Actie tegen 'bloedkoffie' snel succes 3 dagen Drente f53.- I dichtbij f44.- Eerste poging Angola-comité: hoe meer je naar het zuiden ging, hoe meer wanbegrip... Angola-comité contra Hema-koffie Het weer Geen subsidie voor uitbreiding vormingswerk 8 Dagen kris-kras door Nederland Zwolsman zingt weer voorlichting samenspraak spaans TROUW, KWARTET ZATERDAG 11 MAART 1972 I1I\\EM..\M( a Commentaar ed. j; voor 15 je en. li -al. 21 )e 2i Nwi, de speel .00 d. irma: pellir buil lonlnl 17.00 ',°t De waarschuwingen van de Club van Rome en anderen, dat de wereld als geheel op een ramp afstevent als we op dezelfde voet doorgaan ons voort te planten en de economische produktie op te voeren, hebben noodzakelijk iets onvolledigs. Deze wetenschappelijke benadering beperkt zich tot het aan geven van maatregelen om het naderen de onheil af te wenden, zij spreekt zich niet uit over de politieke middelen daartoe. Dat dreigt de discussie vrij blijvend te houden. Het advies van de commissie-Mansholt aan de drie progressieve partijen is een eerste poging om die vrijblijvendheid op te heffen. Als zodanig heeft het advies grote betekenis: voor het eerst proberen praktische politici een ant woord te formuleren. Dat antwoord kon moeilijk afdoende zijn; het is tenslotte een eerste poging op een geheel nieuw terrein. Wel is het jammer dat dit stuk kennelijk in grote baast tot stand 'moest' komen. De noodzaak voor die haast kan niet uit materiële argumenten worden afgeleid, en zal dus van partijpolitieke aard zijn geweest. Dit is te meer betreurens waardig omdat het advies duidelijk en terecht probeert door bestaande politieke kaders heen te breken. Waar het advies tekortschiet afge zien van de feitelijke aanbevelingen is op het punt van de democratie. Meer dan ooit hebben we een gecentrali seerde sociaal-economische besluitvor ming nodig. Het werk van de Club van Rome, hoewel vatbaar voor forse kri tiek, heeft buiten twijfel aangetoond dat alle problemen elkaar beïnvloeden, en dat dus gedecentraliseerde beslis singsstructuren uit hun aard dodelijk werken. Dat betekent overigens dat de critici die beweren dat bij Mansholt het oude socialistische dirigisme weer eens de kop opsteekt, de situatie niet hebben begrepen. Het gaat hier om een nieuw dirigisme, dat eenvoudig noodzakelijk is om te overleven. Maar net als het oude dirigisme lijdt het nieuwe aan het euvel dat het met de gangbare democratische procedures moeilijk te beheersen is. Dat zien Mansholt en de zijnen ook heel goed, maar zij beperken zich tot de vaststel ling dat de oplossing 'hoge eisen aan onze creativiteit zal stellen'. Dat haalt je de koekoek. V an een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hel Angola-comité kan tevreden zijn. Er zal in Nederland geen Angolese koffie meer worden gedronken. Dal is liet resultaat van de met veel enthousiasme gevoerde actie "Koffie voor Nederland, bloed van Angola", die het comité op 4 februari, de elfde verjaardag van de Angolese opstand tegen de Portugese koloniale uitbuiting, ontketende. Nog voordat met de actie werd begon nen. lieten Albert Heijn, de Coöp, de Edah en De Gruyter al weten, dat ze na juni van dit jaar geen koffie uit Angola meer zullen venverken en ruim een maand later gingen ook Douwe Egberts. Van Nelle en Nie- meljer door de knieën, zodat nu de Nederlandse markt zo. goed als vrij is van de 'bloedkoffie'. Een resultaat, dat ook de voorzitter van de Angolese bevrijdingsbeweging MPLA, dr. Agos- tiho Neto, tot dankbaarheid heeft ge stemd. want vorige week liet hij in een brief aan het Angola-comit we ten zeer verheugd te zijn over het slagen van de koffie-actie in Neder land. In diezelfde brief overigens spreekt Neto ook zijn dank uit voor de steun, die prins Claus als voorzitter van de Nationale Commissie Ontwikkelings strategie aan de koffie-actie heeft ge geven door voor de" subsidie aan het Angola-comité te stemmen. Een steun, die in sommige kringen nogal op schudding teweeg heeft gebracht, maar daarnaast misschien bij anderen de sympathie voor de monarchie weer heeft bevorderd. Opvallend behalve dan het snelle resultaat van de koffie-actie is verder de argumentatie van de koffie- importeurs en grootwinkelbedrijven om geen Angola-koffie meer te ge bruiken. Bijna overal wordt gewezen op de strikt .commerciële overwegin gen. die tot het stopzetten van invoer van koffie uit Angola hebben geleid. Daarmee blijft men keurig in het spoor van de ünie van Koffiebranders en Theepakkers, die bij monde van drs. C. E. van der Ploeg er steeds maar op heeft vewezen. dat het doel van een commercieel bedrijf iets an ders is dan het zich bezighouden met de politiek-maatschappelijke situatie ui de landen, waarmee men zaken doet. Douwe Egberts Opmerkelijk in dit verband is de houding van Douwe Egberts geweest. Het bedrijf was aanvankelijk wel ge neigd de import van Angolese koffie ie'verminderen, maar weigerde perti nent de zaak zwart op wit te laten vastleggen. De uitslag van een enquête onder de Nederlandse huis vrouwen bracht Douwe Egberts (de grootste Nederlandse importeur van Angola-koffie) er echter toe om (sa men met Van Nelle en Niemeijer) te verklaren dat er geen nieuwe aanko pen van koffie uit Angola gedaan zullen worden. De middelgrote koffiebranderij en Om het allemaal nog wat moeilijker te p maken moet het beleid dat centraal en ■eek) op een of andere manier democratisch is vastgesteld, gedecentraliseerd en de- mocratisch ('in de zin van zelfwerk- pi zaamheid en participatie') worden uit- j gevoerd. Ook op dit punt staan de rri gedragswetenschappen nog met de qmond vol tanden. Het rapport-Mansholt schetst dus een r.Ti ingrijpend veranderde toekomstmaat schappij zonder de wegen daar naar toe op een aanvaardbare manier aan te geven. Dat is geen schande, maar wel Frie een beperking die dreigt de discussie toch weer vrijblijvend te houden (net als bij de wiskundige wereldmodellen). Uit die modellen lijkt te kunnen wor den afgeleid dat er geen onoverkome lijke dingen gebeuren als we met het hervormen van de maatschappij nog een jaar of tien wachten. Prof. Van der jr Grinten demonstreerde dat donderdag in Delft. Een dergelijke periode zullen we hard erg hard nodig hebben om de sociologische en politieke gaten op te vullen die de commissie- Mansholt open laat. En om intussen iskundige modellen te bouwen die zo goed zijn dat er inderdaad een beleid op kan worden gebaseerd. Als die er zijn, is overigens ook een stuk van het democratische probleem énti opgelost. Het is dan mogelijk om. 'j0{ Zonder al te moeilijke verhalen op te ;Pe< hangen, een aantal keuzemogelijkheden naast elkaar te zetten. Je kunt dan helder en duidelijk zeggen: 'als je met de samenleving déze kant op wilt. zul je nu dit moeten doen'. Sommigen zul len dat een beangstigend technocra tisch toekomstbeeld vinden, maar het is letterlijk onontkoombaar. De wereld is zo ingewikkeld geworden dat er niet meer geregeerd kan worden door een natte vinger in de lucht te steken. De opvatting van de commissie-Mans holt dat Nederland bij het noodzake lijke ombouwen van de maatschappij voorop kan gaan en daarmee een soort hefboomfunctie kan vervullen, is niet uit de lucht gegrepen en evenmin een wijs van nationale verwatenheid. Het is een feit dat de activiteiten van de Club van Rome nergens ter wereld meer indruk hebben gemaakt dan in [Nederland met Japan als goede tweede. En dat is geen toeval. Het 'hangt direct samen met de intensiteit van het milieuprobleem, dat in het land met de grootste materiële welvaart per vierkante kilometer zich het scherpst aandient. Dat probleem heeft de gees ten in Nederland de afgelopen jaren al v'ij ingrijpend veranderd. Het is geen dwaze veronderstelling dat die ontwik keling zich zal voortzetten. Van een verslaggever ROTTERDAM Leden van het An gola-comité zullen vandaag postvatten bij de Rotterdamse He ma om de klan ten te bewegen om de 'Angolese bloedkoffie' niet meer te kopen. Vol gens het Angola-comité blijven de I-Iema, De Sperwer en Centra in te genstelling tot vrijwel alle Nederland se koffieverkopende bedrijven door gaan met de verkoop van Angolese koffie. Via informatiebladen, affiches en pamfletten wil men de klanten erop wijzen onder welke 'menson waardige omstandigheden de koffie in Angola moet worden gebouwd'. Het college van B. en W. van Den Helder heeft deze week ten onrechte verklaard dat een verzoek van het Angola-comité voor een huis-aan-huis collecte is afgewezen. Het ging in werkelijkheid om het afwijzen van een verzoek van een plaatselijke An- gola-werkgroep, aldus B. en W. Den Helder staat op het standpunt dat alleen toestemming kan worden gegeven voor collectes die een charita tief doel hebben. ADVERTENTIE Ook in het voorjaar heeft het mooie Drente u veel te bieden. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis: van elk station. Vertrek dagelijks tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS koud en droog Van onze weerkundige medewerker. Vergeet de gedachten aan een lente maar! Dit iceekeind is er een import van koude lucht uit Scandinavië. Ma tige tot krachtige noordoostelijke win den voeren de kou naar onze omge ving. De middagtemperaturen worden er niet veel hoger in dan pak weg 2 tot 5 graden Celsius. In Denemarken wordt het overdag niet warmer meer dan 0 tot 3 graden en in de komende nachten rekent men er op strenge vorst 10 tot 13. Een luchtdrukverdeling als de huidige roept gedachten wakker aan de win ter. Eer, zeer krachtig hogedrukgebied boven Scandinavië zwaait de scepter. Er is het centrum van 1052 millibar bij de Witte Zee en bovendien bevindt zich een sterke brug naar een ander eveneens krachtig maximum (1043 mil libar ten noorden van de Azoren). Dan is er ook nog een lagedrukgebied van 995 millibar ten westen van Italië dat de luchtdrukgradiënt extra groot doet zijn met als gevolg sterke oostenwin den. Kleinere storingen boven Dene marken en Noord-Duitsland. die daar plaatselijk wat sneeuw en lichte regen hebben gebracht, lossen verder op. Al leen in het noordoosten is er gisteren ook wat mini-neerslag gevallen. We geloven niet dat er dit weekend in de lage Landen ergens neerslag van veel betekenis zal vallen. De enige plaats waar dat nog wel zou kunnen gebeuren is in de Ardennen. Begin volgende week zitten we ook nog wel vast aan deze temperatuurinzinking met 's nachts lichte vorst na verre gaande opheldering. We vragen ons wel aj, of er verderop in de week dan weer een geleidelijk oplopen van de temperatuur zal volgen bij een naar zuidoost ruimende wind overeenkom stig het in januari en februari gevolg de schema. Gebeurt dit niet, dan zitten ive vermoedelijk nog wel langer aan deze kou-inval vast. Blijkens een bericht in de Leeuwarder Courant verwacht de meteoroloog dr. J. P. M. Woudenberg omstreeks 16 maart het eerste Friese kievitsei. Lan delijk bezien wordt de eerste vondst in de regel een of twee dagen eerder rmdann vrij koud mllTrimDifri 4 TT* /C .-.trftlfUJIDnrk', «W V ANP/KNMI «2.00 11-3 -'5) Dwangarbeiders bezig met de koffie-oogst theehandel Simon Levelt in Amster dam was het enige bedrijf dat ver klaarde geen Angolese koffie meer te gebruiken wegens zuiver ethische be zwaren tegen de koloniale oorlog van Portugal. Rest het Angola-comité nu alleen nog Hema Centra. VéGé, De Sperwer en enkele kleine branders (samen onge veer negen procent van de Nederland se koffiemarkt) om actie tegen te voeren. Kerngroep Het Angola-comit. dat de laatste maanden met de koffie-actie zo in de publiciteit is gekomen, bestaat overi gens al elf jaar. In het voorjaar van 1961 werd het in Amsterdam opge richt teneinde het zwijgen rond het Portugese kolonialisme en de vrij heidsstrijd van de Afrikanen te ver breken en om de strijd aan te binden tegen de Westerse medeplichtigheid aan de Portugese onderdrukking en terreur. Er is een kerngroep van tien mensen, van wie er drie full-time- voor het comité werken. Eén van hen is Frans Ernst (23), sinds zes jaar aan het comité verbonden en samen met onder meer Sietse Bosgra ten nauwste bij de koffie-actie betrokken. Voowaarde om met de koffie-actie te beginnen was voor ons, dat de hele problematiek van Angola voldoende bp het publiek bekend zou zijn. aldus Ernst. Een aantal jaren geleden was dat nog niet het geval, maar de laatste twee jaar is gebleken, dat er een stijgende belangstelling is voor alles, wat zich in Zuidelijk Afrika afspeelt. Voorbeelden daarvan zijn de Deken-actie voor Angola en de Ango- ia-zondag in de kerken. Daaruit en uit brieven, die het comit kreeg, bleek, dat het publiek voldoende op de hoog te was en toen zijn we over de koffie- actie gaan denken. Frans Ernst: We wilden eigenlijk niet direct oproepen tot een boycot, omdat al zoveel groepen in Nederland dat hebben geprobeerd en het steeds mis- lut is. We zijn eerst niet de koffie branders gaan praten met in ons achterhoofd het idee: misschien is de zaak wel rond, voordat we eigenlijk een boycotactie moeten uitroepen. Dat is niet het geval geweest, hoewel voor 4 februari wel Albert Heijn, de Coöp en De Gruyter al 'om' waren. De rest echter nog niet. Toen zijn we met de LCtie begonnen, maar wel met enige angst en beven, want het stond niet -vast, hoe we uit die boycotactie zou den komen. hadden andere bedrijven ook gedaan, maar meer ook niet aanvankelijk. Bij DE was mevrouw Thomassen (van de burgemeester) meegegaan, want die had geschreven er prijs op te stellen bij het gesprek aanwezig te zijn, maar ze werd door de directie meteen apart genomen. Die begreep niet. wat zij bij zo'n Angola-comité deed. Het was meer op zijn plaats, als ze het bedrijf een keer kwam bezichti gen. Over het algemeen waren de gesprek ken. die we hebben gevoerd, zeer vriendelijk. Het was voor ons een vreemde ervaring om met hen te praten. Je praat eigenlijk nooit met dat soort mensen. Het was vaak ook een beetje onwezenlijk. Die reacties van je kan toch niet aan politiek doen. terwijl het niet aan hun ver stand te brengen was, dat ze nu toch ook aan politiek deden. Daar wilden ze gewoon niet van weten. Dat vond ik toch wel een beetje schokkend. Persoonlijk waren ze het allemaal met ons eens, maar dan kwarrt die schei ding tussen politiek en commercie. Betrokkenheid Weinig begrip OPKLARINGEN BEWOLKING MAX TEMP. 10 MIN. TEMP. -► WINDRICHTING Weerrapporten van gisteravond 7 uur; maximum temperaiuren van gisteren en neer slag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur; Amsterdam zwaar bew -I, 0. De Bilt geheel bew 4. 0; Deelén sneeuw 4, 0.6: Eelde geheel bew 5, 0; Eindhoven regfcn 5. 1: Den Helder zwaar bew 5. 0; Luchth. Rdam geheel bew 5. 0; Twente geheel bew 4. 0.4; Vlissingen geheel bew 4. 0: Zd Limburg sneeuw 4, 5 Aberdeen geheel bew 4. 0; Athene zwaar bew 16, 0 Barcelona licht bew 15, 0: Berlijn geheel bew 4. 0; Bordeaux licht bew 14. 0: Brussel regen 5. 0.1; Frankfort regen fi. Genève regen 7. 1; Helsinki onbewolkt 10. 2; Innsbrück geheel bew 15. 0; Kopenhagen driftsneeuw 1. o; Lissabon zwaar bew 115 Locarno regen S. 5: Londen zwaar bew 7. 0; Luxemburg regen 5. 0; Madrid liehi bew 12. n Malaga geheel bew 13. 0: Mallorca half bew 15. 0; .München motregen 6. 0.3; Nice geheel bew 15. 5; Oslo onbewolkt 3. 0; Parijs geheel be\t 5, 0: Rome zwaar bew 16. 1; Split geheel bew 16. 0: Stockholm sneeuw 5. 1; Wenen zwaar bew 16. 0; Zu rich geheel bew 6, 0.5. Casablanca regenbui 15. 2: Istanboel mist 12. 0; Las Palmas zwaar bew 21. 0; Tel Aviv onbewolkt 20. 0; Tunis licht bew 15, 3. HOOG WATER. 12 MAART Vlissingen 11.47; Haringvliet aan de zeezijde le getij 1.05, 2e getij 13.30: Rotterdam 2.00—14.45; Schcve- ningen 0.45—13.10; IJmutden 1.24—13.47; Den Helder 4.12—17.01: Harlingen 6.5519.2S; Delfzijl 9.20—21.14. 13 MAART Vlissingen 0.19, Haringvliet 2.04 —14.23; Rotterdam 2.57—15.38; Scheveningen 1.3S—13.55: l.Imulden 2.15—14.30; Den Helder 5 37—is 21; Harlingen 8.16—20.41; Delfzijl Tijdens de actie heeft de telefoon niet stil gestaan. Niet alleen groepen, maar ook veel particulieren belden. Trouwens ook het boekje 'Koffie voor Nederland, bloed van Angola' heeft een gunstig onthaal en veel publici- gek tei regneti.Koesffonekr-ooozi teit gekregen. Koffie is ook zo'n oer- Nederlands produkt. dat het iedereen wel aansoreekt. Het probleem zat meer bij de koffiebranders en -impor teurs. Douwe Egberts bijvoorbeeld heeft een omzet van 750 miljoen per jaar. Dat is toch geen kleine jongen om mee te onderhandelen. De Unie van Koffiebranders en Theepakker stond helemaal wereld vreemd tegenover een actiegroep als liet Angola-comité. In Utrecht. Am sterdam en de Zaanstreek was er bij de koffiebranders en grootwinkelbe drijven wel sprake van realiteitszin, maar hoe meer je naar het zuiden ging, hoe meer wanbegrip. Ook in Rotterdam bestond weinig begrip. Ze moesten je wel ontvangen, want dat DEN HAAG De beperkte financiële middelen maken een uitbreiding van de subsidiemogelijkheden voor het door vrouwenorganisaties verrichte vormings- en ontwikkelingswerk voor lopig onmogelijk. Staatssecretaris Von- lioff (erm) heeft in antwoord op vra gen van het ARP-Kamerlid Van Leeu wen, de Tweede Kamer meegedeeld geen aanleiding te zien tot het opstel len van richtlijnen voor de subsidi ering van dit werk, juist gezien het ge brek aan benodigde middelen. Door de koffie-actie is de zaak van Angola weer wat dichterbij gebracht De betrokkenheid, die je met zo'n land hebt door alleen maar de koffie te drinken. Vaak laten de mensen het bij machteloze verzuchting 'wat kan je er nou aan doen', maar hier kon den ze daadwerkelijk iets aan doen. Al was het alleen maar het kopen van een ander merk koffie. Zo kon men helpen om de actie te laten slagen en ik dacht, dat dat de mensen wel enorm heeft aangesproken. Het gesprek komt op de ommezwaai van Douwe Egberts. Frans Ernst: Ik geloof, dat verscheidene factoren daar toe hebben bijgedragen. Eesi hele be langrijke rol hebben ook dc vakbon den gespeeld, hoewel dat niet zo goed uit de verf is gekomen. Het overlegor gaan van de vakcentrales is achter de koffie-actie gaan staan en dat is toch wel doorslaggevend geweest. Daarnaast ook de enquête, die ver moedelijk negatief is uitgevallen en de stroom brieven van scholen, uni versiteiten, vormingscentra, die geen koffie meer wensten, waar Angolese koffie in zat. We kregen hier doorsla gen van brieven, die mensen aan de directie van Douwe Egberts hadden gestuurd, waarin ze niet alleen zeiden geen DE-koffie meer te zullen kopen, maar ook geen tabak en thee van dat merk meer. Subsidie Frans Ernst (en met hem het Angola- comité verwacht eerlijk gezegd nog wel wat van de interpellatie in de Tweede Kamer over de niet-toegeken- de subsidie van 9500 gulden door de regering. De koffie-actie heeft tenslot te erg veel geld gekost. 'Gebleken is. dat een grote groep Nederlanders zich achter de actie heeft gezet en ik vind. dat de Kamerleden daarnaar moéten luisteren. De subsidie zou alsnog moe ten worden gegeven'. (ADVERTENTIE) Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras- abonnement. Kinderen 4t/m9 jaar half geld. En als extra plus, half geld op de interlocale bus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uü met NS Vanmiddag wordt alles definitief rondgepraat. maar nu al is helemaal zeker, dat de jubileumavond van het (tien-) jarige Interkerkelijk Jeugd Evangelisatiekoor van Den Helder op de vijfde mei een evenement uordt, al was het alleen maar. omdat EMS- directeur Reinder Zwolsman er met zijn sonore bas-bariton als solist zal optreden. Sinds de zakenman éénmaal onverwachts ina het televisiescherm heel Nederland verraste met de vertolking van een aria uit Mozarts Zauberflöte, is hij plotsklaps een veel gevraagd en begeerd artiest gewor den, maar steeds heeft hij uitnodigin gen voor een optreden afgeslagen. Waarom wel Den Helder.' 'Dat heeft hij zelfs mij niet verteld', bekent muziekleraar en IJE-dirigent Zeegers. 'Mij is al eens verweten dat we het tienjarig bestaan vieren alsof het een eeuwfeest is, maar t^oor een jeugdkoor is het een enorme tijd. We hebben er een feestavond van gemaakt, die je geen concert, geen musical en geen show kunt noemen. Het moest heel bijzonder worden en daarom hebben we eerst het Schevenings Vrouwen koor uitgenodigd Scheveningen heeft net zoveel met de zee te maken als Den Helder en vervolgens heb ben we een bekend iemand uit Den Helder als gast gevraagd. Dat is schipper Piet Bot van de reddingboot geworden, en toen moesten we nog een bekende Scheveninger hebben. Ik heb Zwolsman opgebeld en hem ge vraagd iets in mijn programma le doen. 'Ik zing', zei hij uit zichzelf, ,want dat durfde ik hem eigenlijk niet eens le vragen Veertien dagen geleden is het reper toire gekozen voor de EMS-directeur, die zijn zangtaak erg serieus opvat. In de twintiger jaren volgde hij een paar jaar conservatorium, eerst in Den Haag, daarna in Rotterdam en Parijs, want hij wilde heldentenor worden. Dat mislukte, omdat hij geen tenor, maar een bas-bariton bleek (de heer Zeegers: 'In die tijd kregen alleen de allerbesten een kans'). Over het repertoire: 'Wij passen ons Vijftig procent van de Franse vol wassenen heeft zonder blikken of blozen bekend geen boek in huis te hebben en ook nooit een boek te lezen. Om daar verandering in te brengen, zo berichtte onze krant on langs. heeft het ministerie van onder wijs besloten vanaf eind april ieder jong echtpaar op hun trouwdag zes Franse klassieken cadeau te doen. De openbare bibliotheken protesteerden onmiddellijk. Geef ons die boeken, dan kunnen we ze uitlenen en hebben mensen die wèl willen lezen er ten minste wat aan. De bibliotheek-be heerders vreesden namelijk dat de zes boeken in heel veel gevallen hoog stens als sierstukje op de dressoirs neergezet zullen worden, maar niet zullen worden gelezen. Mensen die nooit lezen, laten zich daar niet toe verleiden door hun gratis klassieke literatuur, meenden zij. De correspondent van The Guardian betwijfelt of dat zo erg is. Hij vreest wel het ergste, als de jonge koppels werkelijk zouden besluiten de boeken, die de vrijgevige overheid beschikbaar stelt, ook te lezen. Immers, zo schrijft hij. de meeste van die klassieke wer ken hebben als grondthema de onvol komenheid van het huwelijk. Le pêre Goriot van Balzac gaat over een oude weduwnaar, die in ellende sterft onder de weinig liefhebbende zorg van twee harpijen van dochters. Madame Bo- very van Flaubert handelt over een echtgenote die haar man om de tuin leidt, hem bankroet maakt en te langen leste een flinke slok arsenicum neemt. Julien Sorel, die de hoofdrol speelt in Le rouge et le noir van Stendhal, verleidt eerst de moeder van de kinderen, over wie hij voogd is en eindigt zijn leven onder de guillotine. Dat is nog maar een kleine greep uit de twaalf boeken waaruit de trouwlus tigen mogen kiezen. Bepaald geen handleidingen voor een goed huwe lijk. Voor de tweede maal in de geschiede nis zal EMS-Reinder Zwolsman als toonkunstenaar te horen zijn: op de vijfde mei op de jubileumavond van het Interkerkelijk Jeugd Evangelisatie koor in Den Helder, waarvoor de man die categorisch alle aanlokkelijke uit nodigingen afsloeg, een voorlopig onbe grijpelijke uitzondering heeft gemaakt. niet aan Zwolsman aan, hij zingt het repertoire van hel interkerkelijk jeugdkoor, voor 90 procent heden daagse kerkelijke muziek. Met het koor zingt hij een nieuw lied 'Dit is de wereld' en verder met Caroline van Hemert de gospel 'He's got the whole world in his hand'. Er komt natuurlijk veel meer op het programma, maar daarover beslissen de heren Willy van Hemert, Zeegers en Zwolsman vanmiddag pas definitief in Zwolsmans kapitale villa aan de Loosdrechtse plassen. En ook over opnamen voor de televisie, want ver schillende zuilen zijn erg geïnteres seerd. verfoeien, maar een uitspraak van de Spaanse procureur-generaal. Hij wist gisteren nog meer te ver tellen. Op een bevolking van 33 mil joen mensen zijn twee miljoen Spanjaarden alcoholist Verder is het gebruik van verdovende middelen met maar liefst honderd procent toegeno men. 'Spanjê is geen land waar de misdaad een alarmerende omvang aanneemt', aldus de procureur-generaal Herrero in het invloedrijke Spaanse dagblad ABC. 'maar het is belangrijk te waar schuwen tegen verval van zeden'. Roemenen, Hongaren en Nederlanders gaan samen praten ovef de Oost-West betrekkingen met naniè" een even tuele Europese veiligheidsconferentie en ook over een aantal actuele internationale problemen van politie ke aard. Eerst komen, van 13 tot 16 maart de Roemenen en een paar dagen later, 21 en 22, de Hongaren. Niet dat ze niet samen willen die twee kunnen het steeds beter met elkaar vinden maar zo is het blijkbaar praktischer. De gastdelegaties staan onder leiding van de onderministers Gliga en Nagy. magr van de Nederlandse kant komt er geen minister aan te pas; directeur- generaal politieke zaken D. W. baron van Linden en reizend ambassadeur M. F. Vigeveno zitten de Nederlandse teams voor. De laatste was een jaar geleden in Boekarest voor een soort gelijke bespreking, eind 1969 was er een Nederlandse delegatie in Boeda pest. LOWIETJE Zes procent van de Spaanse vrouwen in de leeftijdsgroep van 15 tot 50 jaar zijn prostituées. Dat is geen laster van linkse mensen die Franco's regime :i Cocktail Er wordt druk gemixed door jonge en oude barmannen, want wie dat 't beste doen, worden win naars van de nationale cocktailcompe- titie-1972 en krijgen de 23ste hun prijzen uit handen van minister Geertsema zelf. Hoe de minister na alle longdrinks en cocktails weer ongeschonden bij de barmannen die zich bartenders club noemen vandaan komt, is geen punt. omdat de drankfinale zich afspeelt in het Am- sterdam Hilton Hotel. aobt Tussen 25 en 29 april is het oppassen geblazen voor alle Texelaren, omdat dun dc crème de la crème van de jagers daar bijeen is. Het zijn de vertegenwoordigers uit 37 landen van de internationale jachtraad le con- seil international de la chasse die hun congres houden. Flora Min der gevaarlijk is Honselersdijk. waar woensdag vooratter Teunissen van de vereniging 'De Nederlandse bloemiste rij' in de bloemenveilinghal een grote show van bloemen en planten opent, die tot en met de negentiende te bekijken is. Pony Deze zomer lopen in het Shetland-ponypark in Slagharen al vijfhonderd pony's rond en mag de eigenaar er 263 zomer huisjes bij bouwen, maar die zullen natuurlijk niet direct klaar zijn. Negen jaar geleden stonden er pas 24 van die vakantiehuisjes plus bijbeho rende pony, binnenkort zullen het er honderden zijn en ook het personeels bestand verdrievoudigt. Bangladesj Anderhalf miljoen gulden heeft de Stichting Mensen in Nood-Caritas Neerlandica overgemaakt naar Caritas Dacca. Het geld wordt gebruikt voor de uitvoering van een liulpprograin voor de noodlijdende bevolking van Bangladesj.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7