Olielanden eisen staatsdeelneming 'Maoïsten' maken chaos in Milaan Gemeenten uit drie provincies willen één gewest vormen Toeristen (70) nacht klem in kabelbaan Het Kwartèt Vrouw (boos over behandeling van zuster) kaapt 1 straalvliegtuig Margarine twee cent goedkoper Lord Pearce vertrekt; Smith in Zuid-Afrika 9 executies in Perzië In deze krant Surinamers willen plantage overnemen Explosie in Minsk eist 20 doden Plaats ontdekt waar Nogrette gevangen zat Gun ook Uw buurman deze krant! Leidse Gnirant MAANDAG 13 MAAKT 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen g w hristelijk dagblad voor leiden en omgeving eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoat!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. Lunchen <dpa, Reuter, apj Een Italiaanse, Attilia Lazzeri genaamd, heeft zaterdag de dag vóór haar 55ste verjaardag de piloot van een Caravelle van Al Italia, die van Milaan naar Rome vloog, koers doen zetten naar Miincheu en zich daar aan de Westduitse autoriteiten over begeven. Op die manier vvikle de vrouw (naar uit een eerste onderzoek jou zijn gebleken) protesteren tegen de behandeling van haar zuster in een Italiaanse zenuwin richting. Aanvankelijk werd ge meld, dat Attilia Lazzeri zelf (ook) geestelijk gestoord was, maar een neuroloog in Miinchen verklaarde gisteren, na haar on derzocht te hebben, dat ze niet 'echt' aan een geestelijke afwij king leed. De vrouw had de bemanning van de Caravelle bedreigd met een pistool (dat later ongeladen bleek te zijn) en met een verhaal over handgranaten die ze verborgen zou hebben in een tas (die later leeg bleek te wezen). Ze was de cockpit binnengestapt, toen het toestel boven Elba vloog. In Miinchen liet ze passagiers en bemanning uitstappen; zelf bleef ze twee uur in het straalvliegtuig zitten, voordat ze zich aan de politie overgaf. DREIGEMENTEN Op diverse plaatsen in de wereld zijn gisteren weer luchtvaart maatschappijen met bomaansla gen bedreigd. Bij de Japanse maatschappijen All Nippon Air ways leverde een onderzoek, inge steld na twee anonieme tele foontjes, niets op. Een Boeing 707 van de Griekse onderneming Olympic Airlines (met 120 inzit tenden onderweg van Athene naar Milaan) maakte een 011- N verwachte tussenlanding in Rome, nadat iemand in Milaan had opgebeld met de mededeling, dat er een bom aan boord van het vliegtuig was geplaatst. De bom bleek onvindbaar. In de Amerikaanse stad San Francisco heeft de politie een jongeman van 21 aangehouden, omdat bij tegen een telefoniste van een luchtvaartmaatschappij zou hebben gezegd: 'Als ik geen 50.000 dollar krijg, blaas ik nog een vliegtuig op'. Op een vlieg veld in het Australische Melbour ne heeft een onbekende zaterdag avond een straalvliegtuig in brand gestoken. 200? )e huidige hulpmethoden en de letrekkingen tussen arme en rij- te landen in het bijzonder wor- len gekenmerkt door schijnhei- igheid. Tibor Mende, ex-secretaris generaal van de UNCTAD ifvloeiing uit Turks leger INKARA (Reuter) De Turkse enerale staf heeft het ontslag be- endgemaakt van 57 officieren en elf nderofficieren die wapens en muni- ie zouden hebben geleverd aan het ndergronds werkende 'Turkse volks- evrijdingsleger. logrzcgd Vrij koud Overwegend matige wind rui mend naar zuid-oost. Maximum temperaturen omstreeks 6 gra den. morgen en overmorgen: Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Stijging van tem peratuur. Morgen zon op: 06.57 zon onder: 18.43 maan op: 06.16 onder: 17.46 Melk rechtstreeks van de boer Duizenden 'maoïsten' veroorzaakten in het centrum van Milaan een enorme chaos, nadat zij slaags wa ren geraakt met de politie. ROME (Reuter, UPI, AP, AFP) De Italiaanse (demissionaire) re gering heeft de nationale politie opdracht gegeven te voorkomen, dat extremistische rellenmakers van links of van rechts de grote pleinen van de steden tot een politiek strijdtoneel maken. Het bevel kwam nadat zaterdag in Milaan enige duizenden 'maoïsten' die een groep te lijf wilden gaan, die zich de 'anti-linkse zwijgende meer derheid' noemt, in botsing kwam met de politie. De maoïsten gooiden met brandbommen en richtten zware scha de aan. In de felle strijd liepen 49 politieman nen verwondingen op. Ook voorbij gangers liepen letsel op. De rellenma kers gingen als bezetenen tekeer, sne den de banden stuk van alle voertui gen, wierpen brandbommen in vollo trams en smeten molotow-cocktails door de ramen van kantoren. De politie heeft 90 mensen gearres teerd. Zij worden beschuldigd van verzet tegen de politie en van vernie ling. De betoging van de 'maoïsten' was voornamelijk gericht tegen een showroom van Renault. Ook werden stenen en brandbommen gegooid naar het gebouw van het dagblad Corriere della Sera. In de Zuiditaliaanse pro- DEN HAAG De margarine is met ingang van vandaag 2 cent per pakje goedkoper geworden. De verlaging is mogelijk door een daling van de grond stof fenprijs op de wereldmarkt, zo zegt de bond van Nederlandse marga- rinefabrikantcn. Het is de derde keer in één jaar dat de margarineprijs met 2 cent verlaagd wordt. SALISBURY (Reuter) Na op de valreep nog een zak met ruim 3.000 ja-stemmen in ontvangst te hebben genomen, is zaterdag de commissie- Pearce, die twee maanden in Rhodesië heeft vertoefd om de openbare me ning te peilen over het Brits-Rhodesi- sche akkoord, naar Londen vertrok ken. Het rapport van de commissie zou in de tweede helft van april voltooid zijn. vineie Calabrië zijn zaterdag eveneens bomaanslagen gepleegd. De communisten die vandaag in Mi laan een groot en belangrijk congres houden, waren verontrust en verbaasd over de activiteiten van de 'maoïsten'. Zij veroordeelden de 'daden van pro vocatie van de linkse extremisten.' Een van hun grootste problemen is, hoe tegengegaan kan worden, dat veel partijleden zich bij de 'extremisten' aansluiten. In Mei worden in Italië verkiezingen gehouden. De 'maoïsten' zeggen, nu al te rekenen op een miljoen stemmen. TEHERAN (RTR) In Perzië zijn gisteren negen personen voor het vuur peloton terechtgesteld. Ze waren vol gens een officiële bekendmaking door een militair hof ter dood veroordeeld wegens moord, sabotage, activiteit te gen de staat, illegaal wapenbezit, lid maatschap van communistische groe pen en overvallen. Al eerder waren tien mensen op soort gelijke gronden terechtgesteld. De sjah heeft tien anderen gratie ver leend en hun vonnis omgezet in le venslang. Er zijn de laatste maanden ongeveer 120 'guerrillastrijders' gear resteerd. Sommigen zouden getracht hebben prins Sjahram een neef van de sjah en de Amerikaanse ambassadeur Douglas MacArthur te ontvoeren. Kritiek op persbureaus CALCUTTA (Reuter) De internati onale persbureaus zijn te eenzijdig op de geïndustrialiseerde wereld gericht en besteden te weinig aandacht aan de ontwikkelingslanden, zo heeft de Indiase staatssecretaris voor communi catie en radio zaterdag in Calcutta, gezegd. De ontwikkelingslanden zelf. zei ze, zijn niet in staat om aan de nieuwsgaring en -verspreiding vol doende aandacht te schenken; ze zijn daarom afhankelijk van de in de rijke landen gevestigde persbureaus. Sport Westrus sterkste in "Ster"... 8 Perikelen rond Stuy9 Feyenoord valt onzeker aan 10 Van een verslaggever UTRECHT Een groep van 27 gemeenten in het westelijk deel van de provincie Utrecht en in de aangrenzende provincies Noord- en Zuid-Holland wil tot een gewest komen. Met dit initiatief wordt een tot dusver niet vertoonde wijze van gewestvorming nagestreefd: een gewest, dat het gebied van meer dan één provincie omvat. den ingeruimd voor de actieve en passieve openluchtrecreatie van zowel de inwoners van het gebied als van de omringende agglomeraties. In de 27 gemeenten leeft de vrees, dat bij een niet aanpakken van de gewest vorming de kans bestaat te worden ingedeeld bij een gewest Utrecht of Amsterdam. De gemeenteraden is ge vraagd zich voor 1 juli van dit jaar over het plan uit te spreken. De nota opgesteld door burgemeesters en raadsleden in de intergemeentelijke werkgroep, is toegezonden aan de ge meenteraden voor een principe-uit spraak. Vermakelijke satire op En gelse ziekenzorg Maatschappijen zouden welwillend zijn BEIROET (Reuter, l PI, AP) De elf leden van de OPEC (Organisatie \an olieproducerende landen) hebben geëist, dat de op kun grondgebied werkzame buitenlandse oliemaatschappijen bun een staatsdeelneming van 20 procent toestaan en dat achter deze maatregel haast wordt gezet. De maat schappijen zouden volgens de Saoedi-Arabisclie minister Jamani welwillend op deze eis hebben gerea geerd. Voor juni zou een beslissing moeten vallen. Een van de belangrijkste problemen zal echter zijn, dat de OPEC zich in de maatschappijen willen inkopen op basis van de boekwaarde, terwijl de ondernemingen willen dat er reke ning wordt gehouden met hun inves teringen en de te verwachten winsten. Een groep deskundigen van de OPEC zal een fonds gaan vormen, waaruit kan worden geput als tegen een van de leden iets door een oliemaatschap pij wordt ondernomen. De OPEC stelde haar eis, nadat minis ter Jamani op een in Beiroet gehou den conferentie had meegedeeld, dat de Aramco (Arabisch-Amerikaanse olie-maatschappij) in beginsel had be sloten Saoedi Arabië een staatsdeelne ming van 20 procent toe te staan. In de Aramco werken samen de Ameri kaanse maatschappijen Standard Oil of New Jersey, Standard Oil of Cali fornia, Texaco en Mobil Oil. De ande- AMSTERDAM De werknemers van de suikerrietplantage Mariënburg in Suriname wilen deze plantage in eigen beheer nemen. Zij hebben in Neder land twee gemachtigden aangewezen om met de directie van de Rubber Cultuurmaatschappij Amsterdam te onderhandelen over de overname van de plantage. Amsterdam Rubber heeft de Surinaam se regering voorgesteld de suikerprijs te verhogen en een subsidie te ver lenen in de verliezen, die haar doch teronderneming al geruime tijd lijdt. Worden de voorstellen niet aanvaard dan zou de maatschappij de plantage willen sluiten. Dé werknemers hebben naar aanleiding hiervan aangeboden de onderneming over te nemen. Boekcnctalngc Radio- on t v-programma's Strips, feuilleton Lezers schrijven Even puzzelen Tot de 27 gemeenten behoren onder meer Loosdrecht, Vinkeveen, Abcou de, Breukelen, Loenen, Lopik, Oude water en Woerden. De belangrijkste doelstelling is de zorg voor een even wichtige ruimtelijke ontwikkeling in een gebied, dat voor een groot deel wordt omsloten door de grote-stads- agglomeraties van Amsterdam en Utrecht Het groene karakter van dit gebied, zo staat in een door een intergemeentelijke werkgroep opge stelde nota, moet behouden blijven. De agrarische aspecten moeten volop kansen blijven krijgen, terwijl tevens een zeer belangrijke plaats moet wor- 'Kunt u snel iemand sturen om iets aan de tv in orde te bren gen voor mijn vader thuis komt?' re landen om de Perzische Golf Perzië (Iran), Irak. Koeweit, Qatar en Aboe Djabi zouden ook in aanmer king komen. De OPEC verwacht dat alle andere maatschappijen die in de betrokken staten (de overige zijn Algerije, Indo nesië, Lybië, Nigeria en Venezuela) ook zo'n positieve houding zullen aan nemen. Minister Jamani heeft op dracht gekregen de onderhandelingen daarover voort te zetten. Het doel van de vergadering van de OPEC was, een gezamenlijke actie te overwegen in verband met de neiging van de oliemaatschappijen, de bespre kingen over staatsdeelneming uit te stellen. De mededeling van minister Jamani over de bereidheid van de Aramco kwam als een welkome ver rassing. Jamani verklaarde later, de brief pas aan de vooravond van de OPEC-bij- eenkomst van de Aramco te hebben ontvangen. De Aramco heeft uitslui tend Saoedi-Arabië als werkterrein. Deze maatschappij was daar een van de pioniers en heeft nog steeds een overheersende positie in de olie-indus trie die zorgt voor 80 procent van de inkomsten van het woestijnkoninkrijk. De drie eisen van de OPEC zijn: 1. De olielanden moeten een aandeel hebben in de bedrijfsvoering van de maatschappijen ter grootte van 20 procent en dit moet in de komende jaren stijgen tot 51 procent. Hoe lang het moet duren, voordat de 51 pro cent bereikt is, zal van land tot land vastgesteld worden. 2. Compensatie moet geschieden in baar geld en niet in natura (in de vorm van olie. 3. De regeringen moeten het recht hebben hun aandeel van de olie terug te verkopen aan do maatschappijen die haar uit de grond hebben gehaald. Dit moet gebeuren tegen de prijs, gelijk staande aan de helft van de kosten van de winning, plus belastin gen en de 'posted price' (de prijs aan de bron). Lybië, dat reeds onderhandelt over compensatie voor verliezen als gevolg van de dollar-devaluatie, zal waar schijnlijk proberen nu al een staats deelneming van 51 procent te krijgen. De meerderheid van de OPEC-leden zou echter de voorkeur geven aan de Saoedi-Arabische plannen, die van 20 procent uitgaan. Roggeveen inspireert Den Haag 11 Fiat Stars stopt Levi's 12 Binnenland Vakbeweging stelt regering voorwaarden7 MOSKOU (Reuter) Een ontploffing in een radiofabriek in de Rusische plaats Minsk heeft zeker aan twintig arbeiders het leven gekost. Hoewel het ongeluk vrijdag is gebeurd, werd het pas zondag in buitenlandse communis tische kringen in Moskou vernomen. Het feit dat het ongeluk wérd bekend gemaakt en dat er een commissie van onderzoek is ingesteld, onder leiding van partij-secretaris Dmitri Oestinow, beschouwden waarnemers als een te ken dat het een zeer ernstig ongeluk betrof. Buitenland Meer macht voor Indira Gandhi 8 Kerk Dr. Masselink blij met syno debesluit in zaak-Wiersinga 2 Kunst Kostelijke hoogtepunten in brave soldaat Svejk 2 PARIJS (UPI) De Franse politie heeft de plaats ontdekt waar de ont voerde Renault-functionaris Robert Nogrette 48 uur lang is vastgehouden als gijzelaar. Het is een appartement op de zevende verdieping van een modern gebouw in het deftige zestiende arrondissement in het westen van Parijs. De politie meent, dat de 'maoïstische' ontvoer ders van Nogrette blijkbaar de vlucht hebben genomen. Zij lieten een pistoolmitrailleur achter en de ver pakking van een wasmachine, waarin zij hun slachtoffer hadden verborgen na hem van een straat bij zijn woning opgepikt te hebben. MUERREN (Reuter) Hoog in de Zwitserse Alpen hebben ze ventig toeristen de nacht van za terdag op zondag doorgebracht in de cabine van een kabelbaan, die 250 meter boven de grond was gestrand doordat twee ka bels verstrengeld raakten. Helikopters bevrijdden de toeristen in de loop van zondagmorgen in een urenlange reddingsoperatie uit hun benarde positie. Het was zo, dat in de cabine lang niet voor iedereen plaats was om te zitten of te liggen. Drie toestellen vlogen af en aan om de :::ensen uit de cabine op te hijsen (foto). Ze konden maar drie Dersonen tegelijk meenemen. Pas tegen het mid daguur was de laatste in veiligheid gebracht De stemming was de hele nacht goed gebleven. Er is geen spra ke geweest van paniek. Uw krant vernieuwd en uitgebreid D Ag, noteer ols i 1/^ 4 Nieuwe obonnees opgeven nieuwe abonnee: jp J be\aa\t per-. Ss nu gemokkelijk I N„_. .1 Verdien zelf een leuke J a moond attentie naar keuze Plo™:D kwartaal U hoeft alleen maar deze I De "«uwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen vernieuwde en sterk gratis, en bespoort tenminste 3.— abonnementsgeld uitgebreide krant van V hand tot hand te laten gaan. I Opgegeven door: Naam: En dan de bon hiernaast Adres: invullen. I Ploots-.i Ik ontvang ols beloning het aangekruiste Postzegel niet nodig als mopj. potipoptr ,chooilie hondfce porooimop J U op de envelop schrijft: tn.tlopp»,, (He:»-ondw.-nifr) rr*l britfpopier Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1