rme landen moeten igen grondstoffen unnen verschepen Vertaling rapport 'Club van Rome' is goed leesbaar boek Jan Engelman was poëzie-vernieuwer R'dams Dans-Centrum met 'Icarus' op toernee van Lucas Hoving Russische expositie in Kröller-Müller Overheidsvoorlichting aan het bedrijfsleven functioneert niet goed C» Mr. van den 0. weer op vrije voeten gesteld Commissie doet 'reddingsvoorstel' voor oude talen Verkoop gedenkboek Nieuw Weerdinge loopt gesmeerd In Groningen zijn bomen belangrijker dan automobielen Kamerlid tegen renteverlaging fROUW/KWARTET DINSDAG 21 MAART 1972 BINNENLAND/KUNST Scheepvaartmonopolie rijke landen funest oor Riëtte Kuin [)EN HAAG - De ontwikkelingslanden zullen zich met betrekking tot de, voor en zo belangrijke, eigen scheepvaart door de nota van minister Langman en ninister Boertien flink in de boot genomen voelen, verwacht Piet van Harn 25), voorlichter van het samenwerkingsverband van twintig actiegroepen, die jch met de UNCTAD bezighouden. lan lan; •om is een eigen scheepvaart zo langrijk voor de ontwikkelingslan- n? et een eigen cheepvaart kunnen de twikkelingslanden verdienen, zo innen ze aan deviezen, buitenlandse taalmiddelen komen. En die hebben hard nodig. Het eigen geld dient een als ruilmiddel binnen hun id. Maar zodra er aankopen moeten irden gedaan in het buitenland, zijn ar deviezen voor nodig. Voor de twikkeling van een arm land zijn bestellingen in het buitenland van erlei industrieprodukten die de zelf kunnen maken, zoals treinen, dbouwmachines en kunstmest'. rdt de prijs van de door de ont- ';elingslanden aangeboden grond- ffen voor een groot deel bepaald ir de vervoerskosten? I deze kosten maken dertig procent de prijs uit. Dat is een tweede it, waarom een eigen scheepvaart ir de ontwikkelingslanden zo belang- is. Nu zijn ze voor het grootste 1 afhankelijk van het vervoer door UT erijen van de rijke landen, steeds en de transportkosten op, waardoor prijs van hun exportgoederen èds hoger geworden. De toch al arde concurrentiepositie van hun pdstoffen wordt hierdoor nog 1 scb j'pop actiegroepen or UNCTAD-III pter. Bovendien moeten zij steeds i havenprojecten uitvoeren, om te ben voldoen aan de eisen van de knie schepen, zoals tankers en liners. Geld waarvoor ze geen terugzien. Terwijl de oude ha- accommodatie in ruime mate zou aan eisen, die hun eigen ipen stellen'. j groot is nu het aandeel van de Vikkelingslanden in de totale jepvaart? irocent, térwij] zestig procent van taal in de wereld aangeboden van de ontwikkelingslanden De eis, die 2e in oktober op conferentie in Lima hebben ge- om het aandeel in de wereld- il te verhogen tot tien percent mij daarom minstens gerecht- fligd, het is zeker niet revolutio- te noemen. Ze willen dit berei- met meer macht op scheepvaart- irenties, waar afspraken worden lakt, goedkope geldleningen om >en te kunnen bouwen, zogenaam- lagprotectie en bilaterale afspra- hi erover'. zegt de nota van de ministers man en Boertien hierover? landen steunen hun scheep- door rechtstreekse subsidie aan cheepsbouw. Engeland geeft 25 nt, Noorwegen 25 percent, Duits- 10 percent en Frankrijk 12 per voor ieder schip dat daar ge- d wordt. De Nederlandse rege- geeft goedkope leningen en ga- !s. Denk maar aan Verolme. Bo en zijn er veertien dagen gele- ils steunmaatregel aan de rederij- elastingfaciliteiten aangekondigd. !gt de nota: 'Wat betreft vlagbe- echting zijn de C.S.G.-ministers bijna alle rijke landen, red.) ;aan van de opvatting, dat, bij fid van keuze voor de verladers icurrentievrijheid voor de re de internationale zeescheepvaart «langrijke bijdrage kan leveren de expansie van de wereldhan- n verder: 'Zij hebben beklem- dat vlagbevoorreohting respec- ijk ladingbevoorrechting, leidt irhoging van de kosten van zee- er, vermindering van het niveau dienstverlening en bij verdere reiding van deze activiteiten tot een desorganisatie van de dus voor vrije concurrentie en vlagprotectic? laar hoe kan nu een klein krui- \_rtje concurreren tegen een grote j markt? Alleen door speciale In de vorm van geld zoals de landen dit doen kan dat niet, zijn die regeringen van de ont- lingslanden te arm voor. Daar- wide in 1968 Brazilië de knup- het hoenderhok: Dit land eiste maf dat moment vijftig procent He in- en uitvoer door Brazili- schepen zou worden vervoerd. i norbeeld werd door tal van ont- lingslanden gevolgd. Op deze r hoopt men eindelijk een rede- indeel in de wereldscheepvaart igen'. eageerden de rijke landen, en arne Nederland, hierop? ie nota, natuurlijk waren zij Zij konden immers heel gemak- vrije concurrentie bepleiten, nu or zelf in koloniale tijden niet tiebepalingen te werken zo'n marktaandeel (zie de Verenigde tiische Compagnie) hebben ge- Van een verslaggever DEN HAAG De rechter-commissa- ris in Den Haag heeft de 41-jarige mr. D. A. I. J. van den O., die ver dacht werd van valsheid in geschrifte, in vrijheid gesteld. Aan de invrijheids- stelling zijn geen voorwaarden ver bonden. Tegen mr. van den O. was een aanklacht ingediend door zijn vroegere compagnon, de onroerend goed-handelaar C. de Ruiter. De Rui ter beschuldigde zijn vroegere com pagnon ervan een koopacte geantida teerd te hebben. De officier van jus titie had bij de rechter-commissaris inbewaringstelling gevorderd. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Bij een nieuwe opzet van het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (atheneum en gymnasium) zouden Latijn en Grieks in de tweede en derde klas vervangen moeten wor den door het vak 'inleiding tot de klas sieke letteren en de geschiedenis van de oudheid'. Na deze algemene intro ductie zou men dan in de volgende leerjaren nog een keuzemogelijkheid tussen Latijn en Grieks als examenvak open houden. Dit steil de commissie leerplan klas sieke talen'voor in een reactie op het streven om gymnasium en atheneum samen te voegen tot één schooltype, het zogenaamde ongedeelde voorberei dend wetenschappelijk onderwijs. Ook in deze voorstellen wordt de posi tie van de klassieke talen er niet beter op, aldus de commissie. Het onderwijs in de klassieken wordt tijdens de laatste leerjaren sterker belast naar mate in eerder leerjaren minder ge daan kan worden. Maar de voorgestel de oplossing biedt voor de klassieke talen nog de beste toekomst. Piet van Harn, voorlichter van de UNCTAD-strategiegroep. kregen. Zo werd twee jaar geleden de retorsiewet ingediend. Wordt deze wet aangenomen, dan betekent dit. dat Nederland tegenmaatregelen mag nemen tegen die landen, die aan vlag- protectie doen. Een schip uit zo'n land zou bij de haven kunnen worden tegengehouden. Ook maakt die wet 't mogelijk dat op de lading uit zo'n land extra invoer rechten worden geheven. Dit allemaal om de eigen rederijen te beschermen. In het kader van de werekgelegen- heid, zeggen ze dan. Dat valt op het ogenblik nogal mee: zie maar eens hoeveel buitenlandse werknemers in deze bedrijfstak worden aangetrokken. Gelukkig blijkt dit wetsontwerp aan heel wat kanten veel kritiek te krij gen. Een van de redenen waarom, twee jaar na de indiening van het ontwerp, een commissievergadering hierover, in deze maand was gepland. opnieuw is uitgesteld'. Wat kan Nederland met betrekking tot de scheepvaart op de UNCTAD- conferentie doen? 'Tegemoet komen aan de eisen van de ontwikkelingslanden, zoals die gefor muleerd zijn op de Lima-eonferentie. Zich vooral niet uitspreken tegen de vlagprotectie, daarvoor heeft ze zelf te veel boter op haar hoofd. Verder zou een pleidooi voor goedkope geldlenin gen, om de scheepsbouw in de ont wikkelingslanden te financieren, op zijn plaats zijn. Ik hoop dat de hou ding, zoals spreekt uit de nota van de beide ministers in die drie weken nog heel wat zal veranderen. Immers, de scheepvaart is voor de ontwikkelings landen een duidelijk onderdeel van hun economische ontwikkeling, een belangrijk element in hun emancipa tie', aldus Piet van Harn. Van onze correspondent NIEUW-WEERDINGE Voor het in het kader van het eeuwfeest uit te geven gedenkboek 'Honderd jaar Nieuw-Weerdinge' blijkt een zeer gro te belangstelling te bestaan. In een tijdsbestek "an anderhalve maand zijn reeds meer dan 1200 exemplaren besteld. Het boek, dat geschreven werd door de secretaris van het comité 'Eeuwfeest 1972', de heer G. Luinstra, behandelt het verle den, het heden en de toekomst van de jubilerende veenkolonie. Een 50-tal foto's verfraait de inhoud. Om teleurstellingen te voorkomen, heeft het bestuur besloten de termijn van voor-intekening voor onbepaalde tijd te verlengen. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Om 350 bomen te red den, laat de gemeente Groningen 480 parkweerplaatsen voor auto's in de binnenstad verdwijnen. De bomen zijn ernstig aangetast als gevolg van ver dichting van dc grond door het parke ren van auto's op onverharde plaatsen rondom de bomen op singels en het Martinikerkhof. Vorige zomer werd met behulp van infrarood foto's aan getoond dat een groot deel van het Groninger bomenbestand ziek is. De Heidemaatschappij bevestigde dat 66 procent van de bomen ernstig te lijden had onder ventilatieproblemen, ver oorzaakt door bodemverdichting. B. en w. van Groningen zeggen bet behoud van bomen belangrijker te vinden dan parkeerplaatsen. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De resultaten van deze eerste poging om de samen hang van een aantal belangrijke wereldproblemen te onderzoeken, mogen vooral niet worden onderschat, zei prof. dr. C. J. F. Böttcher gisteren bij de langverwachte presentatie van het 'Rapport van de Club van Rome'. De situatie is nu al zo uit de hand gelopen dat echt geen verfijnd onder zoek nodig is om al in grote lijnen aan te geven, in welke richtingen men naar verbetering moet streven. Die richting afremmen van de groei van bevolking en produktieap- paraat is zaterdag nog in Trouw/Kwarlet in een voorbeschou wing samengevat. De officiële tekst, die nu voor de •symbolische' prijs van 2.50 in de boekhandel ligt, is Aula-pocket num mer 500, voor welk jubileum uitgeve rij Het Spectrum overigens zestien nummertjes tijdelijk moest overslaan. De zeven vertalers leverden voor wie van woorden als 'kwantificering' niet schrikt een heel leesbaar boek af. De haast blijkt uit een paar rare zetfou ten waarvan het wegvallen van 'on' voor 'waarschijnlijk' op bladzij 140 de enige storende is. De bedoeling van deze eerste studie wordt door auteur Dennis Meadows met een aardige vergelijking weerge geven. Onze grafieken, schrijft hij, zijn zeker geen voorspelling van de precieze manier waarop de wereld in een bepaald jaar in de knoei raakt als we op de oude voet doorgaan. Wat wij vinden zijn alleen aanwijzingen voor de manier waarop het systeem zich ongeveer gedraagt. Niet meer, maar ook niet minder. 'Als je een bal recht omhoog de lucht ingooit, kun je met zekerheid voorspellen wat zijn algemene gedrag zal zijn. Hij zal met afnemende snelheid omhoog gaan. om keren en met toenemende snelheid naar beneden vallen tot hij de grond raakt. Het staat vast dat hij niet eeuwig omhoog zal blijven gaan, noch een baan om de aarde zal gaan be schrijven, noch drie lussen zal maken voordat hij neerkomt'. Het is dèt soort zekerheden dat het onderzoekteam in Cambridge, Massa chusetts, heeft gezocht en in dit rap port voor het eerst vastgelegd. En die zekerheid is al benauwend genoeg, ook al zijn de modellen nog veelte onnauwkeurig om precies te voorspel len hoe hoog de bal precies komt en hoe lang het duurt voor hij weer beneden is. Zie ook de rubriek Wetenschap en techniek op pagina 5. iiiiiiil Prof. dr. C. J. F. Böttcher DEN HAAG Het D'66 kamerlid De Goede wil dat de minister van finan ciën, van economische zaken en van verkeer en waterstaat hun invloed aanwenden om alsnog te verhinderen dat de aangekondigde renteverlaging van een aantal banken wordt geeffec- tueerd. Ook heeft hij gevraagd ervooi Ie zorgen dat de rentevergoeding bij de post-, cheque- en girodienst niet wordt verlaagd. Een beslissing terzake moet zijns inziens ten spoedigste wor den bekend gemaakt. In memoriam door J. VAN DOORNE AMSTERDAM De dichter Jan Engelman is gisteren op 71-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. Met zijn heengaan is een van de vernieuwers van de Nederlandse poëzie ons ontvallen. Hij trad de laatste tijd niet meer op de voorgrond; hij leefde teruggetrokken. Dat hij bij jongeren minder bekend was dan waarop hij krachtens zijn werk recht had is te wijten aan de oorlog die de ontwikkeling van de Nederlandse literatuur aan het oog onttrok en tegelijkertijd versnelde. Wie mocht menen, dat de vernieu wing van de poëzie in ons land inzet te met de vijftigers, vergist zich. Hun werk is ondenkbaar zonder dat van hun voorgangers. Het is Jan Engel man geweest, die in het Nederlands van Voor de oorlog poëzie publiceer de, die opviel door natuurlijke wellui dendheid, speelsheid en afwezigheid van retoriek; maar daarmee werd hij nog niet een vernieuwer. Met gedich ten waarin hij de formeel rationele binding van woord en begrip losliet en waarin hij trachtte te komen tot een lyrisch expressionisme, dat daar bij sterk muzikaal was, sloeg hij een door Hans W. Ledeboer DORDRECHT Ineke Sluiter en haar Rotterdams Dans-Centrum zijn vrijdagavond de grote tournee langs de Zuidhollandse schouwburgen be gonnen in het Dordtse 'Kunstmin'. Op het repertoire van deze tournee prijkt trots een première: Icarus van Lucas Hoving op muziek van Matsuchita. Dat Icarus een première is voor het Rotterdams Dans-Centrum wil niet zeggen dat wij dit ballet nog niet in ons land hebben kunnen zien. Lang voordat de 'Nederlandse Ameri kaan' Hoving thans directeur van de dansacademie van het Rotterdams Conservatorium er aan dacht zich weer in Nederland te vestigen heeft hij op initiatief van de Werkgroep Danskunst zijn Icarus in Rotterdam opgevoerd tijdens een bezoek met zijn eigen uiteraard Amerikaanse ensemble. Verder is het ensemble van Ailey er mee in Nederland geweest en hoewel vanzelfsprekend in alle gevallen de choreografie dezelfde' is, bieden die vroegere opvoeringen interessant ver gelijkingsmateriaal. Bij het Rotterdams Dans-Centrum danst Louise Frank de rol van de zon. In het Amerikaanse ensemble van Hoving was dat Pat Christopher, bij Ailey werd de zon gedanst door July Jamieson. De sage van Icarus is overbekend: Daedalus maakt voor zichzelf en zijn zoon Iearus Vleugels die met was aan de schouders worden gehecht. De overmoedige Iearus vliegt te dicht bij de zon, de was smelt door de zonne warmte, hij verliest zijn vleugels en stort neer. Zowel Pat Christopher als July Jamie son dansten hun rol strak en emotie loos, de zon heeft immers geen ziel. Louise Frank geeft haar zon een an der karakter: dat van een godin, die het als noodlot ervaart wanneer een aardse sterveling zichzelf vernietigd in zijn overmoed. Dat noodlot laat haar niet onberoerd. Het is Louise Frank te doen om in haar dans de uiterste beheersing te laten zien, die in zo'n geval van een zonne-godin wordt gevergd en ook de dramatische spanning weer te geven die zij ondervindt als voor de aard- mens het onafwendbare zich voltrekt en zijzelf niet in staat is dat noodlot te keren. Hoving is het niet in alle opzichten met Louise Franks vertolking eens, maar die vertolking heeft zeker zijn waarde, al vereist het een danseres van formaat om die rol dusdanig te dansen dat er geen hinderlijke melo- dramatiek ontstaat. Daarin slaagt Louise Frank door gro te soberheid in dans en gebaar en daarmee gaan de gestyleerde bijna- abstractheid en de grote muzikaliteit van het ballet Iearus is bijna een muziekballet! niet verloren. De tournee van het Rotterdams Dans- Centrum gaat langs Schiedam (24 maart, Passage-Theater), Delft (7 april, Stadsdoelen), Gorinchem (13 april, De Nieuwe Doelen), Leiden (21 april, LAK-Theater), Gouda (2 mei, Stadsschouwburg) en Vlaardingen (12 mei, Stadsgehoorzaal). OTTERLOO In het Kröller- Müller Museum te Otterloo zul len van 30 april tot aan 16 juli 58 schilderijen en 25 tekeningen uit het Poesjkin Museum te Mos kou en de Ermitage te Leningrad worden tentoongesteld. Het zijn werken van franse tijdgeno ten van van Gogh. Uit de prachtige collectie in de Sowjet-musea heeft de directie van Kröller-Müller vier wer ken van Van Gogh gekozen, acht schilderijen van Gauguin, waarbij de Arlésienne in het Nachtcafé, en van Cézanne, die de kern van de tentoon stelling zal zijn. Verder zijn er wer ken bij van de impressionisten Re noir, Monet, Sisley, van Matisse, Pi casso, Rousseau de Douanier, en ande ren nog. De tekeningen zijn groten deels van Matisse, en verder van Ma- net, Renoir, Picasso, Cocteau, Léger, en anderen. De tentoonstelling wordt gehouden in het kader van het Cultureel Akkoord tussen de Sowjet-Unie en Nederland. Nederland zond het vorig jaar een van Gogh-tentoonstelling naar Moskou en Leningrad die daar, in 12 weken, bijna een miljoen bezoekers trok. De werken uit de Sowjet-Unie worden alleen tentoongesteld in Kröller- Müller. Er is een catalogus met Ne derlandse en Engelse tekst, 18 afbeel- dingen in kleur en 83 in zwart wit. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De voorlichting van de overheid aan het bedrijfs leven is ondoorzichtig, relatief te duur en bereikt de gebruiker niet systematisch en effectief. Tot deze conclusie komt de commissie bedrijfsvoorlichting onder voorzitter schap van prof. dr. J. Kreiken in een .gisteren gepubliceerd rapport dat is uitgebracht aan minister Langman (economische zaken). De geringe effectiviteit en systema tiek van de overheidsvoorlichting is onder meer te verklaren door de onoverzichtelijkheid van het voorlich tingsapparaat. Er bestaat een te groot aantal ongecoördineerd optredende, afzonderlijke instellingen waaraan een centrale ontbreekt. Bovendien doen zich nogal wat doublures voor door een onvoldoende taakafbakening. Voorts ontbreekt er een voldoende inzicht in de resultaten van het eigen werk, daar een geschikt waarnemings orgaan ontbreekt. De relatieve duurte van het apparaat wordt veroorzaakt door een onvoldoende inzicht in de kosten van voorlichting en in de pres tatie die daartegenover staan Het blijkt dat driekwart van het be drijfsleven op de hoogte is van voorlichtingsmogelijkheden, maar in het algemeen wordt daar weinig ge bruik van gemaakt Met name in het midden en kleinbedrijf wordt de klacht gehoord: er is een te lange wachttijd, de voorlichting is te ono verzichtelijk te onvolledig en onbe grijpelijk. De penetratie van de voorlichting in het bedrijfsleven is daarom onvoldoende. Om hierin enige verbetering te bren gen stelt de commissie onder meer voor een aantal kamers van koophan del en fabrieken aan te wijzen als centrale punten voor.de bedrijfsvoor lichting. Dan zou er op korte termijn een centraal bureau voor bedrijfsvoor lichting opgericht moeten worden, dat onder meer zal moeten functioneren als een landelijk verwijscentrum. Het bureau zou het voorlichtingsbe leid voorts moeten analyseren, en de publiciteit over de voorlichting moe ten verzorgen. Met de bedrijfsvoor lichting houden zich momenteel bezig: de economische voorlichtingsdienst, de rijksnijverheidsdienst, instellingen ten behoeven van de voorlichting aan het midden- en kleinbedrijf, provinci ale commissies voor de produktiviteit en economisch-technologische institui ten. Jan Engelman pad in dat zou lëiden naar het experi menteel woordgebruik. Met het on aanvechtbare trachten te zeggen in woorden die in een irrationeel zins verband een traditionele betekenis verloren, is hij vele Nederlandse dich ters voorgegaan. Jan Engelman werd in 1900 geboren. Hij was een veelzijdig man, die zich als journalist, essayist, vertaler en pedagoog onderscheidde. Zo was hij hoogleraar aan de Jan van Eyok Aca demie te Maastricht in de nieuwe kunstgeschiedenis; hij heeft meege werkt aan Het Centrum' en 'De Tijd'. Hij schreef Libretty en een heel mooi boek over Griekenland: 'Tweemaal Apollo' (1955). Maar ongetwijfeld zal hij toch als dichter de geschiedenis ingaan. Jan Engelman was de voornaamste medewerker van het in 1925 opgerich te tijdschrift 'De Gemeenschap'. 'De Gemeenschap' wilde zowel modern als katholiek zijn. De redactie verwierp de stelling als zou de literatuur een vrijblijvende aangelegenheid zijn. Maar Engelman heeft ook aan de 'Vrije Bladen', 'De Gids' en 'Helicon' meegewerkt. Zijn werk doet sterk denken aan dat van het 'vitalisme', het is er in elk geval aan verwant (Marsman). Engelman heeft vele lyrisch, erotische gedichten geschreven, die tot de mooiste behoren die ooit in het Ne derlands gepubliceerd werden. Negen gedichtenbundels verschenen van zijn hand, waarvan ik er enkele noem: 'Het Roosvenster' 1927; 'Sine Nomine' 1930; 'Tuin van Eros' 1932 en Het Bezegelde Hart' 1937. Twee gedichten uit Sine Nomine heb ben hem vooral bekendheid gegeven: 'En Rade' en 'Cantilene'. Het zijn beide zo geheten vocalises, klankge dichten, Iyrisch-expressionistische bloemen; woord-muziekjes, waarin de traditionele binding van woord en be grip bijna verloren is gegaan. Heit is dit "bijna' dat de gedichten zo aan vaardbaar maakt: de wezenlijke in houd van wat gezegd wordt, wordt vertaald in extatisch muzikaal woord gebruik. Geen samensteller van bun dels die beogen, de honderd mooiste gedichten van middeleeuwen tot nu toe te verzamelen, zal aan deze ver rukkelijke vocalises voorbij kunnen gaan. Alleen al om deze twee kleine gedichten moet hij tot de grote dich ters gerekend worden. 'De menselijke samensterving' MAASTRICHT Het schrijverscol lectief van het Groot Limburgs To neel heeft een tweede Sienies Sja bloon. Tejater bijeengeschreven en het werd 'alweer een vrolijke show betref fende de menselijke samensterving', samengesteld uit een groot aantal kor te scènes, die onder regie van Peter van den Hurk gespeeld worden door Eddy Brugman, Peter van den Hurk, Fred Vaassen, en Thera Verheugen. Artistieke pretenties hebben zij niet, maar wel maatschappelijke bedoelin gen. Evenals het eerste programma dat goed werkte in jeugdclubs scho len, kerken schouwburgfoyers, kan ook dit weer overal gespeeld worden. En dan nog Joris ïvens, uitgenodigd door de Chinese Volksbond voor Vriendschap met andere Landen is zondag in Peking aangekomen. Toneelgroep Studio gaat een bevyer- king van Louis Paul Boons boek Me nuet spelen, onder regie van Leonard Frank. Minister P. J. Enigels van C.R.M. gaf literair-historische opdrachten aan mej. drs. M. H. I. de Bos, voor het persklaar maken van de briefwisseling Guido Gezelle-Johan Winkler; aan me vrouw dr. M. A. Sehenkeveld-van der Dussen, voor het tweede deel van de biografie van R. M. van Goens; en aan drs. L. Strengholt voor een studie over de, teruggevonden, eerste editie van Huygens' Heilighe Daghen. In de Open-Hof-kerk te Rotterdam Pend'recht spelen de organist Jacques van Oortmerssen en de violisten Wil lem Damsteegt en Pieter van Heest zaterdag 25 maart werken van Buxte- hude. Bach, Vivaldi, Mozart, Couperin en Reger. Amsterdams Oratoriumkoor geeft zaterdag 25 en woensdag 29 maart in het Concertgebouw uitvoeringen van de Matthaus Passion, onder leiding van Piet van Egmond die ook, op 3 april en 5 mei orgelconcerten in de Prinaessefcerk zal geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9