)irect-klaar fotografie ïeeft goede toekomst Salarissen leidinggevend personeel in Europa stijgen verbazingwekkend Accountancystudenten willen invoering partieel dagonderwijs NVV wil informatie over Internatio-Müller Winst van 100 grootste VS concerns steeg 76% Geldmarkt onder invloed dollarinterventie Mouw/kwartet woensdag 15 maart 1972 lilips werft 270 an personeel or Winschoten jse beurs wegens ling dicht br. Ibelings leed derom verlies ieb in gesprek over in contanten Drentse krakelingfabriek naar General Biscuit Mendes Gans wil huidige structuur handhaven Edah ziet af van hoger bod op Simon de Wit alproduktie EEG eg aanzienlijk Baggeraars moeten meer over de grens Fondsvermogen van 'De 7' verder toegenomen Ned. fondsen in New York Makarios antwoordt op Griekse eisen weekstaat netLbank Van Dorp weer 12% DOW JONES INDEX Amerikaanse goederenmarkten III VS willen Nederlandse vestigingen aantrekken NEW YORK VAST GESTEMD Zij wel KCONOMIEHX A\Clë\T i! Nederland nog groote terrein braak [STERDAM Hoewel nog een lange weg zal moeten worden afgelegd voor liet zover is, is de toe- jnst toch aan de instant (direct-klaar) fotografie. Dit geldt in bet bijzonder de markt voor de grote issa, de zgn. kiekjes-markt. Dit is de mening van drs. B. J. Mulder, algemeen directeur van de aroid verkooporganisatie in de Benelux. name in ons land ligt nog een ut terrein braak. Ca van de erlandse gezinnen, bezit op dit nblik één of meer camera's. Dat jkent dat er ongeveer 3 miljoen 's in ons land in omloop zijn. rvan zijn nog maar een goede OOO stuks camera's aldoor ge kt voor direct-klaar fotografie. In- de voortekenen niet bedriegen zal Ier dit jaar één van elke tien in Ierland te verkopen fototoestellen Polaroid direct-klaar toestel zijn. irmede zal het marktaandeel zich uitbreiden. JAAR GELEDEN een persconferentie ter gele- leid van het feit dat 25 jaar den nl. op 28 februari 1947 het eerst een direct-klaar foto Polaroid werd gemaakt, schetste Mulder de grote groei, die de iroid Corp. sedertdien heeft door- aakt. Momenteel is Polaroid na ak de grootste fotografische indus- ter wereld. omzet bedroeg verleden jaar in al S 540 miljoen, of ruim 1.6 ard. Polaroid, in 1937 opgericht, t thans ca. 10.000 mensen in 1st. iroid was in de fotografische in- rie volkomen onbekend totdat Ed- Land. de huidige president-direc- 1947 zijn direct-klaar fotovin- DHOVEN Binnenkort zal Phi- in Winschoten beginnen met de ling van personeel voor de daar inbouw zijnde persglasfabriek. Be- anuari 1973 zal deze fabriek vol de plannen in bedrijf komen, end jaar zullen in de vestiging choten ca 450 medewerkers te gesteld zijn. Thans zijn ongeveer man werkzaam in de polijsterij. jjn volgend jaar dus 270 nieuwe nemers nodig, die voor een be- rijk deel in vier ploegen zullen en. [ezien de moeilijkheidsgraad van erk hoog is, is een inleerperiode voor een kern van ongeveer 60 70 personen. Deze mensen wil >s thans gaan werven. Zij zullen training ontvangen in de pers- abriek te Eindhoven. De Oost-Gro- rs zullen tijdens hun opleiding werkelijk worden ingeschakeld lè' thans lopende produktie van entelevisieglas. ding op een bijeenkomst van de Opti cal Society of America aankondigde. Een jaar later werd het eerste toestel in een warenhuis in Boston verkocht. De kwaliteit van de eerste foto's met het nieuwe procédé vervaardigd was matig. Sedertdien is het produkt steeds ver der vervolmaakt. Polaroid heeft daar toe grote bedragen uitgegeven aan research en ontwikkeling. Verleden jaar vereiste dit ca. 15 pet van de omzet. Met de research houdt onge veer éénvijfde van de 10.000 werkne mers zich bezig. OOK BUITEN VS Na 1958 is de Amerikaanse moeder maatschappij zich gaan interesseren voor de markten buiten de VS. Aan vankelijk alleen op het gebied van de assemblage en verkoop van zonnebril len, nadien echter ook met de direct klaar fotografie. In Enschede staat nu een fabriek van Polaroid voor de produktie van films en voor de assem blage van camera's, zonnebrillen. Ca. 650 mensen vinden in dit bedrijf, dat een uitbreiding ter waarde van 5 miljoen onderhanden heeft, een be staan. Niet alleen voor de amateur-fotograaf is de vinding van Edwin Land van belang gebleken. Ook in wetenschap en techniek wordt op grote schaal hiervan gebruik gemaakt. Met name omdat het direct-klaar systeem moge lijkheden heeft geopend, waar het klassieke fotografie-systeem niet aan bod is gekomen. En nog steeds gaat de ontwikkeling verder en wordt ge werkt aan nieuwe toepassingen en aan de ontsluiting van nieuwe gebieden. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de direct-klaar fotografie brengt Polaroid een amateurtoestel in de prijsklasse beneden de 50 op de markt. Het fotograferen met direct-klaar apparatuur gaat snel in zijn werk. Zestig seconden na opname is het al mogelijk een kleurenfoto in de hand te houden. Pari jse beurs zijn gisteren geen ringen opgemaakt voor Franse en inlandse fondsen en ook kwam goudnotering tot stand als ge- ran een staking van 24 uur van «urspersoneel. Het personeel is aking overgegaan om hun eis de met 8 pet te verhogen, kracht zetten. AMSTERDAM De Vereniging van accountancy studenten (VAS) wil, dat met ingang van het cursusjaar 1973- 1974 partieel dagonderwijs in de gehe le NIVRA-opleiding is gerealiseerd. Dit staat in een beleidsprogramma van VAS, dat vandaag op de jaarver gadering in Utrecht ter sprake komt. De studenten eisen partieel dagonder wijs, omdat hun vakspeoialisme dan tegen een bredere achtergrond kan worden onderwezen en verder voor een betere verdeling tussen th'eorie en praktijk. Partieel dagonderwijs oe fent ook grotere aantrekkingskracht uit op professionele docenten zegt tie VAS. Ook de financieringsstructuur van het NIVRA-onderwijs moet volgens de VAS op de helling. Men vindt een voor alle partijen aanvaardbare en rechtvaardige oplossing: collegegeld, conform de universitaire regeling, door de studenten te betalen; finan ciering van de dan nog te dekken kosten van het onderwijs- en examen bureau döor de overheid en verdeling van de overige lasten derving van inkomen) tussen studerenden en de leden van het NIVRA. Hierbij dient de overheid de mogelijkheid te schep pen de hieruit voor de student voort- vleoiende lasten door middel van voorschotten te financieren. De terug betaling hiervan dient afhankelijk te worden gesteld van studieresultaat en/of salarisniveau. Mocht de invoering van dagonderwijs niet doorgaan dan zal de VAS de aspirant-studenten de NIVRA-studie ontraden, teneinde hen een desillusie te besparen. HAAG De Verenigde Neder- e Kleermakerijen Gebr. Ibelings n Haag zat in het boekjaar 1970- nog in de rode cijfers. Het s werd grotendeels veroorzaakt de kosten van een uitgebreide ngdurige reorganisatie. Het jaar- ig zal uiterlijk in april verschij- orzaak van dit late publicerings- is dat het bedrijf over een zo mogelijk inzicht wil beschikken de resultaten van de eerste 6 iden van het lopende boekjaar, verwacht dit jaar een redelijk aat. De orderpositie voor een grijk gedeelte van 1972 is goed emen, aldus de directie. Directeuren kregen 'platina-handdruk' UTRECHT Het NW meent dat de directie van Internatio-Müller in een gesprek met ondernemingsraad en vakbonden opening van zaken moet geven over de plannen, die men met het concern heeft. 'ERDAM De Mij. tot Beleg en Beheer Mijbeb voert onder- dingen met een buitenlandse institutionele beleggers over i in contanten op de intrinsie- aarde per 29 februari 1972. Vol- een voorlopige berekening «g deze 786 per gewoon aan- van nominaal 100. bekend, werd onlangs melding ikt van onderhandelingen over lit te brengen bod in contanten it gehele uitstaande aandelenka- van de vennootschap. Aanleiding voor het NW is het 'ge krakeel' sinds de fusie van Internatio met W. M. Müller en Co. in Rotter dam. Dat heeft er, volgens het Verbond, toe geleid dat al 20 tot 30 directeuren en onderdirecteuren, afkomstig uit de havenbedrijven, moesten verdwijnen. Over de afvloeiing van de directeuren maakt het NW zich niet zoveel zor gen. gezien de 'platina-handdruk' die de heren Van Rietschoten, Bakker en Onkenhout twee weken geleden heb ben gekregen. 'Hoewel de laatste nog maar vijf jaar in dienst was, werd ook hij blij verrast met een afvloei ingsbedrag van rond de 1 miljoen', aldus het NW in de 'Vakbeweging'. Het Verbond vindt dit wel een op merkelijk hoog bedrag voor een bran che waarvan bij herhaling wordt be weerd dat het er zo slecht gaat. Volgens het NVV is er dui delijk sprake van een tendens, de nadruk bij de herstrukturering van Internatio-Müller steeds meer te laten vallen op het vastgoed- en handelsbe drijf. De winstmarge in die sector is inderdaad aanzienlijk hoger dan in de havenbedrijven. Maar, aldus het NW, in die bedrijven -werken 3500 mensen en die moeten weten waar ze aan toe zijn. Van de kant van Internatio-Müller deelde men desgevraagd mee, dat geen enkele directeur of onderdirec teur uit de havenbedrijven van de onderneming is afgevloeid. De heren Van Rietschoten, Bakker en Onken hout komen uit de elektrotechnische en transport-sector en hebben slechts zij delings met de havenbedrijven te ma ken. Omtrent de 'pl atinahanddrukken zweeg man. DEN HAAG De General Biscuit Co. heeft het gehele aandelenkapitaal van Vanderheiden's Banketbakkerijen te Schoonebeek overgenomen. Het Drentse bedrijf vervaardigt o.a. krake lingen. Van de totale produktie. die ruim 7.000 ton krakelingen per jaar bedraagt, gaat iets meer dan de helft naar liet buitenland. Het bedrijf heeft ca. 90 personen in dienst. De General Biscuit Co. wil de produk tie van het bedrijf in Schoonebeek vergroten en het assortiment uitbrei den. De voornaamste klant van Van derheiden's Banketbakkerijen is Alsa- cienne Biscuits, een Franse dochter van de General Biscuit-groep. AMSTERDAM Het beleid van Men des Gans, een bank waarin Dow Che mical voor 40 pet. deelneemt, blijft gericht op het handhaven van de huidige structuur van het bedrijf. De ze maakt een geleidelijke groei moge lijk, waardoor grote schommelingen kunnen worden voorkomen, zo wordt opgemerkt in het jaarverslag. De resultaten zijn vorig jaar opnieuw enigszins gestegen. Weliswaar heeft de 'bank in de tweede helft van 1971 de weerslag ondervonden van de teruglo pende conjunctuur en de onzekerheid op de valutamarkten, doch de directie constateert met voldoening dat zowel het effectenbedrijf als de afdelingen buitenland en arbitrage weer positie ve nettoresultaten vertoonden. De bedrijfsresultaten vóór belastin gen, reserveringen en uitkeringen na' men toe van 1,8 min tot 1.9 min en het winstsaldo van 702.000 tot 733.000. Voorgesteld wordt een van 11 tot 12 pet verhoogd dividend. HELMOND De directie van het grootwinkelbedrijf Edah N.V. in Hel mond heeft dinsdagavond meegedeeld dat Edah afziet van een eventueel ho ger bod in contanten op de aandelen Simon de Wit N.V. Edah N.V. heeft het voornemen gehad door een bod in contanten op aande len en certificaten van aandelen, Si mon de Wit N.V. aan haar zijde te krijgen, nadat over deze aangelegen heid in het verleden reeds gesprekken waren gevoerd. Het bestuur van Simon de Wit is in de week van 6 maart gepolst over een mogelijke medewerking van haar zijde bij de uitvoering. Simon de Wit en Edah zouden op maandag 13 maart de zaak verder bespreken. De maatrege len van Simon de Wit, genomen in overleg met Albert Heijn N.V. op zon dag 12 maart, maakten deze afspraak overbodig. In Nederland in '71 zelfs met 20 pet AMSTERDAM 'Zonder overdrijving kan worden gezegd, dat over al in Europa de salariëring van leidinggevende mensen een waarlijk verbazingwekkende stijging te zien heeft gegeven. Voor de betrok ken landen lag het gemiddelde tussen 10 en 15 pet. In sommige gevallen, en met name in Nederland, was dit zelfs 20 pet. Toch beloopt de gemiddelde inflatietoeneming nu slechts 5 pet. Deze cij fers spreken voor zichzelf'. Dit staat in een rapport over de voornaamste ontwikkelingen op de mankt voor managers in 1971, uitge bracht door Eurosurvey. Deze onder neming, met vestigingen in Engeland, West-Duitsland, Nederland, Frankrijk en België, houdt zich bezig met het aantrekken van managers. Het rapport zegt het niet verwonder lijk te vinden dat de waarnemingen op de markt voor leidinggevend per soneel in 1971 een beeld oproepen 'dat doet denken aan het boek Jeremi- a'. In elk geval is voor de topman die in 1971 van baan wilde veranderen de toestand over het algemeen weinig rooskleurig geweest. De vraag naar functies was veel gro ter dan het aantal vacatures. De be hoefte aan uiterst vakbekwame ex perts op het allerhoogste niveau bleef onverminderd bestaan, aldus het rap port, dat deze "hoogvliegers' verder buiten de beschouwingen heeft gela ten. VERONTRUSTEND De- wijdverspreide overtolligheid van top- en middenkader was het meest ver ontrustende kenmerk van 1971. Koplo per is Engeland, waar thans 100.000 topfunctionarissen zonder werk zitten. Nederland eist vervolgens de dubieuze eer van de tweede plaats voor zich op, aldus Eurosurvey. De voornaamste slachtoffers van overtolligheid waren managers van middelbare leeftijd. Het argument dat het ontslaan van een manager 'met een dik salaris' een SEL De staalproduktie in de ese Gemeenschap is in februari nlijk gestegen. Ze bereikte het 1 van 9 min ton ruw staal, tegen 0 ton in januari en 8.6 min ton >npri van het vorige jaar. De «ie in de eerste twee maanden "t jaar, die. 17,7 min ton be- overtreft met 135.000 ton of 0,8 overtreft met 135.000 ton of 0,8 .produktie van de eerste twee en van vorig jaar. Toch blijven ^uitzichten inzake een volledig 1 in de staalnijverheid onzeker, hit een opbloei van de automo- jjJüktie verwacht. De sector van "taalgoederen blijft echter voor Senblik stagneren. NEW YORK (UPI) De honderd grootste ondernemingen van de Vere nigde Staten hebben in 1971 76 pet meer verdiend dan in het voorafgaan de jaar, wat hun gezamenlijke winst heeft gebracht op een bedrag van S 29,4 miljard. De omzet van de hon derd reuzen in het Amerikaanse be drijfsleven groeide met 10 pet. De grootste winststijging kwam op rekening van General Motors, de grootste onderneming ter wereld, die een winststijging van 218 pet kon rapporteren. Die sterke toeneming kan grotendeels worden toegeschreven aan de slechte resultaten van Gen. Motors in 1970, toen de auto-industrie te lijden had van een langdurige staking. Het Gallagher Report, waaraan de cijfers ontleend zijn heeft dan ook uitgerekend hoe het beeld er uitziet zonder de enigszins vertekende in vloed van Gen. Motors. De overige 99 groten komen dan tot een winststij ging van 70.8 pet. Uit een overzicht van de First Natio nal City Bank wordt overigens duide lijk, dal de forse verbetering van de resultaten vooral heeft plaatsgevonden bij de zeer grote ondernemingen. Een onderzoek van de bank onder 2.700 bedrijven laat nl. zien, dat die in 1971 gemiddeld maar 12 pet meer verdien den dan in 1970. American Telephone Telegraph Corporation viel vorig jaar de eer te beurt het grootste winstcijfer te kun nen melden: 2,24 miljard, wat ruim 2 pet meer was dan in 1970. Gen. Motors was na zijn opmerkelijk her stel met 1,94 mrd tweede. Van een onzer verslaggevers DELFZIJL De Nederlandse Baig- germaatsohapipijen zullen eventueel een groter deel van de buitenlandse markt moeten proberen te veroveren in verband met de Nederlandse poli tiek van bezuinigingen. Dit zei gis teren ir. H. T. den Breejen, voorzitter van de vereniging 'Centrale Baggerbe drijf' op een excursie naar de haven werken te Delfzijl. De export bedraagt op het ogenblik ongeveer een derde van de thuis markt. Het is niet te voorspellen hoe de ontwikkelingen binnenslands zullen zijn. Dit hangt af van de politiek. Het baggerbedrijf heeft eigenlijk maar één opdrachtgever: de overheid. Volgens de heer Den Breejen komen er na grote zaken als de Deltawerken e.d. wel weer nieuwe werken in het verschiet in Nederland. Daartoe beho ren ook bijv. de aanleg van nieuwe vliegvelden. Nederland is baggerland nummer 1, zo werd gezegd. In Delfzijl is de enige Europese baggerschool. AMSTERDAM Het fondsvermogen van het 'Beleggingsfonds van de 7' is sinds het einde van 1971 toegenomen van 37,7 min tot ongeveer 41,6 min. waartoe zowel koersstijgingen als nieuwe plaatsingen hebben bijgedra gen. Sinds begin 1972 werden ruim 226.000 nieuwe participaties uitgege ven, terwijl de basiswaarde per parti cipatie steeg van ƒ9,09 (ex uitkering) tot 9.81 ofwel met 7.9 pet. Kon. Olie noteerde op 14 maart $36%- 36% (36%-%); Unilever $41%-% (41%-42)Philips $12%-13 (12%-13) en KLM $36% (36%). ATHENE, NICOSIA (AP. Reuter) President Makarios heeft gisteren ein delijk geantwoord op het ultimatum van de Griekse regering. De Cyprioti sche ambassadeur in Athene heeft gisteren in Athene het antwoord over handigd aan de Griekse premier. Offi cieel is niets over de inhoud van het antwoord bekend gemaakt, maar vol gens goed ingelichte kringen heeft Makarios er mee ingestemd Athene te beschouwen als het centum voor de behandeling van de zaken van het eiland, zolang dit niet in strijd zou komen met de belangen van de Grieks- Cypriotische bevolking. Het lijkt niet waarschijnlijk dat Ma karios heeft ingestemd met de Griek se eis dat hij Georgis Grivas moet opnemen in rijn kabinet Grivas is voorstander van aansluiting van Cyprus bij Griekenland. Hij zou zich op Cyprus weer aan het hoofd hebben gesteld van guerrilla-eenheden. Tur kije steunt de Turkse minderheid op het eiland, die zich fel tegen aanslui ting bij Griekenland verzet AMSTERDAM De geldmarkt heeft een goede week achter de rug. Onder invloed van de omvangrijke steunaan kopen van de Nederlandsche Bank van dollars vloeide 1.400,9 min in de markt. Insiders spreken van een recordbedrag. De goud- en deviezenre serves namen hierdoor toe van 10,6 mrd tot 12 mrd. De bankbiljettenomloop nam verder af met 140,7 min van 10 mrd tot 9.9 mrd. Hiertegenover zag de schatkist haar saldo toenemen van 1,3 mrd tot 1,5 mrd. De banken losten voorschotten af voor 32,3 min, waardoor het saldo hiervan te rugliep van 46,6 min tot 14,3 min, en zagen daarnaast him saldo bij de centrale bank toenemen met 1,2 mrd van 26,4 min tot 1,245 mrd. Vandaag wordt het een drukke dag op de geldmarkt. Tegenover de betalin gen van het rijk aan de gemeenten, aan rente en aflossingen staan olie- accijnzen en het aflopen van stallings faciliteiten voor ruim 0,75 mrd. Na deze transacties blijft nog ongeveer 1 miljard in de markt over, genoeg om de lage daggeldrente van 0,5 pet te kunnen handhaven. In geldmarkt- kringen verwacht men echter, dat de Nederlandsche Bank binnen afzienba re tijd maatregelen zal treffen om de markt wat af te romen. RIJSWIJK NV v/h C. C. T. van Dorp en Co. (kantoorbehoeften) zal aan aandeelhouders voorstellen het di vidend over 1971 vast te stellen op onveranderd 12 pet. De fesultaten van Van Dorp hebben zich in het tweede halfjaar van 1971 niet geheel conform de verwachtingen ontwikkeld. Mede door relatief hoge aanloopkosten van nieuw geëntameerde activiteiten is het groepsresultaat voor vennoot schapsbelasting gedaald van 919.000 tot 767.000. Door het wegvallen van een belasting- voorziening komt de winst na belas tingen daarentegen niet beneden het niveau van 1970 548.000). In de eerste twee maanden van het lopende boekjaar steeg de omzet met ruim 11 pet. grotere besparing oplevert dan het afvoeren van een aankomend manager, die minder kost noemt men twijfel achtig. Voor de eerste moet men nl. een grotere afkoopsom betalen. Als positieve tendens noemt het rap port het in trek zijn van mensen met deskundigheid op financieel gebied. In geheel Europa zal er behoefte zijn aan marketing- en marktontwikke lingsexperts. Zulke deskundigen zijn zeldzaam, zo vfndt Eurosurvey. Men noemt het voor Europese bedrij ven wellicht interessant sollicitaties in overweging te nemen van Ameri kaanse topmensen, die al in Europa zijn en die, wanneer ze door hun werkgever dreigen te worden terugge plaatst naar de VS, er de voorkeur aan geven ontslag te nemen en ander werk te zoeken in Europa. Blijkens een vergelijking van jaarin komens uit de vijf landen waar Euro survey is gevestigd, worden aan de Nederlandse topmensen, met uitzonde ring van personeelsdirecteuren, de hoogste salarissen betaald. Voor het aantrekken van een algemeen direc teur van een middelgroot bedrijf in de industriële sector (met een omzet van 10 tot 20 min en 600 tot 1000 werknemers) moet, volgens het rap port, gerekend worden op een jaarin komen dat varieert van 31.000 tot 46.000. Een verkoop- en marketing directeur van een fabriek voor con sumptiegoederen (met een omzet van 25 tot 40 min) zou in Nederland tussen de 28.000 en 39.000 moeten verdienen. Koersen in Montreal Asbestos Corp. Canada Fund Consol Bathurst Dom Tar A Chem Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada Idem Warrants 12 H 8.20L 41% 13% 1534 15% 13 8.19L 40% 20% 14/8 28% 64.37 8% 13% 15% 15% 13% MIL 40% 20% lndusl. Sporen IItil. Obi. Mods 10 mrt 939.87 260.63 115.41 394.0 13 mrt.9 28.66 261.20 115.06 74.35 394.3 14 mrt 22.370 28.950 1.757 770 629 Aand. Obl. TOL H L 10 mrt 19.690 1.760 521 921 13 mrt. 16.730 23.410 1.754 378 1.098 14 mrt 934.00 261.24 115.09 74.22 394.4 e Gedaan: b Bieden: L Laten; n Nom. ACTIVA Goud Vord. buitenl. geld Buttenl. bet. mtd. Vord. buitenl. gld. Trekklngsr. IMF Dlscontoportef. Gekocht papier Voorscb. rek crt. Voorschot Staat Ned. munten Bel. kap en res. Geb en Invent. Dlv. rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken Nederland Andere ingez. Buiten!, banken And. niet ingez. Btl. geldsoorten Tegenwaarde IMF Kapitaal Reserves Div reken. Totaal Goud en deviezen Muntbiljetten Schalk, p. buitenl. Dekklngsperc. In duizenden 6 maart 13 maart 6.874.755 6.874.755 1.509.538 2.926.817- 2.331.818 2.331.818 8.000 1.679.337 1.679.337 46.648 14.335 guldens Verschil —8.000 onv. —32.313 onv. —695 —463 Tarwe mrt mei lull Mals mrt mei Juli 13/3 161% 157% 150% 120% 123% 127% onv. Juli 78% 74% 71% 10.045.931 9 1.275.160 1. 26.426 1. 39.820 111.534 29.299 4.665 855.985 20.000 319.595 189.035 12.917.450 10.572.89114.: 10.04611.! 65.02 .905.241—140.690 .530.146 +254.986 245.872-1.219.446 57.337 +17.517 127.238 +15.704 29.958 +659 4.569 —96 855.985 onv. 20.000 onv. 20.000 onv. 319.595 +7.849 196.884-1.375.375 .292.825-1.400.912 .973.803 +4.269 14.315 onv. 76.08 —8.94 Sojabonen mrt 339% mei 343% Juli 347 WINNIPEG Rogge o kt 102Hb mei 98%b juli 99%b 78% 74% 70?i 334% 337% 341% !03%b 99%b 100%b jull okt. 109% 109% L I09%n Lijnzaad mei juU 281 277% 277%b 274 Katoen lull NEW YORK 38.40-45 37.42-45 31.87 38.56-57 37.56-58 31.88 Cacao mrt 27% 26% 24.44 25.05 28% 27% 24.82 25.64 Woltops loco mrt 79.00n 80.00-81.50 79 OOn 78.00-81.00 Suiker contr. II loco 9.35 met 9.59-57g juli 8.62-61g 8.25 9.13-18g 8.25-23g Koper mrt mel 52.50 62.85 51.93 52.30 Str. loco 177-179%L Lood St. Iij 14.50 ANTWERPEN Auatr. Wol mrt. 107b april 107b mei 107b 178-1S0L 14.50 10«%n 106n 105%n BOUBAIX Wnltops mrt. 13.00-13.20 t3.20L april 13.00-13.20 13.20L met 13.00-13.05 13.05L LONDEN Metalen en per ton DEN HAAG Een delegatie van het bedrijfsleven in vijf staten van de VS komt begin mei naar Nederland om te trachten Nederlandse bedrijven te interesseren voor het vestigen van fabrieken, het aangaan van joint ven tures of het sluiten van licentieover eenkomsten in Amerika. Volgens de Amerikaanse ambassade in Den Haag heeft de recente wijziging van de wisselkoersverhouding tussen de gul den en de dollar het voor het Neder landse bedrijfsleven interessanter ge maakt fabrieken in de VS te vestigen. De Amerikaanse regering en de rege ringen van vijftig Amerikaanse staten zouden zulke vestigingen toejuichen. De vijf Amerikaanse staten, die een missie naar Nederland zullen afvaar digen, zijn Connecticut, Maine, Massa chusetts, New Hampshire, Rhode Is land en Vermont. Deze missie bouwt voort op een bezoek, dat een delegatie van deze vijf staten in 1971 aan Nederland heeft gebracht. LONDEN De Britse kranten- groep Beaverbrook Newspapers heeft in het tweede halfjaar van 1971 een winst behaald van 1 min. Over dit bedrag moet nog belasting worden betaald. Deze winst is tweemaal zo hoog als die in de eerste zes maan den van 1971. De groep publiceert in Londen de Daily Express en de Evening Standard en voorts een aantal bladen in de provincie. NEW YORK 13/3 14/3 ACF Industries 47% 48% Alrco 22% 22% Allied Chemical 28% 28% Alum Co of Am 48% 50% American Brands 44% 44% American Can 34 34% Am Cyanamid 38% 38", Am Electr Power 29% 29% Am Metal Climax 31% 31% Am Motors 7'.4 7% Am Smelt C Ret 21% 21% Am Tel A Tel 45 45 Anaconda 18% 1816 Armco Steel 21'a 21% Atlant Richfield 67% 67% Bendlx 43% 44% Bethl Steel 32% 32% Boeing 23 23% Burroughs 168 168% Can Pacific Ry 16% 16% Cel Co of Am 62% 62% Chase Manhattan 65% 55% Chesap A Ohio R 66% 57% Chrysler Sl% 32% Cities Service 42 41% Colgate-Palmolive 67 06% Colt Industries 20% 21% Commonw Edison 36% 36% Cons Edison 25% 26% Cont Can 32% 32% Cont Oil A 28% 28% Curtlss Wright A 27% 28 Curtiss Wright 33% 34 Dart Ind 65% 55% Dow Chemical 82% 82% Dupont de Nem 16S 169 Eastman Kodak 106% 107% First Nat City 48% 48% Admiral Corp 25% 25% Alex 9.95 9.95 Allegheny Pow S 21% 22 AKzona 33%S2He Am Standard 14% 14% Amsted Ind 44% 44% Ark Louis Gas 27% 26:1 Ball Ohio 4%% 57%b •7% Bayuk Cigars 13% 13% Burlington Ind 35% 36 Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Pubt Utll Gen Tel El Getty 01) Gilette Cimbel Bros Goodyear T R Gulf OU 63% 63% 29% 30% 82 82% 22% 22% 30% 31% 75% 76 43% 43% 27% 27% 30% 30 27% 26% Illinois Centr 37 37% Int. Busln Mach #73% 871% Intern Harvester 29 28% Int Nick of Can Int Paper Int Tel A Tel #4% 58% 61 Johns Manvllle 37% 37% EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tussen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag: AKZO 68.70 68.70)Hoogovens (67.80): Kon. Olie 116.50-117.30gl (118.20): Philips 41-41.20gl (40.60); Unilever 132.50-133gl (132.30): KLM (117.50). Calif Packing Can Breweries Cerro Chadboum Goth Chase Select Pa Columbia Gas Coromco Cont Telephone Corn Products Crossbow Fund 29 29% 8% 8% 15% 15% 4", 4 11.82 11.71 33% 33% 2S% 28% 21% 22 35% 35% 8 03L 7.94L Martin Marietta May Dep Stores Mc DonneU Mobil Oil Corp Nat Biscuit Nat Cash Keg Nal Distillers Nat Gypsum Nat Steel North Am Rockw Gen Cigar Int Bnk for Rec Int Flav Frag Ini Tech Fund tm Paper O 4> Insilco Corp Interspar Inv Select Fund Kansas City Ind. Kansas Power KLM Kroger Leasco Lone Star Ind Lehm ao 21% 21% 49% 49% 44% 44% 64% 63% 57% 57% 3%ex 33% 16% 16% 18% 19% 43% 43% 33% 83% O tin Matbteson 18% 18% Pac Gas El Penns NY Tr PepslCO Phelps Dodge Phillip Morris Phillips Petr Procter A Gambl Radio Co of Am Republic Steel Reynolds Ind. Royal Dutch Petr Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Ry Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Stand Oil NJ Studebaker Sunray DX OU Texaco Texas Inst Transamertca Union Carbide Um Royal United Aircraft United Brandt US Steel west Union Tel Westinghouse El Wooiworth Braz Traction 30% 30% 5 4% 72% 74% 42 41% 77% 77 29 29% 83% 85% 41 42% 23 23% 72% 72 36% #6% 109% 109% 48% 48% 21% 21% 95 94% 37 37% 69% 69% 67% 67% 78% 74% 47 47% 49% 49% 32% 33 139% 138% "22% 23% 21% 20% Nal Can NY Cuntr A North West R N Am Phillips Co 2S% 28% 99b 90b 61% 42% 13.74 13.54 58%b58%b 17% 17% 50.10 49.80 3.87L t.70 41% 41% 26% 27 36% #6% 28% 28 23 23% 27% 26% 17% 17% Occidental Petr Santa F6 Ind Southern Pac Standard Brands Sterling Drug randy UCIF Unilever Union Elect» United Corpa United Oaa 45% 44% 17% 17% 33% 33% 54 54% 46% 47 42% 43% 16% 16% 10% 10% 78% 78% 35% 35% 34% 34% 48% 4816 47% 47% 50% 51% 44 43% 4 97 4 97 41% 41% 18% 18% 10% 10% 47% 47% Madison Fund 15M 15% western Bancorp 33it 83%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17