GEUS SLAAT PAEP WEER DOET Verkleden geblazen in Den Brielle Rotterdams 'ombudsteam reikt burger de hand er al één: 'n echte PULLMAN Er zijn nog kaarten voor Johannes Passion Oude Kerk Bridle's spektakel van begin tot eind Mr. Kernkamp: 'stap ingoede richting' Delfts akademies Kunstsentrum opgericht Terre des hommes op Pasar Dalam in Schiedam TROUW/KWARTET ZATERDAG 25 MAART 1972 de betere matras Rijksmuseum, het Maritiem Museum en het Krijgsmuseum in Leiden voor bezocht om een juist beeld te krij gen van het uiterlijk en de opbouw van het schip. „Het is me eerlijk gezegd meegevallen," zegt hij, „die bouw. Goed, er zitten zo'n 1500 werkuren in, maar dat geeft niet, dat hebben we graag voor het feest over. Maar het viel me mee dat zoiets nog te bouwen is, en nog wel vrij gemakkelijk ook. Ik zou zo'n schip, met de tegenwoordige materialen en mogelijkheden, nog wel als jacht kunnen bouwen ook." TREKPLEISTER Het is de bedoeling dat het geu- zenschip, na de activiteiten op de grote dag zelf, in Brielle blijft lig gen, als trekpleister voor toeristen. En op 1 april zal het het pronkstuk zijn van de geuzenintocht. Wim van Rens voert de leiding op de boot, Er komen acht kanonnen op, die met behulp van klappende ballonnen de stad dreigen te beschieten. Ook in het kraaienest komt een kanon te staan. De bemanning zal uit onge veer dertig personen worden ge vormd. En voor het geval dat die dertig (wellicht nog aangevuld met enkele enthousiastelingen die aan boord springen) ineens allemaal aan één kant willen gaan staan heeft Wim van de Torre midden op het dek een ry zware tonnen geplaatst „Voor het evenwicht, en om ervoor te zorgen dat ze niet allemaal van de ene kant naar de andere kant over lopen, want dat zou wel eens fataal kunnen zijn." Zou hij de boot wel willen ver- De Admiraal, bijna klaar om uit te varen. In het kraaienest, onver schrokken, Dirk Bravenboer, die heel wat uurtjes aan het schip heeft mee- gebouwd. Aan boord Wim van de Torre en Fons Löbker (in kostuum). Brielle anno 1972. Nu ligt het stadje er nog rustig bij. Maar wee de eerste april, wanneer de Langepoort geram meid zal worden, en de geuzen hun tocht door de stad naar het stadhuis gaan maken. (Foto KLM Aerocarto NV) kopen, na de aprilfeesten? Wim van de Torre is zo niet beledigd dan wel ontsteld. „Verkopen? Die boot blijft Fons Löbker aan de geuzenjenever. in Brielle. Anders ga ik nog liever, om met Van Speijk te spreken, de lucht in." JENEVER Vanaf de werf voert de rondrit naar de Voorstraat, naar de slijterij van de heer Philipse. „Het schijnt nogal een drankzuchtig volkje ge weest te zijn, die geuzen" moet hij gedacht hebben, „laat ik iets van die traditie in ere houden". En zo kunnen de Briellenaren en andere dorstigen met ingang van zaterdag naar een fles Coppelstock-jenever vragen, of naar een fles Lumey- vieux. De inhoud is jenever, afkom stig van een bekende fabrikant, „maar met een apart smaakje, en met een speciaal voor ons gedrukt etiket erop," zegt de heer Philipse. Vrijdag is de eerste officiële fles aan burgemeester Huurman aange boden. De nieuwe burgemeester zelf is overigens ook een enthousiast april- feestvierder. Al eerder verscheen hij in middeleeuws kostuum in de straten van zijn stadje, dat zaterdag voor het eerst zal zijn afgesloten voor alle verkeer. VIERDUIZEND Vierduizend mensen zullen naar verwachting volgende week als authentieke zestiende-eeuwers rond lopen. Tienduizenden bezoekers zul len, in twintigste-eeuwse kleren, naar hen kijken. En wie weet trekt een statige poorter of poorteres niet omstreeks het middaguur een bami hapje uit de automatiek tegenover het stadhuis. Waar blijft de tijd zaterdag 1 april in Brielle? DELFT Dinsdagavond 28 maart om 8 uur voeren het koor en het Bach-orkest van Krashna Musika de Johannes Passion van Johann Sebastian Bach uit in de Oude Kerk. De klok van deze laat-mlddeleeuwse kerk zal op 28 maart de uitvoering inluiden. Het koor wordt begeleid door een klein orkest met een strijkersgroep, een blazersgroep (die bestaat uit twee fluiten, twee hobo's en een oboe caccia). een klavecimbel en een orgel. Krashna Musika prijst z'ch gelukkig te mogen rekenen op de medewerking van Trudy Koeleman. sopraan: Reinata Heemskerk, alt: Jouke Krediet (evan gelist). tenor: Wouter Goedhart, tenor; Nico Klop (Christus), bas en Henry Blackman. bas. Kaarten a f6 50 (CJP-ers en studen ten f 4) zijn verkrijgbaar bij de VW. de Oude Kerk. het Prinsenhof en bij mevrouw De Wijs-Kamp, Charlotte de Bourbonlaan 10. PROMOTIE LEIDEN, 23 maart De heer F A 3 de Vries te Oegstgeest Is gepromoveerd tot doctor ln de faculteit der wtsfcujjde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld „An analysis of replication er rors ma de by a defective dna poly merase of bacteriophage t 4". De pro- motor waa prof dr A de Waard. BRIELLE Volgende week za terdag is het vierhonderd jaar ge leden dat de Watergeuzen Den Briel binnentrokken. Wie kent niet het verhaal van veerman Coppel- stock, van admiraal Lumey en vi- ce-admiraal Treslong? De vloot voogd der geuzen, hij kende toen geen accoord, hij vorderde Den Briel of haar val. En vallen wilde de stad niet op die gedenkwaardige 1 april 1572. Inmiddels kwam de geus trouwens al binnen: via de Noordpoort, die werd gerammeid, en via de Zuidpoort die open stond. Sinds een jaar of wat doen de Briellenaren die actie iedere eerste april fors over. De poort van de Noordpoort staan alleen nog de fundamenten, daarom wordt de Langepoort gebruiktwordt geram meid, de geuzen trekken triomfan telijk de stad binnen. Ook dit jaar juist dit jaar is Brielle druk bezig met voorbereidingen voor een wederopvoering van het spek takel. Vierhonderd jaar is immers een zeer respectabele reden voor een feest dat tot ver buiten de stadsmuren zal doordringen. Van koninklijke belangstelling is de stad dit jaar ook perzekerd: ko ningin Juliana komt de festiviteiten bijwonen. Het programma voor zaterdag j april ziet er als volgt uit: 8 uur: carillonspel van de (ver nieuwde) beiaard door stadsarchi varis Jac. Klok; half 9: kranslegging en hijsen van de vlag bij het 1 april-monu- itient bij de voormalige Noordpoort 10 uur: openstelling van de kerk kwart voor 11: sluiting van de kerk, aankomst van koningin Ju» liana; 11 uur: herdenkingsdienst; kwart voor 12: de koningin be zoekt het Asyl voor Oude en Ge brekkige Zeelieden; kwart voor 1: lunch voor geno digden in de Vakschool voor Meis jes; 2 uur: rammeien van de Lange poort. Mars van de geuzen dooi Brielle; kwart voor 3: aanvang van hei spel „De Tyrannie verdrijven" van dr. Voet in de Trompstraat; half 8 's avonds: aankomst in de Maaslandse haven van het geuzen-j schip „De Admirael". Op 3 april komen de geuzen noflP een keer, nu uit Maassluis, met huti| schepen aan het Maarland. Ze gaan dan in mars naar het stadhuis. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een gezin: man, vrouw, zes kinderen, onder toezicht van een gezinsvoogdes. Laag inkomen, slechte behuizing. Zo slecht dat de dienst bouw- en woningtoezicht de wonliing, waar het hemelwater met emmers moet worden opgevangen, afkeurt. Het gezin dreigt te worden gedeporteerd naar een afbraakbuurt waar het niet hoort en waar het zich niet thuis zal voelen. Op initiatief van de gezinsvoogdes wordt een klacht ingediend bij de gemeente, gevraagd wordt om andere, meer geschikte behuizing. het aantal reacties daarover tot nu toe een brandend probleem". De nieuwe commissie is al een „ombudsteam" genoemd, een mooie naam die niet helemaal juist is. De „ombudsman", een uit Scandinavië overgewaaid instituut, staat hele maal onafhankelijk tegenover alle bestuurderen. Dat is met een com missie van vijf raadsleden uiteraard niet het geval. Kernkamp tilt er niet zo zwaar aan: „Ook als raadslid kun je wel degelijk een onafhankelijke mening vormen. Politieke of prestige-over- wegingen mogen bij het bepalen van een standpunt geen rol spelen. Ove rigens hebben wij wel de bevoegd heid amhlenaren te horen en bestaat door de brede samenstelling van de commissie ook de mogelijkheid een minderheidsstandpunt naar buiten te brengen", SAMENSTELLING Over de samenstelling van de com missie schijnt achter de schermen nogal wat discussie te zijn geweest. Kernkamp wil er niet zoveel-over loslaten. Op de vraag waarom hij, als jurist, geen voorzitter is gewor den. zegt hij: „Dat had het geval kunnen zijn als ik op mijzelf had gestemd. Dat heb ik niet gedaan omdat ik er een hekel aan heb. Maar het is onzin te suggereren dat een socialiste uit politieke overwegingen voorzitster is geworden, omdat an ders de Partij van de Arbeid niet welwillend zou hebben meegewerkt. Het oplossen van een derge lijk probleem behoort tot de taak van de onlangs opgerichte commissie voor de verzoek schriften, vijf raadsleden die als een soort ombudsman zullen op treden om klachten van burger te onderzoeken, om hem te hel pen en te adviseren. De oprich ting van de commissie is een ini tiatief van de raadsfracties van D'66. Voorzitster is de socialiste Marry Molenaar, secretaris mr. F. H. Kernkamp (PCG) en le den mevrouw H. de VosKrul (CPN), de heer W. Baggerman (WD) en de heer C. Reinhardt (D'66). Kernkamp is jurist en dus bij uit stek de man die de commissie met zijn kennis van zaken en deskundig heid kan bijstaan. Van hem is ook 't voorbeeld uit de inleiding. In zijn kantoor aan de Blaak, waar de lentezon fel naar binnen schijnt noemt Kernkamp de oprichting van de commissie voor de verzoekschrif ten: „een stap in de goede richting. Er is aan het tot stand komen een hele discussie voorafgegaan en we moeten nu maar zien hoe het uit pakt. Ik heb goede hoop, gezien ook de ervaringen in andere steden. Zo dra de burger weet waar hij met klachten en bezwaren terecht kan krijgen wij wellicht meer werk dan ons lief is". (Rotterdammers kunnen hun brieven richten aan de gemeen teraad, Stadhuis, Coolsingel). Volgens 't PCG-raadslid had bur ger tot nu toe vaak het idee dat hij vastliep bij de verschillende ambte lijke instanties: „Men werd, dacht men, van het kastje naar de muur gestuurd en fijngemalen in de amb telijke molen. Dat is niet helemaal onverklaarbaar omdat er algemene voorschriften zijn, die moeten wor den toegepast. In individuele geval len kunnen die misplaatst en onvol doende blijken. En het is voor ieder een die denkt in zijn recht t'e staan vervelend een brief te ontvangen van de gemeente waarin precies te genovergesteld wordt geantwoord". SOORT ZAKEN Door zijn raadslidmaatschap en ervaringen elders heeft Kernkamp zich al een idee kunnen vormen over het soort zaken dat de commissie te behandelen krijgt. „Wanneer je uit gaat van de klachten en de telefoon tjes die je krijgt van kiezers, dan kun je je wel enigszins voorstellen op welk vlak die zaken zullen lig gen. Ik denk dat we vooral veel huis vestingsproblemen te behandelen zullen krijgen. Iedereen wil dat de woningvoorraad zo eerlijk mogelijk wordt verdeeld en een boel mensen hebben het idee dat zij bij die ver deling onvoldoende aan bod komen. Verder verwacht ik klachten over de toepassing van de hinderwet, over vuil en stank. Dan denk ik aan de aanleg van parkeerplaatsen, gezien Sterker nog: deze partij had gei haar aantal raadsleden aansprt kunnen maken op twee zetels in commissie. Zij heeft dat niet gedj1 Dat Marry Molenaar nu voorzitc is vind ik juist omdat wij als zah in de raad worden gebracht op i, zo groot mogelijke steun mot» kunnen rekenen". jj WERKWIJZE De afgelopen dagen heeft Ké: kamp zijn gedachten laten gaan ó2 de precieze werkwijze van de ct missie. „Ik heb wat dingetjes op16 pier gezet die wij zullen besprek Zo vind ik bijvoorbeeld dat je dft behandelen zaken kunt uitspliL in drie categorieën: gevallen die r spoedbehandeling eisen, zoals hetp zin dat naar een afbraakbuurt drtl te moeten verhuizen, zaken waar| niets aan kunnen doen, maai- die.| wel kunnen doorverwijzen naar! dere instanties, waarbij wede dieners van een klacht dus kunfc adviseren en zaken die wij zelf behandeling nemen. Daarbij zalL nodig zijn de betrokkenen te hdj en ter plaatse eventueel een onè zoek in te stellen. Menen wij l een klacht gegrond is dan zullen^ een advies opstellen aan de raadP maatregelen te nemen of de i voorleggen aan burgemeester w wethouders met het verzoek stari te ondernemen". t De naam van het nieuwe institr „commissie voor de verzoeksctf1 ten" ligt minder makkelijk in) gehoor, spreekt ook nauwelijks Kernkamp: „Je zou kunnen derib aan klachtenclub, of klachtenf leg, of toch maar ombudsteamr zou graag willen dat iemand een hl de naam kon verzinnen die L bedoelingen zoveel mogelijk wu geeft Maar hoe het beestje r heet: als een zaak eenmaal veel» bliciteit heeft gehad gaat de sneö j bal vanzelf wel rollen en weet L ons wel te vinden. En dat kun jj een democratie alleen maar to^ 1 chen". 1 MR. F. H. burger mag niet KERNKAMP worden fijngemalen Van een onzer verslaggeefsters) BRIELLE Je zou natuurlijk gekscherend kunnen schrijven over dat vreemde volkje in Den Brieldat zich telkenjare rond 1 april in feestverpakking hult, de straat opholt en goedgezinde buren uitscheldt voor smerige spanjool' of vuile paapsen' Je zou de gek kunnen steken met de Briellenaren, die al maanden lang over niets anders kunnen praten dan over het grote feest dat het stadje zaterdag 1 april te wachten staatals zelfs de koningin op bezoek komt. Maar ze vinden zelf ook welin Brielle, dat ze een beetje gek zijn. En ze verontschuldigen er zich ook voor tegenover buitenstaanders. Neem bijvoorbeeld Fons Löbker, be heerder van het Trompm useum, en dagblad correspondent die de verslaggeefster wel even in Brielle teil rondleiden. Rens van Adrichem, de laatste hand aan een décor leggend. DELFT Er bestaat in Delft al een tijdlang behoefte aan stimulering en betere coördinatie van culturele activiteiten. Zowel de gemeente Delft als de TH werken dan ook sinds enige tijd aan overkoepelende cultrele organisaties. Op maandag 29 februari jl. zijn deze voorbereidingen uit de studentengroeperingen afgerond met de oprichting van een Delfts Akademies Kunstsentrum, DAK. De oprichtings- acte werd ondertekend door Krashna Musica, Balder, Studenten Kunst stichting en de stichting de Delftse Komedie. Enkele andere organisaties hebben toegezegd binnenkort eveeens lid te worden van het DAK. Voorlopig heeft het DAK geen eigen kantoorruimte. Als postadres wordt het adres van Krashna Musica gebruikt (Oude Delft 39a), als telefoonnummer het nummer van de Delftse Komedie (TH tst 276). Iedere organisatie, die zich bezig houdt met theaterkunsten in de aller ruimste zin van het woord, kan lid worden. „Ik zal 't u allemaal laten zien, u zult ervan opkijken. Wij zijn op het ogenblik allemaal wel een beetje mal hoor." Bereidwillig trekt hij, terwille van de te maken foto's, een pak aan; „geef me mijn Spaanse maar," zegt hij tegen zijn vrouw. En: „Ik heb er drie, ik kan dus kiezen." Gehuld in kuras, „gekocht bij een antiquair, naar dit voorbeeld zijn er 48 gemaakt," verder in het veel kleurig fluweel en met een zilver kleurige helm op, zoekt hij, alweer uit voorraad, een wapen. Een on geveer twee meter lang zwaard wordt afgekeurd: „dat kan niet mee in de auto, als we de stad ingaan." Het wordt een degen van wat klei ner formaat, die bij het instappen in de auto toch nog wel voor wat moeilijkheden zorgt, evenals de helm. GRIMEUR Maar Fons Löbker is geen moeite teveel als het om Brielle gaat. Nog even komt er bezoek bij de familie: Marius Becker de grimeur, die vele tientallen medewerkers aan spel dat in de middag van 1 april zal worden opgevoerd, moet schminken. „Voor mij zal er niet veel tijd zijn in de stad rond te lopen," verzucht hij. We gaan- naar de sloepenloods, even buiten het directe centrum van Brielle. „Moet je eens kijken wat Rens allemaal doet," waarschuwt Fons Löbker als we de grote hal binnengaan. Daar staan tegen de muur de décors: een zij-aanzicht van het geuzenschip, een straatje met winkels, een toren, een grafsteen. Op de grond gehurkt zit Rens van Adrichem, 25 jaar, doorgaans werk zaam in een reclame-studio, no full time éénapriller. Ook de décors wor den gebruikt voor het spel, dat de Rotterdamse specialist dr. H. A. Voet schreef. Peter Holland, regisseur van o.a. Swiebertje op de televisie, voer de de regie. Maar hij kreeg vorige week zaterdag, tijdens de repetities, een hartaanval, en ligt nu in het Ikazia-ziekenhuis in Rotterdam. „Het is ook nog al niet wat," zegt Fons Löbker, „een stuk regisseren waaraan meer dan honderd mensen meendoen". Inmiddels is een spoedvergadering gehouden en John van der Rest is bereid gevonden de regie van de heer Holland over te nemen. Vanuit de loods stappen we weer in de auto. Weer blijft de degen steken, weer stoot Fons Löbker bij na zün helm af. ADMIRAEL Nu wordt het pronkstuk van de feestelijkheden getoond: het geuzen- schip. Op de werf van Van de Torre ligt de boot, de Admiraal klaar. Een naar men mag aannemen zo getrouw mogelijke kopie van het schip dat vierhonderd jaar geleden Brielle binnenvoer. Wim van de Torre heeft er het SCHIEDAM Op de Pasar Dalam, die op Goede Vrijdag open gaat in de sporthal Margriet aan de Nieuwe Damlaan in Schiedam, zal ook de stichting Terre des hommes met een stand aanwezig zijn. Terre des hommes hoopt hiermee publiciteit te krijgen en fondsen te kunnen werven voor projecten in Zaire (vroeger Congo), Vietnam, Midden-Oosten en Peru. In voor bereiding zijn projecten in Zambia, Angola en Bangla Desh.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4