BHÜL JZZ L 999 I MW\ De wilg in tuin en landschap IS I Politieke prenten van Braakensiek Uitbundig koorwerk Walton op de plaat Postzegel- nieuws uw probleem ook het onze 33? S S J SS S 11 5 fiSS Boekcnetalage 'Buitensporige prijsopdrijving' zegt De Froe over collegegeld Gedood door stalen buizen TROUW/KWARTET ZATERDAG 11 MA ART 1972 BIXXEXLAXD/KrXST 14 VAN BLOEM EN PLANT Op een van die zonnige dagen in fe bruari voerde onze weg door de binnenlanden van Zuid-Holland. Vol op in het boerenland, langs sloot en plas, waar wilg en populier als bomen van de lage landen de boven toon voeren. De knotwilgen langs polderwegen, in deze tijd van hun pruik ontdaan, aanvankelijk voor de stadsbewoner wat teleurstellend door hun gehavende top. Maar bin nenkort vormt zich weer een nieuwe pruik van jonge loten, die het wa terland zijn aparte Hollandse char me geven. Dankbare objecten voor schilders en tekenaars, vooral ken merkend voor het Westen van ons land. De karakteristieke knotwilg wordt op ongeveer 2 meter hoogte afge zaagd, waardoor de kop of knots steeds groter en decoratiever van vorm wordt met knoestige bulten en gaten, waarin soms mezen en rood borstjes nestelen en verschillende mossen, varens en heesterzaden zich ontwikkelen. De knotwilg is ook bekend als schietwilg en heet officieel Salix alba. Hij voelt zich volkomen thuis aan de waterkant in voedzame grond en het sterk vertakte fijne wortelgestel heeft de gave de aarde langs de oevers vast te houden en voor afkalven te behoeden. Bolden- dien is het een ideale boom voor de polder omdat hij goed tegen wind bestand is, volop licht verlangt, een harde groeier is, maar weinig scha duw geeft. Voor de meeste tuinliefhebbers is het bezit van een treurwilg aan de rand van vaart of vijver een vrome wens. Weinig bomen zijn immers zo sierlijk van vorm en in alle jaarge tijden zo schilderachtig. Het is Salix babylonica (syn. Salix pendula), hoewel een variëteit tan de schiet wilg met sierlijk overhangende gele twijgen nóg mooier is, die, hoewel de naam Salix alba 'Tristis' luidt, allerminst een trieste indruk maakt en ook 's winters prachtig geel is. Voor de meeste tuinen is de treur wilg helaas te groot, maar natuur lijk kunt u 't proberen en een tak in de grond steken. Wilgen wortelen namelijk erg gemakkelijk Misschien wel eens opgemerkt aan wilgekatjes in een vaas, die in het water wor teltjes vormen. Wat veel liefhebbers ook zal interes seren is het feit dat lang niet alle wilgesoorten tegelijk bloeien. De Hollands polderland met knotwilgen en populieren. donzige katjes verschijnen op diver se tijden en verschillen bovendien sterk in grootte. De allergrootste bloeier is Salix gracistyla van febru ari - april, terwijl in maart de katwilg of katgrauw Salix viminalis met Salix daphnoides (berijpte wilg), Salix acutifolia (Kaspische zandwilg), Salix purpurea (bittere wilg), Salix aurita (geoorde wilg, Salix cinerea (grauwe wilg) hun fluwelige pracht laten zien. Voor kleine tuinen zowel in duin als hei, als op moerassige plekjes is de kruipwilg Salix repens ideaal, omdat ze onder alle omstandigheden groeit en niet hoger wordt dan 1 meter. En weet u dat de twijgen waar de tuinman uw rozen mee opbindt, ook van een wilg afkomstig zijn? Het is de gele bindwilg, Salix alba 'Vitelline', met zeer taaie twij gen. En voor uw bloemschikking moet u de kronkelwilg Salix matsu- dana 'Tortuosa' niet vergeten, voor al 's winters een juweel met spiraal vormige takken. De wilg heeft vele facetten; wie in de grienden woont kan er van mee praten, maar de particulier weet er veel te weinig van! A. .C. Muller-Idzerda. De redactie behoudt ilch het recht voor om ter opname ln deze rubriek ontvangen me- ningtuitlngen verkort weer te geven. Bij publikatte wordt met de naam van de inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet. Postbus 8S9. Amsterdam. Synode en anti-racisme Wij vinden de houding van de meer derheid in de geref. synode om geen medewerking te verlenen aan het pro gramma van de wereldraad ter bestrij ding van het racisme, onbegrijpelijk. Er is toch steeds gezegd: de hulp van de wereldraad is niet voor wapens. Via de NAVO steunen wij wel Portu gal. Een neger mag geen pijl en boog hebben, een blanke wel een atoomwa pen. De logica ontgaat ons. Het is gelukkig, dat er ook nog mensen zijn als prof. Verkuyl, ds. Baumfalk, ds. v. d. Veen e.a. Zou anders de synode (is: de kerk) niet voor velen ongeloof waardig worden? Amstelveen G. H. Pelle-de Jong, C. J. Pelle Geref.-jeugdwerk Het bestuur van het landelijk cen trum voor gereformeerd jeugdwerk (LCGJ) heeft besloten zich te blijven stellen achter de actiegroep 'jongeren voor Vietnam'. Het LCGJ schrijft o.a.: Er vindt schrijnend oorlogsgeweld plaats Daaraan moet een einde ko men. Dat is dan wel in tegenstelling van het bericht van begin februari waarin staat: het komitee (jongeren voor Vietnam) zal ook geld inzamelen dat overgemaakt zal worden aan de vertegenwoordigers van het Vietname se volk, ter ondersteuning van hun strijd tegen de Amerikaanse agressors, voor een vrij en onafhankelijk Viet nam. Elven verder staat in het bericht van 6 maart: jongeren moeten zich over de strijd in Vietnam een mening vormen. Dat is wat anders dan van het bestuur van het LCGJ een me ning opgedrongen te krijgen. Mijn hoofdbezwaar is dat het LCGJ zich op de politieke toer begeeft het welk in tegenspraak is tot de statuten en de taak van het centrum. Wanneer het LCGJ voor het komende seizoen voorstelt dat ontwikkelingshulp een van de voornaamste punten van ge sprek zal zijn, dan begeeft het cen trum zich op het terrein van politieke jongerenorganistties. Ermelo G. W. Hoogenboom Rusland-Zuid Afrika (6) Wat ik over de Horst-Driebergen schreef, heb ik in het geheel niet uit een op sensatie belust blad. De zaak is n.L dat ik niet alleen de christelij ke pers lees. maar ook boeken over wat 'democratie' is. Zodoende behoef ik geen figuren als prof. van Niftrik of dr. Buskes als laatste waarheid te raadplegen. Als het over de zegenin gen van een communistische of fascis tische dictatuur gaat, dan zeggen figu ren als mr. Abel Herzberg en H. Roland Holst mij meer dan wat theo logen van deze of gene modaliteit mij te zeggen hebben. De theologen zeg gen mij heel veel over het geloof en wat geloven is, maar hun visie op politieke kwesties is hoofdzakelijk ge determineerd in conituïteit met karak- teraanleg, en zelden een geloofs of gewetensbeslissing. Amsterdam F. G. de Groot discussie gesloten Abortus Het volgende diene als bijdrage tot het verkrijgen van een wat scherpere k op een actueel onderwerp, abor tus. 1) Wanneer is voor de wet spra ke van moord? Mij dunkt bij: a) het moedwillig ontnemen van het leven, aan b) een mens. Alleen over (b) wil ik een opmerking maken: is een onge boren vrucht reeds een mens? Mij dunkt neen, de wet beschouwt kenne lijk slechts afzonderlijke dragers van menselijk leven als mensen. Het ont nemen van leven aan zo'n vrucht of het veroorzaken van de dood ervan kan daarom niet als moord of als doodslag worden gekwalificeerd. De voor moord of doodslag in de Mozaï sche wetgeving gestelde regelen bleven dan ook ta v. een ongeboren vrucht buiten toespassing, dit blijkt uit Exodus 21:22. (2) Als niet verbon den aan een zelfstandig mens zijn de belangen van een ongeboren vrucht niet afzonderlijk te behartigen; specia le wetsbepalingen die op de situatie van zwangerschap betrekking kunnen hebben, b.v. het toekennen van extra- rantsoenen bij distributie, betreffen de belangen van de moeder, niet die van het kind. O mdie reden nemen in een huwelijk ook alleen de vrouw als potentieel a.s. moeder de beslissing over het al dan niet voorkomen van geboorten wanneer dit bestaat in het voorkomen van bevruchting. Baam H- J. Zweers H.S.A.U.W.C. Het artikel van Leo Kleyn behoeft enige aanvulling. Het genootschap waar Teddy Verheyen Nederlands pre sident van is komt een beetje naïef en huiselijk uit de bus. Toch is er meer aan de hand. Zo lezen we op nlz. 13 van de Inleiding tot de Godde lijke beginselen: 'Toch ligt er een onvermijdelijke eindstrijd voor ons: dat is de ideologische oorlog tussen Democratie en Communisme. Beide zijn zich nu aan het gereed maken voor een oorlog met wapen-geweld. Maar dit dient in werkelijkheid slechts tot het voeren van een be slissende eindstrijd tussen de ideolo gieën. Wie zal in deze ideologische eindstrijd de overwinning behalen? Een ieder die in het bestaan van God gelooft zal antwoorden: 'De Democra tie'. Maar, zoals reeds hierboven vermeld, beschikt de tegenwoordige Democratie niet over een theorie of praktijk, die machtig genoeg is om over het Communisme te zegevieren'. Vandaar dat in artikel 2 van deze beweging staat dat het doel is een wereldomvattende beweging te vormen ter bestrijding van het com munisme als de anti-Christ. Zouden er in Nederland schrijvers zijn die voor een gooi naar honderdduizend dollar het lijden van onze Heer in het teken van deze doelstelling willen zetten? Deze informatie ontbrak aan het in terview en bestempelt voor mij de journalist als naïever dan de man van het Heilige Gegst Genootschap. Uni fied Family of Federatie voor Wereld vrede zoals ze zich ook noemen. De Hoef (U) Jan Muys Dr. Wiersinga Waarom toch heeft de synode zo'n moeite met dr. H. Wiersinga. Hij heeft toch volkomen gelijk dat het van onze reactie afhangt of wij Gods genade zullen ervaren! Christus heeft ons getoond waar wij in uiterste con sequentie toe bereid zouden moeten zijn. Echter: wij zijn niet geboren zoals Christus. Doch God mag toch zeker van ons een goedgeschudde overlopende maat verwachten! God voedt de vogels maar.ze moeten er om vliegen. En gaan wij mensen niet vele muskens te boven omdat wij verantwoordelijk zijn voor onze eigen daden. Amsterdam S. G. Pauws Prof. Siertsema Prof. dr. B. Siertsema heeft op de geref. synode aangetoond dat ze niets van de apartheidspolitiek heeft be grepen. De apartheidspolitiek is in de praktijk onuitvoerbaar. Men heeft de Afrikanen in de zogenaamde "blanke gebieden' nodig voor al het smerige werk. Consequente apartheid zou na melijk inhouden, dat de 82.3 pet. van de gekleurde bevolking ook 82.3 pet van het grondgebied ter beschikking krijgt, terwijl dan de 17,7 pet blanken op 17,7 pet van het grondgebied recht zou hebben. En dit zou ook inhouden dat er geen blanken in de 82,3 pet grondgebied van de gekleurden mo gen zijn en andersom, m.a.w. de blan ken zullen dan zelf in de mijnen moeten werken en als vuilnisman en huisknecht Dit willen de blanken in Z.A. niet en mej. Siertsema ook niet Concluise: apartheid heeft niets met de bijbel of godsdienst te maken. Het is gewoon een ideologie waarbij de blanken een uniek bevoorrechte posi tie hebben dank zij de spotgoedkope gekleurde arbeid. De bijbel wordt slechts gebruikt ten einde een morele rechtvaardiging te vinden voor een economisch stelsel. Als de gekleurde mensen in Zuid-Afrika precies zo over de blanken denken als zij over de gekleurden dan hebben de blanken inderdaad geen toekomst Den Haag E. A. du Plessis 3 maal 10 gulden aan prijzen Horizontaal: 1 wijnsoort, 4 op enige plaats, 7 sober, 9 opgegeven werk, 10 levenslucht, 12 teugel, 13 vaartuig, 14 alleenzang, 15 houten klepper, 18 wa tering, 20 gevolg, 23 reeks. 25 klaag zang, 26 titel, 27 aardappelgerecht, 29 afgelopen, 31 verkeerd, 32 persbureau, 37 akelig. 39 verdieping, 40 vermaard heid, 41 streek op de grens van N.Br. en Limburg, 42 handegge, 43 Noors christenprediker, 44 vermetel, 45 Myth, figuur. Verticaal: 1 wijze leidsman, 2 bijb. figuur, 3 stuk bouwland, 4 voorko mendheid, 5 plaats in Zeeland, 6 zoete kleverige stof, 8 deugniet, 9 gezicht, 11 manier van klederdracht, 16 strijd perk, 17 jongensnaam, 18 roofdier, 19 vertrouwelijk, 21 drukte, 22 jongens naam, 23 verlegen, 24 eer, 28 vernie ling, 29 hachelijk, 30 pas, 33 reus, 34 Spaanse vloot, 35 verhindering. 36 zangvogel, 38 toespraak, 40 handeling. Oplossing t e.m. woensdag per brief kaart zenden aan: Trouw Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Linksboven vermelden: weekendpuzzel. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK: Horizontaal: 1 simpel, 5 mortel, 10 ara, 12 ere, 13 naar, 15 aak, 17 vete, 18 sier, 20 omen, 22 eg, 23 er, 25 i.e., 26 b.d. 27 standaard. 31 do, 32 eb, 34 kastelein, 41 A.P., 42 ra, 43 ed, 44 Po, 45 eest, 47 edel, 49 mars, 51 els, 53 maat, 55 Eli, 58 sté, 59 raster, 60 monter. Vertiaal: 1 Sander, 2 Ira, 3 Maas, 4 es, 6 os. 7 teen, 8 ert. 9 Leende, 11 ka, 14 riet, 15 ar, 16 k.o., 17 veer, 19 era. 21 Mia, 24 R.D. 27 sok, 28 nat, 29 aal, 30 den, 33 marmer, 35 Ares, 36 sas. 37 e.k., 38 eed, 39 idem, 40 koster, 45 Eris, 46 te, 47 es, 48 last, 50 ala, 52 la. 54 Ate, 56 de, 57 R.O. De prijswinnaars zijn: H. Ypma, Bloem fonteinstraat 72, Den Haag; mevr. Gaal, De Sav. Lohmanweg 38 A, Alblasser- dam: D. van den Boogert, Debussy- straat 47, Delft. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 8S9, Amsterdam. Vraag: Wat gebeurt er als een 15- jarige jongen bekeurd wordt wegens het rijden over een stoep omdat de straat opgebroken was. en de vader een schikking weigert? Wie wordt evt. voor de kantonrechter gedaagd? Als men na veroordeling weigert te betalen, wat gebeurt er dan met vader of zoon? Antwoord: De vader wordt mede op geroepen. Wordt de zoon tot een boete veroordeeld, en zijn hij en zijn ouders onwillig te betalen, dan kan de boete verhaald worden op goede ren of inkomsten van de zoon. Blijft verhaal achterwege (meestal heeft zo'n jongen geen goederen of inkom sten) dan kan de rechter de boete vervangen hetzij door arrest hetzij door berisping. De duur van arrest is tussen de 4 en 14 dagen. Men kan verhaal of straf nog afwenden door een iets verhoogd bedrag te betalen. Vraag: Kan men een trafo voor gelijk stroom, die op het lichtnet is aange sloten (220 V wisselstroom) en een gelijkstroom van 6 V levert, aanslui ten op een auto om de starten (evt. 12 V, wanneer de accu 12 V is)? Zo ja, moet de stroom dan via de accu gaan of moeten de verbindingen los gemaakt worden en alleen de stroom hierdoor laten gaan? Kan iedere 6 V gelijkstroomtrafo (resp. 12 V) hier voor gebruikt worden? Ts een 6 V wisselstroomtrafo (resp. f? V) ook mogelijk? Antwoord: U bedoelt waarschijn!'ik een gelijkrichter. Uw experiment is niet ongevaarlijk, zowel voor u als voor uw wagen. Een deskundige sprak van zelfmoord. Niet doen dus. Leg uw probleem voor aan een goede handel van automobielaccessoires. De Zwitserse PTT heeft gereageerd op een artikel in de 'Neue ZUricher Zei- tun-g' waarin de postzegels-uitge vende landen en vooral Zwitser land zelf sterk bekritiseerd wer den. Dat er veel te veel postzegels worden uitgegeven gemiddeld 5000 per jaar over de hele wereld geduren de de laatste jaren zal geen enkele verzamelaar ontkennen. Hij spreekt er veeleer zijn afkeuring over uit en dat niet alleen omdat hij er zijn geld voor moet neertellen. Hij betreurt het veel meer dat door deze zondvloed aan zegels de hobby van postzegels verzamelen in discrediet geraakt. Dat echter Zwitserland over één kany wordt geschoren met enkele notoire 'postzegelbedrijven' is zowel voor de Zwitserse postadministratie als voor de filatelisten te gortig. Het is daarom dat men van de rijde van Zwitserland ter verduidelijking een tweetal overzichten van de gedra gingen van 34 Europese postdiensten ten aanzien van hun uitgifte-politiek heeft gepubliceerd. Het eerste geeft een opstelling te zien van het aantal postzegels dat elk van deze admini straties in 1970 heeft uitgegeven. In het tweede overzicht komt een beeld tot uiting van de nominale totaal waarde, die de zegels van elk van die 34 landen over 1970 vertegenwoordigt. Beide opstellingen volgen nu. Ierland J3 1 f 5.91 - Luxemburg 15 - f 7 '.f'*"", 'f, IU W* V Denemarken 17 4 f 8.41 Liechtenstein 13 f Finland J Malta II l R78 4 Nederland 20 8 b.78 Berlijn West 20 9 9.-0 ïo Vatikaanstad 21 10 f 9 84 1 Zwitserland 22 11 I 6-72 ffir"" S Engeland I 14.» Portugal 29 15 11.01 14 San Marino 30 16 f 12-38 1 Oostenrijk 33 17 10.98 13 Zweden 35 18 18.86 -0 Turkije'"" 4» 31 1014 13 «rest-DulWand 47 33 M.43 1| Griekenland56 25 23.20 23 Hongarije"':::::.:g Bulgarije 90 31 1 38,05 8 Roemenië 90 32 67.88 D Dom Rep 98 j3 .>9.14 30 Rusland" P 124 34 43.66 31 1 landen. II aantal uitgegeven ze gels. 111 volgnummer. IV nominaai- bedrag. V volgnummer Uit deze overzichten blijkt overduide lijk dat de beschuldiging ten .aanzien van Zwitserland nauwelijks staande is te houden en dat dit land tot de zeer oematigde landen gerekend moet wor den als het gaat om de aantallen zegels die er per jaar worden uitgege ven en tot de zeer sobere als u het totaalbedrag in ogenschouw neemt dat b v. in het jaar 1970 neergeteld moest worden om al rijn zegels aan te schaffen. Voor Nederland zoudt u het zelfde milde oordeel uit het bovenstaande kunnen aflezen. Opvallend is dat de landen van Oost- Europa tot de acht landen gerekend moeten worden, die zich blijkens de opstellingen onder de hoogste regio nen hebben te soharen. Om Polen compleet te verzamelen had u ruim 130,— moeten neertellen! J. J. M. KEGGEN Verenigde Staten Als propaganda voor de geboorteregeling en verant woorde gezinsplanning wordt op 18 maart een zegel van 8 cents uitgege ven, tonende een gezin dat bestaat uit man, vrouw, zoon en dochter. De ont werper is Charles Reid Griekenland Op 1 maart werd het eerste gedeelte van een nieuwe reeks frankeerzegels met voorstellingen van Griekse klederdrachten verkrijgbaar gesteld: 0.50 Dr. (Kreta). 1 Dr. (Pin- dosgebergte), 2 Dr. (Missolonghi), 2.50 Dr. (Sarakatsèni), 3 Dr. (eiland Nissyros), 4550 Dr. (Mégara), 6.50 Dr. (Trikeri) en 10 Dr. (Pylaea. Macedo nië). Boeroendi De Elfde Olympische Winterspelen te Sapporo in Japan gaven aanleiding tot de uitgifte van zes zegels: 5 F. skiën, 6 F. kunstrij dend paar, 11 F. kunstschaatster, 14 F skispringen, 17 F. ijshockey en 24 F hardrijden op de schaats. Ook kwa men nog drie luchtpostwaarden, sa mengevoegd in een miniatuurvelletje, in omloop: 26, 31 en 50 F. Jan de Hartog De Kleine Ark (filmeditie) Uitgave: Elsevier Ne derland NV. Prijs ƒ9,50 In de serie 'Elseviers paperbacks' is een nieuwe druk verschenen van het 'watersnoodverhaal' van Jan de Har tog. geïllustreerd met foto's uit de gelijknamige film. De schrijver, zelf met rijn boot actief in die rampspoed- dagen, schetst de sfeer van bittere ellende, maar ook van heldhaftige, zelf verloochenende plichtsbetrachting in het toen geteisterde Zeeland. In De Kleine Ark komt het poëtische ver haal tot ons van twee kinderen. In een toren van een kerkje in een verwoest dorp op Schouwen en Duive- land schuilden een jongetje en een meisje en drie dieren, die aan de dood ontsnapten. Over deze twee pleegkinderen van een dominee gaai het nog immer aangrijpende verhaal, dat mede de herinnering levend houdt aan de nacht van 31 januari 1953, toen de dijken braken. De Century Fox-film, waarin Jantje Brink (10) en Adina de la Mason Rouge (11), de kinderen van de Klei ne Ark in beeld komen, zal dit jaar in Amsterdam haar wereldpremière beleven. In deze grotendeels in Neder land opgenomen film spelen onder meer Theodore Bikel, Max Croiset, Lex Schoorel, Lo van Hensbergen. Jules Croiset, John Soer en Jeroen Krabbé. Rfs AMSTERDAM Tot eind juni zal er in de biblotheken van Schoorl, Heerhugowaard en Ursum (alle maal in Noord-Holland) een rond reizende collectie politieke pren ten van Johan Braakensiek (1858- 1940) te zien zijn. Deze tekenaar kreeg vooral bekendheid door zijn wekelijkse tekeningen, die als bijvoegsels van de 'Groene Amsterdammer' werden uitge geven. Vierentwintig jaar lang van 1887 tot 1931 leverde 'Braak' iedere week zijn ongezouten commentaar op politieke gebeurtenissen in binnen- en buitenland. In Amsterdam en in min dere mate ook in andere plaatsen hin gen de prenten na hun verschijning voor de ramen van sigarenwinkels. Ze trokken altijd veel bekijks en soms ontsponnen zich, voor de etalages al heftige discussies over de tendens er van. De tekeningen van Braakensiek zaten vol symboliek, steeds keren ze terug: de Nederlandse Leeuw, de Ne derlandse Maagd, de Engelse John Buil, de Duitse Germania, de Franse Marianne en uiteraard Uncle Sam uit de Verenigde Staten. Nadat hij was gestopt voor de 'Groene Amsterdam mer' bleef hij nog een vijftal jaren tekenen, tot een oogziekte hem in 1936 dwong er helemaal mee op te houden. Vlak voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog, op 28 februa- Johan Braakensiek zoals colleg Louis Raemackers hem zag. ri 1940 overleed hij op 82-jarige leei tijd. Deze prenten een collecti van Dirk de Herder uit De Rijp rouleert onder auspiciën van de tei toonstellingsdienst van de Culture Raad Noordholland langs Schooi waar ze van 2 maart tot 7 april j zien zijn in 'De Blinkerd', dan gaa ze van 10 april tot 15 mei naa Heerhugowaard en tenslotte zullen i dan van 18 mei tot 29 juni getoon worden in Ursum. Sir William Walton heeft, toen hij nog gewoon William Walton was, bet Britse koorwezen een %norme dienst bewezen met het schrijven .van een soort oratorium 'Belshazzars Feast' dat een overwoestbaar repertoirestuk zou worden. Dat was in 1931 en de toen nog geen 30-jarige daring young William schreef een (voor het koor soms letterlijk) adembenemende par tituur, geïnspireerd door het bijbel verhaal over koning Belshazzar en het teken aan de wand. De brasserige maaltijd met de over hun toeren rakende feestgangers wordt met een adequate overdaad aan muzikale mid delen door koor en orkest onverbidde lijk naar het fatale hoogtepunt toge- schilderd. Je hoeft niet eens muzi kaal te rijn om te boren dat dit verkeerd gaat aflopen. Compositorisch blijft alles echter in goede banen, want op het hoogtepunt, wanneer het schrift aan de wand zichtbaar wordt, laat Walton een beklemmende stilte heersen, die de zangers gelegenheid biedt even diep adem te halen voor het volgende deel, dat bestemd is om Studio 'Studi' voor didaktische produkties AMSTERDAM Multifilm (Hilver sum), Polvtel Film (Amsterdam) en Toonder Studio's (Nederhorst den Berg) hebben opgericht de besloten vennootschap 'Stu:di' studio's voor didaktische produkties. In deze groe pering werken samen: Cinecentrum, Geesink Filmproduktie, Myltifilm, Po- lytel Film, Polyvisie en Toonder Stu dio's. Stuidi produceert 'soft-ware' (program ma's) op film videotape, dia's en ge luidsbanden. De direktie van Stu;di wordt gevoerd door Guido de Clerck (Multifilm) en'Bert Kroon (Toonder Studio's). Maastricht: toneel en expressietoernooi MAASTRICHT De Stichting Cultu rele en Creatieve Vorming en Cultu reel Centrum-Maastricht organiseren op «aterdag 6 mei, voer de negende maal, een Internationaal Toneel- en Expressietoernooi voor Nederlandse. Belgische en Duitse leerlingen van het voortgezet onderwijs. Ze kunnen indi vidueel of in groepen deelnemen. De keuze van de gedichten, toneelfrag menten. vrije expressies, is vrij, maar langer dan een kwartier mag het niet duren. Er is een wisselprijs van de Nederlandse en Belgische provincies Limburg voor de beste groepspresta- tie, en er komen nog andere prijzen. Er moet voor 15 april worden inge schreven bij de stichting, Cellebroe- derstraat 10, Maastricht, tel. 043-19969. God te loven en te prijzen. Voi Belshazzar is het dan zoals we wete al te laat. Het stuk eindigt in een enorme exf tische climax van koor- en orkestg weid, op andere woorden, en met e« andere betekenis natuurlijk dan j deel één. Een verrukkelijk stuk o eens lekker 'uit te zingen' en d doen de Engelse koren graag en goe Vandaar hun dank aan Walton. Mas het Utah Universiteitskoor dat nu het Utah-Symfonie Orkest onder Ma rice Abravanel in dit werk op h merk Candide (CE 31052, prijs 15, te horen is, kan er ook wat van. Het is allemaal erg fraai opgenonie en klinkt derhalve levensecht uit luidsprekers. Vooral voor koorled! en -dirigenten een inspirerende plaa R.N.] En dan nog.. In Rotterdam wordt op 1, 2 en augustus het Rotterdams Internat! naai Beiaard Congres 1972 gehoude met lezingen over verschillende fa« ten van de beiaardkunst, beiaardcoi certen op het stadhuis- en St. La rensbeiaard, een tentoonstelling excursies. Cabaret Ivo de Wijs is van maart tot 13 april in Tingel Tangel Amsterdam (N.Z. Voorburgwal) ra 'De wortels van het kwaad', dat ell avond om 20.30 uur begint. Jugendstil, art nouveau, nieui kunst, is de titel van een tentoonst ling van gebruiksvoorwerpen die va af 14 april in de nieuwe zalen van h Rijksmuseum wordt ingericht waarvoor o.m. ccn originele kam wordt opgebouwd met plafond, wan betimmering, schoorsteenmanti lichtornamenten en meubels, ontwo pen door Nieuwenhuis. De Amerikaanse hardrock-groi 'Django' die op het ogenblik een to< nee door Europa maakt tree vanavond (zaterdag) vanaf 19.30 op in Paradiso in Amsterdam. Over musicerende en componere de vorsten en het klimaat dat schiepen voor de ontwikkeling van muziek in hun tijd, handelt de klei; tentoonstelling 'Vorsten en muziei die tot 29 mei in het Haags Gemee temuseum te zien zal zijn. De schilderijen van Jan Toorn zijn dochter Charley Toörop en zi kleinzoon Edgar Fernhout, zijn i Dordrecht vertrokken naar het Gi ninger Museum, waar ze tot 10 apl bekeken kunnen worden. In hetzelfde museum en ook tot april een project van Evert Strobl dat, aldus de uitnodiging, bestaat 24 stalen balken van 8 meter lang, gelijkmatig over de (expositie-)ruin zijn verdeeld. Van een correspondent AMSTERDAM Prof. dr. A. de Froe, rector magnificus van de Am sterdamse universiteit, heeft zeer af keurend gesproken over het plan van minister De Brauw de collegegelden te verhogen tot duizend gulden. 'Ik heb mijn leven lang nog niet zo'n buitensporige prijsopdrijving meege maakt. Een dergelijke prijsopdrijving zou niet acceptabel moeten zijn voor een minister van economische zaken die zichzelf respecteert', zei prof. De Froe in een vergadering van medische studenten. 'Geen enkele andere groep wordt op zo'n manier getroffen, en juist deze groep staat economisch zeer zwak'. Hij voorzag dat de verhoging voor veel studenten 'de letale dosis zal zijn'. Voor een gezin met drie stude rende kinderen zullen de totale kosten zestien keer zo hoog worden. De studieverzekering is met deze verho ging in één klap waardeloos gewor den Gooi die polis maar in de prul) mand', zo adviseerde de rector. Hij achtte de maatregel te meer mei 'J waardig omdat het regeringsbele er de laatste jaren op is gericht i a: mensen vroeger onafhankelijk te lal'ln worden. De afhankelijkheid van ouders wordt nu veel groter en wanverhoudingen binnen het gef worden enorm gestimuleerd. Van een correspondent ROTTERDAM Een bedrijfsonget N bij Verolme IJsselmonde heeft leven gekost aan de 50-jarige tra porteur A. Weiter uit Rotterdam. werd getroffen door een aantal stal 18 buizen, die van vier meter hoogte een strop vielen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14