Spaar bij de Nederlandse Credietbank Perspotten en pillen onmisbaar voor tuinder Mode-bewuste mannen kunnen nu ook bij 1 Leon Bouter terecht Geen goedkeuring bestemmingsplan in Rozenburg IHAAGSE COUTURIER: HOE DUNNER i JE BENT. HOE BETER HET IS Provinciaal onderzoek luchtvervuiling Weer Vismat in Rotterdam y Nederlandse Credietbank TROUW/KWARTET VRIJDAG 17 MAART 1972 4 De pottenpersmachine in actie. Op de lopende band komen de vierkante potjes van aarde te voorschijn. De machine deponeert gelijktijdig in ieder potje een pil uil het voorraad- bakje (aan de voorkant van de ma chineX De pillen worden via de buis jes met zijn zevenen tegelijk in de potjes gedrukt. door Edith Witzleb DE LIER De aankondi ging machinaal pottenpersen 4-5-6-8 en 10 cm, pillen voor radig. Bes lel vroegtijdig is voor een tuinder duidelijk. Voor een stedeling minder. Hij zal zich er wel iets onder kun nen voorstellen, maar waar schijnlijk niet het juiste. Bij v. d. MareFs loonbedrijf in De Lier verstaat men de kunst van het pottenpersen, die niéts met het ambacht van pottenbakker te maken heeft en nog minder met bloempotten of wat voor potten ook. De pottenpersmachine is toevallig thuis. Meestal is ze op pad om potjes te maken op een bedrijf van een kweker, waar ze al naar behoefte potjes perst van zo'n 3 tot 12 cm. doorsnee. Ze kan aan de lopende band 20 a 25.000 stuks fabriceren. Daarbij heeft ze slechts de hulp no dig van één man en een potgrond- bedrijf dat goede aarde levert. De „potjes" zijn namelijk niets anders dan geperste aarde. De aarde rolt via een op voer band je in de pers machine, wordt geperst en gesne den en verschijnt op de lopende band als stevige vierkante kluiten: de perspotjes. Gelijktijdig zuigt een soort stof zuiger pillen uit de voorraadbak en deponeert keurig in elke tot pot ge perste kluit aarde en een pilletje. Zeven op een rijtje tegelijk. Hier mee is de tuinder een flink stuk werk uit handen genomen. De „pil" is een lichtgekleurd bol letje. half zo groot als een erwt. Ze bevat veilig opgeborgen tussen een poederachtige stof de kiem voor een nieuw sla- tomate- of perk- plantje. Handwerk Vroeger moesten die aarden pot jes met de hand gevormd worden. Dat deden meestal de mannen op de tuin. Voor de vrouwen was het „fij nere" werk weggelegd. Zij moesten de tere, jonge plantjes in de potjes drukken. Inplaats van jonge plant jes maakt men nu gebruik van de piL „Enorm veel werk was dat vroe ger," zegt de heer A. P. v. d. Marei. Zijn broer, P. A. v. d. Marei is plan- tenkweker en maakt natuurlijk ook gebruik van de pottenpersmachine. Tuinders kunnen de potjes-met-pil kant en klaar kopen of de machine huren en op eigen tuin persen. Als de pil opgekomen is en de plantjes 4 of 5 cm. groot zijn, worden ze in de tuin overgeplant. Ruim 25 tuinbouwmachines staan op het loonbedrijf van de heer v. d. Marei: een grondontsmettingsmachi- ne. een freesmachine, een spitma- chine etc. De meeste zitten na ge dane arbeid dik onder de modder kluiten. Hoe hij ze weer schoon krijgt? V. d. Marei krabbelt quasi- radeloos op z'n hoofd: „Ja, daar zeg je me wat Hij heeft zeven man in dienst van het bedrijf, dat hij op de dag toen hij in het huwelijksbootje stap te van zijn vader overnam. Hij is 41 jaar en kent het vak van „loon werker" van binnen en buiten. DEN HAAG In het najaar wordt in Zuid-Holland een begin gemaakt met een proefonderzoek naar de samenstelling van veront reinigde lucht en de veranderingen die optreden in perioden van over last. Het onderzoek, dat verricht wordt door het rijksinstituut voor de volksgezondheid, omvat een door lopende bestudering van een uitge breide reeks verontreinigende stof fen in de lucht, zoals ozon, stik stofoxiden, koolmonoxide, stof en koolwaterstoffen. Deze hoeveelheid worden gemeten met behulp van een zestal vaste meetstations en met een steekproefsgewijze bemonstering van de lucht in de driehoek Den Haag- Oostvoorne-Rotterdam met vier meetwagens. Het instituut voor planteziekekun- dig onderzoek te Wageningen zal in het te onderzoeken gebied tien proefvelden aanleggen met enkele plantensoorten, die gevoelig zijn voor enkele gasvormige verontrei nigde planten. Zij zullen worden blootgesteld aan normale en gefil terde buitenlucht om de invloed hiervan op de groei te onderzoeken. Men hoopt dat dit onderzoek in zicht kan verschaffen in de aard en de hoeveelheid van basisgegevens waarover men moet beschikken voor het oppstellen van maatregelen die getroffen dienen te worden onder bijzondere omstandigheden van luchtverontreiniging. ROTTERDAM De Directeur- Generaal voor de Landinrichting en de Visserijen, Ir. S. Herweijer opent op vrijdag 31 maart 's morgens om tien uur Visma '72, de 4e internatio nale sportvisserijtentoonstelling „voor de consument". Visma '72 de privé tentoonstelling voor de sport visser wordt gehouden in de Ahoy- hal te Rotterdam t/o station Metro Zuid, van 31 maart tot en met 6 april, dagelijks geopend van 10.30 tot 17.00 Uur en van 19.00 tot 22.30 uur. De damesmodeboetjek aan de Kazernestraat in Den Haag, een lekker Frans sfeertje. DORDRECHT De Stichting Culturele Educatie houdt dinsdag 21 maart 8 uur in haar bureau Voorstraat 367 een vergadering, tij dens welke onder meer de begro ting voor 1973 zal worden bespro ken. DEN HAAG „Jarenlang heb ik gewacht op een geschikt pandje. Eindelijk was het vo rige week zover dat ik een he renboetiek kon openen. Waarom zou ik alleen damesmode ont werpen? De laatste tijd hebben vele mensen die ik ken gevraagd of ik ook eens iets aan heren- mode kon doen". De Haagse pouturier Leon Bouter merkt tijdens een gesprek in zijn mode-imperium aan de Kazerne straat precies achter het chique Hotel des Indes op dat er duidelijk behoefte aan een andere opzet was. Ook voor de man zijn er meer va riaties op kledinggebied gekomen, hetgeen zich weerspiegelt in de boe tieks dié met tientallen gelijk uit de grond gestampt zijn. Leon Bouter, gekleed in suède- vrijetijdspak met zwarte trui, ziet er wel wat in. Van zijn uitgebreide klantenkring heeft hij al compli mentjes gekregen. Wat filosoferend over de mode zegt hij dat het ideaal beeld van de man totaal veranderd is. „Het body-builder type is er een le tikt. En uiteraard wordt zeker derde van de fraai geschilderde n j ren door vierkante, langwerpige ronde spiegels in beslag genomen Hipst De couturier laat zich niet zijn klantenkring uit. Een vaak ziene klant is bijv. mevrouw De nitz, de echtgenote van de Ned landse ambassadeur in Parijs, zegt wel wat als je het modeparad verlaat, om in Den Haag een jaj uit te zoeken. Leon Bouter he^. voor de herenboetiek Louis Gobes dienst genomen die hipper dan hi gekleed gaat. Louis heeft een deelte van de muren van de b tiek met figuurtjes beplakt. Een nuwslopend, maar goed gesla; karwei. Uniek zijn de Zweedse n| gebondoverhemden waarvoor h jf wat liefhebbers te vinden zijn. B{ j ter zit nu nog met het plan om kelder onder de boetiek te benutt Sinds hij tien jaar geleden in mode begon heeft Bouter veel reikt. Na zijn studie aan de I ni' De woeltractor op het open land. Hij maakt de „tweede steek" los. Dat is de verharde laag grond, waar het water niet meer doorheen kan zak ken. Slemp-gevoeligheid van de grond kan dat euvel veroorzaken. „Ik ben nu 24 jaar op het bedrijf. Mijn vader wou het al eerder aan me kwijt. Hij kon niet meer tegen al die herrie. Maar ik zei: „zo lang ik met mijn benen onder uw tafel zit, werk ik voor u en voor moeder en niet voor mezelf. Op mijn trouw dag nam ik het bedrijf over. Toen was ik zelfstandig. Wanneer dat was? Nou, dat moet je maar aan m'n vrouw vragen, die weet het precies W oeler Nieuw op het bedrijf is een on dergrondse woeler, die de „tweede steek losmaakt". Dit in tegenstelling tot een psychiater, die ook vaak diep moet woelen, maar dan om het losgeraakte steekje weer op z'n plaats te krijgen. Tuinen kunnen soms door allerlei oorzaken een „vaste laag" gekregen hebben, waar het water niet meer doorheen kan dringen. Te ondiepe grondbeweging, slenk-gevoeligheid van de grond, zijn enkele oorzaken, die de aarde te hard kunnen maken, waardoor een vaste laag ontstaat. Dan wordt de tractor met de onder grondse woeler die tegen de 19.000 kost te hulp geroepen. Tot op de juiste diepte woelt hij de grond los en het water kan er weer onbelemmerd doorheen zakken. Het loonbedrijf v. d. Marei, dat een op pervlakte van 2000 m2 heeft is in middels te klein geworden. Er wordt een nieuwe opslagloods van 700 m2 bijgebouwd om het machinepark te herbergen. De vloer ligt er al in en over een maand zal de loods klaar zijn. Groei Aan de groei en aan de uitbrei ding van het loonbedrijf heeft de heer A. P. v. d. Marei van jongsaf- aan meegewerkt. Zoals hij nu ook mee timmert om de nieuwe loods klaar te krijgen. Op de vraag waar om het vak „loonwerker" heet, kijkt hij eerst wat verbijstert, maar veegt de vraag met een vlugge handbewe ging weg: „Nou, het heet gewoon zo!" ROZENBURG De Kroon heeft geen goedkeuring gegeven aan het door de gemeenteraad van Rozenburg vastgestelde be stemmingsplan voor het zeeha vengebied. Dit plan beoogt, in aansluiting aan de ten dele reeds bestaande toestand, het eiland Rozenburg zoveel moge lijk open te leggeh. ten dienste Tarieven per 1 april 1972 4Bankboekje 4%% Spaarrekening 4% Termijnspaarrekenina 4'/,% idem 5'/,% idem 6 idem 6%% idem 61/,% idem Direkt beschikbaar f 2500,- voor hogere bedragen één maand opzegging. Direkt beschikbaar f 2500,— voor hogere bedragen één maand opzegging. Drie maanden opzegging Zes maanden opzegging Twaalf maanden opzegging Twee jaren vast Drie jaren vast Vier jaren vast 4-6%% klimspaarregeling Vijfjaren, doorlopend opneem baar. Opzegging één maand. Het ideale en uniek&spaarplan. Open een inkomstenrekening dan kunt u automatisch sparen! dl took «W/ 2Ü-! *onrnctunJ9* van de zeehavens en de daaraan verwante industrieën. Een groot gedeelte van het plangebied is bestemd voor zeehavens en zee havenindustrie, een kleiner deel, gelegen langs het woongebied van Rozenburg, heeft de be stemming tot industriële han delsbedrijven verkregen. In beginsel bestaat noch bij Ge deputeerde Staten noch bij de Kroon bezwaar tegen deze bestemmingen. Bij dit geschil is sprake van een industrieterrein op korte afstand van woongebieden met name dat van Rozenburg en de ondervinding van de laatste jaren bij dit en ver gelijkbare gebieden heeft aange toond, dat ernstige milieuverontrei niging en hinder niet uitgesloten is. Zulks klemt, temeer, omdat de af stand van het industriegebied tot de woonbebouwing van Rozenburg slechts 300 tot 400 meter bedraagt, aldus de kroon. Verbod Het gemeentebestuur van Rozen burg heeft deze gevaren onderkend, en heeft in het bestemmingsplan een vestigingsverbod opgenomen voor industrieën, die een ontoelaatbare bedreiging voor het milieu kunnen opleveren. In bepaalde gevallen kan het uit stedebouwkundig oogpunt wenselijk en zelfs noodzakelijk zijn, een of meer of minder brede strook aansluitend aan de woonbebouwing, geheel of grotendeels vrij te houden van industriële bedrijvigheid. Maar dan moet die strook als zo danig aangegeven zijn in het bestem mingsplan en kan niet worden vol staan met een onduidelijk en tot rechtsonzekerheid leidend verbod tot oprichting van bedrijfsbebouwing op een voor industriële bedrijven aan te wijzen terrein", aldus de Kroon. Rechtszekerheid De gemeente is, naar de Kroon meent, kraan voorbijgegaan dat ook de rechtszekerheid van de bewoners van het nabijgelegen woongebied aan aan de orde is, alsmede die van eenmaal toegelaten bedrijven, voor zover die binnen aanvaardbare gren zen hun produktieproces willen uit breiden of wijzigen. De Kroon vindt dat Ged. Staten terecht de betreffen de bepalingen niet hebben goedge keurd. De Kroon acht de bestemmingen zeehavens en zeehavenindustrie en industriële en handelsbedrijven slechts aanvaardbaar, wanneer de bedreiging van het woonmilieu re delijkerwijs voldoende wordt onder vangen. Het gemeentebestuur dient bevoegd te zijn regelend op te tre den, maar dit behoort mede met het oog op de rechtszekerheid van de desbetreffende bedrijven te geschie den aan de hand van objectief be grensde regelen. In beide opzichten vertonen de bij het plan behorende voorschriften een leemte, vindt de Kroon. beetje uit. De mode wordt nu voor hele slanke lange jongens gemaakt. Hoe dunner je bent, hoe beter". Op maat Toch kunnen mode-bewuste man nen die wat steviger gebouwd zijn, ook bij de couturier terecht. Desge wenst maakt hij een kostuum op maat. Dat hij de felste kleuren niet schuwt blijkt uit de collectie die in de verbouwde herenboetiek hangt. Vroeger was hier zijn „damesmode home" gevestigd dat twee huizen verder een voormalige antiekwinkel heeft opgeëist. Bouter die oog had voor de koster lijke winkelbuurt „Centrum 2005" rond de Denneweg heeft de buiten gevels van zijn twee modezaakjes laten schilderen. De geelkleurige markiezen in Par ij se stijl verleven digen het geheeL Twee boompjes in bakken spelen daarbij een belang rijke rol. Het zwart domineert in het interieur van de boetieks. Het is Leon Bouters meest geliefde kleur. „Je kan er zoveel mee combineren," zegt hij. Trots wijst hij op zijn 17de eeuwse Chinees bruidsaltaar in de damesboetiek dat hij op een Haag se antiekveiling op de kop heeft ge- oi Leon Bouter en Louis Gobes in de boetiek voor mannen. ninklijke Academie voor Beeldei Kunsten in Den Haag en de Kle makersvakschool werkte hij tw - jaar bij het befaamde modehuis F tegaz in Madrid. Hij heeft er steeds goede herinneringen aan waard. Zijn Haagse periode bef met het ontwerpen van dames-m' op een zolder aan de Wagenstn daarna betrok hij een etage aan fr1 Noordeinde. Als Haagse Rotterdammer zegt dat de residentie een geheel ei| g sfeer heeft die hem aanspreekt. V en geen goud zou hij naar een and ek stad willen verhuizen, al heeft Br wel een zwak voor Amsterdam. - DORDRECHT Zaterdag va tot 5 uur wordt in de „Keet" i de Halleyweg (Sterrenburg) ruilbeurs gehouden. PAPENDRECHT De gemeei raad komt donderdag 23 maart uur in openbare vergadering een.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4