'Spreiding rijksdiensten gewoon onontkoombaar' EjiiOOl Fransen gaan over de EEG stemmen J Kom S torman n m gevonden n tolumbia? 'In 1980 water schoon' Het Kwartet Enorme ravage bij kettingbotsing in Engeland Zonnig Algerijn, verdacht van aanslag Gulf, wordt uitgeleverd In deze krant nii a Vrijstellingen voor verhoogd collegegeld? Gratis zelfklevende dierenfoto's bij Esso MEUBELSHOW Gun ook Uw buurman deze krant! -Nieuwe Leidse Courant VRIJDAG 17 MAART 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen iristelijk dagblad voor leiden en omgeving enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. )GOTA Twee journalisten bben bij Putumayo in het zui- n van Columbia een Duitser vonden, die zich Juan Ehrmann emt, maar die mogelijk Martin rmann zou kunnen zijn. Igens welingelichte kringen heeft lumbia de bondsrepubliek Duitsland om vingerafdrukken van Hitlers atsvervanger en meest gezochte van voortvluchtige oorlogsmisdadigers ■raagd om ze met die van Ehrmann vergelijken. Ehrmann zal nog voor eind van de week naar de hoofd- d worden gebracht voor identifi- e. nieuwe jacht op Bormann begon e week nadat een tijdschrift had ichreven dat Ehrmann Bormann i en in het oerwoud leefde met zijn iaanse vrouw, een dochter en een inbind. Het blad publiceerde een waarbij op de gelijkenissen werd ivezen. rmann zou nu 71 jaar zijn. Ehr- nn zegt 72 te zijn. Hij zou al 25 r in de buurt van Putumayo wonen, mann werd bij verstek ter dood oordeeld in het proces te Neuren- g. Volgens officiële berichten zou bij de val van Berlijn zijn omge- nen, maar steeds doken nieuwe ge- :hten op, dat hij later nog in Ber- gezien was. Sedert het eind van oorlog zijn vooral uit Zuidameri- inse landen berichten gekomen, dat daar zou leven. Op de Engelse autoweg M-l van Londen naar het noorden heeft zich in de buurt van Ridgemont een serie kettingbotsingen voorgedaan, waarbij zo'n 150 auto's betrokken waren. Er kwamen bij dit ongeluk zeker tien mensen om het leven en veertig personen raakten gewond. Kikkert voor een gehoor van kritische Hagenaars: chiefplaat van Martin Bor- ann, de meest gezochte van alle rlogsmisdadigers. •gezegd mdat hij zoveel weerklank heeft vonden bij de bevolking mag allace geen demagoog genoemd orden. Vice-president Spiro Agnew van de VS Zonnig, droog en warm weer met maximum temperaturen van 17° tot 21° en een zwakke tot mati ge oostelijke wind, maar in de middag langs de kust plaatselijk wind van zee en lagere tempe raturen. Morgen en overmorgen: Droog, vrij zonnig en warm voor de tijd van het jaar. Morgen zon op: 06.47 zon onder: 18.50 maan op: 07.27 maan onder: 23.48. akro erpakkingsbeurs Van onze Haagse redactie DEN HAAG Aan een conse quente spreiding van de rijks diensten valt niet te ontkomen. In de komende 25 jaar zullen, bij de voortzetting van de huidige ontwikkeling, liefst 100.000 amb tenaren meer .werk vinden in Den Haag. Dat betékent, dat in de stad en omgeving 350.000 mensen meer komen te wonen. Dit is onmogelijk, zo betoogde gistera vond het Tweede Kamerlid de heer Kikkert (CHU) in een gezamenlijke, vergadering van KVP, ARP en CHU in Den Haag. De heer Kikkert wil dit probleem drastisch aanpakken. Hij pleitte dan ook voor het overplaatsen van comple te departementen. Dat zet zoden aan de dijk. Tussen de departementen van verkeer en waterstaat en volkshuisves ting en ruimtelijke ordening bestaat een grote verwevenheid. Deze ministe ries zouden heel goed naar Limburg of het noorden kunnen worden ver plaatst. Verder lanceerde de heer Kik kert weer het voorstel om het depar tement van defensie geheel naar Em- men te verplaatsen. De tweede nota ruimtelijke ordening zegt, dat in het noorden 6.000 arbeidsplaatsen per jaar nodig zijn. Bij de overplaatsing van de ambtenaren en de departementen moet men denken aan een periode van Vijf tot tien jaar. Een speciale ambtelijke werkgroep zal zich bezig houden met de sociale gevolgen van de betreffende ambtenaren. De heer Kikkert hield zijn betoog voor een kritisch Haags gehoor. Het Haagse gemeentebestuur toont zich zeer gereserveerd. In ambtelijke krin gen maakt men zich vooral ongerust STOCKHOLM/ROTTERDAM De van medeplichtigheid aan de Gulf- aanslag verdachte Algerijn, om wiens uitlevering Nederlapd aan Zweden had verzocht, heeft vergeefs bij de Zweedse rechter om afwijzing van het Nederlandse verzoek gevraagd. Het hooggerechtshof in Stockholm heeft de Zweedse regering donderdag geadvi seerd de Algerijn, Abdel Malek K, aan ons land uit te leveren. over het feit, dat minister Udink zijn collega Geertsema naar het tweede plan zou dringen. De minister van binnenlandse zaken, zo is de redene ring, möet het voor de ambtenaren in Den Haag en omgeving opnemen. Het zou minister Udink, aldus de algeme ne bond van ambtenaren, gaan om de verplaatsing van 25.000 ambtenaren. Dit betekent, dat de helft van het Binnenland 'Laat luchtverdediging over aan bodgenoten' 5 Functie strafrecht in dis cussie 7 Buitenland Bangladesj bijna permanent rampgebied 9 Kerk Niet celibaat maar gezag het probleem 2 Sport FC Haarlem krijgt steun van gemeente 15 Economie Economische macht niet te elimineren 19 Probleem 2 Lezers schrijven 2 Strips, feuilleton 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Film, autorubriek 13 speciaal ontworpen voor uw ebruikte verpakkingen ADVERTENTIE voor een kwaliteits piano of orgel kijken en vergelijken in Bodegraven betalingsspreiding inruilen franco levering landelijke service-dienst enzovoort HARTELIJK WELKOM BIJ CENTRUM VAN ORGEL- FABRIKAGE EN -VERKOOP KERKSTRAAT 2-28. TEL. 01726-2541 BEZOEK OE TOONZALEN OF VRAAG BROCHURES RITA «Ï9 Qf 1 Usa U- atém- 'Zo zie je er over een paar jaar uit, Tommy'. DEN HAAG Hoewel de ANWB in genomen is met de voorgestelde ver ruiming van de kampeervrijheid, vindt de bond deze toch te mager. Er wordt namelijk een algeheel ver bod met uitzonderingen voorgesteld en de ANWB ziet het liever andersom, dus een algehele vrijheid met uitzon dering van de kampeergebieden. De bond wil er verder voor pleiten dat bij de invoeringen van nieuwe rege lingen niemand de dupe wordt. Ver kregen rechten dienen zoveel moge lijk geëerbiedigd te worden. President Pompidou beveelt referendum PARIJS (AP, AFP, Reuter, UPI) De Franse kiezers zullen binnenkort opgeroepen worden om per referendum bun oordeel te geven over het Europese beleid en de uitbreiding van de EEG met Enge land, Ierland, Denemarken en Noorwegen. Dit heeft gisteren Georges Pompidou van Frankrijk giste ren tol veler grote verrassing bekendgemaakt. Uit goed ingelichte bronnen in Parijs is vernomen dat de - olksstemming wellicht op 30 april of 7 mei zal worden gehouden. Het wordt het eer ste referendum tijdens het president schap van Pompidou. De laatste volks raadpleging werd in april 1969 gehou den en leidde toen tot het vertrek van generaal Charles de Gaulle. Pompidou deed zijn opzienbarende aankondiging gisteren tijdens de zesde presidentiële persconferentie sinds zijn ambtsaanvaarding. Pompidou zei dat het gemakkelijk zou zijn geweest de parlementaire methode te gebruiken voor de goedkeuring van de toetre dingsverdragen. In de Nationale Ver gadering en de Senaat zou een grote meerderheid voor uitbreiding van de EEG gevonden zijn. 'Maar ik vind het mijn plicht, en dat is wezenlijk demo cratisch, de Franse bevolking te vra gen haar keus direct kenbaar te ma ken over dit beleid ten gunste van Europa. Het Britse lidmaatschap is meer dan een kwestie van eenvoudige uitbreiding.' Want het betreft zowel intern als extern de toekomst van Europa, aldus Pompidou. tje in de rug krijgen. Pompidou heeft overigens steeds een scherp onder scheid gemaakt tussen de meerderheid die achter de president staat en de meerderheid die de gaullistische par tij en haar aanhangers steunt. Voor vervolg zie pagina 9, 7e kol. Verrassing' Georges Pompidou aantal rijksarbeidsp:aatsen (10 pro cent van de totale 'laagse werkgele genheid) naar elders wordt verplaatst. Volgens de bond moit minister Geert sema de eerste ver; ntwoordelijke be windsman zijn voor de spreiding van de rijksdiensten.De regering dreigt nu met de klompen door de porceleinkast te lopen. Het beleirt^joji een perma nente bron van. ota-So? en onzeker heid. De spreiding van de rijksdien sten heeft reeds, gezien de bestaande tegenstellingen, intern aanleiding ge geven tot moeilijkheden. Zo heeft de heer H. H. de Wildt, directeur van het centraal bureau voor spreiding van rijksdiensten, zoals w'e reeds meldden, zijn functie ter beschikking gesteld. In het kabinet beijveren voor al de ministers Udink en Drees zich om de ongewenste groei van de ar beidsplaatsen in Den Haag tegen te gaan. Men ziet het in de toekomst duidelijk vastlopen. De regering zou zelfs de vestigingen in de kantoren sector willen tegengaan door investe ringsheffingen en een stringente han tering van het vergunningenstelsel. Ook zou het rijk willen interveniëren in de gemeentelijke bestemmingsplan- Van onze onderwij sredactie DEN HAAG Minister De Braauw overweegt sommige groe pen studenten vrij te stellen van het verhoogde collegegeld van 1000,De verhoging tot 1000 gulden is dinsdag j.l. ook door re geringspartijen in de Eerste Ka mer aangevochten. Het Landelijk overleg van Studenten raden heeft in een gesprek met de on derwij sspecialisten van de confessio nele fracties in de Tweede Kamer de conclusie getrokken, dat zij de voor stellen van minister De Braauw even min zonder meer willen aanvaarden. Minister De Braauw zou overwegen uitzonderingen te maken voor oudere jaars studenten, voor studenten uit gezinnen met meer studerende kinde ren, voor buitenlandse studenten, voor studenten die voor kerst van een vol gend studiejaar afstuderen en voor studenten die op latere leeftijd begin nen. Dergelijke uitzonderingsbepalingen zouden de minister ongeveer 10 min gaan kosten. De totale winst van de verhoging van het collegegeld zou daardoor ƒ45 min i.p.v. 55 min be dragen. Volgens berichten in de Noordholland se dagbladen wordt het schoolgeld voor het voortgezet onderwijs ver hoogd van minimaal 35,tot maxi maal 500,-^. Het minimum zou gel den bij een gezinsinkomen van 15.200,het maximum vanaf 18.800,Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs kon deze be richten niet bevestigen. Het voorstel moet nog in de ministerraad behan deld worden. In kringen van de EEG in Brussel werd de aankondiging een 'volslagen verrassing' genoemd. EEG-functiona- rissen vroegen zich af welke dubbele bodem het Franse besluit bevat. In Londen kwam een golf van verbazing los, van nieuwsgierigheid en zelfs van verlegenheid. De vrees bestaat dat door het initiatief van Pompidou de moeilijkheden van de regering Heath met de goedkeuring van toetreding nu nog groter zullen worden. Vooral omdat herhaaldelijk op een Brits refe- ADVERTENTIE) rendum over het EEG-lidmaatschap is aangedrongen. Volgens politieke waarnemers in Pa rijs heeft de aankondiging van een referendum een dubbele politieke be tekenis. Pompidou zou zich van de steun van de Fransen willen verzeke ren voor zijn buitenlandse beleid met het oog op de algemene verkiezingen van volgend jaar. Maar ten aanzien van Europa zou hij ook zijn voorne men willen onderstrepen van Europa een verenigde machf. te maken die zich met andere wV«tldmachten kan meten. Zo merkte Pompidou op: 'Reeds lang, is er geen Europees va derland méér, maar er is een Europe se mens, een Europese beschaving en deze moet bewaard blijven en aange past worden aan de evolutie in de wereld en aan de aspiraties van de jonge mensen.' Problemen Als derde verklaring voor het uit schrijven van een volksstemming wordt genoemd de diverse politieke problemen, waarmee de gaullistische meerderheid thans worstelt. Door de positieve uitslag van een referendum zou de regerende meerderheid vlak voor de verkiezingen een extra steun- Kamerleden vragen aan Schmelzer: Feyenoord op tv Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De kamerleden Du Chatinier en Kleisterlee (KVP) hebben een beroep op minister Schmelzer van buiten landse zaken gedaan, om bij de Portugese autoriteiten aan te dringen op een televisie-uitzen ding van de voetbalwedstrijd Benfica-Feyenoord (kwartfina les Europacup 1), die woens dag in Lissabon wordt gespeeld. In schriftelijke vragen aan de minister vragen zij hem bij de Portugese regering te informe ren waarom en door wie aan de NOS is geweigerd opnamen te maken. Verder vragen zij de minister van de Portugese rege ring onder de aandacht te bren gen dat het niet volledig uitzen den (eventueel niet recht streeks) voor miljoenen Neder landers een enorme teleurstel ling is. Zoals de zaken er nu voor staan, zal van deze wedstrijd op televisie alleen de volgende dag een korte samenvatting worden uitgezonden. Waarom de wed strijd niet direct, ook alleen in Nederland, mag worden uitge zonden is vrij onduidelijk. Du Chatinier: 'Er zijn berichten dat Benfica het niet ril, terwijl ik ook heb gehoord dat in Por tugal de wedstrijd Arsenal-Ajax wel te zien zal zijn. Ik dacht dat zo'n beroep van de minister wel van invloed zou Iwnnen zijn. Ik herinner me een derge lijk geval, ui tl963, toen Feyen oord ook tegen Benfica moest spelen, en de toenmalige minis ter Luns in een soortgelijke situatie met succes heeft bemid deld.' Prachtige kleurenfoto's van wilde dieren in de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. Slechts 2,95. DEN HAAG In 1980 zullen de waterschappen en zuiveringsschappen er al een heel eind in geslaagd zijn, het Nederlandse oppervlaktewater weer schoon te krijgen. De periode van vijftien jaar die de overheid denkt nodig te hebben voor het zuiveren van de 'rijkswateren' (ruwweg de grote rivieren) moet haal baar zijn. Dit verklaarde gisteren voorzitter mr. Th. A. J. Vosters van de Unie van water- schappen. (ADVERTENTIE) Exclusieve tijdloze Internationaal kwaliteitsbegrip Ontwerp, advies en begroting vrijblijvend. BULTHUIS BOTERMARKT 23. LEIDEN. TEL. 20854 RHIJNGEESTERSTRAATWEG 56, OEGSTGEEST. TEL. 53490 Uw krant vernieuwd en uitgebreid Nieuw, abonnee, opgeven f BOtt nieuw, oboneee, bw.nl, p.,A Sesrsys**. :zi attentie naar keuze p(ao|J.D hwartaol U hoeft alleen maar deze I De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen vernieuwde en sterk 1 9rotis' cn besP°-a[t 'enminsle 3.- abonnementsgeld uitgebreide krant van I hand lot hond te loten gaan. Opgegeven door: I Naam: En dan de bon hiernaast Adres invullen. I plao,S: Ik ontvang als beloning het aangekruiste I Postzegel niet nodig als mopje poilpopier O ptalina schooltje hondifl» po roetmop M U op de envelop schrijft: ^^mel enveloppen (flejsenonderzetler) met briefpapier en^e^# {Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1