Franse politie zet jacht op ontvoerders voort WANTROUWENSVOTUM KAN BRANDT VELLEN Sow jet-Unie wijst Roemenië terecht Peking eist staking bombardementen YS Noorse regering pleit in witboek voor EEG Irak ontkent massale sterfte door kwik Gevangen in langdurige oorlog Bhoetto naar Moskou Vrijspraak in het Auschwitz-proces Geheim akkoord Israël-Jordanië opnieuw gemeld A TROUW/KWARTET ZATERDAG 11 MAART 1972 IIHTKM,AM> Nogrette weer vrijme t vuunvapens bedreigd PARIJS (AP) De Franse regering heeft gelast de grootscheepse jacht op de ontvoerders van de 63-jarige Robert Nogrette onverminderd voort te zetten. Deze personeelschef van de Renaultfabrie- ken werd woensdag door een Franse maoistiselie splintergroep ontvoerd en is zoals we gisteren nog in enkele edities konden melden inmiddels vrijgelaten. De ontvoerders zetten Nogrette in een auto af in Rue Desnouvettes, een straat in Parijs. De kidnappers hadden hem tevoren een donkere bril opgezet en een blindenstok gegeven. Nogrette, nerveus maar gezond, ging direct naar een kledingstomerij in de buurt en vroeg of hij mocht telefoneren. Hij belde zijn vrouw, kreeg geen gehoor en koos daarop het alarmnummer van de politie. Pas daarna maakte hij zich aan de juffrouw die hem in de stome rij te woord stond bekend. Kort na de vrijlating van Nogrette heeft de maoïstische groep het Nieu we Volksverzet in een communiqué verklaard dat 'wij door deze arrestatie Frankrijk op de hoogte wilden bren gen van een ongelooflijk onrecht: na een arbeider (de 23-jarige Pierre Overney) te hebben vermoord, heeft de directie van Renault een twintigtal •aanvoerders' ontslagen'. Arbeiders, jongeren en democraten werden opge roepen de strijd voort te zetten. Goed behandeld Nogrette die aanvankelijk door de politie van de pers werd weggehouden is door zijn ontvoerders goed behan deld, zo is door de politiewoordvoer ders meegedeeld. Hij had zijn gevan genschap wel langdurig gevonden. 'De Jacht ontvoerders gaven me te eten maar ik kreeg voortdurend sarcastische en be ledigende opmerkingen naar mijn hoofd geslingerd. Soms bedreigden zij me met vuurwapens', zo had Nogrette verteld. Later vertelde hij journalis ten dat de maoïsten hem 48 uur lang een pistool in de buik hebben ge prikt. men onze onderneming kent'. Aldus Dreyfus. Nogrette's vrouw reageerde op het nieuws van de vrijlating met: 'God dank, wat ben ik blij' en zei gauw het geliefkoosde gereoht van haar man, 'roast beef', klaar te maken. Pierre Dreyfus, de 64-jarige directeur van Renault, die zelf ook door de maoïsten bedreigd is, zei 'zeer opge lucht' te zijn. Over de -maoïsten merkte hij op dat zij 'ondanks al hun pogingen altijd een vreemdsoortig groepje in de onderneming waren ge bleven. Sommigen, die niets weten van de arbeidsomstandigheden spra ken van een klimaat van onderdruk king. Dit kan men niet zeggen als PEKING, SAIGON (Reuter, UPI, AP, AFP) China heeft geëist dat Amerika een eind maakt aan de bombardementen op Noord- Vietnam en dat alle Amerikaanse troepen onvoorwaardelijk en voor een vastgestelde datum uit Indo- China worden teruggetrokken. De eis was vervat in een officiële verklaring van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken en bedoeld als ondersteuning van de Noordvietname- se regeringsverklaring van 6 maart. Daarin werd het 'Amerikaanse imperi alisme' krachtig veroordeeld vanwege de bombardementen op grondgehied van Noord-Vietnam. In een uitzending via de radio van het officiële Chinese persbureau Vieuw China wordt gezegd dat de lombardementen aantonen, Tioe ver het Amerikaanse imperialisme weg zinkt in liet moeras van zijn agressie- horlog'. Amerika moet ophouden 'ma rionetten in de Indochinese landen te steunen, opidat de volkeren van Viet- ham, Laos en Cambodja hun proble men zelf, zonider inmenging van bui tenaf, kunnen regelen',- aldus Nieuw China. Er zou sprake zijn van een nieuwe inval van Zuidvietnamese troepen in Cambodja. In militaire kringen in Saigon werd vernomen, dat een Zuid vietnamese legereenheid van ongeveer 10.000 man in het buurland 'commu nistische verzetshaarden gaat uitroei en'. Regeringsfunctionarissen in de Zuidvietnamese hoofdstad zeggen niets van een dergelijke operatie af te weten. De militairen vertellen daarentegen, dat de 'zuiverings-operatie' zich over een betrekkelijk lange periode zal uit strekken. Nadere bijzonderheden wil den zij niet verstrekken om veilig heidsredenen. Bij de actie zijn eenhe den van de cavalerie, artillerie, infan terie en de luchtmacht betrokken. Intussen is in Cambodja maarschalk Lon Nol tot president uitgeroepen. Hij neemt de plaats in van Sjeng Heng, die verklaarde dat Lon Nol de enige is, die in de huidige kritieke toestand het land kan leiden. Lon Nol, die vorig jaar dioor een 'hersenbloeding tijdelijk werd uitge schakeld, heeft generaal Sirik Matak tot premier benoemd. Studenten hiel; den in de hoofdstad Phnom Penh een betoging tegen deze benoeming. De Franse regering heeft de groot scheepse jacht op de ontvoerders on verminderd voortgezet. Donderdag avond werden in Parijs 55 wegversper ringen aangebracht om auto's te con troleren. In de nacht werden 1500 mensen voor controle aangehouden Een veertigtal personen moest mee naar het politiebureau. De ontvoerders hebben door de snelle vrijlating van Nogrette hun kansen om levenslange gevangenis te krijgen verspeeld. Zij kunnen nu 'sledhts' tot straffen van vijf tot 20 jaar worden veroordeeld omdat Nogrette binnen vijf dagen na ontvoering is losgelaten Inmiddels hebben functionarissen van Renault meegedeeld dat één van de lagere bedrijfsleiders een rouwbrief heeft gekregen waarin stond: 'Jouw uur van afrekening is gekomen. Gete kend de justitie van Mao'. De dreigementen' en de ontvoering van Nogrette volgde op het neerschie ten van de 23-jarige René-Pierre Over ney, een maoïst die was doorgedron gen op het terrein van Renault. Hij werd gedood door een van de bewa kers van Renault en volgens ooggetui gen in koelen bloede. De dader heeft echter verklaard uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Foto's van het gebeurde lijken deze laatste verkla ring echter te wraken. Na een schietpartij brak bij Renault onrust uit. De kwestie werd het begin van- een zware ruzie tussen Franse gauchisten, (uiterst linkse fracties) en de communistische partij, die de reac ties op de dood van Overney overtrok ken achtte en meende dat zij de werkgevers en de gaullisten in de kaart zouden spelen. Ook de CGT, de door de communisten gedomineerde vakbeweging, richtte zich tegen de pro-gauchistische betogingen. Op de achtergrond van de vete ligt echter de felle strijd ten grondslag tussen de verschillende Franse politieke groepe ringen om de gunst van de werkne mers en de vakbonden in de bedrij ven, met het oog op de volgend jaar te houden algemene verkiezingen. BEIROET (Reiuter) De Iraakse am bassade in Beiroet heeft ontkend dat honderden Irakezen bij een massale kwikvergiftiging om het leven zouden zijn gekomen. Berichten van deze strekking, afkomstig van reizigers uit Bagdad, werden 'zwaar overdreven' genoemd, maar de ambassade noemde zelf geen cijfers. Zoals bekend heeft de Zweedse ambassade in Bagdad ge meld dat er honderd slachtoffers zijn. OSLO (Reuter) In een witboek dat negen kilo weegt en 680 blad zijden telt, heeft de sociaal-democratische Noorse regering van pre mier Trygve Bratteli zich gisteren onbewimpeld uitgesproken voor het Noorse lidmaatschap van de Europese Economische Gemeen schap, samen met Engeland, Denemarken en Ierland. Overal in Zuid-Vietnam duurt de strijd voort. Ten noordwesten van Saigon werden twee Viet-Cong-militairen gevangen genomen. Ge blinddoekt werden zij naar een post van het Zuidvietnamese leger overgebracht. MOSKOU (AFP, ANP) De onafhankelijke koers, die Roemenië nog altijd tegenover de Sowjet-Unie volgt heeft opnieuw tot felle Rus sische kritiek geleid. Roemenië wordt niet met name genoemd. In een artikel in het politieke maandblad 'Het Internationale Leven' wordt gësproken over 'centrifugale krachten in het socialistische kamp'. Het doel van het artikel is duidelijk. Van a tot z loopt door de tekst de waarschuwing van het Kremlin, dat de Sowjet-Ünie binnen het socialisti sche kamp de grote leider is en zal blijven en dat het negeren van de aangegeven richting onherroepelijk naar het verderf leidt. De schrijver van het artikel, Saka- noew, zegt dat het onmogelijk is, geen rekening te houden met de rol van de Sowjet-Unie in de wereldpolitiek en met haar plaats en gezag in de inter nationale arena. Volgens de schrijver zou het te sim pel zijn, de rol van elk land met eenzelfde standaard te meten. Men kan niet voorbijgaan aan de rol die de Sowjet-Unie speelt in de regie van de actieve socialistische politiek en in de versterking van het economisch en militair potentieel van het 'socialisti sche wereldsysteem'. Verzet zou voor elk land neerkomen op schade toebrengen aan de eigen vitale belangen. De uiteindelijke ge volgen kunnen voor dat land zeer ernstig zijn, aldus Sakanoew. 1-Iet is naar zijn mening niet moeilijk zich voor te stellen wat er van de socialistische landen in Europa en Azië terecht zou zijn gekomen (inclu sief de nietdeden van het Warschau pact) als er geen solide unie had bestaan, als elk van hen aan zijn lot was overgelaten en als zij niet hadden kunnen steunen op de Sowjet-Unie en het socialistische wereldsysteem. In deze geest gaat de schrijver ook in op het negatieve voorbeeld van China en veroordeelt hij de Chinese leiders voor hun pogingen 'de basis van het democratische volksregime te liquide ren'. Het zou zelfs voor een man als Mao Tse-toeng, die ervaren is in intriges en politieke manipulaties, moeilijk zijn 'de revolutionaire overwinningen van partij en volk te liquideren. Dat betekent niet, dat geen rekening moet worden gehouden met het gevaar voor het Chinese volk. De tragedie van dit volk mag noch voor China, noch voor de progressieve wereldbeweging ern stige gevolgen hebben', zo besluit het artikel. KAR ATS JI (AP) President Bhoetto van Pakistan gaat op 16 maart naar Moskou voor het afleggen van een of ficieel bezoek van drie dagen. Hij gaat met de Russische leiders praten over de bilaterale betrekkingen en de toe stand op het Indische subcontinent na de oorlog tussen Pakistan en India. Volgens het witboek is de Noorse toetreding tot de EEG noodzakelijk ter bescherming van 's lands belang rijkste economische en politieke be langen. Het Zweedse alternatief van een vrijhandelsakkoord wordt in het witboek als absoluut onvoldoende van de hand gewezen. In haar witboek stelt de Noorse rege ring dat uit een diepgaande studie op basis van de resultaten die tijdens de onderhandelingen in Brussel werden verkregen, is gebleken, dat het lid maatschap in vergelijking met een handelsverdrag, zowel in economisch als sociaal en politiek opzicht duide lijke voordelen biedt. De krachtige oppositie buiten en bin nen het Noorse parlement wordt in het witboek gewaarschuwd dat een handelsverdrag tot stagnatie van in dustriële ontwikkeling zou kunnen leiden en de volledige werkgelegen heid bedreigen, omdat de industrie toegang tot een grote Europese markt ontzegd zou worden. Als men geen lid zou worden, aldus het witboek, dan zou de ontwikkeling van een nationale petro-chemiscbe in dustrie in de praktijk onmogelijk worden. Ook de export van produkten als aluminium, ijzerhoudende legeringen en papier naar de gemeenschap zou getroffen worden. Het witboek bere kent dat de veertigduizend vissers in Noorwegen voor een douanebarrière van ongeveer honderd miljoen kronen zouden komen te staan als Noorwegen buiten het grote Europese afzetgebied zou blijven. Vooral onder de vissers en boeren is het verzet tegen de gemeenschap sterk. Maar volgens de Noorse rege ring hebben de vissers niets van aan sluiting bij de EEG te vrezen. Noorwegen heeft een politieke waar borg gekregen dat een vergrote EEG zijn belangen niet zal schaden wan neer in 1982 een einde komt aan de ontheffing die het voor de duur van tien jaar van de visserij-politiek van de EEG heeft gekregen en die het binnen een visserij grens van twaalf mijl exclusieve rechten verleent. Het witboek verwerpt als volkomen ongegrond beweringen van tegenstan ders van het lidmaatschap dat dit Noorwegens sociale beleid schade zou WENEN (DPA/ANP) Een jury rechtbank in Wenen heeft twee voor malige SS-officieren, die verantwoorde lijk werden geacht voor de bouw van de gaskamers in Auschwitz, vrijgespro ken. In Auschwitz zijn tijdens de twee de wereldoorlog tenminste drie mil joen joden om het leven gebracht. De twee mannen, de 63:jarige Walter Dejaco uit Reütte (in Tirol) en de 71- jgrige Fritz Ertl uit Linz waren be schuldigd van medeplichtigheid aan moord. Naar hun plannen en onder hu nleiding werden in Auschwitz vier crematoria met gaskamers gebouwd. Dejaco was bovendien nog aangeklaagd wegens moord op twee arbeiders in oktober en november 1940. berokkenen en leiden tot huurverho ging, het afremmen van de gewestelij ke ontwikkeling en het afnemen van arbeidsplaatsen. Het witboek zal naar alle waarschijn lijkheid in mei. wanneer alle politie ke partijen hun landelijke congressen hebben gehouden, besproken worden In september vindt een adviserende volksraadpleging plaats, gevolgd door een formeel besluit van het parlement omtrent al of niet lid worden. Tot dusver hebben partijvergaderin- gen op plaatselijk vlak onder niet- socialistische partijen meerderheden tegen het lidmaatschap opgeleverd. De conservatieven echter zijn sterk voor, zoals een grote meerderheid van soci alistische afgevaardigden voor is. Politieke kringen in Oslo verklaren dat grote inspanningen van de rege ring en haar aanhang nodig zullen zijn om de tegenstand en twijfels onder het publiek uit de weg te ruimen. Uit de jongste enquêtes blijkt dat nog steeds slechts ongeveer een derde der ondervraagden voor het lidmaatschap van de EEG is. BEIROET, CAIRO, TEL AVIV (UPI, Reuter. AP, AFP) Hard nekkig houden de berichten aan, als zouden Israël en Jordanië een geheim akkoord hebben gesloten. Hoofdlijnen van de overeenkomst zou den zijn: Jordanië zal de aanspraken op Jeru zalem opgeven, maar zijn vlag zal op de Al Aksa moskee blijven wapperen; Israël zal zijn troepen van de weste^ lijke Jordaan-oever terugtrekken; het gebied wordt gedemilitariseerd en krijgt een vorm van zelfbestuur onder Jordanië. Het akkoord zou geheim worden ge houden totdat zich gunstige gelegen heid voor publikatie voordoet. In Cairo is president Sadat terugge keerd van bezoeken aan Saoedi-Arabië en Koeweit. Zondag zal bij de presi denten van Libië en Syrië ontmoeten om over de politieke en militaire aspecten van de crisis in het Midden- Oosten te praten. Ook Jassir Arafat, leider van Al Fatach, zou bij de besprekingen aanwezig zijn. Mohammed Hassanan Heikal, Egypte's belangrijkste politieke commentator heeft intussen VN-fcemdddelaar Gun nar Jarring verweten, dat hij is ge zwicht voor de Israëlische eis voor onvoorwaardelijke 'onderhandelingen met de Arabische landen. Israël werd opgeschrikt, door het nieuws, dat twee Egyptische MIG's-23 boven het bezette schiereiland Sinai hebben gevlogen. Zij vlogen op grote hoogte en met grote snelheid in de richting van Sjarm el Sjeich, nadat zij bij Ismailia het luchtruim boven de Sinai waren binnengedrongen. door Jaap den Boef Het voortbestaan van het coalitie kabinet in Bonn hangt niet alleen af van wat er gebeurt met de verdragen, die de bondsrepubliek heeft gesloten met de Sowjet-Unie en Polen. Ook de groeiende ontevredenheid in so- ciaal-demooratische en liberale Bonds dagkringen speelt een rol van beteke nis. Met name maakt men zich zorgen over het uitblijven van belangrijke belastinghervormingen, die bijna drie jaar geleden tijdens de verkiezings campagne in 1969 de Westduitsers werden voorgeschoteld die soelaas moesten brengen voor de gewone man. Als superminister (van financiën èn econo mie) Karl Schiller deze verkiezingsbelof ten waar had kunnen maken, zou kanse lier Willy Brandt de behandeling van genoemde verdragen in de Bondsdag waarscliijnlijk met vertrouwen tegemoet kunnen zien. Hij zou vrij zeker bij de eindstemming in mei een geringe meer derheid voor zijn 'Ostpolitik' hebben ge kregen. Verder zou hij zich in alle rust kunnen voorbereiden op de verkiezingen van september 1973. Zijn christen-democra tische tegenstanders zouden waarschijnlijk geen bedreiging meer hebben gevormd. Kritiek Het is echter anders gelopen, dan sociaal democraten en liberalen in 1969 hebben gedacht. Sinds die tijd heeft Brandt minis ter Schiller vrij mandaat gegeven, omdat de kanselier vrijwel al zijn aandacht moest wijden aan de belangrijke toenadering tot de Sowjet-Unie en haar bondgenoten. Hij kon het zich in 1969 verloorloven, Schiller zijn gang te laten gaan, omdat het beleid van de minister in dat verkiezingsjaar de SPD aan een behoorlijke zetelwinst in de Bondsdag had geholpen. Na twee en een half jaar heeft Brandt echter de grootste moeite om Schiller te verdedigen tegen felle kritiek van leidende sociaal-democra ten en liberalen. Men neemt de minister vooral kwalijk, dat hij de belastinghervormingen ten bate van de kleine man op de lange baan heeft geschoven om te voorkomen dat zijn eco nomische beleid definitief mislukt. Hij ontziet de grote ondernemingen en moet al geruime tijd het verwijt aanhoren, dat hij geen sociaal-democraat Is. Met grote tegenzin heeft Schiller vorige week in een crisissituatie beloofd, dat hij alsnog met voorstellen tot belastinghervorming zal ko- Willy Brandt men. Maar het wordt Onwaarschijnlijk ge acht, dat die nog tijdig (dat wi'l zeggen vóór de verkiezingen van volgend jaar) gerealiseerd zullen zijn. Zo komt het dat in beide regeringspartijen afgevaardigden rondlopen, die niet geluk kig zijn met de verdragen tussen Bonn enerzijds en Moskou en Warschau ander zijds en die tevens teleurgesteld zijn over het sociaal-economisch beleid van de Bondsregering. Het zijn vooral degenen die bij volgende verkiezingen niet meer op de kandidatenlijsten zullen voorkomen, die naar een mogelijkheid zoeken om het op een onopvallende manier te laten afweten. Dat kan niet, wanneer zij in mei tegen de verdragen zouden stemmen om kanselier Brandt tot aftreden te dwingen. Want die stemming is niet geheim. Geheim In dit verband is er reden om aan te nemen dat de cbristen-democraten onder leiding van Rainer Oandidus. Barzel de eindstemming over de verdragen als het even kan niet afwachten. Zij hebben daarvoor twee redenen. De belangrijkste is, dat zij liever niet bekend staan als degenen, die verantwoordelijk zijn voor een eventuele afwijzing van de akkoorden Rainer Candidus Barzel met Moskou en Bonn. Verwerping zou hun niet in dank worden afgenomen als het tot. verkiezingen zou komen. De andere reden is, dat Barzel vervroegde verkiezingen wil voorkomen door een zogenaamd 'constructieve motie van wantrouwen' in te dienen. Daarover wordt nL in een geheime stemming be slist. Een dergelijke taktiek kan het de wankel moedigen in de regeringspartijen mogelijk maken zonder gezichtsverlies tegen hun eigen leiders te stemmen en op die manier hun optreden als parlementslid in elk geval nog ruim een jaar te prolongeren. Voor de christen-democraten zou het over lopen van deze afgevaardigden betekenen, dat Barzel het kanseLierschap overneemt van Willy Brandt, die bij de verkiezingen van volgend jaar de rol van oppositielei der zou moeten spelen. Het zou voor Barzel een gunstige uitgangs positie zijn, te meer als hij er dan in geslaagd zou zijn, Russen en Polen gunsti ger te stemmen ten aanzien van onderde len van de verdragen, die voor ongeveer de helft van de Bondsdagleden bezwaren opleveren. Dat Moskou en Warschau voor Barzel toeschietelijker zouden willen zijn dan voor Brandt valt echter nauwelijks te Gustav Heinemann verwachten. Misschien zullen zij bereid zijn, de verdragen vergezeld te doen gaan van brieven, waarin de wederzijdse opvat tingen over geschilpunten nog eens duide lijk uiteengezet worden. Meer zit er be paald niet in. En zelfs als Moskou enkele toezeggingen doet is het de vraag, of de fel nationalisti sche Beierse Franz Josef Strauss niet zal dreigen, Barzel de steun van zijn CSU te onthouden. Tenzij de eventuele val van het kabinet van Brandt voor Strauss al voldoende zou zijn om zijn bezwaren te gen de verdragen te vergeten. Spoed Intussen zal Barzel alleen een greep naar de macht doen als vaststaat, dat een meerderheid zich achter een 'constructieve motie van wantrouwen' schaart Hij moet waarschijnlijk snel handelen om te voor komen, dat sociaal-democraten en liberalen de rijen weer sluiten. Anderen zouden het voorbeeld kunnen volgen van de liberale afgevaardigde Kühlmann-Stumm, die tegen de verdragen is, maar zich bereid heeft verklaard, zijn zetel in de Bondsdag ter beschikking te stellen van een partijgenoot, van wie be- Karl Schiller kend is dat hij vóór zal stemmen. Barzel zou lang moeten wachten op een andere gunstige gelégenheid. Ziet Barzel zich inderdaad gedwongen, de eindstemming over de verdragen in mei af te wachten, dan kan hij bij aanvaarding daarvan zijn kanseliers-aspiraties wel enige tijd in de ijskast stoppen. Want overleeft Willy Brandt deze moei lijkste test uit zijn kanseliersloopbaan, waaraan hij de vertrouwenskwestie kan verbinden, dan zal de rust in de regerings partijen ongetwijfeld terugkeren. Hij zal dan wel tot de verkiezingen van volgend jaar in het zadel blijven. Vooral als minister Schiller er nog in zou slagen, het vertrouwen te herwinnen, dat zelfs in de regeringspartijen niet bijster groot is. Lijdt Brandt echter een nederlaag en besluit hij, niet aan te blijven, dan doen zich twee mogelijkheden voor. Hij kan vrijwillig aftreden en aan president Gus tav Heinemann (een partijgenoot) overla ten of een nieuwe kanseliers-kandidaat in de gelegenheid gesteld zal worden, de absolute meerderheid de helft van het aantal zetels in de Bondsdag plus één achter zich te krijgen. Slaagt geen enkele kandidaat daarin, dan is na twee weken van vergeefse pogingen een gewone meerderheid van stemmen vol doende. Heinemann moet dan wel binnen de kandidaat die de meeste stemmen een week de benoeming bekrachtigen van kreeg. Weigert hij, bijvoorbeeld omdat een christen-democraat bij verrassing de meeste stemmen krijgt, dan moet de presi dent de Bondsdag ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. De andere mogelijkheid is dat Brandt niet vrijwillig aftreedt, maar president Heine mann onmiddellijk na een eventuee ne derlaag verzoekt, de Bondsdag te ontbin den en vervroegde verkiezingen uit te schrijven. De president, die daartoe het recht, maar niet de plicht heeft, moet binnen drie weken beslissen. In die periode kan de oppositie alsnog proberen, met een 'constructieve motie van wantrouwen', de macht over te ne men. Heinemann mag bij aanvaarding daarvan niet meer op het verzoek van Brandt ingaan. Barzel zou kanselier wor den en als zich niets bijzonders zou voordoen tot de verkiezingen van sep tember volgend jaar kunnen aanblijven. Jacht Vooral Strauss weert zich geducht in de jacht op 'deserteurs' in de sociaal-democra tische en liberale gelederen. Dit lovert nogal wat problemen op, omdat enkele 'gegadigden' de voorwaarde zouden hebben gesteld, dat zijvolgend jaar een 'zeker* christen-democratisch district krijgen toe gewezen om lid van de Bondsdag te kun nen blijven. Strauss geeft echter de moed niet op. Hij wil tot elke prijs het kabinet van Brandt ten val brengen. Tot elke prijs betekent in de huidige situatie vooral, dat een streep kan worden gehaald door een streven, dat in Europa minder onzekerheid zou kunnen brengen. Het is dezelfde Strauss, die o: 8 april 1966 in een interview met het Wesfduitse week blad Die Zeit woordelijk verklaarde: 'Voor geen prijs hoe die r~k mag heten kan van de Sowjets toestemming voor hereniging worden verkregen'. 'Het is mijn vaste overtuiging, dat de tweede wereldoorlog een historische cata strofe is; dat de verschuivingen als gevolg daarvan bijzonder pijnlijk zijn voor slacht offers; dat men echter historische cata strofes slechts door historische veranderin gen te boven kan komen'. 'Ik geloof niet aan herstel -an een Duitse nationale staat, ook niet binnen de gren zen van de vier bezettingszones'. In 1966 droegen de christen-democraten nog regeringsverantwoordelijkheid. Nu zij in de oppositie zijn is Strauss van gedach ten veranderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9