazes de voorzit tershamer van de Nederlandse christe lijke bond van werknemers in hout en bouwnijverheid overdragen aan zijn opvolger D. Commenée. Hazes kan dan terugzien op een vakbondsle ven, dat al in 1930 begon, toen hij als achttien-jarige bouwvakker lid werd van de toenmalige Nederlands christe lijke bouwarbeidersbond. Dat aanvullende werk, vraagt de heer Hazes zich af, dat kan toch wel anders worden geregeld? De gewestelijke ar beidsbureaus bieden aan werkloze bouwvakkers 'passend werk' aan. Deze bouwvakkers kunnen, ook wanneer het gaat om de uitvoering van aanvul lend werk, op straffe van het verlies van de werkloosheidsuitkering niet weigeren. Maar ik zet achter de vraag of dit 'passend werk' is een groot vraagteken. We zullen dit op centraal niveau moeten regelen'. Met enige spijt geeft Hazes door de omstandigheden gedwongen toe dat hij nog steeds zijn vooroorlogse vak- bondsidealen koestert. 'Want', zegt hij, hoewel we er materieel op voor uit zijn gegaan, is de positie van de werknemer voor geen cent verbeterd. Hij is nog steeds onmondig'. Veel bereikt Of de resultaten van zoveel vakbonds- sactiviteiten niet pover zijn? 'Nee', zegt hij, 'er is veel bereikt. Materiële welvaart is belangrijk. Er wordt wel eens denigrerend gezegd, dat de bouwvakker alleen enthousias me kan opbrengen voor zijn loonzak je. Mag hij alsjeblieft? Ondernemers hebben toch ook altijd hun mond vol van winsten en rendementen? Als de bouwvakker niet enthousiast is voor het wel en wee van de onderneming, dan komt dat omdat hij als een nummer wordt behandeld. Wanneer hij een volwaardige plaats in het bedrijfsgebeuren krijgt, dan komt. dat enthousiasme ook wel'. 'Ik ben', zegt Hazes, gevraagd naar zijn overwegingen om lid te worden van een christelijke bond, 'eigen lijk letterlijk het produkt van de christelijke vakbeweging. Mijn vader maakte propaganda voor de christelij ke sigarenmakersbond en op een van zijn propagandatochten heeft hij mijn moeder ontmoet. De idealen van de christelijk-sociale organisatie zijn mij met de paplepel ingegoten'. Bestuurlijke activiteiten ontplooide de heer Hazes eerst na de oorlog. In 1948 werd hij voorzitter van de christelijke bouwbond, afdeling Alkmaar, in '50 districtsbestuurder met als standplaats Leeuwarden, in '60 hoofdbestuurslid en toen J. van Eibergen in '64 naar het CNV ging volgde Hazes hem als voorzitter van de bouwbond op. Goede samenwerking De samenwerking tussen de drie bouwbonden is volgens de heer Hazes altijd goed geweest. In 1954 veroor zaakte het mandement van de bis schoppen nog al \yat spanningen, maar al gauw bleek dat het overleg tussen de sociale partners gewoon doorging. 'Er zijn in die tijd vak bondsbestuurders geweest die niet met elkaar in een treincoupé wilden zitten', herinnert hij zich. 'In de bouw deed men alsof er niets aan de hand was'. Thans verloopt de samenwerking in de bouw wat stroef. De bouwbonden van NW en NKV betrekken in Woer den een gezamenlijk gebouw. De christelijke bouwbond doet niet mee. Hazes: 'Het gaat allemaal wat gefor ceerd. Wij voelen er niets voor om na een eventueel verlies van de zelfstan digheid ingekapseld- te worden. We willen ons eigen gezicht behouden. Of AMSTERDAM De omstreden ethyleenfabriek van Gulf Oil op Ro zenburg heeft opnieuw ernstige overlast voor de mensen in Maas sluis en het eiland Voorne veroorzaakt. Het gemeentebestuur van Rozenburg heeft bij de directie een fel protest ingediend en geëist dat de fabriek alles in het werk stelt om nieuwe milieu-misère te voorkomen. Een technisch mankement aan de fa briek veroorzaakte donderdagavond en vrijdagnacht licht- en lawaaioverlast, die op kilometers afstand hinder gaf. Door het oplaaien van de grondfak- kels ontstonden zware trillingen. De zogenaamde 'eeuwige vlam' kreeg zo veel gas te verwerken dat deze fel oplaaide. B. en w. van Rozenburg hebben de Gulf-directie erop gewezen dat de nieuwe storingen in belangrij ke mate betrokken zullen worden bij de beoordeling over de toekomstige verlenging van de hinderwetvergun ning voor de ethyleenfabriek. Gulf op Rozenburg is al verscheidene malen in het nieuws geweest. Licht en lawaaioverlast en roetneerslag ver oorzaakten grote irritatie bij de bevol king die het gemeentebestuur van Rozenburg dwong Gulf een 'aanzeg ging tot sluiting' over te brengen. VOORLOPIG Gulf was geruime tijd bezig met het 'opstarten', zonder in bezit te zijn van een (voorlopige) hinderwetvergun ning. Wel was een verzoek voor een vergunning ingediend en die werd ondanks de aanvankelijk rigoureuze stappen van het Rozenburgse gemeen tebestuur begin dit jaar gegeven in de vorm van een voorlopige hinder wetvergunning die eind dit jaar af loopt. Inmiddels is nog steeds een beroep bij de Kroon in behandeling van actiegroepen die vinden dat het gemeentebestuur ten onrechte een voorlopige vergunning heeft afgege ven. TEL AVIV Ignis Varese uit Italië heeft in Tel Aviv de finalewedstrijd voor het toernooi om de Furopa Cup voor landskampioenen Basketbal (he ren) tegen Jugoplastika Split uit Joe goslavië na een bijzondere spannende wedstrijd met 70-69 gewonnen. Bij de rust hadden de Joegoslaven nog met 35-34 de leiding. In de halve finales van het toernooi hadden de Italianen twee keer gewonnen van Levi's Fla mingo's. In Haarlem was het verschil destijds zeer gering: 91-93. LOWIETJE Het weer in het zat, want daar is het erg goed iks Toch is het nooit leuk als je je ^bemensen van een juridisch gelijk 2am,et 8aan overtuigen, omdat zij niet het feitelijk gelijk inzien. V deze het Nederlandse belang ra- bepalingen van het Statuut echter de eerste aanleiding vormen om statuut te herzien en op te zeggen .fevenmin mag Nederland geleid wor- door angst voor een herhaling van gebeurtenissen met de mariniers it er zijn in de samenleving van lame en de Antillen heel wat :ig). x moet het uitgangspunt zijn de ming dat Nederland ondanks zijn lurige aanwezigheid daar niet in is gebleken de oorzaken van deze iningen weg te nemen. Paradoxaal ;d: misschien mag zelfs de Neder- aanwezigheid daar mede als een de oorzaken van een deel van de lingen worden beschouwd. Echter: die spanningen er toch moeten len, dan zou een voortgaande xlandse aanwezigheid misschien itens uitstel kunnen bewerkstelli- ien positieve, natievormende facto- unnen frusteren. indien pleit voor het aangaan van we, volkenrechtelijke banden dat I sedert kort in het Caribisch gebied jngwekkende politieke ontwikkelin- I voordoen in de vorm van gesprek- over nieuwe samenwerkingsver- len. Ook al kan niemand de uitslag jvan voorspellen het lijkt in het pg van de volken van Suriname en ■ntillen dat zij van het eerste begin zo volwaardig mogelijke ge- tspartner zijn. zonnig vk Droogste tijd in vijftig jaar Van onze weerkundige medewerker Hoe bijzonder is de droogte op dit mo ment? Wij hebben aan de hand van een publikatie van dr. .4. Labrijn (Me dedelingen en Verhandelingen, 53 A) gepoogd dit vast te stellen. Gaan wij uit van het tijdvak 1 maart 1971 tot 1 maart 1972, dan blijkt Schiphol een neerslagopbrengst van 487 mm te heb ben. De lange reeks waarnemingen van Zwanenburg (sedert 1735), aangepast aan Hoofddorp, wijst uit, dat de hui dige droogte de op drie na ergste is van de laatste 250 jaar. Slechts in drie gevallen eerder en dat zegt toch wel iets viel er in het bedoelde tijdvak minder neerslag, namelijk in 1802- 1803: 410 mm, 1858-1859: 460 mm en 1921-1922: 464 mm. Het Engelse hogedrukgebied prolon geert vandaag het droge weertype, dat ons zo heerlijk in het zonnetje zet nog. Het aantal zonuren in M.-Nederland benadert nu al de 150 terwijl 127 in De Bilt normaal is voor de hele maand. Wij moeten teruggaan tot 1955 om een stralender maart, destijds met 159 zon uren, te vinden. (De vergelijking: de hele afgelopen winter maar 108 zon uren). Nu het hogedrukgebied boven Duitsland is aangekomen, gaal de tem peratuur bij zuidelijke tot zuidweste lijke wind in de loop van het weekend stijgen, in eerste aanleg naar 15 gra den. Maar de hoogtestroming is weste lijk geworden de straaljagerstrepen verklapten dit gisteren al waardoor een oceaanfront langs zal komen met regen of een onweersbui. Dit zou dan de eerste neerslag zijn sinds lange tijd. Weerrapporten van gisteravond 7 uur. max. temp on neerslag van 7-18 uur. Amsterdam onbew 10. 0: De Bilt onbew 11. TILBURG In de Noordbrabantse gemeente Esch is gisternacht de 62- jarige H. van Kasteren uit die plaats om het leven gekomen. Hij reed met zijn auto tegen een boom. 0 Deelcn onbew 12. 0: Eclde onbew 9. 0: Eindhoven licht bew 12. 0, Den Helder on bew S, 0; Luchthaven R'dam onbew 11, 0; Twente onbew 12, 0: Vlissingen onbew 9. 0.1: Zd Limburg onbew 11. 0: Aberdeen zw bew 15. 0; Athene onbew 18. 0; Barcelona onbew 19. 0, Ben-lijn zwaar bew 9. 0: Bor deaux onbew 21. 0; Brussel onbew 12, 0: Frankfort licht bew 14. 0; Genève onbew 17, 0: Helsinki onbew 4, 0; Innsbruck onbew 17, 0; Kopenhagen licht bew 6, 0; Lissabon zwaar bew 17. 0; Looarno onbew 24. 0: Lon den onbew 13, 0; Luxemburg onbew 14. 0: Madrid geh bew 14. 0; Malaga geheel bew 21. 0. Munchen onbew 13. 0; Nice onbew 18. 0: Oslo licht bew: Parijs onbew 16. 0. Ro me onbew 19. 0: Split onbew 21. 0; Stock holm onbew S. 0 Wenen onbew 10. 0: Zurich onbew 1-5, 0; Casa Blanoa zwaar bew 18. 0: Istanboel zw bew 13. 0: Las Palmas licht bew 14. 0: Tel Aviv licht bew 10. 0.1: Tunis zwaar bew 18,. 1. HOOG WATER, 26 maart. Haringvliet le getij 1.33, 2e getij 13.54. Vlissingen 12.18. Rotter dam 2.33-15.11. Sclieveningen 1.09-13.31, IJ- nmiden 1.51-14.10, Den Helder 5.17-17.44, Har- lingen 7.55-20.06. Delfzijl 9.58-22.0S. 27 maart Vlissingen 0.35-13.01. Haringvliet 2.25-14.41, Rotterdam 3.20-15.56, Schcveningen 1.55-14.12. IJmuiden 2.34-14.49, Den Helder 6.21-1S.3S. Harlingen 8.53-20.54. Delfzijl 10.52- L JA 12 Y<- j i3 BEWOLKING 10 MAX. TEMP. *10 MIN. TEMP. WINDRICHTING J. H. Hazes: idealen van de christelijk-sociale organisatie zijn mij met de paplepel ingegoten het opereren in een groter verband financieel aantrekkelijk is, moet nog blijken. Ik heb eens gezegd dat het opzetten van een nieuwe organisatie structuur voor ons een financiële zelf moord zou zijn. Ik heb het tegenbe wijs nog niet gezien'. Werkloosheid Een van de moeilijkste problemen waarmee de bonden momenteel wor stelen is de werkloosheid. Ze hebben gezegd dat hun bereidheid om verdere medewerking te verlenen aan het na tionaal sociaal-economisch beleid me de afhankelijk is van de bereidheid van het kabinet tegemoet te komen aan de verlangens van de drie vakcen trales op het vlak van de werkloos heidsbestrijding. Niet alleen de terug lopende conjunctuur, <'e bezuinigings drift van de regering en de bouwvak kers die de bouw definitief de rug toekeren, stellen de bonden voor pro blemen. Hazes vertelt dat er herhaal delijk meldingen binnen komen over werkgevers, die beknibbelen op toesla gen enz. 'Er zijn ook werkgevers', zegt hij, 'die ter besparing van sociale premies een deel van het loon twintig gulden bijvoorbeeld uitke ren als reisgeld. Wanneer de bouw vakkers, die dit al dan niet door de nood gedwongen accepteert en hij wordt toch nog werkloos, dan krijgt hij over die twintig gulden reisgeld geen uitkering. We proberen hier zoveel mogelijk een stokje voor te steken, maar soms onttrekken deze praktijken zich aan je waarneming'. Hij herhaalt de vakbondseisen: de op brengsten van de inflatiecorrectie en wiebeltax moeten in de bouw worden gestopt. 'Er is geen planning op de lange termijn. De overheid zou in een hoogconjunctuur wanneer er grote vraag is naar particuliere woningen de utiliteitsbouw wat moeten rem- men om vervolgens in een laagcon junctuur wanneer de vraag naar nieuwbouwwoningen zakt de bouw- kraan open te draaien. De invloed van de overheid op het bouwproces is nog onvoldoende onderzocht', aldus de scheidende bondsvoorzitter. Een liftende jongeman, in colbertkos tuum, en keurig gekapt, beproeft zijn geluk met het bordje 'geen student'. Een man op een immens parkeerter rein strooit steentjes tussen de vele honderden auto's door om later zijn eigen wagen terug te kunnen vinden. Voorbeelden van cartoons over auto's en verkeer, waarover de rector magni ficus van de Utrechtse universiteit, prof. dr. Sj. Groenman, het gisteren op de 336ste dies natalis uitvoerig gehad heeft. Met 'hoogst honorabele bedoelingen' stond prof. Groenman lang stil bij de vrouw achter het stuur, die al in het begin van deze eeuw als het onder werp bij uitstek voor absurde voor stellingen figureert en relatief erg vaak in cartoons wordt afgebeeld. 'Dit stereotype blijkt bijzonder hardnekkig te zijn.' Om al zijn beweringen op tafel te kunnen leggen, heeft hij tweehonderd cartoons uit allerlei Nederlandse pu- blikaties vavaf 1950 en evenveel spot prentjes uit de uitgave 'Motoring through Punch' vergeleken. Hij komt tot de volgende conclusie: 'Indien be doeld werd. om ongelukken, verkeerso vertredingen, fout parkeren of iets dergelijks in het absurde te trekken, wordt een man gekozen om dé of een soort van automobilist te symbolise- wederrechtelijk 'Wat Jezus 'De Wereld' noemt, heeft zich wederrechtelijk van televisie en radio meester gemaakt, op een wijze dat de katholieke stem niet of nauwe lijks wordt gehoord. Deze media zijn vaak bronnen van ergernis geworden voor jong en oud, ten dele door onder de maat blijvende uitzendingen, ten dele door presentaties die het geloof ondermijnen en de wetten van God uit de harten wegroven.' 'Wil men een goed gebruik van deze publiciteitsmedia bevorderen, dan is het noodzakelijk om met vereende krachten beslag te leggen op zoveel mogelijk zendtijd, opdat mede daar door de prioriteit van de objectieve morele orde kan worden gehandhaafd.' Door de sleur der gewoonte worden veel geldelijke contributies nog be taald aan omroeporganisaties die de publiciteitsmedia alleen om economi sche redenen verder exploiteren: al leen het geld telt, niet het ware geluk van de mens. Ieder van ons zou zich in alle eerlijkheid moeten afvragen, of men er niet verstandiger aan doet het lidmaatschap van dergelijke orga nisaties nu maar eens definitief op te zeggen.' Aldus pater drs. Winand Kotte, voor zitter van de Stichting St. Willibrord Omroep, die met een folder van deze inhoud rooms-katholieken tracht over te halen lid te worden van zijn RKZ, de Rooms Katholieke Zender. 'Er is bijna geen mogelijkheid over om hier op nog 'neen' te zeggen. Christus roept! Jezus zou vandaag wellicht zeg gen: zorg dat je de beschikking krijgt over de modernste communicatieme dia om mijn levensleer te verkondi gen,' aldus pater Kotte. Inventarisatie Rotterdam heeft al een officiële lijst van monumenten, maar daar hoort nog heel wat meer op, vindt het historisch genootschap Rotterdam. Daarom heeft het een werkgroep ingesteld die een aanvul lende lijst moet maken van alles, ook objecten, wat voor Rotterdam(mers) waardevol is. De werkgroep gaat door tot heel de Maasstad geïnventariseerd is. s Bootbezoek Morgenmiddag ligt tussen 2 en 5 uur voor ieder die daar plezier m heeft, de loopplank uit van het Franse marinevaartuig Vaque- lin. Het schip ligt aan de Parkkade in Rotterdam, is een heuse onderzeeboot- bestrijdingsjager en vertrekt maandag alweer. Commandofeest Vandaag wordt in Roosendaal het dertigjarig bestaan gevierd van het korps commandotroepen. De naam 'commando' is indertijd ontleend aan de boerencommando's uit de Trans- vaaloorlog. Beperkt Nog vóór Pasen wil het tweede kamerlid De Ruiter (PvdA) de Voornse Sluis nor maal open zien. De sluis de enige verbinding tussen de Oude en de Brielse Maas is alleen een paar uur op werkdagen open, zodat water sportliefhebbers niets aan de Brielse Maas hebben. Het kamerlid heeft er schriftelijk vragen over gesteld. Tempo De bevolking van Noord- Brabant groeit nog steeds aanzienlijk sneller dan die van de rest van Ne derland, heeft de provinciale planolo gische dienst nagerekend. De landelij ke stadsrandigemeenten zijn de sterk ste groeiers, de grotere steden de traagste. v Byzantijns Zondagavond is er in de hervormde kerk van Steenderen een bijeenkomst, gewijd aan de byzantijnse (oosters-orthodoxe) kerkelijke kunst. Het Byzantijns Koor uit Nijmegen zingt er liturgische lie deren in een Slavische taal en er is een expositie van panelen met reli gieuze voorstellingen, waarover de theoloog C. Berends een lezing houdt. De bijeenkomst is vrij toegankelijk. De expositie is tot en met donderdag 's aA'onds van 8 tot 9 te zien, vrijdag middag van 2 tot 3, en vanaf eerste paasdag tot en met 15 april de hele dag door in de kapel van Bronkhorst. Vluchtelingenschijf Er is weer een nieuwe Top Star Festival'-lang- speelplaat geperst, waarvan de op brengst naar het vluchtelingenwerk van de V.N. gaat Donderdag wordt het eerste exemplaar in het paleis op de Dam verkocht. Verkoper is Rick van der Linden van Ekseption, eerste klant is prins Claus. ren. Dit is sociologisch de interessan te keerzijde van de kwantitatief be langrijke categorie van de cartoons, die op de vrouw als automobiliste betrekking hebben. Man-Vrouw-Maat schappij zou er ernstig bezwaar tegen moeten aantekenen, dat het een man is die komt aangerend, terwijl een parkeerwachter bij zijn auto treite rend aftelt: 29 minuten 55 secon den 29 minuten 58 seconden Hoe komt het nu, vraagt prof. Groen man zich af, dat ondanks het ontbre ken van feitelijke gegevens omtrent een mindere bekwaamheid van de vrouw als automobiliste en ondanks onze dagelijkse ervaring dat vrouwen, indien ze althans niet alleen maar op zondag van hun echtgenoot achter het stuur mogen, even goed rijden als mannen, het stereotype van de vrouw als chauffeuse, zoals het ivordt weer spiegeld in de cartoon zo taai is? Wij mannen willen de vrouw achter het stuur graag zo zien. Wij rijden dan zelf een stuk beter. Overdenkt men dit alles, dan zou een van de wortels van het stereotype van de vrouw achter het stuur heel een voudig zijn: dat de auto voor de vrouw te vroeg haar intrede heeft gedaan. Het stereotype is gefixeerd in de periode van vóór de werkelijke vrouwenemancipatie. glazenwasser Nèt tegen de grote schoonmaak is dit alleraardigste apparaat op de markt gekomen: een electriscbe ramenlap- per, die ook geschikt is om vloerte gels, tapijten, kachels, meubels, spie gels en nog veel meer te reinigen. De steel kan tot zes meter Morden uitge trokken en water is er niet bij nodig, Iaat staan een sopje. Het apparaat maakt de ramen met z'n draaiende borstels droog schoon. Deze glazen- M'asser is nog maar pas op de Weense Voorjaarsbeurs getoond. zweefprijs Luchthaven Teuge heeft een opstel wedstrijd uitgeschreven voor leerlin gen van het voortgezet onderwijs in de stedendriehoek Apeldoorn-Deven- ter-Zutphen. Er zijn 25 prijzen te winnen van elk vier zweefvliegtochten boven Teuge. De scholieren die de beste opstellen over de luchtvaart schrijven, krijgen vóór 1 juni schrifte lijk bericht dat ze zulke zweef tripjes gewonnen hebben. De veroverde rond vluchten kunnen ze dan tot en met 31 oktober elk weekeinde overdags ma ken, mits hun ouders toestemming hebben gegeven. De luchthaven zelf sluit een ongeval lenverzekering voor hen af. 'Maar.' zeggen de organisatoren geruststel lend, 'de vlucht wordt gemaakt met een ervaren piloot, die het brevet zweefvliegen heeft.' journa(a)l De Alfred Moser-commissie wil het Euregio-begrip begrijpbaarder maken. Het zal, zo is gisteren in het Duitse Nordhorn onthuld, bij de mensen in het grensgebied (Twente, Oost-Gelder land, West-Munsterland, Bentheim) periodiek op de gangmat M-orden ge deponeerd via een tweetalig blad on der de naam Journaal/Journal. Het driemaandelijks verschijnend tijd- schrit, dat acht gulden per jaar kost en 32 pagina's telt zestien Neder landse en zestien Duitse zal voorlo pig in een oplage van 20.000 exempla ren verschijnen. Om de kosten te dekken zal Journaal/Journal onver mijdelijk ook advertenties bevatten. Het blad is een ideetje van een Nord- bornse journalist. 'jood' De justitie van de Franse stad Dijon heeft een onderzoek gelast naar de verkoop van de 'voodoo-pop', die een supermarktwinkelier in zijn etalage had gezet met het opschrift 'jood 23,50 francs'. Zoals vorige week gemeld, is het pop petje, samen met 'heksen' en 'apen', gefrabriceerd door een Westduitse fir ma. Het ziet er precies zo uit als de karikatuur, die de nazi's van de joden plachten te publiceren. Een vertegen woordiger van een organisatie tegen rassendiscriminatie zag het in de eta lage en diende prompt een aanklacht in, waarop de justitie nu met een officieel onderzoek reageert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5