Ulster op kookhitte na ingrijpen Heath Zware sancties voor misbruik van bijstandswet Motie-Pronk wordt niet uitgevoerd Het Kwartet Vrees voor complete burgeroorlog toegenomen .open 'op' waterval van Schaffhausen ingeland en Malta komen ot akkoord Zonnig In deze krant Medici verdeeld over abortus [runsburg: Irene langer in ziekenhuis t^Bon rrin™ 1"P^\ Gun ook Uw buurman deze krant! V/ie komt er met Pasen in de Stadsgehoorzaal met een zeer groot assortiment bankstellen, bergmeubels en eethoeken, alles ook in Spaanse stijl Nieuwe Leicis e Courant ZATERDAG 25 MAART 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is gheblavan mijn hart in teghenspoatl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. let is in Nederland in vijftig jaar niet zo droog geweest als in dit zonnige voorjaar, en dat is ook aan e waterstand op de Rijn te merken. Zelfs de waterval van Schaffhausen, de grootste in Europa, is bijna rooggevallen. Waar anders het water kolkt, lopen nu mensen op de rotsen. DNDEN (Reuter) Engeland en alta hebben een akkoord bereikt. De altezer premier Dom Mintoff zal inavond in Londen aankomen om het koord over de Britse bases op het land te ondertekenen, zo werd gister- rand meegedeeld. Na de onderteke- ng houdt de Britse minister van •fensie, Lord Carrington, een pers- nferentie. 'at de overeenkomst inhoudt is niet kend. Het is mogelijk dat hij het rcombineerde Britse-NAVO aanbod jor het voortgaande gebruik van de ises op Malta door de Britten heeft invaard. Hiervoor zou 14 miljoen and sterling zijn aangeboden, 4 mil ten minder dan Mintoff geëist had. intoff kan ook ingestemd hebben et de complete terugtrekking van de ritse troepen voor 31 maart. ogezegd LONDEN, BELFAST (Reuter, UPI, AP, AFP) Het besluit van de Engelse regering Noord-Ier- land onder rechtstreeks bestuur van Londen te plaatsen, heeft de spanning in het verscheurde Ulster op kookpunt gebracht. Onmiddellijk na het bekend worden van de Britse maatregelen zijn zesdui zend woedende protestantse dokwerkers naar het stadhuis van Belfast getrokken, dat bewaakt wordt door Britse militairen. In Engeland staan vierduizend militairen klaar om naar Noord-Ierland te worden gevlogen als daar ernstige onlusten zouden uitbreken. Droog en zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen zuid en west. maximum temperaturen ongeveer 13 gra den. Een waarschuwing: de droogte van de laatste tijd maakt gedurende het weekeinde het gevaar voor bos-, heide- en duinbranden zeer groot. Morgen en overmorgen: Tijde lijk regen of een bui. Later vrij zonnig Ongeveer normale tem peraturen. Morgen zon op: 6.29 onder: 19.04 heeds meer meusjes op de iveg i kan me uit mijn jongensjaren herinneren dat alles wat uit epaalde hoek kwam verkeerd as. Gelukkig is dat sentiment erdwenen. We kunnen nu beter aar elkaar luisteren, we hebben teer respect voor eikaars opvat- ngen J. Lanser, voorzitter CNV zo, noemt meneer dit fen kneusje! Van onze parlementsredactie DEN HAAG Wie verkeerde opga ven doet of gegevens verzwijgt voor het verkrijgen van een uitkering vol gens de bijstandswet kan gestraft wor den met twee jaren cel. Staatssecreta ris Mevrouw Van Veenendaal van CRM en staatssecretaris Rietkerk van sociale zaken zijn van plan de Tweede Kamer voor te stellen deze strafbepa ling in de bijstandswet op te nemen om fraude tegen te gaan. De fracties van de VVD en het GPV hadden hierom verzocht. Misbruik van de Bij standswet kon tot op heden alleen bestraft worden op grond van bepalin gen uit het wetboek van strafrecht. Er zijn enkele veroordelingen wegens bijstandsfraude uilgesproken. Iemand, die uitkering geniet op grond van de bijstandswet, is verplicht di rect aangifte te doen van feiten en omstandigheden, die een reden kun nen zijn voor vermindering of het stopzetten van de uitkering. Wie nala tig is, zo stellen de staatssecretarissen verder bij de nota van wijziging voor kan gestraft worden met zes maanden cel of een boete van 600. Het opzet- DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten, de motie-Pronk, die de Tweede Kamer met 58 tegen 57 stemmen aannam, niet uit te voeren. Minister Boertien van Ontwikkelings samenwerking en minister Langman van economische zaken zullen dinsdag gezamenlijk in de openbare vergade ring van de desbetreffende kamercom missies over dit besluit verantwoor ding afleggen. De Tweede Kamer vroeg in de motie- Pronk de uiteindelijke verantwoorde lijkheid voor de coördinatie van het ontwikkelingsbeleid in handen te leg gen van minister Boertien. Minister-president Biesheuvel zei gis teren nog na afloop van de kabinets vergadering, dat het kabinet primair verantwoordelijk is voor de taakverde ling tussen de ministers. Bovendien was het ook niet mogelijk op korte termijn, zoals de motie vroeg, organi satorische maatregelen te treffen. Inflatiebestrijding Minister-president Biesheuvel vindt de instelling van een hoge staatscom missie voor het bewaken van over heidsuitgaven, waarvoor de fractie voorzitter van DS 70, de heer Berger, onlangs pleitte, niet juist. Ook de VVD-voorzitster, mevrouw van Some ren, vroeg gisteravond op het VVD- congres om een dergelijk college. De bewaking van de staatsuitgaven is in de eerste plaats de taak van het kabinet, zei mr. Biesheuvel. Met de controle is het parlement belast. Deze afwijzing betekent overigens niet. dat kritiek van buitenstaanders in deze kwestie niet welkom is. Zo heeft de minister-president veel waar dering voor bijvoorbeeld het Instituut voor Overheidsuitgaven. Het kabinet heeft gisteren verder een procedure vastgesteld met het oog op het opstellen van de begroting-1973. In de loop van april hopen de minis ters een gesprek te hebben met de Stichting van de Arbeid, om na te gaan wat er van de loonmatiging terecht is gekomen. telijke misbruik van de bijstandswet wordt in de nieuwe bepalingen aange duid als een misdrijf. Het achterwege laten van inlichtingen wordt als een overtreding aangemerkt. In het algemeen wordt uitdrukkelijk in de wet de verplichting opgenomen tot het geven van inlichtingen over personen. In hun memorie van toe lichting op de structurele wijziging van de bijstandswet schrijven de staatssecretarissen, dat er geen exacte cijfers over misbruik in de ""bijstands wet beschikbaar zijn. Naar de gevallen van fraude zijn steekproeven genomen. Het onderzoek wees uit, dat ongeveer 1 procent van het totaal uitgekeerde bedrag ten on rechte is uitbetaald. In het algemeen is niet tot vervolging overgegaan wan neer het ten onrechte ontvangen be drag was terugbetaald. Binnenland J. H. Hazes: werknemer is nog onmondig 5 Wiegel: "Keiharde loon- en prijsafspraken'9 Nieuwste natuurpark Slapen verboden in deel Vondelpark Buitenland Schokkend rapport over Ceylon 7 Kerk Wat is het kerkelijk ambt? 2 Diaken Banning 2 Commentaar 5 IHrhtbij en verder 5 Radio- en tv programma's 6 Strips, feuilleton Puzzel I.ezcrs schrijven Postzcgelnicuws De Noordierse oud-minister Willam Graig, die destijds ontslagen is vanwe ge zijn extremistische standpunten, heeft de maatregelen van de regering- Heath verraderlijk genoemd. Hij liet weten een oproep te zullen richten tot de 185.000 arbeiders in Noord- Ierland maandag en dinsdag en pro teststaking te houden. Toen gisteren het nieuws bekend werd, werd er op tal van plaatsen al ipontaan gestaakt. Overal werden de maatregelen druk besproken. De premier van Noord-Ierland, Brian Faulkner, die volgende week zal aftre den als het Britse Lagerhuis de machtsoverneming door Londen heeft goedgekeurd, heeft gewaarschuwd, dat een rechtstreeks Brits bestuur over Ulster 'de ernstige gevolgen kan heb ben, waarvan de omvang thans nog niet valt te voorspellen'. Van verschil lende kanten wordt al gezinspeeld op de mogelijkheid dat een burgeroorlog zal uitbreken. Grote groepen protes tanten beschouwen de maatregelen van Heath als een buigen voor de terroristische druk van de IRA, het geheime ondergrondse leger. Vooral het besluit dat een deel van de men sen in interneringskampen zal worden vrijgelaten heeft kwaad bloed gezet. Oud-minister Craig verklaarde gistera vond: 'Noord-Ierland is vandaag dich ter bij een burgeroorlog dan gisteren'. Volksstemming De Conservatieve regering van pre mier Heath heeft besloten Noord-Ier land rechtstreeks te gaan besturen, nadat de besprekirfgen met de rege ring van premier Brian Faulkner wa ren mislukt. Heath had hem voorge- UTRECHT Huisartsen zowel als gynaecologen zijn sterk verdeeld over de vraag op welke indicaties abortus moet worden toegestaan. Het is niet aannemelijk dat er in wettelijke ver plichte abortusteams wèl eensluidende opvattingen zouden ontstaan. Tot dece conclusie komt drs. R. Veen- hoven van het Sociologisch Instituut van de Nederlanfe Economische Hoge school op grond van een enquete die hij heeft gehouden onder huisartsen en gynaecologen. De resultaten van het onderzoek, waaraan 216 huisartsen en 124 gynaecologen hebben meege werkt, zijn deze week in 'Medisch Contact' gepubliceerd. Vijf pet. van de huisartsen en vier pet. van de gynaecolgen antwoordde, aanzienlijk levensgevaar voor de vrouw door de zwangerschap geen reden tot abortus te vinden. Dat de vrouw het kind niet wenst vindt 8 pet. van de huisartsen en 2 pet. van de gynaecologen voldoede indicatie, 57 pet. van de huisartsen en 72 pet. van de gynaecologen zou om deze reden nooit een abortus toestaan. Ernstig gevaar voor de psychische gezondheid van de vrouw acht 69 pet. van de huisartsen en 58 pet. van de gynaeco logen wel, respectievelijk 8 en 20 pet. geen reden voor abortus. Over het algemeen blijken de gynae cologen zich terughoudender op te stellen dan de huisartsen. Gynaecolo gen sijzen ook meer verzoeken af, ze staan aanmerkelijk afwijzender tege nover wetswijziging en ze geven, vol gens drs. Veehoven, vergeleken met de huisartsen ook blijk van een tame lijk zwartgallige visie op de gevolgen van abortus voor betrokkenen en sa menleving. (ADVERTENTIE) H y&utuim. ME.UBE.LENI VEILIG GEKOCHT 1 iBU DL VAKMAN steld van tijd tot tijd in Noord- Ierland en volkstemming te houden over de te volgen politiek. De kwestie van de grens met de Ierse republiek zou het eerst bij een volkstemming geregeld moeten worden. In de twee de plaats wilde Heath geleidelijk een eind maken aan de interneringsmaat regelen en in de derde plaats stelde Heath voor de verantwoordelijkheid voor orde en gezag over te hevelen naar Londen. De eerste twee maatregelen waren in principe acceptabel voor Faulkner, maar de derde niet. Hij vloog terug voor overleg met zijn kabinet, maar keerde donderdagavond in Londen te rug met de mededeling dat het Noord ierse kabinet eenstemmig van oor deel was dat overheveling van de verantwoordelijkheid voor orde en ge zag naar Londen onaanvaardbaar was. Daarop besloot de Britse regering het hele bestuur over Noord-Ierland over te nemen. Faulkner heeft zich bereid verklaard aan te blijven tot de zaak rond is. De Britse oppositieleider Ha rold Wilson heeft laten weten, dat zijn Labourpartij mee zal werken aan de maatregelen van Heath, zodat het Lagerhuis nog voor Pasen de nodige wetgeving kan goedkeuren. De regering Heath heeft een mi nister voor Noord-Ierland benoemd, die voor de gang van zaken daar verantwoordelijk zal zijn. Het is de 53-jarige William Whitelaw, die nu voorzitter is van het Britse Lagerhuis. In Londen geniet hij groot gezag. Heath heeft laten weten dat het rechtstreekse bestuur voorlopig een jaar zal duren. In die tijd wil hij de interneringsmaatregelen geleidelijk William Whitelaw, de nieuwe minister voor Noord-Ierland. ongedaan maken en over verschillen de onderwerpen volkstemroingen orga niseren in Noord-Ierland. Met deze maatregelen, die een ernstig kijkende Heath gisteravond voor de Britse televisie heeft toegelicht, komt er voorlopig een eind aan 51 jaar protestants bestuur over Noord-Ier- land. Volgens de premier kunnen de nu genomen besluiten een doorbraak betekenen in de strijd voor vrede in Ulster. Zijn regering was tot de con clusie gekomen dat alleen een volle dig nieuwe start uitkomst zou kunnen brengen en de vicieuse cirkel van geweld zou kunnen doorbreken. Hij richtte zich vooral tot de Noordiersen, die hij de verzekering gaf dat de Britse militairen in Ulster zullen blij ven zolang een groep de gewone bur gers probeert te intimideren of terro riseren. De overneming van het be stuur werd door Heath geen definitie ve oplossing genoemd maar een moge lijkheid voor de Noordierse bevolking samen te gaan werken bij het bespre ken van haar vraagstukken. Sean Macstioffan, staf-chef van de mi litante afdeling van de IRA. zei geen bestand te willen omdat de voorstel len van Heath worden opgedrongen. 'Onze operaties gaan door totdat alle Britse militairen uit de straten van Noord-Ierland zijn verdwenen', zei hij. Zie verder pagina 7, eerste kolom NIJMEGEN Prinses Irene zal lan ger in het Nijmeegse St. Radbouw- ziekenhuis moeten blijven dan aanvankelijk werd verwacht. De prinses is zondag met een lichte aanval van geelzucht opgenomen. Hoe wel de toestand van prinses Irene vooruit gaat, zijn er enkele bijzonder- hden bijgekomen, die een langer ver blijf in het ziekenhuis wenselijk ma ken. De diagnose is als zodanig 'terugge draaid' en men neemt aan dat de prinses niet alleen geelzucht heeft. Ze moet voorlopig wellicht nog enkele weken in Nijmegen blijven, waar ze de kamers deelt met haar zuster prin ses Margriet. Duizenden dokwerkers gingen gisteren in Belfast de straat op om te protesteren tegen de Britse maat regelen inzake een rechtstreeks bestuur over Ulster. Uw krant vernieuwd en uitgebreid Nieuwe abonnees opgevon yj ue.oa» per. 1, nu gemokkeliik Na0(n;Q mo<jnd I Verdien zelf een leuke ^dre- attentie naar keuze p|a0,s.a kwartooi U hoeft al leen maar deze I De nieowe ontvangt de krant 14 dagen vernieuwde en sferfc J 9f0,i>' en be5pa0" ,enmimSe 3- «bonnemenlsgeld uitgebreide krant van I hand tot hond Ie laten gaan. Opgegeven door: Naam:- En dan de bon hiernaast Invullen. I Pto°'* r Ik ontvang als beloning het aangekruiste Postzegel niet nodig ols mopie postpapier plaHno schooltje handige porootmop E u op de envelop schrijft: en^lopper, (fleuenonderietler) met br.efpopier en Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1