Belangrijkste 'afspraken' van de vijf fractieleiders f I Ito KI 'Nota UNCTAD-III zeer teleurstellend' )en Haag wil gaan voorlichten over iet 'riskante leven' Q) Literaire practical joke 11 Sociaal statuut bij Spoorwegen Condoomautomaten angs openbare weg Stichting bejaardentehuizen laakt 'ingreep' van Udink Vier maanden voor poging tot zware mishandeling agent Rechtbank houdt uitspraak in 'stinkzaak' aan Arnhem moet kosten abortus vergoeden Man dreigt hospita met mes te steken KOÜW/KWARTET WOENSDAG 15 MAART 1972 BIMENUND/KMST Bij bevriezen kinderbijslag geen compensatie voor laagst betaalden yan onze parlementsredactie DEN HAAG In de tot gisteren eheim gehouden werkafspraken m de fractievoorzitters van de egeringspartijen is onder meer astgelegd dat bij de bevriezing an de kinderbijslag voor het eer- |te en tweede kind geen compen- aties worden gegeven voor de agstbetaalden. pmerkelijk is verder, dat de fractie- iders destijlds hebben bepaald, dat successierechten, de vermogensbe- stinig, de vennootschapsbelasting en nzetb©1 astiixg niet worden verhoogd het eerste deel van de kabinetspe- nde. ik beloven de fractieleiders in dit ik, dat de frakties geen initiatieven llen nemen die de afspraak in het geerakkoord over de omroepwet ;een wijziging) zullen doorkruisen, kabinet, zo spraken de fractielei- :rs af, beslist over de regionale radio, jar moet dat wel unaniem doen. De rhoging van het luister- en kijkgeld 1973 is niet uitgesloten, er radio-Veronica houdt de WD !h het recht voor wijzigingen van perkte strekking voor te stellen op wetsontwerp tot aanpassing van nationale wetgeving in verband rt de ratificatie van het Verdrag n Straatsburg. listrictenstelsel rer de staatkundige en bestuurlijke rhoudingen werd nader afgespro- dat er geen initiatiefontwerp lor het- invoeren van een districten- elsel zal worden ingediend. Wanneer parlement toch een dergelijk ont- erp aanneemt, zal het kabinet het overnemen. paragraaf in het regeerakkoord er het regionaal beleid is aangevuld et de bepaling, dat de opbrengst van investeringsheffing wordt bewaard, een periode van laagconjunctuur n het geld worden bestemd voor de rakke regio's. het aanhangsel wordt in tegenstel- ig tot het regeerakkoord over de irhoging van het collegegeld wel de rizend gulden genoemd. De fractie- Iers stelden verder vast, dat deze hoging niet volledig in de studie- ^rfêlagen zal worden gecompenseerd. ^1 rer het wetenschappelijk onderwijs L aanvaard, dat er- maatregelen troffen kunnen worden om de toe- oger luister- en ijkgeld in '73 iet uitgesloten Langdurig overleg tussen de vijf fractieleiders ging vooraf aan de formatie van het kabinet-BiesheuvéL Deze foto werd gemaakt op 6 mei van het vorig jaar in het gebouw van Scheepsbelangen aan het Lange Voorhout in Den Haag. Zelfs tijdens de maaltijd vetrgaderden zij door en maakten zij 'werkafspraken'. Van links naar rechts: mr. Biesheuvel (ARP), mr. Geertsema (WD), dr. Drees jr. (DS'70), dr. Veringa KVP) en drs. Udink (CHU). treding van studenten in te dammen. Het beleid moet zo worden gecoördi neerd, dat het aantal leerstoelen en specialisaties wordt beperkt. Belastingen Er worden geen hechtere banden aangegaan met landen als Spanje, Griekenland en Portugal zolang deze landen niet democratisch geregeerd, worden. Wanneer het kabinet financiële ruim te wil scheppen voor het treffen van publieke vooraieningen zal in het tweede deel van de kabinetsperiode in principe geen enkele belasting van verhoging worden uitgezonderd. Over de sociale verzekeringen is afge sproken, dat vroeg-gebandicapten pas op meerderjarige leeftijd een uitke ring ontvangen. Dit geldt ook voor de oud-mvaliden-z-eMstandiigen. Het .zoge naamde 'éérste jaar' én de extra-mura- le zorg (verzorging buiten de inrich tingen en ziekenhuizen) worden niet overgeheveld naar de AWBZ (Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten). De abortusparagraaf in het regeerak koord is in het stuk aangevuld met: het kabinet zal een commissie instel len om te adviseren over de wetge ving met betrekking tot geneeskundi ge ingrepen met belangrijke psychi- sahe, ethische, juridische en sociale aspecten (orgaantransplantaties, eu- thansasie, hersenoperaties, castratie of sterilisatie).De invoering van lotto en casino is volgens het stuk een vrije kwestie. Bij invoering van de ,lotto moet de middenstand worden inge schakeld. De behandeling van het wets- ontwerp-Roolvink over de democrati sering van de PBO moet geschorst blijven. De fractieleiders wijzen de subsidië ring van de kerken af. Verhoging van: Van' een öhzer'lverslaggevers de voor het kabinet-De Jong vborge- - f stelde afkoopsom is niet uitgesloten. Van een verslaggever UTRECHT De cao 1972 voor de Spoorwegen is gistermorgen door alle betrokken partijen ondertekend. Ge lijktijdig werden de handtekeningen geplaatst onder het sociaal statuut, waarover reeds eerder overeenstem ming was bereikt tussen de NS-direc- tie en de betrokken vakorganisaties. Uitgangspunt van het statuut is dat het sociaal beleid een onlosmakelijk deel van het totale beleid is. Dat het de vorm van een overeenkomst met de vakbonden heeft gekregen, is voor zover bekend, in Nederland uniek. In het statuut staat dat het personeel op elk niveau in toenemende mate het beleid mee moet kunnen bepalen. Wat inkomens en arbeidstijd betreft zal de NS de overheid volgen. Daarbij zal bijzondere aandacht worden be steed aan de inkomenspositie van de lager bezoldigde NS-ers. Het rooster van werktijden en vrije tijd tal in overleg met het personeel worden opgesteld. Het bevorderingsbeleid is open, wat wil zeggen dat alle functies voor iedereen, die 'geschikt en be voegd' is, open staan en dat er niet louter naar diploma's wordt gekeken zoals vroeger wel het geval is ge weest. In de paragraaf welzijnszorg noemt het statuut voorzieningen op het ge bied van de bedrijfsgeneeskunde, de persoonlijke veiligheid, de arbeidss feer en het maatschappelijk werk. Er zal een commissie worden inge steld, die periodiek moet nagaan of de beginselen van het statuut worden verwezenlijkt. Aan deze commissie (met vertegenwoordigers van de NS en van de vakorganisaties) zal het gehele personeel minstens twee keer per jaar verslag uitbrengen over de stand van zaken. De nieuwe cao die een looptijd van twee jaar heeft, bevat een aantal verbeteringen, zoals de opheffing van het premiesysteem. Het totaal aantal premies wordt, behalve in de werk plaatsen (waar een deel van de pre mies wordt gehandhaafd) verdiscon teerd in het loon. Weliswaar zullen hierdoor een aantal werknemers de zieknfondsgrens passeren, maar dit wordt opgevangen door een verbeter de ziekenfondsregeling. DEN HAAG De Kroon heeft het besluit van B. en W. van Den Haag om gemeenteambtenaren die verder dan tien kilometer van hun werk wonen een tegemoetkoming in de da gelijkse reiskosten te geven, ge schorst. De regeling wijkt op belang rijke onderdelen af van die voor het rijkspersoneel," aldus de motivering. De schorsing geidt tot 1 februari 1973. Tivintig actiegroepen: Buitenlands beleid )rugs, seksualiteitverkeer, sport an een onzer verslaggevers •EN HAAG De gemeente Den Haag heeft in een nota enkele oorstellen neergelegd, die een praktische uitvoering geven aan het in 1970 verschenen rapport 'Het drugprobleem staat niet alleen'. Over het buitenlands beleid (het hoofdstuk, dat niet in het:, regeerak koord voorkwam) werd het volgende overeengekomen: Aan het werk van de Verenigde Naties wordt meer accent gegeven. Er worden actiever bijdragen gele verd aan de verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West. Er wordt aangestuurd op de Eu ropese veiligheidsoonferentie. zon der afbreuk te doen aan de NAVO. Wat de EEG betreft wordt het supra-nationale element centraal gesteld. O DIJK De UN CTAD-actiegroe- pen in Nederland zijn ernstig te leurgesteld in de regeringsnota ter. voorbereiding van de UNC TAD-III. 'De regering verontschuldigt zich bij voorbaat al voor een mislukking van de conferentie en verschuilt zich ach ter de onguiistige economische en mo netaire ontwikkelingen en achter de verplichtingen aan de EEG; een situa tie die Zij echter zelf hebben opgeroe pen', aldus de twintig actiegroepen. De regering moet wel weten dat zij mèt andere rijke landen verantwoor delijk is voor de positie van de Derde Wereld'. De actiegroepen zeggen dat gemeente wil onder motto 'riskant ïn' een voorlichtingsactie begin- i, die verschillende aspecten omvat, als drugs, sexualiteit, moderne ortbeoefening, het verkeer, veront- iniging van het woon- werk- en creatiemilieu, de over- en ondervoe de bewegings-armoede en de giëne. Deze actie zal geleidelijk aan gang moeten komen, waarbij men il beginnen met voorlichting over drugproblematiek. ttVIESCENTRUM en andere aanbeveling in de nota is oprichting van een adviescentrum •or jongeren om een lacune in de ilpverlening, speciaal voor jongeren, te vullen. Het centrum krijgt een RNHEM Arnhem zal condoomau- maten langs de openbare weg estaan. Hiertoe heeft de gemeen- raad besloten, nadat meermalen r het voor en tegen van de maatre- werd gediscussieerd, meerderheid vindt de Arnhemse ad dat met een verkoop van anti- «ceptiva in winkels en café's niet is fldaan aan de eis tot optimale ver- laarstelling, een brief aan het gemeentebestuur ld de NVSH dat standpunt al eerder fflbaar gemaakt. Volgens haar is in praktijk gebleken dat, in gemeen- waar verkoop buiten wel is toe staan, de afname van deze middelen flter is. 6 Arnhemse raad ondersteunt dit gument en vindt, in tegenstelling het Arnhemse gemeentebestuur, rt plaatsing van automaten langs de 6g niet in strijd is met normen die i een goede smaak gesteld dienen Worden. EN BOSCH De directie van De Tyter-SHV en de vakbonden hebben 'ereenstemming bereikt over een teuwe cao voor de 1500 werknemers dit bedrijf. De cao voorziet in een *le loonsverbetering van een pro- ent. signalerende functie ten aanzien van de bestaande behoeften en tekorten. Het centrum zal de anonimiteit van de bezoekers desgewenst garanderen. Bij de opbouw van het adviescentrum zullen zoveel mogelijk jongeren wor den betrokken, waarbij de gemeente speciaal denkt aan samenwerking met de Sosjale Joenit. Als directe opname van een jongere nodig is, staat hiervoor het crisisin terventiecentrum aan de Tasmanstraat ter beschikking. De GG en GD zal met een avondspreekuur komen, waar ouders en jongeren terecht kunnen voor specialistische hulp op het ge bied van abortus, de pil en geslachts ziekten. De ervaring heeft geleerd, dat de jongeren met deze problemen beslist niet naar de huisarts gaan. In een team van deskundigen zal een maatschappelijk werker worden opge nomen. Dit avondspreekuur zal wor den gehouden in een pand aan de Willemstraat 26. ARRESTANTEN De kinderrechter heeft de wens te kennen gegeven tijdig over een advies te beschikken omtrent de geestelijke gezondheid van een arrestant wegens druggebruik c.q. drugbezit. De politie is breid specialisten gelegenheid te geven betrokken jongeren op basis van vrijwilligheid in een zeer vroeg stadium te onderzoeken. Dit betekent een van de zeldzame gelegenheden waarbij specialisten in een vroeg sta dium met overtreders in aanmerking kunnen komen, aldus de gemeentelij ke nota. Voor een klinische opvang van drug patiënten staat zoals bekend de zoge naamde drugbroederschap bij het psychiatrische ziekenhuis Bloemen- daal ter beschikking. De patiënten krijgen een behandeling met socio- therapie, creatieve therapie en het laten verrichten van werkzaamheden in de tuin en op het terrein rondom de 'afkickboerderij'. Het rapport van de studiecommissie verdovende middelen en de daarbij gevoegde gemeentelijke nota zullen allereerst door de raadsleden in de commissie sociale zaken en volksge zondheid en die van jeugdzaken op 21 maart worden besproken, waarna con crete voorstellen naar de gemeente rad gaan. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Udink heeft 'op onaanvaardbare wijze' inge grepen in de bouw van bejaardentehuizen door in een brief aan de provinciale besturen Schriftelijke toezeggingen die hij met betrek king tot die bouw eerder gedaan had, in te trekken. Dit heeft de stichting landelijke samenwerking bejaardentehuizenoiganisaties verklaard. Volgens de stichting zal een aantal tehuizen, dat absoluut aan vervanging toe is, vooral vanwege brandgevaar lijkheid, nu nog langer in gebruik moéten blijven, terwijl in een aantal gevallen waar de bouwplannen klaar voor aanbesteding zijn, sprake zal moeten zijn van weggegooid geld en vergeefse inspanning. Volgens de stichting was voor de jaren 1971-1975 een programma vast gesteld om jaarlijks 5000 bedden in aanbouw te nemen. De "minister van volkshuisvesting heeft toen elke pro vincie voor deze periode een aantal bedden toegezegd. Door het intrekken van deze toezeggingen is volgens de stichting nu al een grote vertraging ontstaan in het verlenen van bouw vergunningen voor 1972, waardoor be jaardentehuizen later in aanbouw ge nomen zullen worden. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening verklaarde dat de minister inderdaad een brief aan de provincies heeft geschreven met de bedoeling flexibiliteit aan te brengen in de verdeling van de vijf duizend bedden om daar, waar naar verhouding kwalitatieve en kwantita tieve achterstand bestaat de toestand te verbeteren. De minister wil alleen maar tot een goede verdeling komen, aldus het ministerie. Er is hier geen sprake van bouwpolitiek, maar van een huisvestingsbeleid voor bejaarden, onder meer gebaseerd op een nota van enkele jaren geleden. AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de 24-jarige B.A.L. wegens poging tot zware mis handeling van een agent veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van vier. dagen voorarrest. Toen L. in een januarinacht door twee agenten betrapt werd bij het stelen van flessen vla en yoghurt, stak hij bij zijn fouillering plotseling een mes uit naar een der agenten. Deze werd echter niet geraakt Terzake van diefstal en inbraak werd L., die zwaar verslaafd was aan drugs, veroordeeld tot vijf maanden gevange nisstraf waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van twee maanden voorar- AMSTERDAM De civiele kamer van de rechtbank in Amsterdam heeft haar uitspraak over het geschil tussen de chemische fabriek De Toren en de chemische fabriek Naarden, beide ge vestigd in Naarden, voor onbepaalde tijd aangehouden. De rechtbank zal op 7 april een bezoek brengen aan De Toren om er de situatie in ogenschouw te nemen. De Toren heeft de chemische fabriek Naarden aangeklaagd wegens het stor ten van stinkende chemicaliën in een meertje dichtbij De Toren. Hierdoor zou De Toren als chemische fabriek een slechte reputatie hebben gekre gen. Na het bezoek aan het meertje zal de rechtbank proberen de partijen tot elkaar te brengen. TT fïïW ■p de regering in de Club van Tien (rijkste landen) heeft meegewerkt aan een oplossing van de dollarcrisis die de landen van de-Derde Wereld alleen maar armer en onmachtiger heeft gemaakt en dat de regering krachtig heeft gewerkt aan een uit breiding van de EEG, een uitbreiding die een directe aanslag op de belan gen van een groot aantal ontwikke lingslanden betekent. 'De regering zegt de opbouw van een eigen han delsvloot voor de arme landen noodza kelijk te vinden, maar houdt tegelij kertijd het ontwerpretorsiewet achter de hand en verleent fiscale tegemoet komingen aan Nederlandse rederijen, waardoor de monopoliepositie van de Westerse scheepvaartmaatschappijen wordt versterkt.' De actiegroepen concluderen dat het beleid van de minister van economi sche zaken, de verdediging van 4e economische belangen van Nederland, een succesvol verlxrp van UNCTAD- III blijkbaar niet toestaat. De sombe re kijk op de UNCTAD var de minis ters Langman en Boertien wordt door de actiegroepen dan ook 'hypocriet' genoemd. De actiegroepen zijn nog het meest teleurgesteld over het gebrek aan een visie in de nota en over het gemis aan concrete voorstellen om de impas se in de ontwikkelingssamenwerking te doorbreken. 'De toon van de nota klinkt als ex cuus voor het feit dat, ondanks de goede wil van de Nederlandse rege ring. de ruilvoet tussen arme en rijke landen verder zal versjechteren, de schuldenlast van de ontwikkelingslan den zal blijven groeien en de afhanke lijkheid van de Derde Wereld nog groter zal worden'. De vaste kamercommissies voor de handelspolitiek en voor ontwikkelings samenwerking houden op maandag 20 maart een openbare hoorzitting over UNCTAD in. De nota, van de minis ters Langman en Boertien zal aan de orde worden gesteld. Degenen, die gehoord wensen te wor den, moeten zich tevoren aanmelden bij de griffie van de Kamer. De actiegroepen hebben al bekend ge maakt, dat zij aan de hearing zullen deelnemen. ARNHEM De gemeente Arnhem moet de kosten betalen van een abor tus. provocatus van een vrouw, die een uitkering kreeg van de algemene bijstandswet. Dit heeft de kamer voor geschillenbehandeling van de provin cie Gelderland beslist. Het college voor de verlening van bijstand in Arnhem had afwijzend beschikt op de aanvraag van de vrouw, die in ernstige psychische en maat schappelijke moeilijkheden verkeerde. De kamer stelt in haar beslissing dat de vrouw niet in staat was de kosten van de abortus provocatus uit eigen middelen te betalen en dat daarom alsnog bijstand verleend moet wor den. Het beroep van de vrouw is gegrond verklaard en het besluit van het college voor de verlening van bijstand in Arnhem is vernietigd. Het gemeentebestuur van Arnhem kan nu nog in beroep gaan bij de Kroon 'De wereld waarin wij leven, is er een van schijnbare tegenstel lingen'. Zo begint het boekje 'Dromen' van Noud van den Ee- renbeemt. In onze zo bloedernsti- ge literatuur is het boekje dat ik hier nadrukkelijk aan de lezers aanbeveel een verrukkelijk spe cimen vam bedrog. Een heerlijk bedrog, dat mij verscheidene uren van plezier gegeven heeft. En dat mag men toch niet gering achten. Het boekje is geschreven als een studie, als een zich ernstig bezig houden met de droom. Het heeft helemaal de toon van die dweepzieke werkjes, die zich bezighouden met mystieke, spiritistische, metafysische, astrologische verschijnselen, die in ki osken zovele kopers vinden. Daarenbo ven is het quasi-wetenschappelijk. Kostelijk is bijvoorbeeld wat als een lange 'noot' over de taal gezegd wordt. Een heerlijk boekje, dat mij zeer veel genoegen heeft gedaan. Wat er behan deld wordt? Nu ja, 'behandeld.' Dro men die mensenlevens veranderen. In de diepte van het onbewuste. Het beïnvloeden van dromen. Voorspellen de dromen. Droomsymbolen. Nacht merries. Grote dromen, vliegdromen en uittredingen. Verrukkelijk is de manier waarop Van den Ëerenbeemt de draak steekt met de populair-wetenschappelijke manier van het behandelen van het verschijnsel droom. Een kostelijke persiflage. Lees vooral het recept voor het berei den van de heksenzelf. Die zalf kan u doen vliegen in uw droom. Enkele wijzigingen ten opzichte van het mid- denleeuwse recept zijn aangegeven. Verrukkelijk zijn de vele illustraties. Ze hebben helemaal niets met de tekst te maken, maar wat zijn ze heerlijk. Dit is een boekje voor zwaarmoedi- gen. Voor hypochonders. In alle op zichten een kostelijk boekje, dat voor al minnaars van verfijnde en verholen humor veel vreugde schenken zal. Het boekje is niet voor niets opgedragen 'Nieuwe kunst' in het Rijksmuseum AMSTERDAM Het Rijksmuseum te Amsterdam besteedt dit jaar veel aan dacht aan de 'Nieuwe Kunst' (de Nederlandse tak van Jugendstil en Art Nouveau) zoals deze zich om streeks 1900 ontwikkelde. Op 25 maart wordt er in het Prentenkabinet de tentoonstelling 'Drie ontwerpers' ge opend, met ontwerpen van de Neder landse kunstenaars Dijsselhof, Lion Cachet en^NieuWèïihuis. Op 14 april volgt de opening van de expositie van kunstnijverheidsprodukten 'Jugend stil, Art Nouveau, Nieuwe Kunst' in de nieuwe tentoonstellingszalen. Daar in wordt o.m. een originele kamer opgebowd met plafond,' wandbetim- meringen, schoorsteenmantel, lichtor- namenteh en meubels, ontworpen door Nieuwenhuis. De expositie in het Prentenkabinet laat zien hoe ingrijpend de drie ont werpers zich losmaakten van de neo stijlen, die in de 19e eeuw de kunst nijverheid beheersten. Op de tweede tentoonstelling legt de afdeling Beeldhouwkunst en Kunstnij verheid van het museum verantwoor ding af voor het verzamelen van Nieuwe Kunst-produkten. De tentoon stelling is aangevuld met een aantal stukken uit de rijke collectie van het Stedelijk Museum te Amsterdam. Staatsprijs-winnaar Visser in Stedelijk AMSTERDAM Nieuwe beelden van Carel Visser zijn van 18 maart tot 1 mei in het Stedelijk Museum te Am sterdam te zien. Kortgeleden is aan Visser de Staatsprijs voor beeldende kunst en architectuur 1971 toegekend. De tentoonsteling geeft met een 25-tal beelden een overzicht van de ontwik keling van Vissers' kunst in de laatste jaren. Architect Aldo van Eyck richt de tentoonstelling in. Concours voor jonge dirigenten BESANCON Van 17 tot 21 septem ber zal te Besangon (Frankrijk) het 22ste Internationale Concours voor jonge dirigenten worden georgani seerd. Kandidaten mogen de leeftijd van 30 jaar 'niet hebben overschreden. Aanmeldingen voor 1 juni bij het Concours International de Jeunes Chefs d'Orchestre, Pare des Exposi tions, Planoise, 25 Besangon (France) waar ook nadere inlichtingen verkre gen kunnen worden. En dan nog Het Nederlands Danstheater zal tij dens het gastoptreden in Melbourne en Sydney een uitvoering geven van de Carmina Burana van Carl Orff. Krzysztof Penderecki, componist van een vermaarde Lucas-Passion, ont ving van de Universiteit in Rochester (USA) het eredoctoraat DRACHTEN De politie heeft in Drachten de 45-jarige advertentie- acquisiteur G. H. wegens poging tot doodslag aangehouden. Hij is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie in Leeuwarden. De man zou zijn kostjuffrouw, bij wie hij inwoonde, met een stiletto hebben bedreigd. Hij kreeg ruzie over de aanschaf van een tweedehands auto. Een bezoeker wist hem ervan te weer houden dat hij zijn hospita zou ver moorden. Wel liep de vrouw enkele bloedende hoofdwonden op. Uit 'Dromen' van Noud van den Ëerenbeemt. aan Miriam, de wakkere Schonp Slaap ster.' Welbedankt, Van den Eeren- boomt. J. v. D. Bij Bert Bakker, Den Haag, Prijs 14.50. Ned. Dans Theater neemt afscheid met Tetley-première door HANS W. LEDEBOER DEN HAAG Vrijwel op de boord- trap van het vliegtuig dat het Neder lands Dans-Theater voor een vijf maanden durende toernee door de Ver enigde Staten, Canada, Australië en Indonesië moet brengen, kwam dit ensemble maandagavond nog in de Koninklijke Schouwburg met een pre mière: 'Small Parades' van Glen Tet- ley met als muziek de Integrales, Density, Oétandre, Hyperprism en Io- nisation van Edgard Varèse. Zoals vol trots was aangekondigd had Tetley ddt werk speciaal voor het Nederlands Dans-Theater gemaakt. Dinsdagavond 21 maart komt 'Small Parades' in de Rotterdamse Schouw burg en daama is het hele ensemble op wereldreis. Bjj'het opgaan van het doek trekken dei Opdacht het.geome trische decor van John D. Read zwarte rechte lijnen met een perspec tief-punt op een lichtgrijs fond en de zeer simpele' costuums van Nadine Baylis witte maillots die met een enkele gekleurde zijstreep zijn ver sierd. De toeschouwer wordt getracteerd op een gulle overmaat aan beweging. Zo veel beweging, dat het publiek niet dadelijk de onvolkomenheden van de choreografie door heeft en ook niet direct ziet, dat choreografie en bewe ging weinig met elkaar en ook weinig met het decor uitstaande hebben. 'Small Parades' zou in ieder decor kunnen worden gedanst, al die bewe ging maakt dat men het decor op de duur niet eens meer ziet. Daarbij komt nog, dat er op het toneel feitelijk niet veel gebeurt Dezelfde bewegingen en lijnen komen telkens terug en tenslotte krijgt men de indruk van een zowel voor de toeschouwers als voor de dansers hoogst vermoeiende belofte, die uit eindelijk niet wordt ingelost: er is geen opbouw, geen hoogtepunt en er is ook geen spanning. 'Small Parades' is een abstract mu ziekballet, waarin de band met de mu» ziek van Varèse lang niet altijd voel baar is. Derde 'Gouden Naald TILBURG Van het best gekwalifi ceerde werk, dat werd ingezondfilh voor 'Libelle's' wandkledenwedstrijï om T)e Gouden Naald' de derde -s- wordt vanaf 21 maart een tentoonstel ling gehouden in het Nederlands Tex tielmuseum, Gasthuisring te Tilburg. Het is niet de bedoeling van deze exposities werk te brengen van be roepskunstenaressen, maar gewoon om een idee te geven wat er zoal omgaat op het gebied van de textiele hand vaardigheid. Het ■wandkleed dat be kroond zal worden met 'De Gouden Naald' zal door middel van een enquête door de bezoekers gekozen worden. Muziek op straat AMSTERDAM Onder de naam "Mo biel Ensemble' wordt door JAM (Jeugd en Muziek Amsterdam) een muziekensemble samengesteld, dat on der leiding van Bernard van Beurden zal staan. Het Mobiel Ensemble zal deze zomer muziek op straat brengen in de Bijlmer, een Amsterdamse wijk, die naar de mening van de initiatief nemers sterk ten achter is gesteld wat betreft de mogelijkheden dicht bij huis in een onverplichte sfeer muziek te genieten. De leden van het Mobiel Ensemble zullen worden gerecruteerd uit Conservatoriumstudenten en ge vorderde amateurs. Wat Van Gogh interesseerde LAREN Van 9 mei tot 26 juni zal in het Singer Museum te Laren een tentoonstelling worden gehouden van een honderdtal prenten, die door Vin cent van Gogh destijds werden uitge knipt uit de geïllustreerde weekbla den. Dat was in de jaren voor 1870, toen de fotografie nog niet werd toe gepast

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9