Gemeente geeft Haarlem geld Discussie gaat langs kern van het probleem Topspelers niet naarWimbledon Eddie Merckx in tijdrit verslagen Nieuwe snufjes van München \sitie van trainer Joop Brand niet langer dubieus fan Sloten en liric geschorst leels accoord met int Truiden Keiler wint afscheidsduel De voetbalvereniging in 1980 Vultink start weer slecht ROUW/KWARTET VRIJDAG 17 MAART 1972 ■SPORT 15 /an onze speciale verslaggever IAARLEM Het gemeentebestuur van Haarlem is bereid de eerste-divisieclub Haarlem belangrijke inanciële steun te geven. Een voorstel hiertoe van de wethouders Spek (financiën) en Voskuilen sportzaken) is door het college van burgemeester en wethouders positief ontvangen. Het betekent, lat Haarlem de plannen voor het eredivisieschap al verder zal gaan uitwerken. Een definitieve beslis- ing van b en w wordt pas over een maand verwacht, maar de positieve ontvangst van de voorstellen teeft nu al een consequentie, Joop Brand de trainer van Haarlem blijft aan de club verbonden. Irand heeft bij Haarlem een driejarig untract getekend. Toch is 'zijn aam lijven in het geding geweest. Op- ieuw in het geding geweest eigen- jk, want toen Joop Brand amper had etekend bij Haarlem trok Ajax, dat inus Michels kwijt was geraakt aan em. In het tweede geval maakte dop zijn eisen aan het bestuur duide- jk. Eisen waaraan alleen voldaan an worden, als het gemeentebestuur rer de brug komt met een financiële lijdrage. Nu de Haarlemse stadsbe- tuurders wel iets blijken te voelen oor forse steun is ook de positie van e 35-jarige Joop Brand steviger ge- orden. lij Go Ahead en DWS ging Brand )EN HAAG De tuchtcommissie van e KNVB heeft de DWS'er Van Sloten loor een duel geschorst en hem een van 200 gulden opgelegd. In de rijd Volendam-DWS had hij een de grensrechters beledigd. De FC )en Bosch-speler Ciric is voor twee iiels geschorst, omdat hij tijdens FC )en Bosch-NEC een tegenstander de al in het gezicht gooide. Ciric zal ook en boete van 200 gulden moeten be llen. e Feyenoorder Rinus Israels heeft en boeking (de tweede van dit sei- ien) gekregen, wegens spelbederf tij- ?ns Vitesse-Fyenoord. De Hagenaar iet de Zoete heeft van de tuchtcom- nssie geen straf gekregen. De zaak geseponeerd, omdat uit getuigenver- aringen is gebleken dat er een mis- srstand in het spel was. Scheidsrech- ir Berrevoets had hem afgelopen zon- ag genoteerd wegens spelbederf, eerman van De Graafschap is voor in wedstrijd geschorst en heeft een nete van 150 gulden gekregen we- Sns onbeheerst spel tijdens Willem De Graafschap. EVENTER De topscorer van de •e-dd visie Ruud Geels heeft een voor- pig contract getekend bij de Belgi- iie dub Sint Truiden. Ruud Geels, n e een contract bij de Deventer ere- m visie club Go Ahead Eagles heeft tot 'aki in het eind van het seizoen 1973 wil améet gerucht niet ontkennen. FC Den aag zou eveneens belangstelling heb- en voor hem. o Ahead Eagles voorzitter D. de mg zei: 'We zijn wel verrast door st bestuur van Sint Truiden. Vorige eek hadden we een staf-bespreking toen stond ineens het bestuur van Belgische club bij ons voor de stur. Wij hebben een gesprek gehad Aaar we hebben de indruk dat het vriagde transferbedrag een bezwaar 1 zijn. eerder weg dan zijn contract aangaf. Dat maakt geen beste irttTruk. Brand: 'Bij DFC, HVC en Heracles ben ik mijn contracten precies nagekomen. Dat het bij DWS en Go Ahead niet gebeurd is heeft waarschijnlijk te ma ken met mijn eerzucht. Als ik het bij een club niet meer zie zitten wil ik weg. Dan ben ik eerlijk voor mezelf en dat is het beste voor de club. Want ik werk dan toch niet met plezier. Ik moet helemaal achter mijn werk kunnen staan. Bij DWS zei ik na een half jaar tegen het bestuur: heren, we moeten het contract maar verbreken. Daar ben ik nog te jong voor. Achter de huidige top gaapt een vreselijk groot gat. De UEFA-jeugd en het militair elftal heb ik gezien. Er is haast geen talent. Ook het amateurelftal zag ik tegen Finland spelen. Dat was helemaal om te hui len. Me moeten een goeie jeugd kwe ken. De jonge trainers kunnen daar wat aandoen. Wij moeten nog lang mee en moeten daarom het bestaans recht van het voetbal verzekeren. Als we niet oppassen is Nederland over vijf jaar weer het Luxemburg van Europa. Dat meen ik echt.' Haarlem was bepaald niet gekikkig met de dreiging van een eventueel vertrek van Brand. Voorzitter Henk Hut: "Het is normaal dat financieel sterkere clubs hem hier proberen weg te halen. Dat krijg je zodra je een goeie trainer hebt. Voor de goede orde moet ik wel even zeggen dat we Brand absoluut niet laten gaan. Al die verhalen dat hij zou weggaan zijn erg vervelend. De bedoeling van een meerjarig contract is rust te brengen in de club. Maar nu is er duidelijk onrust bijde spelers en bij alle mensen van Haarlem. Als Brand niet meer achter zijn werk zou kunnen staan en zou weggaan dan kan ik daar' persoonlijk begrip voor hebben. Maai de vraag is of ik dat als voorzitter van Haarlem ook kan.' Financieel kan Haarlem het alleen net redden. Doordat hij vorig seizoen na het vertrek van Bill Thompson als hoofdtrainer optrad kreeg John Eel- man, nu hulptrainer van Brand, nog steeds een vorstelijk salaris. Pas gele den werd Eelman ontslag aangezegd omdat hij te duur werd. Dat zit Brand dwars. 'Er was nooit geld bij Haarlem. Dat werkt erg remmend. Barry Hughes ging ook weg omdait er geen geld was. Geen middagtrainin gen. Hij kon niets doen. Hughes had gelijk dat hij vertrok. De mogelijkhe den waren veel te beperkt. Nu twee seizoenen later is de situaitie precies hetzelfde. Ik zal proberen Haarlem wakker te schudden want het lijkt wel of ze in slaap gevallen* zijn.' De grief van Brand is terecht. Maar Henk Hut reageert met de eerlijke bekentenis: 'Ik vind niet dat we zitten te slapen. Vorig seizoen, hebben wij een rampjaar meegemaakt. Een onge lukkig aankoopbeleid en een miskleun met de trainer. Door de slechte resul taten waren de recettes ook beneden peil. Het contract van Thompson moesten we afkopen en dat heeft behoorlijk wat geld gekost. Wij heb ben foutieve beslissingen genomen en daar moeten we nu nog voor boeten. Het rampjaar hebben we snel wegge werkt. Ook is het elftal sterker gewor den, maar financieel zijn we even ver als twee seizoenen geleden. Met Hug hes zijn we de eredivisie toen niet best ingegaan. Dat moeten we dit keer voorkomen. Anders voorzie ik weer dat we degraderen.' Kwa organisatie is de opzet van Haar lem nog amateuristisch. Brand: 'Laatst moest ik de ballen oppompen en de jongens masseren omdat de terreinknecht en de masseur er niet waren. Dat kan toch niet.' Hut geeft toe: 'Uitgezonderd de spelers en de trainers bestaat Haarlem uit hobbyis ten. Onze clubarts Hilbrink krijgt geen cent voor al zijn werk. De medi sche apparatuur hebben we voor een groot deel van hem gehad. Bij welke club is dat nog zo'. Ook de admini strateur werkt pro-deo. Normaal moe ten dat betaalde krachten zijn. De dokter doet het nog één seizoen, maar daarna zullen we toch geld moeten hebben om zo iemand aan te trekken.' Nog een voorbeeldje om de huidige armoede van Haarlem te illustreren. De verlichting op het trainingsveld is abominabel slecht. Brand: 'De kleine amateurclub van Nederland heeft het beter. En die paar lampjes schijnen nog precies in je ogen ook. De jon gens zeggen altijd: spelen we met de zon in de rug of niet. Aan het eind van de training ben je haast blind.' Dit is nog maar een kleine greep uit de hoeveelheid onvolkomenheden bij Haarlem. Het is duidelijk: voor een geslaagde rentree in de eredivisie heeft Haarlem de grote financiële in jectie die nu gaat komen, hard nodig. INZELL Erhard Keiler heeft in Inzeil afscheid genomen van de wedstrijdsport. Tijdens de slotwedstrijd van het seizoen werd de Westduitser uitgeluid door een enthousiast publiek. Keiler kwam in zijn absoluut laatste race tot een tijd van 39,7 sec. Zijn tegenstander, Horst Freese bleef slechts eentiende seconde bij hem achter. Erhard Keiler sluit zijn loon- baan af, terwijl hij nog drie we reldrecords in zijn bezit heeft. Het record van 38 seconden op de 500 meter deelt hij met de Fin Leo Linkovesi en de Zweed Hasse Boerjes. Op de 1000 meter is hij de snelste met een tijd van 1.18,5, terwijl hij ook het record over de vier sprintafstan den tweemaal 500 en 1000 me ter nog in zijn bezit heeft. - outillage van München, waar over vijf maanden de Olympische Spelen zullen beginnen, krijgt steeds eer vorm. In het Olympisch Stadion is het eerste (van de twee) scoreborden al klaar. Het bord dat 12 j 18 meter meet, laat via in totaal 20.000 lampjes van 25 Watt de uitslagen zien. De klok die een dia eter van 3.50 meter heeft geeft de tijd aan, terwijl het kleine scorebord onder de klok de resultaten eeft van de onderdelen die aan de gang zijn. Op de onderste foto: de nieuwe trein die officials en deel- emers van het Olympisch complex naar het dorp zal brengen. De trein is zeer luxueus uitgevoerd. Er fvindt zich ondermeer een complete massage-kamer in. Joop Brand, ontevreden over huidige situatie bij Haarlem. Raymond Poulidor (36) wint Parijs-Nice Van onze sportredaktie NICE Raymond Poulidor, de 36-jarige Franse veteraan, is er in geslaagd te voorkomen dat Ed die Merckx de etappewedstrijd Parijs-Nice op zijn naam zou schrijven. In de finale gisteren, een 9,5 kilometer lange tijdrit tegen de berg La Turbie op, bracht 'Poupou', zoals de Fransen Raymond Poulidor noemen, Merckx een forse nederlaag toe, door maar liefst tweeëntwintig seconden sneller dan de Belg over de finish te gaan. Merckx had in het eerste deel van de laatste etappe, een rit over 152,5 kilo meter van Hyère naar Nice niet meer gedaan, dan wat controlerend werk. Daardoor kreeg dit deel van de rit een zeer monotoon verloop. Het peloton bleef vrijwel konstant bijeen, terwijl iedereen zich duidelijk spitste op de tijdrit die zou volgen. Een massasprint in Nice bracht tenslotte de zege aan de Belg Eddie Peelman, die Gerben Karstens achter zich liet. Het heeft de Nederlander in de eindsprints bepaald niet meegezeten. Eenmaal was hij be trokken bij een valpartij, driemaal kwam hij net iets te kort om de zege te behalen, waardoor hij steeds tweede werd. De zestien seconden die Merckx voor stond op Poulidor leken aan de start van de tijdrit voldoende om de Belg de eerste grote zege van het seizoen te schenken. Merckx werd echter op zijn specialiteit geklopt. Poulidor die dikwijls wordt aangeduid als de 'eeuwige tweede', startte zeer snel en had na vijf kilometer al het grootste deel van zijn achterstand weggewerkt. Aangemoedigd door de enthousiaste Franse supporters langs de weg, ging hij daarna geconcentreerd door. Merckx slaagde er niet in om tegen de aanval van Poulidor nog iets te on dernemen. Overigens verklaarde de Belg zijn opzienbarende nederlaag la ter met een verwijzing naar de val die hij in de derde etappe maakte. Hij zei nog steeds last te hebben van de ver wondingen die hij toen opliep. De beste Nederlanden in de tijdrit was Joop Zoetemelk. Hij werd negende. Op die plaats eindigde hij ook in het algemeen klassement Uitslag eerste gedeelte laatste etappe 1. Peelman 'Belg) 153 km in 3.38.58, 2. Karstens (Ncd) rt.3. Van Ryckcghem (Belg) zt.; 4. Wolfshohl (W-Dld) zt.5. Mourioux Fr) zt.; 6. Cadiou (Fr) zt.; 7. De Boever zt.. Vervolgens het peloton In dezelfde tijd als de winnaar. Uitslag tweede gedeelte laatste etappe: 1. Poulidor (Fr.) de 9.5 km in 20.04,2: 2. Merckx (Belg) 20.26,3: 3. Dclisle (Fr) 20.41.2; 4. Ocana (Sp) 20.48.3: 5. Lasa <Sp> 20.57,2: 6. Mortensen (Den) 21.10,7; 7. Fuente (Sp) 21.11,3; 8. Pingeon (Fr) 21.15.0; 9. Zoetemclk (Ncd) 21.17.3: 10. Manzancque (Sp) 21.23.1. EINDKLASSEMENT: 1. Poulidor 31 uur 43 minuten 57 seconden; 2 Merckx 31 44,03: 3. Ocana 31.44.49; 4 Dclisle 31.45.12; 5. Lasa 31.45.16; 6. Morten sen 31.45,32: 7. Pingeon 31.45.3S; s Hezard (Fr.) 31.45.46; 9. Zoetemelk 31.45.48; 10. Santy (Fr.) 31.46.09 PUNTENKLASSEMENT: 1. Cadiou 120 punten; 2. Wolfshohl 104; 3. Peelman 100; 4. Mourioux 66; 5. Van Ryeke- ghem 63: 0. Merckx 54. BERGKLASSEMENT: 1. Van den Bossche (Belg) 31 punten: 2. Merckx 19: 3. Lazcano (Sp) 13; 4. Catlau (Fr) 11; 5. Delisle (Fr) en Wolfshohl 10. Van onze speciale verslaggevers AMSTERDAM Vraag een be stuurder van een voetbalvereniging hoe zijn club er in de toekomst zal uitzien en je bent verzekerd van een overvloed van meningen en standpunten, van brede en smalle visies, van een hoeveelheid materi aal waaronder een lijn naar die toekomst diep schuil gaat. Als je dan echter die vrijblijvendheid laat varen en, na alles in een verslag aan de vergetelheid te heb ben ontrukt, wezenlijke problemen aver de voetbalvereniging-in-1980 wilt aansnijden loop je stuk. Dat ongeveer is de ervaring die de Amsterdamse amateurvereniging DCG opdeed. Vorig jaar november nam de eerste klasser het initiatief tot een discussie-avond over de toekomst van de amateur-vereni ging en deze week zouden nieuwe stappen worden gezet. Niet alleen praktische stappen (hoe vang ik een groei op van momenteel zo'n 90.000 nieuwe leden per jaar), moet ik professionele krachten aantrekken, moet ik naar samen werkingsvormen zoeken met ande re, ook niet op voetbal gerichte sportverenigingen en kan ik dan ook een stuk zelfstandigheid opge ven in ruil voor steun van de gemeente? Maar ook stappen naar een mogelijke ideële koerswijziging (heb ik in de toekomst nog een opvoedende taak, of ben ik voor mijn jeugdleden in plaats van een opvoedkundig instituut uitsluitend nog een instituut waar voetbal- vaardigheden worden aangeleerd?) GEEN VISIE Maar dergelijke stappen vergen, voorzover de tweede discussie avond van DCG een aanwijzing kan vormen, te veel. In de eerste plaats bleek de belangstelling aan- iienlijk geringer dan vorig jaar, terwijl daarnaast het begrip visie en de bereidheid om oude waarden te verlaten elementen waren waar naar in de discussie tevergeefs werd gezocht. Een van de knellende punten is de vraag naar de taak van een voet balvereniging. Wie stelt dat zo'n vereniging er in de eerste plaats is om in te voetballen, lijkt een wa genwijd open deur in te trappen. Maar toch is voor veel mensen zo'n vereniging in belangrijke ma te ook een vereniging, dat wil zeggen dat de leden meer moeten doen dan voetballen: ze moeten in principe voor die vereniging iets doen, vlaggen ophangen, gras maai en, in de kantine helpen, ze moe ten voor die vereniging ook op andere wijze dan via hun contribu tie een steentje bijdragen. Een logische stap is dat zo'n vere niging die veel jeugdleden heeft, ook helpt de jeugd op te voeden. En daar wringt de schoen nog wel eens. De jeugd, zo stelt socioloog Jan Blüm die naar dergelijke za ken enkele jaren terug een onder zoek heeft ingesteld, wil alleen maar voetballen en dat willen ze zo goed mogelijk leren. Hij plaat ste de vereniging zoals die vroeger was, een opvoedend instituut, tege nover zoals die moet worden een expressie-instituut KNVB-bestuur- der Jo van Marle verzet zich daar tegen en blijft een opvoedende taak voor de vereniging zien: 'Het is niet de doelstelling van een voetbalvereniging kinderen op te voeden, maar het is wel de konse- kwentie van het aanvaarden van jeugdleden. BEGELEIDING Wat de taak van een vereniging dan ook moge zijn, feit blijft dat in 1980 zo'n 100.000 mensen bezig moeten zijn met de begeleiding van de anderhalf miljoen leden die de voetbalbond dan vermoedelijk telt Teleurstellend was het daar om dat het gebrek aan deskundig kader volgens een mdni-onderzoek- je dat Jan Blüm voor de discussie hield, nauwelijks als een ernstig probleem werd gevoel'd. De accom modatie en de financiën bleken knellender problemen. Een mogelijkheid nieuwe mensen voor de begeleiding aan te trekken is het openbreken van de strenge mannen-gemeenschap die de voet balwereld Is. Jo van Marle: 'De KNVB heeft momenteel 35.000 jeugdleiders en 450 jeugdleidsters. Ook kennen we vrouwelijke scheidsrechters. Ik ben er voor stander van de voetbalverenigingen open te breken naar de vrouwelij ke kant: schep een sportvereniging met meerdere takken van sport waardoor je de handbaisters enzo voort binnenhaalt.' Indien, zoals Jan Blüm voorziet, inderdaad dc prestatie op de voor grond staat en het nieuwe bind middel van de vereniging wordt (hetgeen Van Marle bestrijdt met: 'Ze willen wel een Cruyff worden maar zoeken ook de jeugd. Ieder mens heeft behoefte aan krachtme ting en contact en ontspanning, die drie dat is sport), dan klinkt de eis om deskundigheid harder dan ooit. Deskundigheid op voet- baltechnisch gebied vooral, zoals Frank Wiewei ('opleidingen afde ling Amsterdam) naar voren bracht: 'Je krijgt betere jeugdlei ders, als je weet hoe je moet trainen, hoe dat gaat, hoe zo'n training in elkaar zit. Het is zaak tijdig te vernieuwen en te streven naar een grotere deskundigheid, anders gaat de sport ter ziele, zoals vroeger bijvoorbeeld de verkenne rij.' DCG-voorzitter Feringa 'De groot ste fout die we kunnen maken is te zeggen we waahten wel af hoe het er in 1980 uit zal zien. HANS SCHMIT De verslagen Eddie Merckx (rechts) feliciteert de verrassende win naar van Parijs-Nice, de Fransman Poulidor. LONDEN Het is vrijwel uitgesloten dat binnen afzienbare tijd de contro verse tussen de Internationale Lawn Tennis Federatie (ILTF) en de belang rijkste profgroep 'World Championship Tennis' (WCT) tot het verleden zal behoren. De onderhandelingen tussen beide partijen hebben in Londen geen resultaten opgeleverd en de WCT-groep, onder leiding van de Amerikaan Lamar Hunt, heeft bekend gemaakt dat er van 26 juni tot 2 juli in St Louis één der toer nooien om het wereldkampioenschap zal worden gehouden, dus tijdens de eerste week van Wimbledon. Dit wijst erop dat de schorsing van WCT-spelers voor evenementen onder auspiciën van de ILTF, die tijdens het Wimbledon- toernooi van 1971 een feit werd, van kracht blijft. John McDonald, directeur-Internationaal van de WCT. verklaarde na de be sprekingen in Londen: 'tye moeten nodig gaan werken aan ons zomerprogram- ma. De ILTF wist dat wij 15 maart als uiterste datum voor besprekingen had den gesteld. Er is na zondag geen contact meer geweest Wij kunnen nu echt niet langer wachten'. Als er niet toch nog een oplossing wordt gevonden voor de moeilijkheden tus sen de ILTF en de WCT, die voornamelijk voortkomen uit kwesties van finan ciële aard. zullen spelers als Rosewall. Laver, Newcombe. Okker, enz. dit jaar ontbreken in Parijs, op Wimbledon en andere 'klassieke' toernooien. Van een speciale verslaggever MOL Alles wat Hans Vu'ltink de laatste weken op bdljartgebied heeft gedaan is bedoeld als voorbereiding op het toernooi om het wereldkampi oenschap individuele vijfkamp, dat be gin april in Gent wordt gehouden. 'Als ik daar derde kan worden, derde van de wereld dus, dan ben ik tevre den'. Zo tenminste stelde de Neder landse biljartcrack het voor het begin van het Europese kampioenschap bandstoten, dat in het Belgische Stu diecentrum voor Kernenergie in Mol wordt gehouden. Die voorbereiding zocht Vultink in Wervershoof in het kader 71/2, waar hij met een vierde plaats teleurstellend uit de bus kwam, en nu, volgens zijn zeggen, ook in Mol. Dat was voor de partij tegen de Berlijner Dieter Müller, die op papier een te kloppen tegenstander was. Vul tink rekende ook een beetje op winst. Hij dacht zich tegen de mindere goe den in het bandspel te kunnen inspe len, om dan morgen op oorlogssterkte de grootmachten Emiel Wafflard en Ludo Dielis tegemoet te kunnen tre den. Maar het pakte al meteen helemaal verkeerd uit. Na een weinig interes sant duel moest de Nederlandse kam pioen de eerste verliespartij incasse ren. Dank zij een eindschot van 34 en 22 kon de Westduitser, die voortdu rend een achterstand variërend van 20 tot 40 punten had gehad, de ontmoe ting in de 35e beurt nog met vrij ruim verschil (200161. nadat Vul tink de nastoot had gemist) in zijn voordeel beslissen. Vultink klaagde na afloop over de voor hem vreemde afslag van de ban den. Hij had inderdaad de meeste snijstoten over de breedte van het biljart met opvallend ruime marge gemist. Raymond Ceulemans echter, die in het Belgische kampioenschap als derde eindigde en daardoor in Mol slechts als toeschouwer aanwezig kan zijn, nam de kritiek niet. 'Deze bil jarts zijn geplaatst door een biljarter van formaat. Door Rene Gabriels. Dat de banden misschien wat anders zijn dan men gewoon is had iedereen tijdens het inspelen kunnen bemer ken. Je moet je dan aanpassen. Ik ben ervan overtuigd dat het materiaal pri ma in orde is'. EERSTE RONDE Roland Dufetcllc (Fr) Alejandro Munoz Sp. Distcr Müller (W-Dld.) Hans Vultink (Ned Helnr. Weingartner (Oost) Emiel Wafflard (Belg) Robert Guyot (Zwlt) Ludo Dietis (Belg) 200 31 34 6 45 162 31 29 5.22 200 35 34 5.71 161 35 27 4.60 70 8 23 8.75 200 S 70 25.00 98 17 18 5.76 200 17 47 11.76

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15