Economische macht niet te elimineren N L Salarisrekeningen niet langer rendabel Bod van 115 pet op 'Ngombezi' Snel herstel vervoersgroei Winst Albert Heijn wellicht 2% lager Connallyhervorming van monetair bestel eist representatief forum Ifin. Langman: overheid moet oog in zeil houden 95 >5"; gere winst en tizet KBB Eerste jaarverslag Beukema Carton Ned. fondsen in New York Nog geen stappen girodiensten DOW JONES INDEX Hoogovens weer Amerikaanse goederenmarkten f 4 dividend New York nauwelijks prijshoudend Betere resultaten Ned. Credietbank 'ROUW/KWARTET VRIJDAG 17 MAART 1972 ECOXOMIE/FIXAXCIEiX 1!) OTTERDAM Het lijkt mij een illusie te menen, dat wij de economische macht kunnen elimine- n, of elke machtsuitoefening vooraf controleren. Wij leven aan het eind van de 20e en niet in de |e of 19e eeuw, in een hoogontwikkelde industriestaat en niet in een land, dat nog een overwegend rarisch stempel draagt en wij kunnen de klok niet terugdraaien. De economische machthebbers zul- in de eerste plaats zichzelf moeten controleren, het algemeen beleid in het oog houden. Ti50 arnaast zal de overheid nationaal gupra-nationaal, een oog in het zeil leten houden, kennelijk misbruik macht moeten trachten te voorko- In hoe breder kring men bereid lijn beleid te verklaren, verant- ording af te leggen, hoe beter, en geloofwaardiger onze economische Ie. Dit zei minister Langman van wwmische zaken in een rede, uitge- oken bij de opening van het nieu- kantoor van de OGEM in Rotter- L ar de concentratietendens is het ditionele aspect van economische cht opnieuw en sterker dan voor voor het voetlicht gekomen, irbij tekent zich een nieuwe ont- ieling af, waarbij de financieel- nomische kracht van grote onder- mngen op zich een relevante factor worden in de mededingingspoli- Ook in gevallen, waarop men het traditionele mededingingsbe- niet zo gemakkelijk vat heeft, dit verband signaleerde de minis- de thans op de voorgrond tredeh- concentratiefiguren, die worden ge merkt door uitbreiding en sprei- g van activiteiten over verschillen- bedrijfstakken, die niet tot de in bedrijfskolom behoren. De oude adering is hierop niet zonder meer te passen, want deze veronderstelt op omlijnde markten min of r substantiële marktaandelen ont- in en dat hoeft bij dergelijke con- traties helemaal niet het geval te het nut van een in samenstelling ruim geschakeerde actieve raad van commissarissen. Echter, met alle respect voor taak en taakvervulling va nde raad van commissarissen, het bestuur van een onderneming moet er toch ook oog voor hebben dat eigen belang en algemeen belang niet in strijd met elkaar moeten komen: de ondernemer moet niet alleen rekening houden met het effect van zijn hande len op korte termijn, maar ook op langere termijn. Tot dat effect op langere termijn behoort ook de reactie van de samen leving op zijn doen en laten op korte termijn. Minister Langman zei met genoegen te constateren, dat steeds meer Nederlandse ondernemers, door die langere termijn in hun beleidsbe paling te betrekken, een synthese van eigen- en algemeen belang trachten te bereiken. [GE WEG enige weg, die men kan be- mo misbruik van econo mic macht te verhinderen, lijkt de ter de weg, die Nederland in heeft Ingeslagen, te weten het helpen bouwen aan de gemeen- ppelijke markt. De oude gedrags- laat niemand in het economisch ier over macht beschikken, is tegen de eisen van de praktijk and gebleken. Zo wordt thans, ms de bewindsman, de noodzaak schaalvergroting door weinigen (end. Ook de preventieve controle de overheid van het doen en van de onernemer is als mene doelstelling in onze ge pikeerde samenleving niet te ver- snlijken. Zelfs achter het IJzeren iijn is men daarop teruggekomen, ïomisehe macht is het best bin- de perken van het toelaatbare den door effectieve concurrentie alleen binnen een grote markt is laats voor concurrentie tussen een oend aantal grote ondernemingen, tomende uitbreiding van de EEG Minister Langman: illusie is in dat licht dan ook gunstig te beoordelen. Het gaat om effectieve concurrentie. Daarom is het Brusselse mededingingsbeleid erop gericht over eenkomsten tot beperking van de me dedinging onmogelijk te maken. Fusies, die ook binnen de EEG de effectieve concurrentie in gevaar brengen, zouden van te voren kritisch moeten worden getoetst. Voor de vraag of de EEG-gedragslijn ook niet zou moeten worden gevolgd binnen een nationale markt, verwees de mi nister naar een studie die de SER momenteel onderneemt. ALGEMEEN BELANG Volgens de bewindsman kan de over heid preventief of repressief con troleren wat zij wil, maar daarmee is nog niet gerealiseerd dat eigen belang en algemeen belang in eikaars ver lengde liggen. In onze huidige maat schappij, waar de inperking van de bewegingsvrijheid van de ondernemer door het optreden van zijn concurren ten zelden zover gaat dat van econo mische macht geen sprake meer is, dient de ondernemer bewust ook dait algemeen belang in het oog te hou den. De minister wees in dit verband op Fusies niet altijd een succes ROTTERDAM Meer dan eens mislukt concentratie of fu sie van ondernemingen. In Amerika loopt gemiddeld een op de twee fusies of overnemin gen uit op een debacle in die zin, dat de partners wanneer ze althans daartoe nog in staat zijn na enige jaren weer uit elkaar gaan. Vaak zijn ze dan aanzienlijk in kracht afgeno men. Interne ruzies en wrijvingen in het persoonlijke vlak en in het bijzonder wat het management betreft hebben dan dikwijls zo'n omvang aangenomen, dat niet alleen de verwachte 'econo mies of scale' binnen de nieuwe eenheid uitblijven, maar dat de noodgedwongen weer los van el kaar geraakte elementen zelf aanzienlijk verzwakt hun 'vrij gezellenbestaan' dienen te her vatten. Veel topmensen en middenka der hebben immers inmiddels elders hun heil gezocht. Met name dit verschijnsel heeft in Amerika dan ook geleid tot een nieuwe visie op het verschijnsel fusie resp. overneming, waar door men het streven naar steeds omvangrijker eenheden bezig is opnieuw te evalueren, aldus minister Langman. TERDAM De omzet van Kon. ïkorf Beheer (KBB) is in 1971- gestegen met ongeveer 10,5 pet, ijna ƒ85 min, tot ruim ƒ900 min. ens voorlopige gegevens is de ernwinst vóór aftrek van vennoot- psbelasting ongeveer 1,6 min ho- dan over 1970-1971. voor vennootschapsbelasting min meer wordt gereserveerd vorig jaar is de winst na belas- met ongeveer ƒ1,1 min toegeno- De nettowinst per aandeel is igen met circa 10 pet, waarbij in ergelijking van beide jaren reke- is gehoulen met het door uitke- van stockdividend met 1,2 min oogde aandelenkapitaal. Onveranderd dividend van f 4,40 ZAANDAM De absolute nettowinst over 1971, die ter beschikking komt van gewone aandeelhouders Albert Heyn, zal waarschijnlijk 2 pet achterblijven bij die van het vorige boekjaar. Dit wordt ver wacht op grond van de resultaten van de eerste 40 weken van 1971. nzeventig maatschappijen of groe- lebben prospectievergunningen ge en voor 282 blokken van het Britse van het continentale plat. In de nde 6 jaar zullen tenminste 224 fboringen worden verricht, waar een bedrag van meer dan £200 (ƒ1,7 mrd) zal zijn gemoeid. :oers van uitgifte van de 7,25 pet vtielening 1972 per 1978-1987 van 10 min ten laste van de British oleumRaffinaderij Nederland is lesteld op 100,5 pet. De inschrij- deze lening staat open t.m. warf. rinst van AFA Bataafsche Accu- ek heeft in 1971, na belastingen en dotatie van 900.000 aan de re- voor de nieuwbouw in Utrecht, ■000 bedragen (v.J. ƒ395.000). De tie stelt een onveranderd divi- van 11 pet voor. ië heeft de cruzeiro gedevalu- De nieuwe koersen zijn 5.810- Het is de tweede devaluatie van nizeiro dit jaar. Sinds 27 januari n de koersen 5.750-5.785. Royce heeft in de afgelopen aanden 1,5 min verdiend met de k»P van Industrial Olympus Gas rators aan de Curtiss-Wright Corp tw Jersey (VS). American Express co. gaai in aprtl travellers cheques in Duitse mar- uitgeven. American Express heeft overeenkomst gesloten met de trische Hypotheken und Wechsel die de cheques zal verkopen, nicht wordt dat andere Duitse cn eveneens DM-cheques zullen verkopen. Naast de loonontwikkeling, die tot gevolg heeft dat over het nog lopende boekjaar een groot bedrag aan nabeta ling moet worden uitgekeerd, spelen ook de aanloopkosten ten behoeve van de zelfbedieningswarenhuizen een rol. Verder geeft de ingebruikneming van het nieuwe hoofdkantoor een aanmer kelijke eenmalige stijging van het kostenniveau. Simon de Wit verwacht een nagenoeg gelijke nettowinst als over 1970. Op basis van deze gegevens stelt het bestuur van Albert Heijn een onge wijzigd contant dividend (ƒ4.40 per aandeel van ƒ20 nominaal) voor, zo wordt meegedeeld in het omwisse- lingsbericht. Albert Heijn verwacht in de nabije toekomst een verdere omzetstijging te behalen. De directie rekent er voorts op dat in normale omstandigheden het mogelijk zal zijn tot een bevredigende winstgroei per aandeel te komen. De ze verwachting is gebaseerd op zowel de normale groei als op de verwachte voordelen van de fusie. De financiering van investeringen in winkelpanden, waarbij het om grote bedrage gaat, geschiedt via de Cee- horn-v en Zaangroen-constructie. Voor het overige zullen de beschikbare en nog ter beschikking komende midde len voor 1972 voldoende zijn. Een vergroting van het aandelenkapitaal ligt vooralsnog niet in de lijn der verwachting. Uiterlijk op 6 april a.s. dient de aanmelding plaats te vinden van de aandelen, resp. niet-royeerbare certifi- in aandelen Albert Heijn. Uiterlijk 10 in aandelen Albert Heyn. Uiterlijk 10 april zal bekend worden gemaakt of het bod gestand wordt gedaan. AMSTERDAM Hoewel in de eerste maanden van het nieuwe boekjaar 1972 wat tegenwind is ondervonden bij de dienstverlening en de ontwik keling van de rente nog onzeker is, is de directie van de Kas-Associatie tot op heden niet ontevreden, zo is in de jaarvergadering bekendgemaakt. De activiteiten in het buitenland zijn nog niet zo groot. Er bestaan nog geen plannen om kantoren in het buiten land te openen, hoewel deze mogelijk heid niet uitgesloten ls. HOOGEZAND Om tegemoet te ko men aan de groeiende vraag naar meer openheid heeft de Cartonfabriek Beu kema Co te Hoogezand voor het eerst een jaarverslag gepubliceerd. Hoewel geen omzetcijfer wordt gege ven, blijkt iets over de omvang van het bedrijf uit het balanstotaal van 14,9 min. en het aantal van 232 personeelsleden. (Ter vergelijking? bij Scholten Carton, het enige ter beurze genoteerde fonds in deze be drijfstak, zijn deze cijfers resp. 26,3 min. en 606. De omzet van Scholten was 34 min). Beukema deelt wel mee, dat de omzet ongeveer 3 pet daalde. De resultaten van Beukema in het op 31 juli 1971 afgesloten boekjaar zijn achtergebleven bij die van 1969-70, maar toch vindt de directie het be drijfsresultaat redelijk. Dit tegen de achtergrond van de steeds stijgende kosten en de structurele en conjunc turele ontwikkeling in de papier- en kartonindustrie in het afgelopen jaar. De vermindering van de vraag uitte zich tot eind 1970 door een afnemen de orderportefeuille en hoewel begin 1971 enige verbetering optrad, kon nog niet van een normale situatie worden gesproken. Ook Beukema is in het afgelopen boekjaar gestopt met het verbruik van stro als grondstof. Men werkt nu alleen met oud papier. De familie-vennootschap Beukema zag het winstsaldo dalen van 903.000 tot 657.000. De eerste vijf maanden van het huidige boekjaar zijn echter beter geweest dan in 1970/71. Het dividend is onveranderd 14 pet. Bankiersvereniging: wij lokten mensen niet AMSTERDAM Een niet met name genoemde belangstellende is van plan een bod uit te brengen op alle aandelen Cultuur Maat schappij 'Ngombezi' van 115 pet in contanten. Dit komt overeen met 51,75 per aandeel van 45, of 517,50 per aandeel van 450. |cten: terda P', INKOERSEN AVONDVERKEER [RDAM AKZO 70.60-70.80 (70.70); - (70.90); Unilever 134gb-134.30 I); KLM (116.80). Voorwaarde voor het gestand doen van het bod is, dat een voldoend aantal aandelen zal worden aangebo den en dat de benodigde vergunnin gen worden verkregen. De fusiege dragsregels van de SER zijn in acht genomen. Commissarissen en directie bevelen het bod aan. Nadere informa tie zal spoedig volgen. De notering van Ngombezi op de Amsterdamse effectenbeurs werd woensdag opgeschort. De laatste koers bedroeg 40,10. Ngombezi is een uit 1926 stammende cultuurmaatschappij, die zich in hoofdzaak heeft beziggehouden met koffie- en sisalplantages in Oost-Afri- ka. In 1967 werden de sisalonderne- mingen in Tanzania genationaliseerd, waarna Ngombezi nog een koffie-on- derneming en een deelneming in het sisalbedrijf Tungi Ltd in Tanzania bezat Door de ontvangsten van schadever goedingen voor de nationalisatie van de plantages in Tanzania en getrans fereerde winsten op koffie werd het mogelijk in 1971 een terugbetaling op de aandelen te doen van 55 pet. Omdat bij liquidatie inkomsten-belas ting zou worden geheven over het bedrag dat het aandelenkapitaal plus de agioreserve te boven gaat, achttte het bestuur het toen reeds raadzaam een bod op de aandelen te verkrijgen, mede gezien het fiscaal compensabele verlies van ongeveer 3 min. Kon. Olie noteerde op 16 maart S 36'4-% (36%-%): Unilever 3 41%-42% (41%-%); Phltps S 13-Vi (13-'4); en KLM s 36 (36%). Opgave du Pont. Glore, Forgan Inc. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Niet de banken zijn begonnen met het systeem van loon- en salarisrekeningen, maar het bedrijfsleven. Daar vond men het niet prettig meer de werknemer zijn salaris in een loon zakje te verstrekken en ging men er geleidelijk toe over via een bank of een giro uit te betalen. Men kan de banken niet kwalijk nemen, dat ze actief op deze ontwikkeling ingingen, maar het is be slist niet zo, dat men eerst de mensen gelokt heeft voor een salaris rekening om vervolgens de condities minder aantrekkelijk te maken'. Dat is de reactie van een woordvoer der van de Bankiersvereniging op kri tiek naar aanleiding van de rentever laging op salarisrekeningen. Per 1 april zullen de handelsbanken, de landbouwkredietinstellingen en de spaarbanken de rente op salarisreke ningen terugbrengen van 2tot l\'a pet. Eerder, in augustus 1970, was die rente al eens verlaagd van 3% naar 2Vi pet. KAPITAALMARKT Volgens de Bankiersvereniging was de renteverlaging nodig omdat sinds het tarief van 2Vz pet werd ingesteld, de rentevoet op de geld- en kapitaal markt aanzienlijk is gedaald. Zo werd het disconto van De Nederlandsche Bank vijfmaal verlaagd, in totaal met 2& pet. Verder werd niet langer meer voldaan aan een belangrijke voorwaarde voor het rendabel zijn van salarisrekeningen, nl. dat van de gratis diensten, verbonden aan deze rekeningen, beperkt gebruik wordt ge maakt. In dat verband wijst de Bankiersvere- Denemarken, waar 1% pet vergoed wordt, ligt iets hoger dan Nederland. Italië en West-Duitsland geven een half procent, België Vz pet voor zover het saldo de 10.000 franken te boven gaat en Zwitserland pet of 1 pet met omzetprovisie. Engeland en Frank rijk geven op salarisrekeningen in het geheel geen rente. WASHINGTON De Amerikaanse minister van financien, John Con nally, is bereid met buitenlandse re geringsfunctionarissen te spreken over een forum voor onderhandelin gen over een herziening van het mo netaire wereldbestel. Connally heeft daartoe een van zijn belangrijkste me dewerkers, nl. onderminister Volcker voor monetaire zaken, opdracht gege ven met andere regeringen over dit punt in contact te treden. Het forum zou een betere vertegen woordiging van wereldbelangen moe ten zijn dan de Groep van Tien (niet- communistische industrielanden). De ze bracht, zoals bekend, vorig jaar december de aanpassing der valutapa riteiten waaronder de dollardevalu- atie tot stand. Minister Connally bevestigde nog eens het Amerikaanse regeringsstandpunt, dat men een herstel van de inwis selbaarheid van de Amerikaanse dol lar in reserve-activa niet los mag zien van de overige aspecten van monetai re hervorming. De VS hebben voor dit laatste nog geen 'Amerikaans plan' naar voren gebracht. Dat zal ook niet geschieden voor de ingewikkeldheid van die structuur onder de knie is', zo zei Connally. Hij voorspelde na het afleggen van zijn verklaring voor de raad voor buitenlandse betrekkingen, dat de po sitie van de dollar binnen anderhalf of twee jaar sterker zal zijn dan in vele jaren het geval is geweest. Hij voegde hieraan toe dat de dollar mis schien nooit meer inwisselbaar zal zijn in goud. De minister zei verder: 'Wij vragen slechts of iedereen niet alleen maar naar ons en de inwisselbaarheid van de dollar wil kijken om het Internati onale Monetaire Fonds draaiende te houden. Zij moeten hun blik richten op anderen, die eigenlijk in een veel krachtiger positie verkeren dan wij'. niging erop, dat het aantal boekingen op de salarisrekeningen zeer sterk is toegenomen en dat de arbeidskosten in het bankiersbedrijf sinds juli 1970 met circa 25 pet zijn gestegen. De diensten, waarvan de eigenaar van een salarisrekening gebruik kan ma ken, zijn in Nederland gratis. Dit in tegenstelling tot de meeste andere Europese landen. Toch vindt de woordvoerder van de Bankiersvereni- ging niet, dat de salarisrekeningen de banken uit de hand zijn gelopen. 'Maar dat zou gebeuren, als nu geen maatregelen waren getroffen'. Dr. J. R. M. van den Brink, lid van de raad van bestuur van de AMRO- bank, zei deze week in de jaarvergade ring van deze instelling, dat 'de Ne derlandse banken momenteel onge veer 50 min. op de salarisrekeningen moeten toeleggen wat inhoudt, dat andere klanten moeten betalen voor de diensten van deze rekeninghou ders'. De maatregel van de renteverla ging betekent voor alle erbij betrok ken financiële instellingen een bespa ring van ongeveer ƒ20 min. In totaal zijn er 254 miljoen salarisrekeningen. NIET ZO FLORISSANT Hier en daar is de maatregel gekriti seerd omdat vrijwel alle banken, die tol op heden een jaarverslag hebben gepubliceerd, over 1971 betere resulta ten meldden dan over 1970. 'Maar in bankkringen veronderstelt men', zo zei de woordvoerder van de Bankiers vereniging, 'dat de gang van zaken in 1972 niet zo florissant zal zijn als vorig jaar'. Bij de winst in 1971 speelden een aantal toevallige factoren mee. Toch zullen de banken waarschijnlijk niet op korte termijn ertoe overgaan opnieuw te veranderen. 'Als men dat had willen doen, bijv. bepaalde dien sten, zoals kosten van overschrijvin gen in rekening brengen, had men het beter tegelijk met de renteverla ging kunnen doen. Maar het is niet uitgesloten, dat de ontwikkelingen op den duur tot verdere stappen noden'. Ondanks de verlaging van het tarief behoort Nederland, wat de rente op salarisrekeningen betreft, nog altijd tot de koplopers in Europa. Alleen AMSTERDAM Noch de Post cheque- en girodienst, noch de Amsterdamse gemeentegiro zijn meegegaan met de renteverla ging op de salarisrekeningen bij de banken. De PTT bestudeert op het ogenblik de uitwerking van de dalende geld- en kapi taalmarktrente op de hoogte van de rentevergoeding op par= ticuliere rekeningen. Een woordvoerder van de ge meentegiro in Amsterdam ver telde, dat de gang van zaken bij deze instelling op het ogenblik geen aanleiding geeft de rente of andere voorwaarden te ver anderen. De Postgiro heeft mee gedeeld. dat op het ogenblik niet overwogen wordt voor de transacties kosten in rekening te brengen. Over de rentevoet zei de woord voerder van de gemeentegiro wel, dat men bij stappen van de Postgiro deze instelling zou vol- Koersen in Montreal Asbestos Corp, Canada Fund Consol Bathurst Dom Tar Chem Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada Idem Warrants 14/3 23% 64.37 8% 13% 15% 15% 13% 8.11L 40% 20% 15/3 28% 64.84 9 13% 16% 15% 13% 8.12 39% 20% 16/3 28% 64.85 Indost. Sporen (Jtll. Obi. Mods 14 mrt 22.370 28.950 1.757 770 629 15 mrt 19.460 27.000 1.762 761 691 16 mrt 16.700 26.600 1.762 552 871 A and. Obl. Tol. H L 14 mrt 934.00 261.24 115.09 74.22 394.4 15 mrt 937.31 261.42 115.19 74.27 395.2 16 mrt 936.71 259.46 115.06 74.29 395.9 S Gedaan; b Bieden; L— Laten; n Nom. LJMUIDEN Hoogovens stelt voor over het boekjaar 1971 op de gewone aandelen van 20 een onveranderd dividend uit te keren van 4. In december werd al 1.20 interimdivi dend betaald, zodat het slotdividend uitkomt op 2,80. Op de priori teitsaandelen zal 24 per aandeel van 600 worden uitgekeerd. De algemeT ne vergadering wordt op 21 april a.s. gehouden. KLM-directeur Orlandini: DEN HAAG Bij een redelijke economische ontwikkeling kan een vrij snel herstel van de vervoersgroei in de burgerluchtvaart worden verwacht, temeer daar de uitbreiding van de capaciteit afneemt. De burgerluchtvaart is nog steeds een sterke zg. groei-industrie, ondanks de in 1971 tegengevallen toeneming van het vervoer. De groei be weegt zich op langere termijn nog steeds op een niveau van tien a vijftien procent per jaar. CHICAGO Tarwc mrt mei juli 15/3 161 155% 148% 16/3 161% 157 148% Mals mrt Juli 121% 124% 127% 120% 124% 127% Haver mrt mei Juli 78% 74'iL 70% 79% 73% 69% Sojabonen mrt 334% mei 337% Juli 341-14 334% 338% 341% Rogge obt mei Juli WINNIPEG 103b 99%L 100%b 102 99'iL 101% Haver mei juli okt. 68% 69L 70L 68% 68% L 70 109% 109% 109%L 109%L 109% 109%L 38.85-96 38.99-39.05 Cacno Loco G Loco B IVnltops loco mei Suiker co loco mei Koper mrt mei 28% 27% 24.61 25.41 9.00 9.04-9.09E 9.11-l3g 28% 27% 24.98 25.89 8.70 8.60-63g 8.64-67g Str. loco 177%-180%L 178%-181L Lood St. L. 14.50 14.50 ANTWERPEN Austr. Wol mrt. I05n april I05n mei 104%n 105b 105b 105b ROUBAIX Woltops mrt. 13.00-13.15 13.10-13.20 april 13.00-13.20 13.05-13.20 mei 13.00-13.10 13.05-13.20 LONDEN Metalen en per ton Dit heeft drs. S. Orlandini, directeur van de KLM verteld in een lezing voor de afdeling Den Haag van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel. De heer Orlandini herinnerde eraan, dat juist in de huidige periode van uitbreiding van de capaciteit gevolg van de aan koop van Jumbo-jets de groei van het vervoer zwak is. Dat is zijn inziens zeker mede veroor zaakt door de teruggelopen wereldeco nomie. Vooral het vervoer van vracht door de lucht heeft zich conjunctuur gevoelig getoond. De bijna traditio neel snelle groei van twintig procent per jaar van luchtvracht is, zo zei de KLM-directeur, tot minimale propor ties gedaald. Dat heeft tot gevolg gehad dat de beladingsgraad ook belangrijk is ge zakt, nl. van 55 pet. in 1966 tot 48 pet. in 1971. Elk punt boven de kritische beladingsgraad is 85 pet. AMSTERDAM De resultaten van de Nederlandse Credietbank zijn in 1971 gunstig geweest. Het saldo van baten, lasten, voor afschrijvingen, voorzieningen en belastingen, vertoont een stijging van circa 27,5 pet. Het totaal van de geconsolideerde balans groeide van 2,1 mrd. tot 2.6 mrd. Directie en commissarissen stellen voor het dividend te bepalen op 14 pet. in aandelen B, waarvan 2 pet. in aandelen B ten laste van de agioreser ve. Over 1970 werd 13 pet. uitgekeerd, waarvan eveneens 2 pet. in agio- aandelen. Het dividendgerechtigd ka pitaal is in vergelijking met 1970 met ongeveer 16 pet. toegenomen. winst., elk punt daar beneden tenmin ste 85 pet. verlies. Een enkel punt beladingsgraad komt thans bij de KLM uit op een bedrag van ongeveer dertig miljoen gulden. Volgens de heer Orlandini zijn op korte termijn betere beladingsgraden te venvachten, maar geen betere ta riefstelling en ook geen lagere kosten. De KLM-directeur ging in zijn rede verder in op de gevolgen van de valutacrisis voor de luchtvaart en ver telde, dat de opwaardering van de gulden, de mark en de Zwitserse franc voor de luchtvaartmaatschappij en uit die landen een blijvend verlies aan inkomsten oplevert. De IATA- tarieven luiden nl. in dollars en pon den. Op de luchtroutes over het noordelij ke gedeelte van de Atlantische Oceaan (een derde van het internationale luchtvervoer) is dit verlies voor de niet-Amerikaanse maatschappijen in eigen valuta ongeveer tien procent. In de IATA is men overeengekomen per 1 april a.s. de dollartarieven ongeveer 5 pet. te verhogen, maar, aldus de heer Orlandini, dat is een gedeeltelij ke compensatie voor dat verlies. Het luchttoerisme is de drijvende kracht achter de krachtige groei die te verwachten is, speciaal op de At lantische route. Overigens maakte in 1959 ongeveer 5.000 Nederlanders gebruik van de vliegvakanties, waarbij alles inbegre pen reis, hotel e.d. in 1971 is dat aantal gestegen tot 600.000. De KLM nam ongeveer een derde daarvan voor haar rekening. De heer Orlandini verklaarde tenslot te dat de wereldluchtvaart in de peri ode 1970-1975 ongeveer ƒ30 miljard moet investeren. De luchtvaartmaat schappijen zullen van dit bedrag on geveer tweederde zelf kunnen financië- ren; de rest moet uit de kapitaal markt komen. NEW YORK ACF Industries Airco Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cyanamid Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Ara Tel Kt Tel Anaconda Armco Steel Atlant Richfield 15/3 16/3 49% 49% 22% 22% 29% 28% 51% 52% 44% 44% 34% 33% 38% 38% 29% 29% 31% 31 7% 7% 21% 21% 44% 43 T4 19% 19 21% 21% 67 87 Bendlx Bethl Steel Boeing Burroughs Can Pacific Ry Cel Co of Am Chase Manhattan Chesap Ohio R Chrysler Cities Service Colgate-Palmolive Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Com Oil A Curtiss Wright A Curtlss Wright Dart lnd Dow Chemical Dupont do Nem Eastman Kodalt First Nat City 43 44% 31 32% 22% 22% 168% 169% 16% 16% 62% 61 55% 55 57% 58% 32 32% 41% 41% 66% 66% 21% 20% 36% 36% 25% 25% 32 31% 28% 28% 26% 27% 33% 33% 55 54% 83 84% 189% 167% 109% 108% 49% 49% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel El Getty Oil Gllette Gimhel Bros Goodyear T R Gulf Oil Illinois Centr Int. Busln Mach intern Harvester Int Nick of Can Ini Paper Int Tel Tel Johns Man vine 63% 63% 30% 30% 82% 82% 22% 22% 31% 31% 78 75% 43% 43% 27% 27% 30% 30% 26% 26% 37% 36% 373 373 29% 30% 34% 34% 35% 35% 60% 58% Admiral Corp Alex Allegheny Pow S Akzona Am Standard Am sled lnd Ark Louis Gas Bali Ohio 4%% Bayuk Cigars Burlington lnd Calif Packing Can Breweries Cerro Chadbourn Goth Chase Select Fd Columbia Gas Cominco Cont Telephone Corn Products Crossbow Fund 2514 24%' 9 95 9.95 22% 22% 32% 32 14% 14% 44% 44 26% 26% 57% 67%b 18% 12% 36% 37% 29% 28% 8 8% 14% 14% 4% 4 11.88 11.66 34% 34 28% 28% 21% 21% Martin Marietta May Dep Stores Mc Donned Mobil OÜ Corp Nat Biscuit Nal Cash Reg Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel North Am Rockw Gen Cigar Int Bnk for Kec Ini Flav Frag Int Tech Fund lot Paper t| 4) Insilco Corp Interspar Inv Select Fund Kansas City lnd Leasco Lone Star lnd Lehman 22% 22% 49% 49 44% 44 54 53% 57% 58% 33% 33% 16% 16% 19% 19% 43% 43 34% 34% 99b 99b 62 61 13.55 13.42 58%b 58% 17% 17% 49.90 50.10 3.78L 3.77L 41% 41% 28% 26% 36% 36 29% 29% 23% 23% 26% 26% 17% 17% Olin Mathleson 18% 18% Pac Gas El 30% 30% Penns NY Tr 4% 4?; Pepslco 74% Phelps Dodge 42% 43% Phillip Morns 76% 76% Phillips Petr 29 29% Procter Gambl 85% 84% Radio Co of Am 43 42% Republic Steel 23% 23% Reynolds lnd. 71% 72% Royal Dutch Petr 36 36% Sears Roebuck 109% 111% Shell Oil 48% 48% Southern Co 21% 21% Southern Ry 06% 97% Sperry Rand 37% 37% Stand Oil CUM 59% 59% Stand Oil Indiana 67% 67 Stand Oil nj 73% 73% Studebaker 47% 46% Sunray DX Oil 49% 50 Texaco 32% 32% Texas Inst 138 136 k Transamertca 22% 22% Union Carbide 44% 44% Unl Royal 17% 17% United Aircraft 33 33 United Brands 11% 11% US Steel 33% 33 West Union Tel 65% 55% Westlnghouse El 47 48 Woohrorth 43% 43% Braz Traction Occidental Petr Santo F0 fnd Southern Pac Standard Brands Sterling Drug Tandy UCIF Unilever Union Electr United Corpa United Gaa 12% 12% 25 24% 34% 34% 49% 4#'., 47% 46 51% 51% Madison Fund 15% 15% Western Bancorp 33% 34%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19