low jet-Unie steekt hand uit naar "herenigde Staten VS en China doen 'zaken' in Parijs Boyd Douglas: portret van een FBI-tipgever Saoedi-Arabië meldt moordpartij in Jemen Positieve reacties op Breznjews rede Mansfield begrijpt onvermogen van autofabrieken niet amphrey koploper ider Democraten •Streden zwager van ?,m„ iller met verlof Aarzelende start nieuw 'Publik' Vliegramp bij Aden Makarios: mijn aftreden wordt nationale ramp IROUW/KWARTET DINSDAG 21 MAART 1972 BUITENLAIVD ABonn staat voor de keus: oorlogs- of vredespolitiek edJ •no [OSKOU (UPI, AP, Reuter, AFP) De partijleider van de Sowjet-Unie, Leonid Breznjew, wil ma at zijn land nauwer gaat samenwerken met de Verenigde Staten. Het bezoek dat president Nixon in p lei aan Moskou zal brengen, is een uitstekende gelegenheid om stappen in die richting te onderne- zu ien, aldus de Russische leider. e-o ij zei dit gisteren op het vijfdiende )9.( ingres van de Russische vakbonden i. I it in Moskou wordt gehouden. Voor 'aa t congres, dat een keer in de vier ?vu ar wordt gehouden zijn vakbondsde- Een gaties uit de hele wereld naar de idefJssische hoofdstad gekomen, het bezoek dat Nixon vorige aand aan China heeft gebracht,, ■me erkte Breznjew op, dat hij het een olkomen natuurlijke zaak' vond dat V, rina en Amerika met elkaar contact ïbben opgenomen, 'maar het belang- >nn jfcste is te weten op welke basis t contact is gelegd'. Beide partijen Iden de wereld slechts zeer sum- [e rgeïnformeerd over de resultaten hun onderhandelingen en daarom len 'de feiten en daden van Peking Washington het laatste woord moe- i geven'. Volgens Breznjew kan het iprek tussen China en Washington als een aangelegenheid tussen ee landen worden beschouwd. Im- ,el krs hoe zou men anders de opmer- taor 'S60 van President Nixon moeten leggen die hij maakte tijdens het tolk ?tet in Peking. Toen zei Nixon nn dermeer dat China en Amerika de r komst van de mensheid in hun nden houden. erbetering Leonid Breznjew >P'sommige gevallen «k toe- Russische leiders het gesprek met eicon dat op 22 mei begint, zakelijk "realistisch zullen aanpakken in het oof dat een verbetering van de 1 rekkingen tussen Amerika en de l»jet-Unie mogelijk is. "Wij begrij- zeer goed het belang van de m stand der Amerikaans-Russische be- 0 ckingen voor het leven van de e.n> nsen uit die landen en voor de lls e internationale toestand', aldus eet anjew. De verbreding van de be- "e kkingen met de VS betekende ove- inda ens nje|. dat de Sowjet-Unie af zou >3Ve' ten van eigen grondbeginselen. kou hechtte ook groot belang aan welslagen van de onderhandelin- over een beperking van de strate- 9 he wapens (SALT). 'De sleutel tot succes ervan is de erkenning, b de twee partijen, van het grond- insel van gelijke veiligheid en de •idheid om oprecht dit beginsel t te hangen. Wij zijn voor het ;iken van een overeenkomst die o beiden als aanvaardbaar kan ïfden beschouwd'. wat voor overeenkomsten Ame- en Rusland ook zouden sluiten oo 'i nochten niet ten koste gaan van le landen. Bo jktijdig met Breznjews rede ïlcheen in US News and World ,er- ort een interview met de Ame- Lie anse minister van defensie, Mel- Cas Laird, waarin deze waarschuwde ou4 Amerika de kans loopt over twee drie jaar in militair- technisch cht niet meer de meerdere te zijn de Sowjet-Unie. Amerika doet wat het zou moeten doen om zijn taire kracht te handhaven. Ik ge- dat onze defensie thans nog af- nde is, maar ik maak mij zorgen de periode na 1975, aldus Laird. r de besprekingen ter beperking de strategische bewapening, merk- lij op, dat ieder verdrag met de Befcen verifieerbaar moet zijn en dat Te' j in J°nlsiki gen gem bescl r lanav zicht ter plaatse in. In zijn grote politieke rede waarschuwde Breznjew de Westduitse oppositie dat de grenzen in Europa vastliggen. Dte niet-aanvalsverdragen die de Sowjet-Unie en Polen met West-Duitsland hadden gesloten wa ren een erkenning van die realiteit. De christen-democraten in de Bonds republiek wilden betere garanties dat de twee Duitslanden ooit nog eens herenigd zouden worden, maar Mos kou zou die nooit geven. 'Dit is geen onderwerp voor onderhandelingen, niet nu en niet in de toekomst. De grenzen van socialistische landen zijn onschendbaar en de verdragen weer spiegelen slechts deze realiteit'. De Bondsrepubliek stond nu voor een verantwoordelijke keus. Een keus tus sen samenwerking en confrontatie, tussen ontspanning en het aanblazen van spanningen. 'Uiteindelijk is dit de keus tussen een vredespolitiek of een politiek van oorlog', aldus Brez njew. Geen revisie De Westduitse CDU verzet zich tegen de verdragen, ondermeer omdat de regering van Willy Brandt de hereni ging van de twee Duitslanden zou hebben opgegeven. Breznjew liet er geen twijfel over bestaan dat de chris ten-democraten er niet op hoeven te hopen dat zij betere voorwaarden los zouden kunnen krijgen. Als zij wens ten te discussiëren over revisie van het verdrag 'dan is en zal er niemand zijn om mee te praten'. Een erken ning van de DDR door alle landen was de zekerste weg naar ontspanning en veiligheid in Europa en de hele wereld. Breznjew zei verder nog: dat de betrekkingen van Moskou met India en Bangladesj steeds hech ter werden en dat er met Pakistan geen wezenlijke verschillen beston den. Rusland en dat land hadden geen tegenovergestelde belangen; dat het de plicht van de Sowjet- Unie was de volken in Indo-China te helpen. Hij veroordeelde scherp de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam; dat er zich 'imperialistische intri ges' afspeelden in het gebied van de Middellandse Zee. Er waren 'ruwe pogingen' zich met de binnenlandse politiek van Cyprus te bemoeien en de NAVO oefende 'schaamteloze druk uit op Malta'; dat de Arabische landen niet kon den blijven tolereren dat Israël delen van hun grondgebied bezet hield. Vol gens Breznjew groeiden de Arabische solidariteit en gevechtskracht. ■SfflpiMili De Parijse ambassadeurs van China en Amerika, Hoeang Tsjen en Arthur Watson, ontmoetten elkaar gisteren op de Amerikaanse ambassade voor hun tweede gesprek. WASHINGTON (AFP) kringen in de Verenigde Staten en West-Duitsland hebben overwegend positief gereageerd op Breznjews on verwachte uiteenzetting over de bui tenlandse politiek van de Sowjet-Unie. Peking heeft zich nog niet uitgelaten over de Russische voorstellen voor een niet-aanvalsverdrag. Regeringskringen in Washington zien Breznjews redevoering als een con structief geheel, dat aansluit bij Ni- xons streven naar een nieuw interna tionaal evenwicht. Officieel hebben het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse zaken nog niet gerea geerd. Openlijke kritiek op Nixons reis naar Peking is in Breznjews rede achterwege gebleven. Hij nam een af. wachtende houding aan. Washington ziet hierin een bevestiging van het regeringsstandpunt, dat Nixons toena dering tot Peking geen complicaties met zich meebrengt voor de Ameri kaans-Russische betrekkingen. De Westduitse regering heeft bij mon de van woordvoerder Conrad Ahlers haar voldoening uitgesproken over de paragraaf over de EEG in Breznjews betoog. WASHINGTON (AP) Ik vind het erg moeilijk te begrijpen dat de fabri kanten plotseling, en toevallig tegelij kertijd, niet aan de normen kunnen voldoen. Deze reactie gaf de voorzitter van de Democratische fractie in de Senaat, Mike Mansfield, op de geza menlijke aanvraag van de Amerikaan se autoindustrie om één jaar uitstel voor de verplichte invoering van 'schone' auto's. Als de nieuwe modellen van 1975 aan de voor dat jaar vastgestelde eisen voor het uitlaatgas hadden moeten voldoen, zouden de bestellingen voor onderdelen en machines in juli van dit jaar bij de fabrieken de deur uit hebben moeten gaan. Maar zowel de regering als de indus trie zijn het erover eens dat nog niemand een auto voor massaproduk- tie heeft ontwikkeld die aan de eisen voor 1975 voldoet. De schoonste auto's die op het ogenblik m Amerika in produktie zijn, blazen nog tweemaal zo veel verontreiniging uit als de nieuwe eisen toestaan, dat is overi gens niet meer dan eenvijfde van waar de Amerikaanse wetgever nu nog genoegen mee neemt. Maar intussen is het onderzoek wel zo ver gevorderd dat regeringsfunctiona rissen er niet van overtuigd zijn, dat de industrie het jaar uitstel dat zij gevraagd heeft inderdaad nodig heeft. Een dergelijk uitstel van een jaar wordt door de desbetreffende wet toe gestaan als de fabrikanten kunnen aantonen dat zij echt hun best gedaan hebben maar dat het nog niet gelukt is. Volgens de Nationale academie van wetenschappen moeten de fabrikanten binnen de termijn kunnen blijven als wordt toegestaan, de katalysator in het uitlaatsysteem binnen de economi sche levensduur van de auto (door de wet gesteld op 80.000 km.) te laten vervangen, en als loodvrije benzine wordt ingevoerd. PARIJS (Reuter, UPI, AP) De Verenigde Staten en China heb ben gisteren in Parijs hun eerste werkzitting gehouden bij de be sprekingen, die gericht zijn op het bevorderen van de handel en het voorbereiden van diplomatie ke betrekkingen. De Parijse am bassadeurs, Arthur Watson en Hoeang Tsjen, 'deden zaken' tij dens een 70-minuten durende ontmoeting op de Amerikaanse ambassade. Na afloop liet Watson door een woordvoerder weten, dat we 'een ple zierig gesprek' hadden. Het was de tweede ontmoeting tussen de twee heren. Verleden week maandag begon nen de gesprekken, die een direct gevolg zijn van Nixons bezoek aan China. Watson begaf zidh toen naar de Chinese ambassade. Het gesprek van gisteren werd op de Amerikaanse ambassade gehouden. w ■rnaal rcert :ger-FJ Doe 1.: col itag. YCETON (AP) Het jongste jp-onderzoek heeft aangetoond lerie i senator Hubert Humphrey nu de e°k°0g« keur heeft hoven senator Edmund 1 lie als presidentskandidaat bij de ocraten. opinie-onderzoek dat even voor arbet< oorverkiezing in New Hampshire iieidin uitgevoerd toonde aan, dat :smaaSk Phrey met 35 procent van de imen de leiding had over Muskie, 5 G(,slechts 23 procent van de stem s' 1 behaalde. .30 Ge ber. rv-spel cteur ters; iff le. uitz. 13.00 cmble rlret. jet 3 me di Nws) :hlnc. 16 00 17 06- N, (DPA) De Westduitse mi- ,'ai van economische zaken en fi- pr ën, Karl Schiller, heeft gisteren Wate zwager, professor Eberhard Ma- op diens verzoek tot nader met verlof gestuurd als presi- van de federale dienst voor bo- oderzoek in Hannover. 'e renoeming van Madiens op 3 had krachtige protesten tot ge lvan het personeel van de dienst i3 De ritiek uit de gelederen van het ,epdSiV'iet' Voornaamste beschuldiging jwsi 'at men Schiller verweet familie voofdelen. westie kwam zelfs in de bonds- actie van de sociaal-democraten, stelde kanselier Willy Brandt achter Schiller. Machens ver- ie gisteren dat de aanvallen op >ersoon en kwaliteiten hem ver kerken bij de dienst onmogelijk ten. door JELTE REP Boyd Douglas is één van die mensen, die het niet hebben gemaakt in de harde Amerikaanse maatschappij, en die ondanks alles wat ze ondernemen, steeds weer terug geworpen worden op de puin hopen van hun mislukkingen. Thuis kon hij het al niet goed vinden met zijn vader, een grondwerker. Hij liep weg van school en kwam in het leger terecht. Maar ook daar beviel het hem niet. Hij drukte zich van dienst tijdens de oorlog in Korea en vluchtte later uit de militaire gevangenis van San Francisco. Na zijn terugkeer In het burgerle ven ging het al niet beter. Hij gaf zich uit voor een leger-kapitein en schreef valse ohèques uit ter waarde van 50.000 tot 60.000 dollar. Boyd liep echter tegen de lamp en werd veroordeeld tot zes jaar. In de ge vangenis diende hij als vrijwilliger voor medische experimenten, die echter lelijke littekens nalieten op zijn armen en benen. Hij eiste van de regering een schadeloosstelling van 2 miljoen dollar, maar kreeg niet meer dan 10.688 dollar, plus de kosten van zijn advocaat. In 1966, na drie jaar te hebben gezeten, kwam hij vrij en begon opnieuw met chèques te knoeien. Ook dit keer ging het mis. Hij werd in de kraag gepakt door een FBI- agent, die hij daarbij met een pis tool bedreigde. Om zijn veroordeling van vijf jaar op te knappen, werd Boyd Douglas naar de gevangenis van Le wisburg (Pennsylvania) ge stuurd. Daar slaagde hij erin toe stemming te krijgen om overdag aan de plaatselijke Bucknell-universiteit te studeren. Met cahiers en boeken onder de ?rm kon hij 's morgens de gevangenis verlaten en er 's avonds terugkeren. KOERIER Dat was drie maanden, voordat pa ter Philip Berrigan naar de gevange nis van Lewisburg werd overge bracht om er zijn straf wegens het vernietigen van dienstplicht-archie ven uit te zitten. Berrigan en Douglas ontmoetten elkaar in april 1970 buiten de gevangenis-kapel en Douglas stemde er snel in toe de koerier van de geestelijke te wor den. Dat was een koud kunstje voor hem. Hij de enige gevangene die aan de universiteit mocht studeren kon de brieven van Berrigan gemakkelijk in één van zijn cahiers opschrijven en ze buiten dc gevange nis versturen. De meeste brieven waren gericht aan zuster Elizabeth McAlister, een non, die meewerkte aan de katholieke vredesbeweging en die Phil graag van alle weder waardigheden binnen de Beweging op de hoogte wilde houden. ÏVee maanden later, juni 1970, werd bij een routine-onderzoek in Berrigans cel een brief gevonden. Hiermee geconfronteerd stemde Douglas toe voor de FBI te gaan werken. Eindelijk leek hij eens ge luk te hebben. In plaats van een strengere straf te krijgen, werd hij nu betaald voor zijn spionage-werk- zaamheden. Het was een eenvoudig karwei. Douglas maakte foto-copieën van alle uitgaande brieven voor Ber rigan. De originelen werden daarna verstuurd naar de door zuster Eliza beth opgegeven adressen en de du plicaten gingen naar de FBI. In komende brieven voor Berrigan werden eveneens gedubbeld en daar na in één van de cahiers van Douglas overgeschreven. Hij had hierbij de hulp van de twee meisjes-studenten, Jane Hoover en Betsy Sandel. Vol gens Douglas omdat zijn handschrift slordig is; volgens anderen omdat hij getuigen wilde hebben dat de brieven echt waren. AANZOEK Aan Jane Hoover vertelde Douglas, dat hij in de gevangenis zat, omdat hij betrapt was bij een complot om vrachtwagens met napalm op te blazen in California. Verder maakte hij haar wij3, dat hij zijn (niet- bestaande) militaire kennis van ex plosieven wilde gebruiken in de vredesbeweging, zodra hij de gevan genis had verlaten. Ook richtte hij een huwelijksaanzoek tot Jane, waarbij hij beweerde aan kanker te lijden en nog maar zes maanden te leven te hebben. Op de universiteit was Boyd Dou glas met open armen ontvangen door het kleine groepje nti-oorlogsacti- visten, dat het wat interessant vond dat een gevangene geïnteresseerd was in de vredesbeweging. Douglas gloreerde in zijn rol van 'peace-nik' en trachtte studenten over te halen illegale taktieken te gebruiken. Hij deelde tips uit over het plaatsen van explosieven, die hij uit handboeken van de FBI had gehaald. Berrigan, die hij bijna iedere dag ontmoette, bood hij een vuurwapen aan voor de 'ontvoering* van Henry Kissinger. Douglas leidde een heerlijk leventje. Hij had een kamer gehuurd in de stad, had een sportwagen van maar Alle uitgaande brieven van de ge vangene pater Philip Berrigan (foto) werden door FBI-medewerker Douglas gekopieerd. liefst 4.000 dollar gekocht (niet misselijk voor Amerikaanse begrip pen) en was in staat zich dure alcoholische dranken aan te schaf fen. Dit alles was echter verboden. De directeur van de Lewisburg-ge- vangenis verklaarde later van niets te weten. Maar het was Douglas niet genoeg. In zijn hebzuchtigheid loog hij tegenover een cipier dat hij ondergoed tekort had, terwijl zijn voorraad ruim voldoende was. Ook voor zijn werk voor de FBI liet hij zich niet onderbetalen. BELONING In een brief aan *Molly' de naam van één van zijn contactmannen bij de FBI schreef hij onder zijn pseudoniem 'Pete': 'Bedank 'de FBI voor de beloning en jij ook bedankt Dit zal spoedig voor een nieuwe auto besteed worden'. Verder schreef hij: 'In aanmerking genomen wat ik allemaal zal meemaken voor en na het proces of processen, vraag ik een minimum-beloning van 50.000 dollar (belastingvrij), 5.000 te beta len in de eerste week van december 1970 en de rest aan het begin van het proces of wanneer de zaak in de publiciteit komt'. Nog meer wensen somde hij op: 'Als mijn dekmantel verdwenen is, heb ik een eervol ontslag van het leger nodig, zodat ik me in het westen kan vestigen en het zal lijken alsof ik zojuist terug kom uit Azië'. Overigens leverde Douglas de FBI goed werk. AI voordat hij gesnapt was als Berrigans koerier, was hij begonnen met het kopiëren van de brieven van de geestelijke, dit om dat hij verontrust werd over 'de doeleinden van deze mensen', zoals hij later zou verklaren. 'Ik wist dat ik een keer gesnapt zou worden. Als ik tegen die tijd genoeg bewijsmate riaal had, zouden de autoriteiten geloven wat ik hun vertelde en zou den zij zich het gevaar van deze mensen voor de Amerikaanse rege ring realiseren', aldus de nobele ge vangene. Naast het kopiëren van de brieven, ging Douglas later ook de wekelijkse telefoongesprekken met zuster Elizabeth aftappen. ELIZABETH Zuster Elizabeth was een prachtig object om uit te horen, want ze wilde Berrigan zo dolgraag van alles op de hoogte houden, dat ze honderd uit kletste. Alle geheimpjes uit de Beweging bracht ze over, tesamen met verslagen van alle zinnige en onzinnige discussies die hadden plaats gevonden. In haar ijver ver raadde ze ook zonder het natuur lijk te weten het onderduikadres van Philips broer Daniel, die voort vluchtig was. 'Het getuigt van chris- :elijke naastenliefde dat de andere >eklaagden haar niet gewurgd hebben', merkte iemand op tijdens het huidige proces tegen de 'Zeven van Harrisburg'. De inhoud van de correspondentie tussen de non en de priester werd al eerder bekend ge maakt. Ze spraken over overvallen op dienstplicht-kantoren, het opbla zen van verwarmingstunnels voor de regeringsgebouwen in Washington en het ontvoeren van Nixons advi seur Henry Kissinger. J. Edgar Hoover, de chef van de FBI, maakte de plannen bekend in november 1970. De ongefundeerde beschuldigingen lokten veel protest uit, maar Boyd Douglas zat zwaar in angst. Eén van zijn professoren her innert zich, dat de gevangene uiterst nerveus was. Hij stormde mijn ka mer in en vroeg mij of ik een verklaring, waarin ik mijn veront rusting zou moeten uitspreken, op wilde hangen op het publikatie-bord, eneinde handtekeningen te ver zamelen'. Enkele weken later beschuldigde zuster lizabeth hem ervan het 'lek* te zijn, toen door een ongelukje zijn telefoon-aftap-appara- tuur plotseling een gesprek met haar begon af te draaien. Douglas ontkende ten stelligste, maar ver dween korte tijd later uit de open baarheid. KROONGETUIGE Nu veertien maanden later is hij de omstreden kroongetuige in het pro ces tegen de katholieke vredesbewe ging, de 'Zeven van Harrisburg*. Zijn peace-nik-kledij heeft hij geruild voor een blauw kostuum, het uni form van de middenklasse, en zijn gestalte is tijdens zijn onderduikpe riode aanzienlijk ronder geworden. Gelaten laat hij de beschuldigingen van de advocaten van Berrigan c.s. dat hij een 'chronische leugenaar* is over zich heengaan. Als hij het kruisverhoor van de aanklager en de verdedigers heeft doorstaan, is het voor hem afgelopen en heeft hij zijn zilverlingen verdiend. De contacten, die bekend staan als het 'Parijse kanaal' gingen gisteren de kermismakingsfase voorbij. Verleden week was er- thee en cake gepre senteerd op de Chinese ambassade, maar op de Amerikaanse werden gis teren geen verfrissingen aangeboden. Bovendien duurde de bijeenkomst langer. Dit werd als een indicatie gezien, dat de twee ambassadeurs be gonnen zijn met het bespreken van de problemen. Het voornaamste doel van de gesprekken is het bevorderen van de handeü (het opheffen van het verbod op Amerikaanse strategische goederen) èn uitwisselingen op de gebieden van wetenschap, technologie, sport en pers-zaken. De twee partners hebben besloten de besprekingen "buiten de publieke sohijnwerpers te houden', zo vermeld de een Amerikaanse woordvoerder. "Het belangrijkste is dat zij slagen', voegde hij eraan toe. Hoeang en Wat son schudden elkaar de hand voor de ambassade en vertrokken zonder jour nalisten te woord te staan. Hoeang, gekleed in een mao-costuum en ge completeerd door het Mao-speldje, vertrok in een oude Mercedes. Er zijn geen aanwijzingen wanneer het vol gende gesprek zal plaats vinden. PREMIER SATO Inmiddels heeft premier Sato van Ja pan meegedeeld dat zijn land probeert formele onderhandelingen met China te beginnen. De premier werd geïn terviewd door Time, het Amerikaanse weekblad. Sato zei dat hij ook Moskou wil bezoeken zolang hij nog in functie is, maar hij heeft niet veel vertrou wen in het 'collectieve veiligheidsstel- sel' voor Azië, dat indertijd door par tijleider Breznjew is voorgesteld. Dit stelsel zou, volgens Sato, weinig doel treffend zijn zolang er tussen China en Rusland vijandige gevoelens bestaan. Leonid Djitsjow, de Russische onder minister van buitenlandse zaken, is gisteren in Peking aangekomen voor de onderhandelingen met China over het grensgeschil. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door de Chine se delegatieleider, Han Nien Loeng. Een en ander werd meegedeeld door het Russische persbureau TASS, dat echter niets zei over het verloop van de besprekingen, die in oktober 1969 begonnen. FRANKFORT Nadat de Westduitse r.k. bisschoppen hadden besloten tot staking van het weekblad Publik, dat hen naast het verlies van tientallen miljoenen guldens ook de gramschap van behoudende Duitsers had bezorgd, is op initiatief van een groep lezers een nieuw blad Publik-Forum ver schenen. De start is nogal aarzelend. Het blad telt nog slechts vijfduizend abonnees. CAIRO, (AFP) Bij Aden ls zondag nacht een Joegoslavische DC-9 veron gelukt Alle 30 inzittenden van het toestel, dat door de Egyptische lucht vaartmaatschappij Misrair was gechar terd en op weg was van Djeddah naar Aden, zijn omgekomen. Het vliegtuig explodeerde nadat het tegen een berg was gevlogen. ATHENE (UPI, AFP) Aartsbis schop Makarios van Cyprus gelooft dat zijn aftreden als president van Cyprus op een nationale ramp zou uitdraaien. Maar als de Grieks-ortho doxe bisschoppen van Cyprus blijven aandringen op zijn ontslag zou hij met tegenzin zo'n stap overwegen. Dat staat in de brief d'ie Makarios zondag naar de bisschoppen heeft ge stuurd als antwoord op hun eis dat hij het presidentschap moet opgeven. De tekst is bekend gemaakt door het semi-officiële Griekse persbureau in Athene. Zondag was bekend geworden dat Makarios zondermeer de eis zou hebben afgewezen. Volgens Makarios zou zijn aftreden onder de huidige omstandigheden "be schouwd kunnen worden als een ver achting van het volk en zou kunnen leiden tot verbittering onder de gelo vigen'. Zoals de zaken nu staan was het uitgesloten presidentsverkiezingen te organiseren. Cyprus zou voor be paalde tijd van de buitenwereld geï soleerd raken en op het eiland zouden slechts twee rivaliserende gemeen schappen. de Griekse en Turkse, over blijven. Hij wijst er verder op dat de president van Cyprus zijn macht niet ontleent aan de heilige synode, maar aan het algemeen kiesrecht. BEIROET (AP) Veertig leiders van de oppositie in Zuid-Jemen, die door de regering van Aden zogenaamd waren uitgenodigd voor verzoenende besprekingen, zijn op beestachtige wijze vermoord, zo heeft het officiële persbureau van Saoedi-Arabië gisteren gemeld. Door het bloedbad zijn de spanningen tussen Noord- en Zuid-Jemen toegeno men. De legers van de twee landen zijn in staat van paraatheid gebracht De slachtoffers behoren volgens het persbureau tot het bevrijdingsfront voor het bezette Zuid-Jemen, waarvan de vakbondsleider Abdoella Asnag en de voormalige premier Abdoel Kawi Mekkawi de leiders zijn. Zij kregen p<olitiek asiel in Noord- Jemen, toen Aden in 1967 onafhanke lijk werd en de volksrepubliek Zuid- Jemen vormde. Asrag werd in Noord-Jemen minister van buitenlandse zaken, terwijl Mek kawi vanuit Noord-Jemen de activitei ten van het bevrijdingsfront in Zuid- Jemen bleef steunen. Volgens het persbureau verlieten de 40 partijleiders vorige week Noord- Jemen voor verzoenende besprekingen met de autoriteiten van Zuid-Jemen in het grensplaatsje Sbeiha op het grondgebied van Zuid-Jemen. 'Kort na hun aankomst verwoestte een aantal mijnexplosies de grote tent. waarin zij verbleven. Allen wer den op slag gedood', aldus meldt het persbureau van Saoedi-Arabië. Uit de berichten werd niet duidelijk of Asnag of Mekkawi tot de slachtof fers in Sbeiha behoorden. De spanning tussen Noord- en Zuid- Jemen is toegenomen sinds de rege ring van Zuid-Jemen beweerde dat het leger in februari een invasie van 2.000 huurlingen uit Noord-Jemen had afgeslagen. Hierbij zouden 65 huurlingen zijn gedood. De regering van Noord-Jemen ontken de echter dat er zo'n invasie zou hebben plaats gevonden en beweerde dat er 65 stamhoofden door de rege ring van Zuid-Jemen waren uitgeno digd voor verzoenende besprekingen, maar dat zij in plaats daarvan waren gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7