Spaanse politie schiet op stakers legering komt cheepvaart iscaal tegemoet IRA zet strijd s drie dagen stop KOHMni Eigen studieprogram Aardgas voor auto's Het KwarW lelgië zondag tonder benzine Twee doden en twintig gewonden Chef van Renault vrijgelaten In deze krant [R'JNSBURGD Volksgezondheid waarschuwt tegen gebruik Tofranil Prijzen van granen en suiker zes procent omhoog? Vakbonden dagen Philips voor rechter Kennedy in Oregon in voorverkiezingen Washington treedt op tegen lucht-chantage Barzel denkt over wantrouwensvotum Contact China-VS via ambassadeurs in Franse hoofdstad McCloskey staakt gevecht tegen Nixon Uw krant vernieuwd en uitgebreid fBon ïil— I krafca| Gun ock Uw buurman deze krant! Nieuwe Leidse Courant ZATERDAG 11 MAART 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen iristelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebteven mijn hert in teghenspoetl" enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging 18.00-19.00 uur. an onze Haagse redaktie IEN HAAG De regering heeft besloten de investeringsaftrek oor de scheepsvaartondernemingen te verhogen van 10 tot 25 pro ent. Daarnaast zullen fiscale faciliteiten voor vervroegde afschrij- ing worden ingevoerd. oor.de Koninklijke Nederlandse Re- ersvereniging komt de verhoging van investeringsaftrek tot 25 procent een teleurstelling. In een commen- ar op het kabinetsbesluit wordt ge- gd, dat een verhoging van de inves- nngsaftrek tot 40 procent was be- eit. Aan het kabinet werd voorge rend, waarom een minimum aanpas- ng aan het fiscale klimaat (dat thans ders ter wereld aan grote concurren- n onder zgn. goedkope vlaggen wordt eboden), verhoging vraagt van de af- rek tot 40 procent. Het is naar de lening van de Redersvereniging een isverstand dat dit een percentage is, aarover onderhandeld kan worden, en schip kan niet voor 25/40 onder ederlandse vlag worden gebracht. Er ordt op vertrouwd, dat over dit per- mtage het laatste woord nog niet is sproken. regering ?egt hiermee tegemoet komen aan wensen di door de Dopvaardij over de problemen jn geuit. Uit fiscale overwegingen jn de afgelopen jaren steeds meer ederlandse schepen gaan varen on er vrije (Liberiaanse en Antilliaan- i) vlag. remier Biesheuvel heeft dit gistera- ond na afloop van het kabinetsbe- lad meegedeeld. Hij verklaarde sorts, dat een vertegenwoordiging het kabinet onder leiding van linister Schmelzer (buitenlandse Za- en) op 14 maart in Brussel met de elgische regering gaat praten over door België voorgenomen aanleg an een olieraffinaderij in Ternaaien, icht bij de Limburgse grens. RUSSEL (ANP) Automobilisten ie in het weekeinde naar het zuiden eizen, moeten er rekening mee liou- en dat er zondag in geheel België rijwel geen benzine te krijgen zal jn. Voor de vierde achtereenvolgende ondag laten de pomphouders hun ompen dicht. Met deze zondagsstakin- en willen ze een wekelijkse rustdag q een grotere winstmarge zien af te wingen. De premier weersprak het gerucht, dat minister Geertsema de gewestwet wil intrekken omdat deze in de hui die opzet voor de Kamer niet aan vaardbaar zou zijn. 'We wachten eerst het standpunt van de Kamer af. Een nota van wijziging is dan waarschijn lijker dan het intrekken van dit wets ontwerp omdat dat de gewestvorming in ons land aanzienlijk zou vertragen', aldus mr. Biesheuvel. Ais reactie op de onrust, die bij een aantal betrokken instanties (Gemeen te Den Haag( ambtenaren, bonden) be staat over de spreiding rijksdiensten, benadrukte de premier, dat niemand voor een voldongen feit zal worden gesteld. 'Het overleg met de ambtena renbonden en de gemeente is voor ons een wezenlijke zaak, Zij zullen aan hun volle trekken komen.' In Den Haag circuleren al enige tijd berichten, dat het kabinet al een principebesluit over de omvang van de te verhuizen rijksdiensten heeft genomen. Gisteren werd bekend, dat de direc teur van het bureau Spreiding Rijks diensten van Binnenlandse Zaken ont slag heeft aangevraagd. Dit ontslag zal samenhangen met het feit, dat het zwaartepunt van de beslissingen over de spreiding Rijksdiensten van bin nenlandse zaken is overgeheveld naar het ministerie van ruimtelijke orde ning. (ADVERTENTIE) ogezegd Vrij koud Vrij koud weer met in het alge meen veel bewolking en plaatse lijk wat regen of sneeuw. Maxi mumtemperaturen omstreeks 5 graden. Matige tot krachtige, in het Waddengebied tijdelijk har de wind tussen noordoost en oost. MORGEN EN OVERMORGEN: droog en vrij koud met lichte vorst in de nacht. Zon op: 07.01 06.59 onder: 18.39/18.41 Maan op: 05.41 06.00 onder: 14.53/16.19 Opvangcentrum voor exotische dieren MADRID, EL FERROL (AP, DPA, Reuter, UPI) In de Spaanse havenstad EI Ferrol del Gaudillo heeft een 40-tal politiemannen met machinepistolen en geweren het vuur geopend op een menigte van 1500 tot 3000 stakende arbeiders van de werf Empreca Nacional. Daarbij zijn twee arbeiders gedood en werd minstens 20 personen gewond. Het incident is het ernstigste arbeidscon flict in Spanje uit de afgelopen twee jaar. Bleek, nerveus, maar gezond stond Robert Nogrette (63). de door Franse maoisten ontvoerde personeelschef van Renault, gisteren de pers te woord, nadat hij was vrijgelaten. Nogrette werd gisteren zeven uur lang door de politie ondervraagd. Op de maoisten, die de kidnap hebben uitgevoerd, wordt nog steeds grootscheeps jacht gemaakt. Zie ook pagina 9. Het was gisteren de tweede dag dat de werknemers van de scheepswerf in hevige botsing kwamen -met de poli tie. De arbeiders betoogden ook giste ren voor hogere lonen en tegen het ontslag van zes collega's, die op straat waren gezet door de staats- scheepswerf Bazan, die eveneens in El Ferrol is gevestigd. De onlusten braken uit zoals we gis teren nog in enkele edities kon den melden toen de politie probeerde de betogers uiteen te jagen. De menigte begon de politie daarop woedend met stokken te slaan en met stenen te bekogelen. Toen de agenten zich in het nauw gebracht voelden openden zij het vuur. Het dodelijke schot trof de 38-jarige Salva dor Rey Rodriguez, een vader van vier kinderen, die in de borst werd getroffen en overleed tijdens trans port naar het ziekenhuis. Een andere staker stierf later en twee anderen zouden er slecht aan toe zijn. In de 85.000 inwoners tellende stad El Ferrol, in het noordnoosten van Span je de geboorteplaats van staatslei der Franco is een gespannen sfeer ontstaan. Scholen, kantoren en win kels zijn gesloten en verlaten. Restau rants en bars werden van luiken voor zien en de politie wierp barricaden op de belangrijkste kruispunten op. Bus- sun en auto's maakten dat zij weg kwamen. De watervoorziening en tele foonverbindingen werden gedeeltelijk geblokkeerd. De gouverneur van de stad heeft 'communistische cellen binnen de scheepswerven' voor de rellen verant woordelijk gesteld. De Spaanse autori teiten hebben inderhaast politiever- sterkingen naar de rumoerige stad gestuurd. Drie torpedoboot jagers van de Spaanse marine zijn opgestoomd naar de scheepswerven van El Ferrol. De scheepswerf Bazan, waar 5500 ar- Om Londen geleeenheid tot initiatief te geven )e westerse vooruitgangsidee is inbijbels omdat ze het voortjak- :eren op het jaagpad van een al- ijd doorgroeiende welstand tot !en doel in zichzelf heeft ver leven. Prof dr. B. Goudzwaard. V&uLuum. ME.UBC.LE.N VEILIG GEKOCHT 1 1BU DE VAKMAN Van onze Haagse redactie DEN HAAG Alle artsen en apo thekers hebben van het ministerie van volksgezondheid nog eens de waarschu wing ontvangen om zwangere vrouwen niet het geneesmiddel Tofranil voor te schrijven, omdat dit misvormingen bij het kind kan veroorzaken. Nu al zit er een waarschuwing bij de verpakking ingesloten, maar toch vindt het ministerie het nodig om de ver strekkers van het middel, dat overigens alleen op recept te krijgen is, nog eens extra voorzichtigheid op het hart te drukken. Dit gebeurde nadat het mi nisterie berichten over deze zaak had ontvangen van de wereldgezondheids organisatie. Zoals bekend heeft dr. W. McBrlde uit Australië tegen het middel gewaar schuwd. Desondanks is het middel in de roulatie gebleven. Het Tweede Ka merlid Lamberts (PvdA) heeft aan minister Stuyt gevraagd of het middel uit de handel moet worden genomen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een aantal leden van het Europese parlement heeft een ontwerp-resolutie opgesteld, waarin gevraagd wordt de prijzen voor granen en suiker dit jaar met gemiddeld 6 procent te ver hogen. Daarmee komt het parlement terug op het eerder genomen besluit, waarin een verhoging met 8 procent gevraagd werd. Dit percentage willen de indie ners van de resolutie handhaven voor de zuivelprodukten. De voorstellen, die de Europese Commissie heeft gedaan komen neer op een gemiddelde verho ging van 6,5 procent. Voor granen wil de commissie maar tol 4 procent gaan. De parlementsleden, waaronder de Ne derlanders T. Brouwer, J. Baas, J. de Koning en H. Vredeling. vinden dat te laag voor de graantelers, wier inko menspositie erg slecht wordt genoemd. In de ontwerp-resolutie, die het parle ment volgende week behandelt, wordt nog eens onderstreept, dat inkomens verbeteringen van de boeren niet weer ten dele teniet mogen worden gedaan door monetaire maatregelen. Binnenland 1*1 1 grijpbaar 13 BELFAST (AFP, bruter, UPI) De 'provisonals', de meest mili- Buitenland tante vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) in Ulster, Y'antrouwensvotum kan hebben een bestand van drie dagen afgekondigd. Zij willen daarmee Brandt vellen 9 de Britse regering gelegenheid geven over te gaan tot een op handen zijnd politiek initiatief om het geweld in Noord-Ierland te beëindigen. Kerk Al geruime tijd doen hardnekkige Wilson maandag zal voeren met de Dr Spelberg en bet mandje geruchten de ronde dat de regering Ierse premier Jack Lynch. 1 9 van premier Edward Heath plannen -,A1ITnnT„ fruit heeft om het Noordierse parlement op GOULDING Dr Riinsdorp: de grens van te heffen, het bestuur in handen te Een rechtbank in de Ierse hoofdstad J 1 n leggen van een commissie die uit Dublin heeft Cathal Goulding, de staf- het onzegbare - vertegenwoordigers van protestanten chef van de 'officiële' vleugel van de en rooms-katholieken bestaat en de IRA, samen met drie andere IRA- KunSt geïnterneerden in fasen in vrijheid te leiders vrijgesproken wegens gebrek stellen. aan bewijs. Zij waren ervan beschul- De opheffing van het Noordierse par- digd de staat in gevaar te hebben lement, rechtstreeks bestuur van Lon- gebracht in verband met een bom den, de aftocht van Britse troepen en aanslag op een officierskantine in afschaffing van de interneringsmaatre- de Britse plaats Aldershot. Daarbij gel zijn hoofdeisen van de TRA Zij kwamen zeven mensen om het leven, maakt onderdeel uit van de taktiek Van een verslaggever DEN HAAG De vakbonden betrok ken bij de voorgenomen sluiting van de Philips-vestiging In Leiden willen de bedrijfscommissie in de metaalin dustrie en de kantonrechter om een oordeel vragen over de sluiting. De werknemersorganisaties menen dat de leiding van het bedrijf de verplich ting, in het reglement voor de onder nemingsraad opgenomen, niet is nage komen om de ondernemingsraad ad vies te vragen voordat tot sluiting wordt besloten. Volgens de bonden staat het vast dat de ondernemingsraad niet van tevoren advies is gevraagd. SALEM (AP) Edward Kennedy, de democratische senator van Massachu setts, is ingeschreven voor de demo cratische voorverkiezingen van de staat Oregon en het schijnt dat hij zich niet meer kan terugtrekken. De nieuwe Yan het Reve 15 Film: 'Dagboek' van Van der Keuken 15 Sport arbeid dan 16 Topsport: meer spel Brundage heeft niets tegen ruitersport 17 van het Ierse Republikeinse Leger de :.ogere"„den,e"Ti1s Uit onvrede met democratisering einddoel hereniging van Ierland. <1 f schort' vanaf middernacht tot maan- dag 24.00 uur. 'Defensieve acties' zou- T ^echter „et »eSU„d y^ yjgj. gOClOlOff GU In Dublin wordt druk gespeculeerd T dat de IRA haar bestand heeft afge- yan een onzer verslaggevers d°êd'de Briura^bour\ewïr0Haroid GRONINGEN Vier wetenschappelijke medewerkers van het Sociologisch Instituut in Groningen hebben een eigen studieprogramma opgezet. Het zijn 1prof dr j Eilemers, dr. P. Valkenburg, mejuffrouw mr. dr. A. M. Bos en dr. C. D. Saai. Dit viertal wil ook geen doctoraalbullen meer tekenen van studenten die het bestaande studieprogramma hebben gevolgd. Van dit standpunt heeft men de rector-magnificus en curatoren van de universiteit op de hoogte gesteld. De hoogleraar en de drie lectoren hebben geen vrede met het studieprogramma zoals dat in de gedemocratiseerde subfactuiteit tot stand gekomen is. Naar verluidt zou volgens hen het mogelijk zijn dat studenten hun doctoraal kunnen halen zonder dat ze eigenlijk iets aan het hoofdvak (sociologie) doen. Desgevraagd zei ons prof. Eilemers dit 'wat te sterk uitgedrukt' te vinden. Het is niet voor het eerst dat moeilijkheden naar buiten uit blijken. De laatste keer was dit toen prof. dr. J. Bertlng uit ongenoegen met de gang van zaken bij sociologie zijn ontslag nam en naar een andere universiteit ging. Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Puzzels Postzeeelrubriek Men schrijft ons. Probleem BoekenetalaRe RITA 'Niet alleen de vogels, maar ook de buurkinderen zijn er bang van.' Van een onzer verslaggevers- GRONINGEN Het aardgasbedrijf van de gemeente Groningen gaat over enkele maanden gecomprimeerd aard gas verkopen voor auto's. Men is thans bezig met het installeren van een compressorinstallatie. Het aardgasbe drijf zal tevens de auto's van de can- didaten ombouwen. Dit vernamen wij gisteravond van de zijde van het Gro ninger gasbedrijf dat al enge tijd ex perimenteert met de zogenaamde 'aardgasauto'. Op het ogenblik rijden er in Groningen reeds een vijftal auto's op aardgas. Er kan zowel aan parti culieren als aan overheidslichamen aardgas worden verkocht. Wethouder ar. F. H. von Meijenfeidt zei gister avond in de raadsvergadering dat het al mogelijk is rendabel te werken als er 400 a 500 auto's op aardgas rijden. Hij denkt daarbij onder meer aan het gemeentelijk vervoerbedrijf, eventueel PTT-auto's en dergelijke. De aardgas auto is vooral van belang doordat deze de lucht niet verontreinigt Volgens de wethouder is economischer rijden een ander voordeel. WASHINGTON (AP. Reuter. UPI> De Amerikaanse regering heeft krach tige maatregelen getroffen om te voorkomen dat nog meer vliegtuigen worden gekaapt en luchtvaartmaat schappijen gechanteerd met bomaan slagen. beiders werken, is donderdag al geslo ten nadat stakende werknemers er protestbetogingen hadden gehouden. Zij bestookten op die dag de politie met stenen, waarbij acht politieman nen en tien stakers in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Gisteren raakten twintig politieagenten ge wond. Vlak voor de onlusten van donderdag hadden 4000 arbeiders van het staats bedrijf Bazan een zitstaking gehouden uit protest tegen ontslag van hun zes collega's, die van agitatie waren be schuldigd. De politie trad op toen ongeveer 300 stakers weigerden de werf te verlaten. Toen waarschuwings schoten werden gelost begonnen de betogers met stenen te gooien. BONN (UPI, AP, AFP) Rainer Candidus Barzel, kanseliers-kandidaat van de Westduitse christen-democra ten, verklaarde gisteren dat de opposi tie er over denkt, in de Bondsdag een motie van wantrouwen in de regering- van kanselier Willy Brandt in te die nen. Hij bevestigde, dat zijn partij ook gereed is om via verkiezingen een greep naar de macht te doen als de regering Brandt bij het belangrijke parlementaire debat over de verdra gen met Rusland en Polen ten val zou worden gebracht. Kanselier Brandt denkt niet aan aftre den en evenmin aan nieuwe verkiezin gen. Hij gaat er nog altijd van uit, dat de verdragen een kleine meerder heid zullen krijgen. Intussen maken vijf uiterst rechtse groeperingen zich op voor een 'mars naar Bonn' uit protest tegen de ver dragen, die op zaterdag 29 april ge houden moet worden. Zie ook pagina 9. WASHINGTON (Reuter, UPI) Pre sident Nixon heeft tijdens zijn bezoek aan Peking afgesproken dat de con tacten tussen de VS en China zullen verlopen via de Amerikaanse en Chi nese ambassadeurs in Parijs. Dit heeft het Witte Huis gisteren bekendge maakt. Voor de VS zit ambassadeur Arthur Watson in Parijs. Voor Peking ambassadeur Hoeang Tsjen. WASHINGTON (Reuter) Paul McCloskey, de enige liberale kandidaat van de Amerikaanse Republikeinse partij die zich tegenover Richard - Nixon heeft geplaatst, heeft aangekon digd dat hij van de presidentskandida tuur afziet. Als reden heeft McCloskey opgegeven dat hij onvoldoende geld voor zijn campagne heeft en zich liever wil richten op zijn herverkiezing als afgevaardigde in het Huis van Afge vaardigden. McCloskey verwierf bij de voorverkie zingen, die eerder deze week in New Hampshire werden gehouden, iets meer dan 20 procent van de stemmen. it nu gemakkelijk Verdien zelf een leuke attentie naar keuze U hoeft alleen moor deze vernieuwde en sterk uitgebreide krant van hand tot hand te laten gaan. En dan de bon hiernaast invullen. Postzegel niet nodig als u op de envelop schrijft: I Noam:maand IDe nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespa.ort tenminste 3.— obonnemenlsgeld I Opgegeven door: INaam: Adres: I Plaats:I r Ik ontvang ols beloning het aangekruiste mopje p«ipop« ploimo Khoatljc hond'** poreofmep met en te Soppen (flesunonderzetter) mei bilef pop«r per. Nieuwe Leidse Courant Antwoordnummer 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1