Oeverloos congres ver strafrecht In DS'70 veel zorgen over de inflatie Chemische brand bij Ketjen in Amsterdam: twee miljoen schade Brand verwoest depot Lego in Finsterwolde protesten uit Hburg tegen iir harmonisatie °6"|iist kind ;eefs gezocht Jongen overleeft val van 12 m. Drie Nederlanders (met hasjiesj) gearresteerd Onderzoek naar functie raden kinderbescherming Fiscus inde in januari f 2,8 mrd. 'Samenhangend plan' voor overheidsuitgaven, lonen en prijzen gevraagd 'Sorry' voor overval en geld terug Brandweer rijdt de sloot in, boerderij gaat in vlammen op Zuurstoffles ontploft: man op slag gedood Winst De Bary 20 pet gestegen Max Tailleur wil reuma-kuur in ziekenfondspakket Dakpannenfabriek in moeilijkheden Studente aangehouden voor plakken pamfletten Elly Scholz (18) kampioene KNCGV DUW/KWARTET MAANDAG 20 MAART 1972 I1IWEMAM1 )ebat levert meer vragen dan antwoorden t an een onzer verslaggevers ItfflDEN Het vrijdag en zaterdag onder auspiciën van de Coornhert-Liga in Leiden gehouden con- derig onder de titel 'Strafrecht te-recht?' heeft meer vragen opgeroepen dan beantwoord. Pessimisten vreesden dat het congres zich door een te ruime vraagstelling wat al te veel op de hals had ge* hebben gelijk gekregen. het slot van het congres, waaraan >r |d deelgenomen 'door zo'n 300 stu- Iten, wetenschappers en leden van zittende en staande magistratuur, rste een duidelijke irritatie over geringe houvast dat de langdurige assies ten slotte bleken te bieden, onvrede kanaliseerde zich in het ^e%ne applaus voor de suggestie van J* P. H. Bakker Schut, wetenschap- t medewerker aan de Utrechtse ersiteit, op een volgend congres 'ktt 'minder oeverloos onderwerp' aan aj>< rte te stellen, liae linig concreet tweedaagse bijeenkomst bleek zo ij iig concrete resultaten te hebben leverd, dat zelfs de roep van een al deelnemers om een of meer duties niet gehonoreerd kon wor- Er werd bijvoorbeeld van afige- het door prof. mr. L. H. C. geopperde idee een over- imissie in te stellen, als reso- de wereld in te zenden. Hulsman voorgestelde com- zou een advies moeten uitbren- over voorstellen en beslissingen de centrale overheid met betrek- tot strafbaarstelling van bepaal- er ;edragingen. Het advies van die Slee -disciplinair samengestelde com- eel e zou openbaar moeten zijn. In ian ffeede Kamer zou elk voorstel tot nen baarstelling door eenzelfde daar- benj speciaal belaste commissie moe- t (Torden onderzocht, iet congres was zoveel overhoop (jld, dat de meeste deelnemers üest ervoor uitspraken dat de ver- j[ ende aspecten van de decrimina- clud &g eerst nader worden bestu- I. voordat er bepaalde voorstellen eter en gedaan. Hulsman raakte met ,e tod voorstel overigens wel de kern „grhde vraag die op het congres ^rac aal stond: welke criteria worden IraP strafbaarstelling gehanteerd? i ao|de voorstanders van decriminali- komtf' degenen die een aantal gedra ai uit de sfeer van het strafrecht d ygP halen, is het antwoord op die van wezenlijk belang. Dat ant- zo moet na dit congres worden love esd, zal nog wel even op zich wachten. De verzamelde juristen .ankomende juristen slaagden er h in vanuit de marge waarin zij imrd ssi^rden door te stoten naar het wi ®veld en te scoren. L"! rtzetting chr congres als dit hoeft intussen 'eT rlijk niet direct tastbare resulta- jp te leveren om toch z'n nut te in. De discussie moet worden ;ezet, zoals mr. Fons Orie, de 19 urfitter van het congres, in (nota zijn openingswoord al zei. Dat t een beetje dooddoenerig, maar N( oeft het niet te zijn, zeker niet, pro oals Orie hoopte, de Coornhert- ak! waarin naast juristen ook ex- 55.24 luenten zitten) daarbij stimule- en coördinerend optreedt, resultaten overigens ook maar >etrekkelijk kunnen zijn, memO- j3 paje Orie ook nog even. Aan het i. ï^an het vorige congres deed de ;em°n,aiige staatssecretaris van justi- Km nr. K. Wiersma, de toezegging e zevuj binnen enkele weken met een .°n c°' imentele regeling voor de ver- ng van slachtoffers van misdrij- ou komen. Die toezegging is niet id gedaan. Ook daarom hoefde de afwezigheid van een kabinets- dit congres (er waren wel wat nentariërs) niet getreurd te wor- a het congres hopelijk op gang ide discussie over de wenselijk- van decriminalisering werd ge- 'I 1LEN Aan weerl [v-sjjom min ;e "J efba; kinder Uinis igr. U «ras. schraagd door een paar interessante voordrachten, die zo'n bijeenkomst als in Leiden misschien op zichzelf al rechtvaardigen. Dat decriminalisering niet zo'n een voudige kwestie is als sommigen het doen voorkomen, bleek niet alleen uit de moeite die de congresgangers er mee hadden, maar ook uit de 'inlei ding en probleemstelling' van de Nij meegse lector in de criminologie me vrouw dr. C. I. Dessaur, als literator bekend onder haar pseudoniem An dreas Burnier. Zij wilde een duidelijk onderscheid gemaakt zien tussen twee verschillen de categorieën van delicten. De over grote meerderheid van de delinquen ten, stelde zij, is even braaf en even slecht als de meesten van ons. Van de objecten van het strafrecht, aldus me vrouw Dessaur, gebruiken de meeste de verkeerde middelen om een doel te bereiken dat ook buiten de gevange nismuren wordt nagestreefd, zoals welvaart, veiligheid, macht, eer of aanzien. Daarnaast is er een kleine groep van mensen die voor de maat schappij gevaarlijke doelstellingen na streven. Tot die laatste groep rekende zij 'fa scisten en ultra-linkse radicalen'. Het is, meende zij, gevaarlijk om te doen alsof die niet bestaan en ook ten aanzien van hen voor decriminalise ring en depenalisering (vervanging van de strafrechtelijke reactie door een andere) te bepleiten. De waarden die zij belagen, stelde zij, kunnen het beste via het strafrecht verdedigd worden. De door dr. Dessaur ontwikkelde denkbeelden zouden beschouwd kun nen worden als een correctie op die van verlichte strafrechthervormers als de bij discussies over de modernise ring van het strafrecht zelden ontbre kende Rotterdamse hoogleraar Huls man. Zonder zijn naam te noemen, hekelde zijn Nijmeegse collega het 'exclusief quasi-progressief geloof in het harmoniemodel'. Het simpele con flictmodel dat de strafrechtjuristen vroeger hanteerden, concludeerde zij, was irreëel, maar het 'al te simpele harmoniemodel' kan een bedreiging van onze beschaving vormen. Er moet, meende zij, tussen die twee modellen gelaveerd worden. In haar betoog haakte dr. Dessaur ook in op het debat over de 'drie van Breda', waarbij Hulsman zich als plei ter vóór vrijlating de woede van ve len op de hals heeft gehaald. De Nijmeegse lector zag de drie als re presentanten van het groepje dat de maatschappij wilde ontwrichten en dat daarom geen aanspraak mag ma ken op depenalisering. Taalgebruik ;N Ruim 1300 gezinnen uit rb istelijke mijnstreek hebben een ondertekend tegen de toepas- -in de huur-harmonisatie in dat d. Dat staat in een brief van elf ictiecomité's uit de oostelijke reek aan de Tweede Kamer. Jiomité's hebben op een gezamen- vergadering besloten krachtig g te nemen tegen 'de stelselma- Dpdrijving van de huren, nu ex- '"erk tot uitdrukking komend in ipassing van de wet op de huur- misatie'. (eest in het oog lopende argu- in van de bewoners zijn volgens o ctiecomité's: 'De aanmerkelijke fing van het inkomen van vele ien in de oostelijke mijnstreek svolg van de mijnsluitingen, het Tjd met de richtlijnen van de p de huurharmonisatie eenzijdig ;en van huurverhoging vaak enige motivering het achter- onderhoud van de woningen praktisch niets gebeurt en het Knipïlat vele gezinnen vaak al duizen- ildens hebben uitgegeven voor ~iaar maken van hun woning'. Mr. J. J. de Back, wetenschappelijk medewerker aan de VU, bezag het probleem weer vanuit een heel andere gezichtshoek. In een voordracht verde digde hij de stelling dat het gebruik van emotioneel geladen woorden als 'delinquent' en 'dief' de hervorming van de strafrechtpleging in de weg staat. Het taalgebruik, meende hij, maakt het onmogelijk dat de toepas sing van de sanctie resulteert, zoals wèl wordt gepretendeerd, in een posi tieve gedragsbeïnvloeding van de ge strafte. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De bewoners van Amsterdam- Noord zijn gisteravond opgeschrikt door enkele explosies waarmee een brand bij de chemische fabriek AKZO-Ketjen gepaard ging. Tussen zeven en acht uur 's avonds brandde op het fabrieksterrein in Amsterdam-Noord een ma gazijn uit waar ondermeer olievaten, flessen pro paan en zuurstof en machine-onderdelen lagen opgeslagen. Nadat aanvankelijk alleen de bedrijfs- De 4-jarige Hendrik Ronnie van Wieren uit de Klimopstraat 76 in Hengelo, lieeft gisteren een val van twaalf meter hoogte uit een raam van de ouderlijke woning, 3-hoog, overleefd. Het jongetje viel eerst op een vensterbank en kwam daarna in een zandbak op de grond terecht. Hij klaagde over pijn in de buik en aan handen en voeten. Voor alle zekerheid is de jongen voor enkele dagen ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. TRIEST Zes buitenlanders, onder wie drie Nederlanders, en een Belg zijn in Triest gearresteerd wegens het bezit en verhandelen van 120 kilo hasjiesj. De hasjiesj werd in een Ne derlandse auto gevonden verpakt in vier koffers. De Politie gaf als namen van de gearresteerden: de 29-jarige A. van E. de 33jarige Ed. A. beiden uit Surina me, de 34-jarige T. R. uit Amsterdam, en de Belg J. H. uit Antwerpen. De waarde van de hasjiesj wordt op vijf miljoen gulden geschat. Van onze correspondent DEN HAAG Staatssecretaris Gros heide, heeft een werkcommissie geïn stalleerd die tot taak heeft de functie en de positie van het college van de raden voor de kinderbescherming te bestuderen. De commissie staat onder voorzitterschap van mr. C. W. E. Abbenhuis, hoofd van de afdeling ra den voor de kinderbescherming en rijksinrichtingen, tevens plaatsvervan gend hoofd van de directie kinderbe scherming. Van een correspondent DEN HAAG De fiscus heeft in ja nuari 2,83 miljard ontvangen tegen 2,2 miljard in de eerste maand van 1971. Aan belastingen, die per aanslag biljet worden geind, zoals inkomsten en vennootschapsbelasting kwam 855 (731) miljoen binnen en aan belastin gen, die niet met een aanslagbiljet worden geind 1,98 (1,44) miljard. De grootste post in de tweede groep is de omzetbelasting, die in januari 689 (527) opbracht. Aan loonbelasting kwam 654 (526) min. binnen. LAGOS De Nigeriaanse regering wil een grotere deelneming dan 20 pet in de olieconcessies van de Wes terse oliemaatschappijen. Het percen tage, dat Nigeria zal eisen tijdens de komende onderhandelingen met de oliemaatschappijen, is niet bekend ge- Er onststond een schade van ruim twee en een kwart miljoen gulden. Men houdt ernstig rekening met het feit dat de brand is gesticht door de, inmiddels in Oost-Groningen zo be rucht geworden, pyromaan. Binnen acht maanden zijn er in Finstenvolde en omgeving tien branden gesticht. De brand bij Lego is achter in het middengedeelte van eht depot ont staan tegen drie uur 's nachts. De schade aan het opgeslagen spelmateri aal (plastic en karton) wordt geraamd op 2 miljoen gulden. Zowel de kantoren, de kantine, de opslagruimten werden in de as ge legd. Het complex dat eigendom is van de gemeente Finstenvolde en de Groninger Lederwarenindustrie heeft zeker een schade van 3 k 4 ton opgelo pen en moet worden afgeschreven. ZEVEN STRALEN De brandweren van Finsterwolde en Beerta bestreden de vuurzee met ze ven stralen, maar konden niet verhin deren dat het brandbare materiaal binnen de kortstmogelijke tijd een laaiende vuurzee veroorzaakte .Voor de brandweerlieden was het biusslngs- werk extra moeilijk, omdat door de grote hoeveelheid plastic er gevaarlij ke stoffen vrijkwamen. De hele zon dag duurde het blussingswerk nog voort. Het vuur werd ontdekt door een voorbijganger, een brandweerman uit Finstenvolde. Hij vloeg direct groot alarm. De brandweerlieden van Finsterwolde en Beerta ieder weekeinde in span ning hebben meer dan genoeg van de zinloze daden van de pyromaan in dit gebied. Ook van deze brand is men overtuigd dat dit een nieuwe daad is van de grote onbekende, die dit gebied ai maanden in angstige spanning houdt. Een team, dat van de rijkspolitie is al maanden bezig met de opsporing van een mogelijke da der, maar men heeft nog geen enkele aanwijzing. Van onze parlementsredactie UTRECHT De fractieleider van DS'70 in de Tweede Kamer, de heer J. J. A. Ber ger, heeft zaterdag op een partijraadsvergadering gezegd te verwachten dat het ka binet met een samenhangend plan zal komen voor de beheersing van overheidsuit gaven, lonen en prijzen, gedurende het begrotingsjaar 1973. iteravo NiSSE Het driejarig zoontje le fam. H. Boom uit Vleuten sinds zaterdagmiddag vermist lisse waar hij bij zijn grootou- Vermoed wordt dat de kleu- verdronken in of bij de haven, liddag had een speurtocht van itie en particulieren en kik- aannen nog niets opgeleverd. De heer Berger maakte zich ernstig zorgen over de voort gaande inflatie. Hij voerde aan dat het kabinet al een jaar van' zijn zittingsperiode kwijt is en dat de 1100 miljoen gulden aan. beleidsombuigingen die voor 1972 zijn aangebracht nergens blijven als de kosteninflatie aanhoudt. De voorzitter van DS'70, de heer Polak, had over de infla- tiebestrijding gezegd dat de be groting 1972 voor partij, ka merfracties en ministers een 'nijpende testcase' wordt. Hij zei geen poten onder het kabi net te willen wegzagen, maar evenmin alles wat het kabinet buiten het regeerakkoord wil voor zoete koek te willen op eten. 'Het is niet zo dat wij nooit in de positie gemanoeu vreerd zouden kunnen worden waarin wij gedwongen zouden zijn zowel in het landsbelang als tot lijfsbehoud een keer het been stijf te houden', waar schuwde dr. Polak. Hij voegde hieraan toe dat de partij niet begerig is naar, maar ook niet bang voor, nieu we verkiezingen. Hij beoor deelde de electorale positie van DS'70 als zeer gunstig. Polak meende dat de partij zou kun nen reiken naar een verdubbe ling van het zeteltal, tot 16 ze tels dus. Zowel Berger als Polak wees het plan van de commissie Mansholt tot hervorming van ons economisoh systeem als on aanvaardbaar af. Berger meen de dat de milieuproblemen, die hier in het geding zijn, niet in oppositie tegenover, maar in samenwerking met het bedrijfs leven moeten worden opgelost. Hij zei van het rapport-Mans- holt dat het vergaat van het gebrek aan samenhang en dat het niet voldoende garanties biedt voor de democratie. 'Er is geen enkele plaats meer in voor menselijke improvisa tie. Alles wat het leven leuk en verrassend kan maken ver gaat in overheidsdenken', aldus de fractieleider van DS'70. Over de drie van Breda zei hij, liever te hebben gezien, dat het kabinet de gratieverzoeken zou hebben afgewezen, niet op grond van sociaal-psychologi- J. J. A. Berger sche, maar van rechtsoverwe gingen. De heer Berger meen de, dat deze twee soorten van argumenten niet van elkaar mogen worden gescheiden. Dr. Polak liet weten, dat hij na de uitspraak van de Tweede Kamer was afgetreden, als hij op de plaats van minister Van Agt had gestaan. Beurzen Minister De Brauw zei dat de 'werkafspraak' over de verho ging van de collegegelden in hield dat beursalen géén volle dige compensatie zouden ont vangen. In de voorstellen die straks het parlement zullen be reiken is echter wél een volle dige compensatie opgenomen. Van een verslaggever BOXMEER Zaterdagmorgen werd op het groepsbureau van de rijkspoli tie te Boxmeer een enveloppe met ongeveer 400 gedeponeerd, met het verzoek dit geld aan de pompbediende terug te geven die vrijdagavond was overvallen door een jongeman met een nylonkous over het hoofd. Op het briefje stond: 'sorry'. De overval gebeurde op een benzine station te Oeffeit in Noord-Barbant. Er was ongeveer 400 meegenomen. De jongeman had zich uit de voeten gemaakt met een bromfiets en is later overgestapt in een auto. SLOCHTEREN De vrijwillige brandweer van het in de gemeente Slochferen gelegen Siddeburen had za terdag weinig geluk: op honderd me ter van de in lichterlaaie staande boerderij van landbouwer H. Samil raakte de bluswagen van de weg en reed in de sloot. Pogingen om de wagen weer op de smalle zandweg te trekken waren vergeefs. De brand weer van het dichtstbijgelegen Hark stede was via een andere weg echter vrij snel ter plaatse, maar kon niet meer verhinderen dat de boerderij en twee schuren verloren gingen. Waar schijnlijk is de brand ontstaan door dat een kind met vuur speelde. Tien van de dertien koeien konden nog gered worden. brandweer het vuur had bestreden werd na het exploderen van de eerste gas- en zuurstofflessen de gemeentelijke brandweer van Amsterdam te hulp geroepen. Na een uur blussen werd het sein 'brand meester' gegeven. Volgens een medede ling van de politie is er geen moment gevaar voor de omgeving geweest. De schade werd gisteravond geraamd op twee miljoen. Hoe het vuur in het houten gebouw is ontstaan is nog onbekend. Een lid van de bedrijfsbrandweer werd licht gewond. Tiende geval van brandstichting Van onze correspondent FINSTERWOLDE In de nacht van zaterdag op zondag is het enor me magazijn van Lego Europa in Finsterwolde door een zware brand volledig vernield. Van een verslaggever KRUININGEN De 41-jarige heer J. de Bat uit Oostdijk is op slag gedood toen een zuurstoffles ontplofte. Hij was bezig met het opsporen van een lek in een oliefilter, waarbij hij ge bruik maakte van een autogenisch lasapparaat. Het slachtoffer laat een vrouw en negen kinderen achter. AMSTERDAM De bank H. Albert de Bary heeft in het op 30 september geëindigde boekjaar de winst, met 20 pet zien toenemen van 1,8 min tot ƒ2,17 min, ondanks het feit, dat de kosten in het boekjaar met 24 pet ste gen. Vorig jaar had de directie ver wacht, dat de toeneming van de baten geen gelijke tred zou houden met die van de kosten. Ditmaal is dat nog wel niet gebeurd, aldus het jaarverslag, maar bij de huidige trend wordt op den duur het winvermogen aangetast Het balanstotaal van De Bary is in het boekjaar met 10 pet gedaald van ƒ1.015 min tot ƒ915 min (niet gecon solideerd). Dit wordt toegeschreven aan een lichte daling van de uit het buitenland toevertrouwde middelen, wat resulteerde in een dienovereen komstige vermindering van de uitzet tingen bij banken. De activiteiten op de internationale kapitaalmarkt hebben zich sterk uitge breid, dit in tegenstelling tot de bezig heden op de Euro-geldmarkt. De Bary stelt een onveranderd divi dend van 8 pet voor. SCHIPHOL Op Schiphol is) zondag ochtend een groepje van acht reuma patiënten teruggekeerd dat voor reke ning van de stichting 'Beter met Max' en het reisbureau Neckermann een kuur van drie weken heeft kunnen ondergaan in het Oostenrijkse herstel lingsoord Bad Gastein. Max Tailleur, voorzitter van de stich ting, kwam zijn patiënten op schiphol begroeten en deelde daar mede. dat het in de bedoeling ligt in de toe komst meer groepen van reumapatiën ten naar Oostenrijk te sturen. Hij wil er echter voor gaan strijden de kosten voor deze reuma-kuren te laten dek ken door de ziekenfondsverzekering. 'In praktisch alle West-europese lan den vallen de reuma-patiënten op soortgelijke overheidsverzekeringen terug', zo zei hij. 'Alleen in Neder land krijgt een reuma-patiënt van het ziekenfonds geen steun voor een kuur in het buitenland.' Van een correspondent SWALMEN Bij het gewestelijk arbeidsbureau te Roermond is voor de dertien werknemers van de dakpan nenfabriek gebroeders Feyën NV te Swalmen, een ontslagaanvrage inge diend. Voor de fabriek zelf, waaraan reeds sureance van betaling was ver leend, is faillissement aangevraagd. Volgens de directie verkeerde de Swalmense dakpannenfabriek reeds langere tijd in moeilijkheden, vooral door de opkomst van de zogenaamde betonpan. AMSTERDAM Eer rechercheur van de Amsterdamse politie heeft za terdagmorgen vroeg moeilijkheden ge had bij de aanhouding van een stu dente, die met andere studenten was betrapt op het plakken van pamflet ten op het studentenhuis in de Wees- perstraat. De studente vluchtte het Asva-kanoor binnen, dat in het stu dentenhuis is gevestigd. De recher cheur achtervolgde haar en zou, vol gens een Asvawoordvoerder, toen het meisje door studenten in bescherming werd genomen, zijn pistool hebben getrokken. Volgens de politie deden de studenten de deur op slot. Twee agenten, die buiten stonden trapten toen volgens de Asva de glazen kantoordeur in. De studente werd met twee andere stu denten, van wie een buiten het kan toor was aangehouden, naar het bu reau overgebracht. Nadat procesver baal was opgemaakt werden zij vrijge laten. De studenten plakten pamflet ten voor de ASVA-demonstratie op 23 maart tegen de verhoging van het collegegeld tot 1.000 gulden. Van onze sportcorrespondem WINTERSWIJK Na twee jaar gele den Nederlands kampioene bij de ad- spiranten meisjes te zijn geweest, heeft de pas 18-jarige Elly Scholz van het Almelose Agilles-Wil zaterdag in Winterswijk de damestitel van het KNCGV veroverd. De jonge talentvol le Almelose turnster stak met kop en schouders boven de overige deelneem sters uit. Op de onderdelen paard, evenwichtsbalk en brug ongelijk, haal de Elly Scholz eerste prijzen. Het was voor de eerste keer dat KNCGV het bondskampioenschap in de ze vorm verwerkte. Aan deze kampi oenschappen waren nl. voor het eerst halve finales voorafgegaan. Het voor deel van deze nieuwe vorm is. dat slechts een bepaald aantal turnsters (8) aan de bondskampioenschappen kan deelnemen. Dit alles is het peil beslist ten goede gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5