Wi li |l izz Et Het geloof vragenderwijs Landelijke actie vcsr bevrijdings bewegingen won oekenetalage Veronica verliest zaak Kind verdronken Man verdacht van smokkelen Turken Recreatiegebied voor Hoogerheide Postzegel- nieuws TROUW/KWARTET ZATERD AG 25 M A ART 1972 3 maal 10 gulden aan prijzen niet-gereformeerden Antwoord'. Amstelveen Ds. R. J. van der Veen voor "Betaald tenen als door joden geleerden of leken. Kollum drs. R. Ferwerda De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname ln deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer tc geven. BIJ publikatle wordt met de naam van de inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartct. Postbus 859. Amsterdam. Jongerendag Horizontaal; 1. Europeaan, 5 dichter 9. oprolbaar zonnescherm, 12. schijf vis, 14. tussenzetsel, 15. hemellichaam, 17. gepelde gerst. 19. ben. 21. Alge meen Kiesrecht, 23. volksvertegen woordiging, 26. familielid, 27. paard, 28. engels bier, 29. vernis, 30. aard rijkskundige aanduiding, 31. reus, 33. de fijnste vederen, 36. muzieknoot, 37. eekhoorn (gew) 39. bloem, 41. droogoven, 43. afscheiding, 44. echtge note. 45. grondsoort, 47. bij, 50. put- emmertje, 53. voedsel, 54. soort ge bakje, 56. aanloop, 58. lidwoord, 59. zwarte kleverige stof, 60. plechtige gelofte, 62. wolvlokje, 63. editie (afk), 64. overeenstemmend met elkaar. 68. pers. voornaamw. 69. bloedhuis, 70 gewoonterecht (Ind.), 72. welige was, 73. duikereend, 75. water in N. Br. 77. boterton, 78. hoofddeksel, 79. land schap in Griekenland Verticaal: 2. voorzetsel, 3. gezichtsor gaan, 4. gang, 6. telwoord, 7. zuid vrucht, 8. bouwland, 9. rand, 10 wiel, 11. voegwoord, 13. oogvocht, 15. lange nekharen van dieren, 16. reukhout boom, 18. afk. van trustee, 19. pers. voornaamw. 20. vuurpijl, 22. water diepte, 24. traag, 25. honingdrank, 26. kort muziekstuk, 31. eens, 32. grond, 34. muziekinstrument, 35. plaats in Frankrijk, 38. plaats in Gelderland, 40. kever, 42. eikenschors, 45. balk, 46. 1 vers, 48. noorse goden, 49. toespraak, 51. bijnaam van Ezau, 52. vlaskam, 55. kant van een stroom, 57. meisjesnaam, 61. dwaling, 64. lusthof, 65. voorvoeg sel, 66. kindergroet, 67. tennisterm, 69. voorkomen, 71. achting, 72. scheik. element, 73. muzieknoot, 74. pers. voornaamw. 76. rechten inbegrepen (afk). Oplossing t.e.m. woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwartet, of - Postbus 859 Amsterdam. Links boven vermelden: weekendpuzzel. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Hor.: 1. magiër, 6. matras, 12. lira, 14 tael, 16. eb, 18. ra. 19. lam, 21. Ag. 22. si, 23. begonia, 26. alkanna, 29. eden, 30. ovaal, 32. Leen, 33. Ie, 34. da, 36. ast, 37. li, 38. p.e. 39. tent. 41. lias, 43. ga. 34. genegen, 45. os, 47. Peel, 49. edel, 52. A. K. 54. el, 55 aga, 57. en, 58. Ee, 59. raar, 61. Aneta, 63. Elis, 65. kaolien, 67. amarant, 69. er, 70. ad, 71. aap, 73. A.G. 74. de. 75. snek, 77. trip, 79. degene, 80. nadeel. Vert.: 2. aj, 3. Gironde, 4. Iran, 5. e.a. 7. at, 8. taak, 9. regalia. 10. al, 11. rebels, 13. ka, 15. lianen, 17. bede, 19. lava, 20. maat, 22. snep, 24. ge, 25. Io, 27. 11. 28. Ne. 31. asperge, 35. angel, 37. linde, 39. tap, 40. tel. 41. lee, 42. sol, 46. parket, 48. eerlang, 50. ener gie, 51. nestel, 53. kaar, 55. Anna, 56. atap, 58. eind, 60. Ao. 61. A.E. 62. A.M. 64. la. 66 idee. aard, 72. as, 75. Se. 76. kn. 77 Ta. 78 p.e. De prijswinnaars zijn: W. P. Passchier, Blekersdijk 45, Dordrecht; W. J. in 't Veld, Zwartsluisje 75, Zuid-Beyerland, mevr. A. J. Krebs-Joosse, Pres. Kenne- dystraat 16, Nootdorp. Drie mannequins van het Parijse modehuis NINA RICCI showen een gedeelte van de voorjaars- en zomercollectie op een modeshow deze week in Amsterdam Hilton ten bate van de Nederlandse Hartstichting. Entreeprijs: honderd gulden. AMSTERDAM Op 1 mei houdt de Eevert Vermeer-stichting in samenwerking met het Angolavomité, de Anti-apartheidsbeweging Nederland, het Defense and Aid Fund Nederland en de Mondlane- stichting en het Rhodesiëcomité een grote inzamelingsactie voor de bevrijdingsbewegingen in Zuidelijk Afrika. De opbrengst zal, zonder daaraan voorwaarden te verbinden, ter be schikking komen van ANC (Zuid Af rika), het Frelimo Mozambique, het ANC (Rhodesië), de MPLA (Angola), het Paigc (Guinee Bissau), de Swapo (Namibië) en het Defense and Aid Fund. De voorzitter van de Evert Vermeer stichting, het Tweede-Kamerlid K. Wierenga (PvdA), zei op een perscon ferentie dat men de steun niet heeft willen beperken tot humanitaire of medische hulp. 'Wij willen af van een stukje Westerse hypocrisie.' De bevrij dingsbewegingen moeten de middelen in de strijd zelf bepalen en zelf uitmaken, wat zij met de gelden wil len doen. In het uiterste geval zou dat ook het kopen van wapens kun nen zijn. Wij zouden dat niet toejui chen', aldus de EVS-voorzitter. Met enkele bevrijdingsbewegingen is contact geweest en zij hebben opgege ven, waarvoor zij de gelden willen gebruiken. Zo wil het PAIGC twee soorten vrachtauto's aanschaffen voor het vervoer van goederen en wapens. De SWAPO wil het aanwenden voor opbouw van het vakbondswerk en de MPLA wil een soort Mozambique-in- stituut oprichten voor een voortgezet te opleiding van jongeren die basison derwijs in de bevrijdingsgebieden hebben gekregen. Uit het ingezonden stuk van de heer J. M. de Waal uit Bruinisse in Trouw van 22 maart j.l. blijkt maar weer eens hoe graag wij ieder een etiket opplakken. Verkuyl en De Gaay Fort man jr. zijn volgens de briefschrijver geen positieve mensen. Waar haalt hij z'n stelling vandaan? Kennelijk ver trouwt hij beide heren niet. Laat de heer De Waal nou eens gezellig naar Emmen komen. Hij heeft dan toch vrij, want het is op 11 mei a.s. (Hemelvaartsdag). En laat hij nou eens lekker gaan luisteren en meedis- cussiëren met de beide heren. Het gaat over ontwikkelingssamenwerking. Hij kan dan zelf over de 'linksheid' van beide heren oordelen; hij kan er zelfs met hen over spreken. Het lan delijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk want dat is de organise rende vereniging zal hen graag als gast beschouwen. Hopelijk raakt hij op de 11e mei enkele vooroordelen kwijt. Driebergen N. Schouten STAFFUNKTIONARIS LCGJ Falende kerk? Collega Matter vraagt mij me te scha men over mijn kerk, vanwege de synodebesluiten inzake bestrijding ra cisme. Vanwege onze belijdenis over de kerk ben ik niet klaar met de term 'mijn kerk'. Ik zie de ene kerk in veel gestalten werkzaam in de wereld. Daarom is een besluit van de synode van de kerk waarvan ik lid ben voor mij wel belangrijk. Maar er zijn er meer die voor de kerk probe ren te spreken en handelen, synodaal, of ook anders, b.v. via N.C.R.V., CVK/IKOR, C.N.V., Trouw, geref. jeugdwerk. Ned. Chr. Vrouwenbond. Wereldraad van Kerken, Chr. aktie- groepen enz. De mensen van Jezus zijn de kerk. Niet alleen via het instituut van één van de vele syno den. Daarom schaam ik me wel voor mijn geref. synode en doe ik er wat aan. Maar ik zie ook belangstellend uit hoe de kerk ook tot de onderdruk ten spreekt via spijtgiften van gere formeerden en via gewone giften van Domme ganzen De heer C. van Oosten (Trouw Kwar tet van 21 maart) meent in 1972 met een beroep op dr. Schweitzer die 'jonge broeders en zusters' een dom me gans te kunnen noemen, die hun afkeuring uitspreken over een pater nalistische denkwijze van sommige Europeanen, waaronder christenen. De domme ganzen hier in Nederland doen echter niet anders dan de visie weergeven die vooraanstaande Afri kaanse kerkelijke (en politieke) lei ders reeds geruime tijd belijden en in praktijk brengen: zelfstandigheid in bestuur en beleidsbepaling van de Afrikaanse kerken (landen). Met an dere woorden: de tijd dat 'idealisti sche, opofferinsgegzinde, wijze men sen' uit Europa de koers uitzetten voor Afrikanen is definitief voorbij. Of, zoals de Afrikaanse christen An dre Pache (verantwoordelijk voor de afdeling radio-omroep van de 'Fédéra- tion des Eglises et Missions Protestan- tes du Cameroun et de l'Afrique Equa toriale'. In: 'Flambeau', november 1965, pag. 231-231) opmerkte: 'Schweitzer is dood, en met hem een bepaalde periode: daarvan zijn we ons bewust'. Amstelveen Leny Lagerwerf Josephus Flavius over Jezus In de krant van 21 maart stond een artikel van dr. H. Mulder n.a.v. een artikel van een der redacteuren in de krant van 18 februari, betreffende het zgn. 'Testimonium Flavianum'. Het betreft hier in feite een verschil in opvatting over de authenticiteit van de omstreden traditionele tekst en de versie van bisschop Agapios. Prof. Shlomo Pines van de Hebreeuwse uni versiteit van Jeruzalem contra dr Mul der van de Vrijne Universiteit van Amsterdam in een interessant en zelfs ook belangrijk dispuut gewikkeld. Dr. Mulder, calvinistisch theoloog geeft impliciet de vooriceur aan de tra ditionele tekst, terwijl de joodse filo soof prof. Pines expliciet de versie van Agapios als de oorspronkelijke tekst beschouwt. Wie zou gelijk hebben? Zou het wetenschappelijk on verantwoord zijn om ..an de joodse geschiedschrijver Josephus Flavius de meest joodse versie, i.e. de tekst bij Agapios (her-)ontdekt door de joodse geleerde prof. Pines, als zijnde de authentieke tekst toe te schrijven in plaats van met dr. Mulder stoer-calvi- nistisch vast te willen houden aan het gekerstende erfdeel der (kerk-) vaderen, i.e. de tekst bij Eusebius, waar het 'christelijke' er zo dik bo venop ligt, dat het zowel voor joden als voor geleerden onaanvaardbaar is deze versie in zijn onweerlegbaar joodse context als authentiek aan te merken? Onweerlegbaar in elk geval is, dat Josefus over Jezus heeft geschreven en moge dat als een winst punt worden gezien, zowel door chris- i* Sally Trench Omdat niemand van te houdt (oorspronkelijke titel: Bury me in my boots), uitgeverij J. H. Gottmer, Haarlem. Prijs: 13.90. )rie jaar nadat 'Bury me in my in Engeland verscheen en daar en bestseller werd, is dan nu dit loek in het Nederlands (van de hand an J. F. Andriessen) uitgekomen, 'oen Sally Trench baar belevingen op chrift stelde, was ze 21 jaar en had 1 meer meegemaakt dan menig ander p die leeftijd. Zelf afkomstig uit jegoede familie, heeft zij zich mvankelijk uit een soort ophemela- van zwervers met hun woest en ij leven het lot aangetrokken m de daklozen, de junkies en de >iritusdrinkers. :ze romantische motivatie maakt ïht.er al gauw plaats voor een op- ichte sociale bewogenheid. Ze heeft iet in eerste instantie de illusie deze inaangepasten' w,eer in de maatschap- Ij te brengen, maar wil hen 1 aten [en, dat ze niet alleen zijn. Dat er ïand is, die iets om hen geeft, die :n koffie en troodjes geeft en die in hand vasthoudt, als ze doodgaan, int zoals ze zelf schrijft: voor mij is een kleine moeite en voor een irvende man kan het toch heel ilangnjk zijn. Is een moderne Florence Nightinga- 1 zet ze zich voor deze verschoppelin- :n in, waarbij haar bijnaam 'Sally, Christin' is. In een interview zegt daarover: 'Als je in je eentje bent dat is iedereen, moet je ergens in ïloven. Ik geloof erg in mezelf. Ik loof in goedheid en rechtvaardig- id en dat noem ik God. En dat is jns inziens ook de reden, dat zij Dh zo heeft kunnen inzetten'. 2fel boek is een boeiend en vooral Lgïk eerlijk relaas van de honderden achten, die Sally doorbracht bij ver- aafden en zwervers, die hun leven '"'•ïjten aan de zelfkant van Londen, ü!?.- h weI indrukwekkend om te lezen soms naief zonder evenwel storend zijn. Jammer is verder, dat het voor Nederland de titel 'Omdat ïand van ze houdt' meekreeg, int dat slaat, gezien het oorspronke- [ke 'Bury me in my boots* nergens 1>. Daarmee word» het boek in een NGlort huilerige hoek gedreven, waar tt beslist niet thuishoort. K. de L. SCHOONHEID IS ONZE ZAAK! Maak er ook de uwe van - word Avon Consulente U deelt zelf uw tijd in en werkt in uw onmiddellijke omgeving. Uitstekende verdienstenmogelijkheden Eefaamde produkten, gedekt door een voiledige garantie. Vraag vrijblijvend inlichtingen AVON BENELUX b.v. Vijzel straat 2-18, Amsterdam-C. Tel. 020 - 648.41 - 648.42. Bon voor gratis inlichtingen Mevr./Mej. Woonplaats DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren het cassatieberoep van radio Veronica in de zaak tegen de Zwitser se eigenaars van radio Nordsee ver worpen. De oudste van de twee Noordzeezen- ders had in maart 1971 via een kort geding voor de rechtbankpresident in Rotterdam weer macht over het zend- sehip 'Mebo 2' van radio Nordsee proberen te krijgen. Volgens Veronica maakte een contract met Nordsee, waarvan Veronica de 'Mebo 2' enkele maanden h3d gehuurd, dat mogelijk. De rechtbankpresident, het gerechts hof in Den Haag en de Hoge Raad stelden Veronica achtereenvolgens in het ongelijk. Balenciaga overleden VALENCIA (UPI) De mode-ont werper Cristobal Balenciaga is don derdagavond in een ziekenhuis in Va lencia op 77-jarige leeftijd overleden, zo meldt het Spaanse persbureau 'Eu ropa Press'. SCHIJNDEL De rijkspolitie heeft gistermorgen in Lithooijen (NB) het lijkje gevonden van de drie-jarige Wim Verhaar uit Lithooijen. Het kind dat sinds donderdagmiddag werd vermist, is verdronken in een wete ring bij de ouderlijke woning. (ADVERTENTIE) uit frankrijk: set van bijpassende tas, ceintuur en handschoenen (leder)* ook afzonderlijk verkrijgbaar, <t&Qoei>é{%p4i£? hrd doormanetrn at 294 - rotter dam venestraat 3 - den haag. Boete voor zoon van Ian Smith SALISBURY (Reuter) De 22-jarige zoon van premier Ian Smith van Rho desië, Alexander Douglas, is gisteren in Salisbury veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van ongeveer 1000 gulden wegens het in bezit hebben van mari huana. Alex had bekend 220 gram van het spul te hebben ingevoerd uit Malawi. Alexander is een zoon uit het eerste huwelijk van mevrouw Smith. door dr. C. Rijnsdorp Als je in de kracht van je leven bent, schrijf je boeken. Zie je evenwel de seniele aftake ling aankomen, dan schrijf je woorden voor af in boeken van anderen. Aldus, geestig en berustend, de Franse predikant Alphonse Maillot in zijn voorbericht bij La foi mise en questions, het geloof vragenderwijs, geschre ven door H. M. Matter en P. Verseils. Het gaat bier over kanttekeningen bij de vragen 1 tot 58 van de Heidelbergse Catechismus, gemaakt voor Franstalige lezers en uitgegeven bij 'Lumière des Hommes' te Alès in het departement Gard. aan de voet van de Cevennen. Het boek telt 203 tamelijk dichtbedrukte bladzijden en richt zich tot lezers en lezeressen van een gemiddelde ont wikkeling. Pasteur Maillot bekent in zijn 'preface' bang geweest te zijn een zoveelste parafrase van de oude Heidelberger te moeten aankondigen, maar dat viel hem genoeg mee. Hij noemt de beide auteurs, de Hollander en de Fransman, theologen van het goede soort, die, wel verre van de spoeling te verdunnen, er een smakelijk gerecht van hebben gemaakt. Mallot herinnert aan de slechte ervaringen, die hij in zijn eerste Franse (dorps)gemeente had opgedaan met de Heidelberger als catechisatie- boek. Des te meer trof hem de onafhankelijke opstelling van de beide schrijvers, die, zonder aan de bedoeling van de catechismus tekort te doen, de boodschap daarvan voor onze tijd hebben vertaald. Zij hebben dit gedaan met zestiende eeuwse ogen en twintigste eeuwse oren, aldus, geestig en raak weer, Maillot. De bedoeling van de auteurs is de vragen 59 tot 129 (zondagen 23 tot 52) op overeenkomstige wijze als de eerste 58 vragen te behandelen in nog twee deeltjes. Daarmee zou dan een commentaar geschreven zijn voor niet-theologen, voor de ge meente dus, terwijl een predikant bij de voorbe reiding van zijn catechismuspreek er allicht ook iets van zou kunnen opsteken. Nu lezen Neder landstalige dominees meer Duits en Engels dan Frans, maar aangezien het gaat over bekende zaken laten de uiteenzettingen van Matter en Verseils zich vrij gemakkelijk lezen: een woorden boek hoeft er nauwelijks aan te pas te komen Wie zoals schrijver dezes zestig jaar lang catechis- muspreken heeft aangehoord, kan moeilijk meer door nieuwe gezichtspunten of opmerkingen wor den verrast. Bovendien wekt het al te herhaalde lijk en nadrukkelijk prijzen van dit beste boekje eenzelfde soort weerzin op als de middelbare scholier ten onrechte jegens Homerus, Dante, Shakespaere, Vondel, Goethe en Schiller onder vindt. Daarom doet het al dadelijk weldadig aan, dat de schrijvers in hun eigen woord vooraf de vierhonderd jaar oude tekst karakteriseren als gematigd calvinistisch, gekleurd met luthers piëtis me. Het nemen van een zekere distantie, zoals hier gebeurt, wekt juist vertrouwen. Auteurs Voor hen die gewend zijn in Nederlandse cate- chismuspreken zinspelingen te horen op onze schrijvers en dichters (vroeger Da Costa, Beets, Kloos, Van Eden; vandaag Wolkers en Mulisc-h). is het leuk in het onderhavige werkje een hele serie Franse auteurs tegen te komen: Montaigne. Molière. Pascal, Bcrnardin de Saint-Pierre, Voltai re, Chateaubriand, Victor Hugo, Alfred de Vigny, Alfred de Musset, Baudelaire. Roger Martin du Gard, Maurice Barrès, Léön Bloy, Bernanos. Ca mus en Sartre; misschien heb ik er nog enk'ele over het hoofd gezien. De Deen Kierkegaard en de Engelsman Oscar Wilde, met nog een aantal theologen, voltooien wel zo ongeveer de reeks. Hier wordt inderdaad een literaire en algemeen- culturele achtergrond gesuggereerd, zo niet opge roepen, van de zestiende eeuw (Montaigne) af tot op vandaag. De fundamentele vragen immers, die de catechismus stelt, klinken niet in een herme tisch afgesloten, theologische ruimte, maar vormen ook echo's daarbuiten, ja komen voor een deel spontaan op bij denkers en dichters van diverse pluimage. Zo voelt men niet de benauwenis van een catechisatielokaal of van een kerkruimte, maar vraagt men en krijgt men antwoord in de ruimte van het volledige leven Het aardige van het Frans is ook dat versleten uitdrukkingen frisser aandoen: 'vallée de larmes' klinkt in onze oren eigenlijker, echter, dan tra nendal. Maar laat ik tot slot enkele uitspraken uit I het boek vrij weergeven, om u een indruk te geven van het geheel. De moderne mens is geen kind meer dat gerustge steld en getroost wil worden (bl. 13). Toebehoren aan een ander, dat is de ontdekking die het evangelie aan ons bekend maakt (16). Wroeging is geen berouw (23). Vreemd, dat we iets kunnen leren van een wet (28). Het grondprobleem van de menselijke situatie is niet van morele, maar van godsdienstige aard (30). De zonde verklaren zou betekenen haar verontschuldigen; de zonde begrijpen zou betekenen haar een juiste plaats aan te wijzen en haar tenslotte te wettigen (39). De heilsladder reikt, als in de droom van Jakob, van boven naar beneden (57). Een persoon is (ten diepste) niet te analyseren (62). Jezus prees Petrus niet gelukkig omdat hij Christus' twee naturen kon uitleggen, maar vanwe ge zijn belijdenis: U bent de Christus (64). Vrome gemeenplaatsen kunnen dodelijk zijn (77). De bijbel is niet in engelentaal geschreven (95). God is in Jezus niet als mens vermomd (127). Nie mand kent de geheime, nimmer erkende beweeg redenen van onze daden (137). De verrezen Heer is aan de spotters en ongelovigen niet verschenen (152). Te vaak leest men de bijbel in het licht van zijn krant, in plaats van omgekeerd (166). De bijbel is het enige boek dat durft te zeggen dat de geschiedenis van onze wereld niet eeuwig of oneindig is (167). De H. Geest is de Grote Miskende (172). Op de Pinksterdag zagen de gelovigen wel de vlammetongen op de hoofden van de anderen, maar niet die op hun eigen hoofd; het ging niet om vrome zelfvoldoening (178). Geschikt De doorgewinterde kerkelijke stamgast moge van dit alles niet staan te kijken, er zijn ook anderen op wier niveau dit juist precies berekend is en voor zulken is dit boekje dan ook geschreven. Hoe het werkje in Frankrijk, Frans Zwitserland en België zal kunnen dienen, kan ik niet beoordelen, maar het lijkt me heel geschikt voor gevorderde catechisanten, voor nieuw gewonnen leden, ge- sprekskringen en waarom ook niet voor pastorale studeerkamers, als het erom gaat de punten na te gaan waarop het aankomt? Van een verslaggever SOEST De politie van Soest heeft tegen de 55-jarige G. van B. uit Soest proces-verbaal opgemaakt wegens vals heid in geschrifte en het illegaal exploiteren van een pension. De man wordt ervan verdacht samen met zijn vrouw illegaal Turkse gastarbeiders het land te hebben binnengebracht en de benodigde stempels in hun paspoor ten vervalst te hebben. De vrouw van Van B. verzorgde de reis van de Turken van hun woon plaats tot de Oostenrijks-Duitse grens. Te voet moesten ze dan een onbe waakte grenspost overgaan, waar Van B. met een auto klaar stond om hen naar Nederland tc brengen. Vorige week betrapte de politie van het Bei erse dorp Vilshoven Van B. bij de smokkel en rekende hem in. Hij kwam er met een boete af en keerde terug naar Soest. De politie van Soest keek al enige tijd uit naar Van B., omdat ze ont dekt had dat zijn huis diende als illegaal pension voor Turkse gastar beiders. Bovendien bleken vier van de vijf in het pension aangetroffen Tur ken valse stempels in hun paspoort te hebben. Na zijn terugkomst werd Van B. aangehouden en bleek in het bezit te zijn van de stempels, waarmee de vervalsing was gepleegd. De man ontkende tegenover de Soes- ter politie geld voor de valse ver blijfsvergunningen te hebben ontvan gen. Wel was hij van plan geweest, dat in de toekomst te gaan doen, aldus zijn verklaring. Volgens de poli tie in het Beierse Vilshofen zou het echtpaar voor de overtocht van de Turken echter 2500 gulden per man hebben geïncasseerd. De vijf in Soest aangetroffen Turken zijn inmiddels naar hun land teruggestuurd. Van onze correspondente HOOGERHEIDE In Hoogerheide (NB) wordt binnen afzienbare tijd een recreatieproject van 30 miljoen gerealiseerd in een uitgestrekt bos en heidegebied. Voornaamste onderdelen van het plan zijn een aanleg van een motel met 12 verdiepingen, ongeveer 700 zomerhuisjes, een grote water sportvijver en vijf zwembaden. Er is een afzonderlijk campingterrein van 6 ha. en een aantal voorzieningen die afgestemd zijn op dagrecreatie. Verbaasd Op mijn beurt ben ik verbaasd over het stukje in de krant van 16 maart over ds Zsolt Cseh. Daarin stond: 'In Roemenië wordt niemand vervolgd om zijn geloof'. Op dezelfde dag ont ving ik het blad 'Kruistochten'. Hier uit het volgende: Costica V. Caraman, adres: str. 13 sept. 38, Boekarest, Roe menië: Broeder Caraman werd op 19 oktober vorig jaar door de Roemeense geheime politie gearresteerd. De beschuldiging is dat hij 'ondermijnen de' evangel isatielektuur verspreidde onder kinderen en jongeren. Tege lijkertijd werden nog acht andere ge lovigen gearresteerd. Een pinkster voorganger uit Sibiu *verd verleden jaar veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf. Hij zou gelovige ouders gewezen hebben op het gevaar van een atheïstische opvoeding voor hun kinderen. Volgens de laatste berichten uit Roemenië spoelt een nieuwe golf van vervolgingen en frrestalies over het land'. Tot zover 'Kruistochten'. Is, op z'n zachtst gezegd ds Cseh bijzon der slecht geïnformeerd? Silvolde J. H. van Deutekom Graag eerst uw aandacht voor de Paasweldadigheidszegels, die det Suri naamse postadministratie op 29 'maart in omloop gaat brengen. U kunt deze zegels met toeslag, die sinds 1966 jaarlijks zijn uitgegeven, het best ver gelijken met de Nederlandse Zomer- postzegels ten bate van sociale en culturele doeleinden. De afbeeldingen op de Surinaamse zegels zijn steeds geïnspireerd geweest op religieuze motieven en achtergron den. Voor dit jaar kunt u op de zegels overleveringen rond het Paas- gebeuren waarnemen. Eerst de Paas kaars, symboliserend Christus als het licht van de wereld (Joh. 12:46). Voorts tegen de achtergrond van een Jerusalemkruis Christus zijn leerlin gen informerend over wat Hem te Jerusalem te wachten stond (Luc. 18:31); op de derde zegel ziet men rond de lijdensbeker gevouwen han den, duidend op Christus in de hof van Gethesemané (Luc. 22:41-43); ver der vissen in een netwerk als symbool van de wonderbare visvangst (Luc. 5:1-11) en tenslotte op de vijfde zegel de zak met zilverlingen duidelijk doe- lend op het verraad van Judas (Matt. 26:14-15). De hele serie is ontworpen door de Nederlandse graficus Piet Wetselaar uit Bennebroek. De prijs in Nederlandse munt bedraagt inclusief de toeslag 3 per serie. ZWEDEN De posterijen van Zweden hebben een boekje met vijf postzegels van 65 öre uitgegeven waarvan de afbeeldingen gewijd zijn aan de Zweedse glas-indus trie. Hoewel al in de 16e eeuw glas werk in Zweden werd vervaardigd, nam het ambacht eigenlijk pas in de 18e eeuw grote omvang aan. In de vorige eeuw kwamen er nog een twin tigtal glasblazerijen bij. De meeste hiervan zijn tegenwoordig te vinden in Smaland (Zuid-Zweden) en de glas blazers en graveurs zorgen er wel voor dat de wereldreputatie van het Zweedse ambacht blijft bestaan. Op twee zegels zijn glasblazers met hun 1 meter lange blaaspijpen te zien; twee andere tonen details van het glassmelten en de laatste zegel het glasslijpen. Een fraaie serie, die de bevordering van dit nationale produkt goede diensten in het buitenland zal bewijzen. Voorts kwam de vorige week nog een aanvullende waarde van 95 öre in de permanente zegels van Zweden in omloop met de afbeelding van een hertekop. Noorwegen is op 24 januari in het binnenlands postverkeer gestart met machinale sortering van de post. Men maakt gebruik van codeertekens, die men ook op de post van Rotterdam kan aantreffen. In een interessant poststempel met de tekst 'eerste ma chinale sortering in Noorwegen' zijn de codeertekens 5270 van de plaats Vaksdal, 25 kilometer ten noorden van Bergen gelegen opgenomen. FRANKRIJK Frankrijk is nagenoeg gereed met zijn nieuwe postgetallen ten behoeve van vereenvoudigde sorteringswerkzaamhe- den. Had men tot nu toe een twee- cijferig systeem overeenkomend met de nummers van de Franse departe menten en bekend van de nummer borden van de Franse auto's, in de toekomst worden dit getallen van vijf cijfers. De twee eerste blijven hetzelf de als thans in gebruik (01 Ain. 02 Aisne enz.). De volgende drie cijfers geven het postkantoor aan in die departementen. Frankrijk telt 37.000 gemeenten, die door 7500 bestellende postkantoren worden bediend. Er zijn natuurlijk veel meer postkantoren en postagentschappen. De Franse PTT heeft nadrukkelijk beloofd dat dit a.s. 5-cijferig systeem nu definitief zal zijn en dat die getallen niet nog eens zullen worden veranderd b.v. om het huisadres of iets dergelijks te kunnen detekteren. Frankrijk gaf deze week weer zijn jaarlijkse propagandazegel uit ter ge legenheid van de 'dag van de postze gel'. De toeslag, die op deze zegels wordt geheven komt zoals steeds ten goede aan het Franse Rode Kruis. Op de zegel is het gemoedelij ke beeld van de landelijke brievenbe steller per fiets uit 'iet jaar 1894 te zien. Hij draagt een bnge baard, zijn brieventas, zijn diensfstrohned met de letters 'poste' en zijn pijp in de mond. Frankrijk komt de eer toe al in 1829 het postale isolement van het platteland te hebben opgeheven. Een dagelijkse bestel- en ophaaldienst da teert van 1832. De besteller ten platte- lande mocht eind vorige eeuw zijn dienst per fiets uitoefenen. Alles bij een leuke brokjes nationale postge schiedenis, die Frankrijk via zijn postzegels levend houdt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17