Hulp aan jongeren met werkprobleem W elvaartsgeschillen EEG steeds groter Geslaagde uitvoering van Matthaus-passion Arbeidsbureau Utrecht: Medische dienst ziet gehandicapte eenzijdig EEG-ministers niet eens over landbouwprijzen Sch adeloosstelling na onteigening Celstraf geëist tegen vervalsers Raadslid van Tilburg (lang) in voorarrest? Geen toekomst voor Weiwerd Raadslid vraagt naar andere vuilverwerking ITROUW/KWARTET WOENSDAG 15 MAART 1972 'Moeten werken voor de kost is noodzakelijk kwaad' Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM 'Steeds meer jonge mensen zitten met werk- moeilijkheden. Sommigen krij gen of nemen telkens ontslag en ;aan van baas tot baas, anderen cunnen helemaal geen passend werk vinden. Dat zijn de jongeren die aangewezen zijn op onge schoold of weinig geschoold werk. Zij hebben geen plezier in het niet zelden monotone fabrieks- of kantoorwerk. Plezier in collega's en of in de beloning is het enige wat overblijft. Het moeten wer- EWB van de grond met forse subsidie ken voor de kost is een noodzake lijk kwaad. Wij zien deze groep als een symptoom van een falend irbeidsbestel. Zij is de top van de Ijsberg waarvan het grootste deel rader water zit; de onzichtbare naar bij veel arbeiders aanwe- ige, vervreemding van werk en Bn zichzelf'. lit zijn de woorden van Marijke Bos n Gerard Heida. Beiden hebben op e Sociale Akademie gezeten en wer en bij de Experimentele Werk-Be- liddeling (EWB). Een instelling die jnge mensen niet alleen aan werk elpt. maar ook mét werk helpt. Bij idermeer de AMVJ, het JAC, Relea- het GAB en Oranje Vrijstaat oeide de behoefte aan zo'n bureau, et is er, met behulp van een flinke ibsidie uit CRM's experimentenpot, komen. erard en Marijke: We proberen ensen te helpen met het vinden van erk. Werk waaraan bepaalde eisen steld worden, die in de praktijk et of moeilijk realiseerbaar zijn. Die sen kunnen te maken hebben met ceptatie van afwijkend gedrag en et de mogelijkheid tot mede-beïn- oeding van de eigen werksituatie, mmige jongeren hebben beroerde varingen met werkgevers en knap- n daarom vaak op het werk af. Als alleen maar voor jezelf te zorgen bt, neem je of krijg je in zo'n geval tslag. Voor werknemer^ met een zin ligt dat een stuk moeilijker. Zij ten vaak met soortgelijke proble- in, maar kunnen geen kant uit. er is, eigenlijk sprake van doodge- me chantage; er zijn werkgevers die iruik maken van de angst voor slag. Die laatste categorie werkne- srs past in het onderwater gedeelte 1 de ijsberg'. eshonderd kantoor van de EWB (Keizers- icht 138) is eigenhandig verbouwd, 'n groot deel van een wand wordt beslag genomen door een prikbord, arop de werkmogelijkheden zijn ngegeven. De EWB heeft in de derhalf jaar van zijn bestaan ruim honderd jonge mensen aan werk nnen helpen. e mentaliteit van veel werkgevers is UTRECHT 'De gemeenschappelijke medische dienst kijkt naar de handicap, wij als arbeidsbureau naar de gehandicapte en dat ver oorzaakt nogal wat verschillen. De GMD gaat met name in het dis trict Utrecht teveel uit van de verzekeringsgedachte en te weinig van de revalidatiegedachte. Vandaar dat wij ieder rapport van de GMD met een zeker wantrouwen bekijken'. Gerard Heida en Marijke Bos: Wij constateren een normaal gedrag ten opzichte van een abnormale situatie. aan verandering toe. Er zijn nog steeds bedrijven die liever geen lang- harigen in dienst nemen en dat in een tijd waarin de zoon van prins Claus z'n haar zelfs mag laten groei en. Vaak is het niet van belang wie een bepaalde handeling verricht, als ie maar verricht wordt. Part-time werkmogelijkheden te over. Men wil er in het bedrijfsleven nog niet ge noeg aan!' Het EWB wordt ook geconfronteerd met mensen die niet durven te sollici teren. De ervaring van Marijke en Gerard is, dat zulke mensen meestal behoren tot de zogenaamde tehuis- jeugd. Jongens en meisjes die hun jeugd in een tehuis hebben doorge bracht, leiden meer aan contactstoor nissen dan zij die in een gezin zijn opgegroeid. Er komen meisjes die dolgraag in een crèche willen werken, maar er de nodige diploma's niet voor hebben. Ze zijn vaak beter gemotiveerd dan meis jes die wel in het bezit zijn van zo'n briefje. Het is bekend dat er in Amsterdam een groot tekort is aan huishoudelijk personeel. Veel jongens komen bij de EWB die huishoudelijk werk kunnen en willen doen. Helaas gaat in de Amsterdamse huishoudens nog steeds de voorkeur uit naar vrouwelijk per soneel (om niet bij buren en familie in opspraak te komen, wie heeft de moed om daar nu eens lak aan te hebben; jongens kunnen ook afwassen en op kinderen passen). Er zijn plannen om een eigen crèche en een eigen speelgoedwerkplaats op te richten. Als dat lukt, is er een stukje werkgelegenheid gecreëerd waarvoor veel animo bestaat. 'Op ons bureau komen ook mensen die om onduidelijke redenen ontsla gen zijn. Vorig jaar kregen we een onderwijzer bij ons die ontslagen was, omdat het hoofd van zijn school het niet met zijn manier van lesgeven eens kon zijn. De reden van dit ontslag maakte het de jongen onmoge lijk een andere baan te vinden, waar door hij behoorlijk in de put raakte. We vonden een baantje voor hem als schoonmaker in een opvangcentrum voor verslaafden. Hij bleek al gauw tot meer in staat en kreeg na korte tijd meer creatief werk te doen. Hij hield de mensen die daar opgevangen werden bezig, praatte met ze, zoals wij eerst met hem gepraat hebben. Het gaat weer goed met hem, hij staat weer voor de klas'. Abnormaal 'De jongens en meisjes die bij ons terecht komen worden door de Am sterdamse opvangcentra gestuurd. Het onmiddellijk helpen aan een baan is niet onze eerste doelstelling, daar zijn tenslotte genoeg uitzendbureaus voor. Ze komen bij ons omdat ze in de eerste plaats met aanpassingsmoei lijkheden zitten. Er is voor hen om uiteenlopende redenen geen plaats in het arbeidsbestel. We praten veel met ze, proberen achter de oorzaak van him problemen te komen, doen moei te een baan vopr ze te vinden waarin ze in ieder geva(, met die problemen geaccepteerd worden. - Er zijn mensen bij 'die geld willen verdienen om net van te kunnen leven, zodat er nog tijd over blijft om te kunnen doen waar je zin in hebt. Dat doen waar je zin in liebt klinkt veel mensen negatief in de oren maar waarom toch? Eentonig werk houd je niet lang vol. Veel ouderen vinden .dat jonge men sen dje met werkproblemen zitten zich abnormaal gedragen. Voor het zelfde geld kan je zeggen dat die jongeren zich normaal gedragen ten opzichte van een abnormale situatie. De laatste twintig jaar is de sociale psychologie niet voor niets een we tenschap geworden'. Gehandicapten die een beroepsproce dure hebben aangespannen durven vaak geen werk te accepteren omdat ze vrezen daarmee hun eigen argu menten te ondergraven. De voorzitter van de raad mr. Rang merkte naar aanleiding hiervan op, dat het omgekeerde ook het geval kan zijn: hun argumenten worden alleen maar sterker als het werk in de praktijk inderdaad te zwaar blijkt. 'Het hoeft' dus niet ten nadele van het beroep te zijn', concludeerde hij. 'Maar misschien wel in het nadeel van hun gezondheid', zei de heer Bellwinkel. Doorbreking van de vicieuze cirkel is zijns inziens alleen maar mogelijk als de GMD, zijn taak met betrekking tot de revalidatie van gehandicapten ook uitstrekt tot de mentale instelling van de betrokkenen, als hij zich niet al leen richt op de technische kanten van de zaak maar ook op de maat schappelijke. Dan zou het niet meer allqen gaan oin de mate van afschaf- BRUSSEL (Reuter) De besprekin gen over het vaststellen van prijzen van landbouwprodukten in Brussel door de EEG-ministers van landbouw is gisteren in ernstige moeilijkheden geraakt Dit is uit betrouwbare bron vernomen. De enige overeenstemming die gisteren werd bereikt was het af wijzen van het voorstel van de EEG- commissie de prijzen nu vast te"stellen voor de komende twee jaar. Over de prijzen van de afzonderlijke land bouwprodukten liepen de opvattingen der verschillende ministers nog ver uiteen. Het optimisme dat nog deze week een akkoord bereikt zou kunnen worden is door deze ontwikkelingen de kop ingedrukt. Het was gisteren de tweede dag van het marathondebat fing maar eveneens om de redelijk heid ervan. Bovendien zou volgens de heer Bellwinkel binnen de GMD zelf een beroepsmogelijkheid kunnen wor den gecreeërd met inschakeling van andere disciplines, zoals het maat schappelijk werk. Dit zei de directeur van het geweste lijk arbeidsbureau in Utrecht, de heer H. H. Bellwinkel gisteren voor de raad van beroep in Utrecht. Hij trad op als getuige-deskundige in twee za ken van klagers die bezwaar hadden tegen de beslissing van de bedrijfsvere niging om hen op advies van de GMD minder arbeidsongeschikt te verklaren en hun wao-uitkering dieno vereenkomstig te verlagen. Volgens de heer Bellwinkel stelt de GMD de rest-invaliditeit van de be trokkenen vast op grond van een louter theoretische opsomming van mogelijkheden, waarbij het er niets toe doet of de in aanmerking komen de functies ook werkelijk aanwezig zijn. Het wao-uitkeringspercentage wordt hierop gebaseerd De GMD doet volgens de heer Bell winkel vrijwel niets aan de in het kader van de revalidatie belangrijke motivatie van de betrokkenen. Maar het arbeidsbureau kan werkgevers geen mensen aanbieden die zelf me nen dat ze nog niet kunnen werken of die het oneens zijn met de mate van afschatting door de GMD. Het wordt dan voor het GAB erg moeilijk om vast te stellen welk werk de betrokkene wel kan doen. Als deze ook nog in beroep gaat tegen de beslissing van de bedrijfsvereniging wordt het helemaal onmogelijk om passend werk voor hem te vinden. De heer Bellwinkel merkte nog op, dat uit keuringen buiten de beroepszaken om vaak blijkt, dat er veel meer aan de hand is dan uit het GMD-rapport blijkt Volgens hem kijkt de GMD alleen maar naar gebreken die tijdens de verzekeringsperiode zijn ontstaan en niet naar bijvoorbeeld aangeboren gebreken die in combinatie met de nieuwe een extra handicap kunnen vormen. Hamburg rijkste gebied, Calabrïè armste BRUSSEL De inkomens in de EEG zijn in de jaren zestig ruim verdubbeld, maar de verdeling tussen rijk en arm is tussen 1960 en 1969 grotendeels gelijk gebleven. West-Duitsland heeft nog steeds het grootste bruto produkt per hoofd van de bevolking en Italië ver- üit'Tiet laagste. De verschillen worden steeds groter, zo blijkt uit een rapport van de Europese Commissie in Brussel. DEN HAAG De schadeloosstelling voor huurders die in verband met onteigening gedwongen worden te verhuizen, zal in een apart wetsont werp worden geregeld. Minister van Agt (justitie) heeft dit gisteren in de Kamer gezegd. Hij kwam hierbij ten dele tegemoet aan een motie van de socialist Wieringa, die in zijn voorstel ook een hogere vergoeding dan mo menteel wordt toegekend, bepleitte. De Kamer uitte kritiek op de huidige schadeloosstelling, die naast een lage rijksvergoeding bestaat uit gemeente lijke verhuiskostenvergoedingen, waarvan de hoogte per plaats ver schilt. Minister Van Agt wilde niet toezeg gen, dat de nieuwe landelijke regeling voor alle huurders ook gelijk zal zijn. De liberaal Geurtsen had er in dit verband op aangedrongen, dat de schadeloosstelling wordt gerelateerd aan de hoogte van de huur, die men betaalde. Dit onder meer met het argument, dat mensen die in een groter (duurder) huis wonen, meer inboedel te verhuizen hebben. Minis ter Van Agt sprak zich uit tegen een motie ingediend door de liberaal Geurtsen, waarin om een onderzoek wordt gevraagd naar de schade, die door indirecte belanghebbenden bij onteigening wordt geleden. De motie werd gesteund door de andere rege ringsfracties Minister Van Agt vond het onverant woord, zoveel juridisch denkwerk te. vrijden aan een probleem, waarvoor zijns inziens geen oplossing te vinden is. 'Als bijvoorbeeld er een boerderij wordt onteigend, lijden niet alleen de werknemers op dat bedrijf schade, maar ook de afnemers van de produk- ten, de slachthuizen, de producenten van landbouwmachines enzovoorts en zovoorts. Dit is zo een complex pro bleem, daar is geen algemene oplos sing voor te vinden, aldus de minis ter, die benadrukte dat tot dit stand punt in het kabinet is besloten. VLISSINGEN In de afgelopen twee jaar is het elektriciteitsgebruik in Zeeland verdubbeld. Wanneer in 1973 de kerncentrale in Borssele (Vlissin- gen) gereed komt, heeft Zeeland om- Het rapport heeft de EEG in 98 districten verdeeld van welke Ham burg in 1969. net als negen jaar eerder de rijkste was. Het bruto pro dukt in de Elbestad steeg in de jaren zestig van S 2.400 tot 4.700. Het armste district van de Gemeenschap is- Calabrië, gelegen in de 'laars' van Italië, waar per hoofd in 1969 maar voor S 756 geproduceerd werd tegen 3Ö3 in 19(50. Toen was evenwel Basilicata, ook in Zuid-Italië, nog de armste streek van de EEG. In het algemeen komt Italië er trouwens niet te best af in het overzicht. Niet een van de 19 regio's komt met het gemiddeld produkt aan het gemiddelde voor de hele EEG 2.277), slechts Lombardije komt in de buurt Nederland heeft in de jaren zestig zijn positie binnen de EEG verbeterd, maar blijft met een gemiddeld pro- pp van het jaar L gen) gereed komt, heeft Zeeland om- lila McMalion, vrouw van de Australische minister-president, sireeks 1977 voldoende capaciteit om i ii i i de afneO!ers (o.m. de aluminiumgi- wnoet op een speelgoedbeurs iu bydney de pop van liet jaar. gant Pechiney) van stroom te voor- iiebpllr» ppEpton *ien- Eventuele tekorten worden door geneien. het Iande|ijk koppetaet opgevangen. AMSTERDAM Een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank, mr. A. F. J. Habermehl, giste ren tegen de 41-jarige vertegenwoordi ger Willem B. uit Amsterdam wegens het vervalsen van ongeveer honderd postwissels. Tegen zijn medevervalser, de 54-jarige Jan van der P. uit Rotter dam eiste de offoier een gevangenis straf van i2 maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Hoewel Van der P. had beschikt over de fotografische- en drukapparatuur, waarmee de valse postwissels werden gemaakt, en hoewel hij ook 26 post- wissels van elk 995,35 in Amster dam met een vervalst rijbewijs had geïnd, vorderde mr. Habermehl tegen hem een lichtere straf dan.tegeü B. omdat hij over een nog blanco straf blad beschikte en B. al meer vermo gensdelicten op zijn naam had staan. Het drukkersvak was voor Van der P. een obsessie. Hij experimenteerde met het drukken van Turkse en Ne derlandse bankbiljetten en naaktfo to's. Het drukken van bankbiljetten lukte niet, maar in Turkije was wel belangstelling voor pornografische lec tuur. Om die markt groter aan te kunnen pakken had Van der P- geld nodig. Samen met B.. die zijn zoon nog van uit de gevangenis kende en die veel wist van offsetdruk, ontwik kelde hij vorig jaar zomer liet post- wisselidee Toen er op 22 oktober voldoende geld was binnen gehaald, zowat 26 mille, gooide B. alle misluk te drukproeven in het IJsselmeer. Daar werden ze later uitgevist door een jongen. Uitspraak 28 maart. dukt van 90 achter bij dat van de Gemeenschap. In 1960 was de ach terstand 113. Twee Nederlandse pro vincies, Noord- en Zuid-Holland lig gen met resp. 2.464 en S 2.507 bo ven het gemiddelde, terwijl Drente in '69 met 1.717 de armste provincie was. VERDER ACHTEROP De in het rapport verstrekte cijfers zijn een treffende illustratie van het verschijnsel, dat arme gebieden ondanks een grotere economische groei in absolute zin verder ach terop raken bij rijke streken. Een probleem, dat zich ook in ontwikke lingslanden voordoet. Het bruto pro dukt per hoofd is in Calabrië in negen jaar tijd 150 pet groter gewor den en in het rijke Hamburg 101 pet, maar het verschil in absolute cijfers is tussen 1960 en '69 ten gunste van Hamburg toegenomen van 2.071 tot 5 4.017. Hetzelfde is in Nederland te zien. Bij een ongeveer gelijk groei percentage steeg het verschil tussen Drente en Zuid-Holland van 304 tot S 790. Tenslotte een ranglijst van de rijkste streken binnen de EEG. waaruit blijkt, dat vooral enkele Duitse gebie den een forse sprong omhoog hebben gemaakt. Tussen haakjes staat de posi tie in 1960 1 (1) Hamburg; 2 (3) Parijs; 3 (2) Bremen; 4 (4) Haute Normandië; 5 (6) Düsseidorf; 6 (5) Keulen; 7 (35) Rheinhessen; 8 (11) Darmstadt; 9 (7) Noord-Württemberg; 10 (13) Oberbayern; 11 (9) Belgisch Brabant. Het Groothertogdom, dat als één gebied geldt en in 1960 nog achtste was, is ver uit de top wegge zakt Bij—bovenstaande gegevens moet wel bedacht worden, dat verschillen in prijsniveau tussen de diverse landen niet gecorrigeerd zijn. Daarom lijken de verschillen groter dan zij in wer kelijkheid zijn. DEN HAAG 'Is het de ministers be kend dat een lid van de gemeenteraad van Tilburg reeds sedert 9 juni 1971 in het huis van bewaring 1 te Utrecht cellulair is opgesloten?' Dez$ vraag heeft het Kamerlid Koekoek van de Boerenpartij gisteren voorgelegd aaD de minister-president en aan de mi nister van justitie. Hij wil weten of het hier een geval van voorarrest be treft Als het om voorarrest gaat, wenst de heer Koekoek te vernemen waardoor dit arrest dan zo lang duurt en welke rechtsmiddelen betrokkene ten dienste staan om te bevorderen dat aan dit arrest zo spoedig mogelijk een einde wordt gemaakt en betrokke ne in vrijheid wordt gesteld en in zijn rechten en functie hersteld. De heer Koekoek zea gisteren nog dat het hier gaat om mr. C. E. A. M. van de Mortel WEIWERD Hoewel het havenschap Delfzijl in principe 5 miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld voor het slopen van het dorp Wei- werd, is nog niet beslist dat dit dorp gaat verdwijnen. Dit beweerde wethouder J. Beijert (PvdA) van Delfzijl, gisteravond op een hearing. De pers heeft het fout, aldus de heer Beijert omdat de raad van Delfzijl nog niets heeft beslist. De wethouder wekte hierdoor de in druk dat het dorp misschien nog wel kan blijven bestaan. De heer Beijert gaf toe dat B en W geen toekomst meer zien voor het dorp. Bovendien zei hij dat in de jaren vijftig in feite al het besluit had moeten vallen dat Weiwerd moest verdwijnen. Er is toen een fout gemaakt, hoewel dat indertijd moeilijk te voorzien was. De wethou der kwam in het nauw toen hem werd verweten dat er nu inspraak wordt gegeven terwijl in feite al over het lot van het dorp is beslist. De wethouder ging toen op de formele toer door te zeggen dat de raad nog niets beeft beslist. Het staat wel al vast dat de Amerikaanse fabriek Upjohn al in het nieuws gekomen wegens zorg over milieu verontreiniging tegen het dorp wordt aangebouwd. AMSTERDAM Het raadslid Matte- man (PvdA) heeft burgemeester en wethouders gevraagd of de manier waarop de stad Franklin, Ohio, zijn ófval verwerkt, ook voor Amsterdam zou kunnen worden toegepast. In Trouw/Kwartet van maandag werd be schreven hoe het vuilnis van Franklin wordt verwerkt tot grondstoffen voor de papier- en de metaalindustrie en tot bouwmaterialen. Het raadslid vraagt wat bij toepassing van dit systeem voor Amsterdam de financië le gevolgen zouden zijn, en of het proces wat betreft de belasting van het milieu voordelen zou bieden bo ven de tot nu toe gebezigde methode van vuilverwerking. Als Baldy, orangoetan in de die- fotografen nooit of ze een glim- rentuin van Sacramento (VS), lach krijgen of niet. Dit is Baldy gevraagd wordt te poseren, weten op zijn 'maandagmorgens'. ROTTERDAM De eerste uitvoering van Bachs Matthaus-Passion vond gisteravond plaats in de goed bezette Doelen. Medewerkenden waren het Philharra'o- nisch Koor 'Toonkunst', het Rotter dams Phi [harmonisch Orkest, het Haags Knapenkoor (dirigent Marinus Borstlap) en een zestal vocale solisten; te weten Peter Wetzler, evangelist, Jakob Stampfli Christus-partij, Elly Ameling, sopraan. Elisabeth Cooy mans, alt. Dieter Ellenbeck, tenor en Henk Smit, bas. En verder een aantal instrumentale solisten, leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest en Arie Keijzer aan het orgel. Het ge heel onder leiding van Kees Stolwijk. Het is de beste uitvoering geworden die wij sinds jaren in de Maasstad hebben meegemaakt. Koor en orkest reageerden voortreffelijk op de inten ties van de dirigent, wiens opvatting omtrent de uitvoeringspraktijk van Bachs passionmuziek het midden houdt tussen de romantische interpre taties van de jaren twintig en dertig (Mengelberg, Bernard Diamant) en de later als reactie hierop te ver doorge voerde verstrakking in agogiek en dy namiek. Opvallend was de grote zorg die de dirigent niettemin aan elk de tail beste-edde. want koor en orkest werden in gelijke mate betrokken bij zijn nergeas voor tweeërlei uitleg vat bare directie Tenoren en bassen van het koor zijn numeriek niet onderbe zet in verhouding tot de toch altijd grotere groep sopranen en bassen. Het klankevenwicht in de koorzang werd althans nergens verstoord. In de keu ze van de vocale solisten is de dirigent zéker niet-onfortuinlijk geweest. Alle genoemde vocalisten beschikken over fraaie stemmen, die zij op doorgaans muzikale en expressieve wijze aan wendden. Enkele kritische opmerkingen mogen echter n'iet ontbreken. In haar aria 'Ich will Dir mein Herze schenken' voegde Elly Ameling bij de herhaling niet door Bach genoteerde fiorituren aan het notenbeeld toe. Handel ver draagt wel enige improvisatie maar Badi niet. Ook viel het ons op, dat in het duet 'So ist mein Jesu nun gefan- gen' de samenzang van Elly Ameling en Elisabeth Cooymans, niettegen staande de bijzondere individuele capa citeiten. te weinig homogeen van klank was. Een afzonderlijk woord van waardering ten opzichte van de door het jongenskoor gezongen koraal melodieën in aanvangs- en slotkoor van het eerste deel en in het koraal 'Was mein Gott will, das g'scheh all- zei' mag niet ontbreken. Zonder de veelal toegepaste afgeleide directie dirigeerde Kees Stolwijk het op het achterbalkon opgestelde jongenskoor zelf. Het klinkend resultaat was voor treffelijk W. H WOLVEKAMP

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11