Functie van strafrecht in discussie L dichtbij eoeo wm taSië Hpi Commentaar Nota defensie IS1SÉP2S112 Vijf jaar geëist wegens doodslag Naar Canada Het weer 'Attak' op 'spellingsterreur' Watertekort op Goeree straks voorbij Minister verzekert: 'Drie van Breda' niet gelijk in vrijheid IfOUWKWAKÏET VRIJDAG 17 MAART 1972 BIMENLAA'D 7 je minderheidsnota van de commissie fan Rijckevorsel is een van die rap- lorten waarvan men mag hopen dat zij en brede verspreiding zullen krijgen, ooral ook onder onze militairen. Het jpport is er een voorbeeld van hoe ien via een beheerste, nuchtere analy- e van de internationale politieke situa- ie kan komen tot een gedurfd maar och gedegen defensiebeleid. Het is een apport zonder oogkleppen, waarin de lilitaire etablishment bijvoorbeeld ordt voorgehouden, dat het niet aan- smelijk is 'dat een of ander meester rein in Oost-Europa thans loert op het jeest gunstige tijdstip om een derde lereldoorlog te ontketenen'. Zoals de- t studie over ons defensiebeleid er juwens ook op wijst, dat dreigingen ials de kloof tussen rijk en arm, en de lilieuverontreiniging van niet minder ■nstige aard zijn dan het gevaar van ■n gewapende aanval van buitenaf, [et rapport munt uit door de bereid- id van de auteurs het defensiebeleid :er dan onze regeerders tot dusver ebben willen of kunnen doen, te zien Is onderdeel van het totaal van de ioriteiten en het tegelijkertijd toe te sen op de politieke doelen die de ïenleving de laatste jaren is gaan ;ennen. Het verdient een bredere ireking dan nu, na eerste lezing, innen het bestek van deze kolom 'edji ogelijk is. I jVe oorlopig volstaan wij met een enkele pmerking over de aanbeveling van de linderheidsnota, onze defensie-inspan ing te fixeren op het bestaande per- mtage van ruim 3,9 pet van ons >ben jtionaal inkomen. Dat de minderheid it de commissie tot een gematigder ingi ivies zou komen dan de meerderheid iwei die een percentage van 4,25 aanbe- s. :elt en dus ook blijkbaar haalbaar :ht lag gezien haar ontvankelijk- rom :'rï voor de politieke en maatschappe- oofe ke meningsvorming voor de hand, 1n e aar het is niet in een oogopslag ïidelijk, hoe zij tot de slotsom geko- doo en is dat de min of meer toevallige logte van de huidige bijdrage de iste is. De auteurs van het rapport ibben nagelaten de taken die zij door is defensie-apparaat willen laten ver- chten onder elkaar te zetten, om zo l. st te stellen wat het geheel zou n oeten kosten. Nu er weer een percen- et li ge is 'geprikt', spreekt de minder- i bi idsnota niet het verlossende woo,rd disc iaraan We, na jarenlang vruchteloze fscussies over evenzeer uit de lucht haalde percentages, zo langzamer- nd wel behoefte hebben. nds Tweedaags congres in Leiden door Leo Kleyn LEIDEN Ruim een jaar geleden heeft de wetgever bepaald dat homofiele en lesbische contacten met jongeren, ouder dan zestien jaar, niet langer strafbaar zijn. Die contacten zijn, met andere woor den, gedecriminaliseerd. Bij de verspreiding van voorbehoedmidde len heeft zich een nog duidelijker ontwikkeling voorgedaan: wat enkele decennia geleden nog werd afgekeurd, wordt nu vrij alge meen beschouwd als een essentiële bijdrage aan de vermindering van de bevolkingsaanwas (waaraan de Club van Rome de grootste prioriteit geeft). Over decriminalisering en de daarmee verband houdende depenalisering wordt vandaag en morgen in Leiden een concgres gehouden onder auspi ciën van de kortgeleden opgerichte Coornhert-liga. Het congres, onder de titel 'Strafrecht te-recht?', wordt geor ganiseerd door het strafrechtelijk en criminologisch dispuut SOS in Lei den. Sinds 1969 wordt er jaarüjks zo'n 'open', dat wil zeggen: voor iedere belangstellende toegankelijk, congres door een strafrechtelijk dispuut op touw gezet. Met 'decriminalisering' wordt bedoeld dat de strafbaarheid van bepaalde ge dragingen wordt opgeheven, doordat het desbetreffende wetsartikel wordt geschrapt. Aan strafbaar gedrag wordt niet alleen de strafbaarheid, maar ook de wederrechtelijkheid ontnomen. Verspreiding van pornografie en abor tus zijn bijvoorbeeld nog strafbaar, maar zouden, gelet op de maatschap pelijke ontwikkeling, binnenkort wel Hi wits eens gedecriminaliseerd kunnen wor den. Bij 'depenalisering' blijft de weder rechtelijkheid van het gedrag onaan getast, maar wordt de strafrechtelijke reactie vervangen door een andere. In dit geval wordt een ander sanctiestel sel (civiel, administratief of discipli nair) toegepast. Kan bijvoorbeeld in een aantal gevallen de strafrechtelijke reactie niet beter worden vervangen door een tuchtrechtelijke?. Daarbij kan worden gedacht aan de verpleegster die een vergissing maakt die de dood van een patiënt tot gevolg heeft. Niet onaannemelijk is, dat dan een berisping, een schorsing of waarschuwing van de zijde van haar collega's meer effect sorteert dan een strafvervolging. De dood van de patiënt is waarschijnlijk toch haar zwaarste 'straf'. Te denken valt ook aan de pedofiel, die meer gebaat zal zijn met een geregeld contact met een psychiater of maatschappelijk werker dan met een gevangenisstraf. Het slachtoffer is met die laatste 'oplossing' in elk geval niet geholpen (voorzover er hulp no dig is: de ouders zijn veelal geschokt, terwijl de kinderen niet zelden het contact als plezierig ervaren hebben). De Rotterdamse hoogleraar in het strafrecht mr. L. H. C. Hulsman, een van de inleiders op het congres, gaat in het februari-nummer van het tijd schrift Delikt en delinkwent in op de vraag waarom de belangstelling voor de decriminalisering de laatste tijd zo is toegenomen. Hij schrijft die interesse toe aan een et optreden van de zg. maoïsten heeft Italiaanse verkiezingscampagne een yendiger karakter gegeven dan aan- nkelijk mocht worden verwacht. De o a mmunistische partij probeert dit ver- 001 hijnsel te relativeren door het een is in het haar van het communisme te lemen. Maar het is duidelijk dat de ncurrentie van de maoïstische partij Manifesto' er oorzaak van kan zijn, it de communisten in mei echt met de nden in het haar komen te zitten. >n verkiezingssucces van de maoïsten n tot gevolg hebben, dat de macht rtjou o de communistische partij wordt geperkt. Om een nederlaag te voor- oiteii men, moet de partij nu kiezen u it ee mogelijkheden. Zij kan proberen, 'maoïsten in de komende maanden wind uit de zeilen te nemen. Dan oet zij ophouden het optreden van Jrnai lar concurrent te bagatelliseren. Zij n echter ook pogen het te verwach- aritai 1 verl es ter linkerzijde goed te ma- ji.^1 ii door de aanval te openen op het taire cialistische kiezerspotentieel. Het 3eoo* Kdoeo van 'II Manifesto' kan ook ote invloed hebben op de kansen van terst rechts, en met name van de neo- scisten. Op het ogenblik dat de chris- uiu i-democraten aanstuurden op ver- "e verkiezingen, meenden zij nog, ocun opkomst van het neo-fascisme een lt te kunnen toeroepen. Hun verzet gen het ongedaan maken van een Nws ferendum over de omstreden echt- heidingswet leek daarvoor borg te u de maoïsten zich rumoerig in de rkiezingsstrijd hebben geworpen en in optreden vergezeld laten gaan van He demonstraties, lijken de kansen n de christen-democraten te zijn ge- «rd. Voor talrijke Italianen zal he- 13.0»de verleiding groot zijn, hun stem uiterst rechts uit te brengen, waar- >or de heilloze polarisatie in de Itali- nse politiek nog gevaarlijker wordt ['b, n ze al is. En op deze wijze kunnen christen-democraten toch nog on- io n rwacht de rekening gepresenteerd 'Jgen voor de overigens nog zeer "orzichtige opening naar links, die I al weer geruime tijd geleden moge- k maakten. pM Van een verslaggever m llr De Zangeres Zonder Naam is gis termiddag van Schiphol vertrok ken naar Canada voor een toernee door dat land. Ze hoopt op 3 april in Nederland terug te keren. AMSTERDAM De officier van jus titie bij de rechtbank in Amsterdam heeft donderdag tegen de 28-jarige Surinaamse lasser W. E. uit Den Haag wegens doodslag vijf jaar gevan genisstraf geëist met aftrek avn voor arrest. De lasser was ten laste gelegd dat hij op 17 oktober vorig jaar in Amsterdam zijn 29-jarige landgenoot Rupert Ronald Rigters na een ruzie met enkele revolverschoten had ge dood. Zij gingen vaak samen uit en hadden ondermeer een regeling getroffen om eventuele speelschulden van elkaar aan te zuiveren met door de ander gemaakte winsten. Hierover ontstond een ruzie die culmineerde in de fatale schietpartij. LOWIETJE WT IJMEGEN In het dorpshuis 'De irong' in Ooij bij Nijmegen, zal op Ierdag 25 maart een landelijke de- onstralie gehouden worden tegen '1 voornemen de grote bocht, die de aal om de Ooijpolder maakt te ver- Aanhoudend mooi Van onze weerkundige medewerker Er is geen vuiltje aan de lucht. Het blijft de komende dagen en dus ook het week-end mooi en vrij warm voor de tijd van het jaar. Het fraaie weer is te danken aan de omvang en besten digheid van hoge drukgebieden. Die beslaan een groot deel van het conti nent en Scandinavië. De barometers liepen gisteren ook in onze omgeving nog voortdurend verder. Gelet op het feit dat ze tot op grote hoogte gevuld zijn met droge lucht (veel zon) is het geen al te groot risico te voorspellen dat alles voorlopig blijft zoals het is. Het zat er feitelijk wel een beetje in, dat maart dit jaar eindelijk weer eens ivarnie dagen zou brengen. Een week of drie geleden zinspeelden we\ hierop toen we de persistentie van het lucht drukritme in januari en februari on der loep namen. Wanneer hoge druk gebieden, die via de Bar entszee Rus land binnen kwamen hetzelfde paadje naar Zuid-Rusland en de Balkan ble ven v.olgen, zou dit ivél eens vroege lentedagen in West-Europa met zich kunnen brgngen. De Oost-Duitse weer- dienst, constaterende dat een droge, mooiweer-periode in maart dikwijls een grote standvastigheid bezit, zin speelt op vast weer de hele maand uit. De Engelse 'lange afstand'-deskundi- gen hebben woensdag j.l. in hun tot medio april lopende prognose gezegd, dat het stabiele Weer op z'n minst nog wel een week zal voortduren. Maar dat er daarna in de verwachtingsperiode een 'marked change' zal volgen, dat wil zeggen een ingrijpende wijziging. Een zo vroeg oplopen van de tempera tuur naar '20 graden zoals woensdag 15 maart voor de eerste keer gebeur de, is zeer zeldzaam in Nederland. Vol gens de Biltse boeken is dat sedert maart 1880 niet gebeurd. Toen was het nóg vroeger, n.l. op de 10de al 20 gra den. Het verschil in temperatuur tus sen dag en nacht is opvallend groot: Plaatselijk 18 tot 20 graden. Ook van 18 tot 19 maart 1929 werd een zeer grote amplitudo gemeten: 21,3 graden Celsius te De Bilt en 20,9 in Amster dam. Het record sedert 1897 staat ver moedelijk op naam van 12-13 juli 1919, t.w. 23,7 graden Celsius. Het kwik plofte toen van 32,5 graden Celsius naar 8,8 graden Celsius terug. Het maartnummer van het jonge maandblad Attak, 'vakblad' voor de buurt en het buurtwerk, is, naar de redactie zelf schrijft, 'helaas geheel otileesbaar gemaakt'. Bij een blad met zo'n naam begrijp je natuurlijk on middellijk wat er aan de hand is: het is geheel geschreven in de verenvou- digde spelling van Dolf Kohnstamm, op de advertenties na dan. Attak heeft dat, meldt een trotse eindredacteur in een bijgevoegd pers bericht, 'als eerste blad in Nederland' gedaan. Uit een tekst op het omslag blijkt dat daarmee niet onleesbaar heid is nagejaagd, maar dat deze revolutionaire daad is bedoeld als wapen tegen de 'spellingsterreur', waaraan weerloze schoolkindertjes zijn overgeleverd. Binnenin krijgt Dolf Kohnstamm de ruimte om uitgebreid over zijn spel ling te polemiseren met Harry Mu- Krantenbak Per 1 mei mogen alle dagbladuitgevers bij wijze van proef in de hoofdpostkantoren een rekje met hun krant (-en) en een gleufbusje voor het geld neerzetten. Voordat alles helemaal definitief mag, moet eerst in de proefperiode büjken, of er genoeg verkocht wordt, of de kranten geregeld neergelegd en opge ruimd worden en of de kopers ook echt betalen. Binnenkort dus in alle meer dan 200 hoofdpostkantoren, óók op zaterdag. Speelweek Wie in de nationale speelweek (1 tot en met 8 april) een aankoop van minstens 7.50 in een speelgoedwinkel doet, krijgt het 'speehveekgeschenk', een goochelkubus, cadeau Aan het eind van die week, waarin de nadruk ligt pp de creativiteit van het kind, zal een jury beslissen welk kind het ori gineelste stuk speelgoed zelf gemaakt heeft. Europadag Niet alleen bevrijdingsdag, ook de 'Dag van Euro pa' moet jaarlijks op 5 mei gevierd worden. Dit jaar zal de uitbreiding van de Europese gemeenschap naar verwachting veel aandacht krijgen, ze ker nu de belangstelling in het alge meen groeiende is. Dat laatste heeft althans het Nederlands comité 'Dag van Europa' geconstateerd. Cultu reel De openbare leeszaal, de vrije akademie, de muziekschool en de ge meente Nijmegen hebben samen de stichting cultureel centrum De Lin- denberg opgericht Het gebouwencom plex blijft ook als stichting eigendom van de gemeente Nijmegen en is in tussen al belangrijk genoeg om op 29 maart door minister Engels zelf offi cieel geopend te worden. ei Het eerste kievitsei komt dit jaar niet zoals vorig jaar uit Friesland maar uit Gelderland: postbode H. Brink horst in het Veluwse Ellecom vond het vlakbij zijn huis, in een wei aan de Zutphensestraat. Geheel volgens de traditie verkocht de heer Brinkhorst zijn vondst aan mr. Wurfbain, kasteel heer van de Geldersche toren in Span keren. zwolsmanzang Al maakt EMS-directeur Zwolsman nog zo'n loodzwaar, interessant klin kend geheim, van de reden waaróm, wót hij op dé 5e mei in Den Helder al of niet in z'n eentje gaat zingen, is nu wel een uitgemaakte zaak. Zoals zaterdag gemeld, werkt hij de avond van die dag als solist mee aan het jubileumconcert van het plaatse lijke Interkerkelijk Jèugd Evangelisa tiekoor. Samen met Caroline van He- mert gaat hij een duet van Mendels sohn (welk zoeken ze samen nog uit) vertolken, met het Schevenings Vrou wenkoor de Nederlandse versie van 'Land of hope and glory', hier geti teld 'Neêrland en Oranje', en de gos pel 'He's got the whole world in his hand' in vereniging met alle 160 me dezingenden. Mevrouw van Hemert alleen brengt op deze bevrijdingsdag een cyclus van 'liederen van landen die niet vrij zijn'. diplomatiek Zó dronken was de Amerikaanse am bassadeur in Parijs, Arthur Watson, vorige week op een vlucht van Lon den naar Washington, dat de hoofd- stewardress van het PanAm-vliegtuig een klacht indiende over zijn gedrag. De maatschappij stopte de zaak echter in de doofpot en gaf de bemanning opdracht er niet meer over te spre ken. Dit schreef de bekende Ameri kaanse rubriekschrijver Jack Ander son, die meent dat Watson op deze manier de Chinees-Amerikaanse ont spanning in gevaar kan brengen, om dat dronkenschap iets verachtelijks is in Chinese ogen. Watson, aangewezen voor de periodie ke diplomatieke contacten met de Chinezen in Parijs, vloog naar Was hington voor overleg met Nixon. Oog getuigen vertelden Anderson, dat de ambassadeur al dronken was toen hij in Londen aan boord kwam. In het vliegtuig bleef Watson ('normaal een toonbeeld van waardigheid') onophou delijk om whisky roepen. Ook viel hij de stewardessen lastig. Ten slotte sliep hij, uitgevloerd, zijn roes uit. De ambassadeur heeft via een mede werker meegedeeld, dat het bericht 'niet op feiten berust' paardenwater In Bretagne heeft een paardenfokker het eerste zwembad voor paarden geo pend. Het is speciaal bedoeld voor paarden, die gewond zijn geweest of oververmoeid geraakt door de drave rijen en is dan ook als een heus revalidatiebad, gevuld met extra ver warmd water. Middenin is een eilandje aangelegd voor het toeziend personeel, want dat mag er niet zwemmen. Het bassin is er echt één van het zuiverste paarden water. lisch, J. Bernlef en anderen tot wie het nog niet is doorgedrongen, welke zegenrijke gevolgen de invoering van een nieuwe spelling zal hebben. De welzijnswerkers, tut uie Kohnstamm zich pas aan het slot van zijn stuk richt, moeten van hem bedenken 'dat iedere schooldag een half miljoen schoolkinderen en duizenden onder wijzers hun tijt zitten te verdoen met iets dat zó kunstmatig en zó onbelang rijk is, dat het een wonder is dat wij dat zó lang als een natuurwet beschouwt hebben, waaraan wij lijtzaam moesten gehoorzamen'. Met die volzin roept Kohnstamm dan wel weer de vraag op tvaarom hij, en nu ook al Attak, zich zo druk maakt om iets dat 'zó onbelangrijk' is. Hoe dan ook, in het volgende nummer van Attak zal de lezers gevraagd worden wat zij van de nieuwe spel ling vonden. Als ze die hebben kun nen lezen, natuurlijk. nachtwerk Als er voldoende belangstelling voor is, wordt de peuterspeelzaal 't Vuuri in Arnhems (rosse) Spijkerbuurt opengesteld op tijden, die aangepast zijn aan de nachtelijke taak van de moeders. Nu is de zaal normaal van 's morgens half negen tot één uur in de middag geopend, maar als er ten minste der tien kleintjes komen, willen de leid sters Mertens en Dolman een echte middagservice inlassen. Voorlopig denken ze aan de dinsdag- en donder dagmiddag van half twee tot vier uur. Ook kinderen uit andere buurten kunnen, als hun ouders dat willen, in 't Vuur terecht. kerstbeertje Het warme lentezonnetje heeft zelfs het kerstkind van Artis-moeder Lipbeer uit het donkere berenverblljf gelokt, ook al blijft het dan voorlopig Veilig onder moeders 'vleugels'. De lipbeer, die zich maar zelden in ge vangenschap voortplant, komt in het wild voor in India en Ceylon (het land van de theebltderen). Van een onzer verslaggevers MIDDELHARNIS Het ernstige tekort aan drinkwater op Goeree- Overflakkee zal* binnen twee maanden tot het verleden beho ren. Het bestuur van de Stichting Drink waterleiding Goeree en Overflakkee heeft gisteravond besloten een krediet van 800.000 beschikbaar te stellen voor het filteren van Haringvliet-wa- ter in de Ouddorpse duinen. Het nijpende tekort aan drinkwater gaf het leidingwaterbedrijf in Middel- harnis de afgelopen maanden grote problemen. Op de verbruiksuren viel de druk op de leidingen weg. In het regionale ziekenhuis in Dirksland moesten daardoor enkele operaties onderbroken worden. Met de komst van duizenden toeristen in het vooruit zicht stelde het dagelijks bestuur de afgelopen twee weken haastig een plan op om voor de zomer over vol doende drinkwater te beschikken. Door het Haringvliet-water met duin water te vermengen zal het kwantita tieve waterprobleem half mei opgelost zijn. Het bestüur maakte zich gisteren echter zorgen over de kwaliteit van het drinkwater. 'De smaak van het drinkwater zal bin nenkort minder worden', zei directeur J. Geerlings van het drinkwaterlei- dingbedrijf. 'Maar we hebben geen andere keus.' De kwaliteit van het Ha ringvliet-water is niet al te best. Rijks waterstaat had met de afsluiting van het Haringvliet een groot zoetwater- bassin willen creëren, maar Rijn en Maas voerden eerder chemische afval stoffen aan dan redelijk zoet water. Oorzaak van het tekort aan drinkwa ter op Goeree-Overflakkee was een on juiste prognose van het drinkwaterver bruik door het bestuur van het lei dingwaterbedrijf. Verder kon het be drijf nog geen gebruik maken van nieuw aangelegde waterputten in de Ouddorpse duinen omdat de ministe riële goedkeuring op zich laat wach ten. Prof. mr. L. H. C. Hulsman Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur, maximum-temperaturen van gisteren en neer slag van 07.00—19.00 uur. Amsterdam onbew IS, 0; De Bilit onbew 19, 0; Deelen onbew 19, 0; Eelde onbew 19, 0; Eindhoven onbew 19, 0; Den Heldor onbew 10. 0; Luchthaven R'dam 19, 0; Twente on bew 19, 0; Vlissingen 19, 0: Zd. Limburg 19, 0; Aberdeen mist 9, 0; Athene onbewolkt 17, 0: Barcelona zw bew 15, 7; Berlijn onbew 17, 0; Bordeaux licht bew 19. 0; Brussel on bew 19, 0; Frankfort onbew 17, 0; Istanboel mist 11, 0; Las Palmas geheel bew 19, 0; Tel Aviv regen 15. 3; Tunis regen 13. 8; Ge neve half bew 16, 0; Helsinki onbew 5, 0; Innsbruck onbew 18, 0; Kopenhagenon.bew 11, 0: Lissabon licht bew 17, 0; Locarpo on bew 16, 0; Londen onbew 20, 0; Luxemburg onbew IS, 0: Madrid half bew 15, 0; Majorca half bew; Munchen onbow 15, 0; Nice onbew 16, 0; Oslb geheel bow 2, 0; Parijs onbew 19, 0; Rome onbew 16, 0; Split geheel bew 18, 0; Spilt geheel bew 18, 0; Stockholm on bewolkt 8, 0; Wenen onbew 18, 0; Zurich licht bew 17, 0; Casa Blanca licht bew 16. 1. DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) heeft de vaste kamercom missie voor justitie gisteren uitdruk kelijk verzekerd dat de 'Drie van Breda' niet gelijktijdig en op unifor me gronden zullen vrijgelaten wor den. De minister legde er voorts de nadruk op dat ook van vrijlating op programma (op van te voren bepaalde termijnen) geen sprake zal zijn. 'Gra tie zal alleen op individuele, één of meer van de drie strikt persoonlijk rakende omstandigheden, verleend kunnen worden', aldus minister Van Agt OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. s, 2. alm, 3. kraam, 4. magie, 5. methode, 6. staar, 7. memel, 8. keg, 9. r. SLAGHAMER. Hij heeft een en ander verklaard in een besloten vergadering van de ka mercommissie die hem verzocht had heit regeringsbesluit over de Drie nog eens nader toe te lichten. Een aantal kamerleden had om dit beraad ge vraagd omdat zij, door enige onduide lijkheden in de regeringsverklaring over de Drie, niet wisten wat het kabinet nu precies van plan is. Met name de nadrukkelijke verzekering van het kabinet dat het nog steeds op het standpunt staat dat verdere gevan genhouding van de Drie moet eindi gen omdat deze geen erkend doel meer kan dienen, had twijfel gewekt over de regeringsplannen. De commissieleden en minister Van Agt hebben verder gepraat over de reden waarom de regering de gratie verzoeken van de Drie niet direct heeft afgewezen en over de taak en de samenstelling van de twee groepen deskundigen die nu worden ingescha keld. Over het resultaat van dit over leg is echter niets meegedeeld. samenhang van verschillende factoren. Mede onder invloed van de zich wijzi gende levensomstandigheden, meent hij, ontstaat er een ander 'geestelijk klimaat', dat een grotere openheid tegenover verandering, een meer rela tiverend zicht op de moraal en gewij zigde morele opvattingen impliceert. Vervolgens signaleert hij een toene mende twijfel aan de doelmatigheid en de rechtvaardigheid van onze straf rechtelijke aanpak. Als derde factor noemt hij de verbete ring van de voorzieningen op het gebied van het maatschappelijk werk en de geestelijke volksgezondheid. Die voorzieningen blijken alternatieven te bieden voor de oplossing van sommi ge problemen die vroeger uitsluitend aan het strafrechtelijk systeem wer den toevertrouwd. Ten slotte wijst hij erop dat het strafrechtelijk systeem 'verstopt' dreigt te raken door 'de sterke uit breiding van het veld van de straf baarheid gekombineerd met een be langrijke bevolkingsaanwas'. Prof. Hulsman houdt zich in het on derhavige artikel ook bezig met de vraag op welke terreinen het eerst gedecriminaliseerd kan worden. In de Verenigde Staten, schrijft hij, wordt vooral het accent gelegd op de delic ten in de morele sfeer (zedelijkheids- wetgeving. kansspelen), de drugwetge ving en de abortus, terwijl in Duits land onder meer het verkeersrecht de gemoederen bezighoudt. Omdat het Nederlandse strafrechtelij ke systeem in veel opzichten verder geëvolueerd is dan het Amerikaanse en Duitse, zullen aldus prof. Huls man, naast de genoemde ook andere onderwerpen in het decriminalise- ringsonderzoek betrokken moeten worden. Daarbij denkt hij 'zelfs', zoals hij schrijft, aan vormen van 'noodcri- minaliteit', waarbij bijvoorbeeld hu welijksmoeilijkheden met een moord worden 'opgelost'. Op het congres wordt een aantal in leidingen gehouden, waarna de moge lijkheden tot decriminalisering en de penalisering op de verschillende ter reinen van het recht in sectiebij een komsten worden besproken. De sectie leiders hebben daartoe een aantal stellingen op papier gezet. Met betrekking tot de vermogensdelic ten stelt sectieleider mr. C. Gutter dat het strafrechtsapparaat in de meeste gevallen in feite gericht is tegen mensen uit economisch zwakke groepen. Tot die groepen rekent hij ook de groep jongeren van 12 tot 20 jaar, die relatief heel vaak met het strafrechtsapparaat in aanraking ko men, vooral op grond van vermogens delicten. 'De vermogenscriminaliteit', conclu deert mr. Gutter, 'kan dus tot op zekere hoogte beschreven worden als een strijd tussen enerzijds, jonge ar men en anderzijds oudere rijkeren.' Met het oog daarop bepleit hij onder meer maatregelen ter verbetering van de positie, in financieel zowel als in andere opzichten, van de groep jonge ren van 12 tot 20 jaar. Daarnaast doet hij jiog een aantal andere zinnige voorstèllen om tot de criminalisering en depenalisering van vermogensdelicten te komen, zoals: uitvoering van witte-fietsen- en witte- auto's-plannen; ontwerpen en uitvoe ren van witte-brommers-iplannen; maatregelen om de mensen ertoe te bewegen dat ze zorgvuldiger omsprin gen met zaken waarop zij prijs stel len; maatregelen om het verkrijgen van geld door middel van valse che ques e.d. te bemoeilijken. Behalve de vermogensdelicten zullen op het congres onder meer ook ver keersdelicten, sociaal-economische de licten. zedendelicten en drugs ter sprake komen. Bij Bosch en Keuning in Baarn zal te zijner tijd een con gresverslag met onder meer de tek sten van de lezingen verschijnen. Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. medeklinker, 2. slede, 3. denkbeeldige inhoudsmaat, 4. lichte bedwelming, 5. huivering, 6. deftig. Bij juiste invulling vormen de begin letters de naam van een hoenderach tige vogel- Driehoek-puzzel

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7