VVV I Twee geloven op één kussen... een discussie in DDR Kortere gerefsynodes met verjongingskuur Trouw Kwartet Beroepings- werk Avonturen van een vader Kerken 42 miljoen voor Bangladesj Mars op Amsterdam van Jezus-jongeren Gesprek over wonen van gastarbeiders Raden van beroep werkten sneller Kamerlid: vordering op Chili kwijtschelden uw probleem ook het; onze Gift paus aan Faith and Order Minder priesters voor meer gelovigen Boekeneialage TROUW KWARTET WOENSDAG 15 MAART 1972 KEIIK/B1N\E\L4\» door A. J. Koejemans De zeventienjarige Gabi heeft noot teweeg gebracht. Het verhaal van het meisje uit de DDR. uier levensbeschouwing en liefde in de knoop raakten, haalde de wereldpers die meende er een 'ver hort van vriendschappelijke en amoureuze omgang tussen chris tenen eif marxisten in te ontdekken. Dat was een vergissing. Gabis geschiedenis leverde wel een levendige discussie in haar land op. Gabi, thuis opgevoed in de marxis tisch^ materialistische levensleer, heeft een vriend, die overtuigd ka tholiek is. Hij studeert wiskunde in een andere stad dan haar woon plaats, zij zien elkaar weinig, maar hebben een intensieve briefwisse ling. Bovendien is hij leider van een bandje. Haar vader heeft bezwaren tegen de verhouding: hij houdt niet van ka tholieken en hij houdt niet van muziek. Hij verlangt steeds dringen der, dat Gabi haar vriend zal laten lopen. Als hij een Hollander was geweest zou hij gezegd hebben: Twee geloven op één kussen daar slaapt de duivel tussen. Gabi (evenals haar vriend trou wens) lid van de Freie Deutsche Jugend (FDJ). wendde zich tot het dagblad 'Die Junge Welt' dat door deze algemene jeugdorganisatie wordt uitgeegven. Daarin is een ru briek opgenomen, die 'Onder Vier Ogen' heet en problemen van vriendschap, liefde, huwelijk en zo op een wel wal diepgaander manier tracht te beantwoorden dan onze populaire damesbladen. De raad, die zij kreeg, kent men: de rubriekredakleur Rulo Melchert was het met Gabi's vader eens. Hij schreef om.: 'Hoe verder vriend schap, liefde zich ontwikkelen, des te belangrijker worden Levensbe schouwelijke vragen: wat ben jij er voor een in het leven? Waarvoor strijd je? Wat is voor jou de zin van het leven En beide partners moeten daarop antivoord geven'.- 'Dat is z.i. niet te vergelijken met de politieke samenwerking van christenen (CDU) en communisten (SED) bij het bestuur van het land Het bteek al spoedig, dat daarmee de vraag niet beantwoord was, maar pas was opgeworpen. Gabi's vraag en Melcherts antwoord ontketenden vraag en antwoord een levendig de bat in 'Die Junge Welt' en daarbui ten in de DDR Uit de stroom van ingezonden stuk ken, die het blad in zijn volgende nummers afdrukte, bleek hoevelen het probleem beroerde. In vrien denkring werd erover gesproken, op scholen kwam het aan de orde. Jon gens en meisjes gaven hun mening, ook ouders grepen naar de pen. Christenen en marxisten kwamen in gelijke mate aan het woord Hier een kleine bloemlezing: Een van de briefschrijfsters zegt het Met de problematiek van de Oostduitse jeugd hield zich een paar jaar geleden de film 'Frage 7' (een Duits-Amerikaanse coproduktie) bezig: een domineeszoon raakt in gewetensnood omdat de jeugdorganisatie dingen van hem vraagt die botsen tegen zijn ouderliefde. Op de foto: een beèlB uit*'Frage 7'. ongezouten: uit Melcherts antwoord is haar wel gebleken, dat hij zoiets nooit bij de hakken heeft gehad. 'Laat je beleren', schrijft zij, 'na tuurlijk mogen vragen van wereld beschouwing bij een vriendschap niet worden verwaarloosd, maar zij hoeft daarop niet stuk te lopen'. Een paar jongens vinden, dat Mel chert wel vooruitstrevend denkt maar daarom Gabi's vriend niet bij voorbaat mag veroordelen, omdat hij godsdienstig is. Hij is immers wis- kunde-student, denkt dus logisch en moet derhalve het marxisme kunnen begrijpen. Maar een student in de theologie heeft een tegengesteld oordeel: hij zou nooit een marziste huwen. Want dat zou tot zulke moelijkheden lei den, die alleen een echtscheiding kan oplossen! Ook tioee meisjes concluderen, dat als beide partners vast overtuigd zijn van hun (tegengestelde) levens beschouwing, een blijvende verbin tenis niet duurzaam kan zijn. Maar: een bij voorbaat elkander niet be grijpen bestaat niet Een vriend schappelijke verhouding achten zij beslist mogelijk. 'Als beide partners eikaars mening respecteren, zie ik geen grote moei lijkheden', schrijft weer een ander meisje. Daartegenover oordeelt een drietal dat de zaak in hun klas besproken heeft, dat liefde meer is dan sexuele betrekkingen en dat samenleven in de maatschappij en met de maatschappij eenheid van opvattingen der huwelijkspartners vereist. Een christinne verhaalt van haar liefde voor een jonge marxist. Zij hield veel van hem en hangt nog altijd sterk aan hem. Toch heeft zij de liefdesband verbroken. Want als deze was blijven bestaan, hoe had men dan de verantwoording moeten dragen voor de opvoeding der (e- ventuele) kinderen? En dat is, tenslotte, ook het gevoe len van een moeder, lidmaat van de Evangelische kerk der DDR. Zij schrijft o.m. 'Ik acht echte vriend schap tussen christenen en marxis ten, gedragen door toederzijds res pect en door een zich gemeenschap pelijk inzetten voor een vreedzame toekomst en het welzijn van al onze burgers niet alleen mogelijk, maar zelfs noodzakelijk, verrijkend en du rend. Ongetwijfeld kan liefde ber gen verzetten en mensen met ver schillende wereldbeschouwing vere nigen. Men moet evenioel ook beden ken, dat het vooral bij de opvoeding van de kinderen tot grote conflicten kan komen, wanneer beide ouders hun overtuiging ernstig nemen'. Zij staat dus niet zonder voorbe houd tegenover een huwelijk, maar zeer nadrukkelijk wel tegenover een betrouwbare vriendschap. 'De groet ran de socialistische jeugdbond. 'Freundschaft!' is immers geen lege gewoonte, maar omvat ook die FDJ- leden, die in hun ouderlijk huis christelijk werden opgevoed en die in hun studie, in hun verantwoorde lijkheid als staatsburger en in hun bereidheid zich in te zetten, niet minder de proef hebben doorstaan dan jij, Gabi'. Het was een levendige discussie de persoonlijke beslissing blijft. Hoe zou het anders kunnen in de liefde? De redactie behoudt alch het recht voor om tt-r opname lu deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatie wordt met «1c naam van dc Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Job. C. Francken. secretaris van dc hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Beschaamd Onder de titel 'Beschaamd reageert Drs. R. Strijker op een protest, dat een aantal gereformeerde theologen aan en buiten de V.U. heeft aangete kend tegen een synodebesluit betref fende het anti-racismeprogramma van de wereldraad van kerken. Hij vindt het zeer ongeloofwaardig', wanneer deze theologen wel blijken te willen protesteren, wanneer het gaat om hen. die wegens hun ras en huids kleur overal op deze wereld vertrapt worden, maar niet hun solidariteit wilden betuigen met de 'eeuwige' ver- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dogeli|ks bestuur: B. Bol, Den Hoog; dr. E. Bloumink, Paters- wolde; mr. G. C. voo Dom, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rotter dam; J. Lomer, Utrecht; du. J. W. de Pous, Den Hoog; J. Smol- lenbroek, Wouenoor. Overige leden von het olgemeen bestuur: K. Abmo, Amsterdom; H. A. de Boer, IJmuiden; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Don- ner, Den Hoog; J. von Eibergen, Schoarsbergen,- mr. K. von Houten, Wogeningen; ds. O. T. Hylkemo, Bilthoven; Jac. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Kloosler- mon-Fortgens, Voorschoten; me vrouw J. G. Kraoyeveld-Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lommens, Noorden; ds. F. H. Landsman, Den Hoog; H. de Mooij, Ri|mburg; prof. dr. G. C. von Niftrik, Amsterdam; H. Otte- vonger, Buitenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunteren; dr. A Veerman, R>iswi|k fZ-H); H. H. Wemmers, Den Hoog; drs. R. Zijlstro, Ooster- lond (Zldf. Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J.de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bonk (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. trapten en verdrukten van deze aarde, de Joden, en dan inzonderheid de joodse oorlogsslachtoffers in ons land, daarbij doelend op de emotionele dis cussies rondom 'de drie van Breda'. Niemand zal mij van gebrek aan die pe bewondering voor, oprechte sympa thie en diepgeworteld meeleven met het joodse volksdeel behoeven te ver denken, wanneer ik hier ernstig pro test aanteken tegen de voorstelling van Drs. Strijker. Hij brengt twee zaken op één noemer, die absoluut onvergelijkbaar zijn, daarmee afbreuk doende aan de rechtvaardige zaak van Joden, Christenen en verdrukten in de wereld gelijkelijk. M.i. terecht kan men kritiek hebben op het genoemde synodebesluit en van die kritiek doen blijken. Dit punt kan buiten de dis cussie gehouden worden. Maar dat de kerk had moeten spreken in de dis cussies rondom 'de drie van Breda' in de zin, zoals Drs. Strijker bedoelt? Ik meen van niet, omdat men dan niet alleen aan de diepste intenties van het christendom, maar ook van het jodendom tekort zou hebben gedaan, om van Nederland als rechtsstaat, met bloed bevochten in de jaren 1940-1945 en als een geschenk terugontvangen in 1945, nog maar te zwijgen. Dat laaste vooral hebben de ministers Biesheuvel en Van Agt op goede gronden, m.i. overtuigend en daar om christelijk! verdedigd, ondanks dat velen hen helaas niet kon den (of soms ook: wilden?) begrij pen Of ik daarmee het zwijgen van de kerken goedkeur? Neen, graag zou ik gezien hebben, wat nu soms gereformeerden individueel wel deden (bijv. de professoren Verkuijl en De Gaay Fortman voor de t.v.), n.l. dat namens de kerken getuigd was van wat hier en nu inzake 'de drie van Breda' de diepste intenties zijn van zowel Tenach (het Oude Testament) als het Nieuwe Testament. Dat dit bijbels getuigenis dan wel eens diep in het vlees van Christenen èn Joden zou kunnen snijden, daarvan ben ik overtuigd, vooral als men de hel van 1940-1945 heeft meegemaakt. Maar zo wel kerk als synagoge hadden zich van 'de drie van Breda' niet alleen op 'humane gronden', maar vooral op bijbelse gronden 'vrijgemaakt', 'of zouden de getuigenissen vóór de hu manisering' van het lot van de onder drukten in Afrika etc. èn vóór de invrijheidstelling van 'de drie van Breda' toch niet ontzettend veel met elkaar te maken hebben, maar dan in radicaal andere zin dan Drs. Strijker bedoelt en waarover hij ten onrechte beschaamd is? Badhoevedorp Prof. Dr. M. J. Mulder UTRECHT De gereformeerde synode heeft besloten tot een aantal maatregelen, waardoor de synode korter kan duren en tevens een verjongingskuur ondergaan. Veel jongere ouderlingen en diakenen kunnen het zich momenteel niet veroorloven synodelid te worden vanwege de lange duur. der synodes. De thans zittende synode van Dordrecht 1971-1972 bijv. zal bijna negen werkweken in beslag ne men (en heeft daar nu zeven van achter de rug) SIGNALEN In een studie over zijn Ierse b noot en toneelschrijver G. B. schrijft G. K. Chesterton: 'Men in de meeste dingen orthodox anders krijgt men de tijd niet 01 eigen ketterij te verkondigen.' De] de woorden, orthodoxie en kef zijn hier uiteraard niet dogmaj bedoeld. Men kan ze veralgemt Men moet zich in de meeste di bij datgene wat vaststaat aam om aandacht te kunnen vragem datgene waarin men van anderj wijkt. Zo zou men deze zin on; kunnen vertalen. In dit verbj het niet ondienstig te wijzen op aantal bijzonder belangrijke 'st| gen', die prof. Berkhof in zijn lijke Kroniek (Voorlopig, maart opnam. Hier zijn er enkele. 'Late aan de structuurproblemen binnt kerk geen al te hoge prioriteit Structuurbijstellingen zijn weer nodig, maar ze lossen weinig Het geven van prioriteit daaraan een vlucht voor de eigenlijke vrj 0I'U zijn.' En ik wil ook graag deze, d: n gisteren al in deze krant gecite lfll vond. onderstrepen: Laten we de o sen die nieuwe schatten uit het e gelie halen of de dingen anders jL gen, voor 'een dubbele eer waai houden. Zij willen het evangelie begraven, maar in omloop bren G De doorvertaling voor nieuwe ti; en geslachten is hun hoofdzorg volgende generatie zal ons dankl zijn, als we hun nu ruimte laten.^ ben van mening dat dit woorden die wij bij het overwegen van alh problemen goed moeten laten i m spreken. Nu slechts weinigen no{ staat zijn om het geheel van veranderingen waarin wij staan overzien, is het van te groter bfi te luisteren naar hen die hier si; 'r len geven. LI Bijenvolk Met enige verwondering las ik het antwoord op het probleem van die bijenzwerm tussen de spouwmuur. Het is namelijk beslist niet zo dat dat bijenvolk in het komende voorjaar vanzelf wel weer zal verdwijnen. Wanneer er in de loop van het jaar een jonge koningin geboren wordt, zal een deel van dat volk best vanzelf verdwijnen (z.g. zwermen), maar de rest zal, wanneer het de winter over leefd heeft, daar beslist blijven zitten. Hier in Spijkernisse staat een huis, waar al een paar jaar een bijenvolk in de schoorsteen zit. Afgelopen zo mer hebben we daar twee prachtige zwermen geschept, maar het oorspron kelijke volk zit nog steeds in die schoorsteen. Misschien weet de ver. tot bevordering van de bijenteelt. Wa- geningen (tel. 08370-12863) er iets op te vimden. Spljkenisse W. Hart-den Draak ZURICH (EPD/LWF) De samen werkende protestantse kerkelijke hulp organisaties voor nulp in Bangladesj hebben een wederepbouwprogram vastgesteld, dat voorlopig tot 30 juni 1973 loopt en 42 miljoen gulden kost. Het geld zal vooral gebruikt worden voor levensmiddelen, medische venfor- 2ing en woningbouw, alsmede voor landbouw, visserij, watervoorziening, vervoer en opleiding. Het program staat onder leiding van de 43-jarige Ceylonees Harris Amit. Op maandag 16 november 1970 veron gelukte op 44-jarige leeftijd de peda goog drs Anton B. Lam en begin maart 1972 krijgen we van uitgever Kok in Kampen een boekje toege stuurd: 'Van geluk gesproken.(on- Van een onzer verslaggevers PUTTEN Op 1 april, de zaterdag voor Pasen, zullen honderden jonge ren van de 'Jezus-beweging' een 'mars op Amsterdam' houden. Deze mars is de eerste aanzet voor een nationale anti-drug-campagne van het Opwek kingsteam van de pinksterevangelist Ben Hoekendijk. De mars start 's middags om twee uur bij het Vondelpark en voert via Stad houderskade, Utrechtsestraat, Rem- brandtplein naar de Dam. Tegelijk zullen plakploegen kraakpanden en schuttingen beplakken met een affi che, speciaal bestemd voor de buiten landse hippies. De tekst daarvan luidt: 'Tourists, you came to Holland for sensation? Accept Jezus!' In de loop van de zomer zal een speciaal undergroundblad verschijnen met getuigenissen van ex-verslaafden. Volgens Ben Hoekendijk zijn in het afgelopen jaar in Californië 300.000 jongeren als gevolg van de Jezus- beweging gestopt met het gebruik van drugs. Een nationaal jeugd-appèl zal in het najaar de climax van de actie vormen. DEN HAAG Diplomatieke en con sulaire vertegenwoordigers van landen rond de Middellandse Zee gaan vana vond in Den Haag de huisvestingspro blematiek bespreken van hun in Ne derland verblijvende landgenoten. Vertegenwoordigd zullen zijn de am bassades van Italië. Portugal, Spanje. Turkije en Joegoslavië, het consulaat van Griekenland-in Rotterdam en het consulaal-generaal van Marokko. De bijeenkomst wordt gehouden op initiatief van het landelijk werkver band huisvestingsnood. Het werkver band heeft de Utrechtse hoogleraar sociologie prof. dr. P. Thoenes ge vraagd als 'sympathiserend waarne mer' aanwezig te zijn. De landelijke stichting bijstand buitenlandse werk nemers zal eveneens vertegenwoor digd zijn- Ook de gemeente Den Haag is uitgenodigd Aanleiding tot het initiatief van het werkverband waren de moeilijkheden in juli vorig jaar in de Netscher- straat in Den Haag tussen daar wo nende Turken en Nederlanders over met huurkoop samenhangende proble men. dertitel: avonturen van een vader) door Antpn B. Lam. We vinden hierin gebundeld een aan tal van de 'stukjés. die de heer Lam indertijd voor het blad Gezond Gezin schreef: losjes opgezette schetsen die langs de neus weg nogal eens een punt op een opvoedkundige i willen zetten. Het is een fleurig uitgevoerd boekje geworden, compleet met teke ningen van cartoonist Cork (één er van staat hierbij afgebeeld) en de prijs is zeer redelijk: 6,90. Wat ik tégen dit uitgaafje heb is dat zo duidelijk aan de dag komt dat de kopij van de overledene ruim een jaar in Kampen rondgeslingerd heeft: het woord vooraf Is nog van de heer Lam zelf en het wordt onbegeleid afgedrukt. Waarom geen mededeling dat de auteur destijds zijn gebundelde schetsen als volgt had willen inlei den? De enige mededeling omtrent het feit dat we met een posthumc uitgave te maken hebben, vindt de argeloze koper/lezer op het achter omslag: de in het najaar '70 veronge lukte auteur.enz. Er had wel Iets meer kunnen staan over de funkties en dc betekenis van drs. Lam. Met elkaar getuigt dit nogal van onzorg vuldigheid. A.J.K Van een verslaggever UTRECHT De gemiddelde behan- delingsduur van een zaak bij één van de tien raden van beroep (de instan ties, die beroepszaken betreffende so ciale verzekeringen afdoen) is 4.7 maand. De behandelingsduur verschilt naar de aard van de zaak en naar de plaats waar de desbetreffende raad van beroep is gevestigd. De raden van beroep, waarvan er tien in ons land zijn, hebben het afgelo pen jaar sneller gewerkt dan het jaar daarvoor en ze hebben een gedeelte van hun achterstand ingelopen. Het NKV heeft vorig jaar ernstige kritiek geuit op het functioneren van de raden van beroep. Er werd toen een gemiddelde behandelingsduur ge noemd van negen maanden. Van een oorrespondent DEN HAAG Het kamerlid dr. De Gaay Fortman (PPR) meent dat de Nederlandse vordering op Chili van 38 miljoen gulden dienf le worden kwijtgescholden. Daarnaast zou een bijstandsprogramma zonder voorwaar den aan de Chileense regering moeten worden aangeboden en regeringen van andere landen moeten worden opge wekt hetzelfde te doe. De eerste maatregel is de instelling van een breed moderamen. Dit zal allerlei minder belangrijke zaken kun nen afhandelen, o.a. op 't gebied van financiën en administratie, waanaan voor thans een hele synode bestaande uit 73 leden plus professorale advi seurs moet vergaderen. Dit breed mo deramen zou, volgens de besluiten van de synode, moeten bestaan uit één afgevaardigde van ieder 'particu lier ressort', dat zijn de 14 regionale, Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden ingesloten. Adres; redactie Trouw-Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Vraag: Naast ons wordt een huis ge bouwd met de vloer een meter boven het maaiveld. In afwijking van het cloor de welstandscommissie goedge keurde ontwerp wordt het terras nu groter gemaakt, zodat het precies voor ons huiskamerraam komt, waardoor men t.g.v. het grote hoogteverschil van 75 cm in ons raam naar binnen kan kijken. Is dit niet in strijd met artikel 693 B.W., daar het terras pre cies tot de terreingrens loopt? Antwoord: Dat artikel heeft slechts betrektóng op gemeenschappelijke muren en niet op uw geval. Het wetboek kent verder wel bepalingen inzake hinderlijk uitzicht uit vensters, maar niet voor terrassen van een meter hoogte. Als de gemeentelijke verordeningen de handelwijze van uw buurman niet verbieden, is zijn optre den geoorloofd, mits hij zorgt dat u geen last heeft van versterkte wateraf voer, grensoverschrijding enz. Tussen de erfscheiding en uw raam kunt u makkelijk allerlei beplantingen doen. U kunt ook uw buurman voorstellen een muurtje of aardige schutting te laten aanbrengen, alles in goede on derlinge verstandhouding. Om binnen kijken te beletten zou dit echter 1.60 meter hoog moeten zijn, dus van uw kant ongeveer 2% meter. Roos en clematis kunnen de muur opvrolijken. Nog beter zou een goede peppel-be planting zijn met struiken eronder, bijv. brem, dat stevig uitstoelt. Vrapg: Mijn sjaal heeft een nacht in het water gestaan er is daarna goed nagespoeld en niet bij de kachel ge droogd. Ik merkte daarna dat de sjaal pluisjes afgaf en mijn witte boord erdoor besmet werd. Met een droge doek gaan de pluisjes er wel af. maar het is toch hinderlijk. Daarna heb ik met een wasmiddel gewassen en nage spoeld in azijnwater, maar dat hielp niet Het is een 100 pet. cashmere handgeweven sjaal. Antwoord: Dat is eefi prachtige wol en u hebt ook geen fouten gemaakt bij hef wassen Maar verschillende weefsels hebben de eigenschap, te gaan 'pillen'. Aan die kleine pluisjes is weinig te doen. U zou ze er mot een pincet kunnen afhalen Ze ont staan door vezelstuk.ics. die losgeko men zich aan elkaar hechten. doorgaans provinciale, synodes van de gereformeerde kerken. Het breed moderamen treedt ook coördinerend op in de rapportage aan de synode, zodat allerlei zaken, die nu versnipperd en daardoor tijdrovend aan de orde komen in een goede onderlinge samenhang op het pro gramma komen te staan. Dit wordt ook bevorderd door een andere maat regel van de synode, waardoor een geleidelijke bundeling van de talrijke deputaatschappen, die thans de syno debesluiten uitvoeren, wordt bereikt. Deze deputaatschappen worden samen gevoegd in een klein aantal hoofd groepen. Zo komt er een deputaatschap voor Gemeente-opbouw, waarin ongeveer tien deputaatschappen worden gebun deld, die een taak hebben op het gebied van advisering of voorlichting aan de gemeente. Om er een paar te noemen: de evangelisatie, kerk en jeugd, kerk en recreatie, bedrijfsle ven. binnenlands diakonaat en kerk- op bouw. Anders 'gebundelde' depu taatschappen komen er voor de oplei ding. de onderlinge hulp. de oecume ne (te verdelen in binnen- en buiten land) zending en werelddiakonaat. geestelijke verzorging en financiën en organisatie. Volgens deputaten Werkwijze synode en Financiën en Organisatie, die de voorstellen bij de synode indienden, zou het aantal vergaderdagen voor de syode op deze manier kunnen wor den verminderd tot 25, verspreid over twee jaar. Wanneer men daarbij ook enige malen op zaterdag zou vergade ren, moet het zeker mogelijk worden meer jongere ambtsdragers m het synodewerk te betrekken. Omdat in de nieuwe opzet het wereld diakonaat wordt geeombineèrd met de zending en het binnenlands diakonaat een sectie wordt van Gemeente-op bouw rezen er ter synode vragen over de positie van het Algemeen Diako- naal Bureau. Besloten werd dit bu reau te handhaven als hét ene adres voor het algemeen diakonale werk onder leiding -van een diakonale be- leidsraad, te vormen door de secties werelddiakonaat en binnenlands dia konaat van de beide genoemde depu taatschappen. Voor de thans aangenomen reorgani satie zijn o.a. enkele wijzigingen van de kerkorde nodig. De bedoeling is dal de synode deze eind april in eerste lezing zal vaststellen, dat daar na de voorgeschreven raadpleging der kerken plaats vindt, waarna in novem ber een definitief besluit kan worden genomen. Dit zou betekenen dat de nieuwe werkwijze reeds voor de vol gende synode kan worden toegepast GENEVE (EPS) Paus Paulus heeft 10.000 dollar geschonken aan de com missie voor Faith and Order van de wereldraad van kerken. In een bege leidende brief sprak hij de hoop uit, dat 'dit gebaar elke wolk moge ver drijven, die zou kunnen hangen over onze betrektóngen met de wereldraad van kerken'. De voornaamste taak van de Faith- and-Order-eommissie van de wereld raad is, de kerken sanien te brengen voor gesprek en studie over de vraag, hoe zij hun eenheid duidelijker tot uitdrukking kunnen doen komen Sinds 1967 maken ook rooms-katholie- ke theologen deel uit van de commis sie Thans is van de 135 leden onge veer een tiende deel rooms-katholiek. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Ouwsterhaule-Schan brug: H. P. v.d. Horst, vic. te Utre die bedankte voor Oosterland. Dirksland: A. Brense te Westbroeki^ Aangenomen: naar Harlinigen: J, Smit, part time prerï. te Wittevi wonende te Emmen, naar Hoogevi n P. Kikstra te Opperdoes; naar Cul borg: D. Oliemans te Surhuisterve roi GEREF. KERKEN Beroepen: te Eindhoven: kand. A A. Schiebaan te Amsterdam, die beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Damwoude-Driesum J. de Feijter te Hoogezand-Sappera 99 Bedankt: voor Zaandam: D. Nieui huis te Harlingen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Den Haag-Rij swijk: Boersma te Goes. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Apeldoorn: E. V< te Zwijndrecht; te Wolfaartsdijk: Hoogerland te Werkendam. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Aangenomen: naar Vlaardingen: Mallan te Gouda, die bedankte Rhenen. ROME (UPI/KNP) Het aa VI Ti rooms-katholieke priesters in de J reld is het afgelopen jaar gedaald 351.000 tot 347.000. Tegelijk is aantal r.k. gelovigen gestegen: vai miljoen tot 534 miljoen. Dit blijkt uit het statistisch jaaro zicht van het Vatieaan. Een vat grootste posten in het subsidiebi van het Vatieaan vormt de congi tie voor de missie, die vorig jaar miljoen gulden uitkeerde. Bijna helft hiervan ging naar Afrika, derde deel naar Azië. The President's Trip to China, tain-pocket. 159 pagina's waarvan pagina's kleurenfoto's. Geïmport cloor Meulenhoff-Bruna NV, Am dam. Prijs 7.75 Wat de historische reis van pres Nixon aan China allemaal opgele heeft is nog niet met duidelijkhei zeggen, maar een enorme dosis pi citeit is wel één van de resulti Een niet onbelangrijke overige een Amerikaans verkiezingsjaar.^ eerste van een waarschijnlijk reeks boeken over China, bracht tam een verslag over de belang reis op de markt Dit instant-boe voor een niet onbelangrijk deel vuld met fraaie kleurenfoto's, maakt door Nixons persoonlijke j graaf en 'n fotograaf van 't Ameri' se ministerie van binnenlandse za Bij deze knappe foto's steken de c ele Chinese zwart-wit foto's van de moeting tussen Nixon en partijh Mao Tsetoeng magertjes af. al zij sfeervol omlijst met veel rood. Dc tekst werd geschreven door ll van het Amerikaanse pers-corps, getuige was van het bezoek. Diepg de conclusies moet u niet verwachten, maar hun verslagen zeer boeiend. Verder zijn in het l werkje alle officiële verklaringen] genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2