Ministers zijn somber over UNCTAD - III China verder uit isolement Nederlandse arts: wel wreedheden in Ulster Lynch tegen IRA: verleng het bestand Het Kwartet I' EEG-steun zijde rupsteelt Westberlijners naar DDR Helft van bevolking wereld ondervoed Kop Overijsel telt twee zuivere meren Vogels van slag door de late kou ^kém Mansholt: vlees moet duurder Gasexplosie in Utrechtse flat Berisping voor Nederlandse theologen VS-kunstmaan verspreidde plutonium Gun ook Uw buurman deze krant! Leidse Courant hristelijk dagblad voor leiden en omgeving eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon. 31441 DINSDAG 14 MAART 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoat!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. EEG-structuur belemmert gerechtigheid au onze parlementsreclactie |®EN HAAG De internationale actie voor de sociaal-economische Jntwikkelingen van de arme landen is slechts langzaam of helemaal llog niet op gang gekomen. Kn< a ministers Langman economische ;en) en Boertien (ontwikkelingssa- iwerking) schrijven dit in een no- aan de Tweede Kamer over de lationale ontwikkelingsstrategie de algemene vergadering van e Verenigde Naties anderhalf jaar eleden besloot. lge k nota. die minister Langman het erst ondertekende, heeft de Tweede amer gekregen met het oog op de erde (in Santiago te houden) confe- 9 entie van handel en ontwikkeling i an de V.N. (UNCTAD III). rac e internationale monetaire- en han- ch« elspolitieke ontwikkelingen hebben tel Dvendien een ongunstige invloed uit- eoefend op het begin van het tweede atwikkelingsdecennium, zo zeggen de xlandse ministers. De nota is in ïo wat sombere toon geschreven. CHEEPVAART S|' »gezegd ls de afzet van de literatuur in ederland over de gehele linie iu verdubbelen of verdrievoudi- ;n, dan zou het gros van de Ne- erlandse schrijvers nog bij nge na niet van hun pen kun- en leven'. Dr. A. van der Zuian in 'De sociale positie van de auteur in Nederland' Bewolking Van het zuiden uit toenemende bewolking en mogelijk een bui. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Maximumtemperaturen J omstreeks 10 graden. Morgen en i overmorgen: vrij zacht en op de meeste plaatsen droog. Horgen zon op: 06.54 onder: 18.45. maan op: 06.32 onder: 19.14 sehe aspecten van de wapenhandel aan de orde. Belangrijk is het effect, •dat ontwapening op de ontwikkeling van de arme landen kan hebben. Ne derland zal in Santiago de aandacht vestigen op de concurrentiepositie van het natuurprodukt uit de ontwikke lingslanden tegenover de synthetische produkten. Mogelijk zijn bij de pro- duktie van de synthetica ook de kos ten ter bescherming van het milieu te berekenen. Maar om deze aanpassing van de prijzen te bereiken zijn inter nationale afspraken nodig. Gesprek met VS in Parijs begonnen LONDEN, PARIJS (Reuter, UPI, AP) China heeft gisteren opnieuw belangrijke stappen uit zijn politieke isolatie gedaan: liet kwam met Engeland overeen de diplomatieke betrekkingen te verhef fen tot ambassadeursniveau en het begon in Parijs de eerste formele contacten met Amerika om tot een normalisering van de betrekkingen te komen. is belangrijke onderwerpen van de li. inferentie noemen de ministers het I ondstoffenvraagstuk. de internatio- ile monetaire situatie, de scheep- Jartvraagstukken en de maatregelen or de minst-ontwikkelde landen, e stimulering van de scheepvaart n de ontwikkelingslanden is vooral n belang voor een rechtvaardiger ternationale arbeidsverdeling. Ne- irland wil hulp verlenen voor de >bouw van koopvaardijvloten. Nedelandse delegatie krijgt voor als taak aan te dringen op maatre ten die in internationale ontwikke- igsstrategie zijn voorzien. Contact I worden gezocht met gelijkgezinde ;e en arme landen. Nederland zal iter vaak gebonden zijn aan het !G-verdrag. De ministers vinden het im zaak de EEG en de toetreden- landen duidelijk te maken, dat de ïrgrote EEG met de belangen van de ïkkelingslanden rekening moet iden ministers zijn er niet in geslaagd EEG-partners te strikken voor een (ereenkomst, waarin de verdeling de markten voor een van de Zangrijkste landbouwprodukten ef- "ief geregeld wordt. Santiago komen ook de economi- STRAATSBURG De EEG zal finan ciële steun verlenen voor de teelt van zijderupsen, waarvan in de streek rondom Venetië, in Fruile en Calabrië 27.000 gezinnen leven. Weliswaar wordt deze teelt reeds door de Italiaanse regering gesubsidieerd, maar door de import uit derde landen. i— vooral China, is 'het aantal bedrijven de afgelopen tien jaar van 70.000 tot €l.©Z© K 1*0,11 X, 25.000 gedaald. De EEG-maalregelen. die kunnen wor- den vergeleken met die voor Vlas, hen nep en katoen, omvatten financiële steun voor acties om de kwaliteit van rupsen en eieren te verbeteren. De gebieden waar de zijderupsen wor den geteeld zijn over het algemeen zo •arm, dat het overschakelen op andere produkten moeilijk is. BERLIJN (DPA. AP) In West-Berlijn zijn gisteren vijf kantoren geopend waar Westberlijners pasjes kunnen krijgen voor een bezoek aan Oost-Duitsland tijdens de komende Paasdagen. De pasjes zullen geldig zijn van 29 maart tot 5 april en met pinksteren van 17-24' mei. Het is voor het eerst sinds 1966 dat weer pasjes voor familiebezoek aan Oost-Duitsland worden uitgereikt. Toen de bureau's gisteren open gingen was het onmiddellijk erg druk. Rond pasen 1966 hebben in 12 dagen ongeveer 987.000 Westberlijners een reisje naar het Oosten gemaakt. Voor het eerst sinds 1961 mogen Westberlijners nu ook naar de DDR als ze er geen familie hebben wonen. De pasjesbureaus worden bemand door zes Oostduitse ambtenaren in uniform en tien westelijken in burger MEXICOSTAD (RTR) De 58-jarige Amerikaanse Nobelprijswinnaar dr. N. Borlaug heeft gisteren verklaard dat de helft van de wereldbevolking on dervoed is. Hij waarschuwde dat de wereldvrede niet gegrondvest kan zijn op lege magen. Dr. Borlaug zei dit in een toespraak tot de 37ste Amerikaanse conferentie over het leven in de natuur en de na tuurlijke hulpbronnen. 'Het eerste es sentiële bestanddeel van de sociale rechtvaardigheid is voldoende voedsel voor de gehele mensheid,' aldus dr. Borlaug, die in 1970 de Nobelprijs ont ving voor het ontwikkelen van voed- selgranen met een hoge opbrengst. AMSTERDAM Volgende maand wordt in Amsterdam de eerste 'rechts winkel' geopend. Het initiatief is uit gegaan van de juridische faculteitsver enigingen. De winkel is voorbereid en wordt 'bemand' door studenten van de universiteit van Amsterdam en de Vrije Universiteit. Binnenland Massaal leren met 'electro- nisch bord' Praten in Straatsburg be langrijk Behoefte aan juridische 'eerste hulp' Buitenland Lon Nol baas in Cambodja Kerk Niet bemoeien met milieu beheer m ZWOLLE Betrouwbaar zwemwater wordt alleen in noordwest Overijssel nog aangetroffen in de grote mefen Beulakerwijde en Belterwijde. Dit staat in een dinsdag door de provinciale D waterstaat uitgebracht rapport over de bacteriologische tóestand van het op- 7 pervlaktewater in noordwest Overijssel in 1971. De resultaten van het onder zoek in 1971 laten globaal hetzelfde beeld zien als dat van 1970 en voor gaande jaren. 11 Het besluit van Engeland en China om hun diplomatieke betrekkingen op ho ger niveau te brengen, werd gisteren gelijktijdig meegedeeld in Londen en Peking. In het communiqué werd ge zegd dat de Britse regering 'de rege ring van de volksrepubliek China er kent als de enige wettige regering van China'. Het Engelse consulaat op Formosa zal met ingang van maandag gesloten worden. Sir Alec Douglas-Home, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, deelde in het Lagerhuis mee, dat Engeland nu meent dat Formosa aan China te ruggegeven moet worden, omdat het een Chinese provincie is. 'Dit is een binnenlandse aangelegenheid, die door het Chinese volk zelf moet worden ge regeld', zo voegde hij eraan toe. De Labour-oppositie toonde zich ver heugd over het besluit. De Britse regering erkende de Chine se volksrepubliek al in januari 1950, maar de wederzijdse vertegenwoordi gingen werden altijd geleid door zaak gelastigden. Over de uitwisseling van ambassadeurs is ongeveer eon jaar on derhandeld. De eerste Britse ambas sade in Peking zal worden gehuisvest in het gebouw, dal in augustus 1967 door leden van de Rode Garde werd geplunderd. Het werd het doelwit van een grote demonstratie en grotendeels vernield. Vorig jaar werd het pand op kosten van de Chinese regering her steld. Tot verbazing van vele diplomaten be gonnen gisteren al in Parijs de bespre kingen tussen Amerika en China, waar toe tijdens Nixons Chinese reis was be sloten. Het gesprek werd gevoerd tus sen de Amerikaanse ambassadeur Arthur Watson, een zakenman die de diplomatie is ingegaan en geen erva ring heeft in Chinese aangelegenhe den, en de Chinese zaakgelastigde Hoeang Tsjen, een vriend van Tsjoe En-lai en een deelnemer aan de le gendarische 'lange mars'. Watson verklaarde na afloop van zijn 50 minuten bezoek aan de Chinese am bassade dat het gesprek 'warm en vriendelijk' was en 'we hopen dat het het begin is van vele andere'. De haast, waarmee de besprekingen van start ging. heeft vele diplomalen in Parijs verbaasd, aangezien de Ameri kaan pas zaterdag in Parijs was te ruggekeerd na een bezoek aan het Wit te Huis. Watson zei dat het op het be vel van Nixon was gedaan. In Parijs werd verder gespeculeerd dat BELFAST (UPI) Premier Jack Lynch van Ierland heeft de 'provisio nals' van het verboden Ierse republi keinse leger verzocht hun bestand in Ulster te verlengen tot de Britse regering voorstellen bekendmaakt voor een vreedzame oplossing van de crisis. De leiders van de 'provisionals' had den hun bestand afgekondigd als ver- zoeningsgebaar om Londen in de gele genheid te stellen met voorstellen te komen. Maar de Britse regering ne geerde het bestand en de 'provisio nals' verklaarden later dat de vijande lijkheden op volledige schaal hervat zullen worden. 'Het is nu een totale oorlog,' zei een lid van de 'provisio nals' tegen een verslaggever. Nauwelijks vijf minuten na afloop van het bestand wan 72 uur ontplof ten maandagavond in verscheidene steden van Noord-Ierland vijf bommen. Een 20-jarige man werd in Belfast kort voor de afloop van het bestand doodgeschoten. Een woordvoerder van het Britse leger zei dat zich in Bel fast, in Stabane en in Londonderry verscheidene explosies hadden voorge daan. Een 18-jarige jongen is gistera vond in Belfast op de drempel van zijn huisdeur doodgeschoten. Sport FC Brugge in nood Economie Verpakkingsindustrie in stroomversnelling Boekcnetalage Men schrijft ons Radio- cn iv-programma Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Wetenschap Even puzzelen 13 15 hel wachten is alleen nog 'aar op aansluiting Van een verslaggever. VL1SS1NGEN Onder invloed van de late kou is een groot aan tal vogelsoorten aan een voor de tijd van het jaar buitengewoon late 'legtrek' naar het zuidwes ten begonnen. In het afgelopen weekeinde werd bij een ganzen- telling vastgesteld dat aan de trek onder meer deelnamen: ganzen, kieviten, goudplevieren en lijsterachtigen. Ornithologen zagen in het Naar- dermeer onder meer een groep lepelaars, die vorige week, ver leid door het lenteweer, al vanuit hun winterkwartieren in Noord- Afrika naar Nederland gekomen zijn maar hier nu kleumend m de ijzige noordoosten-ioind zaten. Bij de ganzentelling werden in Zeeland, Zuid-Holland, Hol- landschdiep, Haringvlietgebied, Friesland, de IJssehneerpolders en op Texel enige tienduizenden ganzen gesignaleerd. Daaronder bevonden zich enkele duizenden brandganzen, die hun broedge bied doorgaans op Spitsbergen en Nova-Zembla hebben. Hier en daar werden langs de rivieren concentraties gezien van kleine zwanen, 'die in Noord-Rusland cn Noord-Siberië broeden. Van een onzer redacteuren DEN HAAG De ernstige mishan deling van geïnterneerden in Ulster mag men niet afdoen als inciden teel. Ze is het gevolg van een situa tie waarbij twee partijen in een steeds heviger conflict gewikkeld zijn en steeds feller tegenover el kaar staan. Daarbij is intimidatie bij ondervraging een middel. Maar er is tevens sprake van afreageren door vaak jonge Britse soldaten, die in een situatie'van zware spanning ver keren. Dit heeft dr. H. van Geuns, voorzit ter van Amnesty International in Nederland, gisteren verklaard. Dr. Van Geuns zei een en ander naar aanleiding van het rapport van Am nesty International waarin de veilig heidstroepen in Ulster van zware mishandeling en foltering zijn be schuldigd (zie pag. 9). Dr. Van Geuns. een arts, was een van de drie leden van de commissie van Amnesty, die in december aan klachten van mishandeling hebben onderzocht. Tijdens een persconfe rentie in Nieuwspoort leverde hij felle kritiek op de Britse commissie- Compton, die eerder klachten over mishandeling heeft behandeld. Deze commissie kwam lot de slot som dat er wel mishandeld was, maar geen sprake was van 'wreed heid'. Dr. Van Geuns wijdt het on vermogen van de commissie-Comp- ton 'wreedheid' te constateren aan de zeer ruime omschrijving die deze commissie aan 'wreedheid' gaf. 'Het is de combinatie van faktoren, die angst aanjagen en bedreigen en die menselijk gesproken absoluut verne derend zijn geweest'. ADEMBENEMEND Hij noemde daarbij het opzetten van een adembenemend nauwe zwarte kap, het lange tijd geforceerd tegen de muur laten staan, plagen met lawaai en het ontnemen van slaap, voldoende eten en drinken en be- dreigig met de dood. 'Het was deze combinatie, die gewelddadige psychi sche effekten veroorzaakt, die wel licht in een later stadium, onder soortgelijke omstandigheden geeste lijke moeilijkheden kunnen veroor zaken', aldus dr. Van Geuns. Dr. Van Geuns erkent echter dat de ernstige mishandeling en foltering in Ulster 'in graden gezien' minder ernstig zijn dan die in Brazilië, Indonesië en Griekenland. Maar de 'drempel van geprikkeldheid' ligt in Noord-Ierland veel hoger dan in bij voorbeeld Brazilië, waar een zekere mate van leed tot het dagelijkse leefpatroon behoort, aldus dr. Van Geuns. ONSCHULDIG Hij schat dat op het totaal van ongeveer duizend geïnterneerden in Uister er honderd slecht behandeld mishandeld of gefolterd zijn. 'Het is mijn stellige indruk dat het in het merendeel van de gevallen om on schuldige burgers is gegaan', zo ver volgde hij. De door Amnesty ge wraakte ondervragingsmethoden van het Britse leger in Ulster zijn al eerder gebruikt bij Britse acties el ders in de wereld, aldus dr. Van Geuns die het Britse Parker-rapport citeerde. 'De in Ulster gebruikte methoden zijn het Engelse leger aangeleerd'. de besprekingen van invloed konden zijn op het Vietnamese vredes-overleg in de Franse hoofdstad en het drie jaar durend gesprek nog in een die pere impasse zouden brengen. Maar Noordvietnamese functionarissen, die zich niet bijster enthousiast toonden over de Chinees-Amerikaanse contac ten, zeiden dat ze niet van invloed zouden zijn op hun vredesonderhande lingen. De besprekingen zullen zich voorna melijk concentreren op de afspraken op handels-, reis-, en cultureel gebied. Het zullen geen wekelijkse besprekin gen worden. 'Ik denk dat we elkaar zulleu ontmoeten als één van de par tijen iets belangrijks te bespreken heeft dat veronderstel ik', zei Wat son. De besprekingen zijn het enige officiële contact tussen de VS en Chi na, afgezien van de ontmoetingen iu Warschau. NAVO-admiraal in zee met neo-fascisten ROME (AFP) Admiraal Birindelli, de opperbevelhebber van de zeestrijd- krachten van de NAVO in Zuid-Euro pa. zal zich voor de neo-fascistischc MSI kandidaat stellen bij de Italiaan se parlementsverkiezingen van 7 maart. Dit meldt het persbureau Ilali* a. Birindelli is ook stafchef van de Italiaanse marine. Volgens Italia zal hij binnenkort officieel zijn kandida tuur bekendmaken, beademing toe. STRAATSBURG Om de vleespro- duktie in de EEG-landen aan te moe digen en die van graan af te remmen, heeft de Europese commissie voorge steld de prijzen van vlees en zuivel- produkten in het landbouwjaar 1972/ 1973 met gemiddjeld vier procent meer te verhogen <ja\\.die van granen en suiker. '.a asr Zij meent, datenr '-ijs van rundvlees dit jaar met n*an rocent en volgend jaar met vjok fru ;nt moet worden verhoogd. Verkiezin^stelde prijsverho ging van zich -es procent in twee jaar is het» ontncium, gezien de ver- ontrustendeif en fcg van de maispro- duktie en heiU. /erschot van 1,5 mil joen ton graan. Dit heeft de vice-voorzitter van de Europese commissie, dr. S. L. Mans- holt, gisteren in het Europese parle ment verklaard. UTRECHT Het benedenpand van een twee verdiepingen tellend flatge bouw aan de Rhijnvis Feithstraat in Utrecht is vanmorgen totaal uitgebrand na een gasontploffing. Een 53-jarige bewoonster moest met brandwonden in het ziekenhuis worden opgenomen. De explosie is vermoedelijk veroor zaakt door een gesprongen buis bij de gasmeter. 'Ik ga direct uit school naar een verjaardagsfeestje ROME De belangrijkste theologen voor wie een recente berisping vanuit Rome bedoeld was. zouden Nederlan ders zijn. Dit schrijft" de Vaticaanse correspondent van het Italiaanse blad 'Corriere Delia Sera'. De berisping, die zondag door paus Paulus werd bekrachtigd, zou de theo logen Hulsbosch, Schillebeeckx. Smul ders en Haarsma betreffen. De cor respondent schrijft dat de zaak des te erger zou zijn omdat deze theologen weer de belangrijke dogma's over de goddelijke en menselijke natuur van Jezus in het geding brengen die veer tien eeuwen geleden door de concilies van Chacedon en Efese gedefinieerd werden. WASHINGTON (RTR) Een kunst maan van de Amerikaanse marine, die acht jaar geleden in de dampkring verbrandde, heeft sporen dodelijk ra dioactief plutonium over het zuidelijk halfrond verspreid. Dit heeft de Ame rikaanse commissie voor kernenergie onthuld. De kunstmaan heeft volgens de com missie, ongeveer twee pond plutonium uitgestrooid. Deze hoeveelheid is ge lijk aan een zesde van al het plutoni um, dat boven het zuidelijk halfrond is neergeslagen na meer dan 300 kern proeven van de Sowjetunie en de VS. Vliegongeluk in VS FORT WORTH Een militair tank vliegtuig. van het type KC-135, is op de luchtmachtbasis Carswell in Texas tijdens de landing neergestort en uit gebrand. De vijf bemanningsleden kwamen om het leven. Het type is een 'LOL Suiaog ap uba aisjaA aaiBiniui Uw krant vernieuwd en uitgebreid Nieuwe obonneu opgeven Bott ui.uwe obonn»: t.a= l hru«.™kk.lijk Nom: Verdien zelf een leuke rooo"D attentie naar keuze D kwartaal U hoeft alleen maar deze I n*uwe obonnee onlvongt de bront U dagen vernieuwde en sterk flrollS' <n bespoort tenminste 3.- abonnementsgeld uitgebreide krant van hand tot hond te loten gaan. Opgegeven door: I Naom: En dan de ban hiernaast Adres:j invullen. I Ploot»:.. Ik ontvang als beloning het oongekruiste Postzegel niel nodig ols mop* podpopmr pi»;,*, schooltje O hondje perooonop M v op de envelop schrijft: ^^mti ^„lopwn iBoscnendcrmt»/) n«t b»..ipop:«o Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1