Klaas Roest gaat moedig voort Delftse Cultuurtuin groene. oase in wereld van technic kaïn alleen aan leiding Laatste touwslager van Nederland Vierkantjes in show Maison Westerveld Veel afgevloeide boeren willen terug naar 'stal' Inzending naar Floriade-Amsterdam Grote animo voor be j aardenpassen TROUW/KWARTET DINSDAG 21 MAART 1972 LEKKERKERK De laat ste touwslager in Nederland die nog net als in de Middel eeuwen met de hand touw maakt, de nu 62-jarige Klaas Roest, zal binnenkort meer dan de helft van zijn oeroude ambachtsgrond moeten af staan aan de gemeente. De gemeente Lekkerkerk heeft honderdvijftien meter van zijn tweehonderd meter lan ge touwbaan nodig voor de bouw van bejaardenwonin gen. Het gaat Klaas Roest zeker zeventig procent van zijn werk kosten, want op een korte baan kan hij geen lange stukken touw spinnen. Hoogstens nog een meter of zestig om er koetouw van te maken. Touwslagers moeten het echter hebben van lange einden. Daarom heeft Roest, die de bui zag aankomen, op voorhand vast een voorraadje lange stukken touw aange legd. Hij is er van overtuigd dat er geen ontkomen meer aan is aan de expansiedrang van de gemeente. „Ik had ze wel dwars kunnen zitten en het tot een onteigening laten ko men, zodat ik nog anderhalf jaar vooruit had gekund, maar kwijtra ken doe je het", aldus Roest. „En als ze eenmaal gaan onteigenen, dan onteigenen ze misschien alles. Dan ben ik alles kwijt Mijn baan, mijn huisje, mijn vrijheid." De voortuitgang schijnt nauwe lijks invloed gehad te hebben op de eeuwenoude touwbaan. Ook in de Middeleeuwen moesten de touw slagers hun baantje getrokken heb ben zoals Klaas Roest het nu doet. Roest heeft alleen sinds een tiental jaren geleden een klein elektromo- tortje, dat het draaien aan het grote wiel, zoals Michiel de Ruyter in zijn blauwgeruite kiel in Vlissin- gen eens deed, heeft overgenomen. Klaas Roest is de vierde generatie die op de touwbaan langs de Era- mastraat zijn lijntjes touw „twijnt". Zijn overgrootvader Cornells, groot vader Aart en vader Cornelis draai den er ook hun touw van de hen nep. Met de mand worden er al twee eeuwen lang trossen dikke kabels en strengen milimetersdunne lijnen gemaakt op het circa vyf meter brede baantje, dat door knotwilgen wordt omzoomd. De laatste hand spinner in Nedderland loopt er zijn baantjes. Tweehonderd meter heen, Met een tros hennep om de buik geslagen spint Klaas Roest het garen. Aan het grote wiel (net zoals eens uit de vaderlandse geschiedenis Michiel de Ruyter) een knecht. tweehonderd meter terug op de platgelopen veengrond. Kilometers Klaas Roest heeft er geen idee van hoeveel kilometers hij op deze wijze in die vijftig jaar dat hij al touwslager is, heeft afgelegd. Maar met een daggemiddelde van twintig kilometer is dit globaal wel uit te rekenen. Om de drie weken heeft hij nieuwe klompen nodig want dan heeft hij z'n houten „schoenen" fi naal weggelopen. Twaalf jaar was Klaas Roest toen hij bij zijn vader ging werken. Hij voelde meer voor touw dan de school. Het leren van vlas hekelen, hennep spinnen, strengen en touw draaien lag hem beter dan de optel en aftreksommetjes en de leesboek jes. Vijf jaar had er voor nodig om het vak onder de knieën te krijgen, vooral het handspirmen. De kunst is hierbij om zo gelijkmatig mogelijk te spinnen. De eerste meter moet net zo dik of dun zijn als de twee honderdste. Zes ons hennep is pre cies voldoende voor het spinnen van 120 meter garen, dat uiteindelijk in twaalf tot veertien millimeter dikk strengen weer tot stroppentouw wordt vervlochten. Roest: „Als je met het spinnen hennep overhoudt of tekort komt, heb je het fout gedaan. En dat gaat ten koste van de kwaliteit. Hand- gesponnen en handgedraaid touw is het beste dat er is. Tweemaal zo sterk als machinaal touw, omdat de vezel bij mij op z'n eigen lengte blijft en in de fabriek wordt ge- broken."Zonder valse bescheiden heid zegt Roest dat de trekbank dit bewijs voor hem geleverd heeft. Afnemers Grote afnemers van zijn touw vindt Roest vooral in de machine fabrieken en de landbouwbedrij ven. Voor de eerste maakt hij voor al lange einden, waarbij de hulp van een knecht nodig is. Deze zet het touw uit op de door het weer aangevreten keggen en brengt het daarna gevangen in houten ka trolletjes weer bij Roest aan het eind van de baan terug. Bij weer en wind spint Klaas Roest en draait hij, meter voor meter schuivelend over de baan, zijn touw. Bij regen of sneeuw spint hij zijn hennep tot repen garen met het honderdvijftig jaar oude, grote wiel. Bos hennep heeft hij dan om de buik geslagen. Ondanks het feit dat Klaas Roest zich als handwerker heeft weten te handhaven tussen de kunststof pro- dukten en de fabrieksgiganten, zal hij de allerlaatste zijn in Nederland. Zijn twee zoons hebben voor een ander vak gekozen. Toch is hij voor lopig niet van plan de familietra ditie op te geven. Drie voorgaande generaties Roest waren tachtig toen ze ermee ophielden en Klaas Roest Klaas Roest schuifelt zijn baan tje van tweehonderd meter met het houten katrolletje in de hand om drie strengen ban hennep gespon nen draad te vervlechten tot strop pentouw. denkt er hard over dat z'n voorva deren na te doen. Mogelijk, als zijn bedrijf gehalveerd is door de ge meente, met minder plezier, maar doorgaan met spinnen en touw- draaien zal hjj. „Ik kan nog wel even mee. Wij zijn een soort na tuurmensen," zegt de laatste touw slager Klaas Roest. (Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Vrouwen die kla gen over het feit dat er voor hun maat respectievelijk leeftijd geen goede mode te vinden is zullen maan dag in de balzaal van het Hilton- hotel ruimschoots aan hun trekken zijn gekomen. Maison Westerveld hield daar een show van zijn voor jaar s- en zomercollectie, die vooral voor vrouwen boven de dertig veel moois toonde. Na de pauze was de beurt aan de eigen ontwerper van Maison Wester veld: Pablo Canizares y Bueno. Hij had het dit seizoen in de vierkantjes gezocht en noemde zijn stijl dan ook „La Ligne Carré". Dat vierkante sloeg óf op de motieren: ruitjes en ruiten, óf op de verwerking: poncho's in vele uitvoeringen die niet rond lopen, maar van voor en achter in een punt. Ook de bruid, aan het eind van de show, liep compleet in 't vierkant. Vele lagen witte voile met afhangen de punten, vormden het fraaie bruidstoilet. Pablo trekt de vrouwen graag de broek aan. Dat is dan een soort ber muda, tot ca vijftien centimeter bo ven de knie. Origineel was een soort matrozenpakje, met een aangeknipte bermuda, waarvan de grote matro zenkraag en het achterpand van de pantalon de enige rugbedekking vormden, met een groot stuk bloot ertussen. DEN HAAG De Rotterdammer Nuys beeft ip in de derde ronde ver overde leidersplaats in troep B van de provinciale damtitelstrijd niet kun nen behouden. In de vierde ronde ver loor bij van de Haagse kampioen Kain waardoor hl) naar de gedeelde twee de plaats terugzakte. Ook Kain maak te in die derde ronde kennis met een nederlaag. Van der Vossen was hier voor verantwoordelijk. De RDG-er buitte zijn voordeel goed uit en mede doordat Kain in de verdediging niet al te secuur te werk ging won Van der Vossen fraai. Voor Nuys was het geen gunstig weekeinde. Eerst moest hij zich te vreden stellen met een puntenverde ling tegen Van der Wouden, die ge heel werd overspeeld. Maar op het beslissende moment verzuimde de Rotterdammer de winnende voort zetting waardoor het nog remise werd. Met een onstuimige aanvalspartij trachtte hij Kain onder de voet te lopen. De Haagse kampioen had zijn verdediging echter voortreffelijk ge organiseerd en kon schijfwinst af dwingen toen Nuys het middenge deelte niet goed behandelde. Ondanks taai verzet moest Nuys zich bij de ne derlaag neerleggen. Van Dal boekte een onverwachte zege op De Koning, die geheel van slag is. Met een eenvoudige dam com binatie besliste de RDG-er de partij. Met de remise tegen Van der Wou den mocht Van Dal meer dan tevreden zijn. Nadat hij op schijfver li es was gezet leek Van Dal regelrecht naar de nederlaag gespeeld te worden. Maar Van der Wouden koos de verkeerde variant, die weliswaar kansrijk was doch niet meer dan een puntenver deling inhield. Groep A. 3c ronde: KolslootVer kalk 2-0, Van VlotenVisser 1-1, De VriesRiesenkamp uitgesteld; 4e ron de: De VriesKolsloot 1-1; Riesen kamp—Van Vloten 1-1; De Jong Visser 2-0: Stand: L Kolsloot 6 pnt (4); 2. Visser 4 pnt (4); 3. De Vries 3 pnt (2); 4. De Jong 3 pnt (3); 5. Riesenkamp 2 pnt (2); 6. Verkaik 2 pnt (3): 7. Van Vloten 2 pnt (4). Groep B, 3e ronde: KainVan der Vossen 0-2; De Koning—Van Dal 0=2; Huisman—G. P. van der Wouden 1-1; Nuys—H. J. van der Wouden 1-1; 4e der Wouden—Van Dal 1-1; Van der Wouden—De Koning 1-1; G. P. van DEN HAAG Bijna een vjjfde van de afgevoleide boeren zou liever naar het boerenberoep terug willen. Vooral zijn dat degenen, die door onteigening, pachtbeëindiging. ziekte of invaliditeit van beroep zijn veranderd. Het Landbouw-Economisch Instituut heeft dit bij een oriënterend onderzoek in de provincie Zuid-Holland gemerkt. Iets meer dan de helft van de van beroep veranderde zuidhollandse boe ren heeft moeilijkheden ondervonden. Hierbij speelden de overgang van zelf standige naar loontrekkende, de aan passing aan de aard van het werk, de werktijden, het gevoel van statusda- ling en het binnen-werken een rol. Ruim een vijfde van de van beroep veranderden is sindsdien weer een an der beroep gaan uitoefenen. Van de afgevloeiden is 87 procent van zelfstandig bedrijfshoofd werkne mer geworden. Een negende is hoofd arbeider, het merendeel is geschoolde of ongeschoolde handarbeider. De meeste van beroep veranderde akkerbouwers en veehouders (72 pro cent) zijn nu wel tevreden met him nieuwe situatie. Iets meer dan 25 pro cent is niet tevreden. Hierbij speelt de aard van het werk en waarschijnlijk ook het inkomen een rol. De beroepsverandering heeft in twee derde van de gevallen berust op eco nomische gronden (geringe bedrijfsom vang, laag inkomen, financiële moei lijkheden e.d.). In wat mindere mate werden persoonlijke en gezinsomstan digheden genoemd (ziekte, invaliditeit, behoefte aan vrije tijd e.d.). Ook ont eigening en pachtbeëindiging blijken van betekenis te zijn. Over het alge meen zijn de afstotende krachten ster ker geweest dan de wervende invloed van de niet-agrarische beroepen en leefwereld. der WoudenVan Dal 111: Van der VossenHuisman 1-1: Stand: 1. Kain 6 pnt. 2 t.m. 4. Nuys, Van der Vossen, H. J. van der Wouden 5 pnt. 5. Van Dal 4 pnt. 6. G. P. van der Wou den 3 pnt 7 en 8. Huisman en De Koning 2 pnt Tropische kas met oon. fraaie palm bomen. at: DELFT Wat weggedoken tussen de TH-gebouwen aan de Julianalaan en de Mijnbouwstraat een kleine oase in een wereld van techniek de Cultuurtuin: een paar hectare groen, die bij n10 kennismaking tal van zeldzame bomen en planten blijkt te bevatten. Blikvanger is een eennv vijgeboom, warmpjes ingepakt tegen de vorst. Centraal in de tuin bevinden zich de tropische en subtropische gewassen. Het is een botanisch complex dat je hier niet zo gauw wachten en het lijkt geenszins uitgesloten dat menig afgestudeerd ingenieur er nog nooit hoord heeft. Trouwens, ook het personeel is klaarblijkelijk niet zo goed op de hoogte van de aam heid van de tuin, anders zou op mooie voorjaars- en zomerdagen het bezoek wel groter zijn. Het „TH-Mededelingen" heeft er een artikel aan gewijd. Onbelangrijk is de botanische collectie n niet; van 19 tot en met 28 mei zal een deel ervan in de nieuwe, 12.000 vierkante meter omvatj^ Amstelhal van de Floriade te Amsterdam te zien zijn, samen met de inzendingen van andere ROTTERDAM De bejaarden- passen vinden goed aftrek. Na een week is gebleken dat de organisatie gesmeerd loopt en dat de animo voor de pas groot is. Van de 17.139 men sen die een uitnodiging hebben gekregen, zijn er 10.540 naar de twaalf uitreikbureaus gekomen om een pasje in ontvangst te nemen. Dat wil zeggen iets meer dan 61 pro cent. Een juist beeld geeft dat cijfer niet omdat er uiteraard ook zieken en uitstedigen waren die niet kon den komen. Zij kunnen echter nu terecht op het centrale uitreikbu- reau op het stadhuis waar hun pa pieren zijn gedeponeerd. De reacties op de kleurenfoto's zijn goed: veel bejaarden zeggen dat ze er nog nooit zo „gekleurd" hebben opgestaan. De Delftse inzending omvat een groot aantal cultuurtechnische ge wassen, tropische, subtropische of Kaapse gewassen. De Floriade duurt van 30 maart tot 1 oktober 1972, zo dat er bloemen en planten kunnen worden getoond uit drie seizoenen. Het buitenterrein is 70 hectare groot. Hoewel de Nederlandse tuinbouwers natuurlijk een belangrijk aandeel in de show zullen hebben, is deze Flo riade toch vooral bedoeld om inter nationale contacten te leggen. Plan ten uit alle vijf werelddelen worden er samengebracht. Ook de interuniversitaire inzen ding zal het publiek een beeld pro beren te geven van wat er buiten Nederland aan planten leeft. Zo zal Wageningen, in samenwerking met Delft, Deventer en Groningen, een kleine sawah met een rijstveldje aanleggen. Andere instituten voeren bijzonder exotische planten aan, bij voorbeeld uit Mexico, India en Chi na. Technische gewassen Wat de Delftse Cultuurtuin be treft: deze is vanouds befaamd ge weest om zijn zg. technische gewas sen, zoals rubber, sago, tapioca, ka neel, enzovoort, te veel om op te noemen. Na de verzelfstandiging van Indo nesië is in deze sector enigszins de klad gekomen; later heeft Wagenin gen deze taak ten aanzien van de ontwikkelingslanden min of meer overgenomen, maar Delft heeft toch altijd nog een zeer representatieve serie technische gewassen en daar naast uiterst fraaie tropische en sub tropische siergewassen. Een wandeling door tuin en kassen begint bij de hoofdingang tussen het laboratorium voor algemene en tech nische biologie en de tuinmanswo ning aan de Julianalaan 67. Rechts ligt dan de kruidentuin: een in vak ken verdeeld stuk grond, onderver deeld in plantenbedden met keurig geplaatste naambordjes. Kenners leiden uit de Latijnse opschriften ge makkelijk de namen der planten af. In deze plantenbedden staan de vaste nuttige planten en de zg. één jarigen: medicinale planten, planten die looi- en kleurstoffen leveren, vezel leverende 'planten, voedings- en genotmiddelen leverende planten. Orchideeën In de tropische kassen vinden wij onder de verzameling tropische en subtropische gewassen flink uit de kluiten gegroeide Bamboebosjes, sui kerriet, een kokos- en een oliepalm, een kapok- en een cacaoboom, enz. Stralend mooie tropische bloemen, die soms heerlijk ruiken. Zeldzame orchideeën. Een imposant exemplaar uit de wereld der agaven, dat als bijzonderheid heeft dat het in zijn stengels een enorme voorraad van een bedwelmende, alcoholhoudende drank kan vormen. Indianen die het geheim kennen, bedienen zich ervan. Wij niet, want in „gevangenschap" ziet de plant koppig van deze pro- duktiviteit af. Pronkstuk van de tropische kas sen is ongetwijfeld de Victoria regi- na, die als hij bloeit altijd wel enige verwoede foto-amateurs uit hun bed houdt. Eén nacht vertonen de bloe men van deze waterplant zich in volle pracht en geur: de tweede nacht bloeit hij ook nog in een an dere kleur, maar zonder geur. In de bomentuin buiten staan diverse exemplaren die om één of meer ei genschappen nuttig te noemen zijn, maar meestal toch wel om de kwali teit van hun hout. Geschiedenis Voor de geschiedenis van de Cul tuurtuin moeten wij teruggaan naar het einde van de vorige eeuw, toen de vermaarde bioloog prof. Beije- rinck met groot elan begon te do ceren voor studenten die waren ge ïnteresseerd in industrieën welke verband hielden met biologische werkwijzen en vraagstukken. Er was een grote ontwikkeling gaande in de gist- en spiritusfabrie ken, de brouwerijen, bakkerijen, conservenfabrieken, bij de drinkwa terreiniging en niet te vergeten bij de fabrieken in het voormalige Ne- derlands-Indië die ondernemings- produkten verwerkten. Bedrijven verrezen voor de verwerking van textiel, papier, hout, cellulose, zet meel, suiker, maar ook voor dierlijke produkten als zuivel, vlees, leer, ge latine, enzovoort. Hier lagen typische taken voor scheikundige ingenieurs. De plaats van de tuin in het onder wijsprogramma is overigens in de loop der jaren enigszins gewijzigd. Prof. dr. ir. G. van Iterson jr.. een leerling van prof. Beijerinck, kreeg als opdracht onderwijs te geven in de microscopische anatomie. Later werd de naam van de leerstoel ge wijzigd in technische botanie. De be langstelling voor de richting van prof. Van Iterson was zo groot, dat voor hem een geheel nieuw laborato rium werd gebouwd in 1914. Om het gebouw heen werd een stuk grond van ongeveer drie hectare bestemd voor de inrichting van een botani sche tuin, met een tropisch kassen complex, dat hoewel klein voor die tijd zeer modern werd ingericht. Bedreiging Na de Tweede Wereldoorlog is aan het laboratorium voor technische botanie een nieuw laboratorium voor biochemie gebouwd en nog later het laboratorium voor microbiologie. De biologisch georiënteerde insti tuten huizen sindsdien onder één dak. De tropische kassen werden tussen 1950 en 1954 vernieuwd en uitgebreid. De naam van de leer- s'toel veranderde in „algemene en technische biologie". Moge dit alles erg positief klinken, het neemt niet weg dat na het ver dwijnen van de koloniën een flink stuk emplooi was weggevallen. Na het emeritaat van prof. Van Iterson werd prof. Roelofsen benoemd, die in 1968 overleed. De expanderende hogeschool zou tuin en kassen heb ben opgeslokt, indien de waarne mend hoogleraar-beheerder geen heftig verzet had gepleegd. De argumentatie van prof. Be rends, zelf geen botanicus, voor zijn beschermheerschap is eenvoudig. Hij Bananenplant. ziet liever geen parkeerterreii :rt bal veld of optrekjes op de ple ,ei naar zijn mening dringend b is aan ruimte, bomen en stan Ook is hij ervan doordrongen 'd best in de toekomst grotere mi kan rijzen naar de produkten n( plantentuin. De hoogleraar 1 zoverre succes gehad dat eenlei tuinlieden in dienst is geble de Cultuurtuin te verzorgen, lang onder de zorgvuldige hoi r de nu kort geleden gepensii heer De Vries. Zij hielden z staande collectie op peil en bi haar zelfs hier en daar uit. Sierplanten Het accent werd intussen w legd van technische gewassf sierplanten, die nu samen i de tuindienst produceert e zienlijke bijdrage leveren tot vrolijken van kantoorruimti groen geeft een kleurig gezii allerlei feestelijke bijeenkom verzacht de plechtstatigheid ficiële ontvangsten. Een asp nd de tuin om niet te onderst bijna dagelijks zijn er ergens stukken, palmbomen-in-bak a andere decoraties nodig. In de practica van het la rium voor algemene en tec biologie, het laboratorium v< ;r] chemie en biofysica en het voor scheikunde is regelmatir naar kruiden, planten, kleur cv zoals bladgroen, bessen, e.d. de samenwerking tussen de landse botanici nog niet zo 1 als bijv. in de schei- of wi beginnen op sommige punter1 stituten redelijk naar el kaai 2 groeien. Een van de belan n contacten is de uitwisselii zaadlijsten over de gehele die leidt tot het elkaar gra 'en sturen van diverse zaden. Iet rdc ruilt de Delftse Cultuurtui r 15.000 zaden met instellingen Niet altijd komt het gewas 0 ook hierin valt het langzan verbetering te bespeuren. Voor personeel en student*11' de T.H. zijn de tuin en de kas gankelijk op maandag tot vrijdag van 912 en van 14— Voor groepsbezoek is het vei schriftelijk of telefonisch met de Cultuurtuin aan de laan 67 in Delft op te nemf 01730-33222 toestel 7382 0 Publiek van buiten de TH I een bezoek aanvragen. rik Jde Theeplant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4