Economie dient afgeremd ter bestrijding inflatie Friesch Dagblad betrekt nieuw gebouw t Speciale opleiding tot onderwijzeres voor gehuwde vrouwen Ontslag voor 230 man bij Jansen de Wit 'tis NIETTE GELOVEN! Commissaris plant onbekende boom Goudswaard waarschuwt voor werkloosheid richting Biowetenschappen eeft informatiecentrum Drie zetels van studenten in raad VU onbezet Kentekenbewij zen en auto's gestolen KOERS, UW OPINIEBLAD! Dankzij hulp van lezers: U kunt nog 25,- besparen als U vóór 15 maart intekent Reeds meer dan 20.000 intekenaren! SLECHTS 12,50 PER MAAND! lOUW/KWARTET ZATERDAG 11 MAART 1972 IIIWEMAM» Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM Wanneer we niet bereid zijn de economische groei af te remmen, is niet alleen een versterking van de inflatie onont koombaar, maar zal ook in een open economie als de onze een scherpe terugval van de werkgelegenheid onvermijdelijk zijn. Tot deze conclusie kwam prof. dr. B. Goudzwaard gisteren in zijn inaugure le rede, die hij gisteren uitsprak bij de aanvaarding van het ambt van loogleraar in de economie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. In djn rede leverde prof. Goudzwaard kritiek op de 'onbijbelse westerse vooruitgangsidee, waarin het voort jak-, keren op het jaagpad van een altijd doorgroeiende welstand tot doel in zichzelf is verheven.' Hij vond in dit verband een overheidsbeleid dat be wust is gericht op een verdere vergro- )EN HAAG De stichting Bioweten- chappen en maatschappij heeft een nformatiecentrum opgericht, waar ïen ieder die daaraan behoefte heeft in begrijpelijke vorm wil inlichten iver de mogelijke gevolgen van bio- ogische, medische, psychologische en armaceutische ontwikkelingen voor de amenleving. )nze gedachte is, deze problemen ook een aantal activiteiten aan de orde e stellen, om het grote publiek be- >ajffust te maken van de toekomstige ont wikkelingen, aldus de voorzitster van stichting, oud-minister mejuffrouw M. A. M. Klompé. Men wil voor- nen dat de bevolking wordt gecon- lujronteerd met totaal onverwachte re- lud-minister Klompé sultaten van wetenschappelijk onder zoek, zoals dat bijvoorbeeld ooit met de atoombom gebeurde. Het moderne erfelijkheidsonderzoek en de princi piële mogelijkheden om het gedrag te beïnvloeden zijn voorbeelden van bio- wetenschappelijk onderzoek dat gewel dige ethische problemen stelt, aldus mejuffrouw Klompé. Een goed geïnfor meerd publiek zal de democratische besluitvorming ten goede komen. Volgende week houdt het nieuwe in formatiecentrum open huis: iedereen kan komen bekijken hoe daar wordt gewerkt. Het adres: Brigittenstraat 22, Utrecht, telefoon (030) 3126 56 of 31 21 84. De stichting Biowetenschappen en maatschappij werd drie jaar geleden opgericht op initiatief van prinses Beatrix en haar man. Dit was de eer ste keer dat de stichting naar buiten optrad. AMSTERDAM In de universiteits raad van de Vrije Universiteit zullen tenminste drie zetels voor de studen ten onbezet blijven. Dit heeft de kies commissie die de verkiezingen voor de nieuwe universiteitsraad regelt gis teren bij het sluiten van de termijn van kandidaatstelling bekend gemaakt. In totaal zijn bij de kiescommissie 50 kandidaten binnengekomen. De com missie heeft de kandidatuur geweigerd van 14 mensen, die op instigatie van het comité democratisering onderteke ning van de grondslag van de VU achterwege hadden gelaten. Van de overgebleven 36 kandidaten zijn vier automatisch gekozen doordat ze in hun district door minstens 35 procent van de kiesgerechtigden kandidaat ge steld zijn. In de universiteitsraad zullen nu ma ximaal 37 leden zitten. Acht plaatsen worden bezet door de Vereniging. Van de 32 universitaire zetels kunnen hoog: stens 29 bezet worden. ting van de particuliere welstand per hoofd van de bevolking in de wester se landen niet langer te verdedigen. Verwaarloosd 'We leven in een tijd, waarin het bewustzijn groeit van een verwaar loosd rentmeesterschap over de na tuur, die ons omringt; waarin we met enige schrik de conclusie trekken dat ons schaarse levensmilieu en de be perkte, ons nog gebleven grond- en delfstoffen nooit blijvend de druk zullen kunnen weerstaan van een steeds toenemende bevolkings- en wel- standsgroei", aldus prof. Goudzwaard. Hij vervolgde: "Voor degenen, die we ten dat een percentueel gelijkblijven de groei van bevolking en welstand leidt tot een steeds sneller verdubbe ling van de aanwezige bevolkings- en welstandsniveaus zal dat ook zonder ingewikkelde computerberekeningen duidelijk zijn. We naderen de natuur lijke grenzen aan onze economische expansie in een tempo, waarbij als wij onze koers niet tijdig verleggen een frontale botsing onvermijdbaar lijkt.' Economische vooruitgang acht prof. Goudzwaard slecht aanvaardbaar tegen de achtergrond van de roeping tot het rentmeesterschap; een roeping dde ge richt is op het vermijden van wanbe heer bij het tot ontwikkeling brengen van economische mogelijkheden. Het verdient daarom volgens hem aanbeveling niiet langer te streven naar een kunstmatig beperkte levens duur van allerlei industriële produk- ten .en de produktie van grondstoffen verslindende en het milieu bederven de 'wegwerpartikelen' zoveel mogelijk te beperken. ze afremming kan begeleiden met een inkomensbeleid, dat in de samenle ving wordt aanvaard en ondersteund. Ook het vaak aangevoerde argument dat een matiging van de welstands- groei zou leiden tot sociale spannin gen wees hij van de hand, omdat ook het tegendeel blijkt op te gaan: een snelle economische groei kan aanlei ding geven tot een verstoring van stabiele sociale verhoudingen, tot het stimuleren van afgunst en begeerte, en tot versnelling van klassen-, racia le en religieuze conflicten. En ten slotte is het bevorderen van de econo mische groei ook geen noodzakelijke voorwaarde voor de verdere uitbouw der openbare voorzieningen; de econo mische ruimte kan daarvoor in princi pe, zij het moeizamer ook uit een andere bestemming van de economi sche middelen worden vrijgemaakt. Premie-stelsel Na zijn opmerking dat een verdere vergroting van de particuliere wel stand per hoofd van de bevolking niet langer kan worden verdedigd, zei prof. Goudzwaard dat het overheidsbe leid daarom in de komende tijd die vormen van industriële productiever hoging zaïl moeten bevorderen, die gericht zijn op milieuzuLvering en op Prof. dr. B. Goudzwaard het opnieuw bruikbaar maken van aangewende grondstoffen. In dit ver band bepleitte hij naast een premie heffing op milieuverontreiniging ook een premiestelsel op de vermindering van de milieu-verontreiniging, waarbij die bedrijven een premie ontvangen, die him hoofdactiviteit rechtstreeks op milieu zuivering of op het op nieuw bruikbaar maken van reeds aan gewende stoffen hebben gericht. Dit premie-stelsel zou uit opbrengst van de milieuheffingen kunnen worden bekostigd. Prof. Goudzwaard waarschuwde ten slotte dat degenen die via loon- en prijsbewegingen het oorspronkelijk beoogde welvaartspeil willen berei ken, de inflatie zullen versterken en uiteindelijk zullen moeten rekenen op een terugval in de werkgelegenheid. Afremming Prof. Goudzwaard wees erop dat bij een zekereafremming van de wel vaartsgroei geen sprake behoefte te zijn van een automatisch intredende werkloosheid, zolang men althans de- Van onze correspondente GILZE-RIJEN Uit een garage in Gilze-Rijen zijn twee nieuwe personen auto's gestolén en 50 kentekenbewij zen. Hiervan stonden er 12 nog niet op naam, zodat deze voor gestolen auto's te gebruiken zijn. De politie heeft de zaak in onderzoek. Van onze onderwijsredactie AMERSFOORT De rijks peda gogische academie in Amersfoort begint in augustus met een speci ale opleiding voor gehuwde vrou wen die onderwijzeres willen worden. Het ministerie van on derwijs heeft dit experiment goedgekeurd. Volgens 'Het Schoolblad' van de alge mene bond van onderwijzend perso neel krijgen de gehuwde vrouwelijke studenten een aangepaste opleiding. Dank zij bijzondere faciliteiten zullen zij gezin en studie makkelijker kun nen combineren. De lestijden zullen (ADVERTENTIE) Recht(s)c KOERS, zonder afwijken zo broodnodig in onze tijd. Het echte reformatorische geluid op alle gebied. Onafhankelijk, maar beginselvast. Vóóraan in de strijd voor de rechtzinnigheid. Tegen alles wat Gods Woord verbuigt en verkracht Tegen de revolutie het Evangelie. Het ANDERE GELUID in do Nederlandse opinicpers. Abonnementen, proefnummers, inlichtingen: KOERS, SOESTERBERGSESTRAAT 172, SOESTDUINEN. TELEFOON 02155-8228. Van een verslaggever 'S-HERTOGENBOSCH Met het planten van een boom in de tuin van het provinciehuis in 's-Hertogenbosch is vrijdagmiddag het herdenkingsfeest van de 40-jarige stichting 'Het Noordbrabantse Landschap' begonnen. Uniek daarbij was dat niemand wist welke soort boom de commissaris der Koningin, dr. C. Kortmann, plantte. Er werd gesproken over een eik, die later een es zou zijn. terwijl de feestredenaar, prof. dr. ir. II. J. Maas uit Delft, de hoop uitsprak dat het een linde was. Prof. Maas zei in zijn rede met nadruk, dat de vervuiling en het gebrek aan openluchtrecreatie in de randstad de werknemers ertoe brengen elders werk te zoeken. Hij betoogde dat de provinciale besturen met grote voorzichtigheid hun bestemmingsplannen dienen uit te voeren, teneinde de natuur niet meer te beschadigen dan reeds het geval is. Prof. Maas noemde de kanalisatie van de Dommel tussen Boxtel en Sint Michielsgestel als een voorbeeld van een in greep, die louter werd doorgezet omdat het plan nu eenmaal was gemaakt. Deze kanalisatie was volgens hem volledig overbodig. zoveel mogelijk samenvallen met de lestijden van de schoolgaande kinde ren. De lesuren die dan overblijven zullen in de avonduren worden gege ven. Het Schoolblad constateert verheugd dat over drie jaar de eerste resultaten van het experiment merkbaar zullen zijn. Verwacht mag worden dat dege nen die aan de opleiding beginnen van plan zijn na hun studie zo spoe dig mogelijk voor de klas zullen gaan staan. In Amersfoort heeft de sectie kleuter- onmogelijk is, wanneer kleuterleid- ook bezig gehouden met de opleiding van onderwijzend personeel. In haar openingsrede uitte mevrouw M. A. Weyer felle kritiek op de plannen van de regering, om kleuterleidsters die ai de toekomst les gaan geven op de basisschool minder te betalen dan on derwijzers. Staatssecretaris Schelfhout heeft laten weten dat invoering van een nieuwe wet op het basisonderwijs nomogelijk is, wanneer kleuterleid sters (dan die in de laagste klassen van het basisonderwijs kunnen lesge ven) evenveel moeten verdienen als onderwijzers. Mevrouw Weyers ver zette zich daar krachtig tegen: 'De ze opzet is onaanvaardbaar. We eisen één opleiding voor het nieuwe basis onderwijs, één toelatingsniveau, één bevoegdheid', zei ze. 'Ieder weet dat we voor de tegenwoordige pedago gische academie de fictie van de all round onderwijzer hebben laten va ren. Ook de nieuwe opleiding zal dus geen uniform produkt opleveren'. En de conclusie daarvan is volgens me vrouw Weyer dat er geen verschil mag zijn in salaris. in onze correspondent -EEUWARDEN -i— De 'ch' zal in de kop van Friescli Dagblad blijven staan en de vele opzichten nog opmerkelijk conservatieve instelling van deze krant zal, on er aanvoering van de onvermoeibare ho ofdredacteur Hendrik Algra, zeker nog iet worden losgelaten. Maar verder is het één en al vernieuwing bij het Friesch hgblad. Woensdag 15 maart zullen de nieuwe drukkerij en kantoren aan de Vol- w astraat op één van de nieuwe industrieterreinen van Leeuwarden officieel door minister van CRM, de heer P. J. Engels, worden geopend en omstreeks vijf uur de middag wordt een nieuwe rotatie-offsetpers in werking gesteld. bescheiden id- et oude. uitgeleefde complex de Galileeër Kerkstraat, liarin voor de oorlog het lX" eeuwarder Nieuwsblad' ge- 'P* üsvest was, wordt na 27 jaar st- daten. Het Friesch Dagblad 3or at nu ook op groter formaat iet frschijnen. Het kleine for- ig® aat stak wat te veel af bij de er. idere dagbladen en boven- ijfc en leverde het moeilijkhe- ie- n op bij het plaatsen van de iet i een groter formaat afge- ji- smde landelijke advertenties, ng u er tóch veranderd wordt ies 1 het ook zeer ingrijpend in: er zal tot fotografisch ior tten en offsetdruk worden ïetpergegaan. Deze combinatie it tot nu toe zeer weinig ak ons land voor. Een belang- ik voordeel er van is, dat 1 werksysteem veel eenvou- g«r wordt. Er behoeven ®n cliché's te worden ge- de opmaak gaat ge- 'kkelijker. Het drukken van krant zal minder perso- flskosten vragen. Er kan arom ook meer werk wor- aangetrokken. Ook mo- ttteel heeft het Friesch Dagblad al een handelsdrukkerij. Al die vernieuwingen beteke nen hoge investeringen. Is dat verantwoord voor een provin ciale krant met nog geen 20.000 abonnees? Het bestuur van de Provinciale Persvereni ging voor Friesland, die het blad op ideële gronden en zonder winst te beogen uit geeft. heeft de stap durven wagen. Het heeft een beroep gedaan op de lezers voor liet voltekenen van een renteloze lening van één miljoen gul den. Er waren obligaties van 100. 500 en 1000 gulden. Het bleek dat d e abonnees van het Friesch Dagblad bijzonder trouw zijn aan hun krant; het bedrag werd zelfs overtekend. Dit heeft de exploitatie van de krant een behoorlijke steun in de rug gegeven. De jaarlijkse omzet van het bedrijf is onge veer drie miljoen gulden. Er zijn 80 personeelsleden, van wie twaalf redacteuren. Het Friesch Dagblad bestaat een kleine zeventig jaar. De Provinciale Persvereniging werd al in 1899 opgericht, maar de eerst door haar uitge geven 'Provinciale Friesche Courant' (hoofdredacteur T. de Vries) werd geen succes. Enkele jaren later werd de *aak forser aangepakt en in 1903 ging het Friesch Dagblad vijf maal per week verschij nen. Vanaf 1911 is de heer P. Brouwer 15 jaar hoofdredac teur geweest; hij werd in 1926 opgevolgd door D. van der Meulen. In 1935 nam de ook in politieke kringen zeer be kend geworden heer Hendrik Algra diens plaats in. Hij is nu dus al 37 jaar lang hoofd redacteur van dit blad, met een onderbreking van vrijwel de gehele periode van de tweede wereldoorlog. Het Friesch Dagblad heeft na melijk in 1941 op eigen initia tief de verschijning gestaakt. Uitgeefster en redactie voel den er niets voor om de hen voorgeschreven kopij te plaat sen en bovendien nam Algra herhaaldelijk vrijmoedig stel- Het nieuwe gebouw van het Friesch Dagblad. ling tegen de Duitse bezetters. Dat leidde uiteraard tot con flicten en bestuurders en hoofdredacteur kregen enkele malen een ernstige waarschu wing. Omdat ze geen krant wilden laten verschijnen waar van de inhoud tegen hun principes indruiste werd be sloten er mee op te houden tot er betere tijden zouden aanbreken. Bestuur en hoofd redacteur hebben dat persoon lijk aan de bezetters medege deeld. Terug Na de oorlog kwam het Friesch Dagblad onmiddellijk terug. Op de persen van het Leeu warder Nieuwsblad, dat een verschijningsverbodkreeg en ook later niet weer versche nen is) werd het gedrukt. Men mocht toen. in verband met de papiersituatie, slechts één krant lezen en er moest een keus worden gedaan uit de verschillende bladen. Bij deze krantekeus kreeg het Friesch Dagblad een bemoedi gend aantal abonnees. Hoewel het in abonnementenaantal ver achtergebleven is bij dat van de Leeuwarder Courant neemt het in Friesland een bijzonde re plaats in en het kan reke nen op een zeer stabiel aantal lezers. De principiële koers, die geva ren wordt, is in de na-oorlogse jaren nauwelijks gewijzigd, hoewel in de commissie van hoofdredactie later ook ir. L. Eringa en drs. S. Faber wer den opgenomen. Laatstge noemde, die een eigen rubriek heeft, staat wat moderner en genuanceerder tegenover poli tieke vraagstukken dan de heer Algra. Zondagssport wordt nog steeds grotendeels uit de krant ge weerd, hoewel er de laatste tijd wél verslagen en foto's worden opgenomen van de tweedaagse kampioenswedstrij den op de schaats. Ook wor den tegenwoordig kritieken van films en beroepstoneel op genomen. Maar in het alge meen kan gezegd worden dat het Friesch Dagblad een nieuw gebouw betrekt en in nieuwe vorm gaat verschijnen met voortzetting van oude tra dities. Van een verslaggever SCHIJNDEL Bij de Koninklijke Textielfabrieken M. Jansen de Wit NV in Schijndel fabrikante van kousen, panties, sokken en kinderkousen zullen ongeveer 230 mensen moeten afvloeien. Dit heeft de directie van de onderneming gisteren medegedeeld. Dooi' een verschuiving in het artike- lenpafcket naar minder arbeidsinten sieve produkten en door verdere me chanisatie wil het bedrijf een grotere concentratie bereiken om het hoofd te bieden aan de toenemende concurren tie van panties uit Italië en van sok ken uit landen van het Oostelijk blok en het Verre Oosten tegen 'dumping'- prijzen. Als gevolg van deze maatrege len zal de produktie van het atelier in Uden worden overgeplaatst naar de ateliers in Luyksgestel en Turnhout (België). De sluiting van het atelier in Uden brengt met zich mee dat in de komen de maanden 97 vrouwen en meisjes (van wie 55 part-timers) en twee mannen zullen moeten afvloeien. Vol gens de directie zijn er besprekingen gaande om dit personeel bij andere ondernemingen in de omgeving aan werk te heipen. Uit de fabriek in Schijndel zullen in verbapd met o.a. de overheveling van de werkzaamheden naar de fabriek in Hamomt (België) zestig vrouwen en meisjes (van wie de helft part-timers) worden ontslagen. Verder zullen in Schijndel als gevolg van verdere me chanisatie, beperking van het assorti ment en verschuiving in het artike lenpakket 69 mannen moeten afvloei en. Voor 22 ouderen onder hen zal een non-activiteitsregeling worden ge troffen. Onder de resterende 47 man nen bevinden zich twaalf gastarbei ders waarvoor bedrijven in Helmond al belangstelling hebben getoond. Met de ondernemingsraad is overleg gepleegd over de reorganisatieplannen en met de vakbonden is overeen stemming bereikt over een afvloei ingsregeling, zo deelt het bedrijf mee. Na de reorganisatie zal het personeel bij Jansen de Wit nog ongeveer 1800 mensen tellen. (ADVERTENTIE) Nauwelijks drie maanden na verschijning wordt het duidelijk, dat ook de vijfde druk van DISPEREERT NIET weldra uitverkocht zal zijn. Onge looflijk, maar waar! Toch is Het nog niet te laat. op dit vermaarde geschiedeniswerk, dat. ondanks zijn indrukwekkende omvang, de degelijke uitvoering en overvloed van prachtige illustra ties zo laag geprijsd is! Kompleet in vijf gebonden delen. Totale omvang circa 2200 tekstpa gina's en meer dan 500 bladzijden illustraties op kunstdrukpapier. Voorintekenprijs 24,50 per deel (geldig tot 15 maart '72; daarna 29,50 per deel). Bij voorintekening geniet u dus een prijsvoordeel van maar liefst 5 x 5,- 25,- in totaal! Met de verschijning van deze VIJFDE DRUK is het aantal gelukkige be zitters van dit unieke standaardwerk de 20.000 ruimschoots gepas seerd. Het enthousiaste oordeel van een deskundige onder hen willen wij u niet onthouden. 'Dat de uitgever het heeft aangedurfd in een tijd die zeker niet uitmunt door extra aandacht voor onze vaderlandse geschiedenis opnieuw een herdruk van dit werk ter perse te leggen, verdient hoge waardering. En met een beter boek dan dat van de beide Algra's kon hij moeilijk voor de dag komen... Wie zoekt naar een boeiend en be trouwbaar journaal van onze vaderlandse historie, moet dit boek kopen. Hij kan nergens beter terecht.' Drs. T. M. Gilhuis in SCHOOL EN OUDERS Recensies als deze (en die zijn er honderden) laten er geen twijfel aan bestaan: DISPEREERT NIET spant werkelijk de kroon onder de geschie denisboeken. Schaf dit werk aan, voor uzelf, voor uw opgroeiende kin deren of kleinkinderen. Geef uzelf en hun de kans deze boeiende ont dekkingstocht door 's lands historie te maken door nu in te tekenen op dit prachtige kijk-en-leesboek, dat als bron van vaderlandse historie kennis zijn weerga niet heeft. De prijs hoeft geen bezwaar te zijn, want u kunt desgewenst betalen in termijnen van Laat dit DUBBELE VOORDEEL u niet ontgaan! Profiteer van de lage voorintekenprijs én van de gemakkelijke betalingsregeling nu het nog kan. Zend vandaag nog de bestelbon (als drukwerk in open envelop, zonder postzegel) aan: Uitgeverij T. WEVER - FRANEKER Antwoordnummer 5 UITGEVERIJ T. WEVER ANTWOORDNUMMER 5 FRANEKER Zend mij tegen voorinlekenprijs rechtstreeks vio boekhandel: de vijfde druk von DISPEREERT NIET - Twintig eeuwen historie van de Nederlanden, door A. en H. Algro. Kompleet in 5 delen a 24,50. Ik betaal onmiddellijk na ontvangst ineens in termijnen van(minim, 12,50) per mnd. Adres: Naam: Plaots: Datum: BESTELBON Doorholen wot u niet wenst. C.P.3 U KUNT OOK TELEFONISCH BESTELLEN. ONZE TELEFOONNUMMERS ZIJN (05170) 2469 en 2120; b.g.g. 2436.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5