Dollar keerde terug in rustiger vaarwater Protest tegen dreigende sluiting van Marienburg Nederlands eigendom Akzo komt in BV Sociologisch onderzoek naar gevolgen van recente stakingen België/Luxemburg bestrijden dollarstroom ook Italië stelt invoering BTW wederom uit Ned. fondsen in New York NS coördineert busondernemingen Chemie zit moeilijk door politiek van 'ieder voor zich' Grotere capaciteit voor olieleiding naar Antwerpen 'Open Huis' HAL Dochter Hoogovens neemt bedrijf over EEG financiert in Suriname stuwdam Aantal opgelegde schepen steeg Dividend Ned. Ford sterk omlaag BP-Raffinaderij leent f 100 min Staking Billiton Suriname kost f 480.000 per dag ADM 13(10) procent Amerikaanse goederenmarkten Indonesië verwacht dit jaar grote stijging van export New York opnieuw lager Zwitsers bureau somberder over onze economie 'Prime rate' in VS iets omhoog DOW JONES INDEX TROUW/KWARTET ZATERDAG 11 MAART 1972 i:((»\(»MlEITVA\rio> 21 Presidenten centrale banken in Bazel bijeen AMSTERDAM De valutastorm van donderdag, die overigens gis teren al weer aardig was geluwd, zal ongetwijfeld dit weekeinde druk in Bazel worden besproken. Dan komen daar nl. voor hun maan- delijk routinegesprek de presidenten van de centrale banken van de voornaamste westerse industrielanden bijeen. Of dit nu precies de reden was voor de betrekkelijke rust, die gisteren aan bet valutafront heerste, is niet te zeggen. Aangenomen mag echter wel worden dat men hangende dit gesprek liever even de kat uit de boom keek. Voor het overige waren bet vooral technische factoren, die de dollar vrijdag in rustiger vaarwater brachten. In Amsterdam was de handel bijzon der kalm. Na een opening op 3.1720 trok de notering aan tot 3.1735- 3.1740. In geldmarktkringen bestond de indruk, dat hier en daar posities werden ingedekt, omdat men donder dag wat te hard van stapel was gelo pen. Ook in Frankfort herstelde de dollar zich iets ten opzichte van het eergiste ren bereikte dieptepunt. De handel had echter een tamelijk nerveus aan- BRUSSEL Ook België en Luxem burg hebben maatregelen getroffen om de dollarstroom een halt toe te roepen. Het Belgisch-Luxemburgse Deviezeninstituut heeft de banken in beide landen zodanige instructie gege ven dat wordt voorkomen, dat buiten landers reserves in Belgische of Luxemburgse franken vormen. De banken is tevens verzocht de eigen leen-operaties op buitenlandse geld markten te beperken, tot datgene wat nodig is voor niet-speculatieve doel einden. zien. De openingskoers van de dollar lag op DM 3.1530, waarna de notering steeg tot DM 3.1543, of 2.16 procent beneden de officiële koers van DM 3.2225. Het was niet bekend of. de Bundesbank in de markt intervenieer de. In Londen opende het pond op 2.6460. Hierna trad een sterke verbe tering in tot 2.6415. In Zürich won de dollar eveneens terrein. De ope ning was op Zwfrs 3.8040-80. In het verdere verloop kwam een notering van Zwfrs 3.8230 uit de bus. COMPLEX VAN FACTOREN In financiële kringen heerste de me ning, dat de sterke koersdaling van de dollar, die zich donderdag manifes teerde, aan een complex van factoren moet worden toegeschreven. Gewezen werd in dit verband op het streven van de EEG naar een economische en monetaire eenheid. Ook de uitlatingen van de Franse minister van financiën, Giscard d'Estaing, met betrekking tot de toekomst van de Europese valuta's werden in dit verband genoemd. Verder werden genoemd de teleurstel ling over het langzame economische herstel in de VS en het ontbreken van enige bereidheid bij de VS om over een herstel van de dollarconver- tibiliteit in goud te spreken. Ook werd gewezen op het grote verschil tussen cl erentetarieven in de VS en die in Europa. Algemeen werd aangenomen dat er bij de diverse centrale banken weinig animo bestaat om nog meer onge wenste dollars op te nemen. De vrees werd geuit, dat dit zou kunnen leiden tot verdere beperkingen van de valutahandel. De First National City Bank staat in haar maandelijkse nieuwsbrief dit maal ook stil bij de problemen rond de dollar. Opgemerkt wordt dat het feit, dat speculatief geld niet uit an dere valuta is teruggevloeid naar de dollar, is toe te schrijven aan de risicofactor. 'Een belangrijk internati onaal betaalmiddel', aldus Citibank, 'dat in de ogen van het publiek immuun was voor devaluatie en dan toch wordt gedevalueerd, heeft een andere status gekregen. RISICO'S Ook de dollar wordt nu beschouwd als een muntsoort, die onderhevig is aan omwisselingsrisico's op langere termijn'. Met haar beschouwing wil Citibank de bewering logenstraffen, dat de lage Amerikaanse rentevoet voor korte termijngelden oorzaak is van het niet terugkeren van specula tief geld. Omdat de dollar tegenover de sterke re Europese valuta's onder eenzijdige verkoopdruk staat, betekent een der gelijk eenzijdig koersrisico 'een aan zienlijke vermindering van de reële opbrengsten op rekeningen, die in dollars worden aangehouden. De eco nomen van Citibank zijn het niet eens met de buitenlandse kritiek, dat het belerd van de Federal Reserve Board (vergelijkbaar met onze Ned. Bank) een barricade tegen het specu latieve geld heeft opgeworpen. Zij wijzen er daarbij op, dat het geldaanbod in de periode van augus tus tot december 1971 nauwelijks ge stegen is. Daar de kredietvraag in februari gecompenseerd werd door het groeiende geldaanbod bleef het percentage van de korte termijn inte rest op hetzelfde peil. Andere facto ren, die het rentepeil op het niveau van begin 1960 fixeerden, waren o.m. het tijdsverloop tussen economische expansie en een sterke herleving van de vraag naar kredieten en mogelij kerwijs ook het vertrouwen van de markt in de effectieve werking van de loon- en prijsmaatregelen. Van een verslaggever r AMSTERDAM Het Amsterdam Rubber Komitee en een aantal andere groepen hebben in een brief aan de directie van de Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam, eigenaar van de suikerrietplan tage Marienburg in Suriname, krachtig geprotesteerd tegen de aan de Surinaamse regering gestelde eisen en de daaraan gekoppelde dreiging tot sluiting van de plantage. Ongeveer 8000 Surinamers zijn daarvan volledig afhankelijk. :ht' De gestelde eisen houden in: of een forse prijsverhoging van de suiker met Sur. 0.08 per kilo, of een minder forse prijsverhoging met Sur. 0.04 per kilo plus een regeringssub sidie van Sur. 200.000 per jaar, of een deelname door de overheid, met dien verstande dat de Surinaamse re gering de helft van de verliezen zal ragen en tevens het bedrijf zal subsi diëren, of een algehele overname door de overheid. De briefschrijvers vinden deze eisen iat 3f onredelijk, temeer daar de Rubber Cultuur Mij Amsterdam, volgens hen, jarenlang het grootste deel van de gemaakte winsten naar Nederland heeft overgemaakt. Zij ondersteunen de pogingen van de Marienburg Werknemers Bond de plantage over te nemen. ROME Voor de tweede keer heeft Italië de invoering van de BTW uitge steld. De kamer van afgevaardigden heeft zich uitgesproken voor verschui ving van 1 juli naar 1 januari 1973. Politieke waarnemers verwachten een heftige reactie van Brussel, aangezien Italië zich als laatste EEG-land had verplicht tot invoering van de BTW vóór 1972. 'VOfl)e kamer van afgevaardigden moti veerde het besluit door te wijzen op de nog steeds gespannen economie. Verleden jaar is de Italiaanse indus- trieproduktie met bijna 3 procent ver minderd. Er zijn in Italië meer dan een miljoen werklozen. Bovendien -1 0 rijn de Italianen bang voor negatieve 8 gevolgen voor het vreemdelingenver keer als juist in de zomer de horeca- prijzen omhoog gaan. D< schoei.,abriek voorheen IV. Lov- rijssen en Zn in Dongen zal op korte termijn tot sluiting van haar bedrijf overgaan. Aan het 65 man tellend per toneel is ontslag aangezegd. Ret Japanse ministerie van interna tionale handel en industrie heeft een tanvang gemaakt met de voorberei dingen voor de stichting van een Aziatische betalingsunie. Doel hiervan is de economische samenwerking van Japan met andere Aziatische landen te bevorderen. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch effectenverkèer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand. Tus sen haakjes staat de officiële slotkoers van gistermiddag. Akzo (70.40), Hoogovens (69.10), Kon. Olie 117.90-118.50 (120.30), Philips 41.50gb- 42.10 (42.10), Unilever 134.50-134.80 (134.70). Kon. Olie noteerde op 10 maart $37%- (37V4-34); Unilever $42|4-3i <42 Philips 13-Vi (13%-% *n KLM S 36% (37) UTRECHT Binnen het NS-concern is overeenstemming bereikt over een nieuwe opzet van de organisatie van de 20 busdochters van de N.S. Het raadgevend cfficiencybuTeau Bosboom en Hegener concludeert uit een on derzoek naar de structuur van de (verliesgevende) busdochters, die het grootste deel van het streekbusver- voer in ons land voor hun rekening nemen, dat de problemen niet zo zeer zitten in de efficiency van de afzonderlijke ondernemingen, maar dat verbeteringen wenselijk zijn op het gebied van de managementstruc tuur van de hele bussector. Daartoe zal binnenkort een zogeheten buscoördinator worden benoemd met naast zich een management-team, ge vormd uit de directeuren van de 'dochters', die tot een betere beleids voorbereiding zullen moeten komen. Het efficiencybureau constateert, dat in het management van de busbedrij ven een taakverzwaring is opgetreden door de omvang en de ingewifckeld- iteid van de problemen, waar open baar vervoerbedrijven momenteel mee worstelen (verliessituatie, bijdragere geling. vervoerswetenschap, ruimtelij ke ordening etc). Die problemen kan de manager van de afzonderlijke on dernemingen nauwelijks meer over zien. DEN HAAG De 'ieder-voor-zich- politiek', die de chemische industrie altijd heeft gevolgd, is een van de oorzaken van de moeilijke economi sche situatie, waarin zij zich thans bevindt. Dit zegt de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie naar aanleiding van berichten over de te grote investeringen in de chemi sche industrie, waardoor alleen al in West-Europa voor 8 miljard aan overtollige capaciteit zou staan te roesten. Het spreekt vanzelf, aldus de vereni ging, dat de enorme vergroting van de produktiecapaeiteiten, resulterend in uiterst scherpe concurrentie met als gevolg sterke prijsverlagingen, in iedere directiekamer tot zorgelijke ge zichten heeft geleid. Voorts tot over weging van de vraag of het principe van ieder-voor-zich nog wel gehand haafd kan blijven. Het moet toch mogelijk zijn verdere capaciteitsvergrotingen op een of an dere wijze op elkaar af te stemmen, zo meent de VNCI. Pe industrie zal als zij hiernaar streeft niet op verzet van de kant van de nationale of internationale overheden stuiten. ROTTERDAM De capaciteit van de Olie'leidinig tussen Rotterdam en Ant werpen zal aanzienlijk worden uitge breid. Dit jaar nog begint de Rotter- dam-Antwerpen Pijpleiding in Hoeven (NB) met de bouw van een tussensta tion. dat voor drukverhoginig in de leidünig en daarmee voor een vergro ting van de capaciteit moet zorgen. Op het ogenblik vewerkt de olielei ding tussen Rotterdam en Antwerpen jaarlijks 28 min ton ruwe olie. Wan neer het tussenstation in Hoeven in bedrijf zal zijn, zal de capaciteit bijna 40 min ton olie per jaar bedragen. Vólgens een woordvoerder van de Rotterdam-Antwerpen Pijpleiding zal er met de bouw van het tussenstation een eind zijn gekomen aan de moge lijkheden om nog meer olie door de leiding te stuwen. Capaciteitsuitbrei ding kan dan alleen nog maar tot stand komen door de aanleg van nieu we leidingen. Hierover worden op het ogenblik studies gemaakt, maar het is nog niet te zeggen of, en zo ja wanneer, er nieuwe pijpleidingen tus sen Rotterdam en Antwerpen worden aangelegd. De ruwe olie v.oor de pijpleiding Rotterdam-Antwerpen komt in Euro poort met Mammoet-tankers. Via de pijp gaat de olie naar de raffinaderij en in Antwerpen. De belangrijkste deelnemers in Rotterdam-Antwerpen Pijpleidingen zijn de raffinaderijen BP, Chevron. Esso en Petrofina. ROTTERDAM De Holland Amerika Lijn houd volgende week woensdag 'open huis' op de 'Bilderdijk'. Het eerste in Europa gebouwde lichterschip doet nl. die dag voor de eerste keer de thuishaven aan. De "Bil derdijk' is de nieuwste aanwinst van de HAL-vloot. De Rotter damse burgerij kan het ruim 261 ineter lange schip 's avonds van half zes tot zeven uur be zichtigen. Geen wijziging divisiestructuur ARNHEM Akzo zal de activiteiten in Nederland onderbrengen in een aparte besloten vennootschap Akzo Nederland BV. Dit heeft, zo blijkt uit het personeelsblad van Enka, dr. ir. J. H. E. Hessels, voor zitter van de centrale ondernemingsraad onlangs meegedeeld in een vergadering van deze raad. Dit heeft voor de publicatie van de con- cerncijfers weinig gevolgen. UTRECHT De Vereenigde Utrecht se Ijzerhandel (een volledige dochter van Hoogovens) heeft met de aandeel houder van Benj. de Jongh in Eind hoven overeenstemming bereikt over de overneming voor V. U. LJ. Van alle aandelen Benj. de Jongh. De activiteiten van Benj. de Jongh, die na de overneming onveranderd door gang zullen vinden, concentreren zich op de verwerking van schroot. De Jongh heeft ongeveer 45 man personeel. De overneming zal voor hen geen nadelige gevolgen hebben. De heer B. de Jongh. thans tevens directeur, heeft de wens te kennen gegeven zijn functie neer te leggen. Na de overneming zal de directie van de Jongh worden gevoerd door de V. U. IJ. Er heeft overleg plaatsgevon den met de fusiecommissie aan de SER. De Akzo-groep kent een gedecentrali seerde organisatie met een verdeling in divisies per produktgroep of maat schappijen per produkt. Het concern is dus niet verdeeld in landengroepen, zoals bij sommige andere internatio nale concerns het geval is. Ook na de oprichting van Akzo Nederland BV zal dat niet zo zijn, waqt de gevolgen van de nieuwe situatie zijn van juri dische en niet van organisatorische aard. De eigendom van de Nederland se bedrijven van de groepsmaatschap pijen en divisies zullen aan Akzo Nederland BV worden overgedragen, maar te zijner tijd zullen het bestuur en beheer van die Nederlandse bedrij ven weer terecht komen bij de direc ties van de divisies en groepsmaat schappijen. Een neutrale (niet aan een divisie) gebonden voorzitter zal de directie van Akzo Nederland lei den. Voor de nieuwe opzet is gekozen om tegemoet te kunnen komen aan de Van onze sociaal-economische redaktie VLAARDINGEN De christelijke metaalbedrijfsbond en de in- dustriebond-NKV hebben in principe besloten op korte termijn een sociologisch onderzoek te laten instellen naar een aantal gevolgen van de recente stakingen in de metaalindustrie. PARAMARIBO Het ontwikkelings fonds van de EEG zal de bouw van de Stondansi-stuwdam in Suriname gaan financieren. De kosten worden ge raamd op 30 miljoen. De dam maakt deel uit van het Ston- dansi-projekt, dat het stroomgebied van de Nickerie-rivier in West-Surina- me wil regelen. Het projekt omvat een dam en een sluis beneden de Stondansi-waterval ongeveer 100 km van de kust. Achter de dam moet een stuwmeer ontstaan, dat een grootte zal hebben van een kwart van het prof. dr. W. 'J. van Blommenstein- meer nabij Afobaka (Brokopondo). In de droge tijd kan de sluis worden geopend zodat er voldoende zoetwater door de rivier de Nickerie zal stro men. Dit water is nodig voor de bevloeiing van de rijstvelden. Door de aanleg van de Stondansi-dam zal het rijstareaal met 20.000 hectare kunnen worden uitgebreid. De Belgische maatschappij 'Girec' zal het definitie ve project samenstellen. Men hoopt volgend jaar mei de aanleg openbaar aan te besteden. Dit heeft de voorzitter van de CMB, de heer C. van Dijk. gisteravond mee gedeeld in een jubiLunivergadering van de afdeling Vlaardingen. Hij zei, dat de confessionele vakbonden na het cao-conflict met de industriebond- NW voor een aantal vragen staan met betrekking tot het gevoerde be leid, de voorlichting, de kontakten tussen het kader en de leden en de verhouding van de leden ten opzichte van de anders georganiseerden en de ongeorganiseerden. Met name willen de bonden graag weten, of deze ver houding door de ontstane verschillen in opvatting is veranderd. In dit verband zei de heer Van Dijk dat sommigen van mening zijn, dat het cao-conflict tussen de vakbonden intern tot een oplossing zou zijn ge bracht, indien er een organisatie of een federatie geweest zou zijn. 'Dat kan zijn, maar wel dringt zich dan de vraag op. in hoeverre er dan nog van een eigen standpuntbepaling sprake zou zijn geweest', aldus de CMB-voor- zitter, die meende dat het ook van belang is te weten, hoe de leden over de consequenties van het metaalcon flict voor de samenwerking tussen de vakbonden denken. NIET VECHTEN Peroonlijk is de heer Van Dijk van mening, dat de verhoudingen tussen de organisaties in de metaalindustrie zo snel mogelijk genormaliseerd beho ren te worden, onder meer door op te houden met polemiseren in de bonds bladen. 'De CMB staat volledig achter liet standpunt van het CNV over samenwerking met de andere vakcen trales. Wij vinden het van het aller grootste belang, dat wij als christelij ke vakbeweging een eigen geluid kun nen laten horen. Men moet daarom bij ons niet aankomen met een een- LONDEN Door de recessie in de wereldhandel is het tonnage aan opge legde schepen opgelopen tot 3,6 min ton dwt De kansen op een spoedig herstel zijn niet bijster groot. Dit staat in het februari-overzicht van de Londense scheepsmakelaars Eggar, Forrester, die verwachten dat het 1974 wordt voordat zich lichte verbe- tcringen gaan aftekenen. AMSTERDAM De Maatschappij tot Belegging en Beheer "Mijbeb' voert onderhandelingen over een uit te brengen bod in contanten op het gehele uitstaande aandelenkapitaal van de vennootschap. In 1970 bracht Bank van Embden namens principa len een bod uit op Mijbeb. dat later werd ingetrokken. Hel bod behelsde een betaling in contanten van 737 pet per aandeel van nominaal 100 en werd uitgebracht door een groep Franse fondsen. heidsvakbeweging of een zover gaan de federatie, dat wij op principiële punten onszelf niet meer kunnen zijn. Wordt aan deze voorwaarde echter wel voldaan, dan zal men hij ons een verregaande bereidheid tot samenwer king vinden', aldus de heer Van Dijk, die zei, dat het sociologisch onderzoek zal plaatsvinden onder de leden van beider organisaties, zowel in de sta- kingsgebieden als daarbuiten. De uit slag, die van betekenis zal zijn voor het verdere beleid, zal over enkele maanden gereed moeten zijn. STAKINGSRECHT De CMB-voorzitter pleitte verder voor een snelle totstandkoming van een wettelijk stakingsrecht. 'Staken is evenwel de slechtste methode om een arbeidsgeschil te beslechten, ook als dat wettelijk recht er is, want bij een staking wint veelal de macht en dat wil beslist niet zeggen, dat dan ook het recht overwint. Verloren stakin gen zijn niet altijd onrechtvaardig, en gewonnen stakingen niet altijd recht vaardig geweest. Het is om deze re den, dat de christelijke vakbeweging zo huiverig voor stakingen is en niet. nieuwe wet op de jaarrekening en de wet op de ondernemingsraden. Bij de oude structuur werkte een NV, waar in een divisie was ondergebracht in diverse landen en dat zou op het gebied van de wetgeving tot moeilijk heden aanleiding kunnen geven. Op een vraag uit de ondernemings raad, waarom -de constructie van de besloten vennootschap is gekozen, heeft de heer Hessels geantwoord, dat dan geen cijfers naar buiten behoeven te worden gepubliceerd. T)e informa tie aan de ondernemingsraden wordt echter niet belemmerd', zo vertelde hij.' MEER GEGEVENS Dé vraag is echter of Akzo over de activiteiten, ondergebracht in de BV niet toch meer cijfers moet bekend maken dan tot nog toe. Akzo Neder land BV heeft zeker meer dan 8 min. aan activa en 100 man personeel en dat zijn de grenzen boven welke een BV verplicht is een balans te publiceren. Echter geen verlies- en winstrekening wat wel verplicht zou zijn bij een NV-vorm. Tot en met vorig jaar stond in het jaarverslag van de Akzo-groep welk percentage van de omzet in Nederland behaald werd en tevens welk bedrag per jaar in Nederland geïnvesteerd werd. Een woordvoerder van Akzo twijfelde er niet aan, dat deze gegevens ook in het komende verslag genoemd zullen wor den. Binnen Akzo Nederland zal het onider- nemingsraadoverleg op drie niveaus kunnen' fungeren, zo heeft dr. Hessels meegedeeld, nl per onerneming. voorts als centrale ondernemingsraad per groepsmaatschappij of divisie en tenslotte ails overkoepelende centrale ondernemingsraad van Akzo Neder land BV. In deze nieuwe opzet past ook een raad van commissarissen nieuwe stijl. Die raad zal de eerste maal door Akzo worden benoemd en daarna door de raad van commissarissen zelf, aldus de heer Hessels. Aan de te zijner tijd in te stellen centrale ondernemings raad van Akzo komt het redht van aanbeveling toe. De jaarcijfers van Akzo en de resultaten van Enka Glanzstoff zullen eind van deze maand bekend worden gemaakt. Akzo-chemie zal de aandelen van de Algemene Industriële Mineraal- en Ertsmaatschappij (Aime-Amsterdam) te Amsterdam, te verkopen aan de Belgisch-Duitse groep Sibelcoquarz- werke. Personeel, ondernemingsraad en vakbonden zijn op de hoogte. AMSTERDAM Nederlandsohe Ford Automobielfabriek zal aan de aandeel houdersvergadering voorstellen, het dividend over 1971 vast te stellen op 10 pet. Over 1970 werd 34 pet uitge keerd. waarvan 14 pet als interim dividend. AMSTERDAM Op 20 maart a.s. zal de inschrijving openstaan op een 7% obligatielening, groot 100 miljoen, ten laste van de British Petroleum Raffinaderij Nederland. De looptijd van deze lening, verdeeld in stukken van 1.000, is 15 jaar. De koers van uitgifte zal op 16 maart voorbeurs bekend worden gemaakt. De aflossing vindt plaats a pari in tien gelijke jaarlijkse termijnen te beginnen in 1978. Vervroegde aflos sing is toegestaan van 1982 af tegen een koers van 10 pet. De opbrengst van deze lening zal. tezamen met die van de lening van 75 min, uitgegeven in oktober 1971, worden gebruikt om een gedeelte van de uitbreidingskosten van de raffina derij te financieren. Officiële notering van de lening op de Amsterdamse beurs zal worden aange vraagd. De stortingsdatum is 17 april. PARAMARIBO De staking bij Billi ton in Suriname, die sinds de nachi van maandag op dinsdag aan de gang is. levert de maatschappij een verlies van 480.000 gulden per dag op, zo is in Paramaribo bekendgemaakt. Inmiddels zijn met volledig mandaat in Suriname aangekomen dr. J. van Saarloos van de hoofddirectie en ir. A. Grondijs, directeur van de afdeling mijnbouw, voor verdere onderhande lingen met de vakbond. De staking van alle 1360 arbeiders verloopt rustig. Het is een protest te gen 'de 6tarre houding' van de Billiton- directie bij de cao-onderhandelingen. De arbeiders eisen 39 procent loons verhoging voor 1972 en 19 procent voor 1973. Daarbij wil men ook meer inspraak en medezeggenschap. De di rectie heeft voorgesteld elk jaar auto matisch de stijging van de kosten van levensonderhoud te compenseren en daarboven een extra loonsverhoging toe te kennen van 4 4 5 procent, een z.g. 'welvaartsverhoging'. AMSTERDAM De Amsterdamsche Droogdok Maatschappij stelt voor het dividend over 1971 vast te stellen op 13 (10) pet. Op de preferente en converteerbare aandelen zal onveran derd 5 pet worden uitgekeerd K Gedaan; b Bieden; L Laten; n Nom. gezagsgetrouw zijn'. Van Dijk. aldus de heer DJAKARTA Indonesië verwacht dit jaar een zeer grote uitbreiding jaar een omvang van ruim 1.8 miljard bereiken, vergeleken met 1.3 miljard in 1971. In 1970 had de uitvoer een waarde van S 1.10 mil jard. De stijging van de totale uitvoer zal hoofdzakelijk te danken zijn aan een zeer aanzienlijke stijging van de ex port van aardolie. De olie-export zal in 1972 naar schatting ruim 1 miljard bedragen tegen 553 miljoen America» can CHICAGO Gerst Tarwe 9/3 162 1577', 10/3 162% 158% mei juli 109% 109%n 10fU4 109% mei okt. 109%n 109% Juli 149% 151% Lijnzaad mei 278b 28174b Mals juli 27474b 278 lib mrt 12014 121% mei 124% 125 NEW YORK lull 127% 128% Katoen mrt 36.75-80 37.85 Haver mei 36.11-14 36.84-83 mrt 79 78% juli 33.20 31.74 mei 75% 75 Cacao Juli 71(4 71% 87.39 27% Loco G Sojabonen Loco B 36.57 26% m rt 342 341 31.72 24.20 mei 345% 349% 344% mei 29% 24.85 Juli 34S% •VnltOpS loco 27 7B.00n WINNIPEG mrt 24.71 77.50-82.30 RegEe okt 102% 102%b suiker contr. II mei 98%L 98% loco 25.36 9.60 juli 99%L 99%b mei 77.00n 9.92-94g juli 76.50-78.00 9.92-95g Haver mei 88% L 68% Koper Juli 69L 69n mrt 9.60 52.40 okt. 70n 70n mei 52.05 52.80 Anstr. Wol mrt. april Woltops mrt. april mei ANTWERPEN 105b 105b 105b 106b 106 b 106b 12.95b 12.95b 12.90 LONDEN Metalen en f per ton 13.00-03.20 13.00-13.20 13.00-13.10 NEW VORK ACF Industries Airco Allied Chemical Alum Co of Am American Brands in 1971 en 450 miljoen in 1970. De overige export zal dit jaar naar ver wachting 8 815 i 827 miljoen belopen, tegen S 755 miljoen in 1971 en S 737 miljoen in 1970. Cyanamid Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel Tel Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Een exportprodukt dat eveneens steeds belangrijker wordt voor de In donesische economie is hout. De uit- Bendis voer hiervan zal in 1972 een omvang |teel bereiken van S 210 4 215 miljoen. Burroughs tegen 167 miljoen in 1971 en 114 miljoen in 1970. De uitvoer van rub- can pacific Ry ber is in 1971 achteruitgegaan als c"1 gevolg van een prijsdaling op de we- ghesap a «hm R reldmarkt. De uitvoer van copra daalt uirysier als gevolg van de Philippijnse concur- cm es service rentie. Verder is in 1971 de uitvoer co'f ind^mM van koffie en tin achteruitgegaan. In common* Edison 93 10/3 49 48% 22% 22% 29% 29 47% 4914 44% 44% 34% 34 39 38% 29 '4 29% 32»- 32 7% 7% 43% 44 '4 32% 32% 24% 23% 170% 169% 54 Bs 55 1972 wordt een zeker herstel ver wacht. De uitvoer van tabak en peper is in 1971 gestegen. DEN HAAG Het Zwitserse bureau voor economisch en marktonderzoek 'Prognos' in Bazel heeft zijn prognose inzake de groei, die het bruto natio naal produkt van Nederland in de ko mende jaren tot 1985 heeft te ver wachten, herzien. In 1969 raamde het bureau, dat het reëel bruto nationaal produkt van Nederland per hoofd van de bevolking in de periode tot 1985 jaarlijks met 3,7 pet zou toenemen. Op grond van een wat pessimistischer beoordeling is het geraamde groeiper centage verlaagd tot 3,6. Voor enige andere landen wordt de toekomst nu optimistischer gezien en als gevolg daarvan is Nederland op de ranglijst van de Europese groeiers gezakt van de derde naar de zesde plaats. In geld uitgedrukt komt de prognose ernp neer, dat Nederland in 1985 een totaal bruto nationaal produkt van 8 55 min zal hebben tegen 28 min in 1971. In 1976 zal het BNP S 36 min bereiken en in 1981 46 min. NEW YORK De First National Ci ty Bank, de op een na grootste bank in de VS heeft de prime rate ver hoogd van 4% tot 4\<> procent. Er zijn nog geen aanwijzingen dat dit door andere banken ook zal worden gedaan. De prime rate is de rente die de banken berekenen aan hun grootste klanten, de industrie, bij leningen op korte termijn. Koersen in Montreal Asbestos Corp. Canada Fund Consol Bathurst Dnm Tar Chem Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat Resources Shell Canada Idem Warrants 13% 15% 15% 13% 8M2L 40% 20% Edison Cont Can Com oil A Curtiss Wright A Curtlss Wright Dart lnd Dow Chemical Dupont de Nam Eastman Kodak First Nat City 16 Allegheny Pnw S j«»i Alstons c voi Am Standard Amsied lnd Ark Loot* Gas 21 55% 33% 32 42% 42 6714 68% 21% 20% 36% 36% 26 25% 33% 32% 28% 28% 26 '4 26% 33 32% 55 55% 62% 82% 172% 170 108'4 108% 49% 49% 27 26% 9.95 9.95 21% 21% 33t, 33% 14>1 14% 45'4 44% 27% 27% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel Et Getty Oil Gtlette Gimbel Bros Goodyear T R Gulf 01) Illinois Cetitr Int. Busln Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper tnt Tel Tel Johns Harrvtlte 37% 37% Lockheed Aircraft 14% 14% 44% 43% 64 63% 30% 30 81% 82% 22% 22% 30% 30% 76 75% 45% 44% 2SU 27% 36% 38% 383 378% 29% 287', 35% 34% 3474 35 60% 58% Bait Ohio 4%% BsvuR Cigars Burlington lnd Obi. Mods I 74.23 392.6 Calif Pacttw Indust. .Sporen (JtU. 8 mrt 945.59 262.34 115.80 ,*.*o ov*.» ,.n Br.wer)ee 9 mrt 942.81 262.62 115.48 74.38 393.8 cerro 10 mrt 939.87 260.63 115.41 394.0 ch.,aboum Gotb Chase Select Fd Aana. Obi. Tot. h L Columbia Gas 8 mrt 21.290 29.290 1.779 814 656 ummnco 9 mrt 21.460 28.430 1.776 730 733 10 mrt 19.690 1.760 521 921 crossbow Fund 57% 57%b 13% 13% 36% 36% 26% 28% 8% 8% 16% 16% 4% 4% 11.82 11.86 34% 33% 29% 29'4 22% 22% 95% 357-. 8.14L 8.0SL Martin Marietta May Dep Stores Mc Onnnell Mobil Oil Corp Nat Biscuit Nat Cash Keg Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steet North Am Rockw tnt Bnk for flee Int Flav Fran Int Tech Fund Int Paper il 4) Insiloo Corp Interspar Inv Select Fund Kansas City lnd Kansas Power KLU Kroger Leasco Lone Star tnd Lehman Maoison Fund 21% 22 56% 50% 44% 44% 55% 54% 58% 58% 34% 34 16% 16% 16% 18% 43% 43% 34% 34% 64% 63% 13.83 13.88 58% b 17% 17% 50.40 50.20 3.77L 3.86L 41% 41% 26% 26% 42% 36-1, 28% 28% 24 23% 28% 28% 177', 17% Olln Mathieson Pac Gas El Penns NY Tr Pppslco Phelps Dodge Phillip Morris Phillips Petr Procter A Gam hi Radio Co of Am Republic Steel Reynolds lnd. Royal Dutch Petr Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Rv Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indians Stand Oil NJ studrttaker Sunrav DX Oil lexaco Texas Inst Transam erica Union Carbide Uni Royal United Aircraft United Brand* US Steel Wesi Union Te Wesringhouse I Wool worth Brat Traction Nat Can NY Certtr A North West R N Am Phillips Co Occidental Petr Santa Ké lnd Southern Pac Standard Brands Sterling Drug randy UCIF Unilever Umun Elect? United Corps United Gas Western Bancorp 19% 19 29% 2974 5 4", 75% 74% 41% 41"", 78% 78% 29% 29% 87 87% 4474 43 23% 23', 71%' 72 V, 37% 37% 112 111% 48% 48% 2074 21", 07% 96% 38% 38% 59% 59^'. 08 67% 76% 75% 471, 49% 49% 32% 32% 145 143 22 227', 45Y, 45% 18 18% 33% 3374 12% 12 33 33 55% 55% 47% 47% 4»% 43% 21% 21 1074 16% 11 10% 78 77=4 37% 36% 11% 11% 25% 25% 25% 25% 33% 3S% 48 47% «7% 47 52 52 45% 44% 4.92 4.97 42'6 42'4 18% 18% 10% 10', 47% 47% 34 33J,

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21