rugge dreigt ;och te falen Cras voor zware opgave rewonde Merckx log steeds leider Lubbers overtuigt weer niet Pessimist 12 k)UW/KWARTET DINSDAG 14 MAART 1972 SPORT 1» ;UGGE 'Na wat ik vanmid- heb gezien, kan het voor mij na niet anders of Standard k wordt dit seizoen weer kam en van België. Standard heeft ners veel meer mogelijkheden Club Brugge'. Deze uitspraak i de Belgische bondscoach Ray- nd Goethals, zondag gedaan na jop van het duel Club Brugge- derlecht, is typerend voor de laise waarin Club op het ogen- verkeert. Want Club is be- uit een positie met riante uit- ïten op de Belgische landstitel h nog te falen. situatie is bekendGebruik ma li van de problemen bij Ander- it en de blessures en schorsingen Standard liep Club Brugge in de ite helft van de competitie van de currentie weg. Zelfs zes punten ft de voorsprong van Club bedra- de winterperiode, toen Stan- 1 en Anderlecht goed in vorm men, begonnen 'de resultaten van gge terug te lopen. Slechts één ie wedstrijd speelde de ploeg de ste weken: vorige week zaterdag Standard in Luik (O—0). Henk iwaart: 'En dat was dan volgens alleen nog maar omdat we op iltaat speelden. We zijn op dat jke spel uitgeweest en hebben ver alleen maar op de contra-attaque leeld.' malaise van Brugge drukt met e zeer zwaar op het Nederlandse ingent: trainer Leo Canjels, Nico ders, Henk Houwaart en Wietse nstra. Juist zij, die voor goed geld Brugge zijn gehaald om het zo verbeide kampioenschap te bren- beseffen hoe groot de problemen iet moment zijn. Een andere Ne- ander in België, Anderlechts trai- Georg Kessler, formuleerde de ilijkheden van Brugge als volgt: de trainingen of het tactische cept voor de wedstrijden ligt het volgens mij niet. Dus kan het en maar de druk zijn. De buiten- oon hoge druk, die hier voor de ers op het kampioenschap is ge- •rdaad is die druk een van de >ren van de terugval van Brugge, els signaleerde dit probleem al en geleden en voorspelde toen ook dit probleem in de toekomst nog zwaarder zou gaan wegen, wat inderdaad gebeurd is. Nu zegt hij 'Misschien zou het voor Club op ogenblik zelfs wel beter zijn wan- we niet op de eerste plaats Wietse Veenstra zouden staan. Nu zijn we de koploper die minder draait en daardoor het doelwit. Je kunt beter zitten in de positie van Standard dat alleen maar hoeft te wachten op de fout van een ander.' Brugge zou immers de eerste Vlaamse club worden sinds tien jaar die de Belgische titel behaalt. Zelfs een rou tinier en international als Erwin Van- dendaele gaat zwaar onder die last gebukt. En daarbij komt dan nog de last van blessures. Met name die van Henk Houwaart, dit hele seizoen al een pechvogel. Na hersteld te zijn van een aantal blessures* haalde Houwaart vorige week zijn hand open aan een geknapte sleepkabel met daaropvol gende vergiftigingsverschijnselen. Voor de strijd tegen Anderlecht kon 'hij nog worden opgelapt, maar in feite stond bij voorbaat al vast dat hij niet langer dan één helft zou kunnen spelen. Juist de Nederlanders beseffen echter dat de kern van de problemen dieper ligt. Henk Houwaart: 'We missen vol gens mij gewoon nog iets in de ploeg. Een man die eens een paar tegenstan ders kan passeren. We hebben alle maal goede voetballers, maar er is niet één goede individualist bij.' En Wietse Veenstra: 'Misschien missen we wel nog steeds kwaliteit. Je hebt het in deze wedstrijd tegen Ander lecht weer kunnen zien. Wanneer het slecht gaat, is er niemand in de ploeg die eens initiatief neemt' Juist in de wedstrijd tegen Anderlecht vestigde Rob Rensenbnnk de aandacht op zich. Rensenbrink, die voor de aanvang van dit seizoen Brugge kon verlaten om dat hij niet voldeed. Houwaart: Toch is Rob iemand die een paar man kan nemen. Soms zie je hem een hele tijd niet, maar dan komt er opeens weer een flitsende actie.' De moeilijkheden van het moment drukken ook het zwaarst van allen op de Nederlanders. Veenstra: 'Neem mij maar eens als voorbeeld. Bij PSV was ik vroeger nooit een persoonlijk heid, nu ben ik dat hier wel. Ik ben dat hier geworden door de anlderen; de Belgen zijn. geloof ik van nature veel minder persoonlijkheid dan de Nederlanders.' Misschien dat daarom ook wel het initiatief de komende weken van de Nederlanders zal moe ten uitgaan. Veenstra: 'Ik weet op het ogenblik nog niet wat er gebeuren moet. Maar misschien moeten wij, de Nederlan ders. van de week wel eens met de vuist op tafel gaan slaan. Bij sommige jongens is., namelijk volgens mij de inzet niet honderd procent. Ze weten dat zelf niet. maar het valt wel te merken.' Canjels echter: 'Er zijn twee manieren voor een trainer om op de treden. De harde hand. zoals Linder die in Nederland hanteert, en de zachte. Ik geloof in de tussenweg tussen deze beide mogelijkheden en heb daarmee hier al goede resultaten behaald. En ik ben niet van plan om daaraan iets te gaan veranderen. Hoe kan ik dat trouwens? Wanneer de ploeg een uitstekende wedstrijd speelt bij Standard, kan ik voor de strijd tegen Anderlecht toch niet met de vuist op tafel gaan slaan? Natuurlijk heeft Canjels gelijk. Maar datzelfde geldt ook voor Wietze Veen stra. Immers: Brugge staat of valt voor een zeer belangrijk deel met zijn Nederlanders. Spelen de Nederlanders een wedstrijd slecht, dan draait de heLe ploeg niet. Daarom is het inte ressant te volgen wat er de komende weken in Brugge gaat gebeuren. Can jels in ieder geval: 'Wat mij betreft zal er niet veel veranderen. We spe len van de week normaal een oefen wedstrijd tegen een universitaire ploeg en dan gaan we ons voorberei den op de wedstrijd van zondag. Als we daar goed doorkomen, hebben we daarna een vrij gemakkelijke thuis wedstrijd.' Misschien dat Brugge zich daninderdaad in twee weken kan herstellen. En dat zal hard nodig zijn, want de laatste vier competitieduels zijn voor Brugge bijzonder zwaar. Er zijn drie uitwedstrijden bij, waaron der die tegen Lierse en Racing White, beide nog kanshebbers voor deelname aan het toernooi om de UEFA-Cup. EDDY POELMANN België wil organisatie Europese voetbalstrijd BERN Engeland, België en Italië hebben hun kandidatuur gesteld voor de organisatie van de fina'lefase van het lopende toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams. Dit betreft de wedstrijden voor de halve finales, de finale en de wedstrijd om de derde plaats. ly Merckx gistermorgen kort voor de start van de vierde etappe i Parijs-Nice. De Belg kwam terug van een oefenrit om zijn licha- lijke conditie door een val danig geschaad te controleren. LENCE (UPI, Reuter) Eddy Merckx heeft gisteren de leiding louden in de 'rit naar de zon', Parijs-Nice. De Belg verdedigde ider op de voorgrond te treden zijn trui vooral dankzij de be- "Jiermende aktiviteiten van zijn ploeggenoten. Het eerste'deel van etappe van gisteren eindigde in een zege voor Merckx' landgenoot irickx. Het tweede deel, een ploegentijdrit op een circuit in (Rot lence leverde een overwinning op voor de Rokado ploeg met de vrie Sanders Karstens en Schepers. Ook in dit, vooral voor de pu- h-Jjeke belangstelling verreden deel, hield Eddy Merckx zich erg de vroege morgenuren had Eddie Taai rc^x gisteren besloten toch van doet 1 te Saan- De Belg had een trai- [Koi- gsrlt over twintig kilometer gere- waarin hij zich even wilde testen, •umj >r hij aan de oefening begon ver- Merckx: 'Ik heb aanzienlijk min- pijn aan mijn heen dan zondag- id. Daar staat echter tegenover, dat n rug nog erg gevoeligis.' En na vu* oefening: 'Ik heb weinig pijn .v e 'ad. Rijden op de vlakke stukken uitstekend. Ik zal daarom wel hekken voor de vierde etappe, 'htoefcr ik geloof wel, dat ik beperkt zal "ftp in mijn mogelijkheden.' /dtt nam toen het peloton de eind- mie eeP ln Valence naderde geen risico hield zich afzijdig van de eind- ZEIST "De ploeg heeft zich als één man achter Bertus Cras geschaard. We kunnen het uit stekend met hem vinden, vooral omdat hij door zijn gemoedelijk optreden hij is toch wel minder streng dan Mraz een ontspannen sfeer heeft gescha pen. Als Nederlander voelt hij onze geaardheid beter aan. Waarmee ik niets ten nadele van Mraz wil zeggen. Die was de onbetwiste vakman'. Aldus aanvoerder Guus Cantelberg die verder meent dat een coach er betrekkelijk weinig aan kan doecv als de verrichtingen niet volgens plan verlopen. Cantelberg: 'Hij stuurt je het veld in en dan is het uitslui tend onze taak het te maken. Dat hangt heus niet af van bepaalde wissels of instructies. Overigens ben ik erg ongerust over de afloop in Spanje. Waar schijnlijk komt dat omdat ik wat pessimistisch van aard ben. Aan de voorbereiding zal het heus niet liggen als het mis mocht gaan. Ook onder Mraz zou ik met hetzelfde sombere voorgevoel naar Spanje zijn ver trokken'. Dc groepsindeling In Spanje Is als volgt: Poule A- IJsland, Finland, Noorwegen en België (Bilbao). Poule B: Frankrijk, Bulga rije, Oostenrijk en Nederland (Zaragoza en Pamplona). Poule C: Zwitserland, Luxem burg, Spanje en Groot-Brlttannlë (Granollers en Sabadell). Poule D: Rusland, Portugal, Polen en Italië (Pontcvedra, Orense, La Co- runa en Vlgo). Data: 15, 17 en 18 maart. Bertus Cras geeft de handbalselectie aanwijzingen tijdens een trainingsbijeenkomst ter voorbereiding op het Spaans avontuur. Een morele plicht tegenover Mraz zijn werk af te maken Van onze speciale verslaggever ZEIST Zonder de nu al bijna legendarisch geworden Tsjechoslo waakse bondscoach Jaroslav Mraz begint de nationale zaalhandhalformatie morgen in het Spaanse Pamplona tegen Bulgarije aan de moeilijke opgave, zich in een tien dagen durend kwalificatietoernooi te rangschikken onder de beste vijf van zestien deelnemende landen, nodig om verzekerd te zijn van toelating tot de Olympische Spelen. Een inspannende reeks wedstrijden, waarvan het verloop voor Nederland voor een belang rijk deel zal afhangen van hem die tijdelijk de opengevallen plaats van Mraz heeft ingenomen: Ber tus Cras (46), de man die jaren lang als assistent-trainer eerder ook onder Horst Kasler en Bernd Kuchenbecker onopvallend veel werk heeft verzet. Drie jaar lang is Bertus Cras de rechterhand van Mraz geweest. Hoe is die samenwerking bij hem overgeko men? Cras: 'Voordat Mraz in dienst van het Nederlands Handbal Verbond trad kende ik hem al een aantal jaren. Diverse malen ben ik in Praag bij hem op bezoek geweest en ook op trainerscursussen ontmoetten wij el kaar dikwijls. Toen Kuchenbecker weg ging heeft Mraz mij geschreven of er voor hem een mogelijkheid was in Nederland te gaan werken. Ik heb hem toen in contact gebracht met het bondsbestuur. In de afgelopen drie jaar heeft Mraz een enorm zware taak gehad. Vooral in het begin kampte hij met aanpassingsmoeilijkheden, waar van het taalprobleem zijn grootste handicap was. Mijn taak was het voor al een goede communicatie tussen hem en de spelers tot stand te bren gen. Van lieverlee ontstond er een soepele samenwerking. Ik had bij Mraz een vorm van inspraak en mocht me onder andere belasten met de keeperstrainingen. Wij voelden el kaar uitstekend aan. Gaf het geen onbevredigend gevoel altijd op het tweede plan te moeten werken? Cras: 'Daar heb ik nooit enige moeite mee gehad. Drie jaar geleden moest er met de Spelen in het vooruitzicht iets in beweging worden gebracht Op bondsvergaderingen en waar dan ook heb ik er altijd sterk voor gepleit dat het spelpeil drastisch omhoog moest. Daarvoor was een full-timer nodig. Dat kon ik door mijn wenk bij een expeditiebedrijf, waarvoor ik dikwijls in het buitenland ben nooit zijn. Ik ambieer zo'n functie ook niet Ik zag het assistentschap uitsluitend als een taak de handballerij te dienen. En dat heb ik altijd met veel plezier gedaan.' Is het geen zware verantwoording juist nu de leiding over de selectie te hebben? Cras: "Dat valt nogal mee. We mogen niet vergeten dat het trainingspro gramma in december, toen Mraz Ondanks forse puntenoverwinning op Expedit Montcho sprint. Die werd nu gewonnen door de Belg André Dierickx. De Duitser Wolfshol werd tweede en de Belg De Geest derde. Gerben Karstens die bij de valpartij zondag gewond was geraakt, liep een achterstand' van ruim acht minuten op. De Nederlan der Hordijk kwam na de sluiting van de tijdcontrole over de finish. Met hem werden ook de Spanjaard Tama- mes en de Belg Eijers uit de strijd genomen. Uitslag vierde etappe: 1 Dierickx (Belg.) 85 km in 2.05.08: 2 Wolfshohl >W-Dld zt 3 De Geest iBclg.) zt.; 4 Ponton tSp zt. 5 Plngeon <Fr.) zt.. 6. Manzancqm- <Sp.) zt 7 Grenier Fr.) zt 8. Chappe 'Fr.) zt.: 9 Barras 'Belg.) zt.10. Abbeloos iBelc l op S sec.; 20. ex aequo onder meer Merckx 'Belg.). Ocana >Sp Zoetemelk 'Ncd.) zt 86. Schepers (Ncd.) op 8 37; 103 Karstens (Ned zt. Rudi Lubbers is bezig de gunst van het Nederlandse publiek volledig te verspelen. Na het matige gevecht op 31 januari tegen de Italiaan Piero del Papa in Rotterdam volgde gistera vond in de zeer matig bezette sport hal 'De Vliegermolen' in Voorburg een nieuwe anti-climax. De Neder landse zwa a r gewichtka mpi o en won weliswaar ruim op punten van Expe dit Montcho uit Dahomey, maar wat Lubbers liet zien, kon de achthonderd toeschouwers nauwelijks bekoren. Evenals in Rotterdam moest Lubbers onder gefluit de ring verlaten. De vraag dringt zich op of Lubbers alleen een partij wil maken wanneer zijn tegenstander het initiatief neemt: zelf is hij daar nauwelijks toe bereid. Lubbers was ook nu in technisch opzicht veel sterker dan zijn tegen stander maar zijn boksen miste elke bezieling. Pas in de laatste twee van de tien ronden durende partij was er sprake van spektakel. Lubbers, die enkele malen treffers van de Afrikaan had moeten incasseren, werd feller en toen bleek dat Montcho veel sneller stormrijp had kunnen zijn. Lubbers ging gevarieerder boksen en daarte gen was Montcho, die zich daarvoor knap verdedigd had, niet meer be stand. In de negende ronde, nadat hij in een hoek enkele malen geraakt was, lanceerde de Amsterdammer een serie op het hoofd, waarna Montcho zij het tot ongenoegen van het publiek acht tellen stand rust kreeg. Hoe juist arbiter Krom gezien had dat de Afrikaan aangeslagen was, bleek direct daarna toen Lubbers de partij met een knock out wilde beslis sen. Montcho kwam opnieuw in moei lijkheden maar slaagde er toch in het einde van de ronde te halen. "Dan maar in de laatste drie minuten', moet Lubbers gedacht hebben. De nationale kampioen, die met zijn tweeennegentig en een halve kilo ruim zeven kilogram gewichtsvoordeel had, joeg zijn tegenstander door de ring maar slaagde er toch niet in een eindstoot te plaatsen. Zijn overwin ning op punten was echter duidelijk. De drie jury-leden scoorden respectie velijk: 5044, 50-41 en 5042. Ben Zwezerijnen, de Utrechtse weiter- gewicht, had met de bange Belg Jean Heirman niet veel moeite. De zeer geconcentreerd boksende Nederlander moest vertrekken, was afgesloten, al is er na die tijd natuurlijk nog wel het een en ander gedaan. Ik voel het als een morele plicht tegenover Mraz, zijn werik af te maken. En ook ten opzichte van de bond, want er was nauwelijks een alternatief. Het al dan niet tijdelijk terughalen van KSsler of Kuchenbecker zou een denkbare oplos sing zijn geweest. Maar dan wel een hoogst onpractische, omdat trainers wisselingen nooit zonder veranderin gen en niet zelden met moeilijkheden gepaard gaan. De damesschaatsploeg is daar een duidelijk voorbeeld van geweest. Vandaar dat min of meer voor deze oplossing moest worden gekozen. Peter Hermans, de trainer van Sittardia, heeft nu de B-ploeg onder zijn leiding. Samen met Dick Stam van Hermes gaat hij in Spanje onze tegenstanders observeren en hun verrichtingen op de video-recorder vastleggen. Daar heb ik dus geen zorgen over. Is en wordt de lijn van Mraz konse- kwent doorgetrokken? Cras: Technisch en tactisch gezien zeker. Het zou gewoon schadelijk voor de ploeg zijn als ik vanaf januari een andere koers had ingeslagen. Maar verder ben ik Mraz niet In de per soonlijke benadering wijk ik zeker van mijn voorganger af. Ik geloof dat ik iets menselijker, meer gericht op het kameraadschappelijke, ben dan dan Mraz.' Vrijwel elke speler van de selectie tutoyeert u. Is de verhouding daar door niet wat té amicaal? Cras: 'Dat is een erfenis uit het verleden. Ga eens na: ik heb bijvoor beeld nog met doelman George van Noessel in Swift gespeeld. Onder an dere dikwijls tegen Sittardia met aan voerder Guus Cantelberg. En als hulptrainer in de Nederlandse ploeg heb ik me altijd één met de spelers gevoeld. Helemaal op voet van gelijk heid. Nu had ik wel door die verhou ding een streep kunnen halen en het tutoyeren kunnen afschaffen. Maar dat leek me voor die korte periode, dat ik de leiding heb, niet verstandig. Dan roep je problemen op met alle mogelijke gevolgen van dien. Wel is het zo dat ik geen geintjes meer, zoals die voorheen voorkwamen, tole reer. Ik laat niet over me lopen en ze springen heus wel overeind, als ik ze nodig heb. Een van de grote voorde len is dat de selectie uit ontwikkelde knapen bestaat, van wie verscheide- nen sportleraar zijn. Die voelen ^blik semsgoed aan dat het er nu op aan komt een periode van drie jaar, waar in keihard is gewerkt, met resultaten Jaroslav Mraz Rudi Lubbers: passief. was in feite veel te sterk voor zijn tegenstander. Heirman moest na een serie op het lichaam al in de eerste ronde naar het canvas. Zwezerijnen, technisch zeker een klasse beter dan de Belg, sloeg zijn man in de tweede ronde opnieuw aan, ditmaal met een rechtse hoek op het lichaam. Heirman hoorde de acht tellen van scheidsrech ter Krom staande aan. In de vierde ronde kwam het onvermijdelijke ein de. Heirman werd door de ring ge jaagd en na een rechtse hoek op de maag moest hij opnieuw neer. Dit keer was hij bij de tiende tel niet overeind. Voor Zwezerijnen betekende het de vierde overwinning in vijf partijen als professional. Bert Nikkelen Kuyper bokste tegen de Algerijn Khellaf Ouali veel be heerster dan normaal. De Rotterdam se halfzwaargewicht beheerste vanaf het begin de strijd mede omdat de Noordafrikaan niet bereid was iets meer te doen dan verdedigen. Pas in de zesde en laatste ronde liet hij zijn passieve houding varen en toen moest Nikkelen Kuyper enkele malen een rechtse hoek op het hoofd nemen. De punten voorsprong van de Rotterdam mer was echter al zo groot dat er niets meer kon gebeuren. Arsenal in kwartfinale Engels bekertoernooi LONDEN Arsenal heeft zich gis teravond geplaatst voor de kwartfina les van het toernooi om de Engelse voetbalbeker, de FA-Cup. De Londense ploeg, tegenstander van Ajax in de kwartfinales van het toer nooi om de Europa Cap voor lands kampioenen, versloeg in de tweede beslissingswedstrijd voor de achtste finales op eigen terrein Derby County met 10. Arsenal speelt zaterdag in de kwartfinales uit tegen Oriënt. De overwinning werd behaald door een doelpunt, dat Arsenal cadeau kreeg. In de vierde minuut plaatste John McGovem van Derby de bal vol komen overbodig van veertig meter terug op zijn doelman. De bal werd onderschept door Ray Kennedy van Arsenal, die moeiteloos scoorde. De 42.000 toeschouwers zagen Arsenal voor de rest van de wedstrijd met suc ces verdedigen. te bekronen. En dat daarbij orde en discipline noodzakelijk zijn. Niet om mij een plezier te doen, maar uitslui tend voor henzelf.' Desondanks hebben enige spelers vo rige maand, na de teleurstellende ne derlagen tegen Zwitserland, verklaard niet zo veel vertrouwen in Cras te hebben. Cras: 'Dat klopt. Maar het is onweer legbaar dat spelers na een slecht re sultaat dijcwijls hun ontevredenheid afreageren met kritiek op anderen. Niets bijzonders. Dc heb er geen ogen blik wakker van gelegen. Mraz heeft ook meermalen het een en ander te slikken gekregen over bepaalde wis sels. De wrevel na de afgang tegen Zwitserland had een duidelijke oor zaak. We hadden, overeenkomstig het programma van Mraz, enige dagen tevoren tweemaal tegen Tsjechslowa- kije gespeeld. Op zich geen enkel bezwaar. Maar Mraz kon bij de plan ning van die reeks interlands niet vermoeden dat de zondag tevoren mijn ploeg Swift en Sittardia tegen elkaar moesten uitkomen voor het landskampioenschap. Een extra belas ting voor de twaalf geselecteerden uit die teams. Er was later in die week gewoon een aversie tegen wedstrijden spelen merkbaar.' Is er sindsdien een verbetering inge treden? Cras: 'Wis en waarachtig. Na een oefenpartij tegen BSV Berlin, die we met 25-12 wonnen, werden uit tegen Hongarije twee zeer goede wedstrij den gespeeld. We verloren slechts met 17-13 en 13-12. Vooral dat laatste re sultaat was een geweldige stimulans voor Spanje. Het is bekend dat de ploeg in een tweede wedstrijd altijd minder goed of noem het slechter voor de dag komt. Dat complex zijn ze nu kwijt. Verder kregen de spelers moreel een belangrijke duw in de rug, toen Hongaarse officials na afloop verklaarden dat het spelpeil van Nederland met sprongen vooruit is gegaan.' Welk vergelijkbaar peil moet worden gehaald om in Spanje met succes door dc kwalificatieronden heen te komen? Cras: 'Als er niet zo gespeeld wordt als ooit tegen West-Duitsland ik weet niet precies meer wanneer dat was Noorwegen en kortgeleden Tsjechoslowakije en Hongarije haalt de ploeg het gegarandeerd. Veel, zo niet alles, zal afhangen van de eerste wedstrijd tegen Bulgarije, die voor morgen op het programma staat. Vooral uiterst belangrijk, omdat alle behaalde punten in dit toernooi bij elkaar worden geteld. Daardoor krijgt een overwinning in de poule op de sterkste tegenstander extra waarde. In dit gezelschap met Frankrijk en Oos tenrijk is het behalen van een tweede plaats de minimum-eis. Als de ploeg als derde eindigt zijn de vooruitzich ten op de dan nog te bereiken vijfde plaats in de eindrangschikking vrijwel nihil.' JAN BLUBOOM

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13