Laat luchtverdediging over aan bondgenoten ^ersoneel iep extra 'Dodewaard' gevaar Meer opleidingen verpleeg-assistenten Kostenontwikkeling ziekenhuizen in studie Helikopterpiloten weten treinramp te voorkomen Ruimtevaarthelm voor Duitse chirurgen u slaapt zoveel beter op een goeie matras: n PULLMAN Gedood bij botsing Veel behoefte aan invallers in weekeinde en vakantie Belastingregeling eigen huis eenvoudiger Gauw besluit over spelling 'Ambassade in Ceylon en Bolivia behouden' ROUW/KWARTET VRIJDAG 17 MAART 1972 BINNENLAND Minderheid commissie Van Rijckevorsel: onze Haagse redactie EN HAAG Nederland kan geen zelfstandige luchtmacht betalen. Deze defensietaak moet door tdere NAVO-partners (Duitsland) worden gedeeld of overgenomen. Tot deze conclusie komen vijf den van de commissie van Rijckevorsel (totaal 15 leden) in een minderheidsrapport dat zij aan mi- ster De Koster (defensie) zullen uitbrengen. kdere belangrijke aanbevelingen uit ft rapport zijn: versterking van de marine; een tweede parate brigade naar uitsland; twee parate brigades naar het lorden van het land dichter bij tt operatieterrein; bouw van twee legerplaatsen voor Eze brigades en aanleg van een oe- tterrein in Ter Apel. tegenstelling tot de meerderheid n de commissie adviseren deze vijf nmissieleden voorlopige handha- Dg van de inspanning op het huidi ge niveau van 3.945 procent van het nationale inkomen. De commissi.e- meerderheiid wil naar 4.25 procent in 1975, een verschil van enkele miljar den. Deze meerderheid, waarin ook vijf militaire deskundigen, onder schrijft in grote lijnen de aanbevelin gen ged'aan door de voormalige minis ter van defensie Den Toom vóór de kabinetsformatie. Op grond hiervan besloot et kabinet 55 miljoen gulden extra voor de defensie uit te trekken om achterstanden in de materiële sec tor in te halen. Duidelijk is echter dat de stijging van het percentage, gezien de moeilijke financieel-econo- mische situatie weinig kans maakt in de Kamer en het kabinet. De KV'P heeft zich al in zoverre van dlit meerderheidsstandpunt gedistan- cieerd door er op te wijzen dat er in feite van geen meerderheid kan wor den gesproken omdat de vijf militaire deskundigen een soort rechters in eigen zaak zijn. De commissieleden die voor handha ving van het huidige percentage zijn (de heren Brinkhorst, Kooijmaras Neuman, Wierda en voorzitter Van Rijckevorsel) sluiten echter niet uit an een onzer verslaggevers ODEWAARD Revisiewerk- amheden in de kerncentrale li Dodewaard, hebben het afge- aen jaar het personeel blootge- ld aan een extra hoge stra- Igsbelasting van radio-activiteit. revisie bleek nodig voor het jzigen van enkele systemen die deugdelijk waren gebleken. gevolg was dat het personeel zeer de maximaal toelaatbare stra- "ifsdoses van 5 'rem' opliep, waar zij met de werkzaamheden moes- stoppeo. Elke man in de centrale per jaar 5 rem straling ontvan- maar door de buitennissige om- 'igheden waren sommige perso- leden al in enkele maanden aan grens. De directie was daardoor dicht, voor de continuïteit van de o ld. 11st, g® HAAG De tweede kamerle- Voortman. Oele, Van Ooijen( al- PvdA) en Tilanus (CHU) hebben 'J'ministers Langman en Stuyt vra- gesteld naar aanleiding van de chten over de onveiligheid van de (centrale in Dodewaard. De heer nus wil een overzicht van voor* iften en personeelsbezetting. De alistisehe kamerleden dringen aan een nieuw en omvattend veilig- srapport kamerlid Van der Spek (PSP) dat een onderzoek wordt ingesteld niet moet worden afgezien van ireiding van het aantal kerncentra- eft De kernenergiecentrale in Dodewaard. tzaamheden,' 'los' personeel aan te ken dat veel minder streng blijkt ivorden gecontroleerd op de stra- sdoses die zij moeten incasseren. iM krijgen weliswaar een 'stralings- i t' mee maar die kunnen zij, bij - eristtreden bij een andere kern rale gemakkelijk terzijde leggen, zei gisteren de directeur van de (centrale in Dodewaard, ir. S. H. dringh. Hij bevestigde met zijn oord een deel van de kritiek die iren in De Volkskrant werd opge- d over het steeds gevaarlijker den van de (experimentele) kern- Irale aan de Waal bij Dodewaard. was de heer Woldringh van me- "de centrale steeds meer radi- ief vervuilt. 'De verontreiniging dt geactiveerd maar dat gaat tot bepaalde hoogte. De tijd heft lotte de radio-activiteit op', blijkt zo bevestigde de heer dringh dat onlangs één veilig- sfunctionaris is ontslagen, omdat gegevens aan een krant had ver- Die gegevens hadden betrekking het 'onveilige vervoer', waarmee oactieve afvalstoffen kris-kras Nederland en door Amsterdam Petten wordt getransporteerd; op lek in het koelcircuit waarin o-actief water stroomt en over een lurtje in het reactorvat van de (energiecentrale. 'Wij hebben al- de openheid voorgestaan. Iedere nalist is hier welkom, maar we n niet toestaan dat het perso- berichten naar buiten brengt' de heer Woldringh. kernfysische dienst van het minis- van sociale zaken heeft gisteren weten niet van plan te zijn een irzoek in te stellen naar de gang zaken in de kerncentrale in Do- aard. Het hoofd van deze dienst, J. van Daatselaar is van mening er geen grond is voor alarmeren- erichten over radioactieve vervui lden De heer Van Daatselaar zegt, Klez'l regelmatige controle, 'volle- t\i op de hoogte te zijn van de Pi 'tie'. Een belangrijk argument hem is dat 'van d« kant van het oneel nooit klachten zijn ontvan- zijn niet waterdicht. Een betere rege ling zou moeten komen als er meer kerncentrales in Nederland in wer king treden.' In Nederland wordt in Borsele een kerncentrale van 477 MW gebouwd. In Dodewaard houdt de Provinciale Gelderse Electriciteitsmaatschappij (PGEM) rekening met een uitbrei ding tot 600 MW (de huidige kerncen trale is 54 megawatt), maar niet be kend is of die te vergroten capaciteit zal worden gezocht in nog een kern centrale of dat er een conventionele centrale komt. In Dodewaard reageert men lakoniek. Gemeentesecretaris G. van Westhree- nen zegt zich de tolk van de bevolking te weten als hij opmerkt: 'Wij zijn hier allemaal even blij met onze cen trale'. Hij bevestigt dat de burgemees ter onlangs pogingen deed het PvdA- raadslid Dijksman te laten afzien van het stellen van vragen over een zak radioactieve afval die per ongeluk op de vuilnisbelt was beland. 'De burge meester wilde paniek voorkomen' zegt Dijksman die de vragen toch 'stelde. De politie moest daarop proces-ver vaal opmaken tegen de centrale, TNO dat de zaak onderzocht kwam tot de conclusie dat het om 'onschuldige' afval ging. dat het percentage in de toekomst lager zal moeten worden, met name als de economische groei moet wor den beperkt in verband met de grote ecologische problemen van milieuver vuiling en opraken van grondstoffen. Op dit moment achten zij verminde ring van de defensie-inspanning niet gewenst omdat dit een nadelige in vloed kan hebben op de onderhande lingen met het Warschau Pact over wapenvermindering. Deze commissie leden hechten veel belang aan de aanwezigheid van een redelijk aantal Amerikaanse troepen in Europa. In verband hiermee veronderstellen zij een negatief effect als de defensie- inspanning wordt verminderd. Het minderheidsrapport adviseert de doelstelling van onze defensie primair te richten op de beheersing van crises van beperkte afmeting. De NAVO- verp lichtingen zullen hieraan moeten worden aangepast. De kans op een massale aanval door het oostblok acht deze minderheid zeer gering gezien het risico van een directe confrontatie tussen de VS en de USSR, die hier door zou ontstaan Voor de beperkte crisisbeheersing moet de landmacht sneller kunnen reageren, in verband waarmee de voorstellen zijn gedaan meer parate eenheden naar Duitsland en dichter bij de Duitse grens te legeren. De marine moet bij de verdeling van de defensiegelden 'een zekere prioriteit krijgen, omdat Nederland in het oos telijk deel van de Atlantische Oceaan een zelfstandige taak heeft. 'In Nederland is het vakmanschap aanwezig om een vloot modern en paraat te houden. Met de personeels voorziening zijn geen onoverkomelijke moeilijkheden te duchten', aldus het minderheidsrapport Anlders ligt dit met de luchtmacht. De noodzakelijke vervanging van de Starfighter zal voor Nederland een onbetaalbaar 'mil jard enavontuur' zijn. Bij de lucht macht geldt nog meer dan bij de andere krijgsmachtonderdelen dat het nieuwe materiaal steeds duurder wordt. Als op grond hiervan het aantal vlieg tuigen wórdt verminderd nadert, al dus de commissie al gauw het punt dat de luchtmacht niet meer voldoet in het kader van de crisisbeheersing. Zelfs al zou Nederland overgaan tot de aanschaf van een minder dure jager, dan nog valt te vrezen dat toekomstige ontwikkelingen op dit ge bied wegens de prijs daarvan niet gevolgd kunnen worden. De commis sie adviseert het kabinet dan ook de luchtmacht boven aan de lijst te zet ten voor onderhandelingen met de andere NAVO-partners over taken die beter en goedkoper in bondgenoot schappelijk verband kunnen worden behartigd. De commissie Van Rijckevorsel, die officieel op 27 maart rapport uit brengt, is wél unaniem voor een an dere structuur van het departement. Thans behartigen de drie krijgsmacht- onderdelen hun belangen in grote mate zelfstandig. Deze vertikale struc tuur betekent veel dubbel werk en extra personeel. De commissie zal daarom een horizontale structuur aan bevelen, waardoor zaken van materi eel, personeel en financiën voor land macht, luchtmacht en marine geza menlijk worden behartigd. Verwacht wordt dat het kabinet een commissaris voor de defensie zal aan wijzen om mede op grond van de aanbevelingen van de commissie Van Rijckevorsel tot een doelmatiger be steding van de beschikbare defensie- gelden te komen. In regeringskringen wordt al enkele maanden over de benoeming van deze functionaris ge dacht. De naam van mr. K. T. M. van Rijckevorsel is hierbij genoemd, maar het feit dat 'zijn commissie' niet tot unanieme voorstellen is gekomen, kan een beletsel zijn voor zijn benoeming. Enkele Duitse chirurgen en verpleegsters werken met een soort ruimtetvaarlhelm, waardoor operatie kamer en omringende ruimte 100 maal sterieler wordt dan voorheen. Het systeem is ingevoerd in de nieuwe kliniek van het universiteitsziekenhuis van Frankfurt. Behalve de plastic helmen met plexiglas ruiten, draagt het operatieteam jassen, die ook buiten de operatiekamer steriel blijven. Minister Stuyt zegt Kamer toe: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Stuyt (volksgezondheid) reageerde gisteren op de motie Veder-Smit (WD) met de opmerking dat bij zelf ai van plan is onderzoekingen over de kostenontwikkeling binnen de zieken huizen sterk te bevorderen. De motie vraagt de regering zoveel mogelijk vaart achter dergelijke on derzoekingen te zetten, daartoe initia tieven te nemen en zonodig deskundi gen in te schakelen. De motie werd gisteren mede on dertekend door de heren Heymans en Cornëlissen (beiden KVP). Van Aar- denne (WD) en Baruch (DS'70) ingediend tijdens de vergadering van de kamercommissie voor volksgezond heid. De heer Dolman (PvdA) diende een motie in, die vraagt om een onder zoek naar hoogte en structuur van het honorarium van medische specialis ten. Dit verzoekt hij 'in verband met de snel stijgende kosten van de ge neeskundige verzorging enerzijds en de te ontwikkelen algemene inkomens politiek anderzijds'. Ook KVP. ARP, CHU, D'66, DS'70 en PSP onderteken den de motie. In de motie over de kostenontwikke ling wordt onderstreept dat de kosten niet alleen bij de bouw moeten wor den beperkt, maar ook door verkor ting van de opnameduur en door verschuiving van de klinische naar de poliklinische behandeling. Verder zou een herbezinning nodig zijn over de bezettingsgraad (90 procent) van zie kenhuizen, waarvan het centraal orgaan voor de ziekenhuistarieven (COZ) nu uitgaat. De motie bepleit tevens op de invoering van functione le begrotingen, een doorzichtiger ta- ADVERTENTIE) de betere matras MEPPEL Twee vliegeniers van het 298 squadron van de vliegbasis Soester- berg hebben woensdag op het laatste nippertje een treinramp kunnen voor komen op de spoorbaan bij Meppel. Hier was een vrachtwagen door een goe derentrein gegrepen, waardoor een enorme ravage op het baanvak was oiit- staan. De twee inzittenden van de vrachtwagen kwamen hierbij om het leven. De vliegers, die boven het baanvak vlogen, zagen vlak na het ongeluk toen de rails nog versperd was door de wrakstukken van de vrachtwagen, de intercity- trein Leeuwarden-Amsterdam aankomen. Met hun helikopter zijn ze toen vlak boven en naast de kop van deze trein gaan vliegen, terwijl ze de machinist met allerlei gebaren probeerden duidelijk te maken, dat liij niet door moest rijden omdat er een versperring op de rails lag. De machinist heeft de trein inderdaad tijdig weten te stoppen dankzij het optreden van de twee vliegers: de luitenant J. D. Rudel en de adjudant J. van Es, beiden van de vliegbasis Soesterberg. Uit dankbaarheid zullen de twee vliegers op 28 maart officieel ontvangen worden door de spoorwegen in Leeuwarden. nefopbouw en een doelmatiger hono reringssysteem van de medewerkers. De minister, die de motie kennelijk voorbarig vindt, wacht zoals bekend op plannen van de provincies om tot een nationale aanpak van het zieken- huisbeleid te komen. Sprekend over voorbehoedsmiddelen, zei hij over de morning-after pil: 'Een medisch ethi sche moeilijkheid is dat men eigenlijk pas een chemisch abortief middel kan toepassen, wanneer er sprake is van zwangerschap. Maar pas na tien dagen na de gemeenschap, wanneer de mor ning-after piil niet meer werkt, kan dit worden vastgesteld. Bovendien zijn exacte gegevens over de werking ervan nog steeds niet bekend'. VOORLICHTING De minister vindt dat de seksuele voorlichting niet op lagere scholen moet worden gegeven. 'We moeten bij het voorlichten van kinderen reke ning houden met ouders, die er terug houdend tegenover staan. De voorlich ting moet effectief en zeker niet agressief zijn', aldus minister Stuyt. 'Door de invloed van die terughou dende groep komt er nu niets van die voorlichting terecht', sputterde de heer Lamberts (PvdA) tegen. Ook bij de werkende jongeren zou er volgens Lamberts veel meer aan voorlichting moeten worden gedaan. De minister wilde zich nog niet uitla ten over een eventuele centrale rege ling van de fluoridering van drinkwa ter. Daarvoor wacht hij eerst het advies van de gezondheidsraad af. Over de fluoridering van het drinkwa ter in de Amsterdamse regio zei hij, dat het mogelijk is, dat ook als in laatste instantie zich verzettende bloe- menkwekers in het ongelijk gesteld worden, hij zal bekijken, of hij zo nodig afhankelijk van het advies binnen het kader van de wet alsnog algemene fluori'derinig zal te genhouden. DOETINCHEM Bij een frontale botsing op de Zeddamseweg in de Gel derse gemeente Geldringen is gister- èmiddag de 50-jarige G. T. A. den Boekhorst uit Etten (gem. Geldringen) om het leven gekomen. Van een onzer verslaggevers BENNEKOM/AMERSFOORT Na twee jaar experimenteren met een opleiding tot verpleeg-assistenten is gebleken dat aan deze krachten (die in weekeinden, va kanties en wanneer liet maar nodig is inspringen) grote behoefte beslaat. Het is de bedoeling dat deze opleidingen, waartoe de Johanniterorde liet initiatief geno men beeft, langzamerhand uitgebreid zullen worden. bet *t( teur Woldringh zegt dat het on- isti'i 's dat er een sfeer van intimida- I aanwezig is tegenover het perso- dat doodsbenauwd zou zijn kri- in het openbaar te spuien'. 'Er £n hier 70 mensen, er zijn regel- ei| g staf bij eenkomsten en vergade- t. Vi en met het personeel waarin wij and ek uitlokken'. Ir. R. van Erpers ards, directeur van de n.v. Ge- 'schappelijke Kernenergiecentrale ïtland in Arnhem, zegt dat in de rale 'de wettelijk verplichte 'regelen worden nagekomen'. Hij p', wel dat er een regeling gevon- raoet worden voor de 'losse' ar- skrachten. 'De huidige regelingen De Johanniter-ordc (vrij ver taald: het verbond van protes tantse edelen, die op grond van christelijke naastenliefde hulp willen verlenen aan ge wonden, zieken en hulpbehoe venden) had de idee voor deze opleiding ontleend aan de ge lijknamige orde in Duitsland, die al jaren in deze geest werkt. Twee jaar geleden begon in het protestants-christelijke streekziekenhuis in Bennekom de eerste opleiding, die een maand duurt. Het was een intensieve scholing, die in de grote vakantie gegeven werd: twee weken theorie en twee weken praktijk, gratis gegeven en in feite een samenvatting inhoudende van de leerstof voor de eerstejaars-ziekenver- zorgster. Op één na behaalden alle deel nemers (tussen de 16 en 26 jaar, die minimaal mavo-oplei ding moeten hebben) hun cer tificaat van bekwaamheid. Het waren mensen van allerlei slag: een huisvrouw, een gymnasiast (tien procent van de cursisten bestaat uit man nen), een leerlinge van het conservatorium en een studen te, om maar enkele voorbeel den te noemen. Er was ook een jongen uit een fabriek bij. die maar twee weken vakantie had, nog twee weken non-ac tief aanvroeg en na zijn insig ne (het Johanniter Kruis) te hebben verkregen onmiddel lijk weer aan zijn gewone werk toog. Er zijn nu 35 van deze assis tenten werkzaam, die zich ver bonden hebben 60 uur per jaar daaraan te geven. Maar de meesten geven veel meer uren (waarvoor ze een vergoe ding ontvangen). Het record is 300... Behalve Bennekom gaat nu ook De Lichtenberg in Amers foort met een opleiding begin nen. In beide ziekenhuizen is voor 18 cursisten plaats. Door gaans vallen deze in, waar ze wonen, dus niet alleen in de genoemde plaatsen. Ze krijgen een introductiebrief mee en er kunnen eventueel nadere mon delinge inlichtingen op vol gen. Het werk is zoals de kwalificatie zegt: assistentie in de verpleging, dus geen medi sche handelingen zoals medi cijnen toedienen en injecties geven. De sfeer onder de assis tenten is uitstekend wat blijkt op de reünies, die van tijd tot tijd worden gehouden. Ook worden er nascholingen ge houden. De cursus zal dit jaar gegeven worden van 10 juli tot 4 au- gutus. De cursisten zijn volle dig intern. Wie er meer van wil weten kan informeren bij zuster H. C. van Esch, direc trice van het streekziekenhuis Bennekom, tel. 08389-9109) en de werkoommissde van de Jo hanniter Orde, Lange Voor hout 48, Den Haag ftel. 070- 112G98). Een van de 35 verpleeg-assistenten aan het werk. DEN HAAG Voor landbouwers en middenstanders met een eigen woning heeft staatssecretaris Scholten (finan ciën) een eenvoudiger regeling inge voerd voor de inkomstenbelasting. Het zal niet meer nodig zijn voor de opgaven voor de aanslag, de kosten van het pand te splitsen in kosten voor het woongedeelte en in kosten voor de rest. De regeling, die voor 1971 en 1972 geldt, schrijft voor dat de kosten van het woongedeelte gesteld mogen wor den op het viervoud van de netto huurwaarde met een minimum van 300 gulden. Als de waarde van het woongedeelte 15.000 gulden tot 30.000 gulden bedraagt, wordt de netto huur waarde gesteld op 150 gulden en de kosten van het woongedeelte op 600 guldén. Voor panden van 30.000 gul den tot 60.000 gulden zijn deze bedra gen 600 en 2.400 gulden; van 60.000 tot 120.000 gulden 600 en 2.40 gulden van 120.000 tot 240.000 gulden 1.200 en 4.800 gulden en van 240.000 gulden of meer 2.400 en 9.600 gulden. DEN HAAG Op de Nederlands- Belgische culturele topconferen tie, die gisteren in Den Haag is gehouden, zijn afspraken gemaakt voor een spoedig besluit over de spelling. De ministers kwamen overeen, dat de regeringen van Nederland en België geen beslissing zullen nemen over de spelling voor de Nederlandse en Bel gische ministers tot een akkoord zijn gekomen. De verwachting is, dat in de loop van dit jaar een besluit kan worden geno men. De ministers zijn van plan in mei weer samen te komen om het laatste afrondende gesprek over de spelling te houden. Gisteren werden de Nederlandse ministers Van Veen (onderwijs) en De Brauw (weten schapsbeleid) het met hun Belgische collega's Van Meohelen Claes en Lefe- vre eens, dat er in Nederland en België een uniforme spelling moet ko men. (Minister Van Mechelen: ik kan mijn eigen taal niet meer zonder fouten schrijven). Ook spraken de bewindslieden af, dat er eindelijk spellingsrast moet komen Voor deze rust moet dan een acade mie voor Nederlandse taal en letteren zorgen. Dit hoge culturele lichaam zal dan in de toekomst ondergeschikte spellingskwesties kunnen regelen. Mi nister Van Mechelen ziet deze acade mie als een instelling, die de kwestie uit de politieke sfeer kan halen. Zijn Nederlandse collega Van Veen cox-- rigeerde hem in deze zin, dat de academie de politieke besluitvorming genuanceerder en rijker kan maken. Er bleek van de Belgische kant wei nig enthousiasme te bestaan voor de democratisering van de spelling. Mi nister Lefevre noemde dat het wegge ven van een koekje. Maar dan dien je de cultuur niet. De Belgische minis ters hebben vooral aangedrongen haast te maken het het oplossen van dit vraagstuk. Hoe langer de beslis sing uitblijft, hoe sterker de polarisa tie over de spelling wordt. Zeer concreet hebben de Belgische en Nederlandse ministers verder gespro ken over de wetenschappelijke uitwis seling en over de harmonisatie van de studieduur en de diploma's. Over de universiteiten, die gesticht zullen worden in het Nederlandse Maastricht en het Belgische Hasselt (afstand 20 km.) werd besloten de planning op elkaar af te stemmen. DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Dankert van de PvdA vindt het jam mer, dat ambassades in landen als Bolivia en Ceylon uit zuinigheidsover wegingen gesloten zouden worden. Deze posten zijn immers belangrijk voor de bilaterale betrekkingen. In zijn vragen over deze kwestie aan minister Schmelzer van buitenlandse zaken stelt de heer Dankert, dat de sluiting van de ambassade in Ceylon buitengewoon ongelukkig zou zijn. Na de strijd in Bangladesj wordt India door de buurlanden duidelijk als be dreiging gevoeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5