Advies tot grote strokartonfusie vindt geen gehoor Slapen verboden in deel Vondelpark Stap eens bij ons binnen we zijn zo gemakkelijk dichtbij Bloemen ontluiken i Vakbonden: Aansturen op ondergang Lage waterstand lijn schadelijk jrbeidsvoorwaardeii IR Werkvoorziening orden verbeterd Drie mannen omgekomen in rioolput U knot zoveel méér doen met onze bank Raiffeisenbank Q Boerenleenbank De Zeeuw stemt in met plan-Mansholt Voetgangersbond wil in woonstraten snelheidsbeperking Samkalden: op één na de beste oplossing Geen sprake van ontslag generaal Boycotactie tegen Spaanse schepen Landingsrechten KLM in W.-Berlijn nog in behandeling TROUW/KWARTET ZATERDAG 25 MAART 1972 BIMENLM» I an een onzer verslaggevers rRONINGEN Volgens het Nederlands Economisch Instituut (NEI) kan alleen een massale fusie an negentien strokartonfabrieken de strokartonindustrie nog redden, maar de kartonfabrikanten rijn vooralsnog niet bereid dit advies op te volgen. De vakbeweging is hiertegen fel van leer getrok- (ADVERTENT1E) ïn. dgens de vakbonden wordt regel- echt aangestuurd op de ondergang an de kartonindustrie. Men ziet in e houding van de fabrikanten het >eroude ondernemersstandpunt van: de de kop het langst hoven water oudt overleeft en de rest verzuipt', oals de heer M. Arends, NW-coördi- ator in het noorden, het gisteren itdrukte. Vanbeleid heer S. Weidenaar van de Christe- jke Bedrijfsgroepencentrale vindt it er sprake is van wanbeleid wan- ■T de in het NEI-rapport aanbevo- maatregelen niet worden opge- »lgd. Hij vraagt zich zelfs af of er in lat dit betreft niet sprake is van 1 janbeleid in die zin dat wettelijk ijpen mogelijk wordt op grond de wet op het enquêterecht. Ie Het structuuronderzoek dat het NEI heeft ingesteld in samenwerking met TNO-Delft en de Groningse stichting voor personeelsbeleid heeft zes ton gekost. Vier ton hiervan is gemeen schapsgeld dat als subsidie is ver strekt door het ministerie van econo mische zaken. De supervisie van het onderzoek berustte bij een beleids commissie, waarin naast strokartonfa brikanten ook mensen van de vakbe weging en overheidsvertegenwoordi gers zitting hadden. Nog gisteren is er een gesprek geweest tussen het bestuur van de Vereniging van Stro kartonfabrikanten en voorzitter ir. W. Starrenburg van de beleidscommissie. Deze commissie is het echter niet eens met de conclusies van de karton fabrikanten. Ook het NEI wil zijn vingers niet verder aan de zaak bran den, aldus de heer Weidenaar. In een fors rapport, waaraan jaren is i een onzer verslaggevers STERDAM Land- en tuinbouw, inkwaterleidingbedrijven en het ïeepvaa tverkeer ondervinden grote nder van de late waterstand van het inwater. Sinds 1947 heeft de Rijn et meer zo laag gestaan als nu. als de Rijnmond geen mooi en nnig weer kan hebben, omdat dan log optreedt, kan de Rijn geen oog voorjaar velen. Als de regen g lang uitblijft, zo wordt voorspeld, n een rampzalige situatie ontstaan, oral voor de land- en tuinbouw, or de lage waterstand is het zoutge- lte in de Rijn gestegen tot 350 mg liter. De landbouw ondervindt al iade als de grens de 200 mg over- irijdt. In verband met de nu alar- srende situatie is het Hoogheem- adschap Rijnland, dat normaal bij uda water uit de Hollandsche IJs- inneemt en daarmee het halve ■oene hart van Nederland voorziet, »t het inlaten gestopt. 1947 was het water nog lager, loor het zoutgehalte toenam tot mg per liter. Oogsten mislukten Maar in 1947 werd die lage rstand bereikt in de herfst, als de in altijd minder water heeft. Het is zonderlijk te noemen, aldus Rijks- Iterstaal, dat in het voorjaar een iterstand optreedt die de Rijn nu eft bereikt. }n droog voorjaar en een droge lier kunnen ook onheilspellende ge lgen hebben voor watervoorziening, j meeste d rinkwat er lei d ingb e dr ij v e n van de Rijn afhankelijk zijn de jn is leverancier van 70 procent van drinkwater kunnen nog voor maar moeten zich wel aanpassen de zeer slechte waterkwaliteit, ^teravond steeg het zoutgehalte bij Rotterdamse bekken de Beeren- fat tot 500 mg. wat een ernstige ver- :htering betekent van de kwaliteit het water. De Rijnschepen die •j het Roergebied waren kunnen rhts voor eenderde geladen wot- B onze parlementsredactie ÏN HAAG De ministerraad heeft leren besloten enkele verbeterin- 9347. i aan te brengen in de arbeidsvoor- irden van de werknemers in de ujj jiale werkvoorziening. Het gaat om: laanvulling van de ziektegelduitke- g tot 100. pet van het nettoloon. 2. •ken. [uitbreiding van het leeftijdsverlof Ir werknemers van 60 jaar en ou- met één dag. 3. de mogelijkheid verkorting van de werktijd voor tknemers van 60 jaar en ouder met half uur per dag. De maatregelen |en 1 juli a.s. ingaan. rder keurde de ministerraad het irstel coed tot uitbreiding van de tiële leerplicht per 1 augustus 1972 IOP twee jaar' aansluitend aan de eenjarige volledige leerplicht. Naar a|H Pachting zullen door deze maatre- &n ongeveer 65.000 jongeren van 16 r meer dan het vorig jaar aan het hüngswerk en het leerlingwezen ra,is |i deelnemen. lische t ging de ministerraad akkoord •dag het voorstel voortaan stelselmatig •n de frequentie van drie tot vijf lerzoekingen per jaar verkenningen jdoen uitvoeren op gebieden van tenschappelijk onderzoek en ont- n»«n pelingswerk. instelling van een verkennings- pmissie is een zaak van de direct ■kken ministers in overleg met de van advies voor het weten schaps- (RAWB) en met het interde- mentaal overleg voor het weten- ipsbeleid (IOW). viertal gebieden, waarop op korte jijn met een verkenning zal moe- worden begonnen zijn: onderwijs- arch, onderzoek op het gebied van ile voorzieningen en maatschappe- JTCe ontwikkeling, planologisch on- 1 toek en onderzoek ten behoeve van ruimtelijk beleid. Een verkenning werk-k ongeveer zes maanden in beslag GRONINGEN Drie Groningers zijn gistermiddag in een diep ri ool om het leven gekomen door verstikking door rioolgas. De slachtoffers zijn H. Molenberg (35), R. Flokstra (32) en J. Tho- len (54), allen in dienst van de Dienst Openbare werken van Gro ningen. Zij waren bezig om een dieprioolput in de persleiding tussen Groningen en Delfzijl, die buiten werking was ge weest, weer in werking te stellen. Twee van de slachtoffers de politie weet niet precies welke zijn in het riool afgedaald in een put aan de Regattaweg in Oosterhoogebrug, ge meente Groningen. De schacht van deze put loopt naar onderen wijd uit en is van boven ongeveer 80 centime ter in doorsnee. Beneden moet het tweetal het ventiel hebben opengezet om water toe te laten. Daarbij moet eerst rioolgas uit dit ventiel zijn ont snapt, waardoor de twee mensen be-i dwelmd raakten. Zij hebben geen kans meer gezien om de kraan dicht te draaien, waardoor het water naar binnen bleef stromen. De derde man heeft, naar men aan- nneemt, een poging gedaan pm zijn collega's te redden en moet daarbij ook bedwelmd zijn geraakt. De politie baseert deze toedracht op vermoedens. Het ongeluk werd ontdekt door een gemeentelijke opzichter, die zijn men sen miste. De recherche stelt in samenwerking met de arbeidsinspectie een onderzoek in. Het is nog niet duidelijk of de mannen verplicht waren tijdens het werken in een rioolput gebruik te maken van een gasmasker. Vast staat wel dat zij dat niet deden. Volgens Openbare werken wordt er al tiental len jaren op deze manier gewerkt. Deze dienst en de GGD zullen ook een onderzoek instellen. Het Groninger raadslid S. Broekema (Chr.) heeft direct vragen voorgelegd aan B. en W. Hij wil weten hoe het ongeluk is ontstaan en ook hoe herha ling in de toekomst kan worden voor komen. gewerkt, komt het NEI tot de conclu sie dat alleen een algehele fusie, het onderbrengen van alle fabrieken, waarvan er dertien in Groningen staan, in een holding, de kans in houdt dat de bedrijfstak niet ver dwijnt. Daartoe zullen op het werkge- legenheidsvlak onpopulaire maatrege len genomen moeten worden. De vak beweging heeft zich hier achter ge steld, omdat men door de aanbevelin gen in het arpport op te volgen een planmatige benadering mogelijk ziet worden. Door het rapport niet op te volgen zal er een koude sanering plaatsvinden, waarbij fabrieken suc cessievelijk worden gesloten. Niet zonder meer De fabrikanten hebben overigens niet expliciet uitgesproken dat ze het rap port niet volgen. Ze zeggen niet 'zon der meer' de aanbevelingen te willen opvolgen, omdat men kritiek heeft op de detailpunten en ook vindt dat het rapport te algemeen is. Wel zullen de fabrikanten om de tafel gaan zitten om vrijblijvend over mogelijke fusies te praten. De partijen in de beleids commissie (vakbeweging en overh'eid) zullen bij dit interne beraad niet mee mogen praten, maar zullen naderhand spoedig worden geïnformeerd en wel weer worden betrokken bij eventuele uitvoering van fusieplannen. De vak beweging vindt dit een ernstige mis ser en heeft nu zijn hoop gevestigd op het Industrialisatiebureau Noorden des Lands (IBN) van ir. Bloemendal. Ook de werkgevers willen het IBN wel inschakelen. Vakbondsbestuurder Arends zei gisteren het IBN als een waakhond te beschouwen, een vooruit geschoven post van de regering. Hij zei bovendien wel vertrouwen te heb ben in minister Langman (economi sche zaken)- en minister Boersma (so ciale zaken), gezien de ervaringen met deze ministers bij de GKU-affaire (massaal ontslag GROLrpersoneel) te Nieuweschans. Sterken wachten Volgens insiders wil een concreet sa- menwerkingsgesprek in de kartonwe reld niet op gang komen omdat de sterke bedrijven liever zouden wach ten op de 'dood' van de andere bedrij ven. In het rapport wordt ook de sociale structuur in de bedrijven gemiddeld abominabel geacht, met als gevolg veel ziekte onder het personeel en veel verloop om medische redenen. Het management wordt deels ver on der de maat geacht. De Vereniging van Strokartonfabri kanten vindt dit te ongenuanceerd. Alle partijen zeggen het belang van de werkgelegenheid voorop te stellen. Met de strokartonindustrie zijn drie duizend werknemers gemoeid. Bewe ringen dat zeker de helft hiervan in de loop van de tijd op straat zal komen hetzij door de fusiegedachte in het rapport, hetzij door de koude sanering wordt door de directies tegengesproken. De vakbeweging gaat een beleidscommissie instellen in de bedrijfstak. Men zegt door te gaan met druk uitoefenen. Hoe is echter onduidelijk. 'De werkgevers zullen het in bepaalde gevallen toejuichen als er wordt gestaakt, omdat ze dan een eventuele sluiting op naam van zo'n staking kunnen schuiven,' aldus de heer Arends. Zie ook pag. 29 Want waarom zoeken naar wat u vlakbij kunt vinden? U stapt eenvoudig even bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank binnen. Er zijn 3000 vestigingen. Dus overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt Om te kiezen uit wel 8 verschillende spaarvormen, met elk een aantrekkelijke rente. Zodat u kunt sparen op de manier die het beste bij uw bedoelingen en mogelijkheden past. Een deskundige adviseur helpt tt graag bepalen welke spaarvorm juist voor u het meest geschikt is. Bij de Raiffeisenbank en Boerenleenbank, de bank waar de helft van alle Nederlanders al bij spaart de bank voor iedereen 3000 vestigingen TILBURG Dr. ir. P. de Zeeuw. KVP-voorzitter, heeft gisteravond op een partijbijeenkomst in Tilburg ge zegd, dat het rapport .van de commis- sie-Mansholt de democratisering te weinig inhoud geeft. Hij was het hier in eens met een aantal leden van D'66 dat donderdag eenzelfde kritiek op het plan had geuit. 'De overheid zal ongetwijfeld be voegdheden naar zich toe moeten trekken, maar het mag niet zo zijn dat de burgers pas mogen oordelen wanneer de centrale overheid beslist heeft', aldus dr. De Zeeuw, die overi gens het plan-Mansholt positief be oordeelde. Vooral de maatschappij analyse vond de KVP-voorzitter 'uit stekend', maar hij vojjd dat bij het aandragen van bouwstenen voor de oplossing van de problemen veel te veel de techniek bepalend is geweest. Van een correspondent DEN HAAG De Nederlandse Vere niging Bescherming Voetgangers wil dat er in woonstraten een snelheids beperking van 20 km per uur wordt ingesteld. In een brief aan minister Drees (verkeer en waterstaat) vraagt de vereniging een onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheid van wettelijke maatregelen, waarbij men onder meer denkt aan een speciaal verkeersbord voor het aangeven van woonstraten. De betekenis van dit bord zou moeten zijn: maximum snel heid 20 km per uur, voorrang voet gangers boven rijverkeer en alleen parkeren in daarvoor bestemde vak ken. Van een verslaggever DEN HAAG Ondanks het fraaie weer van de laatste veertien dagen blijkt de natuur toch niet opvallend voor te liggen op het normale schema. Voor degene, die erop uit willen trekken en genieten van de natuur geeft het nationaal bureau voor toerisme het volgende (bloei)- overzicht: KOP VAN NOORD-HOLLAND: bij de Egmonden en Limmen staan de crocussen in bloeibij St. Maar tenszee bovendien de eerste narcis sen. Bij bezoek aan deze streek zijn vooral de binnenwegen aan te bevelen, want die voeren langs de mooiste gedeelten. OMGEVING HAARLEM: Op de velden bloeien alleen de crocussen, de narcissen komen vermoedelijk volgende week. -In de kassen is reeds vrij veel te zien. KEUKENHOF: Gaat 30 maart open; dan staan de kassen in volle bloei. In het park zelf zullen dan waarschijnlijk de eerste narcissen en hyacinthen ook ongeveer in bloei staan. ZEELAND: Door de nog steeds frisse zeewind zal het in deze pro vincie nog wel even duren, voor dat de eerste bloesemtochten kun nen worden uitgezet. De eerste pruimebomen staan al in bloei. UTRECHT EN GELDERS RIVIE RENGEBIED: Eerste bloesem van kersen en pruimen wordt in de week na pasen verwacht. Om streeks een week later volgen dan de peren, waarna 11. 20 april de appelbloesem tegemoet kan worden gezien. LIMBURG: Het zuidelijk deel van deze provincie is reeds nu een bezoek waard want de perzikbomen staan in volle bloei. Indien het hui dige fraaie voorjaarsweer aan houdt, verwacht men zowel de pruimen en kersen, alsook de pe ren, in volle bloesempracht te kun nen aanschouwen vanaf Pasen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM B. en w. van Amsterdam willen een slaapverbod voor een deel van het Vondelpark tussen Stadhouderskade en de 'Vondelparkhrug'. Verder ko men er 'slaapzones' rond de vijvers en worden de hygiënische voorzieningen sterk uitgebreid. De kosten van liet Vondelparkproject worden dit jaar geschat op meer dan acht ton. Dit blijkt uit de gemeentelijke nota jeugdtoerisme die giste ren na maanden vertraging werd gepubliceerd. Uit de no ta blijkt verder dat een min derheid van het Amsterdam se gemeentebestuur liever een algemeen slaapverbod voor heel Amsterdam wil. Burgemeester Samkalden zie gisteren op een persconferen tie ook tot die minderheid te behoren. 'De nu gekozen op lossing acht ik de op één na beste Die gedachte is geba seerd op de opvatting dat we in de toekomst de aantallen openluchtslapers toch niet meer kunnen opvangen'. De burgemeester meende dat het Vondelparkproject vorig jaar een experiment is ge weest 'dat ons rijker heeft gemaakt, rijker aan positieve maar ook aan negatieve erva ringen'. Tot de positieve erva ringen rekende de heer Sam kalden het relatief rustige ver loop van de vorige zomer zon der belangrijke moeilijkheden. Negatief was het groeiende aantal randverschijnselen met criminele Inslag, de criminali teit is voriig jaar in Amster dam sterk gestegen. Verder was er overlast voor gebrui kers en omwonenden van het Vondelpark. Positief 'Overigens waarderen we het structurele verschijnsel van het groeiende jeugdtoerisme positief. We willen ook de naam behouden dat Amster dam een gastvrije stad is. Aan de andere kant mag het aantal jeugdtoeristen niet zo groot worden dat de begeleiding en opvang een te zware last voor de betrokken mensen wordt. De zaak mag niet uit de hand' lopen. Daarom is het belang rijk dat een zeer snelle groei van het jeugdtoerisme wordt afgeremd'. Die afremming verwacht de nota door meer en gerichtere informatie aan de jeugdtoeris ten waaruit moet blijken dat Amsterdam een gastvrije stad is maar niet ten koste van alles. Het enthousiasme voor het slapen in het Vondelpark kan verder afnemen door het strengere politietoezicht: dit jaar zullen vanuit een tijdelij ke politiepost in het park zo'n zestig man, het Vondelparkde tachement. patrouilleren. Re gulering van het slapen in het park is volgens de nota nood zakelijk 'enerzijds om crimina liteit tegen verspreide slapers te beperken, anderzijds om de normale recreatieve functie van het park zoveel rtiogelijk te behouden'. Sleep-ins Het aantal sleep-ins is uitge breid en omvat tweeduizend bedden, vijfhonderd meer dan vorig jaar. Een ambtelijke werkgroep die zich de afgelo pen winter met de herhaling van het Vondelparkproject heeft bezig gehouden verwacht in het park nog een geleidelij ke toeneming van het aantal slapers tot 3000. Daarvoor zul len ondermeer 72 toiletten ter beschikking slaan. Dit is een keuze tussen het voorstel van de GG en GD (138 toiletten) en de Dienst Beplantingen (48 toiletten). Het experiment met de vrij markten waar jeugdtoeristen zelfgemaakte artikelen moch ten verkopen, wordt dit jaar niet herhaald na de felle pro testen van plaatselijke markt kooplieden. Gebleken zou zijn dat de jeugdtoeristen niet uitsluitend zelf gemaakte za ken verkochten. Verder hiel den ze zich niet aan de ver kooptijden. Naar een andere oplossing wordt nog gezocht In het voormalige jeugdhotel 'De Laurier' komt een drug 'schakel- en informatiecen trum' dat ten behoeve van de sleep-ins en recreatieprojecten met een mobiel team (uitge rust met een zgn. 'flipauto') de opvang en begeleiding van drugpatiënten zal verzorgen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het in een weekblad gepubliceerde bericht dat luitenant- generaal R. A. Sleeuw ^an zijn Navo- functie in Brussel zal worden onthe ven is onjuist. Dit heeft minister De Koster (Defen sie) gisteren geantwoord op de schrif telijke vragen van de KVP-Kamerle- den Kleisterlee en Zelissen. Elseviers Weekblad meldde 18 maart dat de generaal, na het verschijnen van het rapport van de commissie-Van Rijckevorsel van zijn functie zou wor den ontheven omdat hij in het ge heim zou hebben meegewerkt aan een rapport inzake het toekomstig defen siebeleid van het centrum voor staat kundige vorming, het wetenschappe lijk instituut van de katholieke volks partij. 'Dit rapport kost binnenkort al een militaire kop en wel die van on ze hoogste NAVO-vertegenwoordiger, generaal-majoor R. A. Sleeuw', zo schreef het blad. Van een verslaggever ROTTERDAM De Spaanse schepen, die in Rotterdam liggen voor reparatie, zullen de komen de week last ondervinden van een protestactie van de Algemene metaalbedrijfsbond van het NVV in het Spaanse El Ferrol. tegen de incidenten op de werven De kadeilleden van de ANMB hebben een oproep van hun bond gekregen om de bij de ANMB aangesloten wer- farbeiders een weekland niet meer te laten werken aan Spaanse schepen, die in het Rijnmondgebied voor repa ratie bij werven liggen. De bond kreeg de solidariteitsoproep van de Internationale federatie van metaalbe werkers. De kans is groot dat ook de haven werkers in Rotterdam, aangesloten bij de Nederlandse Bond van vervoersper- soneel, zich bij de solidariteitsactie zullen aansluiten. De Nederlandse Bond van vervoerspersoneel is overleg begonnen met de Westeuropese zuste rorganisaties over een eventuele boy cotactie in de Westeuropese havens. Een beslissing kan maandag of dins dag worden verwacht. Indien wordt besloten de boycotactie van de metaa larbeiders te steunen, zal dat beteke nen dat Spaanse schepen, die de Rot terdamse haven aandoen, niet zullen worden geladen of gelost. Van een onzer verslaggevers Amsterdam De westelijke grote drie hebben een aanvrage voor lan- dingsrecten in West-Berlijn in behan deling van de KLM. Over de aanvrage is nog geen beslissing genomen. Het ministerie van buitenlandse zaken ontkende gisteravond een bericht in Het Parool dat de KLM geen lan dingsrechten in West-Bcrlijn zou krij gen. Wel is het zo dat inmiddels rechten zijn verleend aan de Skandi- navische luchtvaartmaatschappij SAS en de Oostenrijkse AUA. Op de aan vrage uit Nederland is nog niet gerea geerd. De besprekingen over het KLM-verzoek zijn nog bezig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15