Roovers liet zien dat wet anders moet dichtbij eoeo iniiieiilaar ingola-comité .outer Duits? flan-Ter Apel omfietser verongelukt T Mr. J. H. van Wijk: ook politieke bezwaren moeten erkend worden Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Verkiezing van voorzitster D'66 nu definitief Het weer Zieke Linda kan naar Thailand conservatief hygiène minderheid waterrage koninginnelied OUW/KWARTET WOENSDAG 15 MAART 1972 ItlWEMANIt st An gol a-comité, dat zulk goed frk doet om de uiterst teleurstellende mg van zaken in de Portugese kolo- 5 Angola bekend te maken, heeft wetgerd in te gaan op een uitnodi- 3g van de Portugese regering voor n rondreis door de kolonie, t argumentatie voor de afwijzing van j uitnodiging lijkt echter meer ingege- n door de behoefte aan een waardige irmulering dan door zakelijkheid. Zou erkelijk een accepteren van de uitno- ging gelijk hebben gestaan met een kenning van het Portugese bewind in ogola? Waarom de verstuurders van uitnodiging niet gewoon beschouwd s een soort reisbureau op een beetje oog niveau vooral omdat het An- ila-comité zich kennelijk terdege be- ust is geweest van hetgeen het wèl in ngola wilde zien? Waarom zonder iter en zonder tegenbericht aangeno- en dat het reisbureau-op-niveau in e streek geen faciliteiten kon ver- ekken? Het zou juist aardig geweest jn om de reactie op de vraag naar die riliteiten te vernemen, i trouwens: het Angolacomité hoeft ch niet van ons te horen, dat het iens brood men eet, diens taal men reekt' slechts een Nederlands spreek- jord is en daarom geen onaantastbare tarheid. i de premier en de minister van itenlandse zaken van Nederland tuis bv. de Franse en Oostenrijkse Bega's van de heer Schmelzer h hebben uitgesproken voor ratifice- ig van de verdragen met Moskou en arschan, heeft de Westduitse CDU 'rriteerd. n woordvoerder van deze oppositie- rtij heeft geprobeerd, die ergernis te itvaarddgen met het argument, dat t buitenland zich hier bemoeit met i louter Duitse kwestie. Daarmee ft de CDU blijk van een wel erg rompen, om niet te zeggen nationa- ische visie op de betekenis der dragen, en toont ze merkwaardig inig begrip voor de onderlinge af- ikelijkheid van West-Duitsland en i buren. eS! i in te zien. dat deze visie de kelijkheid geweld aandoet, hoeft voi n slechts te bedenken dat, als de Grj dragen niet geratificeerd worden, sland zijn definitieve goedkeuring e onthouden aan het Berlijn-akkoord paald geen louter Duitse kwestie) en dan het Westen op zijn beurt zal igeren in te stemmen met het Russi- vporstel voor een veiligheidscon- wens, indien de CDU de verwer- g of aanvaarding van de verdragen als een strikt Duitse zaak, waarom t ze dan vorige week haar afge- digde Birrenbach voor gesprekken |t de heren Schmelzer en Den Uyl r Den Haag gestuurd? Louter om Jj te vragen, hun mond te houden? I tevens om begrip te kweken voor verzet van de CDU tegen de >en? In het laatste en meest hijnlijke geval heeft de CDU de basis aan haar kritiek op de irlandse regering ontnomen. lijkt erop, dat in de nota over het :n van minister Langman (econo- zaken) ook het zg. divisieplan- Apel zal worden opgenomen. In noorden wordt gevreesd, dat de gering op die manier wil proberen, militair nut te verkopen als een :h belang, hebben diverse economen (prof. 'aard, ex-ETI-directeur prof. i) betwist, dat dit gebied in •h opzicht veel wijzer zou in van het door Defense ge- iste oefenterrein in Westerwolde. regering heeft nooit kunnen aanto- dat er aan dit militaire plan igrijke economische voordelen die zonder dat plan niet zouden fden gerealiseerd. irlijk behoort de regering vol- inde oefengelegenheid voor onze mi- iren te scheppen. Als ze daartoe de toering van het project-Ter Apel lijdelijk vindt, moet ze dat eer zeggen. Dit betekent, dat ze er niet indig aan zou doen, die bood- 'P te verpakken in een nota die met ire zaken niets te maken behoort >ben. Daarmee zou ze de indruk in, dat ze via een op zichzelf >r kritiek vatbare economische :ring eeii onwelkom militair pro- Groningen wil binnensmokkelen. nota-Langman zou dan in de ogen Q vele noorderlingen bedenkelijk veel n lijken op een paard van Troje. 'N HAAG De zeventienjarige Th. Dieke uit Den Haag is gistermiddag I een ziekenhuis in zijn woonplaats Pdeden aan ernstig hoofdletsel dat - W in de nacht van maandag op dins- K had opgelopen nadat hij met zijn gjmfiets tegen een lichtmast was ge- Van een onzer verslaggevers HAARLEM Toen op 18 december een 'mars op Nieuwersluis' werd gehouden uit protest tegen de opsluiting van de dienstplichtige sol- I daten Wim Schul en Hans Dona, was er nauwelijks iemand die zich leek te realiseren dat sinds een paar dagen ook de dienstplichtig sergeant Gerard Roovers gevangen werd gehouden. Rondom een militair die toch op een weinig gebruikelijke wijze dienst had ge weigerd, bleef het betrekkelijk stil, zelfs nadat de krijgsraad in Arnhem hem vorige maand tot vijf maanden gevangenisstraf had veroordeeld. De discussies die Getard C. J. M. Roovers, begin deze maand 26 gewor den, wilde losmaken met de open brief aan zijn commandant, waarin hij aankondigde ontslag uit het leger te zullen nemen, kwamen niet op gang. Zijn voorbeeld werd ook niet door anderen gevolgd. Nog meer militairen dan hij al dacht, leken, naar de woorden van die open brief, 'politiek willoos, ongeïnteresseerd, onbenullig of conservatief' te zijn. Vorige week zorgde Gerard Roovers er zelf voor dat zijn gevangenschap beëindigd kon worden doordat hij als nog een beroep deed op de wet gewe tensbezwaren militaire dienst. In af wachting van de behandeling van zijn zaak door de commissie die gewetens bezwaren onderzoekt en van de beslis sing die deze commissie zal nemen, beval het hoog militair gerechtshof in Den Haag de strafvervolging te schor sen. Met zijn besluit toch een beroep op de wet te doen, heeft Gerard Roovers tenslotte de raad opgevolgd van zijn verdediger, de Haarlemse advocaat mr. J. H. van Wijk. AI voordat serge ant Roovers voor de krijgsraad te recht stond, had Van Wijk zijn cliënt aanbevolen een beroep te doen op de wet gewetensbezwaren, hoewel volgens de letter van die wet politieke bezwa ren niet worden erkend. Roovers zag juist in die uitsluiting van politieke bezwaren een klemmen de reden die wet te negeren. Hij wilde duidelijk tot uiting laten ko men dat niet alleen de 'godsdienstige of zedelijke overtuiging', waarvan de wet spreekt, hem tot zijn besluit had gebracht, maar dat voor hem politieke bezwaren de doorslag gaven. Zijn open brief besloot hij met de woorden: 'Ik wens geen beroep te doen op de wet gewetensbezwaren, in de overtuiging dat politieke argu menten een eigen legimiteit bezitten die in het kader van een militaire dienstweigering gesanctioneerd dienen te worden'. Niet verbaasd De krijgsraad deelde die overtuiging niet. De verdediger van Gerard Roo vers toont zich daarover volstrekt niet verbaasd. De krijgsraad, zegt hij. heeft volkomen in overeenstemming met de gangbare opvattingen gehan- Raar DarK6t deld. Naar die opvattingen moet eerst het wettige middel, in casu een be roep op de wet, worden beproefd, voor dat de onwettige weg wordt bewan deld. De praktijk leert dat ook iemand die overwegend politieke bezwaren tegen militaire dienst heeft, met succes ccn beroep op de wet gewetensbezwaren kan doen. In de memorie van toelich ting op artikel 2 van de wet staat weliswaar dat geen erkenning kan plaatsvinden 'op grond van een uit sluitend politieke overtuiging', maar er wordt aan toegevoegd: 'Het is uiter aard wel mogelijk dat een politieke overtuiging zich tot een zedelijke overtuiging verdicht of daarmee ge paard gaat. In dat geval zal het gewe tensbezwaar wel erkend worden'. In de rechtspraak van de Raad van State is het uit het Duitse recht stammende woord 'verdicht' vervangen door 'ver diept'. In het geval-Roovers gaat het volgens Van Wijk om veel meer dan een 'verdichting' of 'verdieping'. 'Als Ge rard Roovers over politiek spreekt', zegt hij, 'is dat voor hem geen belan- genzaak, zoals bijvoorbeeld het geval kan zijn bij een bankdirecteur die WD stemt, of een vakbondsman die PvdA stemt, omdat die partijen hun specifieke belangen het beste dienen. Bij Gerard Roovers is er sprake van een innerlijke, emotionele reactie op het wereldgebeuren, groot en klein, waaruit zijn politieke, tussen aanha lingstekens, opvattingen voortvloeien'. Mr. Van Wijk vertelt dat de vroegere priesterstudent Roovers, die aanvanke lijke missiewerk in Ghana wilde gaan doen en later theologie en filosofie is gaan studeren, er diep van onder de indruk is geraakt dat moord als poli tiek strijdmiddel wordt gebruikt. De moord op Lumumba was voor hem het eerste signaal; later lieten hem ook de moorden op president Ken nedy, op Martin Luther King, op Che Guevara niet meer los. Opstanden en oorlogen, zoals in Vietnam, grepen en grijpen hem aan. Dat alles bracht van Wijk ook naar voren in zijn doorwrochte pleidooi voor de krijgsraad. Hoewel hij eraan twijfelde of zijn cliënt wel de juiste weg bewandelde, was en is hij wel met hern van mening dat politieke bezwaren even legitiem kunnen zijn als godsdienstige of zedelijke. 'Het zijn niet', zei hij in Arnhem, 'leerboe ken over ethiek die iemands zedelijke beslissingen bepalen, maar het is de wereld van vandaag met al haar on recht en geweld waarop wij moreel en vervolgens politiek reageren' Gerard Roovers poging tot ontkoppeling kreeg hij niet de steun die hij verwacht en waarop hij zelfs gerekend had. Zijn verdediger maakt er geen geheim van dat hij daarover nogal verbolgen is. Hij meent dat Gerard Roovers door verschillende mensen in zijn omge ving ertoe is aangemoedigd de wet gewetensbezwaren te negeren, ter wijl diezelfde mensen niets meer van zich lieten horen, toen die handelwij ze tot een veroordeling leidde. Is nu de strijd die Gerard Roovers heeft gevoerd, tevergeefs geweest? Van Wijk meent van niet. De zaak- Roovers heeft toch wel enige aan dacht getrokken, waardoor deze zaak er wellicht toe zou kunnen bijdragen dat de wet gewetensbezwaren militai re dienst zo wordt gewijzigd, dat ook dienstweigering op louter politieke gronden mogelijk wordt. In zijn pleidooi herinnerde mr. Van Wijk er al aan dat de raadgevende vergadering van de Raad van Europa vier jaar geleden met algemene stem men een resolutie met aanbeveling heeft aangenomen, waarin dienstwei gering op grond van geweten of diepe (ADVERTENTIE) Wel voelde hij zich, zoals hij ook in zijn pleidooi zei, in een raar parket, omdat politieke bezwaren inderdaad erkend worden, zij het gekoppeld aan morele bezwaren. Gerard Roovers is nu tot het inzicht gekomen dat ook hij daar niet onderdoor kan. Bij zijn Dringt direct door .tot aan de haard van de pijn eumntischc pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Aigesal-balsera. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat II thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra liet nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. overtuiging, voortkomend uit religieu ze, ethische, morele, humanitaire, filo sofische of soortgelijke motieven wordt erkend. Ook in de Eerste Ka mer, waarin hij zitting heeft voor de PSP, heeft Van Wijk meermalen op die resolutie gewezen. In overeenstemming daarmee, vindt hij, zou de wet zo gewijzigd moeten worden dat het duidelijk is dat ook om politieke redenen dienst kan wor den geweigerd. 'De zogenaamde poli tieke bezwaren', zei hij in Arnhem, 'zijn in onze wereld van heden door gaans aanzienlijk meer direct en echt dan de godsdienstige en zedelijke'. Naar de mening van zijn verdediger heeft Gerard Roovers, vorige week teruggekeerd naar het ouderlijk huis in Oosterhout, de juistheid van die stelling overtuigend aangetoond. DEN HAAG Opnieuw is me vrouw Van der Scheer tot voor zitster benoemd van D'66. Zij was tijdelijk in deze functie geschorst omdat hkar verkiezing niet was verlopen zoals het huishoudelijk reglement van de partij dit ver langt. Op het congres te Biddiinghuizen staakten de stemmen bij haar verkie zing in het hoofdbestuur. Drs. Gruij- ters heeft toen gedaan gekregen, via een ordevoorstel, dat er opnieuw ge kozen werd. Daarbij kreeg mevrouw Van der Scheer een kleine meerder heid. Zij zei daarop toe. voorlopig deze functie te aanvaarden tot het eerstvolgende partijcongres in april. De Hagenaar Gielen had bezwaar ge maakt tegen deze gang van zaken. Immers, zo zegt het reglement, wan neer de stemmen staken, moet het hoofdbestuur van D'66 de voorzit(s)ter aanwijzen. De commissie van geschil len van de partij heeft daarin de heer Gielen gelijk gegeven. Inmiddels is mevrouw Van der Scheer- door het hoofdbestuur gekozen. LOWIETJE Lente Van onze weerkundige medewerker 'Die Fenster auf, der Lenz ist da'. Ook vandaag zijn we gerechtigd deze overjarige tophit te zingen, nu de thermometers naar de 15 tot 18 gra den toegaan. Gisteren al was het bijzonder mooi met kostelijke zonnige perioden en een door jubelende kievi ten en ivulpen begeleide temperatuur stijging naar 16 gr. C. in Twente, Beek, Eelde en Gorredijk en tot 17 graden in Eindhoven. Het is de laatste dagen met het voorspellen van de temperatuur een erg lastige zaak geweest. Het ging allemaal zo snel. dat het voor de meeste weerkundigen niet viel bij te sloffen. Een zwak tot matig zuiden windje blijft vandaag de zachte lucht uit Frankrijk aanvoeren. De atmos feer is niet voor honderd procent stabiel, maar dat mag geen bezwaar heten. In het ergste geval ontlast zich plaatselijk een bui, voor het overige blijft het vandaag overwegend droog weer, dankzij het feit, dat depressies van formaat op veilige afstand blijven. Zo zien wij, dat de vooruit zichten ook bij het sterk verzwakken van een hogedrukgebied (momenteel met 1035 millibar boven de Karpaten) gunstig kunnen blijven. Vlakke lage drukgebieden bij Portugal en ten wes ten van de Britse eilanden helpen mee de zuidelijke circulatie in stand te houden. Verderop in de week zal de depressie bij Portugal en Spanje nog iets onsta bielere lucht naar onze omgeving diri geren, waardoor dan de kans op een onweersbui toeneemt. Hoewel de tem peratuur tegen het weekeinde wat lager zal ivorden, blijft het toch vrij zacht. Een metereologische insider in Den Haag schreef ons zondagmiddag ook in zijn woonplaats een minimale rela tieve vochtigheid van 28 procent te hebben gepeild. De droogte was dus geen vriesprivilege. ook al droogde Leeuwarden met 26 pet dan het sterkst uit. Soesterberg en De Bilt registreerden minimaal 27 pet, Eelde en Rotterdam 31, Twente 34, Valken burg 35 pet. Eindhoven en Maastricht bleven hoger met 48 en 50 pet. Het laagste maximum over het etmaal was Zandloper-puzzel Vul horizontaal in: 1. etui. 2. tent, 3. verhaal. 4. specerij. 5. keurig, 6. medeklinker, 7. medeklin ker, 8. bedorven, 9. gemeenteweide, 10. kolfhamer, 11. gelaatskleur, 12. soort grove tarwe. Bij juiste oplossing leest men verti caal 13 de naam van een slingerplant met wit-gele bloemen. Oplossing vorige puzzel: 1. beroemd, 2. sermoen, 3. pagadet. 4. parodie, 5. lorgnet, 6. militie, 7. ma laria, 8 begonia. -vs- zonnig >1* opklaringen mist r bewolking 10 max. temp. *10 min. temp. windrichting niet voor de Friese hoofdstad, maar voor Soesterberg weggelegd met 52 pet. (Leeuwarden 67) Wéerrapporten van gisteravond 7 uur. Slax. neerslag, temp 719 uur: Amsterdam, onbow., 15. 0; De Bilt, onbew.. 16. 0: Doelen, onbew., 16. li; Eelde. lichtbew., 16, 0; Eindhoven, licht bew., 17 0; Den Helder, onbew., 12. 0. Luctlih. R'óam, on bew.. 15. 0: Twente, onbew., 16. 0; Vlissin- gen, half bew., 12. 0: Zd.-Limburg, half bew. 17. 0; Aberdeen, half bew., 8. 0; Athene, zwaar bew., 7. 0; Barcelona, geheel bew., 15. 0; Berlijn, onbew 12, 9; Bordeuax. zwaar bew., 17. 0; Brussel, onbew., 17. 0; Frankfort, onbew.. 16. 0: Genève. onbew.. 13. 0; Helsinki, onbew.. s. 0; Innsbruck, onbew.. 16. 0: Kopenhagen, licht bew., 4, 0; Lissabon, zwaar bew 14, 4; Locarno, regen, 6. 4: Londen, geheel bew., 15. B; Luxemburg, half bew., 15. 0; Madrid, regen, 10. 34; Ma laga. zwaar bew 16. 29: Mallorca. zwaar bew.. xx, xx: Münctn*n, onbew.. 16. 0: Nice, zwaar bew.. 14. 0; Oslo. zwaar bew.. -1, 0; Parijs, zwaar bew., IS, 0; Rome. onbew., 16. 4; Split, onbew 17. 0; Stockholm, licht bew., 6. 0; Wenen, onbew., 6, 0; Zürich. onbew., 15. 0; Istanboel. half bew., 6. 0; Las HOOG WATER 16 maart. Vllssingcn le getij 2.19 - 2e getij 14.43, Haringvliet aan de zeezijde 4.07 - 16.22. Rotterdam 4.59 - 17.36, Schevcningen 3.35 15.51. IJmulden 4.08 - 16.24, Den Helder 8.26- 20.54, Harlingen 10.55 - 23.04, Delfzijl 0.12 - 12.46. Zandloper 1 13 2 3 i 5 8 7 8 9 10 11 12 Vrijdag vertrekt ze naar Thailand, de achttienjarige Linda Hamar de la Bretonnière, vergezeld door haar moe der en nagewuifd door haar overge lukkige vader. Het Asser meisje en haar ouders hebben weer hoop gekre gen, nu Linda, dankzij een inzame lingsactie van de Drents-Groningse pers, zich in Thailand kan laten be handelen aan een volgens Nederland se artsen ongeneeslijke spierziekte 'Sinds de actie begon, komt mijn dochter haast huppelend de trap af', zegt haar vader, die de Thaise specia list ontdekt heeft. 'Ze loopt moeilijk, ze kan moeilijk fietsen, ze schuifelt naar boven, maar de actie heeft haar psychisch al enorm opgeknapt'. Linda lijdt al sinds haar twaalfde jaar aan de ziekte, waartegen in Eu ropa en zelfs in Amerika geen kruid gewassen schijnt te zijn. Vader en moeder (zelf een Thaise) Hamar reis den. onlangs met een chartervlucht naar Indonesië mee tot Bangkok voor familiebezoek. Daar zochten ze een homeopathisch specialist op, die ster ke kruiden meegaf met de boodschap, dat Linda zelf bij hem moest komen. Vorig jaar zijn vader en dochter er 'Het doet ons werkelijk goed, dat er zoveel aandacht wordt geschonken aan de nieuwe start van a.s. woensdag. Wij komen daar nog wel eens op terug. Maar in elk geval is het fijn, dat het gebeurt. Het is bemoedigend, ook voor die vele lezers, die met hun intekening op de renteloze lening ons zo geweldig hebben geholpen. In een van de sympathieke artikelen, aan onze nieuwe start gewijd, lazen wij, dat onze hoofdredacteur leiding geeft in conservatieve geest. Dat is inderdaad waar. Hij wii graag leven, en dat niet uit eigen kracht, raar het woord van de apostel Paulus: Beproeft alle dingen en behoudt het goede. Zo staat het in 1 Thess. 5:21. In de nieuwe vertaling staat het nog beter en duidelijker: toetst alle din gen. Om te toetsen heeft men een vaste norm nodig. En behoudt het goede, inderdaad, daar streven wij naar. en dat is conservatief. Bedankt voor de juiste typering, cor respondent uit het noorden. Aldus het commentaar in het Fnesch Dagblad van maandag j.l., de krant die van vandaag af in een nieuw gebouw zetelt. Met 'een van de sympathieke artike len' wordt duidelijk teruggegrepen naar een beschouwing in Trouw/Kwar tet van zaterdag. Bedankt voor uw sympathie, Friesch Dagblad. Nederland kan zelfs van landen in het Verre Oosten met name Japan nog een hoop leren op het punt van de persoonlijke hygiène, vindt Rotter dams burgemeester Thomassen. De heer Munier van het advies comité voor sanitair en hygiène gaat nog een stapje verder: het is bedroevend dat zelfs in de duurste vrije sector-woningen het meest een voudige sanitair maar beperkt wordt toegepast. Ons. land, zegt hij, zou eigenlijk hot Duitse bouwvoorschrift moeten overnemen, dat in geen enke le nieuwbouwwoning dus ook niet in woningwethiuzen een bad mag ontbreken. Beide heren klaagden hun, of beter: ons aller, nood bij de opening van de tweede internationale tentoonstelling van sanitaire artikelen in de Rotter damse Ahoyhallen. Tot en met zater dag is daar te zien, wat er in zeven tien landen aan artikelen te koop is om hygiène en gezondheid op peil te houden of te verbeteren. Nog nooit is de rage voor varen en alles wat met sport op het water te maken heeft, zo groot geweest. Dat hebben ze op de HISWA in de Am sterdamse RAI gemerkt: na een paar dagen tentoonstellen waren er gister middag al 110.147 toegangskaartjes verkocht. De dure en peperdure boten trekken niet alleen veel bekijks, ze worden nog verkocht ook. Je moet toch wét als liefhebber van water, als je er niet meer in zwemmen kunt. t»ij/ weken geweest. De kruiden ble ken zo goed le werken, dat de Thaise arts Linda tachtig procent kans op genezing gaf, als ze minstens een half jaar voor behandeling zou kunnen blijven. Terug in Nederland, probeerden haar ouders wanhopig bij allerlei instan ties financiële hulp te krijgen. 'Nie mand wilde helpen, omdat de dokto ren er tegen waren. Die beschouwden die Thaise arts als een kwakzalver omdat hij homeopaat is. Om hun pres tige te redden, offerden ze liever Linda's leven, want met een medische aanbeveling hadden we waarschijnlijk toel geld gekregen'. Toen startte de regionale pers een inzamelingsactie voor Linda en het geld begon binnen te stromen, 'Ik geloof dat er al 25 mille binnen is en dat rolt nog steeds door', zegt haar vader opgetogen. 'Ze kan er nu een jaar naar toe en haar moeder blijft één of twee maanden bij haar in de buurt. Honderd procent kans dat ze beter wordt, hebben we niet, maar al was het maar tien procent, dan grijp je zo'n kans toch!' Kinderballet Gehandicapte kinde ren mogen de komende dinsdagmid dag bij de repetities van het Nationa le Ballet kijken, precies als een paar jaar geleden. Ook toen vond de voor stelling plaats in het A'damse RAI- congrescentrum, omdat dat het enige met rolstoelen bereikbare theater in de hele hoofdstad is. Toestand De toestand in de Nederlandse pers is het onderwerp van een forum dat Amsterdamse studentenorganisaties de 23ste in hun gebouw aan de Raam gracht 68 houden. Omdat het zo'n toestand is, komen er journalisten van naam en/of faam over discussië ren: Jan Rogier. J. J. van Raalte, H. Goeman Borgesius, Gerard van den Boomen en W. C. Momma. Dolfijnen- olympiade Ouwehands dolfijnen heropenen in het Rhenense dieren park definitief de eerste april hun show, een hele nieuwe, die is afge stemd op de komende Olympische Spelen in München. Penvriendschap Volgens Samkon Cho. voorzitter van een Zuidkoreaanse jeugdvereni ging, zijn er erg veel Zuidkoreanen die Nederlandse correspondentievrien den en -vriendinnen zoeken. Wie dat omgekeerd ook wil in 't Engels kan contact opnemen met de Clover Friendship Society, P. O. Box 65, Yongdungpo, Seoul, Korea, waar de hele club al met de pen in de hand klaar staat. Keihard Dat de Teleac-betoncursus loopt als een trein, mag geen geheim heten, maar nu is het zelfs tot een keiharde huldiging van de 20.000ste inschrijver gekomen. De gevierde cursist is pas 18, heet Willem Boes en volgt de lessen op zijn Utrechtse middelbare teehndsche school vla een videorecorder. Hij heeft een boekenbon gekregen en mag verder gratis voor niets twee jaar lang lid zijn van de Betonvereniging. Misschien al in augustus, maar in elk geval nog dit jaar wordt in Amster dam projekt respekt' gehouden: een internationale conferentie, die de aan dacht wil vestigen op de rechten van en het respekt voor bevolkings- en sociale minderheidsgroepen. Organisa tor is de Stichting voor Internationale Kommunikatie, die voor 90 procent uit jonge Esperantisten bestaat, maar, zegt ir. H. Bakker, 'wij zijn eigenlijk een uit de band gesprongen ideëel stelletje. Wij willen niet zozeer dat iedereen in de hele wereld die taal leert, voor ons is Esperanto meer een middel om de mentaliteit te veran deren; met name komen wij op voor de minderheden in de wereld'. Wel heeft de stichting via haar Esperanto-contacten minderheids groepen kunnen uitnodigen. Onder hen zijn Basken, Catalanen. Occitanen (een Zuidfranse bevolkingsgroep). Kelten, Koerden en Zuid-Soedanezen. maar of ze allemaal komen, is maar de vraag. Juist die mensen, zegt ir. Bakker, beschikken over weinig geld en ze moeten alles zelf betalen. In ons eigen land zijn o.a. Surinamers, Antillianen en Friezen uitgenodigd de conferentie bij te wonen. De conferentie gaat een week duren. Elke groep krijgt eerst gelegenheid de specifieke problemen toe te lichten, daarna wordt er in gespreksgroepen over doorgepraat. Voorts komt er een 'werkplaats', waarin de deelnemers zelf allerlei actiemateriaal zullen ma ken, dat deels nog tijdens de con ferentie, deels in eigen land gebruikt kan worden. Ieder die ideeën heeft, mag ze aandragen. Er is al aan di verse politieke jongerengroeperingen cn actiecentra gevraagd te helpen bij de voorbereiding, maar daarnaast kan iedereen op de praatavond terecht, die dinsdagavond 21 maart (aanvang 7 uur) plaats vindt op de vergaderzol der aan de Nieuwezijds Voorburgwal 92 in Amsterdam. O.S.-Dirndls Wie tussen 26 augustus en 10 septem ber de Olympische Spelen in München bezoekt, kan in deze geknie- kouste, in Dirndl-look gestoken meis jes direct met de O.S.-gastvrouwen herkennen. Voor elk van de 25 groe pen vaste medewerkers zijn Olympi sche uniformen ontworpen, die alleen in kleur van elkaar verschillen. Deze hostessen gaan in het lichtblauw en wit gekleed. Omdat uit de kersttoespraak van de koningin gebleken is, hoezeer zij zich zorgen maakt over het milieu, zal het koninginnedagprogramma van de NOS-radio geheel in het teken staan van de milieuvervuiling en de bestrij ding daarvan. Er hoort ook een rijm-wedstrijd bij. Iedereen mag een gedichtje insturen (vóór 15 april aan NOS-radio, postbus 10, Hilversum), dat hoogstens zes re gels mag tellen en natuurlijk óók iets met het milieu te maken moet heb ben. Behalve drie reisjes de vrije natuur in (voor 75, 150 of zelfs 250) is er nog een andere beloning in het vooruitzicht gesteld: wie wint mag persoonlijk zijn bekroonde miileu-ko- ninginnelied komen vcorlezcn voor de microfoon, die in studio Bellevue in Amsterdam staat opgesteld. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5