Niet celibaat, maar gezag hét probleem voor priesters in VS m i Regeringsplan Madras tegen proselitisme Hogere minimumvakantie voor overheidspersoneel uw probleem Trouw K wartet Vlaamse bijbeldag met prof. Van Niftrik Samengaan vijf kerken in Nieuw-Zeeland Terug naar Joegoslavië Wereldraad: ook Oost-Duitsland naar milieuconferentie Praagse vredesconferentie zoekt contacten Pensioenfonds Hoogovens zou woningen voor eigen mensen dienen te bouwen Geref. zendingsbond in 1971: 2,5 miljoen ook het onze Over vijftien jaar vrijwel geen Zweed meer naar de kerk Uitgevers van vals geld krijgen twee jaar gevangenis vandaag Beroepings» werk Boekenetaïagi TROUW/KWARTET VRIJDAG 17 MAART 1972 KERK/BINNENLAND WASHINGTON (UPI) In de rooins-kalliolieke kerk van de Verenigde Staten dreigt een toe stand te ontstaan die men als chaotisch kan bestempelen omdat de 'fronttroepen'' de priesters alle vertrouwen in de bisschoppen hebben verloren. Tot deze conclusie is de vooraan staande Amerikaanse priestersocio loog Andrew Greeley gekomen na een grondig onderzoek van vijf jaar, in opdracht van het Amerikaanse episcopaat zelf, naar de levens- en werkomstandigheden van de pries ters in de VS en hun verhouding tot de bisschoppen. Andrew Greeley die verbonden is aan het centrum voor onderzoek van de publieke opinie van de universi teit van Chicago, stelt in zijn ver slag van dit onderzoek dat de pries ters alleen dan weer eerbied voor de kerkelijke autoriteiten kunnen krij gen als er een 'democratisch be stuur' in de kerk komt en dat wil in de eerste plaats zeggen, als de bis schoppen rechtstreeks in de diocesen gekozen worden en niet meer door Rome worden benoemd. Greeley die zichzelf als gematigd ziet en door vele jonge priesters zelfs als conservatief wordt be schouwd, zegt in zijn rapport dat hij zich beroepshalve verplicht voelt aanbevelingen te doen voor drasti sche herziening van de kerkelijke structuur, hoewel hij beseft dat zijn adviezen 'geen kans hebben opge volgd te worden'. Bankroet 'De eerlijkheid gebiedt me te zeg gen', aldus Greeley, 'dat de huidige leiding van de kerk naar mijn me ning moreel, intellectueel en gods dienstig bankroet is'. Hij merkt dan op dat kwesties als het priestercelibaat en de geboorten- regeling de afgelopen jaren welis waar de meeste publiciteit hebben gekregen, maar dat uit zijn onder zoek blijkt dat deze kwesties in feite 'nogal onderaan op de lijst' staan van de problemen waarover de priesters zich druk maken. Verreweg het belangrijkste vraag stuk voor de r.k. clerus, zo zegt Greeley, is dat van het gezag. De Amerikaanse priesters twijfelen niet aan de noodzaak van dit gezag en voelen zich ook niet 'onderdrukt' door hun superieuren, maar hebben hun vertrouwen verloren 'in de be kwaamheid van de huidige leiders om de kerk te besturen'. De door het vaticaan gevolgde aanstellings procedure, aldus Greeley, leidt maar al te vaak tot de benoeming van bisschoppen die geen bestuurskwali teiten bezitten. Hij wijst er dan op dat de verkie zing van de bisschoppen in de dioce sen eeuwenlang normaal is geweest in de r.k. kerk en nu niet bepaald een niemv idee is dat door de pro testanten naar voren is gebracht.. Vriendjespolitiek Bijna tweehonder jaar geleden ver klaarde de eerste r.k. aartsbisschop van de V.S., mgr. John Carroll, dat het vertrouwen in de werking van de democratische instellingen zo diep geworteld is bij de Amerikanen dat 'de weg van de verkiezingen de enig juiste in de V.S. is om de kerkelijke leiders aan te wijzen'. In het Amerika van 1972, aldus Greeley, is elke andere selectiemethode in een organisatie op vrijwillige basis LOS ANGUE5 Rir «ass Zo gaf de tekenaar Ron Cobb uiting aan zijn gevoelen, dat de kerkelijke ge zagsdragers niet geloofwaardig meer zijn (uit 'Mah Fellow Americans', Real Free Press, Amsterdam). onaanvaardbaar en onduldbaar. Blijft men het bij de bisschopskeuze houden op 'vriendjespolitiek' dan zal de Amerikaanse hiërarchie volle dig in diskrediet gebracht worden. Vele priesters beneden de 48, zo gaat Greeley verder, geloven niets meer van wat het gemeenschappelij ke episcopaat vertelt en vatten zijn instructies dan ook niet meer se rieus op. Vele bisschoppen mogen dan als individuen het vertrouwen van hun priesters genieten en voor hen geloofwaardig zijn, maar dit vloeit dan niet uit hun bisschoppe lijk ambt maar uit hun persoonlijk gedrag voorWJJaar er zijn bisdom men waar de bisschop op het be heer van de 'portemonnaie' na niets meer te zeggen heeft Greeley noemt dan vele concrete voorbeelden van deze 'gezagserosie'. Zo zegt hij op grond van zijn onder zoek dat ruim de helft van de jonge clerus op het ogenblik bereid is de sacramenten toe te dienen aan men sen die gescheiden of hertrouwd zijn en dat de overgrote meerder heid van de priesters de echtparen zelfs niet wil voorhouden dat kunst matige geboortenregeling zondig is, iets wat de paus toch nadrukkelijk heeft gesteld, onder meer in zijn omstreden encycliek Humaenae Vi- tae. TANJORE (RNS) De minister van hindoezaken van de Indiase staat Ma dras, Kannappan, heeft een aantal projecten bekend gemaakt, om de be kering van harijans (de vroegere pa ria's) tot het christendom tegen te gaan. Volgens Kannappan maken de zende lingen misbruik van de armoede van de harijans en van het feit, dat de kastenhindoes in het algemeen nog steeds elke omgang met deze mensen mijden. Kannappan gaat vooral aan dacht besteden aan het onderwijs en de watervoorziening. De kastenhin does verhinderen de harijans gewoon lijk, om water te halen bij de openba re tanks en putten. Verder staan op zijn programma meer weeshuizen en tenminste een school voor doofstom men. Kannappan zei, dat het doof stommenonderwijs in Madras thans 'geheel het monopolie is van de chris tenen'. Het programma wordt bekos tigd uit het hindoe-tempelfonds. Van een verslaggever DEN HAAG Het minimum aantal verlofdagen voor overheidspersoneel is gebracht op 18 dagen per jaar. Over deze verhoging met één dag is gisteren overeenstemming bereikt in het centraal georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. De redactie behoudt *lch het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me- nlncsultingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met dc naam van de inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. DDR Het interessante artikel van A. J. Ivoejemans over liefde tussen marxis tische en christelijke jongeren in de DDR (Trouw/Kwartet van 15-3-72) vraagt toch wel om een kleine aanvul ling. Dat een marxistische kroniek schrijver op grond van principiële verschillen een verhouding van een marxistisch meisje met een katholieke jongen afwijst, mag niet verbazen. Vele christenen zullen het daarmee eens zijn. Maar er steekt méér achter. In de DDR acht men een dialoog marxisme-christendom ongewenst. De christenen zijn vóór. maar de marxis ten tegen! Men heeft mij verzekerd dat dit is uit vrees voor verlies van principiële overtuigdheid. Natuurlijk wordt dit officieel nooit toegegeven. Maar de werkelijkheid is wel dat een overtuigd marxist die er overigens niet zo veel zijn wanneer hij in De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks' bestuur: B. Bol, Den Haag; dr. E. Bleumink, Pa Ier s- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rotter dam; J. Lanser, Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smol- lenbroek. Wassenaar. Overige leden van het algemeen bestuur: K. Abma, Amsterdam; H. A. de Boer, IJmuiden; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Don- ner. Den Hoog; J. van Eibergen, Schoorsbergen; mr. K. von Houten, Wageningen; ds. O. T. Hylkema, Bilthoven; Jac. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- mon-Fortgens, Voorschoten; me vrouw J. G. Kraayeveld-Wouters, Heerhugowaord; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Landsman, Den Haag,- H. de Mooij, Rijnsburg; prof. dr. G, C. von Niftrik, Amsterdam; H. Otte- vanger. Buitenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunferen; dr. A. Veerman, Rijswijk (Z-HJ; H. H. Wemmers, Den Haag; drs. R. Zijlstra, Ooster- lond (Zld). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768)Gem.giro X 500. gèsprek wil komen met een overtuigd christen, zich min of meer als Nieode- mus moet gedragen, die, zoals bekend, 's nachts naar de Heer ging uit vrees voor zijn collega's. Verder moet wel licht de indruk worden weggenomen dat de F.D.J. (Freie Deutsche Ju- gend) een tamelijk onschuldige orga nisatie zou zijn, waarvan marxisten en christenen gelijkelijk lid kunnen zijn en broederlijk optrekken in gemeen schappelijke idealen. Een jongere met overtuigd christelijke principes zal in de regel de F.D.J. mijden, als zijnde een zuiver ideologische organisatie. Het blad 'Die Junge Welt' heeft dan ook een duidelijke propagandistische funktie. Deze achtergrond moet mede in het waarde-oordeel over de gevoer de diskussie worden betrokken. Overi gens schijnt de F.D.J. een nogal arme tierig bestaan te lijden, als we de principiële overtuigdheid van de le den als uitgangspunt nemen. Tenslotte verbaast het me een beetje dat een foto van een tien jaar oude film bij het artikel is afgedrukt. Niet alleen dat de film ouder is dan 'enke le jaren geleden', maar ook dat de omstandigheden toch wel sterk zijn gewijzigd, kan verwarring in de hand werken. 'Frage 7' was bovendien zo duidelijk een produkt van een toen malige anti-kommunistische propagan da. dat plaatsing nu wat anachronis tisch aandoet. ^Jaar het artikel van Koejemans wo>dt er natuurlijk niet minder van. Amstelveen ds G.'TWanenschijn Geref. synode Velen doen het voorkomen of de geref. synode tegen elke aktie van anti-racisme is, juist het tegendeel is waar. Zij die dit beweren, weten wel beter, het is alleen stemming kweken. Terecht heeft de synode alle gelde lijke hulp afgewezen, aan die organi saties welke geweld voorstaan, revolu tie met bommen en mijnen of in welk geweld ook. Het vreemde is dat juist zij, die strijden tegen elk geweld of gebruik van wapens of leger, nu in de pen klimmen om te vragen om meer geldelijke steun, voor organisaties die geweld voorstaan. Maasland A. Noordam Adhesie Niet alleen de 100 VU-theologen zul len geschokt zijn door het besluit van de geref. synode niet mee te werken met het ahti-racisme programma van de Wereldraad van Kerken en de synode willen verzoeken in de april- zitting op dit besluit terug te komen, maar ook vele duizenden gereformeer den in den lande met hen. Als deze nu eens de kleine moeite nemen om adhesie te betuigen met de verklaring van de VU-theologen. Dat zal allicht helpen. Zwolle H. F. Bergma ANTWERPEN Prof. dr G. C van Niftrik uit Amsterdam zal de voor naamste speker zijn op de Vlaamse bijbeldag. die traditioneel weer op 1 mei in Antwerpen wordt gehouden. Hij spreekt 's middags over het on derwerp 'Heeft de kerk nog toe komst?' 's Avonds zal de Utrechtse baptistenpredikant G. van 't Wout ingaan op de vraag 'Heeft de mens nog toekomst?' De bijbeldag, die om tien uur begint, wordt weer gehouden in zaal Roma, Turnhoutsebaan 286 te Antwerpen- Borgerhout. 's Morgens spreekt onder meer de heer J. K. Overbeeke van het blad De Kruisbanier. De Marnix-actie onder de Antwerpse bevolking wordt 22 april gehouden. WELLINGTON (EPS) Vijf kerken in Nieuw-Zeeland moeten dit en vol gend jaar beslissen over een plan voor een kerkelijke fusie, waardoor zestig pet. van de Nieuwzeelandse be volking in één kerk zal samengaan. Het plan is tijdens een godsdienstoe fening in Wellington aangeboden aan vertegenwoordigers van de anglicaan se, presbyteriaanse, methodistische en de congregationalistische kerk en de discipelen van Christus. Het is de h rziene versie van een plan, dat In 1969 gepubliceerd werd. De nieuwe kerk zal volgens het plan 'Kerk van Christus in Nieuw-Zeeland' heten. Vijfenzestig Joegoslavische zigeuners zijn gisteren op kosten van het ministerie van justitie per vliegtuig naar de Joegosla vische hoofdstad Belgrado gebracht. Zo eindigde hun trieste trek tocht door Europa. Zij verbleven enkele maanden in Amsterdam. DEN HAAG De wereldraad van kerken heeft de Westduitse bonds kanselier Willy Brandt en de Russische premier Kosygin verzocht eraan mee te werken dat Oost-Duitsland- officieel vertegenwoordigd kan zijn op de conferentie van de Verenigde Naties over milieu-ver ontreiniging, die in juni 1972 in Stockholm wordt gehouden. Dr. Eugene Carson Blake, secretaris generaal van de wereldraad van ker ken, heeft beide staatslieden geschre ven dat de aanwezigheid van alle volken op deze conferentie in Stock holm van groot belang is aangezien het daar om de toekomst van de héle mensheid gaat. Het uit vijf leden bestaande bestuur van de evangelische kerk in Oost- Duitsland brengt op het ogenblik on der leiding van bisschop Dalbrecht Sehönherr een bezoek aan het hoofd bureau van de wereldraad van kerken in Genève. Het doel is de banden tussen de Oostduitse kerken en de wereldraad nauwer aan te halen. Djakarta DJAKARTA Het dagelijks bestuur van de wereldraad van kerken heeft besloten dat de eerstvolgende assem blee van de wereldraad van 20 juli tot en met 10 augustus 1975 in Djakarta zal worden gehouden. De assemblee kwam voor het laatst in 1968 in het Zweedse Uppsala bijeen. Het is de bedoeling de algemene ver gadering, wat omvang betreft, iets te beperken. Toch zullen er dan nog 800 afgevaardigden uit de hele wereld naar Djakarta komen. Van die 800 zal DEN HAAG Sinds de Praagse christelijke vredesconferentie haar meeste afdelingen in het westen ver loren zag gaan wegens hun ongenoe gen over de koers na de Russische inval in Tsjechoslowakije, zijn de lei ders van de Praagse conferentie zeer actief hun streven om tot betere be trekkingen met het westen te komen. De nieuwe president, de Russische metropoliet Nikodim en de nieuwe secretaris-generaal, de Hongaar Karoly Toth, hebben de laatste maanden di verse besprekingen in West-Europa en Amerika gevoerd. Ook hebben zij con tact opgenomen met de conferentie van Europese kerken in Genève. Volgens de Praagse vredesconferentie is men het met de leiders van dep Europese kerkenconferentie over eens geworden dat in het nieuwe klimaat van groeiende openheid, waar moge lijk samengewerkt moet worden voor de vrede en verzoening in Europa. Van een verslaggever DEN HAAG Het pensioenfonds van Hoogovens (dat circa 400 miljoen gulden bedraagt, welk bedrag elk jaar met 70 miljoen gulden toeneemt) zou voor de woningbouw voor de eigen personeelsleden zélf woningbouwpro jecten kunnen uitvoeren. Dit is de mening van de heer R. W. Wijnmalen, o ngan i sator-deskundige bij Hoogovens, zoals hij die in liet orgaan van de Industriebond-NW heeft weergegeven. Het pensioenfonds van Hoogovens blijkt geld te hebben geleend aan de Bank van Nederlandse Gemeenten voor de financiering van woningbouw projecten en aan bedrijven als het Okura-hotel in Amsterdam en de alu; miniumfabriek van Pechiney. De heer Wijnmalen en de werkgroep 'Actie' van de bedrijfsledengroep van Hoogovens menen dat de woningbouw voor eigen personeelsleden met het geld dat het pensioenfonds zelf inves teert vele voordelen heeft. Nu profite ren anderen naar hun mening van het rendement van die gelden. ZEIST - De inkomsten van de gerefor meerde zendingsbond in de hervorm de kerk zijn in 1971 met ruim vier ton gestegen. Voor het eerst werd de 2.5 miljoen overschreden. In 1969 bedroegen de ontvangsten van de GZB 1.6 miljoen, in 1970 2.1 mil joen en in 1971 2.5 miljoen. Gelet op de kostenstijgingen en de uitbreiding van het werk is er dit jaar 2.8 miljoen nodig. Dr. Eugene C. Blake 85 pet. uit vertegenwoordigers van de 250 bij de wereldraad aangesloten ker ken bestaan. De kerken zullen worden verplicht in hun delegaties ook niet- theologen, vrouwen en jongeren op te nemen. STOCKHOLM (DPA) Berndt Gustafsson. een van de leiders van de lutherse kerk van Zweden, meent dat er over vijftien jaar vrijwel niemand in zijn land meer naar de kerk zal gaan. Over dertig jaar zullen de Zweden naar zijn me ning niet meer geloven dat God nog op enigerlei wijze in het menselijk leven ingrijpt. Zijn prognose berust op de uitslag van twee enquêtes, in 1955 en 1970 gehou den. Blijkens dit onderzoek is het geloof in het bestaan van God tussen 1955 en 1970 sterk verminderd. De zin van het kerkbezoek ontgaat ook steeds meer mensen. Gustafsson komt tot de conclusie dat het van groot belang Is het godsdienst onderwijs op de scholen te bevorderen. Van een verslaggever AMSTERDAM De rechtbank in de hoofdstad heeft twee Zuidafrikanen ieder veroordeeld tot een gevangenis straf yan twee jaar met aftrek van voorarrest, wegens het uitgeven van valse Engelse ponden. De Zuidafrikanen, de 42-jarige J. A. L. en de 60-jarige A. R. N. hadden in november van het vorige jaar een partij diamanten gekocht ter waarde van 60.000 Engelse ponden. Zij reken den af met vijfpondsbiljetten. Omdat zij in hun haast om weg te komen vijfhonderd ponid teveel betaalden, kregen de verkopers argwaan en waar schuwden zij de politie De mannen werden toen in Hoek van Holland van de boot naar Engeland gehaald. Zij zijn in Zuid-Afrika al eerder voor overeenkomstige delicten veroordeeld. De valse ponden betrok ken zij van een Engelse bende valse munters. Zij hebben aangekondigd in hoger beroep te gaan LE nde Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Vraag: Wat men men voor het maken van banketspijs in plaats van amande len gebruiken? Men zegt: witte bonen. Antwoord: De beste samenstelling is 125 g suiker. 125 g amandèlen, een groot ei, geraspte citroenschil. Aman delen met water aan de kook brengen, van het vuur nemen, pellen, malen in de amandelmolen, vermengen met sui ker enz., weer malen en een of meer dagen in een vochtige doek laten liggen. In plaats van amandelen kan men cashewnoten en pinda's (die niet gekookt maar wel gepeld wor den) gebruiken. Men neemt ook wel witte bonen, maar dat is niet lekker. Als men geen amandelen neemt, kan men amandel-essence toevoegen (amandelolie is veel te scherp). Vraag: Op een schoorsteen in de keu ken wilde ik een wasem- of afzuigkap laten zetten. Nu is er op zolder een gaskachel op diezelfde schoorsteen aangesloten. De installateur vindt dat geen bezwaar, antieren wel. Antwoord: Als u dat doet. kunt u beide apparaten niet tegelijkertijd ge bruiken. De vrij koude lucht uit dc kap dringt, als de schoorsteen niet vrij is, door gaatjes en spleetjes wel ergens heen. In elk geval ontstaat er dan in de zolderkamer kolendamp. Ook als beide apparaten niet gelijktij dig worden gebruikt, zal er toch altijd wel een waakvlam blijven branden, en wie zou een keer niet vergeten dat er boven of beneden een apparaat in werking is? Veel te riskant! De instal lateur mag dit overdreven vinden, maar het gemeentelijk gasbedrijf (dat toch moet controleren) zal het met ons eens zijn. Vraag: Is er in Den Haag een jeugd club voor verzamelaars van stenen? Antwoord: Men kan jeugdlid worden van de Ned. Geologische vereniging. Haags afdelingssecretariaat: Sleedoorn straat 120. Vraag: Waarom houden in Frankrijk en België de treinen links, terwijl het wegverkeer rechts houdt? Antwoord: De spoorwegen zijn er oor spronkelijk gebouwd door de Engelse maatschappij die o.a. de eerste Britse spoorweg tussen Manchester en Liver pool aanlegde. In Engeland is nog steeds al het verkeer links. Het is kostbaar zoiets te veranderen..Hier en daar in Zwitserland zit men er ook' mee. Ook tussen Utrecht en Den Haag (Rijnspoorweg) hield men oorspron kelijk links, maar dat heeft men later veranderd. Vraag: Mijn huis heeft de voorgevel od het zuidwesten en de achtergevel op het zuidoosten. Bij verandering van weer, bijvoorbeeld als het kouder wordt, komt er condenswater op de ramen. Verwijdert men die, dan zijn kort daarna de ramen weer beslagen.- Het loopt er met stromen af. Vroeger was het huis alleen in de voorkamer verwarmd door een oliehaard. Nu is er centrale verwarming (gas) in het hele huis. Het is het enige huis in de straat waar zoveel condensvorming voorkomt. De radiatoren zitten gelijk met de binnenkant van de venster bank. Ik veronderstel dat er onder mijn huis een welput zit. Antwoord: De totale verbrandingspro- dukten van aardgas bevatten een iets hoger percentage waterdamp dan ko len- en oliestook. Als het vochtgehalte van de lucht in de kamer beïnvloed wordt door de verwarming, menen wij dat dit in de eerste plaats te wijten is aan slechte afvoer of mis schien een verkeerde installatie. Wan neer werden de schoorstenen het laatst geveegd? Het komt voor. dat hoewel de schoorsteen bij het aanleg gen van de installatie werd geveegd, nadat de kachel enige tijd had ge brand, er door de geweldige hitte van de aardgasverwarming zoveel vuil los raakt van de binnenkant van de schoorsteen, dat na een paar maanden stoken de hele afvoer verstopt zit, met alle gevolgen van dien, o.a. enorme vochtafzetting tegen de ruiten. De aanwezigheid van zeer vochtige onder grond constateert men aan rottende vloeren enz. Is daarvan bij u geen sprake, dan behoeft u niet te denken aan een wel onder uw huis. JONGEREN EN VIETNAM Wie de vorige week de documen over de oorlog (hoe lang nog? Vietnam gezien heeft zal daat verbijsterd moeten zijn. De film op overtuigende wijze zien hoe plex het begrip oorlog is. In at— wanstaltigheid, met al z'n zogena bijverschijnselen, de hele na voor natuur en cultuur, voor mi en hun werk, voor uiteengerete oor: zinnen, voor kinderen die of ven loch verder moeten leven of 'erdoor* >n gekomen, maar wie zal zeggen ho leut hoe geestelijk verminkt voor een liddi leven. Is er nog iets van een ge i un tie te verwachten die nooit iet <j<je ders meegemaakt heeft dan bee ier tingen en bombardementen, blot an i tranen? Geen wonder dat een aantal jongerenorganisaties, w.c mis ARJOS, de HJA, de KWJ, de N locd en de SRVU, om er maar een pa In noemen, zich verbonden hebbt inde een Komitee Jongeren voor Vie boi Hun verklaring argumenteert er. meer. Er worden stellingen gepo i in als: De Amerikanen moeten onn tie lijk weg uit Vietnam, weg uit ntii Indo-China! 1972 moet het jaai ooi waarin een einde moet komen a De oorlog in Vietnam en heel Ind itst; na. Ik kan mij begrijpen dat meer geargumenteerd wordt. Di is voorbij. De escalatie van h< weid in Vietnam kan de situi doen verworden tot een onmera moordpartij dat er koste wa koste een halt aan toegeroepen worden. Er is, enkele jaren g« een moment geweest waarop •geheel ons volk dit standpunt jongeren deelde. Maar intussen, les doorgegaan. Er heeft zich e« tage in ons verzet tegen dit voorgedaan. Het gaat er allan meer om wie begonnen is e gelijk heeft. Bij dit geweid niemand meer gelijk, heeft ie< ongelijk. Hier valt niets meer g praten. De jongeren zeggen: er een einde aan komen! Heel de zou moeten opstaan en het moeten geven: en nu aan de ta binnen veertien dagen een at Een ceasefire en een groots wederopbouw-plan. Kunnen w niet? Eens zal men niet meer 'de communisten hebben het g of 'de amerikanen zijn de schul maar: de mensen van de zesti de zeventiger jaren hebben c daan. NED. HERV. KERK Beroepen: te Sprang: H. Jongen Veenendaal; te Randwijk: R. W. te Garderen. Aangenomen: naar Cadzand: Schokking te Rotterdam; naar S cobiparochie: J. Rienstra te Rir£ naar Ouwsterhaule: H. P. v. d. Bbr vic. te Utrecht; naar Otterlo: W. nj man te Driebergen. Bedankt: voor Krimpen a.d. IJsi den Boer te Zeist. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Hendrik Ido Ami u( G. de Ruiter te Augustinusga. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Alkmaar-Broek op gendijk: J. van de Haar te Leidei GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Katwijk: D. Hakk» te Dordrecht. rg Jan Starrink: Het vrolijke leren jve gave van de Katholieke Leergang Tilburg (Tivolistraat 10). Prijs: jf Voor een instelling als de katto "e leergangen (de grootste leraren' ding in het land) is het een mo Jl, daad om aspirant-leraren te ven i0(j met deze steekproef van litera ie fragmenten over onderwijs. De teerde voorbeelden, of ze nu ont ||j worden aan James Joyce of aan Raes, geven een weinig vleiend van de leraar. y Een paar voorbeelden uit de NÏii, landse literatuur zijn voldoende^ de lezer ieder animo voor het bej van leraar te benemen. NicolaasjL noemt de schoolmeester een 'vog iii schrikker' en de dichter Lu< scheldt leraren uit voor 'gelijn le! lijntrekkers'. r Voor mensen op wie deze karal tiek van toepassing is zijn de vo ot zichten ook niet al te vrolijk. Thijssen (zelf schoolmeester) s< >di in 'Het grijze kind' over wis) leraar Verbruggen die in een a inrichting is beland: 'Zenuwzid worden van het plagen van de gens, heet het. Maar ik wee waarheid: deze man boet. Boet de dorre lege nonsens, waarmei levende jonge mensen opgehc heeft in een werkelijke groei.' Het kan haast niet anders of Thi is in de leer geweest bij Muit Diens kritiek op het onderwijs voerig door Starrink geciteerd) b p'( de school af tot op de fundamc r- Hij gelooft niet in de school iu hollandse graven en ministeries hi voorbije tijden laat opdreunen, es die werktuiglijke drilpraktijk 3 het kind afgehouden van wat noemt de 'vrije studie'. Het verleert het leren, wordt gefrust j, in zijn menswording en belemme zijn geluk. Multatuli komt daarc j Idee 875 tot de conclusie dat sd 0l inrichtingen zijn 'die per se to onderwijs in de weg staan. G afschaffing zou misschien vrucht dragen dan pogingen tol andering'. We zijn benieuwd naar de ni t generatie leraren die volgens Till recept is geschoold.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2