eoeo Vóóren tegen... Plannen: laat bejaarden kamer ruilen dichtbij (rije radio (1) je radio (2) Het weer Kleine wensen van oude mensen Delfstoffen en het onbekende ROUW/KWARTET DINSDAG 21 MAART 1972 KI II 5 vakanties eigen personeel mee te ne men naar het tehuis, waar je gaat logeren. Dat vind ik een soort motie van wantrouwen ten opzichte van het personeel van het tehuis, waar je te gast bent', aldus mevrouw Beckers. Het grote voordeel van op deze ma nier met vakantie gaan, vindt me vrouw Beckers ten eerste het feit, dat het financieel aantrekkelijk is (zo'n verblijf hoeft niet veel te kosten) en ten tweede, dat de bejaarden de zorg. die zij in hun eigen tehuis gewend zijn, nu ook tijdens hun vakantie niet hoeven te missen. 'Waneer bejaarden in een pension of een hotel gaan logeren is er geen sprake van eventu ele verpleegkundige zorg en ook het krijgen van speciale dieet-maaltijden is een moeilijke zaak en dat terwijl veertig pet. van de tehuisbewoners dieet-patiënt is', meent mevrouw Bec kers. Op het moment wacht zij rustig af of er andere bejaardentehuizen in Ne derland zijn, waarvan de bewoners wat voelen voor haar kamerruil-plan. 1 2 3 U 2 3 4 Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben. 1. ta lent, 2. nakomeling, 3. fiets (Z.N.), 4. god der liefde. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. dole, 4. snedig, 9. ora, 10. Ate, 11. rei, 12. Medusa. 14. mare, 15. ert, 16. gel, 17. eg, 19. irreëel, 22. las, 24. aal, 25. neg, 27. stander, 30. sa, 32. ent. 33. git, 35. naga, 37. letaal, 39. are. 40. non. 41. ego, 42. kalium, 43. elan. Vert. 1. Dommel, 2. ore, 3. lade, 4. sta, 5. Ne, 6. dralen, 7. Ier, 8. gier, 10. as trant. 13. Uri, 14. mee, 16. gelegen, 18. gas, 20. rad, 21. les, 23. stegel, 26. gal lon, 28. ana, 29. rit, 31. enak, 34. tael, 36. ara, 37. lom, 38. aga, 40. nu. IT. J. C. van Olmen: tegen De bewoners van Abtswoude, het bejaardentehuis, waarvan mevrouw Beckers directrice is, denken nogal verschillend over haar plan om kamerruil tussen bewoners van be jaardentehuizen te organiseren. De 74-jarige mevrouw M. Plukaard- Ploegsma vindt het een heel leuk plan, waarvan zij zeker gebruik zou maken, mocht het werkelijk heid worden. 'Kijk, ik kom uit Friesland, maar daar ben ik een hele tijd niet meer geweest. Ik zou het best leuk vinden eens een weekje in Heerenveen of Dok- kum te zitten en al die oude plekjes weer eens te zien. Daar kom je anders niet zo gemakkelijk toe. Ik zou trouwens ook best eens in de buurt van Arnhem willen zitten. We hebben hier een mooi tehuis, maar de omgeving is niet zo mooi, dus kun je hier ook niet zo fijn wandelen. Het blijft altijd maar tegelkijker ij, dat wandelen van ons. Wat betreft mijn spullen: het zou me niets kunnen schelen of iemand anders daar een weekje in zit. Ik til niet zo zwaar aan die zaken. Ik ver wacht tenmuiïte niet, dat de be jaarde, die een week in mijn kader komt, met een bijl gaat rondzwaai en om de boel te vernielen. Zelf vind ik het ook niet erg een week in een ander bed te slapen. In een hotel doe je toch feitelijk niks anders?' De 79-jarige heer H. C. J. van Olmen denkt er heel anders over. 'Ik ben erg precies op mijn kamer en mijn spulletjes. Ik maak alles altijd zelf schoon en dat doe ik erg nauwkeurig, ik ben nu een maal altijd punctueel geweest. Ik Hiuueiitaar zou beslist niet willen dat iemand anders een week in mijn kamer zat. Ik heb een mooie kleurentele visie staan, stel je voor dat ze me die kapot draaien. Bovendien hoe moet dat met de kasten? Ik zou als ik wegging al m'n kasten op slot doen en ivaar zou die andere be jaarde z'n kleren dan moeten la ten? Nee, voor mij geen kamerruil. Ik ga wel anders met vakantie. Met m'n zoon mee vaar de Canari- sche eilanden of zo'. let enkele recente schriftelijke vragen de regering heeft het Tweede- ;amerlid P. Dankert ongetwijfeld ie- ereen een plezier gedaan, die vindt, er vanuit Nederland te weinig ordt ondernomen om het gemis aan ijheid te verminderen, waaronder tal zen in Oost-Europa gebukt gaan. In e vragen heeft de heer Dankert na- elijk gesuggereerd, dat Nederland at deelnemen aan de financiering in de omroepen Radio Free Europe Radio Liberty. De voornaamste ak van deze in Duitsland gevestigde ations is, radiobezitters in de Sowjet- Inie en andere Oosteuropese landen de hoogte te stellen van binnen- en liitenlands nieuws dat door de com- unistische pers wordt verzwegen, en dus het informatietekort in deze lan- n enigszins te bestrijden, e kosten van Radio Free Europe en Jkdio Liberty zo'n 35 miljoen 1\ illar per jaar worden tot dusverre dragen door de Verenigde Staten. De atste tijd zijn er echter vooral in de merikaanse Senaat gezaghebbende rauiien opgegaan, die stopzetting van regeringssteun aan deze omroepen pleiten. Het is vooral senator Willi- Fulbright, die zich als verdediger n dit standpunt heeft opgeworpen. n n de motieven die hij daarvoor en nvoert, kan niet worden gezegd, dat en volstrekt onbegrijpelijk zijn, maar n erg steekhoudende indruk maken va d argumenten evenmin. n^et alleen begrijpelijk, maar ook ge- htvaardigd is Fulbrights boosheid er het feit, dat zijn regering jaren- ig degenen die nieuwsgierig waren ar de herkomst van de dollars voor dio Free Europe en Radio Liberty, rad voor de ogen heeft gedraaid, ficieel werd beweerd, dat dit geld fd ingezameld onder particulieren: werkelijke kapitaalverschaffer was iter de CIA, de Amerikaanse inlich- gendienst. dit uitlekte, stelde de regering ion voor, andere financiële bronnen te boren, maar voor Fulbright en medestanders was de aardigheid er Ze voerden bovendien aan, dat het de tijd van internationale ontspan- g die we nu beleven, geen pas geeft, Amerika een 'overblijfsel uit de ide oorlog' handhaaft, dat voor de steuropese regeringen een steen des itoots is. dat er wel eens iets niet helemaal goed verloopt en wanneer je in je eigen huis bent, vind je dat niet zo erg. Maar wanneer je gasten in huis hebt. vind je dat toch niet leuk. Het lijkt mij niet juist om voor dergelijke Mevrouw M. Plukaard: ...vóór. waarde van dit argument hangt er van af. in hoeverre de twee inderdaad beschouwd mogen als een instrument van de oorlog. Dat ze die hoedanigheid bezaten, lijdt geen twijfel, volgens onverdachte deskundigen ze zich al vele jaren geleden van stations die ongenu- voerden tegen de regimes, tot waarde- bronnen van zakelijke informatie Oosteuropese burgers die graag weten, wat er in en buiten hun /erkelijk aan de hand is. ;n misschien wel juist als zodanig Radio Free Europe en Radio voor degenen die over deze heersen, natuurlijk bijzonder Maar wie tegen deze achter- volhoudt. dat ze ter wille van de ontspanning moeten ver geeft daarmee in feite te dat de informatiebehoefte van vele Oosteuropeanen hem minder schelen dan wat een groep dictato- regimes op prijs stelt. En dat is zienswijze die met echte sympathie vrijheidslievende medemensen in andere helft van Europa moeilijk te rijmen. senator Fulbright en de zijnen er rdaad in zullen slagen, een eind te en aan de Amerikaanse regerings voor de omroepen, moet nog e en. Onlangs hebben de regering- )n en het Congres afgesproken, dat ïen ;n bi t. in elk geval tot 1 juli dit jaar zal worden voortgezet. r de discussie in de VS vestigt wel gezi asp ndruk, dat de Amerikaanse rege- (jjg een eventuele verdwijning van -bak stat'ons een 'tragedie' heeft ge- tec m vcjer het e.d. de zo 1 f wi intel Ikaai ngen o igzan nd) best een steuntje in de rug kan et lauiken. Daarom is het geen gek als West-Europa (en dus ook :rland) Washington te verstaan zou n. dat het desgewenst een bijdrage deui everen in de kosten van Radio Europe en Radio Liberty, ligt voor de hand, dat de nieuwe -financiers dan tevens bij het toe- op de stations worden betrokken, zou de reputatie van de omroepen maar ten goede kunnen komen, at het minder gemakkelijk zou gra len. ze te beschouwen als een Ie< rdeel van het instrumentarium der rikaanse buitenlandse politiek. goede transistor-radio is het devolste bezit van iedereen in de et-LTnie- die nadenkt, heeft de uit identanc* Sev'uchte schrijver Koeznet- kas en'ce^e weken geleden opgemerkt jen brief aan de Londense Times, kunnen ons moeilijk voorstellen, ït^vei k Nederlandse regering, als ze op beurt even over deze uitspraak nkt, de suggestie van het Kamerlid kert niet gaarne zal volgen. Directrice Jacqueline Beckers peilt de gevoelens in Abtswoude (Delft) LOWIETJE door Cisca Dresselhuys DELFT Kamerruil tussen de bewoners van bejaardentehuizen: met dit plan voor ogen zoekt mevrouw Jacqueline Beckers, direc trice vón het moderne bejaardentehuis Abtswoude in Delft een an der bejaardentehuis in Nederland, liefst gelegen in een mooie om geving. Zij is van plan voor de bewoners van 'haar" tehuis kamer ruil moglijk te maken met de bewoners van een ander bejaarden tehuis, zodat de bejaarden, wanneer zij daar tenminste zin in heb ben, voor weinig geld eens een vakantie kunnen doorbrengen in een heel ander deel van Nederland, terwijl zij de gemakken van hun eigen tehuis (verpleegkundige zorg, speciale diëten) niet hoe ven te missen. Droge maart Van onze weerkundige medewerker In deze droge maart, die goud waard is, gaan onze gedachten uit naar het eveneens zeer fraaie weertype in de maand vlak voor de bevrijding: maart 1945. Ook toen heerste de hogelucht- druk en viel er zeer weinig neerslag. Wij maten destijds in die hele maand niet meer dan 8 mm water. Vooral na de 20ste was het weer zeer fraai met warmtehoogtepunten op de 24ste: Maastricht 24 graden. Een officiële zomerse dag. 25 graden of warmer kon er toen niet af. Vele jaren later, in 1968. is er wel een geweest, namelijk op de 29ste toen Gemert en Venlo 25,6 graden Celsius noteerden. De laatste maartdagen van 1945 zat de klad erin. Er volgde op de 30ste een flinke kou- inval met onweer waarna april begon met 2 stormdagen. Pasen 1945 deed het bar slecht. Ook dit jaar is tegen hel eind van de maand door de 'lange afstand'deskun- digen in I.nnden een ommekeer naar kouder weer aangekondigd. Te hopen is dat pasen 1972 geen voorbeeld gaat nemen aan pasen 1945. Nog altijd beheerst een hogedrukgebied boven de Oelcraïne met uitloper naar West- Europa tot een ander maximum op de oceaan het weer. Veel verandert er dan ook niet en het blijft rustig met naast mist velden in de nacht en och tend en hier en daar nachtvorst, zon nige perioden en aangename middag- temperaturen van 15 tot 20 graden. Het blijft droog. Alleen op het noord westelijk deel van de Britse eilanden valt wat regen of een bui en in Frankrijk en Zuid-België acht men de kans op een onweersbui nu wat gro ter. De Engelse meteorologen die wat de circulatie in de afgelopen 4 weken betreft, overeenkomst zagen met die in de jaren 1884, 1923. en 1959, ver wachten tot medio april op zijn minst een periode met koude oostelijke win den en een of twee natte tijdvakken, echter minder vorst en sneeuw dan normaal. Weerrapporten van gisteravond 7 uur, maxi mumtemperaturen van gisteren en neerslag 7-19 uur. Amsterdam licht bew 18, 0: De Bilt licht bew 19, 0; Deelen licht bew 19, 0; Eelde on- zijn gemiddeld ongeveer tachtig jaar voelen niet meer zo veel voor verandering en voor veel reizen. Zij willen niet meer naar een hotel en zelfs als ze bij de kinderen logeren, zitten ze na een paar uur of een dag al weer te praten over naar huis gaan. Ik geloof dat dat heel logiisch is: men heeft een prettige eigen kamer, een goede verzorging en voelt zich het meest op het gemakt in die eigen omgeving. Natuurlijk zijn er wel an dere bejaarden, die tot op hoge leef tijd reizen ondernemen naar allerlei verre oorden, maar dat zijn uitzonde ringen', meent mevrouw Beckers. Zij heeft wel eens geprobeerd voor de bejaarden uit Abtswoude, een meer daagse reis te organiseren maar dat is op niets uitgelopen. De eendaagse bustochten zijn eigenlijk de enige uit stapjes, waarvoor de doorsnee-bejaar de iets voelt Hoewel de belangstelling voor de ka merruil op het ogenblik echt niet overweldigend genoemd mag worden, is mevrouw Beckers toch van plan 'iets' op dit gebied te organiseren, omdat zij gemerkt heeft dat zij er in ieder geval een klein aantal bejaarden een plezier mee doet. Bovendien is het vaak zo, dat, mocht een dergelijke manier van vakantiehouden bij een aantal bejaarden aanslaan, er de vol gende keer opeens veel meer animo voor zal Mijken te bestaan. 'Wanneer we kamerruil tussen bejaar dentehuizen onderling gaan organise ren, zoek ik voor onze bewoners wel een bejaardenhuis, dat onveer dezelf de accommodatie en comfort heeft als Abtswoude. Bij ons hebben de bewo ners bijvoorbeeld allemaal een een persoonskamer. Dat betekent, vind ik, dat je ze bij zo'n kamerruil niet opeens kuilt onderbrengen in tehui zen. waar men nog op slaapzalen ver blijft. Verder zoek ik een tehuis in een mooie omgeving, want Abtswoude, hoe mooi als tehuis ook, ligt nu niet direct in een prachtige natuur. Daar om lijkt het me nu juist zo leuk de bewoners eens een week te laten wonen in een bosrijke omgeving of bij de zee. Een derde voorwaarde om de kamer ruil te laten slagen is, dacht ik, dit evenement te laten plaatsvinden in voor- of naseizoen. In de zomer, wan neer veel vaste krachten met vakantie zijn, werken namelijk bijna alle tehui zen met vakantiehulpen. Dat betekent, zonnig bewolking h bewolkt 16, 0; Eindhoven licht bew 19, U: Den Helder licht bew 12, 0; Luchthaven R'dam licht bew 18, 0; Twente licht bew 18. 0: Vllssingcn licht bew 17. 0: Zuid Limburg onbewolkt 1S. 0; Aberdeen zwaar bew 10. 0; Athene onbewolkt 15. 0: Barcelona licht bew 16. 0: Berlijn onbewolkt 19. 0: Bordeaux zwaar bew 15, 0.4: Brussel onbewolkt 19, 0; Frankfort onbewolkt 20. 0: Genèvc hair bew 17. 0; Helsinki onbewolkt 5, 0: Innsbruck onbewolkt IS, 0: Kopenhagen zwaar bew 9. 0; Lissabon half bew 15, o-, Locarno onbe wolkt 17, 0; Londen geheel bew 19, 0; Lu xemburg onbewolkt 20, 0; Madrid zwaar bew 12, 0; Malaga licht bew 17, 0; Majorca half bew 15, 0; Munchen onbewolkt 16, 0: Nice zwaar bew 16. 0; Oslo onbewolkt 4, 0: Parijs onbewolkt 21. 0: Rome licht bew 19, 0: Split onbewolkt 19. 0: Stockholm licht bew 10. 0; Wenen zwaar bew 13. 0: Zurich onbewolkt 17. 0; Casa Blanca onbewolkt 16. 1: Istan- boel zwaar bew 9. 0: Las Palmas zwaar bew 12. 0: Tunis onbewolkt 18, 0. HOOG WATER. 22 maart. Vlissingen le getij 6 ringvliel 8.33-21.10. Schevenlngen 8-20.39, IJmuiden 8.49-21.28, Den Helder 12.14, Harllngcn 2.23-14.53. Delf zijl 4.43-17.01. Mevrouw Jacqueline Peckers concreet voorstel zou komen, weet ik bijna zeker, dat ik wel een paar mensen zo'n stuk of zes mee zou krijgen. Maar het blijft een klei ne categorie. Dat is in een bejaarden tehuis nu eenmaal altijd zo, met alles wat je organiseert. Bejaarde mensen en de bewoners van Abtswoude Het plan tot het onderling ruilen van kamers tussen bewoners van bejaar dentehuizen is een tijdje geleden ont staan tijdens een televisie-uitzending van het VARA-programma 'Dagje ou der' van Jeanne van Munster. Zij opperde het idee de bewoners van bejaardentehuizen eens een kijkje te laten nemen in eikaars tehuizen. Mevrouw Beckers van Abtswoude vond dit een leuk plan en is op het ogenblik bezig de gevoelens van de bewoners van haar huis over deze zaak te peilen. 'Wanneer ik op het ogenblik met een vrij zonnig Geef ons pannekoeken en flensjes toe, roept meer dan de helft van de bewo ners van een middelgroot bejaarden centrum spontaan op een vraag van het bestuur, of ze nog wens-gerechten in het hoofd hebben. Om alle activiteiten en verlangens eens duidelijk op een rijtje te zetten, heeft het bestuur een kleine enquête gehouden in het tehuis, waar zo'n tweehonderd, gemiddeld tachtigjarige, bejaarden wonen. Niet dat de bewoners niet tevreden zijn met wat ze voorgeschoteld krij gen. Integendeel. Vooral over de toe gediende porties zijn de meesten hoogst voldaan bijna 95 procent) en over de variatie in het eten zijn zelfs de dieetgebruikers nog tevredener dan de alleseters. Alleen het opdienen en de temperatuur van het eten valt niet altijd even lekker (in beide ge vallen 10 procent klagers). Bij de droomwens-maaltijden nemen verder erwtensoep, biefstuk, paling, peulvruchten, zuurkool en kip een belangrijke plaats in. Een enkeling blijkt dol op spek en speklapjes, verse zalm, zoutloze patates frites en slag room. Voor verse groenten bestaat maar weinig liefhebberij en ook een slaatje vooraf gaat er niet vlot in. 's Middags en 's avonds is er veel huisdokter minder interesse voor het gezamenlijk koffie- en theedrinken dan 's morgens. Hoe dat komt? 'Te druk', vinden de meesten. Een enkele kniesoor zet lie ver zelf een potje, een ander zegt nog duidelijker 'de koffie is niet lekker' of 'het is niet gezellig'. Lezen, t.v. kijken (Peyton Placeen koffiedrin ken zijn voor deze bewoners de pret tigste manieren om de tijd te doden, maar de individualisten onder hen zijn ook gek op. zoals ze melden, 'zwemmen', 'borreltje drinken', 'orgel spelen', 'taart bakken', 'roken' of sim pelweg alleery zijn'. Een beperkt aantal mensen gaat nog wel eens naar toneel of concert, maar de speciaal voor ouderen georgani seerde uitvoeringen oefenen op nog geen drie procent aantrekkingskracht uit 'Geen interesse', is het meest gehoorde argument, en een heel enke le bekent eerlijk: 'Nooit aan ge dacht Aan nieuwe vrienden en kennissen heeft niet iedereen behoefte. 'We zoe ken het zelf wel uit', zeggen er nogal wat en misschien zijn dat wel dezelf de nog zeer zelfstandige bejaarden, die ondanks hun leeftijdopgaven best een hometrainer in het huis willen om lekker fit te blijven. Het zit wel goed met de verstandhou ding tussen huisartsen en patiënten. Het NIPO heeft eens nagegaan, hoe tevreden de patiënten zijn over de behandeling door hun huisdokter. Re sultaat: erg tevreden. Van de meer dan duizend mannen en vrouwen die hun mening gaven, bleek 93 procent daar uitstekend over te spreken en oud en jong ontlopen elkaar nauwelijks op dit punt. Huisartsen behandelen hun patiënten tegenwoordig blijkbaar gelukkig zon der er op te letten, of ze al dan niet particulier komen, want fondspatiën ten en particulier verzekerden zijn ongeveer even gelukkig met hun dok ter. niveau Bijna vijftien pet. van de Italiaanse beroepsprostituées bezit een universi taire graad cn 41 pet. heeft een mid delbare school afgelopen. Dit meldt het dagblad II Giorno, dat opmerkt dat er wel wat veranderd is: vroeger kwamen Italiaanse meisjes door de omstandigheden gedwongen 'in het leven' terecht, maar nu maken ze wel degelijk een bewuste keus. Publiekprijs De foto van het popfestival in Kralingen, die op de tentoonstelling 'Holland Persfoto' in de filialen van de Bijenkorf al door de jury was bekroond, is door bijna 50.000 bezoekers ook als beste aangewezen. Daarmee verdient foto graaf Ton Schütz er nog eens 250 aan Startschot Leerlingen van de internationale school in Amsterdam, allemaal buitenlandse kinderen, plan ten morgenochtend twaalf jonge eike boompjes op het terrein van de Flori- ade, vlakbij de Amsterdamse RAI. Daarmee geven ze in feite het start schot voor deze tuinbouwexpositie, die officieel 30 maart open gaat Kinderkattcn Ook morgen komen in elk van de Bijenkorven (Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Eind hoven) 50 kinderen met hun poesje of katertje, waaruit de liefsten en mooisten worden gekozen. De vier ailerbesten komen de 29ste voor de finale terug en wie dan wint, krijgt voor z'n baasje plus één ouder een reis naar Disneyland in Florida. De vijftig kinderen per filiaal zijn gese lecteerd via de tekeningen en ver haaltjes die ze maakten over de Dis- ney-Aristocats door drs. Rob Foppema De wereld lijkt op het ogenblik haast bol te staan van verstandige mensen die waarschuwen dat wij ons te snel voortplanten en ons eigen nest onherstelbaar dreigen te vervuilen, en dat onder andere door in een onveranUooordelijk tempo onze voorraad nuttige delf stoffen erdoor te jagen. Daar zijn twee soorten reacties op mogelijk, en inderdaad zie je mensen die zeggen dat we de zaken dus heel anders moeten gaan aanpakken, naast lieden met de vaste overtui ging 'dat we er toel ivat op zullen vinden', want tenslotte hebben we de problemen die zich tot nog toe voordeden óók allemaal op een of andere manier wel min of meer opgelost. Nu bestaat er een neiging om die tweede soort mensen onverant- voordelijk, lichtzinnig of kortzich tig te noemen (of alle drie tege lijk). Spreekwoordelijk is al bijna het verhaal van het mannetje dat van een wolkenkrabber naar bene den viel en, terwijl het langs de tiende verdieping suisde, tevreden opmerkte dat het tot dusver alles zonder problemen verliep. Het is natuurlijk heel verstandig om niet met de ogen dicht achter de optimisten aan te hollen. Ten slotte weten we wat we nu hebben en kunnen. Wat we morgen vinden of overmorgen zullen kunnen, blijft een gok en gokken met de toekomst van de mensheid want daar gaat het toch om lijkt geen aanbevelenswaardige tijdpas sering. Maar het zou jammer zijn als dat ons het uitzicht benam op de om standigheid dat er inderdaad met enige regelmaat ontdekkingen wor den gedaan en nieuwe ideeën wor den geboren. Dat is een van de weinige dingen waar zelfs het bes te wiskundige model geen rekening mee kan houden. Daarmee is niet gezegd dat vooruitdenken en voor uitrekenen met zulke modellen zin loos is, alleen dat in de uitkomsten een soort veiligheidsfactor zit inge bouwd. Hoe groot die 'extra ruimte wegens ontdekkingen' is weten we natuurlijk niet, en daarom is het verstandig dat we ons er niet te veel van voorstellen. Maar hij is er wel degelijk. Dit alles diende, als' inleiding voor de ideeën over delfstoffen van de Leidse student in de geologie J. C. Deelman. Het gaat hem om een van de hoofdpunten van de grote discussie over de toekomst: wij putten in snel tempo 's werelds 7 rondstoffenvoorraad uit. Voor olie en een aantel metalen geldt oog steeds dat we per jaar meer zrbij vinden dan we uit de grond halen, en als we harder zoeken vinden we nóg meer, maar dat kan oatuurlijk toch niet doorgaan. Op zen gegeven moment raakt de koek op. Alles goed en wel, zegt Deelman, maar wie zegt dat we ze niet kunnen kweken? Er zijn degelijke aanwijzingen dat een heleboel ertsafzettingen niet zijn ontstaan omdat in een ver leerleden de scheikundige omstandigheden toe vallig zo waren dat dat materiaal zich daar ophoopte. Daar hebben bepaalde micro-organismen op zijn minst een flink handje bij gehol pen. Omgekeerd: als wij die be paalde micro-organismen een hand je helpen is het allerminst uitge sloten dat zij stoffen die voor ons nuttig zijn op bepaalde plaatsen concentreren. Dat zou zich dan allemaal moeten afspelen op de zeebodem. In zeewater zitten im mers alle mogelijke stoffen opge lost alleen zo verdund dat het onbetaalbaar is om ze er met tech nische processen uit te halen. Maar in het concentreren van stof fen uit een heel verdunde oplos sing zijn levende organismen nu juist beter dan wij het met onze techniek ooit zullen worden. Er zijn natuurlijk best redenen te bedenken waarom het plannetje van Deelman waarschijnlijk niet zal lukken. Maar het aardige is dat niemand op dit terrein iets zeker weet. De rol van microben in de bovenlaag van de zeebodem is, op z'n zachtst gezegd, wat verwaar loosd, meent de Leidse student. De redactie van het Chemisch Week blad vond zijn idee aardig genoeg om hem anderhalve pagina de ruimte te geven (17 maart. pag. 9). En wij vonden het aardig genoeg om even te vermelden. Als één van de dingen die ue nu niet en misschien over twintig jaar wèl kunnen. Er zijn staaltjes van wetenschappe lijk onderzoek waar je doodziek van wordt. Het Amerikaanse minis terie van defensie heeft aangekon digd dat in Zuid-Vietnam een ge bied van één hectare bespoten zal loorden met de daar militair ge bruikte onkruidsbestrijdingsmidde len. Dit is een proefneming om vast te stellen hoe lang het duurt voordat het bespoten terrein weer bruikbaar is voor de landbouw. Tot goed begrip: onkruidbestrij dingsmiddelen zijn door de Ameri kaanse strijdkrachten in Zuid-Viet nam gebruikt sedert 1961. In totaal werd op ongeveer vierhonderddui zend hectare bouwland het gewas systematisch vernield. (Dit even afgezien van het vijfmaal zo grote oppervlak aan bos dat met vaak dodelijk gevolg werd 'ontbladerd'). Als er ooit een wetenschappelijk onderzoek minstens twaalf jaar te laat werd aangepakt dan is het dit wel. Een voorlopige aanwijzing over de uitkomst vormt wellicht zen al wat oudere vaststelling van lapanse deskundigen, dat ander half miljoen hectare bouwland ge ruïneerd was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5