onderwijs' ordt ontkend Veel kritiek op UNCTAD-nota 'Steeds meer macht voor de werknemers' Steenkamp bepleit uiterste matiging Gratis! de postgiro F; SE it Meisje aangerand Oók in de lentezon akcentrales gen hoger llegegeld im Grote internationale verzekeringsfusie Speciale zondag voor binnenlands diakonaat u hoeft er niet langer van wakker te liggen, neem'n PULLMAN ~y dc&makkéüjk! Protest Duitse wapenleveranties aan Portugal Dievenbende in de Betuwe opgerold Prof. J. Wemelsf elder: strijd is al bij voorbaat gewonnen Ps ittensterfte Winschoten Kamerlid: laat postgiro huidige rente handhaven Vakcentrales willen geen commissariaat JOUW/KWARTET DINSDAG 21 MAART 1972 in iTi:\LA\I9 HIWKM AMI 11 an onze onderwijsredactie EN HAAG Minister Van een (onderwijs) ontkent dat er ssen hem en staatssecretaris ihelfhout (eveneens onderwijs) n conflict bestaat over de vraag de minister op 5 april de Na- inale Onderwijstentoonstelling IOT) behoort te openen. Vol- ns de tekst van een interview het NKV-blad 'Ruim Zicht' zou r. Schelfhout het onjuist achten t de minister door zijn aanwe- ;heid een onderwijskundig au- ooltje gaf aan deze 'volkomen mmerciële aangelegenheid'. het interview zegt mr. Schelfhout het grote aanbod van leermidde- uitermate verwarrend en kosten- hogend is. Hij pleit daarom voor i objectieve veroordeling van de aliteit van leermiddelen. Er zou soort 'Kema-keur' voor het onder- js moeten komen. egwjjzer Schelfhout ziet niets in een staats- geverij voor leermiddelen. Dat riekt teveel naar dirigisme van de at. Er moet rekening gehouden den met de vrijheid van uitgevers alles op de markt te brengen en de vrijheid van scholen om alles liezen. Maar een lijst van aanbevo- leermiddelen kan wel dienst doen wegwijzer. staatssecretaris verwacht verder nig van de uitnodiging aan het ss van de ouders om de tentoon- ling op zaterdag te bezoeken. 'De [evers hebben de markt overvoerd een veelheid van leermiddelen, ruit niemand meer een verstandi- keus kan doen. Als de onderwijs- i na eaUlister van Veen 145 mensen zelf op de NOT door bomen het bos al niet meer zien, wat moeten de ouders daar dan in hemels naam zoeken. Onderwas-element Minister Van Veen verklaarde in reac tie op deze uitspraken, dat de staats secretaris geen enkel bezwaar heeft tegen zijn aanwezigheid bij de ope ning. Wel kunnen zowel minister als staatssecretaris zich voorstellen dat er een manifestatie gehouden wordt, waarbij het onderwijskundig element een zwaarder accent krijgt dan nu het geval is. Afwezig is dat element overigens niet, aldus de minister, want er wordt een hele serie lezingen gehouden over onderwijskundige onderwerpen. Een van de inleiders is minister De Brauw, de derde bewindsman van on derwijs en wetenschappen. Hij zal op 10 april spreken over 'nieuw onder wijs voor nieuwe studenten'. Tenslot te zegt minister Van Veen dat hij het voor het onderwijs nuttig vindt dat alle onderwijskundige hulpmaterialen periodiek centraal worden tentoonge steld. Verbaasd De voorzitter van de NOT, prof. dr. J. W. van Hulst, toonde zich hogelijk verbaasd over de tekst van het inter- -veiw in Ruim Zicht. 'Dit is de achtste onderwijstentoonstelling', aldus deze CHU-senator en VU-hoogleraar, 'en tot nu toe zijn alle tentoonstellingen door de minister van onderwijs geo pend. Het verwondert mij dat er nu ineens kritiek komt'. 'Ik ben mijn voorganger aan de Vrije Universiteit, prof. dr. J. Waterink als voorzitter van de NOT opgevolgd en dat beschouw ik nog altijd als een eer. Het is bovendien niet waar dat het onderwijskundig element onvol doende vertegenwoordigd is. Er is een programma van 16 lezingen. Vorige keer zijn deze lezingen zeer druk bezocht: als er 600 mensen kwamen, was het weinig, voor sommige lezin gen was de belangstelling zo groot dat de inleider zijn verhaal twee keer moest houden'. Veelbelovend Professor Van Hulst gelooft niet dat de mensen uit het onderwijs op de NOT de weg niet weten te vinden. Twee jaar geleden kwamen er 45.000 'bezoekers. Die komen allemaal om een verantwoorde keus uit de leer middelen te maken. Uit het feit dat we dit jaar ook de ouders hebben uitgenodigd blijkt wel dat het niet uitsluitend om een commerciële aange legenheid gaat, aldus professor Van Hulst. Op onze laatste vraag over de wenselijkheid van een soort 'Kema- keur' voor leermiddelen, antwoordt hij veelbelovend dat hij in zijn openings woord op 5 april die vraag zal beant woorden. Van onze correspondent HOOGEVEEN De Hoogeveense po litie zoekt een ongeveer 20-jarige jon gen die in het weekeinde een 23-jarig meisje, mej. J. M. J. afkomstig uit Ermelo, heeft aangerand en een po ging heeft gedaan haar door wurgen om het leven te brengen. Het meisje vroeg aan de Galileilaan de weg aan twee jongens naar de Sterrrenlaan. Een van de jongens bood aan met haar mee te lopen. Hij nam het meisje mee naar het opengebroken gedeelte van de Oude Coevorderstraat- weg, waar hij zich aan haar vergreep. Toen zij zich verzette probeerde hij haar te wurgen. Kort daarna werd het meisje aange troffen aan de Nelkweg, waar ze een lift kreeg naar het politiebureau. Zij kon een duidelijk signalement geven van de aanrander. Hij is 1,70 meter lang, ongeveer 20 jaar oud. Hij was gekleed in een bruine, half lange ribfluwelen jas en blauwgrijze nauw sluitende broek. Deze twee in december geboren lip-beertjes laten zich lekker in de zon rondrijden door moeder beer, die het allemaal maar best vindt. Of anders gezegd: het wordt weer lente, ook in Artis. Van onze parlementsredaotie VENLO De regering zal op korte termijn met het bedrijfsleven in overleg moeten treden over een uiterste matiging van lonen en prijzen gedurende twee jaar. 1NINGEN De drie vakcentrales in zich tot de Tweede Kamer wen- met het verzoek de wetsvoorstel- ter verhoging van de collegegelden minister De Brauw nog niet in indeling te nemen. Eerst moeten voorstellen gepaard gaan met nieuw stelsel van studiefinancie- Dit vertelde gisteravond in Gro en de heer E. Steenbergen, voor- r van de algemene bond van on tijzen d personeel (ABOP). ;ens de heer Steenbergen zien de lentrales een tegenstelling tussen egeringsverk 1 arng en de uitwer- hiervan in de praktische poli- Het kabinet-Biesheuvel had na- jk beloofd dat een verhoging van collegegelden gepaard zou gaan voorstellen over studiefinancie- Dit is niet gebeurd. Ook is niet aan aan de bij de miljoenennota legde verklaring van de drie vak- ra les dat de verhoging van de col- gelden pas acceptabel is als deze na de studie betaald hoeft te wor- Bovendien mocht verhoging vol de vakcentrales niet leiden tot ifcing van studenten door financi- moeilijkheden. Aan beide voor- 5291 den js n,iet voldaan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De verzekerings maatschappij 'De Nederlanden van 1870' hebben gisteren via de Generali- groep waarvan de maatschappij deel uitmaakt een fusie aangegaan met een andere machtige verzekerings groep, Aethna Life and Casualty. De beide groepen maatschappijen hebben opgericht het Generali European Mar keting Office, met als standplaats Brussel. Doel van de samenwerking is het ter plaatse verlenen van steun voor multinationale dekkingen voor de groepsverzekeringen in de landen van de EEG. Het Eerste Kamer-lid voor de KVP, prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp heeft dit gisteravond gezegd op een bijeen komst van de Adelbert-vereniging in Venlo. De voormalige kabinetsformateur lan ceerde deze suggestie als een onder deel van een herstelplan waarmee het kabinet 'de huidige ernstige economi sche situatie' het hoofd zou moeten bie den. Dit om te voorkomen dat de hui dige inflatie 'de collectieve voorzienin gen opeet'. Andere suggesties van de heer Steen kamp voor een dergelijk plan zijn: wettelijke maatregelen voor beheer sing van een aantal niet-loonin- komens. Een selectieve investeringscontrole. Belastingverhoging (vermogensbe lasting, inflatiecorrectie aan te stel len, btw en accijnzen). Faciliteiten voor spaarloon. Een herziening van het salarisbe- leid van de overheid. Een verdere doorlichting van de o verhei dsuitgaven Het is opmerkelijk dat prof. Steen kamp evenals vorige week de KVP- fractievoorzitter mr. Andriessen, tot de conclusie komt dat er een verdere matiging moet komen van lonen en prijzen. Mr. Andriessen knoopte hier aan vast, dat als zo'n matiging er niet op vrijwillige basis zal komen de re gering niet aan een ingreep in lonen en prijzen zou kunnen ontkomen. Ook in het kabinet leeft de gedachte lonen en prijzen aan banden te leggen als de inflatie de optrekking van de belas tingvrije voet, de verbetering van de positie van de zelfstandigen en de op trekking van de AOW in gevaar komt. In zijn toespraak sprak prof. Steen kamp zijn waardering uit over het rapport van de commissie-Mansholt, waarin een nieuwe strategie wordt uit gestippeld om het milieuvraagstuk tot eën oplossing te brengen. Overigens voorzag hij het rapport van de nodige kritische kanttekeningen. Zo vond hij het wat overdreven Nederland een ^trekpaardfunctie toe te kennen om de ze problemen uiteindelijk op Europees niveau op te lossen. Nederland is geen autarkie, aldus prof. Steenkamp. (Een autarkie is een staat, die alle grond stoffen en produkten. die nodig zijn om de samenleving draaiende te hou den, zelf in voldoende mate voort brengt, red.). UTRECHT Deputaten voor de alge mene diakonale arbeid in de gerefor meerde kerken hebben de plaatselijke kerken gevraagd, om zondag 23 april speciale aandacht te schenken aan het binnenlands diakonaat. Prof. dr. Steenkamp (ADVERTENTIE) de betere matras Met Postgiro gratis girokaarten, die u gratis verzendt in gratis enveloppen. En nog rente toe! NEW YORK (DPA-ANP) De deko lonisatiecommissie van de Verenigde Naties heeft gisteren een petitie ge publiceerd van het Angola-comité, waarin de commissie wordt gevraagd fel te protesteren tegen de Westduitse wapenleveranties aan Portugal. In het verzoekschrift wordt gewezen op de levering van drie in Hamburg gebouwde korvetten, die volgens de regering in Bonn aan Portugal zijn ver kocht op voorwaarde dat ze alleen bin nen het Navo-gebied gebruikt mogen worden. Volgens de berichten in de Portugese en Zuidafrikaanse pers zijn de schepen echter herhaaldelijk in de wateren bij de Portugese kolonies in Afrika gesignaleerd. Zo melden plaat selijke kranten dat een van de kor vetten saluutschoten loste bij het be zoek van de Portugese president Tomas aan Mozambique. Een tweede korvet raakte zwaar beschadigd bij een aan varing in de haven van Beira (Mo zambique). DEN HAAG Alle 19 groepen die gisteren op de hoorzitting over de der de wereldhandelsconferentie in Chili, UNCTAD, het woord voerden, hebben kritiek geuit op de nota hierover die is opgesteld door de ministers Lang- man en Boertien. Gevraagd werd on der meer 'Waarom is die nota zo laat, drie weken voor de conferentie, ver schenen? Al vier jaar heeft men deze belangrijke gebeurtenis zien aanko- men'. De groepen vinden de nota 'nietszeggend'; 'op alle punten waar iets concreets gevraagd wordt van on ze regering klinkt een, weliswaar ver sluierd, maar hard 'nee', aldus de ac tiegroepen. Ondanks dat in de nota voortdurend wordt gewezen op de nadelen van het groepssysteem, blijkt uit diezelfde no ta dat Nederland zich op alle fronteD aan die groepen, als de EEG gebonden acht. Daarom zal ons land, vinden de groepen, moeten treden uit de belan gengroep van rijke landen. 'Pas dan kan zij haar beleid geloofwaardig ma ken'. Zij drongen aan op politiek gezag van de UNCTAD, 'want nu kan deze organisatie alleen maar aanbevelingen doen aan de Verenigde Naties, die op haar beurt alleen maar adviezen kan geven'. Het overlegorgaan van de vakcentra les vindt wel dat de invoerplafonds uit de ontwikkelingslanden verhoogd moeten worden, 'maar dan niet over de ruggen van bepaalde Nederlandse bevolkingsgroepen of regio's heen. Het moet gelijkmatig gebeuren, zodat via herscholing geleidelijk aangepast kan worden aan de nieuwe situatie'. Het overlegorgaan eist van de regering dat zij met partners van de EEG een zodanig akkoord sluit, dat ook door de Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Met de arrestatie van zes mannen uit Eist en één uit Arn hem heeft de rijkspolitie van het dis trict Nijmegen een serie diefstallen opgelost die de laatste maanden m Eist en wijde omgeving werden ge pleegd. De buit van de inbraken heeft een waarde van enkele tienduizenden guldens. Een deel onder meer ra dio- en tv-apparatuur is teruggevon den op de adressen waar de mannen woonden. Bij de opspooractie waren vijfitg politiemannen betrokken die te- gelijktijdig op elf verschillende adres sen werden ingezet De arrestaties zouden het resultaat zijn van het coördinerend optreden van een rechercheteam dat onlangs gevormd is. In Eist worden de aanhoudingen ook in verband gebracht met de brartd- stichting kort geleden in de gemeente lijke sporthal. Volgens de politei is die mogelijkheid 'niet uitgesloten', maar concrete aanknopingspunten ontbreken nog. andere land en-partners ruim één pet. van hun bruto-nationaal inkomen wordt besteed aan de ontwikkelings hulp. Vier leden van de Eerste Kamer en acht leden van de Tweede Kamer zul len deel uitmaken van de Nederland se delegatie naar de UNCTAD. De parlementariërs, die naar Chili zul len gaan, zijn de leden van de Eerste Kamer F. T. van der Maden (KVP), ir. H. J. Louwes (WD), drs. C. A. Koopman (PvdA) en dr. W. Albeda (ARP) en voor de Tweede Kamer: drs. J. M. den Uyl (PvdA), drs. J. P. Pronk (PvdA), drs. M. J. J. van Amels- foort (KVP), mr. J. A. Mommersteeg (KVP). H. P. H. Waalkens (WD), mr. G. C. van Dam (ARP), drs. D. F. van der Mei (CHU) en drs. M. G. B. Engwirda (D'66). Op de hearing van de vaste commissies voor de handelspolitiek en voor de ontwikkelingssamenwerking werd het vraagstuk van de ontwikkelingssamen werking zeer uitvoerig aan de orde ge steld. Tijdens deze bijeenkomst werd van de zijde van de UNCTAD-strate- giegroep o.a. als eis gesteld alsnog een vertegenwoordiger van de Neder landse jongeren in de UNCTAD-dele- gatie op te nemen. do vinden de vakcentrales dat her- furering alsmede verkorting van dieduur nodig zijn. Afgezien Ie principiële bezwaren acht men irhoging ineens tot 1000 gulden te Men is meer argwanend gewor- doordat er in de komende jaren we verhogingen te verwachten ook dan weer zonder een nieuw >em van studiefinanciering. Er voor te worden gewaakt, aldus eakcentrales, dat door abrupte oging lagere milieus worden ge en. Dit dreigt nu wel te gebeuren. at 19, 146* Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM De strijd om liet arbeiderszelfbestuur lijkt reeds bij voorbaat ge slecht, omdat de tegendruk, die in beginsel moet komen van kapitaalbezitters en bedrijfsleiders zo zwak is. Dit is één van de conclusies uit liet onderzoek 'Arbeiders zelfbestuur in de Joegosla vische industrie', dat door een werkgroep van de Technische Hogeschool in Eindho ven onder leiding van prof. dr. J. Wemelsf elder is verricht. onze correspondent SCHOTEN In de omgeving ie Burgemeester Wiecherstraat te choten zijn de laatste tijd een groot aantal katten gestorven, jl eveneens katten ziektever- iselen vertoonden, die op vergif- lijken. Een van de katten is een dierenarts onderzocht. Deze vastgesteld dat zc vermoedelijk rattenvergif dood zijn gegaan, olitie stelt een onderzoek in. Het onderzoek, dat is gepubli ceerd als bijvoegsel van het laatste nummer van Economi sche Statistische Berichten, stelt de vraag aan de orde of het arbeiderszelfbestuur een afschrikwekkend dan wel een navolgingswaardig voorbeeld is. Prof. Wemelsfe'der laat in het midden of de invoering van het arbeiderszelfbestuur in Nederland gewenst is. Wel komt hij tot de conclusie dat de machtsverschuiving van de kaptaalverschaffer naar de werknemer, die zich de laatste halve eeuw in ons land vol trekt, nog niet is uitgewerkt. Hij noemt daarom het bestu deren van meer extreme vor men van industriële organisa ties van groot belang. Grote groei Uit het onderzoek blijkt dat er geen aanwijzingen zijn dat de economi: >he groei en de produktiviteit van de Joegosla vische industrie op enigerlei wijze door het rbeiderszelfbe- stuur in gedrang komen. De economische groei is verhou dingsgewijs zelfs groot. Prof. Wemelsfelder omschrijft het arbeiderszelfbestuur als een organisatie van industrie, waarbij de belangrijkste be slissingen met betrekking tot het bedrijfsgebeuren in han den van de bedrijfsgenoten zijn gelegd. Onder de belang rijkste beslissingen verstaat hijde goedkeuring van balans en verlies- en winstrekening, de goedkeuring van de plan nen op korte en langere ter mijn en de controle op de uitvoering daarvan, de inko mensverdeling en de benoe ming van de belangrijkste be leidsfunctionarissen. Verrassend noemt hij het, dat de inkomensverdeling in Joe goslavië niet sterk afwijkt van de Nederlandse verhoudingen. Alleen het gemiddelde salaris van de Nederlandse directeur en adjunct-directeur wijkt af naar boven. Voldoende Uit het onderzoek blijkt dat de Joegoslavische industrie in vele opzichten aan economi sche kriteria voldoet. 'Zij blijkt niet de gebreken te ver tonen, die men op grond van vooronderstellingen en theore tische overwegingen zou ver wachten,' zegt prof. Wemels felder. Hoewel het irreëel is aan te nemen dat van de zelfbestu- rende organen in het geheel geen macht zou uitgaan, valt volgens hem niet te ontken nen dat directeur en bedrijfs leiding zowel wat hun kennis als wat hun wettelijke positie betreft over een grote hoeveel heid macht en manipulatiemo gelijkheden beschikken. 'Om dat zij met ondeskundigen te maken hebben, is hun macht ongekend groot. Dit is dan ook de reden dat er voorstel len zijn gedaan om de be staande arbeidersraden op te heffen en de gekozen dienst hoofden in een beheersraad nieuwe stijl onder te bren gen.' aldus prof. Wemelsfel der. Bedreiging Prof. Wemelsfelder Hij voegt hieraan toe dat het feit dat de werknemers de directeur kunnen ontslaan een bedreiging vormt waarmee hij in zijn beleid rekening moet houden (circa een half pro cent van de directeuren wordt niet herkozen). Hoewel de machtsverhoudingen in Joe goslavië in feite kennelijk heel anders liggen dan dat zij formeel zijn geregeld, lijkt het prof. Wemelsfelder wel ver antwoord om te stellen dat de macht van de werknemers gro ter is dan elders in West- Europa. 'In elk systeem, hoe ingenieus ook uitgedacht, zal echter de macht van de werk nemers een krachtige begren zing vinden in de 'kennis is macht'-positie van de deskun digen, waardoor in dit opzicht het zelfbestuur een schijnver toning wordt,' zegt hij. Aangezien de geijkte bezwaren tegen het Joegoslavische mo del van arbeiderszelfbestuur tegen elke democratische orga nisatievorm kunnen worden ingebracht, zijn zij minder ter zake. 'Kern van de zaak is,' zegt prof. Wemelsfelder. 'dat men het gevoel heeft mee te mogen of te kunnen beslissen over eigen lot. Wanneer de beslissingen dan ongeveer de zelfde zijn als onder een com mando of semi-commando- systeem heeft het arbeiders zelfbestuur het voordeel dat het een klaarblijkelijk essen tiële behoefte kan bevredigen. Dit ondanks het feit, dat in bepaalde opzichten de macht van de bedrijfsleiding groter is dan in een systeem, waar deskundige commissarissen te genspel kunnen bieden. Dit psychologische of ideologische voordeel mist een commando- of semi-commando organisa tie.' De Amerikaanse zangeres Nancy Wilson is gisteren in ons land aan gekomen. Vandaag en morgen wordt een show van haar opge nomen die op 15 april door de AVRO zal worden uitgezonden. Van een verslaggever DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Oele (PvdA) heeft de ministers van verkeer en waterstaat en van finan ciën de toezegging gevraagd, dat zij de PTT de vrijheid zullen laten tot handhaving van het door de postgiro geldende rente-niveau. Hij heeft te vens de bevestiging gevraagd, dat er voor de PTT geen formele verplich ting bestaat om de rente op postgiro rekeningen aan te passen aan de per 1 april te verlagen rente op salaris rekeningen van de particuliere ban ken. Van een verslaggever UTRECHT De commissie medezeg genschap van het overlegorgaan der drie vakcentrales meent, dat het over het algemeen geen voorkeur verdient, bestuurders of functionarissen van vak bonden en vakcentrales voor te dra gen voor een raad van commissarissen. Zij zouden in situaties kunnen belan den, waarin hun verschillende verant woordelijkheden aanleiding kunnen geven tot conflicten en waardoor hun geloofwaardigheid naar buiten geweld zou worden aangedaan. De grote naamloze en besloten ven nootschappen moeten hun statuten uiterlijk 1 juli van het volgend jaar hebben aangepast aan nieuwe eisen ten aanzien van de samenstelling van de raad van commissarissen. Bij vacatu res zullen ook de gekozen leden van de ondernemingsraad een aanbeveling kunnen doen. De commissie medezeggenschap heeft de ondernemingsraden geadviseerd nu al punten ter sprake te brengen als de meest wenselijke samenstelling van de raad van commissarissen, het meest wenselijke aantal leden van de raad en de mogelijke vrijwillige versnelling van de raad van commissarissen. Het resultaat van het overleg over de eer ste twee punten zou in de statuten van de vennootschap moeten worden vast gelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11