Meewerken van clubs belangrijk voor Ajax Celtic-Inter herhaling van eindstrijd van 1967 Maarse en ploeg dichter tot elkaar Zweed Andersson: jonge grootmeester zonder schaakspel Freek Gordijn toch geen kanshebber op nationale damtitel Gold Race zonder 'vedetten' Cruijff: Uitschakeling van één Nederlandse club door Benfica wel genoeg Eredivisie Eerste divisie Loting Weer rel rond Helmut Haller Basketbalbeker voor Lions: 82-81 Piet de Wolff weg Raymond Poulidor verspeelt eindzege Zaalhandbalteam TROUV/K\r \RTET ZATERDAG 25 MAART 1972 SPORT AMSTERDAM (ANP) Ruud Krol heeft het verjaardagscadeau ge had dat hij zich wenste. Benfica, zijn voorkeur bij 'wie van de drie' tijdens de loting om de Europa Cup. Krol opvolger bij Ajax van Theo van Duivenbode wiens tegenstander Nene woensdagavond te gen Feyenoord drie doelpunten maakte stelde voor de loting in Zurich bekend werd, zijn voorkeurslijstje als volgt op: 1. Benfica, 2. Inter, 3. Celtic. 'Het belangrijkste is', vond de sinds gisteren 23-jarige Krol, 'dat wij voor de wedstrijd van tweede paasdag tegen Go Ahead een beetje medewerking krijgen van de Deventenaren en van de KNVB'. IGj.g De noodzaak van medewerking in de nationale competitie, woog zwaarder dan het resultaat van de loting, dat Benfica bracht. Johan Cruijff bijvoor beeld: 'De Europese beker is een zaak van heel Nederland, niet alleen van Ajax. Het is toch ieders belang te voorkomen dat Benfica twee keer ach ter elkaar een Nederlandse club zal kunnen uitschakelen. Is één niet ge noeg? Ons programma is tamelijk on gunstig met Fyenoord vlak voor de tweede wedstrijd tegen Benfica. Ik hoop dat Feyenoord ons ook terwille zal zijn door ons voor die tweede wedstrijd een beetje meer ruimte te geven. Wat zij zelf altijd voor hun Europa Cup wedstrijden willen, zul len zij ons toch niet kunnen weige ren.' Stefan Kovacs, die het meest tegen Inter had opgezien als komende te- Igenstander, is niet bang voor Benfica. ■Arsenal was ook een gevaarlijke ploeg en op Highbury was het min of meer oorlog. Wat dat betreft kun je ischien beter Benfica hebben. Ben- 6i> I1AAO I 18-19 5.314: Br TH ag 566 EN HAAG Voorlopige uitslag toto nr 36 aart '72 aantal deelnemers Bruto Inleg 1.339.617. prijzenbe- 566.657. Omdat er geen meldingen In ontvangen voor de le prijs wordt het drag van deze prijs gelijkelijk verdeeld er de 2c en .Te prijs 2e prijs 212.496.75: winnaars, die elk brulo 12.499,80 ont- mgen. 3e prijs 212.496.75: 285 winnaars, ie elk 745,60 ontvangen. speeld en waarin wij uit verloren positie terug kwamen.' Enig ontzag voor Benfica klonk door in de woorden van Heinz Stuy. De doelman van Ajax zei: 'Een club die Feyenoord uitschakelt, kan natuurlijk wat, al zullen wij op dit moment misschien meer doelpunten kunnen maken dan Feyenoord. Dat is immers hun grote gebrek. Sterk van Benfica zonder Simoes, op den duur toch een verzwakking, vond ik ook dat zij de achterstand uit Rotterdam vrij snel wegwerkten. Met 2-0 waren zij halve finalist. Door het doelpunt van Van Hanegem veranderde alles op slag. Benfica kwam echter meteen terug en dat wil toch wel iets zeggen.' Sjaak Swart meende dat de Ajacieden tegen Benfica^ook zijn favoriete lot Gebak bij de loting: Ruud Krol vierde gisteren zijn 23e verjaardag, Johan Cruijff, Piet Keizer, Wim Suurbier en Ruud Krol toehappen, rie Mühren en Ger Kleton toe. ter gelegenheid waarvan (v.l.n.r.) Staand zien Johan Neeskens, Ger- een extra-stimulans zouden hebben. Wij zullen voor Feyenoord revanche kunnen nemen,' zei hij lachend. 'Wij hebben het niet gek getrofen. Celtic is net Arsenal en dan weet je het maar nooit. Bij Inter krijg je de hele wedstrijd een man op je en die voel ie dan over het hele veld in je nek ademen. Nee, geef mij Benfica maar, dat speelt tenminste voetbal. Ik geloof dat wij achter niet zo sterk zijn als de andere twee. Wij zijn bovendien ge waarschuwd door wat Feyenoord is overkomen. Ik denk wel dat wij op dit moment iets sterker zijn dan Feyenoord.' Onmiddellijk nadat het resultaat van JNDEN (ANP) George Graham, die 'oensdagavond Ajax aan de winst hielp op Highbury door de bal langs doelman Wilson koppen, is niet opgesteld in het elftal Arsenal, dat vandaag voor de competi tie speelt tegen Leeds United. Het is voor het eerst in het seizoen dat Graham buiten Ide ploeg wordt gelaten. fica is toch een elftal dat veeJ meer UR voetbalt, meer 'spielerisch' is. Ze heb ben een team in opbouw en ze zullen opnieuw moeten bewijzen nu weer de grote ploeg van een jaar of vijf, zes ^geleden te hebben. Eerst thuis spelen ks voor ons een beetje eer) handicap. -52 Gunstig punt voor ons daarentegen is misschien dat Benfica zich op dit moment erg goed voelt. Feyenoord hebben ze uitgeschakeld, onaantast baar staan zij aan de kop in de competitie. Tegen een Latijnse ploeg krijg je dan gauw de stemming ons can niets meer gebeuren.' Het zelfvertrouwen dat Ajax de laat- ;te tijd demonstreert, is een klein leetje ondermijnd door de angst dat le anti-Feyenoord-stemming ook nog al leven tijdens de wedstrijd tegen ijax. Wim Suurbier: 'Het belang van ierst uit of thuis telt pas wanneer je le uitslag van de eerste wedstrijd veet. Veel belangrijker is dat Feyen- lord het op een bepaald punt slecht leeft gespeeld. 'Je moet je tegenstan- ler niet tegen de haren instrijken, iever lijmen dan cru zijn. Als je er de thuiswedstrijd grof tegen aan- ;aat, kun je er gif op innemen, dat je iet daar dubbel op je boterham rijgt. Wie van de drie de tegenstan- ler is maakt niet zoveel uit. Ze lebben allemaal hun sterke maar ook zwakke plekken. Ook bij Inter lijvoorbeeld lopen oude mannen ond, die op snelheid te pakken zijn. teken echter dat de andere drie met et zoveel spanning hebben uitgezien. Ijax is per slot van rekening ook een ploeg om een, twee, drie uit te oetsen.' ohan Neeskens: 'De kans dat er over ier weken nog haat tegen Nederland •estaat is aanwezig. Eerst thuis spelen voor ons geen echt nadeel, maar ik ou het liever tegen Celtic dan Benfi- hebben gedaan. Het Britse voetbal jkt mij op dit moment minder dan 'at Benfica speelt.' iet Keizer: 'Wij gaan natuurlijk niet nder de gunstigste stemming naar assabon. Als bovendien één van de rie mogelijke tegenstanders goed be- end is met wat wij kunnen, is dat rel Benfica. Die ploeg is nog gewaar- :huwd van de vorige drie wedstrij- en die wij tegen hen hebben ge- Na bespreking bij 'schaatsbruiloft' Van een onzer verslaggevers DEVENTER De kans is groot, dat Gerard Maarse alsnog een nieuwe verbintenis aangaat met de KNSB als trainer van de dames kernploeg. Er heeft gistermiddag voor de huwelijksreceptie van het schaatspaar Eddie Verheyen-Riene- ke Demming (Zie foto) een bespre king plaatsgevonden, tussen Maar se en de voltallige dameskern ploeg. Het gesprek kwam tot stand op initiatief van de leden van de ploeg. Stien Baas: 'We hadden na het wereldkampioenschap nog niet met elkaar gesproken. Ik. hoop, dat alle problemen uit de weg worden geruimd, want ik zou liet jammer vinden, als we niet met Maarse zouden doorgaan'. In het gesprek van gisteren is nog geen volledige overeenstemming bereikt. Maar de partijen zijn wel nader tot elkaar gekomen. In een van de komende dagen zal er op nieuw een gesprek plaatsvinden tussen Gerard Maarse en de dames- kernploeg. Maarse: 'Ik begrijp nu beter de achtergronden van de ge beurtenissen in Heerenveen, toen al die coaches rond de baan ston den. Volgende week hoop ik een definitieve beslissing te nemen'. Eerder deze week is er al een bespreking geweest tussen de le den van de dameskernploeg en de technische commissie van de KNSB de loting bekend was geworden maak te Henk Groot zich gereed om af te reizen om te gaan spionneren. Hij hoeft niet verder dan Parijs Fran- cofiel Stefan Kovacs zou hem daar heen graag hebben willen vergezellen waar Benfica zondag vriendschap pelijk speelt tegen Bayern München. Een duel waarvan de baten (nadat Bayern zijn 60.000 gulden heeft getou cheerd) zullen worden gebruikt voor de Portugese arbeiders in Frankrijk. Zoals bekend is het de tweede keer dat Ajax en Benfica elkaar ontmoeten in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De vorige con frontatie tussen beide clubs was niet ontbloot van sensatie. In februari 1969 versloeg de Portugese kampioen op een besneeuwd veld in Amsterdam Ajax met 3-1 om één week later in Lissabon met dezelfde cijfers te ver liezen. Ajax won de door 30.000 Ne derlandse supporters bijgewoonde be slissingswedstrijd in Parijs na verlen ging met 3-0 door doelpunten van Cruijff en Danielsson (2). Benfica is vier keer doorgedrongen tot de finale van het toernooi om de Europa Cup 1. De resulaten waren als volgt: 1961, Bern: Benfica-Barcelona 3-2, 1962, Amsterdam: Benfica-Real Madrid 5-3, 1963, Londen: AC Milan-Benfica 2-1, 1965. Milaan: Internazzionale-Benfica 1-0. Ajax bereikte twee keer de finale: 1969: Madrid: AC MilanAjax 41. 1971, Londen: Ajax-Panathinaikos 2-0. Ajax en Benfiéa bereikten de halve finales op de volgende manier: Ajax: Ajax-Dynamo Dresden 2-0, Ajax- Olympique Marseille 2-1 4-1, Ajax Arsenal 2-1 1-0. Benfica: Benfica-Wacker Innsbruck 4-0 3-1, Benfica CSKA Sofia 2-1 0-0, Benfi- ca-Feyenoord 0-1 5-1. 'We hadden het niet slechter kunnen treffen,' was het commentaar van aan voerder Antonio Simoes van Benfica toen bekend werd dat Benfica tegen Ajax had geloot. Simoes, die in het ziekenhuis ligt na maandag zijn arm te hebben gebroken tijdens een trai ning, zei: 'Ajax is de sterkste van de vier ploegen die uitkomen in de halve finales en Benfica zal bijzonder goed voor de dag moeten komen als het Ajax wil verslaan. 'Benfica kan winnen maar dat zal moeilijker zijn dan in het omgekeerde geval. Degene die wint zal tenslotte ook wel de beker veroveren.' De trainer van Benfica, Jimmy Ha- gan, wilde alleen maar zeggen dat zijn mensen net zo'n kans maken om te winnen als die van Ajax. Schotten doorbraken toen Italiaanse hegemonie Vitesse - FC Utrecht Telstar - Feijenoord Volendam - MVV FC Den Bosch - Go Ahead Eagles Ajax - DWS FC Twente - NEC FC Den Haag - PSV Sparta - NAC Excelsior - FC Groningen PEC Zwolle - de Graafschap Helmond Sport - de Volewijckers Fortuna VI. - Heerenveen Eindhoven - Roda Fortuna SC - Wageningen SC Cambuur SVV Blauw Wit - FC VW DFC - AZ '67 HVC Haarlem Veendam - Heracles ZURICH (ANP) De andere halve finale in het toernooi der landskampioenen is tenminste zo interessant als AjaxBenfica. De ontmoeting tussen Internazionale Milaan en Celtic Glasgow bete kent namelijk een herhaling van de eindstrijd van 1967 in Lissa bon. De Schotten wonnen toen met 2-1, een zege die in de Europese voetbalwereld als opluchtend werd er varen, omdat de successen van de doorgaans sterk verdedigend opereren de Italiaanse clubs (AC Milan en Inter) drukkend begonnen te werken. Inter drong tot de halve finales door via AEK Athene (4-1, 2-3); Borussia Mönchengladbach (4-2 0-0) en Stan dard Luik (1-0 1-2). Vooral de uit schakeling van Borussia is een zaak waar men in West-Duitsland nog niet over uitgesproken is. De Borussen wonnen de wedstrijd in Mönchenglad bach met liefst 7-1, nadat bij de stand 2-1 de Italiaan Roberto Bo- ninsegna door een bierblik uit het publiek was getroffen en op een bran card afgevoerd. De UEFA verklaarde het treffen, geleid door Sjef Dorp mans, voor ongeldig en gelastte een derde ontmoeting op neutraal terrein. Na een 4-2 thuisoverwinning hield Inter zijn tegenstander in West-Ber- lijn in een van emoties barstend duel op 0-0. vooral door het klassewerk van de 17-jarige doelman Bordon. Van het finale-elftal van 1967 zijn nog over Burgnich, voetballer-atleet Facchetti (Italiaans record-international), Maz- zola, Jair, Bedin en Corso, die even wel de rest van het seizoen geen De loting voor de drie Europe se beker toernooien (landskam pioenen. bekerwinnaars en UEFA-Cup), die gehouden is in Zürich, had het volgende resul taat: landskampioenen Internazionale Milaan (Italic) - Celtic Glasgow (Schotland) Ajax Amsterdam (Nederland) Benfica Lissabon (Portugal). bekerwinnaars Dynamo Berlijn (Oost-Duits- land) Dynamo Moskou (Rus land) Bayern München (West-Duits- land) - Glasgow Rangers (Schot land). uefa-cup Tottenham Hotspur London (En geland) AC Milan (Italic) Ferencvaros Boedapest (Honga rije) Wolverhampton Wande rers (Engeland). De wedstrijden worden gespeeld op 5 en 19 april. Europa Cup-wedstrijden meer mag spelen wegens zijn optreden tegen Dorpmans in Mönchengladbach. Inter neemt momenteel in de eerste divisie van de Italiaanse competitie de zesde plaats in met 27 punten uit 22 TURIJN De Westduitse in ternational Helmut Haller is weer eens in ongenade gevallen bij de trainer van zijn Italiaan se club Juventus, Cestmir Vycpalek. Haller had zich woensdag na de (verloren) wed strijd tegen Wolverhampton Wanderers een uitstapje naar een nachtclub geperimitteerd, waar hij zich 'net vrienden overgaf aan het drinken van champagne. Deze uitspatting kost Hallzr, die de laatste we ken in voortreffelijke vorm is, zijn plaats voor de derby tegen AC Torino van morgen. Het Rurijnse blad Stampa schreef gisteren: 'Hallers laat ste escapade kon wel eens zijn definitieve scheiding van Juven tus betekenen'. De Romeinse Messaggero ging nog verder door te meieden: 'Haller door Juventus ontslagen'. Zover is het echter nog niet. De blonde Westduitser heeft al lang weer spijt geruige zijn openbare uitlating: 'Het was dom wat ik gedaan heb en daar zal ik voor moeten boeten'. wedstrijden. Koploper is Juventus met 32 punten. Celtic telt in de Schotse league een voordelige marge van drie punten op Aberdeen, dat echter twee wedstrij den meer heeft gespeeld. De Schotse club bereikte de halve finales door achtereenvolgens B 1903 Kopenhagen (1-2 3-0), Sliema Wanderers van Malta (5-0 2-1) en Ujpest Dosza (Hongarije, 2-1 1-1) te verslaan. De club werd vorig jaar in de kwartfinales uitge schakeld door Ajax (0-3 1-0) en ver loor in 1970 in Milaan de finale na verlenging van Feyenoord: 1-2. Van de ploeg die in 1967 de Europa Cup won spelen nog McNeil, Murdoch, Lennox en Johnstone. Ook in het toernooi om de Europa Cup II doet zich een herhaling van een vroegere finale voor: Bayern München-Glasgow Rangers. Bayern won in 1967 in Neurenberg de eind strijd tegen de Schotten met 1-0. Uit de ontmoeting tussen Dynamo Mos kou en Dynamo Oost-Berlijn komt in elk geval een finalist voort uit een land dat deze fase van de Cupstrijd nog nimmer bereikte. De finale van de landskampioenen is op 31 mei in het Feyenoordstadion, die van de bekerwinnaars een week eerder in Barcelona. Van de twee halve finales in het toernooi om de UEFA-Cup is die tussen AC Milan en Tottenham Hot spur het belangwekkendst. De kans bestaat dat het uitloopt op een geheel Engelse finale, want Wolverhampton Wanderers, dat in de tweede ronde FC Den Haag uitschakelde, is favoriet in de ontmoeting met Ferencvaros uit Hongarije. De Eurpa Cup III kent twee finalewedstrijden, de clubs spe len uit en thuis. Van onze schaakmedewerker De verschrikkelijke gemoedsstem ming. die mijn nederlaag tegen Olafs- son in de laatste ronde van het toer nooi in IJsland, toen een remise vol doende was voor een grootmeesterre sultaat, met zich mee bracht, heeft me enkele weken verhinderd u mijn rubriek voor te schotelen. Drie toer nooien vlak achter elkaar is dermate vermoeiend, dat ik het niemand kan aanraden. De drie weken vakantie erna in de Zweedse hoofdstad waren welverdiend en bovendien buiten gewoon interessant door de omgang met de één na jongste grootmeester ter wereld: Ulf Andersson. Deze eenvoudige jongen, die in zijn vaderland een ongekende populariteit geniet, houdt er een opmerkelijke levenswijze op na, terwijl ook zijn visie op verschillende zaken de moeite waard is. De eerste dagen in Stock holm moest ik uitvoerige analyses maken van enkele partijen van Fi scher. Ik zou het samen met Anders son doen; hij was daar bijzonder enthousiast over. Het enige probleem waar we op stuitten, was dat hij thuis niet in het bezit bleek van een schaak spel. Hij bereidt zich dan ook nooit voor op toernooien. 'Maar wat doe je dan in vredesnaam wel, als je hier in Zweden bent?', was mijn vraag, waarop het volgende antwoord kwam: 'Just fiddling around'. En dat is precies wat het is. Urenlang zit hij in het Kuituurhuis in Stock holm naar muziek te luisteren, dan gaat hij naar de film en zo hobbelt hij voort. Bovendien drinkt en rookt hij nooit, hetgeen zeer verstandig kan worden genoemd. Navolging van de alcoholische meesters Stolz en Stahl- berg is geenszins raadzaam. Met zijn altijd vriendelijke en lachen de gezicht, waarboven hij van tijd lot tijd een toepasselijke kaboutermuts pleegt te dragen, durft noch wil hij tegen iemands mening in gaan, bang om onvriendelijk te zijn. Mijn vriend Hans Böhm wist hem over te halen allerhande stompzinnige eind spelen ochtenden, middagen en nach tenlang te spelen, tot ze beide van vermoeidheid omvielen. Maar toch mocht Hans het nooit opge ven, want het spelen van betere tot gewonnen stellingen geeft Andersson groot genot. Zo won hij twee keer van Kortsjnoj door gewoon een iets beter eindspel eindeloos uit te mel ken. Dat is zijn grootste kracht: niet een buitengewoon talent, niet een sterke wil om te winnen, maar een sterke wil om te spelen en te zien wat er gebeurt. Men zie hoe hij van Larsen won. AnderssonLarsen, Palma de Mallor- ca 1971. Stand: Wit: Ke2, Tg4, Pc2, pionnen b4, c3, g2, h5. Zwart: Kf7, Tb6, Le5, pionnen a5, b7. b2, d5, g7, h6. De partij had tot aan de 33e zet een niet zo interessant verloop en zou in een dode remise zijn geëindigd, als Larsen niet een zeer onverantwoorde winstpoging deed. En dat is juist wat Andersson graag heeft. 33. d5d4? 34. c3xd4, Le5—f6 35. Tg4e4, a5xb4 36. b2—b3. Lf6—e7 37. Pc2e3, Tb6—a6 38. Pe3—c4. Le7—f6 39. Ke2—d3, b7—b5 40. Pc4— e5t Kf7g8 41. Te4e2, Ta6—al 42. Kd3e4, Tal—tol. 43. Te2—e3, Tbl-b2 44. g2g4, Tb2c2 45. d4—d5, Lf6— e7 46. Pe5c6. Le7—c5 47. Te3—d3, Tc2e2t 48. Ke4—f3. Te2-^f2t, 49. Kf3g3, Tf2—f6 50. Pc6—d4, Lc5— d6t, 51. Kg3g2. Kg8—f7, 52. Pd4xb5. Kf7—e7 53. Td3—d4. Tf6—f7 54. Td4e4t, Ke7—d7 55. Te4—e6, Ld6— e7 56. Te6b6. Tf7—f4 57. Tb6—b7t, Kd7d8 58. Tb7—b8t, Kd8—d7 59. Tb8b7t, Kd7d8 60. Pb5—a7. Kd8e8 61. Pa7—b5. Le7—f8 62. Kg2g3, Tf4fl 63. Pb5—b4, Lf8— d6t. 64. Kg3g2, Tfl—bl 65. Pd4—f5. Tbl—b2t. 66. Kg2—f3. Tb2xb3t. 67. Kf3e4, Ld6h2 68. dod6, Ke8—d8 69. Pf5d4. Zwart geeft het op. JAN TIMMAN HAARLEM (ANP) Het ZandVoortse Lions heeft gisteravond in de Kenne- mer sporthal van Haarlem de finale van het bekertoernooi tegen Punch uit Delft gewonnen met 8281. Punch had bij rust een voorsprong van 45 39. VLAARDINGEN De eerste divisie club Fortuna Vlaardingen zal aan het einde van dit seizoen het contract met trainer Piet de Wolff niet verlengen. Het bestuur heeft hiertoe besloten, omdat 'de publieke opinie anders wil'. De Wolff (54) noemde dit motief een 'lachertje' en herinnerde aan de com missie betaald voetbal van de vereni ging, die een positief rapport over de ervaren trainer heeft uitgebracht. MALGRAT (ANP) De Spanjaard Migual Maria Lasa heeft gisteren de Ronde van Catalonië gewonnen. In de laatste etappe, die over 215 kilometer van Berga naar Malgrat voerde, was Tino Tabak (Ned) de snelste. Hij ver sloeg in de eindsprint Lasa. De tijd was 6 uur 22 minuten en 33 seconden. De Fransman Raymond Poulidor, die tot de laatste rit de leiding had in het algemene klassement, kwam met een achterstand van 1.40 min. over de eindstreep. LEON (ANP) Het Nederlands zaal handbalteam, heeft het voorolympisch toernooi, dat zo hoopvol begon met 'n verrassende zege op Bulgarije maar toch uitliep op een deceptie, beëindigd met een grote overwinning op Italië (28-10). Van onze dammedewerker Het meest verrassende van de vorige week, begonneji strijd om het persoon lijk damkampioenschap van Neder land was hét optreden van Freek Gordijn, een speler, die zich in de jaren vijftig menigmaal op de voor grond plaatste, ook succes boekte in toernooien, maar desondanks nu niet meer als kanshebber voor de titel kan worden gezien. Althans, dat is mijn mening. Zelf word ik beschouwd als een van de grootste favorieten. Mijn winstpartij tegen J. de Ruyter gaf ook wel blijk van de hoge aspiraties die men ten opzichte van mij koestert, hoewel daarna mijn tweede partij te gen Schotanus eerder een omgekeerd beeld te zien gaf. De partij tegen J. de Ruyter had het volgende verloop. Wit: Harm Wiersma Zwart: J. de Ruyter J. 32—28. 19—23; 2. 28x19, 14x23; 2. 3732, 1319 (om varianten zoals 1014, 4. 3530 te voorkomen door 4. 20—25, 5. 33—29, 15—20 en 20—24 enz.) 4. 41—37, 20—24; 5. 46— 41, 8—13; 6. 32—28, 23x32; 7. 37x28. 18—23: 8. 42—37, 23x32; 9. 37x28, 12— 18; 10. 38—32, 18—23; 11. 41—37, 13— 18. Wit had opzettelijk 11. 4137 gespeeld omdat zwart dan na 1318 34—29 afdwingt (47—42, 23—29; en 43—38. 18—22!). Echter: 13—18 is een 'verzwakking' van zwarts lange vleu gel. tenvijl zijn korte vleugel te over belast wordt, hetgeen in de partij een grote rol gaat spelen. 12. 34—29. 23x34; 13. 40x20, 15x24; 14. 4338. 1823. De aanvulling van zwarts centrum gaat de grootste pro blemen vormen. 15. 4943, 28. Vult zwart zijn stand op via 913, 49. 10—14, 510 en 1015 dan volgt onherroepelijk 4440, 4034, 4540. 5045 en na deze formatie volbracht te hebben zal wit via 3429 zwarts centrum wegvagen, met andere woor den zwart naar de- randen dwingen. Ook 15—16—21 brengt na 31—27, (21—26), 44—40 (7—12), 47—42 slechts problemen gezien de dreiging 35—30. 44—40 en 28—22. terwijl 12— 18 verhinderd is door 3530 en 28 22. Wit vervolde met: 16. 4540, 813; 17. 31—27!, 10—14; 18. 47—42, indien 40—43, leb—.18! en 35—30, 28—22 yer- I liest door 23—28 en 1419. De cen trum-aanvulling door 913 en 49 is nu sterker aangezien zwart na 1722 wits centrum kan verzwakken en zijn korte vleugel kan oplossen. 18. 7—12; 19. 40—34, 17—21? Fout 1218 was hier gedwongen, hoe wel wit het beste spel behoudt (an ders volgt 20. 27—22) 20. 34—29!, 23x34 21. 39x30, 13—18; 22. 28—23, 19x38; 23. 30x10, 5x14; 24. 44x33, 11— 17; 25. 5044, 21—26; 26. 43—39, 17— 21; 27. 33—28, 12—17? Dit brengt zwart op beslissend verlies; aangewe zen was 1419 en 17 om 1913 en 1822 voor te bereiden, hoewel zwart dan na 2822 ook in grote moeilijk heden komt. 28. 37—31, 26x37; 29. 42x31, 14—19; 30. 39—34 (op 39—33 kan 19—23 en 2126, hoewel 1823 me sterker lijkt), 913 (speelt zwart nu 1823 dan volgt 31—26. 9—14. 38—33 en 33—29); 31. 44—39, 3—9; 32. 39—33, 6—11; 33. 34—29. Wit had hier de moeilijke keuze tussen 3126. 18—22 met later een kansrijk eindspel of de partij variant; niet goed is bij voorbeeld 34—30 (1—6), 31—26 (9— 14), 48—43 (op 30—24, 14—20, 4—10, 1319 en 19—23), (14—20!) en wit staat slechter daar 3024 verliest door 1930 enz. Moeilijke varianten waren: 3126 (18—22 27x18 (13x22) 34—29 (1—7) 29—24 (19x30) 35x24 (7—12) 48—43 A (9—13 43—39 (4—9 39—34 B (914) 3430 en wit wint. A 28—23 22—28 en 30—35; 1—1. B 28—23 9—14; 1—1, 24—20 13—19 en 21—27. C 34—29 21—27 Remise! of 31—26 (18—22) 27x18 (13x22) 34— 29 (1—6) 29-24?- 19x30 35x24 9—13 48—43 4—9 24—20 met winst (43—39 (9—14) 39—34 (21—27!) (14—19), 36—31 12—7 (16—21!!)). In de partij speelde zwart na 33. 34 29. 914 en verloor snel na 3126, 1—6, 36—31, 4—9, 48—42. 18—22, (19—24, 35—30 en 33—29) 27x18. 13x22, 31—27, 22x31, 26x37. 9—13. 37—31, 21—26, 31—27, 17—21, 35—30 enz. üogave aan de lezers: kan zwart na 33. 3429 remise-kansen verkrijgen? Volgende week de oplossing. HARM WIERSMA Enige Nederlandse prof klassieker niet meer in weekeinde? Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De enige Nederland se klassieke wielerwedstrijd voor pro fessionals. de Amstel Gold Race. zal vanaf volgend jaar vrijwel zeker op een doordeweekse dag worden gehou den. De wedstrijd weid in de laatste jaren steeds op zondag verreden, om dat dit de dringende wens was van de gemeente Meerssen, dat traditiege trouw de finish van deze wedstrijd verzorgt. Het blijkt echter steeds moeilijker de Europese loprenners voor een zondag naar Nederland te halen. Dit jaar ondervindt men concurrentie van een criterium in België, dat Merckx en Ocana naar zich toe trok. een 'be schermde' wegwedstrijd in Frankrijk, waaraan alle Franse renners moeten meedoen en een étappewedstrijd in Italië die de Italiaanse toppers thuis houdt. Om die reden kan de Amstel Gold Race, hoewel meetellend voer het merkenkampioenschap, morgen maar een betrekkelijk mager veld op de fiets presenteren met Frans Vebeeck, Lucien van Impe, André Dierickx. Walter Godefroot, Jos Abelshausen, Pintens en Agostinho als voornaamste buitenlandse sterren en vervolgens al le Nederlandse toprenners. Door het grote aantal wedstrijden in het weekeinde worden de prijzen soms tot enorme hoogte opgedreven. Organisator Herman Krott: Eddie Merckx vrdeg vorig jaar 8.000 start- geld voor he malleen. Dat hebben wij om principiële redenen geweigerd. Waar blijf je anders? Dit jaar wilde Merckx wel, maar nu moest hij van zijn manager Jan van Buggenhout de Westbrabantse Pijl rijden. oni<i« die koers wordt georganiseerd ur** een familierelatie van Van Bugg-»- hout. Om die reden fietst Ocana daar ook. Dit keer was er geen verschil van mening over het geld, maar er is van het begin af aan gesteld, dat Merckx niet bij ons zou rijden, omdat hij al aan die Pijl vastzat'. Het staat vast. dat op een dag door de week Merckx en de Franse toprenners veel gemakkelijker te contracteren zijn. Uitwijken naar een ander week einde heeft geen zin. omdat ieder weekeinde al overbelast is. Ook al omdat het parcours is uitgezet over een toeristenroute door Limburg, ver; wacht men dat de verkeerspolitie zich achter de nieuwe plannen schaart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13