ieder lands plan voor sterker bestuur EEG De 'afspraken': meer dan binnenpretje zit er eigenlijk niet in Branden in bos- en heidegebied Raquel Welch in Boedapest Nixon wil einde Leden internationale van pendelen 1 i chooikinderen autobende in arrest po uit de bocht six on 22 mei iiaar Moskou Werkgroep steunt anti-racismefonds 'Abortus in VS legaliseren' Twee doden Noord-Ierland Onderzoek naar Angola-comité Deens koninklijk paar IQ TROUW/KWARTET VRIJDAG 17 MAART 1972 BINNENLAND 11 rikaanse filmster Raquel Welch is in de Hongaarse hoofdstad Boedapest gearriveerd maken voor de Frans-Italiaans-Westduitse film 'Blauwbaard'. WASHINGTON (UPI) President lixon heeft in een tv-uitzending ge- egd een eind te willen maken aan et "busing' en het congres 2,5 miljard ollar vragen voor onderwijsverbete- .'1 ing. ("Busing' is een van de meest Vstreden onderwerpen in de huidige residentiële verkiezingscampagne en oudt in het verplichte overbrengen iet bussen van kinderen van de ene tadswijk naar de andere om de ras enintegratie te bevorderen), lixon zei te spreken namens 'de grote aeerderheid van Amerikanen, zwart >wel als blank, die een eind willen laken aan het "busing'. Hij sprak van len slecht middel voor een goed doel', aaraan onmiddellijk een eind moet amen. De 2,5 miljard dollar moet orden bestemd om de arme scholen steden en op het platteland (waar e meeste negerleerlingen wonen) te erbeteren iLDEHOVE De 19-jarige T. Munt- llra uit Kommerzijl (gemeente Olde- 1 loveis gisteren met zijn auto op de yrovinciale weg Kommerzijl-Oldehove Hit de bocht gevlogen en tegen een ^oom gebotst. Hij was op slag dood. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft een internatio nale autozwendel aan het licht gebracht. In de nacht van maandag op dinsdag werden gelijktijdig in Amsterdam, Den Haag, Hilversum en Haarlem vijf Nederlanders gearresteerd, die worden verdacht van heling van gestolen klasse-auto's. De verdachten zijn de 38-jarige Hil- versumse autohandelaar L. J. v. S.. de 41-jarige Amsterdamse autohandelaar C. Q. T. H., de 37-jarige Haagse auto handelaar J. A. v. T., de 60-jarige Haarlemse autohandelaar M. F. v. d. V. en de 44-jarige Hilversummer B. J. M. S. (zonder beroep). Zij zullen van daag worden voorgeleid aan de Am sterdamse officier van justitie mr. F. H. von Meyenfeldt. De leiding van het onderzoek, waarbij ook zijn betrokken de recherche van Den Haag, Haarlem, Hilversum en Utrecht, heeft inspecteur K. J. H. H. Sietsma, chef van de afdeling auto diefstallen van de Amsterdamse recherche. De inspecteur deelde giste ren mee dat nog meer arrestaties in binnen- en buitenland zijn te verwach ten. De bende telt ongeveer 15 perso nen. De Nederlandse helers aan wie geen diefstal ten laste wordt gelegd hebben in Nederland 40 gestolen klassewagens voor 750.000 gulden ver kocht. De auto's van de merken Rolls 'an een onzer verslaggevers TRAATSBURG De Nederlandse regering werkt aan een plan om e bestaande Europese instellingen (Europees parlement, Europese ommissie en de raad van ministers) te versterken. Dit plan wordt an de regeringen van de negen andere leden van de uitgebreide !EG voorgelegd, enkele maanden voor de Europese topconferentie an oktober in Parijs, zodat er voldoende tijd is om het voor die bij enkomst te bespreken. am ►TE l rER aatssecretaris T. E. Westerterp kon- gde dit gisteren aan in het Europees arlement in Straatsburg. Hij zei, dat it Nederlandse plan 'het meer doel- "effend functioneren' van Europese isteiiingen beoogt. Er zullen mogelijk- iden in worden aangegeven om de iropese instellingen meer zaken te ten behandelen dan ze nu al doen. Is mogelijkheden voor uitbreiding n hun werkterrein noemde Wester- irp de millieuhygiëne en bestrijding in verdovende middelen, ederland zal in het plan ook ingaan i het voornemen om een gemeen- happelijk politiek secretariaat te vor en. Dit secretariaat moet volgens Ne- irland duidelijk geboden worden aan al bestaande EEG-organen. Het zal Brussel moeten worden gevestigd, et secretariaat kan een administratie functie hebben, maar ook met de «rbereiding van een gemeenschap- ilijk beleid worden belast. ^ekJASHLNGTON (UPI, AP, Reuter) Washington en Moskou is gisteren lijktijdig bekend gemaakt dat presi- nt Nixon zijn bezoek aan de Sowjet- 'ie op 22 mei zal beginnen. De ordvoerder van het Witte Huis, iald Ziegler, zei dat nog niet be- !r}d is hoelang Nixon in de Sowjet- lie zal blijven. Hij verwachtte ecli- dat de president ongeveer een c met de Russische leiders zal reken. zal ondermeer vergezeld wor- >n door zijn vrouw, zijn adviseur >neel|K>r veiligheidszaken, Henry Kissin- r> en minister van buitenlandse za- n William Rogers. Ook het reissche- 1 is nog niet vastgelegd. Ziegler Mte het mogelijk dat de president fc andere plaatsen dan Moskou zou zoeken. Witte Huis had vorig jaar 12 fober bekend gemaakt dat Nixon jaar naar de Sowjet-Unie zou Verder gaf Westerterp de andere lan den in overweging ook staatssecreta- x-issen van buitenlandse zaken voor Europese aangelegenheden te benoe men. VERKIEZINGEN Naar Nederlandse opvatting moet er vóór 1975 (het einde van de kabinets periode) in de EEG een eenstemmig besluit zijn genomen over de recht streekse verkiezingen van het Europe se parlement. Als dat besluit er dan nog niet is, zal de Nederlandse rege ring op eigen houtje bekijken of die rechtstreekse verkiezing niet op een andere manier te regelen is, zo kondig de de heer Westerterp aan. Hij zei, dat men moet voorkomen, dat de uit breiding van de EEG leidt tot verwa tering en dat men daarom tijdig de Europese instellingen moet verster ken., opdat de EEG een echte eenheid wordt. De Nederlandse staatssecretaiis kreeg na zijn toespraak meteen de wind van voren uit de Firanse hoek. De Gaullist Raymond Triboulet noemde het optre den van Westerterp een 'gevaarlijk precedent'. Uiteenzettingen van natio nale ministers over controversiële pun ten in het Europese parlement dragen niet bij tot een gemeenschappelijke ontwikkeling, zo vond Triboulet. De leider van de liberale fractie, de Nederlander Berkhouwer, toonde zich daarentegen blij met de rede van Wes terterp. Bei-khouwer sprak van 'een dooi'braak van de anonimiteit, die ken merkend is voor een duistere instelling als de ministerraad'. De socialistische fractieleider Francis Vals keerde zich ook tegen de Kritiek van de Gaulist. Een andere gastspreker in het Euro pese parlement was gisteren mr. An- driessen, leider van de KVP-fractie in de Tweede Kamer. Hij pleitte voor het op elkaar afstemmen van de buiterv landse politiek van de verschillende EEG-landen. Volgens hem moet het Europese parlement, een beslissende stem krijgen in de wetgeving en recht streeks worden gekozen. Grotere be voegdheden zouden de publieke be langstelling voor het parlement ver groten en rechtstreekse verkiezing houdt in, dat de parlementsleden zich tegenover de kiezers moeten verant woorden. Royce, Rover, Jaguar, Lamborghini, Alfa Romeo en Mercedes 300 SL (bouwjaar 1970 en 1971) werden ver heneden de marktwaarde ingekocht van de dieven en met flinke winst verkocht. De auto's waren afkomstig uit Duitsland, België, Italië, Luxem burg en Nederland. Ze werden inge voerd met valse Italiaanse kenteken bewijzen en valse Italiaanse nummer borden. Uit een voorlopige inventarisatie blijkt dat de bende in heel West-Europa on geveer 100 auto's heeft gestolen, ter waarde van enkele miljoenen guldens. De auto's werden afgezet in België en Nederland en door (nog niet gearres teerde) bendeleden naar de autohan delaars gereden. De wagens werden merendeels gestolen door Italianen. Inspecteur Sietsma sprak van de 'be kende Italiaanse plaag', die momenteel in Europa woedt, maar in het bijzon der in Amsterdam en Brussel. 'We hebben hier te maken met naweeën van de Maffia, die in Italië flink ach ter de broek wordt gezeten, waardoor het werkterrein naar elders moest wor den verlegd", aldus de inspecteur. De recherche kwam op het spoor van de autozwendel dankzij een routine-onder zoek van de douane. DEN HAAG De X-Y werkgroep voor wereldbelasting (waaraan men procentueel van zijn eigen inkomen kan 'aanzuiveren' wat de ï-egerinig procentueel tekort schiet in hulp aan ontwikkelingslanden) is thans ook overgegaan tot steun aan bevrijdings bewegingen. Zij heeft een bedrag van 75.000 gulden bestemd voor het speci ale fonds van het programma ter bestrijding van het racisme van de wereldraad van kerken. Met deze besteding wil de X-Y bewe ging er aandacht voor vragen dat onderdrukking van bepaalde groepe ringen een wezenlijke belemmering is voor de ontwikkeling Bovendien is naar het oordeel van de werkgroep dit fonds een van de weinige mondia le organen waardoor kapitaalover dracht zonder voorwaarden plaats heeft ten behoeve van de massa's. Aan de MPLA volksbeweging voor de bevrijding van Angola is bovendien een bedrag van 50.000 gulden toege kend. Een bedrag van 65.000 gulden gaat naar de landelijke stichting we reldwinkels, de stichting wordt mede hierdoor in de gelegenheid gesteld te functioneren als aktie- en servicecen trum voor het steeds groeiende aantal wereldwinkels. Het grootste bedrag van de door XY ingegaarde gelden nl. 150.000 gulden is opnieuw bestemd voor het kapitaal- ontwikkelingsfonds van de Verenigde Naties. WASHINGTON (RTR) Een Ameri kaanse presidentiële commissie heeft voorgesteld abortus op verzoek wette lijk mogelijk te maken voor alle vrou wen in de VS. In een reeks aanbevelingen stelt de commissie voor een eind te maken aan de beperkingen op de verkoop van voorbehoedsmiddelen, zoals die in vele staten nog "bestaan en het mogelijk maken van sexuele opvoeding voor iedereen. In een onmiddellijke reactie heeft de Amerikaanse bisschopsconferentie de voorstellen krachtig veroordeeld. In een verklaring wordt gezegd dat 'het vooropgezette doel een gemakkelijke en doelmatige weg te vinden om het 'ongewenste kind' te elimineren de commissie in een ideologisohe doods vallei heeft geleid.' Schattingen over het aantal illegale abortussen in de VS variëren van 200.000 tot 1.200.Ó00, aldus de com missie. Honderden hectaren Van onze correspondenten DIEVER/OSSENDRECHT Bos- en heidebranden in de voor deze tijd van het jaar ongewoon droge natuur, hebben gisteren erg veel schade aangericht op verschillen de plaatsen in Nederland. In Die ver is in het natuurgebied Het Wapserveld ongeveer tweehon derd hectare bos en heide verlo ren gegaan. Ook kwamen in de vlammen veel wild en jong broed sel om. Gisteravond werd ver wacht dat de nablussing tot van daag zou duren. In Ossendrecht hebben twee bosbranden op het militaire oefenterrein zo'n dertig hectare naaldhout verwoest. De brand in Diever is begonnen langs een fietspad, zodat de rijkspolitie ver moedt, dat een weggegooid peukje de oorzaak moet zijn geweest. Het vuur heeft erg snel om zich heen gegrepen. Aan het blussingswerk hebben acht brandweerkorpsen deelgenomen, die uit Diever, Vledder, Smilde, Havelte, Appelscha, Oosterwolde en Noordwol- de. Verder hielpen de militaire brand weer uit Steenwijkerwold, veel mili tairen, scholieren van de HVO-MAVO- scholengemeenschap uit Diever en veel andere vrijwilligers. De brand in Diever was de tweede heidebrand binnen enkele weken in dit gebied. Enige tijd geleden werd ongeveer 150 hectare van het Dolsum- merveld verwoest. Het terrein dat gistermiddag is afge brand en dat voornamelijk met heide en wild gras begroeid was, ls eigen dom van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Tijdens de brand heeft et even gevaar gedreigd voor tientallen zomerbungalows bij Doldersum. Het vuur kon echter bij een beek worden tegengehouden. Op het militaire oefenterrein, waar gistermiddag twee bosbranden woed den, werden juist herhalingsoefenin gen gehouden. De marechaussee ziet zeker verband tussen deze oefeningen en het uitbreken van de branden. Zij heeft de zaak in onderzoek. De eerste brand brak uit om twaalf uur en greep snel om zich heen. De brandweerkorpsen uit Roosendaal, Bergen op Zoom, de vliegbasis Woens- drecht en alle dorpen uit de omge ving hebben met behulp van militai ren de brand bestreden. Tegen drie uur was men de brand meester. De tweede brand brak om ongeveer vier uur op een ander gedeelte van het terrein uit. Hierna is op de smeulen de heide een permanente bewakings patrouille ingesteld van militairen en brandweer. BELFAST (UPI) Gisteravond zijn volgens een Britse militaire woord voerder twee mensen om het leven ge komen en zes gewond bij incidenten in Noord-Ierland. Een jonge vrouw kwam om door een bomontploffing en een man bij een schietpartij. Sinds in augugtus 1969 gewelddadig heden in Noord-Ierland uitbraken heb ben tot dusver 278 mensen het leven verloren. Maurice Béjart's boodschap voor 'Wereldtheaterdag' Maandag 27 maart is de elfde Wereld theaterdag, waarop in alle theaters de internationale boodschap, deze keer van Maurice Béjart, zal worden ge bracht. Voor hem is het woord theater syno niem met vereniging (union) maar de gemeenschap (communion) of verbin ding van acteur en toeschouwer wordt nog belemmerd door het voetlicht, een kloof, een werkelijke of psychi sche grens. Hoe kan dit 'racisme', dat de gewone man in het duister van de zaal scheidt van de verklede acteur in het licht, overwonnen worden? Béjart zegt dat de acteur, om in vrede met de anderen te leven, eerst vrede met zichzelf moet scheppen. Hij moet een eenheid vormen van de delen van zijn zijn. Hart en lichaam, hoofd en spie ren moeten samensmelten in een tota le taal, waarin gebaren tekens zijn en het woord maar een deel is van het volledige orkest, dat het menselijk wezen is. De acteur kan, ook zonder dekor, costuums, en zonder het sa- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdam se politie stelt een beperkt, oriën terend onderzoek in naar de wijze waarop het Angola-comité zijn actie tegen de koffiebranders voert. Mr. J. F. Hartsuiker, de Amsterdamse officier van justitie, die opdracht tot het onderzoek heeft gegeven, heeft daartoe aanleiding gevonden in een brief van Max Lewin, voorzitter van de Partij Nieuw Rechts. De lieer Lewin schreef de indruk te hebben dat de koffie-importerende bedrijven dermate worden geïntimi deerd door de woordvoerders van het Angola-comité, dat zij door de knieën gaan en zich bereid verklaren hun koffie-aankopen in Angola stop te zetten. Volgens Lewin maakt het An gola-comité zich schuldig aan het misdrijf van 'een ander door geweld of enige andere feitelijkheid of be dreiging met geweld wederrechtelijk te dwingen iets te doen, niet te doen of te dulden' (art 284 Wetboek van Strafrecht). Een van de toegepaste in timidatiemiddelen zou volgens Lewin zijn geweest het dreigen met demon straties voor winkels. Het Angola-comité, om commentaar gevraagd, zegt bij monde van Frans Ernst niets van een onderzoek naar de gevoerde koffie-actie te weten. 'Ik weet niet of het gebruikelijk is in Ne derland', aldus Ernst, 'maar het lijkt ons een kwestie van fatsoen dat we van iets dergelijks op de hoogte wor den gesteld'. Van onwettige methoden die gebruikt zouden zijn, wil het An gola-comité ook niets weten. 'Van chantage is geen sprake geweest. Het enige dat we hebben gedaan, is de consument voorlichten en die heeft be slist om voortaan geen bloedkoffie meer te drinken. En dat argument is uiteindelijk doorslaggevend geweest voor de koffiebranders en -impor teurs'. Choreografie van Maurice Béjart (Bhakti) menvoegen van alle theatervormen tot een 'totaal theater' het wezen van theater zelf zijn. Als hij maar op houdt een praatmachine te zijn en, met zang en dans, de beeldhouwer van zijn lichaam, de schilder van zijn emoties, de priester van zijn opoffe ring wordt. De grens, die artiesten van het publiek scheidt kan niet over wonnen worden als het theater zelf nog verdeeld blijft in begrensde ver schillende soorten theater. Aldus de leider van de 'Balletten van de 20e eeuw' Maurice Béjart ongeveer. Het Internationaal Theater Instituut wil daarom op de Wereldtheaterdag de vraag stellen of het voor het theater, in het Westen, niet noodzake lijk is het woord te vergeten, althans voor een ogenblik, om niet afhanke lijk te zijn van Slechts woorden 'die soms niet in staat zijn het leven te vangen of de diepste betekenis van een symbool of een mythe over te brengen'. Het is gelukkig maar een vraag. Drie jonge Amerikanen in Boymans - Van Beuningen ROTTERDAM In het prentenkabi net van het Museum Boymans Van Beuningen wordt van morgen tot en met 30 april een tentoonstelling ge houden van grafiek van Joe Goode, Kenneth Price en Edward Ruscha. Deze drie nog vrij jonge kunstenaars uit Los Angeles zijn in Nederland nog niet zó bekend. Alleen Ruscha heeft er eerder, in Utrecht, geëxpo seerd. Het is interessant om te zien hoe de kunst van de Amerikaanse Westcoast zich naast de Amerikaanse pop-art ontwikkelt. Kenneth Price is oor spronkelijk pottenbakker en zijn gra fiek heeft dezelfde felle kleuren als zijn ceramiek; Joe Goode is schilder, die zich in zijn grafiek nadrukkelijk bezig houdt met de materiële eigen- sdiappen van het papier en Ruscha staat bekend om het fantastische, sur realistische afbeelden van woorden. Dirigentencursus DEN HAAG In Den Haag, gebouw De Schak, Raamstraat 28, wordt van 3 tot 15 juli weer een cursus gegeven voor koordirigenten en -zangers, on der leiding van professor Kurt Tho mas, bijgestaan door Jaap Hillen, on derwerp Mozarts Requiem en Pou- lencs Gloria, Hans van den Hom- bergh, orkesttechniek, Gerhard Schmid, chorische stemvorming, Louis Kuyper, Gregoriaans. Jan Eelkema en Chris Verhoog leiden de basisklasse. Het koor van cursisten zinigt op de slotavond Nimm das dein ist, van J. S. Bach en enkele motetten van Haydn's Schöpfung. Kosten van de cursus zijn 200. (leden van muziek instellingen 100). Aanmeldingen en inlichtingen bij Kurt Thomas-stich ting, Raamstraat 28, Den Haag, tel. 646839. Dit is de eerste officiële foto van koningin Margrethe van Denemar ken en haar echtgenoot prins Hendrik. door P. L. van Enk DEIS7 HAAG Mensen die politieke crises van dichtbij mee maken, weten te vertellen dat kabinetten zelden struikelen over gewichtige zaken. Dergelijke dingen zijn aan de ópper- vlekte wel in het geding, maar de dieperliggende oorzaak schijnt meestal te zijneen frictie in persoonlijke verhoudin gen, een narrige sfeer, gebrek aan vertrouwen. Als dat zo is dan heejt het kabi net-Biesheuvel een week achter de rug die niet de minste reden tot voldoening geeft. De affaire van de zogenaamde geheime afspraken heeft de stemming onder de coali tiegenoten nogal verpieterd en ook tussen sommige ministers en hun geestverwanten in de Kamer is het niet meer zo erg aan. De kwestie zelf is eigenlijk te onbenullig om na te vertellen. De afspraken zijn, zoals ieder bij enig nadenken had kunnen vaststellen, in geen enkel opzicht bindend voor de regerings gezinde fracties die er tenslotte wel ia of nee op moeten zeggen missen daarom elke werkelijke be tekenis. Dat Biesheuvel, Drees, Geertsema, Udink en Veringa (in alfabetische volgorde) de afspra ken desondanks hebben onderte kend en wat meer is nadruk kelijk geheim hebben willen hou den, zegt nog niets over het belang van de afspraken, maar misschien zoveel te meer over de gewichtig doener ige sfeer waarin de heren in de zomer van vorig jaar blijkbaar bezig zijn geweest, het land te redden. Mogelijk zegt deze gang van zaken ook wel iets over de mate waarin de vijf dachten, hun fracties zelfs van het kabinet uit een beleid te kunnen dicteren. Wat dat betreft hebben zij nu enig leergeld moeten betalen. Som Maar de som van dit alles levert nog slechts stof op die het waard is, er een half uurtje over te denken en er daarna nog eens een half uurtje over te gniffelen. Daar bij ligt het natuurlijk voor de ingetrokken. hand, te bedenken dat Biesheuvel zichzelf ooit heeft uitgeroepen tot zoiets als de meest open politicus aller tijden, een proclamatie die nu voor enige tijd -moet worden Voorts zal ook het beeld van de geheimzinnige, superintelligente touwtjestrekker-achter-de-scher men, dat zo'n beetje van de pre mier was ontstaan, wel wat geha vend zijn. Want het Ls natuurlijk niet buitensporig slim, je tegen standers terwille var. zo iets onbe duidends als deze tot niets ver plichtende afspraken een zo royale kans te bieden, in open doel te scoren. Hoe je de zaak ook wendt of keert meer dan een kort binnenpretje zit er niet in. Maar in plaats van een tijdje vrolijk te zijn, doet half Den Haag alsof er een crisis in de lucht hangt, wanneer Het Parool in een bericht melding maakt van 'geheime afspraken'. De onderhan delaars van destijds worden een beetje nerveüs, er wordt wat heen en weer getelefoneerd, totdat er op de wekelijkse persconferentie van de minister-president vragen over worden gesteld. Er zijn aanwijzin gen voor dat deze vragen hem niet onwelkom zijn. In zijn antwoord speelt hij de zaak door naar de nieuwe fractieleiders, die de af spraken tenslotte hebben willen overnemen en nu maar moeten zien wat zij ermee doen. Heet stuk ijzer De nieuwe fractieleiders ontvan gen de affaire als een heet stuk ijzer. Wiegel probeert er nog snel enig politiek voordeel uit te sme den. De afspraken over de omroep in het geheime stuk en de zinsne den over het misbruik van sociale verzekeringen zijn de VVD op het lijf geschreven. Het komt Wiegel dus goed uit, de afspraken als bindend voor te stellen, waarna door tussenkomst van Aantjes en Andriessen de kwestie weer op kabinetsniveau wordt terugge bracht. Dinsdagochtend in alle vroegte geruime tijd voordat Den Uyl de kans krijgt er in de Kamer een nummer van te maken vergaderen de vijf fractieleiders in koele sfeer met Biesheuvel en Udink. Twee andere geheime plan nenmakers, Drees cn Geertsema verblijven buitenslands, de vijfde, Veringa, zit hoog en droog in de Raad van State. De conclusie van het gesprek is onontkoombaar: na een uur praten wordt besloten, het stuk te publiceren met de aanteke ning dat de fracties er niet aan vast zitten, dat er eigenlijk dus niets aan de hand is. Daar hebben ministers zich zenuw achtig voor gemaakt, regeringsge zinde fracties zijn erover in 'irrita tie' ontstoken en de Volkskrant die soms zo progressief is dat je er beroerd van wordt heeft er moord en brand over geschreeuwd. En volgende week gaat de Kamer er nog een debat over houden ook. In de politiek schijnt een kanon schot nodig te zijn om een zeepbel door te prikken

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11